Uw Costuum C. VAN TRI ET, De nieuwe maatregel brengt de Fransehe en Italia^nsche lijnen in een lastige positie, daar baar nationale wetten alooholrantsoenen voor de bemanningen voorschrijven. Wanneer zij gedwongen worden „droog" te worden, zouden zy moeilijkheden kunnen krijgen met hek wer ven van bemanningen. In buitenlandsche scheepvaartkringen wordt gehoopt, dat de kwestie alsnog langs diploma- tleken weg zal worden opgelost, in laatste in stantie door een speciale wet van het Congres, welke buitenlandsche schepen zou uitzonderen. De maatregel is nog niet van kracht. Aan schepen, die onderweg zijn of spoedig uitva ren, zal tijd worden gegeven, om zich naar de wet te voegen. De 1 Mei-dag. Italië. In Milaan kwam een groep communisten, die spoorwegarbeiders wilden beletten te werken, met een detachement nationale mi litie in botsing. Twee communisten werden gedood en eenige gewond. Uit Rome wordt gemeld, dat de politie het nummer van 1 Mei van de „Avanti'1 in be slag genomen heeft. Tn een tramdepót in Napels z}jn twee bom men ontploft Drie arbeiders werden ge wond. Frankrijk. In Frankrijk is de 1 Met-viering over het algemeen rustig verloopen. Alledn uit Ver- sailles en Parijs worden eenige ongeregeld heden gemeld!. Nadat een aantal Ibetoogers te Versailles steenen hadden geworpen in de richting van een tram, kwam de politie tusschenbeide. Een commissaris en de chef der Sureté kre gen hevige trappen in de buik; drie agenten liepen slaag op. Er kon geen enkele arresta tie worden gedaan. In het overige departe ment was het kalm. Na een bijeenkomst in St Denis hadden hevige incidenten op den openharen weg plaats. Een agent werd zwaar gewond. Een gemeenteraadslid is gearresteerd. Bij het uiteengaan van een bijeenkomst in de Rue Grange aux Belles te Parijs ont stonden op de Place du Comrat ernstige ongeregeldheden, waarbij een agent van het wieirijdersoorps vrij ernstig door een mes steek werd gewond. De agenten werden met verschillende projectielen bestookt. In de Rue Claude Vellefaux werden trams tegen gehouden en ruiten ingegooid. Een dertig tal agenten en burgera werden gewond. Tal van personen zijn gearresteerd. Duiltschland. In Duitschland, ook in het bezette gebied, heeft <ie 1 Mei-dag een kalm verloop gehad. Te München vreesde mien voor onlusten. De nationaal-socdalisten hadden de dagen te vo ren dreigementen geuit en dè leider Hitier had zijn 7000 man sterke stormtroepen des morgens samengetrokken op het exercitie- terrein OberwierenfeM. De regeering had echter afdoende maatregelen genomen, zoo dat Hitier onverrichter zaken moest aftrek ken. Spanje. Te Madrid hebben zich bij gelegenheid van de 1 Mei-viering relletjes voorgedaan. De po litie moest chargeeren; er vielen schoten, waarbij vier mensdien gekwetst werden. Er zijn tal van aanhoudingen gedaan. BINNENLAND. De Vlootwet Wiji lezen in „Het Vaderland": Naar wij vernemen, zal de regeering zich tevreden stellen met de aanneming van de Vlootwet zonder vaststelling van datum en uit voering. Wint zij dit pleit in de coalitie, dan zal er een nieuwe minister van marine moeten ko men, daar >de heer Westerveld op dadelijke uitvoering blijft staan. Volgens de „Residentie-bode" Is het bericht geheel onjuist. Ook de „Telegraaf" verneemt uit de beste bron, dat de mededeeling van „Het Vaderland" geheel voorbarig is, daar de regee ring het rapport nog in studie heeft en de Mi nisterraad reeds tijushalve zijn standpunt fiog niet heeft kunnen bepalen. Van andere bevoegde zijde werd de „Tel." er op gewezên, dat aan zulk een „halMaob tige" houding niet wel te denken is. De Marine b.v. zou de voorkeur geven aan elke definitieve beslissing, omdat een theoretische aanvaarding hier toch geen practlsch gevolg zou hebben, te meer, daar uitstel voor eenige jaron, later op nieuw Ingrijpende wijziging van het technisch plan zou kunnen noodig maken. De meening van Minister Westerveld en van de meerderheid der Vlootwetoommissle, O.I.: óf aanvaarding van de Vlootwet, ondanks de financleele bezwaren, óf liquidatie der Marine (behoudens een kleine Indische polltle-vloot), een afdoende beslissing dus, wordt in deze kringen voor het eenig mogelijke gehouden. De wijziging van de Pensioenwet 1922. Blijkens het Voorlooplg Verslag der Tweede Kamer over 't wetsontwerp tot wij ziging van de Pensioenwet 1022 waren vele leden* van oordeel, dat de Regeering deze gelegenheid had behooren te benutten om nog meerdere veranderingen in de Pen sioenwet 1922 aan te brengen, omdat reeds nu zou zijn gebleken, dat zonder redelijken grond in sommige gevallen ten gevolge de zer wet pensioenen worden verleend, die te hoog zijn in verhand met de bewezen dien sten. Verscheidene leden vestigden er de aan dacht op,'dat de Regeering zich met den pensioenraad op het standpunt stelt,.dat de wet de pensioenkosten1 op alle ambtenaren geleidelijk laat drukken', alleen beperkt door de evenredigheid der inkomsten. Verplicht men, aldus de leden hier aan het woord, leder ambtenaar tot het storten van bijdragen voor weduwen- en weezen- pensioen, dan is het logisch, hen, die geen weduwe en weezen nalaten, in de gelegen heid te stellen een ander persoon aan te wijzen, die na zijn dood in het genot wordt gesteld van het pensioen, dat hij zich door die bijdragen verzekerd heeft. De regeling van het voorgestelde artikel 91 a is in dit verband ten eenenmale onvol doende. Zij mist alle .beginsel. Sommige leden meenden van deze gele genheid gebruik te mogen maken van de hernieuwde vraag of de Regeering reeds maatregelen ln' overweging heeft genomen in het belang der' oud-gepensionneerden. Naast de in bet wetsontwerp behandede artikelen werden nog vele andere artikelen ter sprake gebracht, welker uitvoering aan- ekiiS? tot het maken van opmerkingen en het voorstellen van wijzigingen heeft gege ven. De Oommisie van Rapporteurs merkt op 'dat eenige punten, welke bij het afdee- lingsonderzoek ter sprake zijn gebracht, haar voorgekomen zijn thans buiten behan deling te moeten blijven, wil zij de hoofd beginselen der Pensioenwet betreffen, waar over bij de vaststelling dier wet uitvoerig van gedachten is gewisseld en die ten slotte in gemeen overleg zijn vastgesteld. Verscheidene leden meenden bij deze ge legenheid de aandacht te moeten vestigen op een euvel, dat zich onder de heerschappij der nieuwe Pensioen wet had ontwikkeld en dat allerwege een bedenkelijkeni omvang is gaan aannemen: het onttrekken van geheele groepen van ambtenaren aan de werking der Pensioenwet door middel van het sluiten met deze ambtenaren van een burgerrechte lijke arbeidsovereenkomst. Evenals de oude pensioenregeling der burgerlijke ambtenaren mist ook den Pen- sioenwet 1922 de bepaling welke de militaire Pensioenwetten wel kennen, dat bij de rege ling van het pensioen rekening moet worden gehouden met de zoogenaamde keerkring- toelage van militairen, die een gedeelte van hun diensttijd binnen de keerkringen heb ben doorgebracht. Gaarnne zou men thans een zoodanige bepaling in de wet zien op genomen. Een offlcleele tegenspraak. De Parijsche correspondent van het HbL m De Nederlandsche legatie te Parijs heeft aan de Fransehe bladen een démenti gezon den van het bericht, dat telkens hier en daar weer opdook, als zouden torpedo s, door de Fransehe fabriek te Saint Tropez voor de Nederlandsche marine gemaakt, in werke lijkheid naar Duitschland gaan. Bij dien itekst van dit formeele démenti, dat terecht van insinuaties spreekt, teekent de „Figaro" aan dat, de artikelen in qua.es- tie sinds ongeveer een jaar herhaaldelijk verschenen zijn. De schrijvers wisten blijk baar niet, dat de Nederlandsche marine tor pedobooten en onderzeeërs bezit voor de ver dediging van de kusten van het moederland en koloniën. Deze schepen hebben zelftyewe- gende torpedo's noodig en het is een succes voor die Fransehe industrie, er de leverantie van verkregen te hebben. De torpedo s, 'waar van sprake is, zijn niet van het model en het kaliber, bij de Duitacbe marine in gebruik. Verder heeft die Fransehe Minister van Marine een zorgvuldig onderzoek ingesteld, waarvan de conclusie luidt, dat Whithehead torpedo's, door de Fransehe fabriek voor de Nederlandische regeering gemaakt, zonder eenigen mogelijken twijfel aan die regeering geleverd zijn. Er blijft dus niets over, zoo besluit de „Figaro" van deze geruchten, die evenzeer kwaadwillig zijn voor Holland als voor de Fransehe industrie en die het voor stelden, alsof Duitschland zich bij ons voor zag van aanvalswapenen, die het thans zeil niet mag fabriceeren. De Lager Onderwijswet aangenomen. De Tweede Kamer heeft de wijziging van de Lager Onderwijs-wet zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Persomeele belasting. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot wijziging van de wet op de personeele belas ting zonder hoofdelijke stemming aangeno men. Afschaffing hoog-"en strijkgelden. In de zitting van Woensdag heeft de Tweede Kamer het wetsontwerp' tot regeling omtrent het dragen- der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiëm bij openbare verknopingen en verpachtingen aangenomen. Hiermede worden de oude gebruikelijke „weikoop"-, „inzet"-, „bod"-, „hoog"- en „strijkgelden" alge»-li aft- Door ze te verbieden bedoelt de wetgever de ingeslopen misbruiken te bestrijden, uit gaande van het standpunt dat de onkosten van verpachtingen bijv. door den verpachter behooren gedragen te worden. Buurtverkeer. (Schriftelijk beantw. vragen.) Op de vragen van den heer Engels betref fende het niet opnemen in het tarief voor buurtverkeer van de spoorlijn Deventer Almelo antwoordde de Minister van Water staat: Het tarief voor buurtverkeer wordt thans op de lijn Deventer-Almelo niet toegepast. Dat tarief werd op 1 April 1928 op een aan tal baanvakken bij wijze van proef ingevoerd. Wanneer deze proefneming mocht slagen, zal worden óverwogen om het aantal baanvak ken voor buurtverkeer uit te breiden. Thans kan nog geen bepaalde toezegging daarom trent gedaan worden. Het burgemeesterschap van Rotterdam. „De Tel." meldt, dat in wel ingelichte krin gen de benoeming van oud-minister Van IJsselsteijn tot burgemeester van Rotterdam teer waarschijnlijk wordt geaoht. ingezonden Mededeeling. moet van prima stof zijn, de coupe zuiver passend, terwijl de prijs niet te hoog mag wezen Aan deze werkwijze hebben wij ons groot succes te danken, laat U onze stoffen met meer dan 600 moderne dessins voorleggen. KLEERMAKERIJ en HEERENMODES SPOORSTRAAT 126. Woningbouw te Koog a/d Zaan. BIJ den gemeenteraad van Koog aan de Zaan i-i.*--• voorloopig rapport eener ls Ingekomen het raadscommissie omtrent de gestie van de wo ningbouwvereniging „Volkshuisvesting" al daar. Deze commissie werd ingesteld naar aanlei ding van in den Raad uitgesproken klachten, als zou bij den bouw dier woningen gesmeten zijn met het geld, een slordige boekhouding worden bijgehouden, huren eigenmachtig ver laagd, enz., zoodat gesproken werd van een tekort van 60.000. De commissie heeft met kracht het onder zoek ter hand genomen, doch is daarmede nog niet gereed gekomen. Wijl haar nu was ter oore gekomen, dat deze vereniging opnieuw een aanvrage om een crediet voor een derde serie woningen bij den Raad zou indienen, achtte de commissie het gewenscht de voor- loopige resultaten van het gehouden onderzoek nu reeds openbaar te maken, om den Raad te waarschuwen de relaties met deze vereniging te verbreken. Uit het voorloopig rapport blijktm., dat de vereniging vrijwel deed wat zij wilde en al begon te bouwen en materiaal in te slaan vóór de gelden nog gevoteerd werden. Voor de oude klaar waren, werd alweer geld gevraagd voor nieuwe, waarbij dan de administratie blijkbaar niet gescheiden werd gehouden.. Als B. en W. inlichtingen vroegen op of nakoming der ge troffen overeenkomst aandrongen, werd niet of zeer traag geantwoord. B. en W. wordt in het rapport verweten, dat zij niet krachtiger zijn opgetreden en den Raad niet op de hoogte hebben gehouden. Verder blijkt uit het rapport, dat verschei dene huurders achterstallig waren met de huurpenningen, waar onder ook bestuursleden, en zelfs dat de laatsten zich salaris lieten uit betalen, eerst openlijk, later bedektelijk. Teza men zou een bedrag van 2040 genoten zijn, De verantwoorde steenen in het opzichters- dagboek kloppen niet met de aantallen op de weekstaten. De huizen worden in eigen beheer gebouwd. Dezer dagen zal het rapport in den Raad worden besproken. Dan zal ook de inmiddels ingekomen aanvrage der betrokken vereeni- ging voor een nieuw garantiebedrag voor het derde blok woningen worden behandeld. Hei nieuwe dagblad. De koninklijke bewilliging is aangevraagd op de statuten van de te Amsterdam te vesti gen naamloaze vennootschap Dagblad „De Dag". In het ontwerp-statuten staat: Het kapitaal van de vennootschap bedraagt 5.000.000. Op richters zijn: N. V. Hollandsche Credietbank te Rotterdam, N. V. Hollandsche Verzekerings bank te Amsterdam en de N. V. Zuid-Neder landsohe Credietbank te Heerlen. Directeur wordt de heer W. H. Broekhuys, hoofdredac teur de heer J. C. Schröder. Een der artikelen van de acte van oprichting bepaalt o.m.: Het is der vennootschap niet geoorloofd, premie-obligatieleeningen uit te geven. Van de winst komt .volgens de statuten 25 percent ten bate van de redactie, 25 pet. is be stemd voor de directie, en 50 pet. voor de aan deelhouders. Redactieleden worden aangesteld' voor den tijd van 5 jaren en kunnen niet worden ont slagen zonder goedkeuring van tenminste twee-derden van de overige leden der redactie. „De Telegraaf" meldt, dat den heer J. C. Schröder op zijn verzoek met ingang van 1 Mei ontslag verleend is als Hoofd-redacteur van „De Telegraaf". „Het doet ons leed" zegt de redactie „dat de heer Schröder tot dezen stap heeft be sloten". Vermoedelijk is het afscheid van den heer Schröder niet zeer vriendschappelijk gegaan de bijvoeging „eervol" ontbreekt, zooals men ziet, aan de clausule, althans in het aageiyksche hoekje „Dagboek van een Amster dammer" wordt op sarcastische wijze, door middel van een Fransch liedje, waarvan het refrein is „et Satan conduit le Bal" gezinspeeld op het „Gouden Kalf", waaraan de heer Schrö der zich verkocht heeft. Uit hef Mijnbedrijf. De bij het Nederi. Arbeidssecretariaat aan gesloten Federatie van arbeiders, werkzaam in de mijnindustrie, heeft in haar algemeene le denvergadering besloten, een actie in te zetten voor verhooging van de loonen met ten minste 15 pot., in te gaan op 1 Juni a.s. Verder zal actie worden gevoerd ter verbetering van de werktijdregeling; de federatie wenscht een werkweek van ten hoogste 45 uur, met inbe grip van het personenvervoer. Besloten is voorts een manifest uit te geven hv 25.000 exemplaren, waarin de mijnwerkers zullen worden opgeroepen, zich achter de actie van de Federatie te plaatsen. Aan de contactcom missie voor de mijnindustrie zal een brief wor den verzonden, waarin bovenstaande verlan gens kenbaar worden gemaakt. riodieke aanwending van het middel wel bevredigende resultaten zijn te wachten. Het grootste gevolg zal het middel wel heb ben in gevallen van dreigend oorna of bij zieken die tijdelijk over een moeilijke pe riode moeten worden heengeholpen doch die daarna niet direct weer in bevredigend evenwicht kunnen worden gehouden. De staking te Almelo. Maandagmiddag is het klein e groepje waartoe de werkwilligen geslonken waren, door de patroons bedankt voor hun bereid willigheid en daarop naar huis gezonden, omdat het aantal te gering was om daar voor fabrieken te doen draalen. Daarop heeft de Katoenmaatschappij», stoom afge blazen en Dinsdagmorgen bleven de poorten ook bij de firma Ten Cate gesloten. Het conflict ln de steenindustrie. Naar de Tel. van welingelichte zijde ver neemt bestaat er geronde hoop, dat het tus- schen werkgevers en werknemers in de steeaiindustrie tot een acooord zal komen. Verwacht wordt, dat nog deze week of anders in het-begin der volgende week de uitsluiting zal worden opgeheven. Behandeling van Suikerziekte met Insuline. Proef nemingen in Nederland. Prof Polak Daniëls en Dr. Doyer geven in het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde verslag van een door hen imet gunstig ge volg behandelde geval van suikerziekte met het nieuwe middel Insuline, waarvan zij toevallig een kleine hoeveelheid konden' be machtigen. Gedurende de toepassing van het middel verdween de suiker uit de urine, ook bij een gemengd plantaardig en dierlijk dieet, tijde lijke sterke verlaging van het bloedsuiker gehalte en aanmerkelijke vermindering der hoeveelheid aceton werden vastgesteld. Toe nemende tolerantie of verschijnselen, wij zende op eene verbetering van de aandoe ning zelf konden tot nu toe niet worden vastgesteld. Van niet te onderschatten be- teekenis was het verbeterde subjectieve wel bevinden van den lijder. De onderzoekers komen tot deze slotsom, dat het voortdurend toedienen van insuline wel niet mógelijk zal zijn, doch dat bij pe- tweede kamer. Het ontwerp tot onteigening te Utrecht ten behoeve van den bouw van een postkantoor is verworpen met 42 tegen 21 stemmen. Een voorstel tot wijziging en aanvulling van het reglement van orde is zonder hoofdehjice stemming aangenomen. Bij het wetsontwerp tot bestrijding van han del in vrouwen bepleit mej. Suze Groeneweg opneming van vrouwen in de Nederlandsche delegatie. Het wetsontwerp wordt aangenomen zonder hoofdelijke stemming. Het wetsontwerp tot wijziging van de i^ager Onderwijs-wet wordt eveneens z. h. s. aange nomen. De heer Braat (plattel.) vraagt een inter pellatie aan over den duur van den zomertijd. Hierover zal heden worden beslist. Bij het ontwerp tot wijziging van de wet op de personeele belasting wordit het amendement- Michielsen betreffende verhooging van den kinderaftrek ingetrokken, na verklaring van miniisfter De Geer, dat het amendement valt buiten het kader van het ontwerp, n.1. voor ziening in enkele leemten. De heer J.terLaan (s.-d) handhaaft zijn amendement tot 'belastingverlaging voor de pérceelen met lage huurwaarden. De heer Oud (v.-d.) steunt dit amendement, De minister acht het onaannemelijk, als vallende buiten het kader van het wetsontwerp. Na re- en dupliek wordt het amendement- Ter Laan verworpen met 57 tegen 14 stemmen De heer T e r L a a n licht een amendement foe om caféhouders en restaurateurs voor 2/3 van de personeele belasting vrij te stellen. De heer Staalman (v.-b.) steunt dit amenr dement. Het amendement wordt verworpeh met 54 tegen 19 stemmen. MevT. Bakker—Nort (v.-d.) licht een amendement toe om de vrijstelling van belas ting voor een eenige vrouwelijke dienstbode, ook uit te strekken tot een weduwe of een vrouw, wier echtgenoot wegens ziekte, b.v. zielsziekte, elders wordt verpleegd. De Minister verklaart het amendement onaannemelijk, waarna het amendement wordt 'ngetrokken. Het wetsontwerp wordt z. h. s. aangenomen. Eveneens z. h. s. werden aangenomen het wetsontwerp tot uitbreiding van de gelegen heid tot het leveren van bewijs door getuigen in burgerlijke zaken en het wetsontwerp tot regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpachtingen en het uitloven van premiën bij openbare verkoopingen en ver pachtingen. iwln ^eZiun 0^taal aantal Pensioendienst- NaVT u v?D. *e laAT zal overschrijden, VMM 7 P ?l r kortelings had geantwoord, £1! de vergadering en werden de tx* GEMENGD NIEUWS. on WtHUÜ nen lui wvii van den thans Boter- en melkprijzen. Te Heerenveen daalde de boterprijs Riste, ren in eens van 2.20 tot 1.85 per kilo; de melkprijs van 16 tot 14 et per liter. De haring voor het grijpen. Aan dm N.W.-kamt van het eiland Mar ken, staat langs den dijk een golfbreker. Wegens den hoogen waterstand had deze eenige dagen onder water gestaan. Toen nu Zondag het zeewater vrij snol gezakt was, bleek dat zeer vele haringen zich nog tus- schen de palen en" het eiland bevonden Van deze bijzonderheid hebben de Markers ge bruik gemaakt om de haring met de hand te vangen. Er waren er <üe aldus 400 haringen wisten te bemachtigen. Een opzienbarende arrestatie. Op 24 dezer werden naar de „N. Soer. Cour." meldt op last van den marine-oom- mand ant aan1 boord van „De Zeven Provin ciën" gearresteerd de president en de secre taris van het hoofdbestuur van den Bond van Minder Marinepersoneel, die er ernstig van worden beschuldigd, dat zij getracht hebben, een geschrift van opruienden aard te verspreiden. Een voorloopig onderzoek maakt zoo goed als zeker, dat zij daarbij hebben gehandeld zonder goedkeuring van de 4 overige be stuursleden. De Bond van Minder Marine-personeel zelf heeft met de actie niets uitstaande. Een Hollander neergeschoten. Uit Dinxperloo wordt aan het Volk ge meld: Zondagmorgen ongeveer half acht werd een ingezetene D. Knlpscheer door een Duit- schen grensbeambte neergeschoten. De oor- zaak was, dat genoemde K. zander pas de grens was gepasseerd en door den Dultschen beambte aangehouden» over de grens terug wilde vluchten. Hij was reeds op Hollandsch grondgebied, toen de kogel hem neervelde. Ernstig gewond werd het slachtoffer naar het ziekenhuis vervoerd. De Hollandsche zoowel als de Duitsche burgera waren over deze laffe daad zeer ver ontwaardigd, dat ze den kommies wilden lyn chen. Hij zocht bescherming in den Holland- schen wachtpost en werd later ander geleide van den burgemeester en politie over de grens gebracht. Een ernstig ongevaL Een ernstig ongeval heeft Woensdagmor gen plaats gehad in de buurtschap Kotten» bij Winterswijk. De 85-jarige molenaar Oonk, die voor eenige dagen een uit Duitschland af- komstigen Dieselmotor in gebruik had, waar mee thans voor het eerst gemalen zou wor den, is door het springen van den luchtketel zoo ernstig verwond, dat de dood onmiddel lijk intrad- Den 20-jarigen zoon van den monteur Ten Have werd de buik opengere ten; ook bij hem trad de dood onmiddellijk in. De aanwezige broer van den molenaar werd gewond, doch niet gevaarlijk. Een vier de persoon kwam met den schrik vrij. Ge neeskundige hulp was spoedig aanwezig. Oonk laat pen vrouw en drie kinderen achter. Het geheele motorhuls ia een ruïne. De luchtdrukketel, waarop een luchtdruk stond van 40 tot 60 atmosfeer, was van zijn plaats gerukt en door een muur geslagen. Een zeer zware buiten staande knalpot was eenige me ters ver weggeslingerd. De moord te Ter ApeL Pieter die Bruin uit Valtermond heeft be kend den moord te Ter Apel te hebben ge pleegd. Onbetrouwbaar dienstmeisje. Een dienstmeisje uit de Gijsbert van Am- stelstraat te Amsterdam heeft uit haar be dekking een koffer meegenomen, inhouden de ojm. sieraden ter waarde van 5000. Tegen hooge suikerprijzen. „ij? hebben invloedrijke vrou wen een iuvtuj. viv wen een actie op touw gezet tegen het g& bruik van suiker 1-1"~ isstijgih p een De propaganda voor __i - AJ.OU in de huishouding, zoo lang de prijsstijging aanhoudt en de prijzen niet weer op een redelijk peil zijn terugge bracht. De TMYmocror,.SI„ J Re- I JL„ voor deze suiker- boyoot zal zoo krachtig mogelijk worden voerd. De dames die n.1. deze beweginR touw zetten hebben zeer sterk de overtui ging dat die tusschemhon^ai ging dat de busschemhandel haar op onrede lijke wijze iaat betalen. Daarentegen voelen de detailhandelaars zich sterk in de overtuiging dat die gemid delde huisvrouw toch suiker zal koopen en zelfs veel meer dan anders zoodra zij voor schaarschte vreest. Een brutaal stukje. Leipzig hebben inbrekers een brutaal stukje uitgehaald in een. goudsmidswinkel. Een bende van een man of vier is 's mid dags, toen de winkel enkele uien gesloten Vergadering van Dinsdag 1 Met. Vergadering van Woensdag 2 Mei. Georganiseerd Overleg Zeemacht. IVde vergadering op 27 April. Commlaelën en B ln gemeenschappelijke vergadering. De oommiseiën A en B Georganiseerd Over leg Zeemacht 'kwamen den 27en April Ln gemeen schappelijke vergadering bijeen ter behandeling van enkele vooretellen, door den Minister van Marine aan het Georganiseerd Overleg om ad vies toegezonden, zoomede van verschillende vooretellen, door de leden aanhangig gemaakt. iBij den aanvang der werkzaamheden kwam de Minister ter vergadering en wensohte der ver gadering mede te deelen, dat de commisslën meer aan het doel zullen beantwoorden, Indien zij bij adviezen over voorstellen tot wijziging van ar beidsvoorwaarden niet slechts leverden afbre kende, maar ook opbouwende critiek en zij zich daarbij afvroegen of hetgeen van de arbeids voorwaarden overblijft, nog aan redelijke eischen voldoet, ook in vergelijking met anderen. Aanleiding tot deze mededeeling werd gevon den in het advies gegeven inzake de thans aan hangig gemaakte wijzigingen van de militaire pensioenwetten 1922. Van de gelegenheid door den Minister aan de leden geboden om nog een en ander te berde te brengen of tot het stellen van enkele vragen, werd door drie leden gebruik gemaakt. Ben der leden wees er op, dat z.i. geenszins bij de leden, die aan het overleg deelnemen, een voorop gestelde meening bestaat om strijd te voeren tegen alle regeeringsvooretellen, doch evenmin, dat het de bedoeling kan zijn, dat eteeda met alle voorstellen zal worden ingestemd; ln dit geval zou er van overleg geen sprake zijn. In het bijzonder wenschte dit lid er de -aandacht op te vestigen, dat het geheele personeel er prijs op stelt, dat eens verkragen rechten zullen wor den geëerbiedigd. Een ander lid bracht naar voren, dat de terug werkende kracht die aan allerlei bepalingen wordt gegeven, waardoor het personeel zich ln zijne rechten bekort acht, leidt tot groote ont- terw.W er voorts op werd gewezen, aat indien er bezuinigingsmaatregelen moeten worden genomen» noodig wordt geaoht, dat dezo ,atrekkia« hebben en niet alleen worden personeel van kracht zullen We£: mg ond6r da aandacht ge- °"icieren van gezondheid, die op dten«t treden, practlsch zoo goed verbluf' lm?eni P^ofiteeren van de premie voor verblijf tussohen de keerkringen van 75 per zijne afwijkendo zienswijze to doen blaken Ja een afzonderlijke nota. Vde vergadering op 28 April. In deze vergaf ring werd de behandeling van de op de agenda voorkomende punten voortgezet en kwam aan de orde het door den Mlnizter om advies toog» zonden voorstel, betreffende de verplaatsing®, kosten, n.1. de Regeling Verplaatsingskosten, de Voorschriften ter uitvoering van die regeling acht te nemen bij do verplaatsing van het ml 11- tairo personeel der Zeemacht en het Aanvulling®, besluit-verplaatsingskosten (bevattende bepalin gen voor bezoek voor Rijksrekening aan het ge zin, indien dat wegens gemis aan woning op de standplaats van ,den militair niet aldaar verblijf kan houden.) Hoezeer door verschillende leden er op werd gewezen dat verschillende vergoedingen of tege moetkomingen, die volgens het thans vlgoerende besluit worden toegekend, door de voorgesteld® bepalingen niet onaanzienlijk zullen worden ver minderd of wel geheel vervallen, meende men eenstemmig, dat ia verband met de algemeene strekking er van tegen deze regeling geen overwegende bezwaren bestaan en dat dus de Commisslën niet tegen de invoering er van zul len adviseeren. Wel veroorlooven zij zich de aandacht van den Minister te vestigen op verschillende punten, waarin zij wijziging zouden willen zien gebracht, welke punten ln het advies nader zullen worden toegelicht eni waarvan zij do overneming ten zeerste aanbevelen. In verband met den beschikbaren tfjd moest de behandeling van de verschillende punten die door de leden waren aanhangig gemaakt, wor den uitgesteld tot een volgende vergadering. raadslaglngen geopend over het voorstel van den Minister betreffende de verlaging der boordsala- rissen voor ongehuwden, waardoor het verschil van wal- en boordsalarls voor deze categorie van marinepersoneel grooter zal worden, aangezien Z. E. den aftrek, die nu op het walsalaris wordt toegepast, te klein acht. Dit voorstel gaf tot langdurige discussie aan leiding en de meerderheid der vergadering kon zich niet met het voorstel vereenigen en advi seerde mitsdien den Minister niet tot de Invoe ring van den hierbedoelden maatregel over te gaan. Een tweede voorstel van den Minister was een herziening van de bezoldigingen der vaklieden bij de zeemacht, in dien zin, dat de bezoldiging niet, zooals thans het geval is, onafhankelijk is van den diensttijd en van vastgestelde werkmans bekwaamheden, doch van den militairen rang, zooals bij de onderofficieren van den Algemee^ Dienst, zijnde het resultaat van den gevolgden regel volgons den Minister onecono misch. Ook hierover werd uitvoerig van gedachten ge wisseld, doch ten slotte bleek een kleine meer derheid der vergadering de voorstellen van Z.E. te kunnen aanvaarden en adviseerden dus de Comimlseiën het voorstel tot uitvoering te bren gen. Bij beide voorstellen behield zich één lid, be- hoorende tot de minderheid, het recht voor van

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2