MME C01RANT Tweede Blad. VAN ZA1ERDAG 28 APRIL 1823. plaatselijk nieuws. Bij het te 's-Gravenhage gehouden exa men slaagden voor machinist diploma B de heer J. de Vries, en voor derden officier de heeren A. Luyt, G. Ch. A. J. van Bueren, P. j. de Haan en H. Lijding alhier. 's-GTavenhage slaagde voor het maehi- nisteinexameiii, diploma B, de heer J. de Vries alhier. Torpedobooten „Z 3" en „Z 4". De torpedobooten Z 3 en Z 4, die een tocht naar Kopenhagen gemaakt hadden, liepen Donderdag in den namiddag alhier binnen. Op den terugtocht hadden zij bijzonder slecht weer te doorstaan gehad, waardoor zij eenigen tijd van elkaar af raakten. Gister morgen vertrokken de Z 8 en Z 4 weer naar Vlissingen. Concert Stedelijk Muziekkorps. Programma van het te geven concert door •het Stedelijk Muziekkorps ter eere van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, op 80 April 1923, 's avonds van 8 tot 91/» uur, in de Muziektent (Stationsplein). 6. „Frühlinigeerwaohen", Romanze Bach. Bij ongunstig weder zal van het Bonds- gebouw M. M. P. de blauwe wimpel worden geheschen. Concert Stafmuziekkorps Kon. Marine. Programma van het te gewen ooncert door het Stafmuziekkorps Kon. Marine op Don derdag 8 Mei 1923, in de muziektent van 8 tot O1/» uur. Bij ongunstig weder zal het ooncert plaats hebben op Donderdag 17 Mei Vrijdag 4 Mei nemen de concerten voor de Marine-Club een aanvang en vervolgens eiken Dinsdag en Vrijdag van 5 tot 6 uur. Polder „Het Koegras". Naar wij vernemen wenscht de heer J. S. B. Janzen te 's-Gravenhage, sinds 1905 hoofd ingeland van den polder „het Koegras" en dit jaar aan de beurt voor aftreding, wegens gezondheidsredenen niet meer voor de be trekking in aanmerking te komen. Marine-HuisvliJtténtoonstelUng. Vrijdagmiddag had in tegenwoordigheid van enkele autoriteiten van marine en land macht, benevens eenigc burgergenoodigden op de bovenzaal van het Alg. Militair Te huis, Spoorstraat, de officieele opening plaats van een huisvlijttentoonstelling, ge organiseerd vanwege de marine en waarvan de opbrengst ten goede zal komen aan de kas van het Marinc-Sanatoriumfonds. Als Voorzitter der Regelingsoommissie nam de kapitein ter zee D. Alharda, te 8 uur het woord, en heette de aanwezigen wel kom. De in 1917 in „Tivoli" gehouden huis vlijttentoonstelling, welke in samenwerking met de landmacht was georganiseerd, was een groot succes. Er was toen evenwel ten gevolge van de mobilisatie veel personeel, waardoor de omstandigheden gunstig waren. Het groote succes van die tentoonstelling gaf den autoriteiten aanleiding de belang stelling, die bij de manschappen voor deze huisvlijt bestond, gaande te houden en door het organiseeren eener nieuwe tentoonstel ling van do resultaten daarvan een beeld naar buiten te geven. Al zijn de financieele omstandigheden thans minder gunstig, meende men niettemin dat een tentoonstel ling wel weder aan haar doel zou beant woorden. Spr. dankt allen die hun medewerking aan de totstandkoming dezer tentoonstelling op eenigerlei wijze hebben betoond, in 't bizonder den Schout-bij-nacht, de heeren officieren der marine, den Directeur van 's Rijkswerf, ook allen, die voorwerpen ter opluistering inzonden, last not least de hee ren musici, die zich vrijwilig aanboden de tentoonsteling met muziek op te luisteren. Een persoonlijk woord van dank richt spr. tot dein heer Tuin, die met zooveel optimisme en kennis van zaken optrad, en gaf daarna het woord aan den Schoutbij-nacht, den heer G. .Focfc, die de tentoonstelling zou openen. Zijne Excellentie bracht in herinnering, dat de huisvlijt-beoefening aan het begin der mobilisatie baar eerste opleving kreeg. Toen in 1915 de huisvlijt populair was ge worden, werd zij door het marine-bestuur ter hand genomen, dat in de kazerne een centraal magazijn inrichtte onder leiding van den heer Tuin. Dit magazijn werd 1 Jan. 1910 geopend; vandaar werden de schepen en kazernes met materiaal voorzien. De be langstelling bleef groot, en, zooals kolonel Albarda reeds releveerde, was de eerste tentoonstelling een groot succes. He tentoonstelling ,die thans wordt geopend, 18 kleiner van omvang, hetwelk het gevolg is Van de omstandigheden. Maar het verblijdend verschijnsel in deze is het feit, dat ook na de Mobilisatie de lust is blijven bestaan tot de beoefening van huisvlijt. Tenslotte drukt spr. den wensch uit, dat ook deze tentoonstelling een succes moge blijken, dat zij den indruk naar buiten mag vesti- h n> dat deze huisvlijt bloeit in de marine en aaardoor een goeden invloed op eigen arbeid "Mg hebben. Spr. verklaarde hiermede de tentoonstelling geopend. Een strijkje van eenige stafmusici zorgde voor uitstekende muziek ter opluistering, en in afwachting van de komst van het publiek al spoedig kwamen de eerste bezoekers opda gen werd een rondwandeling gemaakt door het zaaltje. Het is ondoenlijk een eenigermate volledig overzicht te geven van het tentoongestelde, pn het is niet noodig ook. De meeste inzendingen zijn uit Helder, maar ook zijn inzendingen uit Vlissingen, Gorinchem, Rotterdam inge komen. Ter opluistering zijn een aantal scheepsmodellen en andere voorwerpen inge zonden. Samenvattend, lijkt het ons toe, dat in het algemeen het vervaardigde met meer smaak en kennis van zaken is vervaardigd dan dat van de vroegere tentoonstelling. Dit was trouwens ook het oordeel van den heer Tuin, die ons enthousiast liet zien hoe bijna alles voldoet aan de eischen, die logisch aan dezen arbeid gesteld mogen worden. Er is bijzonder fraai schrijnwerk ingezonden: thee-, porcelein en andere tafels, kasten, enz. Sommige met fraai inlaid, andere kunstzinnig gesneden. Er zijn smaakvolle electrische lampjes, ontwerp van den heer Tuin. Wij zagen eenige inge lijste etsen, met de lijsten uit het allereenvou digste materiaal vervaardigd, en slechts van gebeitst hout zonder eenige bewerking hoege naamd, waarvan het effect zeer smaakvol is. Wij twijfelen niet of velen zullen van de ge legenheid gebruik maken om een kijkje te ne men op deze tentoonstelling, die tot en met Zondagavond1 geopend is. In de advertentie staan de uren der openstelling vermeld. Reizende Hyglëne-tentoonstelIIng. Toen hier voor eenigen tijd terug een ten toonstelling werd georganiseerd op het gebied der Drankbestrijding, werd ons ook reeds iets verteld van de Hygiëne-tentoopsteiling, die wij hier zouden krijgen. De Drankweertentoon- stelling was een groot succes, en die Hygiëne- ten toonstelling zou, meenden wij, een niet mmder groote belangstelling ondervinden bij de burgerij. In die dagen was in Amsterdam de bekende tentoonstelling „De Mensch", of ficieel Internationale Hygiëne Tentoonstelling (I. T. H. A.), die daar zeer druk bezocht werd, en de reizende tentoonstelling op het gebied der hygiëne zou een samenvatting geven van het voornaamste, wat daar te zien was. Maar zoo'n reizende tentoonstelling is precies als een aal: als je denkt hem te hebben, glipt hij weer door de vingers. Zoo is het inmiddels 1923 geworden, maar nu kunnen wij dan ook mededeelen, dat de tentoonstelling weldra hier komt. Volgende week Woensdag, 2 Mei wordt zij in het gymnastieklokaal aan de Emmastraat geopend. Die opening, welke des middags te 3 uur plaats heeft, zal officieel geschieden door den Burge meester van Helder, den heer W. Houwing. Het doel der tentoonstelling is zuiver propa gandistisch en beoogt de bevolking te wijzen op betere verzorging der hygiëne in het alge meen. Zij staat onder leiding van het Neder- landsche Roode Kruis, en wordt van 2 tot 16 Mei a.s. gehouden. Een kort overzicht van hetgeeni op deze ten toonstelling te zien is, moge hier volgen: Van het Ned. Roode Kruis is er een stand met tal van voorwerpen, foto's, kaarten, enz., betrek king hebbende op de werkzaamheden van deze instelling; van verschillende keuringsdiensten zijn vervalschte levensmiddelenmonsters in gezonden. Tal van photo's, platen, enz. zijn er, betrekking hebbend op de hygiëne van het water. Ten aanzien, van de hygiëne der zwan gerschap is er zeer veel belangrijks te zien, terwijl een ander onderdeel gewijd is aan de hygiëne der tropen en ook veel wetenswaar digs geeft over tal van tropische ziekten (ma laria, cholera, pakken, lepra, framboesia, tu berculose, pest, beri-beri, enz.). Over de voedingshygiëne vindt men er een 20-tal platen, en nog eenige voorwerpen, die het groote nut van goed kauwen, versch fruit en versche groenten, aanschouwelijk maken. Ook omtrent kleeding, verlichting en tuber- culose-bestrijding vindt men er wenken -en raadgevingen; voorts is er eene afdeeling „Zuigelingenzorg" met veel platen, en ook aanschouwelijke voorwerpen. De afdeeling „TandVerzorging" neemt eveneens een belang rijke plaats in; „Arbeidshygiëne" heeft inzen dingen van het Veiligheidsmuseum, een hoog- tezon, materieel voor eerste hulp bij ongeluk ken. Over het Ziekenhuiswezen ten platten- lande vinden we gegevens, een kleine, belang rijke inzending is er van het „Deutsche Hy giëne Museum" te Dresden, van het Herstel lingsoord „De Eerste Nederlandsche Buiten school" te 's-Gravenhage, er is eene afdeeling Besmettelijke ziekten, verder is er een afdee ling Kwakzalverij, een afdeeling Geslachts ziekten. Men vindt er wenken in betreffende de bestrijding van Onreinheidsziekten, de „Volksbond tegen Drankmisbruik" zond1 een 13-tal voorwerpen op het gebied van de volks gezondheid, het „Nationaal Reizend Museum voor Ouders en Opvoeders" heeft een keuze gedaan uit haar voorlichtingsmateriaal, terwijl tenslotte een hygiënisch ingerichte woning tegenover een onhygiënisch ingerichte wrordt gedemonstreerd. Men vindt dit alles uitvoerig beschreven In een catalogus, die vanwege het „Roode Kruis" wordt verkrijgbaar gesteld voor den prijs van 35 cents. Wij voegen aan het bovenstaande niets toe: wjj zijn ervan overtuigd, dat de geheele bevol king van Helder deze tentoonstelling gaat zien, te meer, daar zij 14 dagen geopend blijft, en dus voldoende gelegenheid biedt voor ieder. Op de opening van Woensdag a~s. komen wij te zijner tijd terug. Draadlooze Telegraphle. Als-laatste A. G. O.-liezing in dit winter seizoen was aangekondigd een voordracht van den heer Jansen, directeur der Radio- school, Zuidstraat, over radio-telegraphie. Deze lezing werd gehouden' in „Scala", en de heer Jansen had daarvoor, geholpen door den heer Heitmeyer, een gansche installatie gemaakt Een keurig model-ontvangtoestel, eigendom des heeren Heitmeyer, was opge steld op het tooneel; de loud-speaker, een zware hoorn met zeer gevoeligen membraan, waardoor de geluiden zeer versterkt worden weergegeven, verschillende toestellen, ont vang- en verzendtoestellen, stonden in de na bijheid. Op een schoolbord verduidelijkte de spreker zijn demonstraties; een aanschouwe lijke voorstelling van het bekende Parijsohe tijdsein was op een groote schaal opgehan gen. Een antenne was buiten het gebouw ge maakt en door den luchtkoker met de toe stellen in de zaal verbonden; kortom, van een en ander was zeer veel werk gemaakt. Er waren een paar honderd menschen aan- Een incident tijdens de huwelijks plechtigheid. wezig, die aandachtig naar de uiteenzetting van den spr. luisterden. De belangstelling voor radio-telegraphie wordt, aldus de heer Jansen, den laatsten tijd hoe langer hoe grooter. De tijd, dat alleen maar de streepen en punten van het Morse- alphabet konden worden weergegeven, is voorbij; tegenwoordig kunnen zelfs draad loos de gesproken woorden en ook concerten weergegeven worden. Het allereerste begin was de installatie op de schepen; tegenwoor dig heeft de techniek een reusachtige vlucht genomen, hetgeen men dagelijks in de vak bladen lezen kan. Het New-Yorksche hoofd bureau van politie staat thans in draadlooze verbinding met alle andere, verschillende havensteden langs de kust der Ver. Staten hebben ontvanginrichtingen, waardoor zij in verbinding staan met schepen. Proeven, zijn genomen in kolenmijnen, waarbij bleek, dat to op 800 M. beneden den grond nog uitste kend waargenomen kon worden, ja zelfs op 650 M. kreeg men nog hoorbare seinen. En wat de telefonie betreft: men kan langs draadloozen weg thans spreken van New- York naar Londen. Sedert December 1922 geevn een 6-tal Engelsche stations draad looze concerten. Het aantal amateurs in ons land en het buitenland is enorm. Marconi nam de eerste proeven met den bekenden inductor van Rhumkorff, welk toestel nog zeer onvoldoende werkte, daar het slechts gedempte golven gaf, die te veel energie verloren en dus zwakke seinen ga ven. Meer en meer heeft men getracht aan die gedempte golven te ontkomen, en thans heeft men z.g. ongedempte trillingen. Spr. gaat op het wezen daarvan nader in. Elk schip van meer dan 49 koppen heeft thans draadlooze telegraphie aan boord; de Ned. TeL Mij. .„Radio-Holland" heeft ruim 400 scheepsstations in exploitatie, toebehoorend aan 35 reederijen. Voor de kleine reizen zijn 1lt K. W. stations voldoende; deze zijn min der kostbaar en dragen tot op 200 mJjl. Pas sagiersschepen gebruiken 2 K.W.-stations (afstand 500 mijl). Amerika arische schepen zelfs 5 K.W. (afstand 800 k 1000 mijl). De landstations doen daarvoor niet onder: Nauen bij Berlijn, wel het grootste station van het vasteland, staat in onafgebroken draadlooze verbinding met New-York (af stand 6000 K.M.). Verder zijn er stations te Lyon, Lafayette bij Bordeaux, Leafield, Ln Engeland, enz. Nog veel te weinig weet het groote publiek, dat het tegenwoordig moge lijk is ten allen tijde draadloos te telegrafee- ren met schepen. Op elk telegraafkantoor neemt men radio-telegrammen aan en men kan u steeds inlichten omtrent de plaats waar een schip zich bevindt Van deze draad looze verbinding is Scheveningen het uit gangspunt. Behalve de vaste installatie a.b., heeft elk schip krachtens Internationale over eenkomst een noodinrichting a.b„ die onaf hankelijk werkt van de machines en dan ook in geval van nood kan worden gebruikt tot het afgeven van noodseinen. Inmiddels was een1 assistent van den heer Jansen bezig het toestel te regelen en naar enkele stations te zoeken. Door de geweldige atmosferische storingen tengevolge van den storm, die nog steeds woei, ging dat minder naar wensch dan men hoopte; het verster kingsapparaat gaf echter al spoedig een chaos van. geluiden, die eeaf reproductie gaven1 van drukke radio-telegrafische verkeer in het Eng. Kanaal. Duidelijk waren, roepseinen te hooren van een Noorsch schip, dat het station Norddeich aanriep, en even later hoorde men Norddeich antwoorden. Scheveningen werd aangeroepen: een diepe bromtoon gaf ant woord. Natuurlijk werden deze geluiden, of schoon voor niet-deskundlgen onverstaan baar, met belangstelling door het publiek aangehoord. De heer Jansen zette intusschen zijn les voort, besprak de wijze waarop tusschen de schepen de correspondentie werd gevoerd, gaf een uiteenzetting van de wijze waarop het Parijsohe tijdsein van den Eiffeltoren wordt gegeven, besprak het Nederlandsche station Kootwijk, dat den staat al 7 millioen gekost heeft en nog altijd niet voldloet, en be handelde daarna verschillende toestellen. Getracht werd nu draadlooze muziek op te nemen. Het dtiurde gerulmen tijd vóór de storende bijgeluiden van de atmosfeer eenigszins weggewerkt waren, en eenige mu- ziektonen, afkomstig van het Londensche Marooni-house, aan het Strand, te voorschijn kwamen. Tenslotte hoorden we een meneer met een geweldige stem een speech afste ken ln het Tingelsch (totaal onverstaanbaar) en daarna klonken, duidelijk en tot in aüe nuanceeringen te volgen, bet Engelsche volkslied, door ©en der aanwezigen oneer biedig genoemd „Een sleeperspaard op hol Maar ©en zanger, die even later optrad, was niet moer te verstaan, en dus moepten we ons vergenoegen met dit sleeperspaard. De heer Jansen gaf daar tusschondoor nog allerlei wetenwaardigheden, deelde mede op welke wijze deze ooncerten worden opgeno men en gaf wenken voor dilettanten, die een installatie willen inrichten. Te kwart over elf was de lezing, die in me nig opzicht interessant was, geëindigd en daarmede is, zooals we zeiden, de serie win- terbijeenkomsten van de A. G. O. afgeloopen. Pensioenwetten Zeemacht Een adres van het C. A. M. B. O. Het Axmiite lot behartiging van ae aigeineene belangen van het Marine-personeel beneden den rang van Officier (O.AjM.B.0.) verzond aan de Tweede Kamer der 8taten-Generaal een adres vergezeld van eene uitgebreide Me morie om medewerking te willen verleenen, opdat bij de totstandkoming van de aanhangig gemaakte wetsontwerpen tot wijziging en aan vulling van de Militaire Weduwenwet 1922 en van de Pensioenwetten voor de Zeemacht 1922 het rechtsgevoel niet worde geschokt en ver kregen rechten niet worden aangetast en om te willen bevorderen dat de ontwerpen tot wij ziging van de burgerlijke en militaire pen sioenwetten gelijktijdig in openbare behande ling komen. Ten aanzien van de voorgestelde wijzigingen in de militaire Pensioenwetten 1922 wordt o m. verzocht: de rechten van de thans in dienst zijnde korporaals en manschappen te handhaven, zoodat ook voor hen, die na het afkondigen van de wet tot den sergeantsrang worden be vorderd, de overgangsbepaling geldt, die van toepassing is op het personeel der Zeemacht van hoogeren rang; het voorstel om de ver hooging voor Indische jaren grootendeels te doen vervallen, te verwerpen, althans in ieder geval middels eene overgangsbepaling de rech ten van ben, die thans in dienst zijn en met de vooruitzichten op belooning van keerkrings jaren met dubbeltelling van diensttijd plus extra pensioensverhooging in dienst zijn ge treden, te waarborgen en om voör hen, op wie de gewenschte overgangsbepaling niet van toe passing zal zijn, de verhooging voor Indische jaren, welk hen eventueel op grond van het te wijzigen voorstel mocht worden toegekend, beiangrijk te vermeerderen en de bedragen voor de versohillenae rangen en standen in juistere verhouding tot elkaar te brengen. Met betrekking tot degenen, die worden ge- pensionneerd wegens ongeschiktheid in ver band met den leeftijd, opheffing van de be trekking enz. en aan wie uithoofde daarvan pensioen wordt verleend met het voorbehoud dat dat pensioen zal worden verminderd, In dien dit met het grooter worden der inkomsten voortvloeiende uit of ln verhand staande met arbeid of bedrijf en alsdan het bedrag van den pensioensgrondslag overschrijdt, wordt ver zocht elke onbillijke werking van het voorge stelde artikel te voorkomen. De wijziging der Militaire' Weduwenwet 1922 omvat uitbreiding1 van het verbod van cumulatie van pensioen. Verzocht werd, om evenals voor cumulatie van eigen pensioen is voorgesteld, de pen sioenen, die een weduwe zouden toekomen op grond van door haar overleden echtgenoot be- kleede militaire en burgerlijke betrekkingen, te doen stijgen tot het maximum, zijnde 1400, indien het bedrag der gezamenlijke pensioenen daarboven zou komen en niet zooals het voorstel luidt om slechts het hoogste pensioên toe te kennen. Ten slotte werd nog verzocht ©m door bet uitbleven van maatregelen van bestuur aan gaande de te betalen premie voor hooger pen sioen, aan dezen maatregel van bestuur terug werkende kracht te verleenen 'tot 1 Juli 1922. Zangvereenlglng „Morgenrood". Directeur: F. v. d. Meij. In het begin van Januari van dit jaar is bij bovengenoemde vereenlging een on- der-afdeeling opgericht van meisjes en jongens van 13—17 jaar. Naar we vernemen geeft deze onder- afdeeling reeds op Dinsdag 8 Mei een uit voering in „Casino" en zal een achttal num mers ten gehoor© brengen, terwijl Morgen rood ter afwisseling eenige nummers zal zingen. Men leze voor verdere bijzonder heden de in dit blad voorkomende adver tentie. Voorstelling Raf. Bouwmeester. Men verzoekt ons nog eens de aandacht te willen vestigen op de Tooneel- en Cabaret voorstelling door het Bouwmeester-ensemble op morgen (Zondag) in „Casino". Zooals wij reeds hebben vermeld, heeft Louis. Bouwmees- ter's zoon Rafael een keurig ensemble ge vormd uit vooraanstaande jonge artisten, die een zeer afwisselend en uiterst verzorgd pro gramma zullen uitvoeren. Rafael Bouwmees ter zelf zal in het aangrijpende werk „Gratie", een stuk gevangenisleven, 0 rollen vervullen, 't Geheel zal zeer zeker een gang naar Casino waard zijn en gezien de lage entréeprijzen voor deze eerste klas voorstelling, verwachten we morgen een drukke toeloop. Uit het Politierapport. Door de moeder van het vermiste 15-jarige meisje is kennis gegeven, dat bedoeld meisje in haar woning teruggekeerd ia Woensdagmorgen 11 uur geraakte een paard, gespannen voor een braedstoffenwa- gen, in de Walvischstraat op hol. De wagen kwam tegen het perceel Walvischstraat No. 18 aan met het gevolg, dat een luik en een glasruit van dat perceel gebroken werden. Het paard, dat door dien schok van den wagen was losgeraakt, holde door, doch werd op eenigen afstand door den voerman O. Bakker tot staan gebracht. Het paard werd een weinig aan de 'rechterpoot verwond. Persoonlijke ongelukken vielen niet voor. In den nacht van Woensdag op Donderdag omstreeks 12 uur werd door personeel van het bureau Zuidstraat waargenomen, dat in het café van den heer Van Amstel in die straat rook en een roode gloed1 zichtbaar waren. De agenten begaven zich onmiddellijk naar ge noemd café en constateerden, dat daar binnen brand was. Daar zij op het rammelen aan de deur geen gehoor kregen, werd door-hen een ruit ingeslagen, waardoor de deur geopend kon werden. Binnen gekomen, bevonden de agen ten, dat het behangselpapier in de nabijheid van de kachel, die nog fel brandde, vlam had gevat. Inmiddels waren de caféhouder en an dere huisgenooten in nachtgewaad naar be neden gekomen en werd de brand met vereen de krachten door middel van eenige emmers water gebluscht. De brand heeft zich bepaald tot het behangselpapier en de zoldering, die geschroeid is. De oorzaak van den brand is niet vastgesteld kunnen worden. Daar de brand zoo spoedig gebluscht was, behoefde de brand weer, die reeds gewaarschuwd was, niet uit te rukken. Door een bewoonster van den Bonselaars- weg is Donderdagavond aangifte gedaan, dat van haar drooglijn op het erf achter haar wo ning een van zeildoek vervaardigde werkkiel met blauwe zelfkant is ontvreemd Brievenmalen naar de Wega. De directeur-generaal der Posterijen en Te legrafie maakt bekend, dat de navolgende brie venmalen zullen worden verzonden aan de „Wega": Naar Lissabon, 28 en 80 April en 1 Mei e.k. met 'den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Antwerpen; naar Malta, 5 en 8 Mei e.k. met den trein van 9.9 m. van Rotterdam naar Ant werpen; naar Port-Said, 10 Mei e.k. met den trein van 9.9 m. van Rotterdam naar Ant werpen; naar Colombo, 17 Mei e.k. met den trein van 9.9 m. van Rotterdam naar Antwer pen, 19 Mei e.k. met den trein van 6.30 a. van Amsterdam naar Antwerpen en 21 Mei e.k. met den trein van 9.9 m. van Rotterdam naar Antwerpen. Stukken bestemd voor den trein van 6.30 a. uit Amsterdam worden van hier verzonden met den trein van 12.il 's middags (laatste busllchting 12.7). Stukken bestemd voor den trein van 9.9 's morgens van Rotterdam worden van hier den voorgaanden dag met den trein van 7.20 's avonds verzonden (laatste busllchting 6.50 's avonds). Indien belanghebbenden hunne brieven en andere stukken in de aan genoemde .schepen te verzenden brievenmalen opgenomen wen- schen te zien, worden zij uitgenoodigd ze vol doende te frankeeren en te voorzien van twee elkander snijdende lijnen over bet geheele adres, loopende van den eenen hoek naar den BINNENLAND. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier te Alkmaar. Bovengenoemde Kamer vergadert op Woensdag den 2den Mei 1928 des avcmds half zeven in het Stadhuis te Alkmaar. Onder de ingekomen stukken komt voor: Adres der K. v. K. to Terneuzon d<L 2 Dcc. 1922 om de grens van het belastbaar inkomen ad 2000.te brengen op 1500.en het aantal knechts boven do 18 jaar op hoogrtens één. voor kleinere plattelandsgemeenten. De Handelsregistercomm. en het bureau adviseeren adhaesie aan dit adres te verlee nen, daar ook zij van oordeel zijn, dat een kleinere zaak in een plattelandsgem. meer beteekenis heeft in haar omgeving, dan een dergelijke kleine zaak in een grootere plaata Het tweehonderd-jarig bestaan van de Oud-Katholieke Kerk. Gisteren was het tweehonderd jaar gele den, dat hot Utrechtsche Motropolitaan-Kar pittel der Oud-Katholieke Kerk, iu de pasto rie aan de Juffrouw Idastraat te 's-Graveu- hage te zamen kwam, om naor-oud-kerke lijk gebruik een opvolger te kiezen op den nartsbisschoppeUjken zetel te Utrecht, welke gedurende gerulmen tijd onbezet was ge weest en voor welken hoogen kerkelijk en post werd geroepen CorneLis Steenoven. Ter gelegenheid der voorgenomen feest viering aldaar ter herdenking van dit feit op 2 Mei a.s. zal daags te voren een bis schopsconferentie worden gehouden. Zulk een bijeenkomst ls sedert het uitbreken van den oorlog nog niet samengeroepen. Bij deze gelegenheid zijn bij Kon. besluit benoemd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau: C. Deelder, kanunnik van het me- tropolitaan kapittel van de Oud-Bisschoppe lijke Cleresie, pastoor te Utrecht; J. Jl. Be rends. kanunnik van het metropol itaan kapit tel van de Oud-Bisschoppelijke Cleresie, pas toor te 's-Gravenhage. De Pensioenwetten. i Het hoofdbestuur van den „Algemene Militaire Pensioen/bond" heeft naar aanlei ding van van do wetsontwerpen tot wijzi ging van dé pensioenwetten voor land- en zeemacht 1922 een adres gericht tot de Tweede Kamer waarin te kennen wordt ge geven, dat genoemde ontwerpen zeer veel gepenslonneerden hebben teleurgesteld, aangezien door de regeering in deze ont werpen geen enkel voorstel is gedaan ter tegemoetkoming aan de bestaande behoef ten tot verbetering van de pensioenen der vóór 1 Januari 1918 gepensionneerden. Aan de hand van den weg, dien de pen- slonneerlng de laatste jaren genomen heeft, wordt in een uitvoerige toelichting uiteen gezet, dat een schrille tegenstelling is ont staan tusschen de pensioenen van vóór en na 8 Januari 1018. Verzocht wordt, aan te dringen op zoodanige .wijziging van de mi litaire pensioenwetten 1922, dat ook aan de gepenslonneerden van 's lands zeemacht, wier pensioenen niet zijn overeenkomstig den thans geldenden levensstandaard, een verbeterd pensioen worde verzekerd. Eenzelfde verzoek is gericht tot den mi nister van oorlog. De Vlootwet ,J>6 ïteb." verneemt uit parlementaire kringen, dat het rapport van de Vlootwet- oamimissie bij de verschillende partijen ter rechterzijde tot teleurstelling aanleiding heeft gegeven. Men achtte de moeilijkheden voor onze marine door rapport eerder ver groot dan verkleind en een oplossing van het vlootvraagstuk verder dan ooit. In ver band met de zeer ernstige financieele be zwaren der commissie wees men op de uit lating van den Minister van Financiën, in de Eerste Kamer gedaan 11 April j.1., waar bij hij zeide, dat het oogenbllk bedenkelijk dichtbij is, dat wij, met het oog op onze hoog© belastingen, het huidige deficit en het dalend nationaal inkomen, het mes, ook In militaire uitgaven heel diep moeten zetten, veel dieper dan wij thans mogelijk achten. De belastingverlaging te Amsterdam. „Het Volk" schrijft: Het voorstel van B. en W. tot verlaging van het vermenlgvuldl- gingscijfer der Gemeentelijke inkomstenbe lasting brengt nu reeds de derde belastinig- v 1. a. Volkelied. t>. „Jubelmarech" Janesone. 2. Concert-Ouverture Silwedel. 3. „Am Trühlingsmorgen", Valse v. d. Boseohe. 4. „En Gamieon", Fantaisie Minna. 5. Ouverture „Dichter und Bauer" Suppé. 7. .Kameraden", "Marech J. ter Hall. 8. Het Oude Wilhelmus. 1. Colonel Bo^ey-Marech AlfonL 2. Ouverture „Roniantique" Kélar Béla. 3. Walzer o/d operette „Der Graf ven Luxemburg' Ecbir. 4. „Ballet Egyptien" Luigini. 6. Serenade Geunod. 6. Potpourri o/d operette „Die Dollar- prinzessin Leo Fall. 7. „Under the Stars", Marsdh Wei se. Een Nederlander weigert te toasten. LONDEN, April (R.O.). Een Engelsche 'gewoonte is het, dat na afloop van de huwelijksinzegening de genoodigden zich in het paleis verzamelen en daar de jonggehuw den met een glas wijn in de hand toespreken en dit onder de uitroep; „Io vivat" ledigen. Een jong Nederlander, die tot de uitgenoodigden be hoorde, do secretarie van „the Ile of Wight", weigerde dit echter en verving het glas wijn' door een kopje thee. De opjior-borfceremoniemees ter eloeg hean dit kopje thee uit de hand. Het eerste gevolg hiervan was, dat het edele Chinee- sche vocht over zijn kleeren spatte; het tweede, dat hij den opper-hofceremonieimeestor in de haren vloog en tot groote ontsteltenis der aanwezigen weldra met dien hoogwaardigheidebekleeder over den grond lag te rollen. De koning gebood d© vechtenden te scheiden en zeide tot den óppai-hofcereammlemeester, dat het een reuzenschandaal was over zoo'n nietig kopje theo zoo'n kabaal te maken; as-ie niet met wijn wil klinken, laat-ie 't dan niet thee doen, sprak de koning, jou een zorg! „Hij heit me heele P»k bedorvo, Majesteit," snikte do theeman, „mijn ronze duur pak, pas voor 140 gulden gekocht in Mokum". „Nou da's stom genoog", herneemt de koning op afkeurenden toon. „Wie koopt or nu in 'e he melsnaam in Amsterdam voor 140 gulden een pak? Nee mijn hofleverancier is de firma I. Grunwald, die een winkel heeft in de grootste oorlogshaven van Nederland. De firma Grunwald aao den Kanaalweg 71—74, leverde de geheele uitzet van mijn dochter en laatst'heb ik mij zelf nog incognito naar de Juttersstad begeven en heb op den bovenwinkel van de firma Grunwald, Keizerstr. 116, een nieuw postuum laten aan meten; reuze Engelsche stoffen en een zacht prijsje Helderschen, nu weet gij waar gij het beet, het soliedst, het meerst concurreerend koopt. Directe import uit het buitenland. Komt eene kijken. Zulk een voorraad vindt gij nergens. (Adv.) v.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5