DE RARE SIJS grootst Kleedingmagazijn Eerste Blad. Japonnen.ShawU jumpers.blouses. onderdoed, alles kunt la thuis 2elf verven in mooie blijvende kleumen indien U TWinK gebruikt dat in 24 prachtige kleuren verkrijgbaar is. DE LEVER'S ZEEP W Fabrikanten van Sunlighten Lux hier ter plaatse. No. 5706 DINSDAG 1 MEI 1923 51e JAARGANG De Chester-concessles. FEUILLETON. Ingezonden Mededeellng. M&.VIAAR.DINGEN Frankrijk en die Roer. Ingezonden mededeellng. Vraagt zichtzending en vergelijkt onze kwaliteit en prijs. Wij zijn 20% goedkooper dan elders en garandeeren voor eiken prijs. Staking bij de telefoon en telegraaf en de spoorwegen. COURANT Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 1 Mei7.52 uur. Woensdag 2t BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Het schijnt niet de besprekingen te Lausanne al evenmin vlot te gaan als gedurende de vorige conferentie. Zaterdag werd het onderzoek van economi sche vraagstukken voortgezet. Bij het grootste deel der onderzochte artikelen traden geen diepgaande meeningsverschitlen aan den dag. Zij betroffen den verkoop van onroerende goederen, assuranties, enz., doch twee keeren moest toch wederom een scherpe tegenstand van de zijde der Turken worden vastgesteld •tegen het instellen van een gemengd hof van arbitrage. Deskundigen zullen zoeken naar be vredigende formules. Ook toonden de Turken ten aanzien van het hoofdstuk der verdragen en conventies eenigen tegenstand. Naar men zich zal herinneren, was men voor eenigen tijd in Frankrijk danig ontstemd over het feit, dat de Turken aan eene Ameri- kaansche combinatie concessies hadden toege staan, die vroeger reeds aan Frankrijk waren gegeven. De nationale vergadering te Angora zou zich evenwel van die afspraken niets heb ben aangetrokken. De Parijsche „Echo National" komt nu met een uit Konstantinopel afkomstig bericht, waarin op grond van inlichtingen uit goed in gelichte Turksche kringen wordt beweerd, dat de Chester-concessie slechts een handig opge zette Fransche schepping zou zijn om een Fransch terugkrabbelen in economische en judiciaire quaesties te motiveer en. Op het ge schikte oogenblik zouden de Turken verkla ren, dat de Chester-oonoessie ingetrokken is, en zij zouden dan in ruil daarvoor eischen, dat Frankrijk op verschillende punten toegaf. De Turken toch, zoo heet het, weten beter dan iemand, dat Chester zijn plannen, die honder den millioenen dollars zouden vereischen, nooit kan uitvoeren. Erg geloofwaardig klinkt het bericht niet, en de mogelijkheid is geenszins uitgesloten, dat dit een poging is van Tardieu om Poincaré dwars te zitten. Frankrijk schijnt integendeel plannen te hebben om in Syrië wat straffer op te treden. Generaal Weyand, die tot bevelhebber in het mandaatgebied benoemd is, zal op weg daar heen te Lausanne een onderhoud hebben met den Turksohen gedelegeerde Ismet Pasja. Vol gens uit Fransche kringen te Londen afkom stige berichten zou Frankrijk erop uit zijn, zijn houding in het Turksche vraagstuk ook militair kracht bij te Zetten door zijn troepen in Syrië belangrijk te versterken. Tn de laatste week zijn niet minder dan 5 Fransche batal jons naar Syrië vertrokken als voorloopers van een pehee'e divisie, d'e tot dusver in de Fransche koloniën in garnizoen was. De overeenkomst geteekend. "Konstantinopel. 30 Aprih Kolonel Clayton Kennedy heeft gisteren in Angora namens admiraal Chester met Fevzi bey, den Turk- schen commissaris voor openbare werken, de conventie geteekend, waarin de Chester-con- cessies zijn vervat Frankrijk, Lausanne en Syrië. Parijs, 80 ApriL Er is verband tusschen het vertrek van Foch, gisteren naar War schau, en de gesprekken gisteren door gene raal Pelle, Frankrijks gedelegeerde te Lau sanne, met Poincaré, Millerand en generaal Weygand gehouden. Polen zou bij een nieu we "ontbranding in het Oosten in de eerste plaats in de 'knel raken. Frankrijk zou hier van den rechtstreekschen weerslag onder vinden. Een Fransche missie is al lang doende het Poolsche leger en vooral het 62) door ARNOLD BENNETT. (Slot.) IV. De p>ede keus van den ra'ad, toen hi, Denry tot burgemeester bestemde, werd op zonderlinge manier bevestigd door bet ge drag van de voetbalclub en Callear bij den openingswedstrijd van het seizoen. Het was een filantropische wedstrijd tus schen Bursley en Axe, ten bate van een weesbuis van het graafschap, en volgens de gewoonte van zulke wedstrijden, werd de bal plechtig afgetrrapt door een beroemd heid, een pilaar van de samenleving. De plechtigheid van het aftrappen heeft geen sportieve beteekonis: de beroemdheid stuwt den bal eenvoudig buiten den witten cirkel en bergt dan zijn veege lijf voor het voet- gemeen, maar men meent dat het den zede lijken luister van het spel verhoogt. In het gegeven geval deelden de plakkaten mede: „Aftrap om kwart voor vieren door het raadslid E. H. Machin, aanstaand burge meester." En werkelijk had men geen ande re beroemdheid met goed fatsoen kunnen kiezen. Op den mooien namiddag van den wedstrijd ontdekte Denry zichzelf dus me; een nieuwen voetbal voor zijn toonen, een hoogen hoed op het hoofd en twee-en-twin tig Herculische spelers, die hem bedreigden in houdingen, waaruit een voornamen sprak om hem te vermoorden. Bursley had den opgooi verloren, en daarom moest Denry naar het doel van Bursley toe trappen. En de Signal zeide, dat hij „het leer" reehts- streeks naar Callear toe zond en onder diens kader aanwijzingen te geven, gelijk een Poolsche missie hier ter stede lessen opdoet. Foch gaat nu het resultaat dier studiën op nemen en ze versterken. Generaal Wey gand, het is een ongewoon besluit, wordt op een kruiser, de Lorraine, naar Syrië ge bracht Dit belette hem onderweg, gelijk aanvankelijk het plan was, zich te Lausanne voor een onderhoud met generaal Pelle op te houden. Daar deze onderhandelaar met de Turken niet voor het .begin van de con ferentie te Parijs is geweest, bestond er dubbel aanleiding hem hier te ontbieden. Officieel lekt weinig uit van de gevoerde gesprekken. Men mag veilig aannemen, dat Frankrijk voortaan.te Lausanne flinker zal optreden dan ter eerste conferentie. Door overmaat van toegeeflijkheid schoot het toen zijn doel voorbij. Het wil nog de Turken zoover mogelijk tegemoet komen om den vrede in het Oosten te bewaren, maar sinds dien veranderde de toenstand tengevolge van de Turksche troepen-concentratie aan de Syrische grens en de anti-Fransche re devoering van Moestafa in Cicilië. Welis waar zegt Ismet, dat die concentratie een onderdeel van de troepenverplaatsingen in heel Turkije is, maar hier ziet men daarin een poging de Franschen tijdens de confe rentie te intimideeren. De sterkte der Turk sche troepen wordt tusschen 20 en 30 dui zend man geschat, waartegenover Weygand over 26,000 man komt te beschikken. Twee .toloniale regimenten worden gereed gehou den om ze te versterken. Nochtans laat men uitkomen, dat hierin niets dreigends zit. Slechts wil men Turkije ervan afhouden het Grieksche voorbeeld te volgen en, nu de geallieerden met name Pelle en Rumbold, één lijn trekken, den oorlog voort te zetten. De Daily News verneemt uit Parijs, dat de reis van Pelle van Lausanne naar Parijs en het feit, dat Weygand Lausanne niet zal bezoeken, worden beschouwd als ernstige teekenen voor wat betreft den toestand op de Fransch-Turksche grens in Syrië. Het oorlogsschip Lorraine zal te Alexandrette al ij ven, terwijl er versterkingen worden uit gezonden. De Morning Poet verneemt uit Katro, dat de Turksche agenten hun best doen om de bevolking van Syrië tegen de Franschen op te zetten, teneinde zoodoende de tactische positie der Turken te verbeteren. Te Lausanne verzekert men, dat tenge volge der geruchten over concentraties van sterke Turksche troepenafdeelingen nabij de grens van Syrië, de Fransche regeering te Toulon een'eskader samentrekt om dit zoo noodig naar de Turksche wateren te zenden. FRANKRIJK EN DUITSCIILA ND. N Het nieuwe Dnitsche aanbod. Naar uit BerLyn gemeld wordt, zal Woens dag a.s. de nota, waarin de nieuwe Duitsche voorstellen zijn vervat, aan de geallieerden overhandigd worden. Over den inhoud daarvan is nog niets met zekerheid bekend. Wel wordt bericht, dat de Duitsche regeering uit zal gaan van het voorstel, dat zij in Januari van dit jaar te Parijs te berde had willen brengen. Dit voorstel wordt gecombineerd met dat van staatssecretaris Hughes tot benoeming van een internationale commissie van deskundigen, die het prestatievermogen van Duitschland zullen vaststellen en op grond daarvan zullen uitmaken, in hoever Duitschland uit kan gaan boven de voorloopig door de rijksregeering ge doemde som. De berichten over de hoegroot heid dezer som in de Duitsche en in de buiten- landsche pers genoemd, zijn met groot voor behoud te aanvaarden. Deze staat nog niet vast. Ten aanzien van de internationale commis sie zal Duitschland vermoedelijk als eisch stel len, dat het in deze commissie gelijke rechten zal hebben als alle andere leden en dat ten hoogste de helft der leden dier commissie zul len worden aangewezen door de landen behoo- rende tot de Entente. De wenken uit Parijs, om het lijdelijk verzet in bet bezette gebied te laten varen, vinden in de Duitsche pers nergens weerklank. Het „Berl. Tageblatt" heeft reeds herhaaldelijk uit eengezet, dat de arbeiders aan de Roer zich fwïriK hoede stelde, die als midden-voorwaarts te genover hem stond, en. Callear ontsnapte er behendig mee over het veld voor de spelers van Axe bekomen waren van hun verbazing over Denry's brutaliteit. Men zal zich me; opwinding den historisdhen wedstrijd her inneren, waarin de onsterfelijke Jimmy Brown, bij de laatste gelegenheid dat hij de Blackburn Rovers aanvoerde, zelf den bal met kleine schoppen het heele veld af voor uitdreef, een doelpunt maakte en naar huis ging met den Engelschen beker onder den arm. Callear was bbjkbaar van plan, om de verrichting na te 'bootsen. Hij was heelemaal mis. De taktiek van met kleine stootjes vooruitdrijven is, jaren daarvoor, voorgoec gedood dood Preston North End, die het spel met het „overgeven" van den bal uit vond. Toch ging Callear voort en de fortuin scheen als een cherubijn boven hem te zwe ven. Ten slotte schoot hij; een woest, hoog schot; maar er was tegenwind, die den ba naar beneden haalde, een bocht deed be schrijven en in het net werkte. Het eerste doelpunt was in twintig seconden gemaakt! (Het was ook het laatste ,in den wedstrijd.) Callear's reputatie was gevestigd. Het deec er niets toe, of plechtstatige deskundigen uit lieten komen, dat hij eenvoudig een grapje had uitgehaald voor de tribune, en dat het gevolg een vreeselijk „zwijn" was geweest Callear's reputatie was gevestigd, Toen Denry zwierig van het veld naar de groote tribune toe liep, werd ook hij' luide toegejuicht, en hij kon niet helpen dat hi, eenigszins het gevoel had, dat hij het doel punt gemaakt had. En ofschoon niemand de gedachte precies uitsprak, dachten de meesten heimelijk, toen zij naar den triom feerenden Denry keken, dat een man, die op die manier triomfeerde, ömdat hij' op die manier triomfeerde, je ware man was voor burgemeester, de soort van man, dien' men noodig had. Denry werd vereenzelvigd met de hoogste door niemand laten voorschrijven den tegen stand te staken, die slechts zal ophouden zoo dra de bezettingstroepen wegtrekken. De „Vossische Ztg." en de „Vorwarts" schrijven nu in denzelfden geest en wijzen tevens* op bet gevaar, dat de arbeiders, zoodra hun uit België te verstaan wordt gegeven, dat zij het lijdelijk verzet moeten staken, gehoor geven aan de inblazingen van communistischen kant, hetgeen tot de alleronverkwikkelijkste tooneelen zou leiden. Ook de Soc.-democr. Parlementsdienst wijst er op, dat men het lijdelijk verzet niet kan doen ophouden voor de verwachte'onderhandelingen tot een goed einde zijn gebracht. De strijd van de Duitsche arbeiders tegen het militarisme zou vruchteloos zijn geweest als de onderhan delingen geen resultaat hadden en dan zouden de arbeiders ten slotte toch worden gedwongen om onder de Fransche bajonetten te werken. Londen, 80 ApriL De diplomatieke mede werker van de Westminster Gazette zet rijn beschouwingen van Zaterdag voort en voegt daaraan' toe, d'at Duitschland als inleiding tot de onderhandelingen die belofte voor de ontruiming van het Roergebied zal vragen, waartegenover het als waarborg voor de schadevergoeding een onderpand op de douanerechten en toezicht op Duitschland's financiën zal aanbieden, waarbij het een pauze zal vragen om tot stabiliseering van de mark en het sluiten van leeningen te ge raken. Aangezien Frankrijk, zoolang de nota niet gepubliceerd is, de houding aanneemt alsof het Duitschland's voorstel verwerpt, rekent Duitschland dat Engeland weer de verantwoordelijkheid op zich zou willen ne men welke het door zijn politiek van neutra liteit heeft laten varen en op de instelling van een internationaal hof met behulp van Amerika. De Parijsche correspondent van de Times seint, dat Frankrijk beducht is voor de uitwerking die een schoonschijnend aan bod op de openbare meeining van de wereld zal hebben. De Fransche regeering zou liever willen wachten tot dat Duitschland zich onvoor waardelijk overgeeft. Duitschlands aanbod op dit oogenblik wordt als een daad van sluwe diplomatiek beschouwd, daar de samenvoe ging van het vraagstuk der veiligheid met dat der schadevergoeding niet gewenscht is, aangezien het veUigheidsverdrag misschien ontruiming van het Rijnland' en allicht der concrete beloften van herstel met zich zou brengen. De diplomatieke medewerker der Daily Telegraph gelooft, d'at de beraadslagingen te Berlijn niet alleen over het aan te bieden verdrag en de waarborgen loopen, doch ook over de wenschelijkheid om alvorens onder handelingen te beginnen, ontruiming te vra gen. De Morning Post verwacht een vergoeding van 30 milliard eq zoo dit niet als grondslag voor de beraadslagingen wordt aangenomen, verwijzing van de kwestie der schadevergoe ding naar een internationale commissie, waarin ook Duitschland vertegenwoordigd is. Niet veel hoop op welslagen. Londen, 30 April. Terwijl de geheele we reld wacht op het Duitsche aanbod, wordt men hier in welingelichte kringen steeds sceptischer over de resultaten van welke aan bieding Duitschland ook schijnt te zullen doen. In de eerste plaats lijkt het vrijwel ze ker dat Frankrijk ieder aanbod, hetwelk Duitschland thans zou kunnen doen, bij voor baat zal verwerpen omdat het er verreweg de voorkeur aan geeft het R/uhrgebied enz. in handen te houden. Aan den anderen kant lijkt het uitgesloten, dat. in het bijzonder nu Bon ar Law gedurende eenige weken niet ter beschikking is, de Engelsche regeering haar politiek van strikte onzijdigheid zal wijzigen, zoodat het thans reeds bijna vast staat, dat onverschillig welk Duitsch aanbod er komt, een weigering het gevolg zal zijn. Alleen een zeer duidelijke vingerwijzing van Washing ton schijnt in den tegenwoordigen toestand een verandering te brengen, waardoor par tijen zouden kunnen ontsnappen uit den doolhof, waarin zij rijn geraakt De Daily Mail drukt met vette letters de volgende verklaring af van de .hoogste autoriteit in zake d'e Fransche politiek in de Roer": Frankrijk, zoo heeft die autoriteit gezegd, Frankrijk is absoluut onwankelbaar in zijn besluit om, samen met België, zijn tegen woordige politiek in de Roer voort te zetten. Frankrijk en België zullen het Roer-district ontruimen naar gelang Duitschland' die ter mijnen van zijn schuld betaalt. „Frankrijk zal zich niet laten vinden tot het bespreken van eenig aanbod' van Duitsch- and alvorens dit eerste beginsel erkend is en tevens alvorens zulk een aanbod vooraf gegaan wordt door het algeheele te niet doen v8n alle besluiten en bevelen van d© Duit sche regeering, uitgevaardigd sinds 12 Jan. met de bedoeling d'e pogingen van de Fran schen en de Belgen illusoir te maken." UIT HET BEZETTE GEBIED. De Ohr. Nationale Bond van vakverenigin gen in het B. G. heeft zich ten gunste der on verzwakte voortzetting van het lijdelijk verzet uitgesproken in een motie, die verder luidt: „Bij de kamende onderhandelingen moet de ontruiming zonder voorbehoud van het nieuwe bezette gebied op den voorgrond staan. Aan den staatsrechterlijken status van het oude B. G. mag niet worden getornd; het gebied op den linkeroever van den Rijn moet, volgens zijn wil, bij het rijk blijven. De door de Fran sche en Belgische maatregelen van geweld be nadeelden, met name de uitgezetten en gevan genen, moeten volkomen genoegdoening en schadeloosstelling krijgen." Tusschen Hattingen en Blankenstein is de gemilitariseerde spoorlijn opgeblazen. De Franschen hebben daarop den anitniann van Blankenstein, een wethouder van Weiper, een politieambtenaar en een fabrikant uit Blan kenstein, alsmede 4 5 jongelui, die in de na bijheid van de plaats, waar de aanslag is ge pleegd, wonen, in hechtenis genomen. De opperburgemeester van Bonn, die dit ambt eerst sedert 20 Februari bekleedt, is door den Franschen krijgsraad tot 3 jaar gevange nisstraf en een boete van 6 miljoen mark ver oordeeld, daar hij verantwoordelijk werd ge steld voor het feit, dat het gemeentelijke pers bureau aan de bladen een bericht had doen toe komen omtrent de inhechtenisneming van een afgevaardigde en omtrent de inkwartiering. Berlijn, 30 April. De Fransche Krijgs raad te Hattingen heeft den arbeider Baak uit Bochum, die van spionnage was beschuldigd, tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. klasse van het plaatselijke voetbalspel. Dit feit leidde tot ©en merkwaardige crisis in de geschiedenis van gemeentelijke gebrui ken. Op den Zondag na de overdracht van het burgemeesterschap wandelt de burge meester naar de kerk, voorafgegaan door den schep ter en gevolgd door de aldennen en raadsleden, de gemeente-ambtenaren, de vrijwilligers en de brandweer; na al dezen komen, in den stoet, menschen die als voor name 'burgers bekend zijn. Nu hadden het eerste en het tweede elftal van de voetbal club van Burslet, met Callear aan het hoofd, den wensch te kennen gegeven om een plaats in Denry's burgemeesterlij'ken op tocht in te nemen; zij vonden dat de een of andere openbare erkenning verschuldigc was aan den burgemeester voor zijn verdien sten jegens de nationale sport. Denry wil ligde het verzoek dadelijk dankbaar in; he denkbeeld leek hem magnifiek. Daarna schreef een predikant in een ongelukkige ingeving een ingezonden stuk in de Signal, om ertegen te protesteeren, dat voetballers van beroep den hoogsten magistraat van de gemeente naar de kerk volgden. Zijn argu menten waren, dat zoo iets ongehoord was, en dat voetballen de oorzaak was van vee1 kwaad g©dobbel. Sommigen waren geneigd met het protest in te stemmen^ tot Denry aan de Signal schreef en eenige vragen stelde: Was Bursley trotsch op zijn voetbal elftal? Of schaamde Bursley zich voor zijn voetbalelftal? Was de beoefening van het voetbalspel onvereenigbaar met burgerdeug den? Was er iets onteerends in hét voet ballen? Moesten beroepsvoetballers als maat schappelijke paria's beschouwd worden? Was er eenige klasse van schepselen voor wie de kerken gesloten moesten worden? De dominee zakte ineen in een storm van smaadheid, schamperheid en spotgelach. Of schoon de stad lachte, lachte zij en-kei om haren afkeer van den dominee te verbergen. De menschen begonnen ridh af te vragen, BELGIE. De Prins van Wales te Brussel. Zaterdagochtend heeft te Brussel de plechtige overdracht plaats gehad, door den Prins van Wales aan koning Aibert, van iet monument der Britsche nationale dank baarheid jegens België voor de hulp, welke den Britschen gevangenen tijdens de bezet ting is verleend. Tal van militaire en civiele autoriteiten, en een groote menigte woonden de plechtigheid -bij. Uit Brussel werd Zaterdag gemeld: Een latent conflict bij den post- en telegraaf dienst beeft een scherper karakter aangeno men. De arbeiders, die de telegraaf- en tele foondraden leggen, klagen over te lage loonen. Sedert enkele dagen hebben 150 dezer arbei ders te Antwerpen het werk neergelegd. De vakvereenigingen hebben in een geheime bij eenkomst den toestand besproken. De minis terraad zou zich volgens de bladen Maandag met de quaestie bezighouden. Zaterdag hebben 120 telefoon- en telegraafarbeiders het werk neergelegd, te Verviers 100. Ook in andere plaatsen werd gestaakt. Naar de „Libre Belgique" weet te melden, zou de minister-president vast besloten zijn, geen loonsverhooging toe te kennen. Het blad ziet in de beweging een socialistische drijverij, die door alle mogelijke middelen moet worden geremd. Ook de „Soir" acht een eventueele staking betreurenswaardig in verband met de Ruhrbezetting. Anderzijds wordt reeds gewag gemaakt van een ingrijpen der „Union Ci- vique", die naar men weet ook de vervanging van de stakers tijdens de laatste tramstaking te Brussel organiseerde. De „Peuple", het socialistisch orgaan, merkt op, dat dit slechts olie op het vuur zou zijn. Brussel, 80 April. Nadat het algemeen pestuur van staatsbedienden om 8 uur kennis lad gekregen van het besluit van den kabinets raad om de eischen af te wijzen, heeft het tele grafisch last gegeven vaste commissies te vor men ter voorbereiding van de werkstaking in alle' deeien des lands voor de werklieden bij de telegraaf en de telefoon, voor het geval de be- sprplcincm n'et tot een resultaat voeren. Vrijwel overal is het werk hervat. IERLAND. Uit Dublin wordt gemeld: De Iersdie regeering is geneigd, de Vale ra's jongste proclamatie te negeeren. De houding der regeering ten aanrien van de onvoorwaardelijke overgave is onveranderd. Het kabinet heeft de proclamatie nog niet besproken. Het legerbestuur kondigt aan, dat de werkzaamheid tot onderdrukking der opstandelingen wordt voortgezet. ITALIË. Het fascisme in Italië. De fascistische minister De Vechhi, die de voornaamste "anstichter van den marsch naar of do elftallen in oostuum tegenwoordig zou den zijn, de voetbal op een schotel als sym bool tusschen zich dragend. -Nog nooit had een zoo 'groote menigte een burgemeester lijken optocht te Bursley begroet. De voet ballers echter verschenen in gewone klee- derdracht (velen hunner in gekleede jas); maar zij droegen dassen in de kleuren van de club, een 'bedenksel, dat algemeen in stemming vond, als getuigende van goeden smaak. De St. Lukas-kerk was propvol; en wat nog vreemder was, ook het kerkhof was vol. De kerk bevatte alleen den optocht en de dames, die, door voorspraak, vooraf iplaatsen -hadden kunnen krijgen. Duizenden menschen vulden het kerkhof, en om te voorkomen, dat zij in het volgepakte bede huis zouden doordringen en het op zijn zwakste punt, de apsis, zouden doen bersten, moesten de deuren op slot gedaan en be waakt worden. Vier vrouwen vielen tijdens de 'godsdienstoefening in zwijm; noch juf frouw Machin, noch Nellie was onder die vier. Het was de eerste maal dat iemand zoover men wist, bij een godsdienstoefe ning in November in zwijm was gevallen Dit feit alleen -gaf een geweldig aanrien aan Denry's burgemeesterschap. Toen hij me; Nellie aan zijn arm uit de kerk kwam onder het gedaver van het orgel, liet de ontvangst, die hij op het kerkhof kreeg, ofschoon de plechtigheid van het oogenblik het klappen in de handen verbood, niets te wenschen aan schittering en degelijkheid. Het kenmerkende en heugelijke van dien Zondag werd pas later ten volle gewaar deerd. Men had verwacht dat de oollecte na de preek veel meer zou opbrengen dan ge woonlijk, omdat de gemeente veel grooter was dan gewoonlijk. Maar de diakenen wa ren verbaasd toen zij1 merkten dat zij vier maal zoo groot was als gewoonlijk. Zij wa ren verder verrast, dat rij slechts drie zil verstukjes van drie stuivers onder al de munten vonden. Dit zonderlinge geval leid- Ingezonden Mededeellng. Geestelijke en lichamelijke kracht volgen na tijdelijk gebruik van Foster's Maagpillen. Dit geneesmiddel regelt de gal, bevordert de spijsvertering, versohaft normale wer king der ingewanden, en helpt de lever om gezond, voedend bloed te vormen. Alle leden der familie kunnen dit welbekend huismid del veilig toepassen. PrtJa par flaoar» van vijftig versuikeide pillen 0A5; ln apothe ken en drogistzaken. (12) de tot commentaar en nader onderzoek. Iedereen had weken tevoren een toenemen de schaarschte aan zilveren driestuivers- stukjes opgemerkt. Metterdaad waren de driestuiversstukjes zoo goed als onttrokken aan den omloop in de "Vijf Steden, 's Maan dags werd bekend, dat de kantoorbedienden van de verschillende afdeelingen van de Al- gemeene Spaarkas aan de banken ontzag lijke en ongeëvenaarde hoeveelheden drie stuiversstukjes hadden afgedragen en op zijn minst nog een week daarna iedereen voor alles betaalden met driestuiversstuk jes. En het pikante nieuwtje ging van mond tot mond, dat Denry, met het eenvoudige doel om een kolossale oollecte voor de ar men op dien Zondag te verzekeren, de uit gebreide organisatie van de Spaarkas ge bruikt had om een schaarschte aan zilveren driestuiversstukjes te veroorzaken. In de annalen van de stad die Zondag aangetee- kend als „Driestuiverstukj es-Zondag", om dat hij op zoo -gelukkige wijze ontbloot was van driestuiversstukjes. Een groep raadsleden stond over Denry te praten. „Wat een rare sijs!" zeide er een, vroolij-k lachende. „Hij is een zonderling heerschap, dat is vast." „Natuurlijk, dit geval zal hem populair der dan ooit maken," zeide een ander. „Wij hebben nooit iemand gehad, die hem kon halen". „En toch'', vroeg het raadslid Barlow, „wat heeft hij gedaan? Heeft hij ooit een dag avn zijn leven gewerkt? Met welke groote zaak is zijn naam verbonden?" »>Hij is verbonden", zeide de spreker, „met de groote zaak om ons allen op te vroolii- ken." EINDE.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1