ENIMIBLOEjjbCQLLECTE Tweede Blad. mm VAN DINSDAG 24 APRIL 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Hét eerste zomerconcert IJsclub „Het Noorden". Aanranding ln een sigarenwinkel Donderdag 8 Mei 's avonds 8 uur geeft het stafmuziekoorps in de muziektent, plantsoen, zijn eerste zomerconcert. Eigenaardig en toch, voor ons zeer gewoon, staat die thermometer nu dagelijks beneden den gemiddelden stand, terwijl wij gedurende' de maanden December en Januari konden op merken, dat de dunne kwikzuiltjes vaak te hoog stonden. De pas opgerichte IJsclub ,;Het Noorden", afdeeling van den Ijsbond „Hol lands Noorderkwartier", mocht ondanks die afwijkende temperatuur op groote belangstel ling bogen. Het ledental'.toch steeg van dag tot dag tot nu reeds meer dan 100 diames en hoeren als 1M- "staan ingeschreven. Het Hoofdbestuur 'kon dah'ook niet nalaten zijn groote tevreden heid openlijk aan hiet bestuur van „Het Noor den" kenbaar te maken. Van de bekende fcahaatsenfabriek „Nooitgèdagt" te Ylst mocht 'het bestuur een paar kunstschaatsen ontvan gen, om die te gelegener tijd onder die leden en begunstigers te verlote». Omdiat de IJsclub de ijsbaan van dit jaar met kon openen, heeft het 'bestuur -gemeend,- aan de leden tooh een gezelligen avond- aan te bieden, met het doel "hen bijeen te houden en- Zoo noodig propaganda te ihaken voor het groote dóel: het bijeen brengén van gelden tot het aankoopen van-grond', om een -kunsbbaan 'te verkrijgen. - Woènsdag vóór -Hemelvaartsdag, zie verdér de advertentie in dit blad, zal voor leden en "genoodlgdeii "één •Soirée-dansante in „Oasi-no" gegeven worden. Betengstellenden kunnen introducties be komen bij het'bestuur, bij voorkeur 's avonds tussctren en 7.80 uur, Kanaatweg 59, en door tusSchen komst der leden. Lijkgevonden. Zondagmorgen, ongeveer 5 uur, werd aan het Havenkantoor door de wacht van Hr Ms. „Heemskerck" gemeld, dat over een tros van een in de nabijheid liggende kanonneerboot -het lijk hing van-een manspersoon. -Bij onderzoek bleek dit te zijn de stoker- oliesnan Van Tieh Deze was 's avonds na het passagiéren aan boord teruggekeerd Hoe de ongelukkige in dezen toestand geraakte, was niet óp te helderen. Het lijk Wérd hadr het hospitaal overge bracht. Herhaaldelijk hebben den laatotén tijd in de binnenstad van Rotterdam aanrandingen ön! béroovingen plaats. Reeds is door de politie een speciale dienst georganiseerd om de aan randers zoo mogelijk op heeterdaad te kunnen ■betrappen. Des ondanks blijven ze brutaal op treden. Zaterdagavond' ruim 11 uur kwam een on bekende man in dten sigarenwinkel van den heer H. Neyzen aan de Nieuwstraat, welke om een doosje sigaretten vroeg. Toen de winke lier, die zich achter de toonbank bevond, zich omgedraaid had, om het verlangde te geven,.- kreeg hij plotseling, waarschijnlijk met een stuk ijzer, een hevigen slag tegen het -hoofd, gevolgd door een klap op den linkerpols. De heer N. wist -zich nog staande te houden en riep luid' om -hul-p. Hierdoor afgeschrikt, sloeg de laffe aanrander, die klaarblijkelijk de be doeling had om* te roov-en, op de vlucht. Hevig uit beide wonden bloedend, ren-de de heer N., onder -het geroep van „imoord, moord!" de straat op. Natuurlijk ontstond op dit moordgeroep groot tumult in het smalle straatje. Van alfe kanten stroomden de menschen samen. Hiervan profiteerde de dader dank baar en was spoedig verdwenen. In het ziekenhuis aan den Ooolsingel is de heer N. verbonden, waarna hij zich weer naar zijn woning kon begeven. De politie van het bureau Paauweni9teeg 'heeft een uitgebreid onderzoek ingesteld, doch heeft den dader, van wien slechts- een vaag signalement bekend is, nog niet kunnen a-r- resteeren. („Tel."). De verloren baby. Toen Vrijdagimoigen de D-trein uit Olden- zaal te Utrecht aankwam, Werd- in een der ooupé's een zuigeling ontdekt. De coupé was verder ledig. Al-leen lagen in de nabijheid' van het kind' een tasdhje met geld en een pas. Daar deze laatste omstandigheid er op wees, dat het hier een „zuivere" zaak gold' géén te von- delingl-e-gginig b.v.informeerde de stations chef telefonisch op verschillende stations, waarbij bleek, dat deze zaak zich als volgt had toegedragen: De moeder dev kleine had te Amersfoort, waar de trein pleegt gesplitst te worden, moe ten overstappen van het Rotterdamsche naqr het Amsterdamsene gedeelte van den trein. Ze bracht achtereenvolgens al haar bagage over, en zou het laatst het kind overdragen, doch juist toen ze d!It zou doen, zétte het Rotterdaon- sche tremdeel zich naar Utrecht in beweging. De wanhopige moeder had intussch-en -niet anders weten te doen dan de reis naar Am-ster dam voort te zetten, doch werd bij aankomst aldaar onmiddellijk -door den van uit-^Utrecht gewaarschuwdten stationschef gerustgesteld. ,ring, waatvoor geen bewijs was en wees op het ergerlijke van de melkverva-lschingen. De getuige-deshundige mej. Ir. M. Hooge- duin, scheikundige aan het Bureau van dén Keuringsdienst te Amsterdam, verklaarde, dat volgens de uitkomsten van het onderzoek de melk met ongeveer 50 water was vervalscht. De ambtenaar O. M„ mr. Hoeffeliman, achtte het ten laste gelegde bewezen en vond dit een, schandalig geval van melkvervalsching. H'j vond daarom een zware straf op zijn plaats. Al eenige -malen zijn hier voor dergelijke geval len hechiten-isstraffen gevallen en aanvanke lijk wilde spreker ook nu hechtenis vragen. Doch het wil hem voorkomen, dat ook een ^eer hooge -boete met daarnaast hechtenis, ook wel voldoende afschrikwekkend kan werken. Hij wilde het althans eens probeeren en, eischté 800 boete of 20 dagen hechtenis. D-e beklaagde zeid-e een klein bedrijf te heb ben en wegens de slechte uitkomsten niet in staat te zijn zoo'n hooge boete te betalen. De kantonrechter mr. Bijl de Vroe wilde re kening houden met de financieeie omstandig heden van beklaagde en veroordeelde hem tot 100 boete of 10 diagen hechtenis. i >n ii GEMENGD NIEUWS. Behandeling van suikerziekte. De bereiding van Insulin. De „Westminster Gazet-te" deelt mede, dat -ten'slotte volledig -succes is verkregen met de toepassing1 van insuiin' bij de" behandeling van suikerziekte, én'dat de ontdekking in -medische kringen beschouwd- wordt als een -groot we tensobappel-ijk succes. Man "de bereiding van insulin, een substan tie getrokken uit de aüvteeschklier- van runde ren, Whapen of varkens, -waren groote moei Hjkheden Terbonden. Het Britsch Instituut voor-medisch'" onderzoek heeft nu medegedeeld dat alle moeilijkheden voor deze product-ie op conrmércieele' schaal zijn overwórinên. Y er- echiUe'ride voorname firma's hebben met- het Instituut, regelingen 'getroffen vobr de berei ding van insulin. Een raaximum-vehkoopprijs is vastgesteld. Insulin wordt nu reeds met succes* aangewend in de meeste groote hospi talen van Londen. Oök in het Pharmacol'ogisdh laboratorium der. Universiteit te Amsterdam werd insuline bereid. De vervaardigers leggen er echter den na druk op (en dit is ook de bedoeling van 'de Canadeesche ontdekkers, met wie zij voéling houden), dat'men hierbij met de "uiterste voor zichtigheid te werk -zal moeten gaan. Het'ver- wakken van sterke hypoglyikaemie is, AeWsuatis deze door inspuiting van glucose zich wéér laat opheffen, een buitengewoon ernstig verschijn sel. Daarom kunnen zij voorloopig slechts ge- ijkte praeparaten afgeven aan enkele- clinici, die de meest nauwgezette contröle wélën "én ku-nnén uitoefenen. Wjj zijn n.1. van oordeel, dat het zeer oilge- wensobt zou zijn, -indien dit praeparaat plot seling in algemeen gebruik werd gén omen, omdat, wanneer niet zeer nauwkeurig, gecon- trdieeéd wordt-, zeker ongelukken ermee te- ver-, waoMen-rijn. Dit zóu eensdeels--een- groot na- dëel voorde patiënten zijn, apderdeels bet prae paraat onfioodig iin dtscrediet brengen, Macleod Zelf geeft dit praeparaat slechts aan enkele specialisten- a-f, en het is gebleken, dat ook irf Engeland- de Medical-Research Gou-ncil steeds aandringt op de uiterste voorzrohtighëid. Malariabestrijding. Waar het noodig zal zijn, dat bij de rónggen- Verdelging door die inwoners -zelve de arbeids kracht wordt'geleverd en regeling d-oor een verordening noodzakelijk zal blijken, heeft d tfjdeiifk Geneeskundig -Inspecteur, ook mw mens den Geneeskundigen Inspecteur van de Volksgezondheid, dr. H. Aldersho'ff -te Utrecht; de burgemeesters der gemeenten, Waar de malariamug voorkomt, uitgenoodi-gd' dén ge meenteraden een desbetreffend- ontwerp-ver- ordening aan te bieden, onder mededeel'i-ng dat bereids een verordening de goedkeuring van eenGedeputeerde Sta-tèn-college heeft beko men-, Dit ontwerp luidt: ,De hoofdbewoners van perceeTen,waarbij Zich stallen, pakhuizen, bergplaatsen en der gelijke opstallen bevinden, die eene verblijf plaats opleveren voor muggen, of dei -gebrui kers dier opstallen-, zijn'verplicht geregeld te zorgen voor het dooden dezer insecten. „Burgemeester'en wethouders zijn bevoegd, na schriftelijke aanzegging aan de hierbedoelde hoofdbewoners of gebruikers, ten koste van de reatatigen, de vernietiging der muggen te verrichten." („U. D."). De Leidsche verordening op het tapverbod. De waarnemende Leidsche kantonrechter mr. A. J. Fokker heeft de Leidsche veror dening op het tapverbod niet bindend ver klaard. Achtergelaten. De politie te Vlissingen hééft in een wo ning het lijkje van een kind van één jaar in zeer vervuilde toestand en omgeving aange troffen. De moeder, die veel mishandelingen van haar man heeft te verduren, had het huis verlaten. Behalve het doode kindje wa ren er nog vier ook zeer vervuilde kinderenf in het huis. Baldadigheid. De commissaris van oolitie te Venlo heeft naar de N. Venl. Crt. meldt, een brief ge zonden aan de hoofden van scholen in die gemeente, waarin hij, ook namens den burge meester, hun medewerking inroept „in ver band met de Steeds toenemende en erger lijke baldadigheid der jeugd". Vooral tijdens de jóngste Paasch-vacantie zoo schrijft de commissaris was 'n dergelijke hoogte van baldadigheid bereikt, dat hét klachten en aangiften regende. Hoofdzakelijk betrof het het inwerpen van ruiten, het uittrekken van jonge boompjes, het graven van gaten en kuilen in den openbaren weg. Dienstbodennood. Frankrijk kent thans den dienstbodennood gelijk Nederland.dien gekend heeft. En zooals de Hollandsche huisvrouw, die in eigen land geen personeel kon vinden, door de voortreffelijke diensten van Duitsche meisjes uit den nood is gered, zoo heeft ook de Fransohe hulp gezocht buitenslands en wel in de Fransche koloniën. Te St. Nazaire zijn gisteren met het van Martinique komende stoomschip Puerto Rico twee honderd meisjes uit Fransch- West- Lndië aangekomen, die door de vereeniging Oeuvre des serviteurs coloniaux aan een dienst in-Frankrijk geholpen worden. Een wielrenner door een anto gegrepen. Zondagmorgen had halfweg Laarderhoogte bij Laren een ernstig ongeluk plaats. Een wielrenner werd' n.1. gegrepen door den auto van den heer D. Hij werd een eind mede- gesleurd en bekwam daardoor ernstige ver wondingen. Aanvankelijk werd hij in het sanatorium Hooglaren binnengebracht, doch later naar de Majellastichting te Bussum vervoerd. Het rijwiel is geheel verbrijzeld,' De auto is slechts licht beschadigd, De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van het ongeluk. Nekkramp. In Zuid-Limburg komen de laatste wekèri talrijke gevallen voor van nekkramp (menin-j gitis). Alleen in Tree beek werden 7 perso nen door deze besmettelijke ziekte aangetastj waaraan 3 stierven. In Klimmen, heeft zich deze week eveneens een geval van nekkramp mét doodelijken afloop voorgedaan. (Tel.) Melk met 50 water. Voor het Kantongerecht te Purmerend- -stond -terecht een veehouder iii-t Ilpendaim wegens melkvervaliscbing. Een keurmeester van den keuringsdienst voor waren -te Amsterdam had van hem een monster--melk genomen toen hij 's avond® zijn melk aan den melkhandelaar te Ilpendam afleverde. De keurmeester Verklaarde, dat de melk zóó slecht was, dat ze zelfs niet te peilen was. Hij ion daardoor al dadelijk bemerken, dat «de melk met veel water was vervalsoh-t. De beklaagde ontkende water bij de melk te hebben gevoegd:. H ij zeide-te vermoeden, dat de keurmeester en die melkhandeiaar het met elkander eens waren De -kantonrechter vond- dit een verdachtma- Ingezonden MedcdPellng. Het Comité verzoekt bij deze aan jonge dames, die metle willen helpen aan den Emma- bloem-verkoop op Zaterdag 28 April, en die zich nog niet hebben opgegeven bij een der comité-leden, zich aan te melden aan het „Witte Kruis", Breewaterstraat. op hedenavond en morgenavond, tusschen 4 en 8 uur, leeftijd boven 14 jaar. Wanneer het aantal te groot wordt, zal bij loting worden uitge maakt wie verkoopen. J. W. F0CK N00RDUYN. v H. J. B0LDINGH. (Herplaatst wegens misstelling). HAAGSCHE BRIEVEN. De Goudsche Politie-kwestie. Loosduinen en Den Haag. Een mislukte poging tot handeldrijven. Industrie-wijken. Banketbak kers-strijd. 's-Gravenhage, 19 April. 1923. Verleden week behandelde het Haagsche Gerechtshof in hooger beroep de zaak tegen dén heer K. van Staal, redacteur van het „Goudsche Weekblad", die door de Rotter- damsche Rechtbank veroordeeld was tot een gevangenisstraf van 4 maanden wegens smaadschrift, ten opzichte van den Goud schen inspecteur van politie van Hoorn. Leze zaak trok groote belangstelling om meer dan één reden. Ten eerste om het feit zelve; immers daar komen politie en pers, die zoo dikwijls prettig samen kunnen werken, openlijk met elkaar in botsing en wel zoo, dat het gerecht er aan te pas moet komen. Dat is al opvallend. Maar een tweede punt had nog meer be langstelling bij velen in den lande: de Goud sche toestanden, in verband met het- gepleeg de feit. Wij achten het, zoowel in het belang van het openbaar gezag (de politie) als dat van de openbare meening (de pers) beter de bijzonderheden, die wij daaromtrent verna men niet te vermelden. Echter moeten wij op merken, dat de onpartijdige bij nadere be schouwing al gauw den indruk kreeg, dat er „something rotten" in de Goudsche politie- wereld was. Vooral „de Telegraaf" heeft zich beijverd om oudergewoonte fel en sensa tioneel de zaak uit te pluizen, een opvat ting, die o.i. wel wat te ver gaat. Maar in dit opzicht, ieder z'n meug. Het geval had ook nog een politieke zijde. Immers, het artikel in het „Goudsche Week blad", waarin de heer v. S. o.m. deed uitko men, hoe z.i. de inspecteur niet volkomen nuchter was het geïncrimineerde feit toen hij ambtshandelingen had te verrichten, sloeg feitelijk op een staking te Gouda, waar bij op een avond relletjes voorvielen, waarin de heer v. S. toevallig betrokken werd. Nu is de heer v. S. tevens een niet onbekende fi guur in de S. D. A. P. en dit gaf er nog een zekere bij-tint- aan. Als persoon was de heer v. S. bovendien nog al bekend uit de afgeloo- pen Broekhuys-affaire, hij was n.1. vroeger commissaris van de Rott. Handels- en Land bouw Bank, thans ad patres. Zoodat er wel alle reden was om deze zaak geruchtmakend te noemen. Reeds voor de Rotterdamsche Rechtbank bleek dit duidelijk. Niemand minder dan Mr. Mendels, lid der Eerste Kamer was met de verdediging belast en hij heeft zich daarvan op inderdaad waardige wijze gekweten. Toch volgde hier een veroordeeling, waarop wij geen commentaar wenschen te leveren. Wel meenen wij te mogen zeggen, dat wp het aan- teekenen van hooger beroep door den be klaagde zeer verklaarbaar vonden. Toen kwam de behandeling voor het Hof alhier. De getuigen-verklaringen openden geen nieuwe gezichtspunten, doch opnieuw beriep beklaagde zich er op in het algemeen belang gehandeld te hebben. En hier is het punt, dat ons als journalist het sterkst interesseerde. Immers de beslis sing van het Hof en zoonoodig die van den Hoogen Raad mocht van zeer groot belang worden geacht voor de bepaling van de rech ten en plichten, kortom voor de vrijheid van handelen van den journalist in het algemeen. En zonder dat wij ons ook maar op eenige wijze partij wilden stellen in deze zaak, spra ken wij de hoop uit, dat het Hof beklaagde van rechtsvervolging zoude ontslaan. Daar door zou dan komen vast te staan, dat de journalist, die een bericht plaatst of een mee ning verkondigt, voldoende gedekt is, als zijn oordeel is te goeder trouw en opgebouwd op een voor hem zoo groot mogelijke waar schijnlijkheid van waarheid. Mocht de beslissing anders uitvallen, dan zou daardoor op z'n minst een veel moeilij ker en omslachtiger, om niet te zeggen on- mogelijken weg bij de berichtgeving in de bladen gevolgd moeten worden, omdat dan bij de kleinste vergissing te goeder trouw be gaan strafrechtelijke vervolging en al den aankleve van dien zoude kunnen dreigen. Nadat het requisitoir was uitgesproken en de verdediging aan 't woord was geweest) hadden wij reeds een klein vermoeden op den afloop. En ja hoor, daar hoorden we het Persbureau Vaz'Dias te Amsterdam in de te-j lèfoon van het „draadlooze" toestel, de uit spraak mededeelen: ,',Het Hof was echter van óoideel, dat de'beklaagde, die zich op het algemeen belang heeft beroepen, klaarblijke lijk in het algemeen belang heeft gehandeld, aangezien hij te goedertrouw van oordeel kan zl|n, dat de betrokken inspecteur op den be- wusten avond dronken kon zijn en ontsloeg hem derhalve, wat het primair ten laste ge legde betreft (het zelfde oordeelde het Hof over het subsidiair), van rechtsvervolging." Wp konden dus gerust zijn, te meer waar nog bekend werd, dat het O. M. van hooger beroep afzag en dus in de uitspraak be- Over1 de Goudsche politie-kwestie, zou in verband me! de uitspraak tusschen de r<-- geis -van het-arrest doorlezend nog wel een en ander te zeggen zijn.'Waar voer ms hPt'principi" echter hoofdzaak is en w'y t'-:j deze voldaan zijn, zullen wij -het hierbij laten, de hoop uitsprekend, dat er geenpolitie-pers- kwfesties in beider "belang zich in den lande zullen voordoen. Dikwijls zijn wij toch op elkaar aangewezen en daarvoor is een prettige samenwerking het meest verkiese lijk! Nadat reeds geruimen tijd geleden de ver eeniging van de gemeenten 's-Gravemhage en Loosduinen is voorbereid en door beidé gemeenten officieel is goedgekeurd, is de zaak wel een beetje gaan sloffen; of laten wij" zeggen, dat men algemeen van oordeel is, dat er vlugger had kunnen, zelfs moeten wor den gehandeld. De hiërarchieke weg (langs provincie, Ministers, Raad van State, enz.) schijnt zich nu eenmaal, evenmin als onze hoofdverkeersweg (alias Via Mala Holanda) AmsterdamDen HaagRotterdam, tot het bereiken van een redelijke snelheid te lee- nen. Daarvoor zijn en blijven er helaas te veel gevaarlijke, zichtbare en onzichtbare hjbbds, kuilen, krommingeu en dergelijke beiétsiTen. Maar nu vernemen wij toch, dat einde lijk! de Tweede Kame-r het betreffende wetsontwerp op Woensdag 25 dezer in open bare behandeling wil nemen. Laten wij ho pen, dat het er van komt! En dat het er „in recès-stemming" doorgaat. Voor de hooge Senaat hetzelfde recept en dan gauw in Staatsblad! Want we hebben een beetje haast, terwille van de bezuiniging ziet U! De gemeente raadsverkiezingen, zoowel in de Residentie als te Loosduinen, staan voor de deur en gaat het niet vlug genoeg dan zou het op een dubbele dus onnoodige, dure verkiezing kunnen uitdraaien. Hier in de Hofstad heeft onlangs de can didaatstelling voor den Raad officieel reeds plaatè gehad, doch de politieke partijen had den een accoord getroffen, waardoor er geen lijsten werden ingediend, zoodat dus het feest niet door kon gaan en het geld, al thans voorloopig, in kas kan blijven. Ten ein de te vermijden, dat enkele kleine groepen van deze gelegenheid gebruik zouden maken om zooals dat in revolutionnaire taal heet. ,,-de macht in handen te nemen", waren de lijsten wel gereed gemaakt en hield men ze kLaar om in geval van alarm waartoe eveneens maatregelen waren getroffen toch niet ongewapend aan te moeten treden Gelukkig was het niet noodig. In Loosduinen ook niet. Van 9 tot 4 zat dus de voorzitter van het Hoofdstembureau daar ambtshalve voor spek en boonen. Maar over eenigen tijd zal dit zich weer moeten herhalen en als dan de vereeniging van beide gemeenten er nóg niet door is. moet en zal worden getrachten het accoord ook dan uit te voeren. Natuurlijk kan dit niet ten eeuwigen da ge duren en daarom hoopt men, dat dé Staten-Generaal wat voortgang zullen maken met de behandeling van het wetsontwerp, Anders zou ook deze goed-bedoelde bezuini gingsactie als zoovele andere wel eens niets kunnen opleveren. In den oorlogstijd was de overheid, tere einde zoo goed mogelijk te kunnen voorzien in de eerste dagelijksche behoeften, in zeke ren zin gedwongen in te grijpen in het dis- stributie-proces. Zij zag ziph geroepen han del te drijven en daden van koopmanschap te verrichten om zeer officieel te spreken aangezien de particuliere handel door de buitengewone omstandigheden daartoe niet of niet voldoende in staat was. Velen heb ben dit overigens nuttige werk in die da gen als ee'n noodzakelijk kwaad beschouwd en toen men tot opheffing der verschillende crisismaatregelen kon komen, werd alras ve ler vrees bewaarheid, dat de overheid geen goed koopman en geen goed grossier zoude zijn. Een deel der geweldige crisisverliezen kan gerust op rekening van deze onbekwaam heid en ongeschiktheid geschreven worden. Was reeds vóór den oorlog veel animo tot gemeenschappelijk inkoopen en verkoopen van handelswaren door particulieren, het overheidsvoorbeeld werkte nog versnellend, op deze actie en zoo zagen we allerlei coöpe raties, inkoopvereenigingen, e.d. verrijzen, die meenden op deze wijze goedkooper en be ter uit te zijn, dan langs den normalen weg, bij den gevestigden handel. Maar wat ingewijden verwacht hadden blééf niet uit; koopman zijn. handeldrijven is ook een vak, dat zeer veel kennis en energie vereischt (vooral tegenwoordig!) en die eigenschappen ontbraken bij die particulie ren bijna geheel. In 90 van de 100 gevallen (mr9sclnen nog meer) moest liet- dus wei mis- loopen en^dan leden de menschen, die nu eens heel goed en goedkoop uit wilden zijn, juist dubbele schade. Den laatsten tijd zijn daaryan meerdere voorbeelden aan te halen (o.a. „De Handelskamer") en nu hebben we in den Haag weer zoo'n geval. Namelijk is dezer dagen bij de Haagsche Rechtbank aangevraagd het faillissement van den Haagschen Bestuurdersbond, wegens niet voldoen van bedragen, terzake van ge leverde mode-artikelen, n.1. kousen. Als er één artikel is, dat veel vakkennis en beleid vereischt, dan is het toch wel het mode-artikel, in 't bijzonder dames- en kin derkousen. Toch werd er flink van besteld, o.a. door bemiddeling van de American Ex press Cy., die stipt de gegeven order uit voerde. Toen de bestelling in handen van de bestellers was bleek, dat de maten absoluut verkeerd waren en dat men er dus niet veel aan hand. De fout lag hier echter bij de op drachtgevers, die duidelijk de maten 345 vroegen en zich verwonderden, toen zij kin derkousen, inplaats van dameskousen, ont vingen. Dit misverstand, schreef de H. B. B, op rekening van den distributietyd, toen het Rijk deze maten voor dameskousen zou heb ben gebezigd, wat ons bij nader informatie onjuist bleek te zijn. Nu zit de H. B. B. door eigen schuld met de „strop" en weigert te betalen (kan niet betalen, wordt ook gezegd), ondanks het feit, dat de vordering door Rechtbank en Ge rechtshof alhier, bij voorraad uitvoerbaar is verklaard. En deze houding werd o.m. in een ingezonden stuk in „het Vaderland" nog ver dedigd ook en wel op een dergelijke insinu- eerende manier, dat de advocaat van de te genpartij wat toch niet dikwijls voorkomt! zich genoodzaakt zag de zaak even recht te zetten. Het zal ons wel benieuwen, hoe het geval afloopt. Maar een feit is het, dat de men- schen, die zelf ook eens handel willen drij ven, helaas niet schijnen te beseffen, dat dit ;mn. niet is en nooit kan worden. Her- naaiuetyk hebben zij gelegenheid gehad „door schade en schande wijs te worden," maar tot nog toe. zonder succes. Over 't algemeen wordt, sprekende over onze Residentie, beweerd, dat deze alleen is luxe- en woonstad, zonder industrie van beteekenis. Deze bewering is even onjuist, als die, welke Helder „een gat" noemt. De industrie moge te 's-Gravenhage niet zoo zeer „Schwerindustrie" zijn als elders, zij is toch van groot belang. Zoo zelfs, dat de stad door het gemeentebestuur bij een twee tal verordeningen is verdeeld in 2 industrie-, 2 gemengde wijken en een woonwijk, zulks in verband met de Hinderwet. De directeur van Gemeentelijk Bouw- en \v oninetoezicht deelde onlangs o.m. het vol gende omtrent deze regeling mede: Als industriewijken zijn aangewezen de omgeving van de Visschershaven en het Laakkwartier met eenige aanliggende terrei nen, zijnde de gedeelten der gemeente, welke door hun ligging bij uitstek geschikt zijn voor de vestiging van industrieele onderne mingen. Als gemengde wijken zijn aangewezen de eigenlijke binnenstad, wat ruim genomen, en een deel van Scheveniregen. In de gemengde wijken vormende oen overgang van de industriewijken tot de woon wijk, zijn woon-, handels-, en in-dustriebelan gen aan elkander verbonden. Wie zich in de woonwijk vestigt, heeft den waarborg, geen hinder van industrieele on dernemingen te zullen ondervinden. De eerstbedoelde verordening heeft uitslui tend betrekking op de industriewijken, zij is 1 April j.1. in werking getreden en doet een belangrijke concessie aan de industrieelen. In de verordening zijn opgesomd, de in richtingen, welke zonder voorafgaande ver gunning van 't Gemeentebestuur in de in dustriewijken kunnen worden opgericht, ite inrichtingen zijn zoodanig gekozen, dat zij elkaar niet kunnen hinderen; met woonbelau- gen is geen rekening gehouden. Wie dus zoodanige inrichting in een in dustriewijk opricht, behoeft niet te vreezen, dat hem op grond van de Hinderwet bezwa rende voorwaarden zullen worden opgelegd, of dat bij uitbreiding van de inrichting, op grond van de wet bezwaren zullen worden gemaakt. De tweede verordening heeft een and-ere strekking, zij wordt 1 October e.k. van kracht en heeft vooral ten doel, de woonbelangen in bescherming te nemen. Zij geeft in de eerste plaats een opsomming van de inrichtingen, welke nergens anders mogen tot stand gebracht dan in de indu striewijken. Voor de oprichting is vergun ning noodig volgens de Hinderwet, omdat hinder van ernstigen aard kan veroorzaakt worden voor andere inrichtingen en voor de omgeving buiten de industriewijken. Het Ge meentebestuur kan voorwaarden opleggen om den te verwachten hinder op te heften of te verminderen. De inrichtingen, welke niet in deze veroi- dening met name genoemd zijn, en toch val len onder de Hinderwet, mogen worden op gericht in de industriewijken en in de ge mengde wijken. Voor zooveel zij niet behoo- ren tot de inrichtingen, met name genoemd in de eerste verordening, is een vergunning volgens de Hinderwet noodig. In het bijzon der in de gemengde wijken zullen in vele gevallen aan de vergunning voorwaarden worden verbonden en wel vooral ter bescher ming van de belangen van hen, die in die wijken wonen. Indien in een woonwijk alle hinderwets inrichtingen geweerd werden, zouden er ge mist worden bakkerijen, kache-lsmederijen, slagerswinkels, melkinrichtingen, in het kort de inrichtingen, welker aanwezigheid voor de dagelijksche behoeften der bewoners noo dig zijn. Laarom kunnen door het Gemeente bestuur in de woonwijk dergelijke inrichtin gen worden toegelaten. Er is echter weer vergunning volgens de Hinderwet noodig, zoodat door het stellen van voorwaarden hin der kan voorkomen worden. De verordening bevat een bepaling, waar van de strekking is, dat verkregen rechten niet zullen worden aangetast. Nog zij gemeld, dat reeds eerder door den Gemeenteraad een verordening is vastgesteld op grond van artikel 4 onder 3e der Hinder wet, waarbij voor het slachten van vee en aanverwante werkzaamheden het terrein van het Openbaar Slachthuis is aangewezen. Dit terein ligt in de industriewijk van het Laak kwartier." Zegt nu nog eens, dat er in den Haag geen industrie is! U zoudt kunnen afweren me-t een: „Nou ja, op papier dan!" maar dan moet ge maar eens het Laakkwartier (achter het H. S. M.-station) en langs de Visschersha ven wandelen, dan bemerkt ge wel, dat het anders is. Hier ter stede heerscht thans onrust en strijd in de banketbakkerswereld en wel naar aanleiding van een adres van de afdeeling 's-Gravenhage van de Nederl. Banketbak kers Vereeniging waarin verzocht wordt het bestellen op Zondag te verbieden. Tegen deze actie zijn weer een vrij groot aantal anderen voornamelijk ongeorganiseerden en jonge zakenmenschen in 't geweer gekomen. Zij verlangen vrijheid van handelen en alle ge legenheid om door werken vooruit te komen. Dit is ongetwijfeld hun goed recht. Maar ook voor het standpunt der tegenpartij valt veel te zeggen. De belangrijkste grief, tevens argument, van de afd. den Haag der N. B. V. is dat het personeel op Zondag niet mag werken. Het wordt beschermd door de Arbeidswet Moeten de patroons nu slaaf worden, wegens ontbreken van wettelijke bescherming, vraagt men, niet ten onrechte? Anderzijds moeten zij, die ingrijpen van de overheid vragen, er wel aan denken, dat daaraan consequenties zijn verbonden en men terdege oppassen moet. Immers, de win stand streed steeds tegen overheidsbe moeiing en nu vraagt men ingrijpen! Dit mag

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 3