iELÜEM OSUBANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 1 MEI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Ter gelegenheid van dm verjaardag van prinses Juli ana woed van die openbare en ver schillende gebouwen die vlag. De Oranje- ver eenlginig heelt voor morgen, Woensdag, een kinderfeest georganiseerd in die loods aan de Buitenhaven. Rijksnormaallessen. Uitslag van de overgangs- en toelatings examens. Bevorderd' van de 3e naar de 4e klasse: J. Sclilahmilch, A. de Cock, C. Dito, K. Duyvetter, A. Jonker, M. iMoorman, D. van Manssum, Oa. Molenaar, J. van Oostveen, M. Prass, N. Reyers, J. Onnekes, A. Roberti, Ca. Schiahmilch, E. Stobbe, N. Wiegel, S. Wa tertor. Van de 2e naar de 3e klasse: P. Smits, N. Bergwerf!, Ca. Kuiper, E. Mul ders, C. Onnekes* A. de Snayer, E. de Wit. Van de le naar de 2e klasse: N. Geus, O. Geurts, H. Kaptein, J. Mole naar, W. Duinker, N. Lelieveld, O. Prins, M Wiegel, L. Wiessner. Van de le naar de 2e afdeeiing der Voor bereidende klasse: C. Buurman, K. Klein, J. van Straaten, J Schellinger, N. Adema, A. Bakkor, O. Doek- Ben, M. Dekker, O. Duyvetter, A. Gornes, P. Landman, Th. Smit, M. Schendelaar, J. de Snayer, G. Sligte, A. Steilberg, A. Spaans, G, Vrije, W: van der Wolk, Th. v. d. Waal, N Werner. Geslaagd voor le klasse der R. N. L.: O. Bakker, R. Okel, S. Slort, O. Bulkes, A. de la Cour, O. Heijboer, Joha. Hanekamp, A, de Kort, G. Masseus, A. Zuyderhoudt, M. Car- pentier, G. Koomen, K. Schoort, M. Games, Voor de 8e klas: J. Mulders. Rectificatie. In ons nummer van Zaterdag vermeldden wy, dat de concerten voor de iMarino-Club een aanvang nemen en worden gegeven eiken Dinsdag en Vrijdag van 6 tot G uur. Dit moe; zyn eiken Maandag en Vrijdag. Marino Huigviyttentoonstelllng. Hieronder volgt de uitslag der bekroningen van de Mnrine-HulsvUjttentoonstelllng. late prijzen zyn niet toegekend. 2e pry's: J. W. Tangorink, voor lamp; W H. Scharff, voor kapstok. 3e prijs: J. Huisman, voor krantonbanger; M. de Gooyer, vóór parapluiobak. 4e prys: L. Verheyen, voor étagère; D. O, E. de Vries, voor muziekkastje; J. J. van der Blom, voor kapstok. Eervolle vermelding: P. O. Mastenbroek, voor barometer; W. van lyiarle, voor barome ter; J. G. Schoorel, voor kapstok; Th. A. Du- dink (beginneling), voor kapstok; D. O. F. de Vries, voor Ujsten; 8. B. Luijmes, voor kap stok; W. F. .T. van Genderen, voor haard<- seherm; D. Veenstra, voor tafeltje; E. Blom voor teekeningen; J. G. F. Vos, voor schip; C. J. Wen tink, voor snywerk; J. F. Kasteel en, voor kapstok. De prijsuitreiking heeft a.s. Vrijdagavond 8 uur plaats in de Marine-Kazerne. Zang- en Reclteervereenlglng „Harmonie", Bovongenoemde vereeniging gaf Zaterdag avond j.L voor hare leden en, genoodigden een concert, met welwillende medewerking van Mej. G. Bohlen, sopraan, Helder, den heer Joh. F. S. van Hel ver t, tenor, Wormerveer, en den heer A. J. van Weelde, bariton, Helder, terwyi do pianobegeleiding was toevertrouwd aan de dames Man te eb Steegers te Helder. Al aanstonds bemerkte men, dat het ditmaal een byzonder concert was, want het gold hier het 30-jarig bestaan van bovengenoemde Ver eeniglng. De mooie ruime, met groen versierde „Casino"-zaal bood dan ook een gezelligen aan blik. 't Was alsof de talryke aanwezigen dit grootsch gebeuren persooniyk meeleefden. Nadat door den Voorzitter, den heer Lebbe, in een goed' gekozen speechje in 't kort het jubileum was herdacht, en den talrijken aan wezigen 'n gezelligen avond was toegewenscht, werd begonnen met een feestlied ten gehoore te brengen. Dit gedicht, getoonzet door den directeur, den heer P. Brizée, was een vrien delijke attentie voor de Vereeniging; het werd frisch en opgewekt gezongen, en tvaarschyn- lijk ook wel bedoeld als introductie om de stemmen te doen inzingen. Hierna werd gele' genheid gegeven de jubileerende Vereeniging te feliciteeren. Zustervereenigingen en corpo raties deden hunne felicitaties vergezeld gaar met het aanbieden van bloemen, zoodat het koor flink in de bloemen werd gezet. Achter eenvolgens kwamen feliciteeren: „Helder's Mannenkoor", „Stedelijk Muziekkorps", „Va derland en Oranje", „Helder's Gemengd Koor", -01)r. Zangver. „Zingt den Heere", Eereleden (met oen byzonder mooie bloemenmand), de Luthersche Zangvereeniging, benevens de Zangvereeniging „Kunst aan 't Volk". Het be hoeft natuurlijk niet to worden gezegd, dat de immer krasse, gemoedelijke, joviale oude heer Polak de rij der spreke ra sloot met een geestig speechje, waarbij hij den Voorzitter een ge sloten couvert overhandigde, onder aanteeke- ning echter, dat zij eerst over 20 jaar zal mogen worden geopend. Schriftelijke gelukwenschen kwamen nog in van de Zangvereeniging „Mor genrood" en de Chr. Zangvereeniging „Halle- lujah". ■Ook de voorzitter en de penningmeester wer den door het koor zelve gehuldigd en als be looning voor hunne langdurige aan de Ver eeniging bewezen diensten, gewerd den voor zitter een mooie theekast en de penningmeester ontving een mooie palm met bijbehoorend bloem tafeltje. Dat deze hulde alleszins verdiend was, on tl. >rsch rijven wij gaarne, immers hangt het wel en wee van de vereeniging voor een groot gedeelte af van een krachtig, energiek bestuur, f Tiet keurig verzorgde en in feestdos gestoken programma vermeldde het mooie kobrwerk „Het Lied ,van de Klok", voor soli, koor, piano en orchest. Uitteraard bestaan de concerten van deze vereeniging gewoonlijk uit het zin- Ren van eenige eenvoudige liederen met ais toegift een operette of een klein tooneelstukje. Daarom heeft men o. i. goed gedaan, ditmaal na eenige liederen, een koorwerk van groo- te, omvang op het repertoir ie plaatsen, waar- bij dan tevens kon worden getoond, dat deze vereeniging met naarstige studie en onder lei ding van haren eminenten directeur inderdaad iets goeds weet te prestoeren* In het Smartlied uit de Opera „Paljas" kreeg de tenor-soltet gelegenheid zijn zangerstalen ten te ontplooien, en het zij aanstonds gezegd dat dezê' zanger beschikt over een mooi licht aansprekend tenorgeluid, goed beheerschte adem techniek, hoewel voordracht en uitspraak o. i. niet onberispelijk konden worden ge noemd. „Still wie die Nacht" van Carl Bolim was een muzikaal, mooi aangevoeld nummer tje, wat vertolkt werd op een wyze, die aan den componist alle recht deed wedervaren. De be geleiding voor deze beide nummers was in handen van Mej. G. Steegers, die zich onge twijfeld op zeer verdiensteiyke wyze van hare taak heeft gekweten. Haar aanslag is muzikaal, forscb en krachtig, zoodat zy mede in het suc ces van den zanger deelde. „Lentegroet" van Schumann werd door het koor helaas lang niet op onberispeiyke wyze. gezongen. „Aria d'Opera Tosoa" van Pucoinl en „Noordzee" van Hullebroek werd door den heer Van Helvert zeer goed gezongen; in het lied „Noordzee" had hij aan het slot gelegenheid een krachtige en forto uitgestooten c te lan- oeeren, welke prestatie geweldig applaus ont lokte, en oorzaak was, dat het nummer moest worden gebisseerd. Verder hoorden wy van bet koor nog „Ave Maria" van de Arcadelt en „Domino salvam fac" van Giesen. Beide nummers werden beter gezongen dan de voorgaande. „Ave Maria" leek ons een gave reproductie van des compo nisten bedoelen* het laatste daarentegen had, meenen we, inniger en meer genuanceerd1 ge zongen moeten worden. Als algemeene opmer king voor het koor zfy hier opgemerkt, dat de bassen en- alten in kwaliteit de meerdere zyn van de sopranen en de tenoren. De sopranen zyn vooral in het hooge register wat schel, ter- wyl het tonormatoriaal ons wat ruw toescheen. Na de pauze werd opgevoerd „Het Lied van de Klok" van Ramberg. Mej. Bohlen, die hier als soliste optrad, heeft ^ich dapper van hare lang niet gemakkeMjke taak gekweten, alleen het aanhoudende vibrato van deze soliste was op don duur misschien wat vermoeiend om aan te hooron, nochtans mag haar een woord van lof niet worden onthouden voor de vertolking van deze zware party. De heer Van Weelde, die als bariton optrad, is hier ter .plaatse te goed bekend dan dat wy hiervan veel behoeven te zeggon. Deze zanger beschikt over een sym pathiek baritongeluid, dat in het middenregister het meest warm en melodieus is. Het wil ons echter voorkomen, dat de party voor dezen zanger nu en dan te laag was geschreven, zoo dat het geluid in de lager registers niet de ver- eischte gloed kreeg. Nochtans hulde voor do wyze, waarop hy zich vau de Inderdaad zware taak heeft gokweten. Ook de tenor-solist heeft zich hier de reputatie als goed;' zanger ton volle kunnen handhaven. Het koor heeft meermalen uitstekend gezongen, en in combinatie met orkest en piano werden goede harmonieuze moi/enten verkregen, zoodat het waariyk een genot was hiernaar te luisteren. Het hierin voorkomende dubbel kwartet „sehoone vrede" werd zeer goed gezongen, waarby het koor zich op waardige wyze wist aan te passen, zoodat eon volkomen harmonieus geheel verkregen werd. Resumeerende, meenen we te moeten con- stateeren, dat bestuur en leden van „Harmo nie" met groote voldoening op dezen alleszins geslaagden avond kunnen terugzien. Hoewel een avond als deze uitteraard alleen toegankeiyk is voor genoodigden, heeft het bestuur gemeend, deze uitvoering in haar ge heel In het openbaar nogmaals op te voeren, om een leder in de gelegenheid te stellen dit mooie koorwerk te hooren. De entréeprijs zal zóó worden gesteld, dat het ongetwyfeld binnen ieders bereik ligt. Deze tweede uitvoering zai plRats hebben Maandag 7 MeL Vermelden we nog even, dat den dames solisten een aardige en welverdiende bloemen hulde werd gebracht, vooral Mej. Mante, die op echt muzikale wjjze de piano-partij op zich fenomen had. Den directeur werd een fraaien rans overhandigd voor zyne uitstekende pres tatie, die hy met dit koor heeft weten te be reiken, dat getuigt tenminste van appreciatie voor zyn werk. Als iemand het verdiend heeft, dan toch zeker hyi De dames Lebbe en Buter ontvingen een fraaie bloemenmand voor de vele moeite en opofferingen, die zy zich ge troost hebben ten behoeve van de vereeniging. Hierna werd de jubileerende vereeniging en orkest met bloemen door den fotograaf ver eeuwigd. Dat een zeer geanimeerd bal da» aanwezigen nog langen tijd byeen hield, behoeft wel geen nader betoog. De zaal was overvol. H. Bazar Luth. Gemeente. De Luthersche Gemeente heeft een nieuw orgel noodig en organiseert een bazar in het Militair Tehuis, Kanaalweg. Zeer fraaie zaken zyn tegen billijken prys te koop, terwyi een theetent van de firma Van Nelle een aardig zitje geeft en vele vermakely'kheden de aan trekkingskracht verhoogen. Zie voor nadere mededeelingen de advertentie in dit blad. Uit het Politierapport. Namens een bewoner van de Dykstraat is aangifte gedaan, dat djons rijwiel hetwelk de eigenaar by zyn vertrek niet den trein van 2.03 des Zaterdagmiddags in de vesti bule van het station had neergezet om af gehaald te worden, verdwenen bleek te zyn. Wel werd hem meegedeeld door een contro leur van het spoor, dat het rijwiel door een 16- h 17-jarigen jongen was weggehaald. Ten 5 ure werd het vermiste rijwiel door bedoelden jongen aan het bureau* Molen plein gebracht met de mededeeling, dat hij het rijwiel van zyn broer die met den trein van 2.03 was vertrokken, van het station moest halen en toen dit rijwiel had wegge nomen in de meening, dat het van zyn broer, die pas een nieuw rijwiel had ge kocht, was. By zijn thuiskomst was geble ken, dat hy een verkeerd rijwiel had mee genomen. Tengevolge van het schrikken van een paard, gespannen voor een groOntonwagen, is dit Zaterdag tegen een lantaarn, staande tegenover perceel 48/44 aan den Kanaal- weg, gereden, waardoor de glazen ballon brak. Terzake van het met een handwagen op iet trottoir rijden Is proces-verbaal opge maakt. Zondagmiddag pljm. 4 uur werd aan het !mr**u Zfüdstraat Jee.? !nt een man m hel Hektoiiseb? Kanaal v o gevallen. Een agent begaf er ziel; heen en bevuild! dat cïofatanders juist bedoelden man, die onder don invloed van sterken dank verkeerde, en met zijn rijwiel te water was geraakt, op het droge hadden gebracht Wegont: het niet gebruik: maken van een urinoir zyn in den nacht van Zondag op Maandag oen drietal processen-verbaal op gemaakt Verder is proces-verbaal opgemaakt we gens overtreding der motor- en rijwielwet Vakschool voor Meisjes. Verschenen is het Jaarverslag 1022 van bovengenoemde Vereeniging. Wij nemen er het volgende uit over: 1922 is voor de geschiedenis onzer school een zeer belangrijk jaar geweest. Waar in het vorig verslag vermeld: kon worden: toe zegging voor den bouw der nieuwe school en tevens, dat de aanbesteding van paalfundoe- rimg en bouw hadlden plaats gehad, kan nu medegedeeld worden, dat het gebouw, uit wendig, zoo goed als voltooid is. 20 Maart werd), in tegenwoordigheid van vele genoodigden, de eerste steen gelegd door de toen waarnemende Voorzitster, Mevr. M. de Boer-Jongkees, welke, na allen har telijk verwelkomd te hebben, in het kort de voorgeschiedenis der school schetste, die zij geheel heeft medegemaakt Jaren bestuurslid geweest zijnde van de Vereeniging „Tabitha" (die do eenige gele genheid voor de Heldersche meisjes bood, om naaionderwijs te bekomen) en inziende, dat de tyden méér vroegen, werd het initiatief genomen tot oprichting eener vakschooL Deze werd, November 1916, in een beschei den huis geopend; het leerlingenaantal nam gelukkig toe, zoodat al spoedig gebrek aan ruimte ontstond, waarin' wel voorzien word door afstaan van zolderlokalen op eeon ge meenteschool, doch deze toestand kon niet bestendigd: blijven en het Bestuur besloot dan ook stappen te doen, om eon eigen school gebouw te verkrijgen. Met voldoening kan spreekster nu zien op het resultaat van alle bemoeiingen cn betuigde hare dankbaarheid voor veler medewerking, die het ontving, in de-eerste plaats die van mevr. M. E. Leli- m»Tv-Jtosch, Inspectrioe vnn het Nijver heidsonderwijs voor Moisjea Met den wensch, dat de bouw voorspoedig mooht gaan., word da rede besloten en overgaan tot do plechtig heid der eorste-steonlegging. Het aantal leerlingen voor de dagschool ging dit jaar wederom vooruit. Het aantal leerlingen van buiten, dat de school in 1922 bezocht, bedroeg 20 dagleer- limgon en 14 oursusleorlingen. Van de 0 leerlingen der 6e klasse, waar van ééne, door huiseiyice omstandigheden, te veel lessen gemist had om mee te kunnen doen, verkregen eind April, na afgelegde proef, 8 het getuigschrift. Ter herinnering aan de doorgebrachte schooljaren kregen allen etn zilveren vinger hoed' met inscriptie. Van deze leerlingen bleef 1 als vakleer- iinge op de school, 4 kwamen thuis, 2 naaien voor anderen en 1 helpt in een huishouding. Na den 2-jarigen cursus in naaien cn ver steilen gevolgd te hebben, legden van de 8 leerlingen 6 de proef af voor een cursus- getuigschrift; 6 slaagden hiervoor. Allen bleven op de school om een vervolg cursus mee to maken. Eind October legden de 10 leerlingen der 6e klasse de proef af voor het getuigschrift der dagschool; hiervoor slaagden 0. Allen kregen ter herinnering een zilveren vingerhoed met inscriptie. 6. van deze leerlingen gingen naar de atelier klasse; 1 bleef als vakleerlimge voor teekenen en stofversieren, 2 kwamen thuis. Van den naai- en vorstelcursus legden 6 de proef af, waarvan 4 slaagden. 2 van deze leerlingen bleven voor den ver volgcursus. Schooldiploma oosfcuumnaaien. Na die atelier klasse doorloopen te hebben, legden voor de eerste maal 8 leerlingen, de proef af en behaalden bovengenoemd diploma. Zij faan zich .verder*op de school bekwamen voor de Nijverheidsakte NA. Van de 8 leerlingen, welke dn Juli bet schooldiploma wilden behalen, slaagden 2. Eon blijft in de atoUeridasse, de ander ging naar de Haagsch© Vakschool, ox riet te bekwamen voor de rirfce Nq, wv °.-oop het bezit van het schooldiploma „Gostumnaaien" vereischte .la Buiteudursussen. In Maart kond'en op den Burg weder 8 cursussen gevormd worden. By de aangifte in Juli aldaar, bleek ook anftno te zijn voor- naaien en verstellen van ondergoed en werden miet September begon nen 2 cursussen in oostuumnaaion: en 1 in lingerienaaien, te den Burg. Van uit Wieringerwaard k wam ook vraag naar cursussen; na gehouden aangifte wen den er in Med. 2 in oostumnaaien begonnen, Cursussen patroonteekonen en knippen van bovengoed. Hier werd. herhaaldeiyk naar gevraagd en werd voor het eerst met Novem ber een avondcursus van 10 lessen begonnen. Tentoonstellingen. Na afloop der eerste Texelsche cursussen werd 9 en J0 Maart ten toonstelling gehouden in Hotel „Texel", èn van het werk den cursussen op Texel èn van dat der dagschool te Helder. 330 personen bezochten deze tentoonstel ling, dus kan deze wel als geslaagd be schouwd worden. 11 en 12 April werd tentoonstelling gehou den in ons eigen) gebouw, waar byna 600 per sonen kwamen. Op de tentoonstelling in September, in „Casino" gehouden-, door de Vereeniging van Huisvrouwen, was de school ook mot een „stand" vertegenwoordigd, welke veel be langstelling mocht trekken. 4 October, tentoonstelling te Wieringer waard, waar 45 personen het werk kwamen bezichtigen. Bezoek aan fabrieken, enz. 2 Maart bezoch ten de 5e en 6e klasse, onder g»leide der da me;-: Lauwers en Onnekes. de broodfabriek „de Volharding", alhier. 4 7 Maart brachten de 6e en 6e klasse, onder geleide van de dames- Jonker en Lauwers, een bezoek aan de kaasmakerij „Jong Hol- landi" alhier 27 April maakten de 4e, 6e en 6e klasse, on der geleide van de dames Lauwers, van Oost veen en den heer Klapmeijer een ééndaagsch reisje naar Amsterdam. Bezocht werden: ma gazijn „De Byenkorf", Nieuwe Kerk, Rijks museum), Artis, Aquarium en Postkantoor. 18 Mei bezochten de 4e, 5e en 6e klasse, on der geleide van de dames Lauwers, van Oost veen en den heer Klapmeyer, de Gasfabriek alhier. V3'. ti\ :.Tfc.1'V? .«do firma's virnten k op Oiiii Cvi. v ixrii - - Moge do nieuwe school spoedig voltooid zijn en vele leerlingen trekken. Het aantal leerlingen bedroeg op 81 Deo. 1022 854. Verslagen zyn op aanvrage aan de School verkrijgbaar. „Onderling Belang". De Vereeniging van Rykswerklieder „On derling Belang" bestaat 26 jaar en zal die her derken door het houden van een feesteiyke vergadering op Zaterdag 6 Mei in „Oasino". Ons nieuwe Feuilleton. In ons volgend nummer beginnen wy de publicatie van een nieuw feuilleton „Terug in het Leven" door William J. Locke. Het is een verhaal, dat, naar wy hopen, onze lezers boeien zal on hen in spanning zal houden omtrent het vervolg. Lijst van gevonden voorwerpen gedurende de week van 2330 April 1923. Aan het Hoofdbureau van Politie aan de Prins Hendriklaan terug te bekomen: Een damesrywiel; een damestaschje met inh.; een boodschappennet; een rinkelbel; een gryze handschoen; mantolceinturen; een por- temonnaie met inh.; een armband; een cein tuur van een jas; een paar dameshandschoe nen; een koperen gewicht; en hy: De Graaf, Breewaterstraat 24: een strikje. Wed. Braaf, le Vroonstraat 10: een huisdeur- sleutel. J Ham, Brouwerstraat 47: een mantolceintuur. H. Plomp, Achterstraat 83: een jongensjasje. G. Grootwal, Diaooniestraat 8: een portemon- naie met inh. Van Leeuwen, Weststraat 81: een wollen handschoen. Paane, Laan 42: eon zilverbon,. «T. van der Vis, Vischstraat 81: een onderdeel van een autolamp. J. O. Roomeier, Polderweg 86: een fantasie broche. J. H. Flerie, Parallelweg 10: een portemommaie met inh. Van Vessum, Polderweg 83: een stuk bor duursel. Boerke, Kanaalweg 11: een mantelceintuur. K. Helder, Polderweg 58: een doosje Inh. postr zegels. Spoedelschcnde vergadering van den Raad der gemeente Helder, op Maandagavond 80 April, 8 uur. Voorzitter de heer O. Adriaanse, wet houder. Do vergadering is uitgeschreven ter behan deling van een voorstel van B. en W. tot het onderbrengen van de voorbéreddende klasse der Ryksnonnaallessen in School 15, tevens om Burgemeester en Wethouders te machtigen tot benoeming van een tjjdoiyke onderwijzeres voor die klasse. De Voorzitter deelt ter toelichting van dit voorstel mede, dat by schrijven d.d 13 Oc tober 1922 belanghebbende ouders aan B. en W. verzochten te trachten gedaan te krijgen, dat de voorgenomen opheffing van de voor bereidende klassen der R. N. L. niet doorging, Reeds 18 Oct. <La.v. werd door B. en W. aan dit verzoek voldaan by uitvoerig schrijven. Toen cLd. 7 Febr. 1923 hieromtrent nog niets vernomen was, herinnerden Burgemeester en Wethouders zyne Excellentie aan het verzoek. D.d. 19 Febr. antwoordde de Minister, dat by ministerieele beschikking van 30 Dec. tot op heffing van bedoelde klassen besloten was en hy (jaar niet op terug wenschte te komen. Mede door dit antwoord, alsook door de in de laatste vergadering door den heer Grunwald gestelde vragen werd de aandacht weder op de kwestie gevestigd, en na gehouden conferenties tus- schen de verschillende autoriteiten etc. werd een middel gevonden de voorbereidende' klas sen alsnog te laten doorgaan door deze als tij delijke klcsse aan de M.u.Lo.-school toe te voe gen. D.ii jaar heeft de oproeping van leerlingen voor de M.u.l.o.-school vroegtijdig plaats, te vens zullen dan worden opgenomen de leerlin gen, die zich voorbereiden willen voor de R. N. L. Zoodoende kan de maatregel van tjjde- UJken aard zijn. Na de besprekingen, die ter zake gehouden zyn, oordeelden B. cn W. het noodzakelyk, een spoedeischende vergadering uit te schry- vea. De heer H e y b I o k wil als lid van de Com missie van Toezicht de zaak even recht zetten. De kwestie heeft onze volle sympathie. In de Coium. v. Toezicht is de kwestie naar voren gebracht om de klasse over to brengen naar een der bestaande 7e klassen, die op het oogon- blik ontvolkt zyn. Een der hoofden van sche len had evenwel gezegd, dat dit niet kon, om dat de onderwyzers in kwestie onbevoegd wa ren tot het geven van Franach. Dit is evenwel niet geheel juist, er is thans een hoofd, dat in de 7e klasse slechts 2 leerlingen heeft en zelf einddiploma Hoogere Burgerschool bezit. Be doeld hoofd is de heer Van der Horst van de school Vischmarkt. Daarom stelt spr. voor de voorbereidende klasse over te brengen naar deze school en het hoofd der school met de lessen te belasten. Mevrouw Van der Hulst wil dit aan vullen door de mededeeling, dat aan die school een leeg lokaal is. Dat kan dan tevens zonder verdere kosten dienstbaar gemaakt worden aan dit onderwys. De heer Schoeffelenberger dacht aanvankelyk aan een grapje. Men staat er ver baasd over, dat men hiervoor een spoed eischende vergadering uitschryft. AJs de bur gemeester, die helaas niet aanwezig is, zyn zaken wat beter onder de knie had, had hy moeten weten, dat er voldoende ruimte en lo kaliteit was. Op bedoelde school is één hoofd, dat in zyn 7e leerjaar 3 leerlingen heeft, een ander heeft er 2. Men kan dus beide klassen zeer goed combineeren, dan komt er een lokaal leeg. Het hoofd loopt maar rond te klungelen en in plaats hem achter de klas te zetten, komt men met dit voorstel. De heer Staalman kan zich voorstellen, dat de heer Heyblok en Mevr. v. d. Hulst op qjeze manier spraken. Spr. staaj; er juist zoo ■tegenover, maar het is spr. nog niet duidelyk aan, wie schuld is, dat dit zoo behandeld werd. De zaak had-misschien wat eerder in behande ling kunnen komen, maar dit doet aan de zaak zelf niet af. Spr. zal daar evenwel niet verder op ingaan en protesteert tegen de woerden van den heer Schoeffelenberger. Ieder zal den lestaanden toestand aan die scholen afkeuren, de invoering van het 7e leerjaar heeft ons niet gebracht vs? wij erven verwachtten. Ta-aar al lerlei cnuslanddgiieden nebbai da*uaurt i:.toege werkt: de Ambachtsschool o. a., en do orant- woordeiykheid daarvoor komt niet op het Ooi- lége. Jammer, dat de burgemeester n>t aan wezig is om zich te rehabiliteeren. Niet spT., maar de heor Schoeffelenberger evenwel was voorstander van do 7-kiassige school De heer Schoeffelenberger: Daar gaat hei niet oml De hoer Staalman: Daar gaat het wel oml Men heeft het instituut gevormd en ais het niet noodig blijkt, moet het geleidelijk weer verdwynen. Maar de zaak van vanavond heeft met hot 7e leerjaar niets te maken. 'Zoolang wy die 7e klasse nog hebben, kan die voor dit doel niet gebruikt worden. Ieder zal het met spr. betreuren,-dat de hooge regeering dezen maat regel nam en de kinderen op straat zette. Er moet evenwel -een andere weg gevonden wor den. Er mag geen sprake van zyn, dat met dit voorstel .in stryd met de belangen Van de ge meente wordt gehandeld. De heer Grunwald: De ontvangen con vocatie deed spr. pynlyk aan. Wanneer B. en W. do noodzakelijkheid inzagen van deze ver gadering, bewyst dat de juistheid van spr.'s opmerking. Als de zaak in den breede ware be sproken, was een spoedeischende vergadering niet noodig geweest met alle onkosten van dien. B. en W. hadden een voorloopige regeling kunnen maken en in de eerstvolgende raads vergadering hadden zy dan een voorstel -kun nen indienen. Wat het voorstel zelf betreft, om bedoelde klasse naar school 15 over te brengen, spr. is geen deskundige in onder- wyszaken, maar als men het doet, laat men dan een ervaren onderwijskracht aanstellen. Met het 7e leerjaar heeft de zaak niets te ma ken. Spr. stelt voor zich met het voorstel van B. en W. te vereenigen. De heer Baak: Ais Md der Commissie van Bystand voor het L. O. wil spr. iets over de zaak zeggen. Het 3s een eigenaardig verschyn- sel, dat, voornameiyk op ondorwysgebied, steeds iets uitgebroed wordt, dat ïynrecht staat tegenover de voorstellen en wy meestal met het mes op de keel moeten beslissen. Spr. zal de hier gedane mededeelingen niet tegenspre ken, maar constateert het feit, dat hier een deskundig advies van de Commissie van By stand op zy ds gezet* Plotseling kwam deze zaak Zaterdagmiddag aan de orde en de Commissie wist er ook niets van, maar was unaniem vnn meening, dat de beste oplossing deze was, die thans ter tafel ligt De Oomiru vond zich del verantwoord de kosten te voteeren; persooniyk staat spr. daar anders tegenover. Dit was de aanleiding, dat thans deze vergadering is uit geschreven. Er was geen andere uitweg, en bovendien is deze oplossing de beste. Er wa ren nog eenige andere factoren, waarover spr. nader uitweidt. De hoer De Zwart beantwoordt do ver schillende sprekers. Er zyn meeningen naar voren gebracht, die niet direct met het voorstel te maken hebben, en er zyn verwijten gericht tot den burgemeester. Het 7e leerjaar kan nog niet vol zyn, omdat de klassen daarvoor nau- welyks gereed1 zyn met de verbouwing. De paar leerlingen, die er zyn-, zijn uitloopertjes van September. Spr. meent, dat het bezwaarUjk zal zijn klassen te combineeren om een lokaal vry te krijgen. Spr. zegt dit, omdat anders naar buiten een verkeerde indruk gewekt wordt omtrent de juistheid der indeeling. Spr. zet nog uiteen waarom het goed was de vergadering ui- te schrijven. De leerlingen der-Normaallessen zyn voor taan verplicht hun vóóropleiding te genieten op een u.l.o.-school en het logisch gevolg daar van zou zijn de leerlingen van thans in te dee- len by die school waar ze ook in de toekomst naar toe gaan. Dat is de aangewezen weg, zoo dra studie- en cursusjaar samenloopen, het geen thans nog niet het geval is. Nu vallen deze leerlingen er tusschen in. In September hebben we dus al een stuk vóóropleiding loe pen en we krijgen dan deze er by. Nu willen verschillende leden die tijdeiyke klasse zoolang aan school 10 verbinden. B. en W. zullen dit onderzoeken en als dat kan, is dat de beste oplossing. Tevens is dan voldaan aan den wensch van den heer Grunwald be treffende een ervaren leerkracht. Spr. wijst er voorts op,-dat voortaan deze kinderen school geld zullen moeten betalen, hetwelk by de voorbereidende rijksopleiding onnoodig was. De heer Schoeffelenberger heeft nog een argument verzwegen. Spr. vraagt: durft de gemeenteraad de consequentie aan een onderwijzeres 7 maanden verlof te geven, omdat zy gaat trouwen met ©en zee-officier, en nu voor deze tydelyke klasse weder een ander te benoemen? De Voorzitter: Wij vragen aan den Raad slechts machtiging tot aanstelling van een tydeiyke leerkracht. De benoeming daarvan is de zaak van het College en is vanavond niet aan de orde. De heer Schoeffelenberger protest toert dat men een onderwijzeres 7 maanden verlof geeft, omdat zy gaat trouwen en thans een nieuwe voordracht doet. De Voorzitter: Dit is niet aan de orde. De zaak gaat bovendien buiten den Raad om. De heer Schoeffelenberger: Ais men een onderzoek instelt, 'kan men de leer lingen aan de school van den heer Heeroma onderbrengon. De Voorzitter: Dat gebeurt ook. B. en W. willen rekening houden met de gemaak te opmerkingen. De heer Heyblok wil den burgemeester in bescherming nemen tegenover de opmer kingen. Weliswaar had deze de vergadering eerder kunnen uitschryven, maar de zaak is in volle overeenstemming met de Commissie van Bijstand geregeld. Toon wij de zaak be spraken, wisten wy niet, dat er een onderwijs kracht aanwezig was. De heor Verstegen had aanvankelyk willen zwygen na de toezegging van den Voor zitter, maar nu de heer Heyblok dit zegt, wil spr. er op ingaan. Al heeft de heer Van der Horst een diploma 5-jarige H. B. S. in zyn zak, dan geeft hem dat nog geen bevoegdheid om talen te onderwyzen; daarvoor is een spe ciale acte noodig. De Voorzitter, hoewel nog wol eenige opmerkingen kunnende maken, zal zich verdeir daarvan onthouden. De heer Schoeffelenberger vraagt stemming en stemt tegen de voordracht, die vervolgens met op 1 na algemeene «temmen wordt aangenomen. Mevr. Van der Hulst vraagt wanneer het door de gemeente gekochte huisje aan de Laan gesloopt wordt en of men overtuigd is, Rondvraag.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5