T Derde Blad. VAN ZATERDAG 28 APRIL 1923. amsterdamsche brieven. rond den dam. De „sper-uren", dat zijn wed de tijden om ue ontwiKKeiing van het verkeer in onze stad ie beoordeeien. Wie op die uren, tegen koffie- erink-tijd en 's middags tusschen 6 en 6, op Munt-, Konings- of Leidschepiein, post vat en oe, als sprmkhaan-zwermen aauglijdende, oichte drommen fietsers uit de straten ziet vioemn, uoorsehoten met taxi's, auto's en mo torfietsen, moet wel tot de conclusie komen, i-at wjj de laatste paar jaar met zevenmijls laarzen in de richting van een „wereldstad" voortschrijden» Toen onze verkeens-politie in functie tradl, en dat is nog niet eenis lang ge leden, waren we eigenlijk nog maar ternauwer nood boven een gemiddelde dorpsche Zondags- orukte uit; en het door de verkeersregelaars toegepaste systeem, waarbij met min of meer kunstzinnig gebaar aan vrijwel ieder afzonder lijk voertuig beduid werd, dat het door kon rijden, paste zich bij dit vooralsnog gemoede lijk tempo goed aan. Maar dat doet het nu niet meer; het verkeer, in zevenmijlslaarzen gesto ken immers, liep in dien korten tijd onze politioneels, levende wegwijzers en hun systeem over den kop. Het is voorbij met de afzonder lijke aandacht aan ieder aparte verkeers-een- heid gewijd; wil men het geheel blijven beheer- schen, dan moet men in den vervolge in de groote lijn gaan werken, d. w. z. volstaan met eenige, enkelvoudige stop-gabaren op één uni forme leest geschoeid en afstand doen van de persoonlijke fantasie, die tot nog toe iedere verkeers-agent er nog op na hield. In dezen zin is men dan ook al op het bureau der ver keerspolitie het nieuwe systeem aan het uit broeden en weldra hopen we er de resultaten van te zien. Ook op ander terrein blijft de verkeersbri- gade zich actief betoonen; waar een toenement aantal stationneerende auto's, vooral die der kleinere ondernemingen en z.g. eigen rijders blijk gaven van meer en meer af te wijken van de goed oud-vaderlandsohe principes van degelijkheid en zindelijkheid, heeft zij ge meend krachtig te moeten ingrijpen en werden er door haar de laatste weken een groot aan tal dezer twijfelachtige voertuigen aan een strenge keuring onderworpen, waarbij vele zwakke broeders naar de reparatie-werkplaats of.... den oud-roestkoopman verwezen wer den. Behalve het verkeer, dat aldus, streng ge reglementeerd, meer en meer het beeld gaat vertoonen van een afgepast werkende machine, blijft ook, het aan geen regel of wet zich sto rende, vrije straat-kunstbedrijf zich ontwik kelen. Ook dit gaat mee met den polsslag van den tijd. In de eerste plaats van het jongetje- of-meisje-met-het-marmotje en den bijna al vergeten hardlooper, vertoonen zich naast de viool-, harmonica- en fluitspelers, de boeien- koningen, de acrobaten, de snelteekenaars. Terzijde van een brug, in een steeg, voor de café-terrassen, ontplooien zij op het onver wachts hun matje, staan in hemdsmouwen tot de gymnastische kunst gereed, of schetsen plotseling voor Uw oogen de verlokkendste landschappenZij houden, gelukkig, op hun wijzo het besef levend, dat wij, op straat, nog niet heelemaal tot nauwkeurig in elkaar grijpende machine-raderen verworden zijn. Overigens begint thans ook weer de steeds weerkeerende openbare aanslag op onze beur zen, gepleegd door lieftallige jonge-jufferen dewelke ons met onweerstaanbaar gebaar een papieren bloempje, een klompje, een vlaggetje of medailletje in het knoopsgat duwen. Maar wij hopen toch, al vinden wij t begin wel weer aardig, dat deze stroom van lieftallige liefdadigheid dit jaar wat binnen de perken zal gehouden woraen. Het vorige jaar, had er, volgens de statistiek, gemiddeld niet minder dan om den anderen dag zulk een aan- siag plaats. De stroom trad wel vèr buiten zijn oevers, en velen dreigden er met een zucht van ergernis ln te verdrinken»Daar be hoede men ons dit jaar voorl I M Niet minder dan in de stad komt het pro bleem van het moderne snelverkeer, ook op de buitenwegen naar den voorgrond. Maar hier, buiten, kan men niet volstaan met het organi- seeren van een verkeers-brigade. Men moet er, gezien den berucht-droevigen staat, waarin onze buitenwegen verkeeren, tot veel ingrijr pender maatregelen overgaan. Alleen groot opgezette en doorgevoerde, „Amerikaansche" plannen kunnen hier redding brengen» Aan een dergelijken grootschen opzet ont breekt het n|et bij een plan, dat onlangs door den heer Ten Bockel Huining werd bekend ge maakt. Deze heer stelt zich namelijk voor een soort beton-weg voor snelverkeer tusschen Amsterdam en Den Haag te doen aanleggen» Linea recta, dwars door den Westeinder-plas, bjj Aalsmeer, die dan in het voorbijgaan meteen ook maar eventjes wordt drooggemaakt. Een en ander zou, wordt er spoedig begonnen, bin nen enkele jaren, een vijf- zes-tal, gereed zijn. In ons landje, waar niet gewend is veel plannen van een dergelijken oprot en om- vang onder de oogen te krijgen, doet de zaak op het eerste gezicht ongetwijfeld wat.... vreemd aan en is men geneigd1 er glimlachend zijn schouders over op te halen. In dezen mis schien ten onrechte. Laat ons het hopen; er zit in het plan, behalve de mogelijkheid van verkeers-bevordering tusschen de voornaamste steden des lands (de weg zou eventueel worden doorgetrokken naar Rotterdam) ook een uiterst welkom stuk werkverschaffing-voor-vele-jaren en het, eveneens welkom, vooruitzicht op de aanwinst van een groote uitgestrektheid vruchtbare landbouw- en tuindersgrond. Hoe ver de kansen op doorvoering van dezen grooten opzet al gestegen zijn, blijft de vraag. Volgens den initiatiefnemer hebben Rijk en Provincie reeds een „gewillig oor geleend zooals dat in dergelijke gevallen heet. En dat is in alle geval al een begin. Niet een van de minste voordeelen, die Amsterdam eventueel uit die doorvoering zou kunnen trekken, is het feit, dat men, door den weg te voeren langs Schiphol, onze, thans tè geïsoleerd liggende, vlieghaven wat nauwer samenbracht met het hoofdstedelijk leven. De achterstand, die Am sterdam als vliegcentrum ten opzichte van Rotterdam is gaan vertoonen, kon alsdan mo gelijk weer spoedig worden ingehaald» Wjj misron met dat al, met de modernisee- ring van ons verkeer, nog steedis het buiten- la nusch en speciaal Londensch verschijnsel, bekend onder den naam van „pavement artist" oftewel: troitoir-artist, die, temidden van het wereldverkeer, zijn met fijn zand „gestrooide" schilderijen op den grond doét ontstaan. Maar we zullen, nu de kunst-nood nog steeds stijgt, en het Rjjk voortgaat met allereerst op de hoofdstukken Onderwijs en Kunst te bezuini gen, misschien niet lang meer op hem behoe ven te iwachten. Gaat 't zoo door, dan zullen binnenkort naast de stalletjes der bloemen- verkoopers ook wel een aantal onzer schilders hun vaste plaatsen op de trottoirs moeten gaan innemen. Tot haar eer dient gezegd te worden, dat onze Gemeente althans iets doet om dit oogen- blik nog wat uit te stellen. In haar vasten dienst zijiV den laatsten tijd, ten behoeve van de door haar uit te voeren werken, tenminste enkele beeldhouwers en schilders werkzaam, die aldus aan het daglicht komende resultaten, zal zij, de Gemeente, hopelijk gaan inzien, dat dergelijke aanstellingen ook ten zeerste kunnen bijdragen tot haar eigen eer en aanzien. „Aanzien" dan zoowel bedoeld in xlen figuur lijken als in den reëelen zin! „Aanziet", om een recent voorbeeld te nemen, het nieuwe hoofdbureau der Gemeentetram, dat tegen het Leidsche boschje aan, gereed kwam en dezer dagen- van haar schuttingen ontmanteld staat te worden. Een staaltje van moderne bouw, dat in zijn sobere eerlijkheid toch lang niet dood of nuchter aandoet en dat met de forsch- gehouwen relief-steenen van den „Gemeente beeldhouwer" Hildo Krop een schoone afslui ting van den Overtoom vormt. Moge de Gemeente in deze richting door gaan! Die bede ligt de laatste dagen op veler, op zeer veler lippen! Met dit verschil, dat „deze richting" dan niet zich betrekt op architecto nisch maar op.... financieel terrein. Het „vermenigvuldigingscijfer" wordt n.1. wederom verlaagd! Dat was de blijde mare, die de ronde deed! Verlaging van de Gemeente lijke Inkomstenbelasting dus m. a. w. in het vooruitzicht. Het is wel niet zoo heel veel: het vermenigvuldigingscijfer wordt van 0.75 op 0.675 teruggebracht (d» w. z. een verlaging van 10 maar alle beetjes helpen en er is reden tot juichen. Hier en daar echter blijkbaar ook tot smalen! Er zijn toch namelijk een aantal zure kxitikasters, die ook bij dit verheugend feit weer hun cynische opmerkingen niet voor zich kunnen houden! ^Merkwaardig, hè", schamperen zij spottend, „dat zulk een verla ging gewoonlijk vlak voor een Gemeenteraad»- verkiezing wordt afgekondigd. Och zoo, zou de Machtige, alias wethouder Wibaut, nu heusch vergeten hebben toen hij deze verla ging afkondigde, dat er over enkele maanden verkiezingen voor den Raadi zijn en dat zijn partij, de 8. D. A. P. daarbij, gezien den terug gang bij de Provinciale Statenverkiezing, waar achtig elk stemmetje wel gebruiken kan?I" Cynici en schimpers zijn er nu eenmaal altijd. Die zijn er ook altijd als het er om gaat een conflict door middel van „conferenties" en „onderling overleg" te beslechten. Naar wat men op dit gebied de laatste jaren op interna tionaal gebied heeft meegemaakt, kan men dik wijls hun negatief standpunt nog zoo gek niet oordeelen. En ook nu onze voortdurend op laaiende melkoorlog „beslecht"" staat te worden aoor middel van een besluit in den Gemeente raad over een voorstel van B. en W„ dat zich baseert op het .uitgebracht rapport van een uitgebreide „melk-commissie", kan men de houding dezer cynici begrijpen. Wat eerst een oorlog op de straat was, met tafereelen als het rijden van bewaakte melkkanen, heeft zich thans ontwikkeld tot een veel venijniger strijd, op papier en in oom missies en sub-com missies, evenwel tusschen allerlei deskun digen en politici. B. en W. stellen in de 'betreffende voor dracht voor een Gemeentelijk Melkbedrijf te organiseeren en zij steunen daarbij op een meerderheidsrapport der melkcommissie, dat eveneens in deze richting adviseert. Dat advies werd met hygiënische en financieels argumen ten doorspekt. Politieke worden er zoo goed als niet in genoemd. En dit is nu juist wat wij er tegen hebben» Kijk eens, indien men daarin geredeneerd' had als volgt: wij achten irr verband met de door ons waarschijnlijk ge achte ontwikkeling der maatschappij het meer en meer invoeren van Gemeentebedrijven wenschelijk en daarom zijn wjj er voor ook op melkgebied maar al vast zulk een bedrijf in te voeren, er ware over te praten geweest. Het is een standpunt ais een ander. Maar niet moet men komen aandragen met valschelijk te pas 'gebrachte argumenten, die het, voor wat de hygiëne betreft, willen doen voorkomen alsof een Gemeentelijk 'bedrijf zoo veel gezonder zou zijn, en, voor wat het financieele aangaat, spreken van een goedkoo- per worden der melk. Want dit is vierkant be zijden de waarheid. Hetwelk, voor wat het eer ste betreft, de gezondheidsfactor dan ook op een der vergaderingen van de medische sub-oommissie openlijk erkend werd en voor wat het laatste betreft uit de ondervinding met andere Gemeentebedrijven kan worden opge maakt. Wat ook opvalt is, dat in dit meerderheid»- rapport zoo goed als geen aandacht wordt be steed aan het werk door de Gemeentelijke Keu ringsdienst voor Levensmiddelen de laatste jaren, onder de regelen der Warenwet ver richt. Sinds deze Wet en dienst toch in wer- cing traden-, is de melktoestand1 roer snel ver beterd1: een factor die toch zeker wel de aan dacht had verdiend. Duizende „steekproeven" werden door dezen dienst verricht en uit de door haar opgemaakte statistiek blijkt welk een krachtig wapen men hier, ter bestrijding van misstanden, in de hand heeft. Wil men het Gemeentelijk Melkbedrijf ver dedigen: goed! Men kèn er het recht toe hebben als.... politiek idealist! Maar -men stelle het dan ook als zoodanig, d. w. z. als ldea- Isme, voor en trachtte niet te bewijzen, dat iet thans op wetenschappelijke of zuiver eoonomische gronden te verdedigen zou zijn»... Intusschen: de papieren melkoorlog is al haar woede ontbrand. De moorddadigste voor- ostengevechten worden ln krant en tijdschrift geleverd. Het wachten is nu nog maar op de slot-apotheose ln den Gemeenteraad.... BUITENLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een inwoner te Essen klaagt in een brief aan een keums te Limburg over de spionage in het bezette -gebied. Na zijn hart te hebben gelucht over bot brutale optreden der Fran- sohen tegen de bevolking en zijn bewonde ring over de standvastigheid waarmede deze haar lijdelijk verzet handhaaft, te hebben ge uit, schrijft hij: Ér zijn inderdaad vele h-eldten ondier ons volk. Maar helaas ook tal van schurken. Het wemelt hier van stille verklikkers; vandaag nog sprak me zoo'n ongure kerel op straat aan met de vraag, of het station nog altijd be zet was. Toen ik bevestigend antwoordde, zei hij: dat is toch een ongehoorde zwijnerij» Als ik met dien toon had ingestemd, was hij me achterna gegaan en had mijn adres geno teerd» Na een paar uren was ik dan door de Franschen uit mijn huis gehaald en gevan gen gezet. In de gevangenissen zijn ook ver klikkers te kust en te keur, zij moeten den Franschen overbrengen hoe de nieuw aanko menden zich uitlaten. Wie zegt wat hem voor den mond komt, krijgt met de zweep. Lang zamerhand' is de bevolking nu wel zoo ver standig geworden, veel te denken en weinig te zeggen. Eiken dag gaan drommen verklikkers naar de Fransche kazernes, om daar laarzen -te poetsen, aardappelen te schillen, enz. Ze krij gen er fooitjes ,en sigaren voor. Essen, 27 April. Aan het Mittelkanaal zijn -twee Belgische schildwachten door ge weerschoten gekwetst» Naar aanleiding daar van zijn de landraad von Dinslaken, de afge vaardigde naar den Pruisischen Landdag Schluch-tmann en de burgemeester von Hun- zen als gijselaars gearresteerd en naar Sterk- rade gebracht. DUTTSCHLAND. Beperkende bepalingen voor het vreemde lingenverkeer grootendeels opgeheven. Berlijn, 27 ApriL Tengevolge van den on- gunstigen toestand van het vreemdelingen verkeer in Duitschland heeft het dep^ van buitenL zaken naar aanleiding van stappen door bij dat verkeer betrokken kringen do onlangs uitgevaardigde verordening nopens beperkingen van het reizen grootendeels in getrokken. Verder wordt mot den minister van bin- nenlandsche zaken beraadslaagd over de vraag, of ook de steden en gemeenten haar menigmaal ergerlijke vreemdelingenpolitiek niet eens aan een grondige herziening kun nen onderwerpen. Een definitieve verordening wordt nog vóór de opening van het seizoen verwacht Het verwachte Dultsche schadevergoeding» voorstel. President Ebert werd gisteren in Berlijn terugverwacht De „Vorwarts" is van mee ning, dat onmiddellijk daarna het kabinet onder zijn voorzitterschap zich zal bezighouden met de voorbereiding van het aanbod van Duitsch land. De Rijksbond van industrieelen verzekert, dat het bericht over een nieuwe verklaring, waarbij deze bond zich borg zou stellen voor de uitvoering van een nieuw Duitsch aanbod, waarmede de bond accoord zou gaan, een ver zinsel is. De bestuursvergadering, die, zooals gewoonlijk, Donderdag heeft plaats gehad, heeft noch beraadslaagd over, noch toegestemd in zulk een aanbod, om de eenvoudige reden, dat de rijksregeering den bond zulk een voor stel niet heeft voorgelegd. Bèrlijn, 27 ApriL De beraadslagingen der Rijksregeering over de door haar voorgeno men voorstellen zullen morgen, uiterlijk over morgen afloopen, waarna de regeering den tekst van haar antwoord zal vaststellen» De overhandiging van de nota kan tegen Dins dag van de volgende week wonden verwacht. Een bloedige botsing tusschen nat-soc. en soc.-dem.- te Nenhansen. Berlijn, 27 April. Gisteren had in de buurt van Neuhausen, in Beieren, een buiten gewoon hevig en bloedig treffen plaats tus schen nationaal-socialisten en sociaal-democra ten. Volgens de lezing van de socialistische „Münchener Post" hadden de soc.-dem. in een café hun geregelden „avond". Eenigen hun ner, die kort na negenen de straat op gingen, zagen plotseling, dat een troep Swastikaaragers op het café aanrukte. De -troep hield halt, stel de zich in drie gelederen op en marcheerde naar den ingang van het koffiehuis. Toen de Swastikadragers wilden binnendringen, deel de een in de deur staand socialist hun mede, dat zoolang hij daar zou staan, zij niet in het koffiehuis zouden komen. Hij' -kreeg ten ant woord, dat hij dan neergeschoten zou worden, dat in het café alles kort en klein geslagen moest worden en dat men -thans schoon schip wilde maken. Terwijl de nationaal-socialisten nog vóór het café stonden, kwamen eenige politie-agen-ten op het tooneel, die in verband met den dreigenden toestand, onverwijld door signalen versterkingen opriepen. De rechts- radicalen werden door de politie teruggedron gen, doch verspreidden- zich daarop over de geheele straat en gingen met het geweer in den aanslag op den grond liggen. Zij loeten daarop in het wilde weg op de vóór het café staanden, waaronder ook politie-agen-ten, onge veer dertig schoten, waarbij vier sociaal-demo craten zoo zwaar verwond werden,, dat zij: on verwijld naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Aan den strijd namen ongeveer 400 personen deel. Klaarblijkelijk betrof het 'hier een vooraf beraamden overval door de nationaal-socialis ten. Een groot aantal' leiders werd gearresteerd. De vlootovereenkomsf van Washington. Londen, 27 April In antwoord op een vraag in het Parlement heeft de eerste lord' dier ad miraliteit do volgende bijzonderheden mede gedeeld, omtrent de schepen, die op grond van, de overeenkomst van Washington van die vloötsterkte zijn afgevoerd De Veieenigde Staten zijn 'bezig twee Unie- schepen te sloopen, terwijl er vijf worden ont takeld om te worden verkocht. Japan heeft d'e hoofdbewapening van rijf schepen verwijderd en acht schiepen opge legd, terwijl noch Italië, noch Frankrijk eenig schip hebben afgevoerd Engeland daarentegen heeft in het geheel zeventien groote schepen buiten dienst ge steld IERLAND. De rebellen staken hun.' vffandelljkti rden. Dublin, 27 ApriL Het hoofdkwartier der Iersche rebellen heeft hedenavond het staken van de vijandelijkheden in heel den Vrijstaat gelast. De Valera heeft een proclamatie ultgevr ar- digd, waarin hij te kennen geeft, dat hij be reid is op de volgende grondslagen over den vrede te onderhandelen: Het Iersche volk moet beslissen over de geschillen inzake de politiek en hetgeen wen schelijk moet worden geacht; beide partijen moeten zich onderwerpen aan de uitspraak, welke de natie zal doen. HONGARIJE. Hongarije en die Kleine Entente. De Kleine Entente zoekt ruzie met Hon- gurije. Tsjecho-Slowakije is naar aanleiding van eenige grensincidenten overgegaan tot represaillemaatregelen. Homgaarsche onder danen en hunne gezinnen worden uitgezet. Hongarije wil de kwestie voor den Volken bond brengen. Zuid-Slavië, wil thans, evenals Tsjecho- Slowakije, overgaan tot het sluiten van de grenzen, aangezien Sever, de wegens spion- nage gearresteerde Zuid-Slavische afgevaar digde in de grensafbakeningsoommissie zich nog steeds in handen van Hongarije bevindt. Ook Roemenië heeft zich snel gedecideerd tot het steunen van zijn bondgenooten, en doorzending van de telegrammen geweigerd, waarvan de inhoud was de, naar aanleiding van de Tsjechisch-Hongaarsche grensinci denten gehouden, interpellatie van graaf Apponyi en het daarop gegeven antwoord van den minister van buitenlandsche zaken. VEREENIGDE STATEN. De Amerikaansche vloot Washington, 26 ApriL De min. van mar. Denby, heeft meegedeeld, dat het krediet, door het Congres toegestaan voor een verbe terde opstelling der kanonnen aan boord van de Amerikaansche oorlogsschepen, niet zal worden gebruikt Voorts deelde Denby mede, dat hij voornemens is, aan het Congres een nieuw vlootprogram voor te leggen, dat reeds door Harding ia goedgekeurd. De minister van marine erkent, dat die mededeeling, door het dept van marine aan het Congres gedaan over het verschil in draagkracht tusschen het geschut der Brit- sohe en dat der Amerikaansche groote oor logsschepen (waarbij de Amerikanen in het nadeel rijn) overdreven was geweest Hij houdt echter vol dat zoo'n verschil bestaat LUCHTVAART. Volgens een bericht uit Berlijn wordt de luchtlijn van Londen naar Moskou 30 April geopend. Er zullen per week drie vliegtui gen in beide richtingen vertrekken. Ongeval bij een landing. Zierikzee, 26 ApriL Gistermiddag 5 uur landde bij het Zaterdag op het strand van Wester-Schouwen gedaalde postvliegtuig we gens motordefect, wederom eep vliegtuig, met het doel eerstgenoemde te repareeren. Bij de landing echter kwam het vliegtuig ten gevolge van het losse zand op zijn kop terecht zoodat de schroef brak. De inzittenden bleven onge deerd, hoewel het vliegtuig met den staart bijna rechtstandig naar boven staat Vliegen met kleine motoren. De Parijsche corr. van het Hbl. seint, dat „Le Matin" een prijs van 25.000 francs heeft uitgeloofd voor den ariateur, die voor de eer ste maal het Kanaal op denzelfden dag heen en terug overvliegt met een vliegtuig, waar van de motar-cylhider-inhoud beneden 1100 kubieke oM. blijft Voorwaarde is tevens, dat èn toestel, èn constructeur èn vlieger Fransch zijnl Het doel is het vliegen met kleine motoren aan te moedigen. Barbot, de Fransche piloot, die. met zijn ze- venpaards-machine reeds zulke merkwaar dige vluchten deed, zal waarschijnlijk de eer ste rijn, die naar den prijs dingt. GEMENGD NIEUWS. Staking bil de Ned. Scheepsbouw MIJ. te Amsterdam. In verband mot de voor eenigen tijd uit gebroken staking onder de klinkers, werd een deel van het werk stopgezet Van de zijde der werklieden, die van deze staking het slachtoffer werden, werd opgemerkt, dat een deel der klinkers wel bereid zou zijn geweest het werk te hervatten, indien de directie minder vlug tot sluiting der werven was overgegaan. De directie stelde daarop gedurende een week de werf weder open. Aanvankelijk kwamen eenige groepen klin kers te werk, doch dit aantal verminderde spoedig tengevolge van mishandeling of be dreiging daarmede. Onder deze omstandigheden heeft de directie besloten alle werklieden, die tenge volge van het ontbreken van de klinkers- ploegen niet goed hun werkzaamheden kun nen verrichten, naar huis te zenden. Het werk dat verricht kan worden zal zij zooevel mogelijk laten afmaken. Er blijven nog een 50 100 man te werk; de rest, on geveer 1200 man, kan vooreerst tengevolge van de staking niet te werk worden gesteld en zal moeten wachten tot een voldoend! aan tal klinkersploegen beschikbaar ia Moord. Donderdagmorgen waren '4 stadsarbeiders te Ter-Apelkanaal bezig met het verbeteren van den' weg, toen een haas uit die naburige sloot sprong en den weg daar kruiste. De werklieden, die dit zagen, vervolgden de haas, tot ze in een kreupelboschje kwa men, waar ze tot hun groote verbazing het met bloed bedekte lijk van een als heer ge kleed persoon vonden, waarvan het hoofd welhaast van het lichaam was gescheiden. Onmiddellijk werd de politie met de vondst ln kennis gesteld, die zich dadelijk naar de plaats begaf, waar het lijk aangetroffen waa Bij fouilleering bleek, dat zich op hem geen papleren, portefeuille of portemonnale 'be vonden. Alleen het horloge bleek nog tri zijn bezit te zijn» en liep ook nog, waaruit men de ïevolgtrekking maakt, dat de man nog niet an'ger dan 24 uur daar kan hebben gelegen. Naar de Telegr. meldt, rijn door de politie een vijftal personen te Ter-Apelkanaal aan gehouden, verdacht van met dezen moord in verbinding te staan. Volgens het Wbld. van Emmen ia do man, die in Ter Apel u-moord is gevonder, zekere H., uit Zandberg, een bekend smokkelaar, die den diag te voren uit moet zijn geweest en toen veel sterken drank moet hebben ge bruiken» Als vermoedelijke daders zijn aan gehouden B. en W. in Ter Apelka&aal De Marfcerboot aan den grond. Door den bevigen Z.-W. wind wia-s gister middag in korten tijd de waterstand in de Gouwzee vèr beneden A. P. Eén der booten van den Havenstoombootdienst te Amster dam, welke met touristen naar Marken zou gaan, durfde den tocht dan ook niet aan en deed haar passagiers over aan de motorboot der Noordh. Tramweg-Mij., welke een gere gelden dienst onderhoudt tusschen Monniken dam' en Marken» Wat echter wel te verwach ten was, gebeurde. Spoedig zat de boot aan den grond. Men slaagde er niet in los te ko men, terwijl de boot van landzijde niet was te bereiken. Toen tegen den avond de wind* overging in een storm, was er van vlotraken in 't geheel geen sprake meer, waardoor er niets anders restte dan den nacht op het vaar tuig door te brengen. Éérst tegen den morgen ging de wind wat liggen en kwam het water daardoor weer op zetten. Het gelukte nu vlot te komen, zoodait half zes in den morgen da haven van Mon nikendam bereikt werd» Hét laat zich wel begrijpen, dat er aan boord van nachtrust niet veel gekomen ia. Een ontrouwe ambtenaar. Te Bussum is proces-verbaal opgemaakt wegens verduistering in dienstbetrekking te gen den ookescontroleur dier gasfabriek en wegens heling tegen twee brandstoffenhan- delaren. De man leverde een grooter boeveel heid cokes dan waarop de handelaren vol gens hun bon recht hadden, waarna hij het te veel geleverde tegen 20 cent onder den geldlenden prijs liet betalen. Bij huiszoeking is een bedrag van bijna 1300 gevonden, dat de ontrouwe ambtenaar als opbrengst van da verduistering in een apart potje had be waard. De controleur en de handelaars heb ben een volledige bekentenis afgelegd» Scheepsramp. Het Australische stoomschip „Port Yio- tor", dat gehoor gaf aan een draadloozen oproep om bulp van het Portugeescha stoomschip „Mossamedea", hetwelk aan da kust van ZuidwestAfrika nabij kaap Feio was gestrand, vond de „Mossamedes" ver laten. Er was taal noch teeken van passa giers en bemanning, bij elkaar 237 koppen, te bespeuren en er werden ook geen boo ten opgepikt. Dé „Port Victor" blijft zoeken. Naar de „Evening News" nog weet te mel den bevonden zich onder de passagiers van de „Mossamedes 29 vrouwen en 35 kinderen. Vermoedelijk zal ook het Duitsche stoom schip „Urundi" aan het opsporingswerk deel nemen. In verband met het feit echter, dat er ten minste in de nabijheid van Kaap Trio geen landingsplaatsen rijn en dat het op het oogenblik, waarop het schip strandde, vrij stormachtig was, vreest men het ergste. Drie booten terecht Kaapstad, 27 ApriL Drie booten van da „Mossamedes" zijn in Port Alexander (Wal- vischbaai) aangekomen. Bijzonderheden zijn nog niet bekend. Een beambte wegens diefstal op groote schaal gearresteerd. Een der gevaarlijkste dieven van goede ren uit spoorwagens is te Harburg -gearres teerd. De man was sinds 25 Juni in dienst bij de spoorwegen als laadmeester. Er waren niet minder dan zes wagens met twee paar den bespannen noodig om al het gestolene, tot een waarde van 10 mihoen, dat nog in 's mans bezit wprd gevonden, weg te brengen! INGEZONDEN. Het verkeer. Nieuwe gemeen te-gebouwen. Verlaging van het vermenigvuldigingscijfer. Melk- voorziening en Warenkeuring. Mijnheer de Redacteur, Mogen wij eenige plaatsruimte verzoeken ln uw blad; bij voorbaat -betuigen wij u daarvoor onzen dank. Het geldt ditmaal den nood: van de predikante- gezinnen in Duitschland; omdat ook hier hulp meer dan dringend noodig is, heeft zich te Am sterdam een centraal comité gevormd om te trach ten dezen nood althans eenigermate to lenigen. Dit comitébestaat uit- de heeren G. Spoelstra, voorzitter, H. L. van Bruggen, secretarie en J. R. van Bruggen, penningmeester, terwijl ol« commissie van advies en toezicht op treden da heeren G. Baas, lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, Ds. van Limburgh, Hervormd predi kant en Ds. Steginga, Luthersch predikant, 'beide te Amsterdam. Desgevraagd verklaarde Ds. van Limburgh, dat hij de actie van het comité mort alle warmte kon aanbevolen, In de circulaire door het centraal comité ver spreid, kan men lezen, welk oen diepe ellende in de gezinnen dor Duitsche Evangelische predi kanten wordt geleden» Zoo komt er o.m. in voor: „Ons uitgemergeld lichaam kan nu werkelijk niet meer. U hebt geen flauw 'begrip van den nood onder de geestelijken» Wij, predikanten, ver dienen een vierde van ome tractement van vóór. den oorlog, wat toch al weinig was. Zoo heet het ten minste, maar kregen wij het da-n nog maar altijd.... Wij hebben het zoo moeilijk, zoo onbeschrijflijk moeilijkïJu we zoo onder voed zijn, hebben wij veel meer last van de koude, terwijl wij aan kolen niet meer kunnen komen!! (Uit een brief van een Duitsch prei - kant, eon letterkundige van naam.) „Al weer een -bedeliwj-tij", aal de lezer (es) wrevelig opmerken, maar 'ik gaf reeds aan zoo velerlei, ik heb geen gulden meer te missen". Wij weten het en begrijpen het, maar kunt ge geen gulden meer geven, zendt dan 50 cents, of zendt minder maar geef iets. In marken omgezet la het altijd nog de moeite waard. Tracht u ln te den ken hoe ge to moede zoudt zijn, als uw gezin en gij in oen dergelijken toestand verkeerde, en niemand wilde u helpen en ge stootte overal op omwil en ommeedoogendedd, het laatste greintje levensmoed zou u ontzinken. Daarom, help ook hier nog eens. Ondéngietoeikenden zullen gaarne giften dn ont vangst nemen, die mot eventueels toestemming van de redactie, allen ln dit blad zullen worden verantwoord. Reeds kwam een gave in van 25.vanwege de Dlakonle der Luthersche Gemeente alhier Wie volgt? Ds. WALLIEN, Luthersch predikant, Weezenstraat K. A. TELDEB8, Btationsrtr. 8, Helder.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9