Terug in het leven NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Alle glazen worden hier direct vervaardiBil. Eerste Blad. J. HEIJLOO, v h. FILBRI, No. 5707 DONDERDAG 3 MEI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 20 Telefoon: 60 en 412 Poeit-GWrórekenilns No. 16066. ADVEBTENTIEN: Mei buitenland. Het nieuwe Duitsche voorstel. Dinsdagmorgen 10 uur werden de partij leiders door den rijkskanselier ontvangen, die bun de resultaten mededeelde van de Maandag beëindigde beraadslagingen der rjjksregeering omtrent de Duitsche nota. In bet algemeen kan- worden gezegd, dat de Duitsche reg'eering in baar voorstel bet bedrag van 80 milliard noemt en zicb be reid verklaart de Duitsohe betaalkracht door internationale deskundigen te laten onder zoeken. De tekst van het Duitsohe aanbod, FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Lodke. Voor Nederland bewerkt door W, J. A. Roldanns Jr. 1) HOOFDSTUK L Marcelle Baring, een beroepsverpleegster, kwam op een goeden avond laat aan op Churton Towers, om haar taak als verpleeg ster te aanvaarden. Ohurton Towers was het landgoed van een adellijke familie, die, zoo als zoovele andere, het ter beschikking had gesteld van de regeering, om het in te rich ten als een herstellingsoord voor genezende officieren: een landgoed met prachtige gras perken, terrassen en vijver, met schilderijen galerijen, bewaakt door grimmigledlge har nassen, met statige, heterogeen gemeubelde halls, met kamers met behangsel van gewe ven stof, vroeger gevuld met schatten van eeuwen, doch thans leeg, behalve de rijen kleine, gelijkvormige legeriedikanten en de kleine vurenhouten modeltafeltjes aan he+ hoofdeinde.. ©enigszins verlegen door de grootheR van haar „home" en door het contrast met de utiliteitsleelijkheid en wiskundige unifor miteit van het General Hospital, dat zij jute; verlaten had, ging Marcelle Baring den vol genden ochtend naar beneden, om haar nieuwe taak te aanvaarden. De hoofdver pleegster deed een rondgang met haar en stelde haar voor; maar dien eersten ochtend biedi Duitschland's draagkracht te boven gaat. Mocht de tegenpartij het met deze zienswijze niet eens zijn, dan stelt de Duitsche regeering voor het heele probleem van het herstel con form het denkbeeld van Hughes aan een onaf hankelijke internationale commissie te onder werpen. Cuno over het Duitsche aanbod. onthield zij hoogstens een derde (gedeelte van de namen. Het zou wel een paar dagen duren voor zij ze allemaal kende en ook de geschiedenis van de verschillende gevallen. Trouwens het waren allen herstellenden veel te verbinden viel er niet en haar werk was meer administratief dan persoonlijk. Haar eerste indruk was, dat hier een aan tal vTOolijke, bijna in het geheel van elkaar verschillende jonge mannen bijeen was; sommigen in alle opzichten (gezond van lijf en leden, die 'binnenkort weer teruggezon den zouden worden naar de hel van bommen en granaten, waaruit zij verdreven waren; anderen verminkt en misvormd, zonder ar men of 'beenen, met voor altijd onbruikbare polsen of enkels. Overdag waren zij bijna allen buiten de ziekenkamers; de meeaten speelden tennis of lagen op de terrassen of biljartten in het paviljoen, dat uitzag op den Japanschen tuin. Het was niet makkelijk hen allen in het oog te houden. Eerst den tweeden dag trok de naam van een jong officier, die zijn voet verloren had, haar aandacht: „Mr. G. Balthazar". Hij was heel jong en knap en had blauwe oogen en een blond snorretje. Zjn tunica, die met zijn andere kleeren klaar lag, had het witte en roede lint van h'et Militaire Kruis. Het been was feitelijk genezen, maar moest nog steeds behandeld worden. l*?6? beroerde geschiedenis, niet zuster?" zeide hij, terwijl zij' hem vjeibond. „Ik dacht, dat in er In den slag van Yperen heelhuids afgekomen was, maar op bet laatste oogen blik ontplofte er vlak bij1 me nog een bom! en nou ben lk hier. Maar ze zeggen, dat ze me ©en kunstvoet zullen geven, waardoor ik nooit iets van het verschil zal merken. Ik hoop, dat het maar gauw komt, want ik Ingezonden mededeenng. HERMAN NYPELS, Helder - Schagen. Het oordeel der Duitsche pers. De „Zeit", het officieele orgaan der in de regeering vertegenwoordigde D. V. P., de partij der grootindustrie, is van oordeel, dat de in de nota geuite twijfel, of de grens der Duitsche betaalkracht niet reeds is overschre den, inderdaad! maar al te zeer gerechtvaar digd te. Het oordeel der Engelsche pers over het Duitsche voorstel Landen, 2 Mei. De toon van de Engelsche bladen met betrekking tot de kansen van de aanneming, of de behoorlijke overweging van het Duitsche aanbod' is zonder uitzondering pessimistisch. De conservatieve beschouwen de voorstellen Slechts als een onbehoorlijke propaganda, bestemd om de bemiddeling van Engeland' en Italië en de welwillendheid van Amerika In te roepen en achten het Frank- rijks plicht ze te weigeren. De liberale bla den en die van de Arbeiderspartij zien in het aanbod den wensch van Duitschland om tot een regeling te geraken, doch ook een geest van tegenkanting om onvervulbare verplich tingen op zich te nemen. Qok zijn zij van oordeel, dat Frankrijk» weigering om te on derhandelen uitsluitend op grond van zijn rechten, onvoldoende de bedoeling verbergt om het vraagstuk der schadevergoedingen onopgelost te laten en aldus Duitschland te beletten zich te herstellen en weer tot gevaar lijke hoogte krachtig te worden. De Fransche pers. Naar Belga uit Parijs meldt, verklaren de bladen het nieuwe Duitsche voorstel, gelijk het aan de bladen is meegedeeld, eenstemmig on aannemelijk. UIT HET BEZETTE GEBIED. Hel raadsel opgelost? Uit Essen wordt aan de „N. Rott. Ot" ge meld: Inzake den moord op den Franaohen sol daat Schmidt In den kelder van het oentraal station te Essen heeft thans een getuige ver klaard!, diat hij in den betrokken nacht met een kennis bij het oentraal station door Fransche soldaten is aangehouden en naar den kelder gebracht Een van de soldaten rommelde aan de verwarming, terwijl een andere, die steeds een revolver in de hand hield, naar buiten ging en voor het kelderraam in scherts op den sol daat aanlegde. Plotseling ging de revolver af en stortte de soldaat in den kelder ineen. De dader was zeer ontdaan en gelastte belde Duit schers zich onmiddellijk te verwijderen. Deze waren bang in de zaak betrokken te worden en verlieten Essen. De getuige is pas onlangs teruggekeerd' en vernam toen, dat het geval nog steedis niet was opgehelderd. Zijn makk r bevindt zich buiten het Roergebied in hechte nis onder verdenking van tegen het verbod in de Nederlandische grens te hebben over schreden. De vervolging der directeuren van de Krnppfabrleken. Uit Essen wordt gemeld, dat de heer Krupp von Bohlen und Halbach Dinsdag morgen voor de derde maal door den Fran- sohen rechter van instructie in de zaak te gen de drie directeuren der Kxuppfabrieken is gehoord. Hij was uit Berlijn, waar hij in verband met belangrijke besprekingen ver toefde, op verzoek der Franschen naar Es sen teruggekeerd. Nadat men hem een kort verhoor had afgenomen, werd hem mede gedeeld, dat hij zou worden gevangen ge houden. Nader is te Berlijn nog bekend geworden, dat de heer Krupp door de bezettingsauto riteiten in de gevangenis is opgesloten. Het proces tegen de directeuren vtn Krupp heeft Vrijdag en Zaterdag a.9. plaats. Het proces tegen de directeuren der mijn Helnrich. In het Ruhrgebted werd' met groote belang stelling het proces tegiemoetgezten, d'at gis teren is gevoerd tegen de directeuren der tot de Thyssen-oombinatle behoorende mijn Heinrich. De aanklacht had eveneens betrek king op sirenensignaieni, die tijden» de aan wezigheid van Fransche troepen in de fa brieken waren gegeven. De voorzitter van den bedrijfsraad ver klaarde, dat de signalen dienden als alarm seinen bij alle gebeurtenissen, die de arbei ders gezamenlijk betroffen. Zij waren ook bij den moord op Rathenau, bij de Kapp-Putsch en tijdens den oorlog'gegeven. Het parket liet de aanklacht wegens hot smeden van een oompiot vervallen maar bleef staan op bestraffing wegenB verstoring der openbare orde. Het vonnis luidde 100 mlllioen mark boete voor directeur Jëger en 50 mlllioen voor directeur Zöllner. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Een Fransch ultimatum. Konstantinopel, 2 Mei. De Fransche verte genwoordiger heeft gisteren een nota inge diend, waarin verklaard wordt, dat Frankrijk de conferentie van Lausanne zal verlaten als de concentratie van Turksche troepen aan de grens van Syrië niet onmiddellijk wordt op geheven. ENGELAND. De Brltache luchtvloot De minister voor luchtvaart, Hoare, ver klaarde Dinsdag in een redevoering dat de Engelsche luchtvloot, van welk standpunt van landverdedlging ook beschouwd, te zwak is, en dat voor Engeland een sterke luchtvloot van even groote beteekente te ais een sterke marine. heb meer dan genoeg van mijn krukken: Ik heb altijd een gevoel alsof ik mijn hoéd uit moet steken om te bedelen." „Arme kerel," zeide Marcelle, die elders was met haar gedachten. „Dat te heel vriendelijk van u, maar dat te juist, waar ik zoo het land aan heb. Ik wil niet als een „arme kerel" door het leven gaan." Hij' hield even op om dan verder te gaan: „Ik .begrijp niet, hoe jullie zusters naar die verschrikkelijke dingen kunnen kijken. Wanneer ik mijn heen uitsteek en probeer 'het te zien, dan word' ik misselijk. Ik ben graag netjes en wil niet afstootelijk zijn voor mijn medemenschen, maar da; misvormde 'been van me is vuil en afzich telijk." Maroelle Baring luisterde nauwelijks naar zijn woordenvloed. Zijn naam had ver ln het verleden liggende herinneringèn opgewekt. Zij werkte zwijgend voort, maakte het ver band met een veiligheidsspeld vast en' ging met een lachend: „Dat zal best in orde ko men, Mr. Baltazar', weg. De schok kwam den volgenden middag. Toen zij door den igrooten entrée-hall liep, zat hij' alleen' aan een tafeltje met een pot lood, een schrijfmap en een dik boek voor zich. Hiaar blik viel op de teekeningen en cijfers op het papier en dan op den titel van het boek: „Rigid Dynamics". Zij bleef staan. Hij keek lachend op. „Allo, zuster." „Bent u een wiskundige?" vroeg zij met eenigszins stokkende stem. „Min of meer," lachte hij. „Als ze me ont slaan, ga ik naar Oambridge terug om weer te beginnen waar ik uitgescheden ben." „Maar u moet ia! een heel eind gevorderc zijn, als u Rigid studeert." Hij 'keek haar verbaasd aan, want nie mand in de heele wereld behalve een stu dent in de wiskunde zou dien zin gebruikt kunnen hebben. „Wat voor den.weet u van Rigid?" „Vroeger heb ik te Newnbam in de wis kunde gestudeerd. En typisch genoeg, mijn leeraar," zij aarzelde even „was iemand, die net zoo heette als u." Hij schoof zijn stoel van de tafel weg. „Dat moet mijn vader geweest zijn. „John Balthazar." „Ja, John Balthazar. Een der (grootste wis kundige genieën, die Cambridge heeft voort gebracht. Lieve hemel! Hebt u mijn vader gekend?" „Hij! en ik waren goede vrienden Zij keek hem door en door met vreamc brandende oogen; de jonge man merkte hel echter niet, want hij zeide: „Stel je voor, u repeteeren met mijn va der! Het te toch een grappige wereld!" Dan dacht hij plotseling na en mam haar kritisch op. „Maar hoe was dat mogelijk? Hij is nu bijna twintig jaar weg." „Ik- ben acht-en-deridg." „Lieve hemel, daar ziet u niet naar uit, heelemaal niet," riep hij jongensachtig uit En dat deed zij; ook niet. Zij1 had nog iets gracieus jongs van af het golvend bruin haar, dat onder haar verpleegstersmutsje ontsnapte, tot aan haar slank en elegant gevormd middel. En haar gezicht was, wan neer 'ge niet al te scherp keek, jong, zeer zuiver van trekken en nog bedekt met een blos niettegenstaande de vele in ziekenka mers doorgebrachte jaren. Haar stem ook was zaoht en jong. Misschien stonden haar oogen wat moe zij hadden dan ook vele vreaselijke dingen1 gezien. Ingezonden Mededeeilng. Opticien - Hoofdgracht 73. De sterkte der Brltsche Zuidzee-vloot In het Lagerhuis had Dinsdag een uitvoe rige bespreking plaats over het voorstel der Admiraliteit om in den loop der volgende ten jaar een groot dok te Singapore te doen jouwen, hetwelk in staat te om de grootste slagschepen te bevatten. ©yres Monsell, die de Admiraliteit ver tegenwoordigde, legde den nadruk op het gewicht van den weg naar het Oosten met jetrekking tot de veiligheid de Dominions en de bescherming der Britsche belangen in het Oosten. Men zou kunnen vragen: „Waar gaat ge dan vechten?" Hij zou dan ant woorden: „Nergens". De maritieme basis in Singapore ls slechts een assurantie. In antwoord op de uitgeoefende kritiek ontkende Amery (staatssecretaris van ma rine) dat de vestiging van een maritieme jaste in Singapore een bespotting van den Volkenbond of een ontduiking van de oon- ventie van Washington is. Er kan geen sprake zijn van eenige bedreiging van Ja pan of van het denkbeeld dat Engeland een gespannen verhouding met Japan of met een andere groote mogendheid verwacht. Met het oog op een vermindering der Brit sche maritieme strijdkrachten is het van iet grootste belang dat deze strijdkrachten vrij en mobiel zijn. Er is daarbij geen nieuwe strategie betrokken. Wij zullen gedurende vele jaren niet in staat zijn, aldus Amery, om een slagvloot in de Stille Zuidzee of zelfs zoo ver van Singapore te brengen. Wij zijn in al deze wateren machteloos en afhanke- ijk van den goeden wil van een bevriende of later geallieerde mogendheid, doch geen enkele mogendheid, die zich zelf respecteert kan zich er ln berusten tot in het oneindige afhankelijk te blijven van een andere mo gendheid wat betreft zijn veiligheid en zijn bestaan. BRIT8CH-INDIE. Reuter meldt uit Allahabad dlat het hoog gerechtshof uitspraak heeft gedaan in de zaak van 170 menschen die wegens de moor den van Chauria ter dood' veroordeeld waren. De doodstraf werd! voor 10 leiders bevestigd!; 110 werden schuldig bevonden aan moord en hun vonnis werd veranderd in verban ning voor het leven, met de aanbeveling er bij om aan allen behalve 14 gratie te verleo- nen. Er werden 88 personen van rechtsver volging ontslagen, terwijl die overigen ver oordeeld werden tot celstraf van 8 tot 10 jaar. VEREENIGDE STATEN. Tegen de dranksmokkelarlj. Bij het complimentje van dien jongen man bloosde zij even en glimlachte. Maar die glimlach verdween, toen hij eraan toe voegde: „Hoe zag hij eruit? En wat was hij' voor iemand? Ik heb het me dikwijls afgevraagd, maar er waa niemand, die het mij zeggen kon. Weet u wel, dat ik zelfs nooit een por tret van hem gezien heb?" „Hij had' wel wat van u," antwoordde zij. „Haar hij was zwaarder (gebouwd. Hij was iemand met zeldzame levenskracht en bui tengewone hersenen. De wonderbaarlijkste leeraar, dien ik ooit ontmoet heb. Het was net, alsof hij je intellect als een physiek ding ln zijn hand hield, het schoonmaakte van «pinnewebben en het dwong ln zich op te nemen wat hij wilde. Een geboren leeraar en een wonderbaarlijk rnanr „Maar had 'hij iets mensohelijfcs? Ik ken zijn werk, ofschoon ik nog niet ver genoeg ben', om het heelemaal te begrijpen, want vóór den oorlog heb ik pas een jaar ooilege geloopen. Ik studeerde," en hij klopte op het boek, dat voor hem lag, „op mijn eigen houtje. Kijk eens, ik bedoel, mijn vader is voor mijl altijd een abstractie geweest. Ik zou imij niet zoo druk om hem gemaakt heb ben, als hij een nul geweest was het was niet netjes zoo maar in het niet te verdwij nen en mijn moeder aan haar lot over te laten." Ai aar ik heb indertijd gehoord, dat uw moeder haar edgen particulier vermogen had." (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PEE 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING-: Heldersche Courant 1 1.60; fr. j>. p. Ibdmneiiilainid 12.NecL O. en W. Indilö p. zeepost f 2.GO; id. p. mail en overige landen f4.20. Zoiulngsblaxl reep. f0.57», 10.75, i 0.86, f 1.26. Modeblad reep. f 0.96, f 1.26,f1.26,11.60 Losse nummer» deer Courant 4 et»; fr. p. p. 6 ot. 20 cl p. regel (g&lj&rd)Ingiea. meded. (kolombreedte al* redaction. tekst) 6C ot Kleine advertentie* (gerraagd, te koop, te huur) r. 14 regels 40 cl, elke regel meer 10 cl bij vooruitbetaling (adresBureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ot. p. adv. extra). Bewijano. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen Donderdag Vrijdag 7.65 uur. 7.67 Berlijn, 2 Mei. De nota der Duitsche re- geering begint met de gebruikelijke verzeke ringen omtrent hare bereidwilligheid, langs den weg van onderhandelingen tot een regeling van de schadevergoeding te geraken, maar voegt daar dadelijk in de eerste alinea aan toe: „Zij beeft daarom besloten nog een poging in die richting te doen, zonder daardoor baar reebtsstandpunt te verlaten of het lijdelijk ver zet prijs te geven, hetwelk zal worden voort gezet tot de ontruiming van bet gebied dat buiten de perken van bet verdrag van Ver sailies bezet is en herstel van met dit verdrag overeenstemmende toestanden in het Rijnland bereikt is." Dus ontruiming niet slechts van het Roergebied, maar ook van Dusseldorp, Duisburg en Rubrort. De draagkracht vau Duitschland is moeilijk in cijfers uit te drukken, derhalve moet iedere oplossing een elastische factor bevatten. Bo vendien kan bet noodige geld uitsluitend uit buiteniandscbe leeningen worden opgebracht, welke niet mogelijk zijn tenzij het Duitsche crediet eerst worde hersteld. Op deze overwegingen en aanknoopend bij het voorstel-Bergmann doet Duitschland thans het volgende voorstel: De geheele verplichting van Duitschland tot prestaties in geld en- waren uit hoofd© van het verdrag van Versailies „wordt bepaald op dertig milliard goudmark op te brengen door uitgifte van leeningen onder normale voorwaarden op de internationale geld markten, te weten twintig milliard' tot den eer sten Juli 1927, vijf milliard tot den eersten Juli 1929 en vijf miliard tot den eersten Juli 1931. De inteekening op de eerste twintig mil liard wordt terstond geopend. De interest tot den eersten Juli 1927 wordt uit de leening zelf betaald. In zoover de twintig milliard goud tot den eersten Juli 1927 niet volteekend mochten zijn, zullen zij van dat oogenblik vijf percent rente dragen en één percent geamortiseerd worden. Indien de twee bedragen van vijf milliard niet tijdig door leeningen op te brengen zijn, moet een onpartijdige internationale commissie beslissen of, wanneer en hoe de niet gedekte rest moet worden opgebracht. Dezelfde com missie moet in Juli 1931 beslissen of, wanneer en hoe de uitgestelde rente van 1 Juli 1923 af zal moeten worden betaald1. De nota om schrijft vervolgens wat onder „onpartijdige in ternationale commissie" moet worden verstaan en herinnert in dit verband aan het voorstel van Hughes en het denkbeeld van Bonar Law. Ten slotte zal Duitschland in mindering van zijn schuld leveringen in waren doen, waar over nog nadere overeenkomsten dienen te worden gesloten. De Duitsche regeering voegt hier ouderge woonte aan toe, dat dit de uiterste grens is, waartoe zij met inspanning van alle krachten kan gaan. Zij moet zelfs twijfelen of het niet na de gevolgen der bezetting van het Roerge De nota herinnert dlan, dat het geheele bezit en de inkomsten van het Duitsohe rijk reeds volgens het verdrag van Versailies als borg dienen. Slechts door onderhandelingen met een internationaal leeningsoonsortium en de oommissie van herstel is uit te maken hoe deze waarborg concreet is te maken en in bizonder- heden te regelen. De regeering is bovendien bereid langs wet- telijken weg zorg te dragen, dat alle Duitsche productieve krachten (dus niet alleen de in dustrie) tot waarborging van de leening zullen bijdragen. Het vraagstuk van de stabilisatie der mark vormt met dat van het herstel een geheel. Tot verwezenlijking van dit program moet de poli tiek van pandten en sancties worden uitgescha keld' en moeten de onproductieve uitgaven door bezetting enz. ophouden. Contracten op langen termijn tusschen par ticuliere industrieën der onderscheiden landen, in het bizonder voor kolenleveringen, zijn in het belang van den vrede. Om bij te dragen tot een vreedzame samenwerking tusschen Duitschland en Frankrijk is de Duitsche re geering, zooals zij reeds door haar initiatief ter zake heeft getoond, bereid tot iedere over eenkomst, welke den vrede,verzekert, mits zij op wederkeerigheid berust. In het bijzonder is zij bereid alle geschillen, die niet langs diplomatieken weg kunnen wor den bijgelegd), in zoover zij van juridisohen aard zijn, aan de beslissing van een scheids gerecht over te laten en alle andere geschillen aan de door Brfian voorgestelde regeling te onderwerpen. De Duitsche regeering stelt voor op den grondslag van vorenstaande beschou wingen in onderhandelingen te treden. UR- gaogsnunt van de onderhandelingen moet zijn, dat binnen zoo kort moeelijken tijd het status puo ante moet worden hersteld. Daartoe is noodig, dat de buiten bet verdrag van Ver sailies om bezette gebieden ontruimd worden, dat in het Rijnland de toestand volgens het verdrag wordt hersteld, dat de in hechtenis genomen Duitschers in vrijheid worden ge steld en dat aan de uitgewezenen hun woningen en betrekkingen wordlen teruggegeven. De nota is behalve aan de Entente mogend heden ook aan de groote neutralen, met inbe grip van Nederland, en aan den paus toege stuurd. Berlijn, 2 Mei. Vanochtend om 11 urn: zijn de minister-presidenten van de Duitsche bondsstaten nogmaals door den rijkskanselier ontvangen. In de toespraak, die dr. Ouno bij deze gelegenheid) hield, zeide deze o. m.: Indien men van Fransche zijde werkelijk een oplossing van het vraagstuk van het her stel wenscht, heeft Duitschland door deze nota zeker een stap in de richting van onderhande lingen gedaan. De rijksregeering meende, dat zij in haar voorstel zoo ver is gegaan als eenigszins mogelijk was. Men vergete niet, dat wat in Januari nog kon, thans, na de bezetting van het Roergebied, nauwelijks nog moge lijk is. De rijkskanselier zeide vervolgens, dat de waarborgen, die Duitschland zal bieden, in vloed op het gansche economische en finan- cieeie leven, alsook op het verkeerswezen van Duitschland zullen uitoefenen. Dr. Cuno verklaarde ten slotte nogmaals uitdrtikkelijk, dat Duitschland' niet in staat is uit eigen krachten de noodige middelen op te brengen, maar zich hiertoe tot de internatio nale geldmarkt moet wenden. Indien Duitschland een internationale lee ning wil aanvaarden en de noodige waarbor gen voor een dergelijke leeniing, die géén ge schenk is, wil bieden, zal een politiek van sancties en van politieke panden hiermede niet kunnen worden vereeniget. In deze kwestie zal f I 25, f 2.00, f 3.00, f 4.00, f 5 00, nieuwe modellen. dus duidelijk moeten blijken, welke de ware plannen van Frankrijk zijn. Berlijn, 2 Mei. Over het algemeen heeft de Duitsche pers het aanbod niet gunstig ont vangen. De meeste bladen zijn ohtevreden, om dat het te ver gaat, vooral de organen van rechts, waarbij ook het Stinnesblad de „D. Ailg. Ztg.". die nadrukkelijk verklaart, dat het bedrag van 30 milliard een maximum is, dat ver boven de Duitsche betaalkracht gaat. De „Vorwfirts" daarentegen, die in dit op richt als de exponent der met het aanbod ak koord gaande groepen kan worden beschouwd, neemt de som een minimum, op grond waar van men tot onderhandelen zou kunnen komen. Hetzelfde betoogen de andere bladen van deze richting, het „Berl. Tagebl.", de „Voss. Ztg." en de „Germania". De „Berl. Börsenkurier" ziet in het aanbod de vervuiling van alle ongerechtvaardigde wenschen der schadevergoedingsschuldeiscbers en is dus optimistischer dan de regeering zelf, d'e op de elasticiteit van het aanbod witst, daar mede reeds te kennen gevende, dat bij de on derhandelingen nog veel zal kunnen worden aangevuld. Over ue beu we bepalingen van het Opper ste Gerechtshof inzake het drankverbruik op schepen meldt men uit' New-York aan het „Hbi.": De nieuwe bepalingen beteekenen, dat de voorraden alcoholische dranken «geheel opge bruikt of overboord geworpen moeten zijn hij het bereiken van de drie mijlsgrens voor bin nenvarende schepen, terwijl uitvarende sche pen „droog" moeten zitn binnen de drie mijlen. Daarna kan alcohol aan boord worden geno men, indien dit wordt gewenscht. Dit zou ech ter tot een vertraging of een wijziging in de route, n.1. naar de Canadeesche havens kunnen leiden, hetgeen kwalijk een waardige houding kan worden genoemd.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1