E Tweede Blad. VAN DONDERDAG 3 MEI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Aanbesteding. Hygiënischs Tentoonstelling. Kinderfeest Wy twyfelen er niet aan of deze buiten gewoon -goedgeslaagde fancy-fair zal door velen worden bezocht. Zy is geopend tot ra Zaterdag, lederen dag van 2—10 uur. Emmabloemcollecta 4 De heer J. Agema, rjjkaklerk der Dir. bel. enz. .ter inspectie alhier, Is met ingang van 1 Juli ae. bevorderd tot adjunct-co-mmieH der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen ter inspectie Zalt-BommaL Uitslag der door den Garnhoens-Oomm'nn- danit te Helder gehoudlen aanbesteding, voor die levering viami brandstoffen gedurende heit tijdvak 1 Juni81 October 1023. P. Schagen: steenkolen 32,50 per 1Ö0Ö K.G., lange turf 2— per 100 stuks, vuur makers 0.60 per 100 stuks en houtSkoolr briketten 6.— per 100 stuks. O. Bakker: steenkolen 28.00 per 1000 KG., lange turf 2e soort L— per 100 stuks, vuurmakers OJHP/j per 100 stuks eln houtskoolbriketten 5.— per 100 stuks. H. BooiJ: steenkolen -31.95 per 1000 KG„ lange turf 1,20 per 100' stuks, vuurmakers 0.40 per 100 stuks en boutskoolbrikettecu 8.— per 100 stuka 1 Meifeest der S. D. A, P. Het Meifeest, dat elk jaar de arbeiders, aan gesloten bij de S. D. A. P. en de daarmee ver wante organisaties vieren, had' dit jaar plaats in tegenwoordigheid van een groot publiek, dat de ruime „Gasino"-zaal geheel vulde. Het programma, dat werd uitgevoerd, droeg dan ook geheel een feestelijk karakter, en zeer zeker was de aangekondigde declamatie van J. Sternheim mede een der oorzaken van het groote bezoek. De stemming was volop feestelijk; op de bekende wijze was de zaal versierd met vaan dels en doeken, en alle bezoekers droegen een roode tulp op jas of oorsage. Reeds buiten was de drukte enorm geweest, want dé opzei van dit Meifeest was geweest: in optocht af' marcheeren van het Bondsgebouw naar „Oa- sino". Maar wat wilt UP Je staat voor de moei lijke keus óf mede te loopen in den stoet en dan een goed plaatsje in de zaal te xisqueeren óf de philosofische leer van Stirner toe te pas sen (es geht nichts über mich) en den op tocht den optocht te laten en te zorgen voor een goed plaatsje binnen. De meesten hadden het laatste verkozen. Niettemin ontstond er, toen te 8 uur de stoet aan „Casino" arriveerde, een geweldig gedrang en het duurde geruimen tijd vóór de nieuw aangekomenen een plaatsje hadden veroverd» Maar zoo tegen hall negen lukte het, en zat alles als een tonnetje haring op elkaar. Uw verslaggever had ©en allerbe- nauwdst plaatsje veroverd op een wankele stoel, en onder geweldig gelach en gegiechel moesten herhaaldelijk allerlei volumineuse vrouwelijke verschijnselen zich door ijselijk nauwe door gangen wringen. Al welke incidenten slechts dienden om de vroolijke stemming te ver- grooten. Toen dan ook eindelijk de heer Verstegen, Voorzitter van het Mei-Comité, het podium besteeg om de openingsrede uit te sproken, was het al dicht bij half negen. Het „Oasino"- orkest had gezorgd voor wat vroolijke muziek, maar was voor de rest van den avond non- actief, daar de bijeenkomst geheel door eigen krachten werd voortgezet De heer Verstegen, wiens rede wij kort zul len samenvatten, begon met te wijzen op de veranderde, voor de arbeiders minder gunstige toestanden, waaronder dit Meifeest gevierd werd. Hoewel de bewusten onder hen nog al tijd met opeengeklemde tanden en gebalde vuisten voorwaarts dringen tegen de reactie in, Is het toch ln 't oog vallend, dat de opge wektheid, waarmede het Meifeest thans vlerd wordt, minder is dan andere jaren. De oorzaken daarvan zijn bekend: de algemeene malaise, de schrikkelijke inzinking na dén oor log zijn daarvan de schuld. Echter, wij mo gen niet het hoofd in den schoot leggen en versagen, wij moeten voorwaarts blijven gaan. Elk oogenblik van aarzeling maakt, dat de reactie sterker wordt, dat wij machteloozer en machteloozer worden. De schuld van alles ligt aan het kapitalistische systeem, waaronder wy leven; het ls de oorzaak van den oorlog geweest en van de wanorde en den chaos van thans. Alleen in ons land zyn er thans ver over de 100.000 werkelooze georganiseerde arbei ders, en slechts hy, die zich rekenschap geeft van de ontzaglijke ellende, die zoo'n tydperk van werkeloosheid medebrengt, zal zich kunnen voorstellen de slappe, moedelooze stemming, die dat verwekt. Het ls die geesel dér werke loosheid, die onzen stryd van het oogenblik verslapt, en dit feit weerlegt de bewering, van andere zyden wel geuit, dat onze beweging slechts zou gedyen uit en door de armoede. Integendeel, by verhoogde conjunctuur stygt de publieke belangstelling voor onze zaak en de levenslust. En gy allen voelt wel, wat het voor de arbeiders, die de organisaties trouw zyn gebleven, beteekent, als zy thans kracht moeten ontplooien ook voor de anderen, die achterbleven. v Spr. gaat vervolgens na de beteekenis der beide Mei-leuzen: ontwapening en socialisatie. W y bekampen den oorlog om zyn neerdruk kend kwaad, om de onmenscheiyke ellende, die hy verwekt. En de bedrijfsorganisatie moeten wy hebben om onder het kapitalistisch systeem vandaan te komen, dat de bedrijven onoordeel kundig beheert, dat In den tyd van de hoogste conjunctuur, die de wereld ooit gekend heeft inrichtingen in het leven riep, en blindelings schepen bouwde, zonder met de toekomst reke ning te houden. Na den oorlog is dan ook de chaos gekomen: geweldige débflcle, waardoor de eene bank voor, de andere na over den kop ging, directeuren van instellingen namen de vlucht, kortom, het werd een puinhoop. Daarom rij onze tweede leus: planmatige be- dryfsorganisatie. Het kapitalisme lacht er om on zegt: daar komt niets van terecht. Het heeft ook gelachon om onze leus betreffende den 8-urondag en het algemeen kiesrecht. Het groei end verzet tegen de teugellooze productie Z'il ook het stelsel der bedrijfsorganisatie doen groeien. Er is dus, als wfl aldus de zaak bekijken, geen reden thans bij de pakken neer te zitten, hoe sterk dé vijand' tegenover ons ook ls. In tegendeel, hoe sterker hy zich maakt, dés te strijdlustiger worden wy. Wy willen om den drommel niet als martelaren genoemd worden, en hebben ook geen plan ons als zoodanig te gedragen. Integendeel: als wy getrapt worden, trappen we terug, en wij dringen, met opeen geklemde tanden en de vuisten gebald voor- waartsl Na deze openingsrede werd! met de afwer king van het programma begonnen. Behalve de Amsterdamsche declamator Sternheim ver meldde het de medewerking van de Zangver- eeniging „Kunst aan 't Volk" en het Dames ensemble „ApoUo". Laatstgenoemde bestond uit een drietal zusters Hanse en een jong meisje Meinster (viool en zang), geassisteerd op de piano deels door Mejuffrouw Van de Poli, dééls door Mejuffrouw Meinster (zuster van bovengenoemde). De heer Peeters, staf muzikant, had van dit ensemble de leiding. Of schoon bet samenspel van deze, meerendeels nog zeer jonge meisjes, nog wel te wenschen overliet (naar wy vernamen, hebben ze ook als ensemble eerst veertien dagen gerepeteerd), vielep, lu hun afzonderiyk spel goede muzikale eigenschappen op. Vooral wat Ooba Hanse, met haar driekwart viooltje, na de pauze ten beste gaf, doet ons van dit meisje goede ver wachtingen koesteren; zij speelde zuiver en tevens met veel gevoel en voordracht, de beide voornaamste factoren voor muzikale reproduc tie. Een andere der zusters gaf ais toegift een nummer zang; naar wij vernamen was dit ^Morgenrood", op woorden van een plaatsge noot, getoonzet door onzen plaatsgenoot Van dén Bogaerde. Men had1 dit, dunkt ons, wel mogen mededeelen: het was een toegift en stond niet op het programma vermeld. Het valt altijd moeilijk op het eerste gehoor een oompositie te beoordeelen, te meer als de zang niet onberispelijk is, en de woorden op het programma ontbreken, ui na r wy gelooven wel, dat deze oompositie een vaste plaats verdient op de programma's van „Kunst aan 't Volk". De begeleiding geschiedde door twee violen en een piano. Tot zoover wat dit dameeensemble betreft. „Kunst aan 't Volk", .tegenwoordig een belang rijke vereeniging met een roemrijken staat van dienst, durft al werken .als de „Meidans" van Van Tetterode aan, en kwam daar Bchitterend mee voor den dag. Ondér de andere nummers moet genoemd worden een oompositie van den direoteur van „Kunst aan 't Volk", den heer Rusting: „Hot Licht in den Nacht", een mooi muzikaal nummer, dat wij gaarne een volgend maal nog eens beter hooren. Tenslotte de declamator Sternheim. Vóór de pauze gaf hij een tooneel uit Henriëtte Roland Holst „De Opstandelingen" (2e bedrijf: Op. komst van den Soldaat), na dé pauze een twee. tal stukjes uit de J^otitles van een Landstorm man" van A. M. de Jong, en als toegift eenlge verzen. Deze declamator is, Binds wy hem de laatste maal hoorden, in kracht en voordracht toegenomen: hy beheerscht zyn stof volkomen, begrypt en doordringt dio. Daardoor wekte hij ook meer dan eens ontroering. Dat is altyd wel een stimulans voor goed werk: als een decla mator, zanger, speler, etc. u koud laten, ga dan maar gerust naar huis, dan kunt ge nuttiger werk verrichten dan hier te zitten. Maar als bedoelde zanger, speler, declamator, enz. u van tijd tot tyd zoo n raar gevoel bezorgen in uw binnenste, dan is dat het bewys van de echt heid van hun kunst. En het publiek voelde de echtheid van Sternhelm's uitstekende decla matie; het was gul in zyn appreciaties. Het was trouwens den ganschen avond gul, en wie zou dat ook tegenover zooveel feestelijks niet wezen? Lieve lezer, dat is eigenlijk het slot De da mes kregen allemaal een bloemetje, en te mid deraaoht liep „Oasino" leeg en was het Mei' feest afgeloopen. Woensdagmiddag te 8 uur haddén zloh ver schillende genoodigden in het gymnastiek lokaal aan de Emmastraat vereenigd, teneinde de officieele opening daarvan bij té wonen, welke zou geschieden door den Burgemeester van Helder, den heer W. Houwing. De heer Kamman, voorzitter van de plaatselijke afdee- ling van het Roode Kruis, hield de volgende openingsrede. Dames en Heerenl Het ls op verzoek van het Hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, dat ik, in myn kwaliteit van Voorzitter der Afd. Helder dier Vereeniging, heb op my genomen een enkel woord te spreken by gelegonheid der opening van de Reizende Hygiëne-tentoonstelling, die hier onder de leiding van het Roode Kuis ge durende 14 dagen zal worden gehouden. Ik wil daartoe beginnen met U allen dank te zeggen voor het voldoen aan onze uitnoodi- ging om by die opening tegenwoordig te zyn, vooral ook, omdat uwe tegenwoordigheid voor ons een bewys is, dat u sympathiseert met het hoofddoel dezer tentoonstelling, dat is het groote nut van de hygiëne op allerlei gebied aan de bevolking ln al hare geledingen te de monstreer en. Vooral stellen wy het op hoogen prijs hier zooveel leden van het gemeentebe stuur met het hoofd van dlafc bestuur, den heer Burgemeester, te mogen aantreffen en het is me een behoefte op deze plaats aan dat Be stuur dank te zeggen voor den buitengewoon grooten steun, dien het ons welwillend heeft willen verleenen door deze zaal voor het be oogde doel gratis af te staan en bovendien een zeker bedrag als opbrengst der entrée's te ga rand eeren. Ook is het ons een groote eer, u, mymheer de Schout-by-Nacht, Commandant der Marine te dezer stede, en andere autori teiten, zoowel uit militaire als uit burgerlijke kringen, het welkom aan deze plaats toe te roepen. Dames en heeren, het bevorderen der hy- lëne, dit ls de gezondheidsleer, de wetenschap, e ons leert, niet om gezond te worden, doch om gezond to blijven, verdient zeer zeker aller steun. Het sprekendste bewys daarvoor is wel- iebt te leveren door eenlge aanhalingen te doen van cijfers uit de ervaringen, die gedu rende verschillende oorlogen zijn opgedaan. Zoo telde men ten tyde van Napoleon op 1 gesneuvelde 0 overledenen aan ziekte, in den Krimoorlog van 1858 tot 1856 was die verhou ding 1 tot 8V2, in den Frulsdsch-Oostenryk- schen oorlog 1 tot l1/»- De oorlog van 1870 bracht voor 't eerst meer gesneuvelden dan aan ziekten gestorvenen, n.1. 21 en in den Russisch-Japanschen oorlog steeg deze ver- ïouding tot 4:1. Men zou hier kunnen vra gen of deze wyziging in de verhouding niet misschien is te danken aan de verbetering der bewapening, doch met stelligheid kan worden aangenomen, dat 7,y is de winst, verkregen door de wetenschappeiyke toepassing van de ïygiëne en de leer van de bestrijding der smet stoffen. Teekenend' is te dien opzichte eene opmerking van den Japanschen generaal Okur, dat niet in de eerste -plaats door het ge weer, maar door de microscoop de overwinning op de Russen behaald wer d. Maar ook bewijst ons, dlat die steun alleszins gerechtvaardigd is de ervaring, die met de hygiëne van den vrede werd-opgedaan. Daartoe behoef ik u slechts te herinneren, hoe vaak ons land in de latere jaren bedreigd werd door cholóra, vlektyphus, pokken en hoe door de hygiëne de gevaren te dien opzichte werden afgewend. Deze tentoonstelling zal u wijzen op twee vormen van het in toepassing brengen der hygiëne, te weten op de massa: de sociale hygiëne zou men ze kunnen noemen, en de persooniyke zorg voor ons lichamelijk behoud: de individueele hygiëne. Ze wil er toe mede werken, dat onder ieders bereik komt, tot ieders geestelijk «gendom wordt het juiste In zicht in het begrijpen van allerlei zaken op bet gebied' der hygiëne. Wanneer dit ideaal bereikt zal zijn, zullen de menschen meer bereid wor den bevonden tot medewerking aan de naleving der door de overheid gegeven en nog te geven hygiënische -voorschriften. De school vooral kan daaraan met kracht medewerken en daarom is het, dat wy met aandrang een beroep doen op de hier tegen woordige hoofden van onderwijsinrichtingen. Hiermede, dames en heeren, wil ik (mijne inleiding beëindigen, doch niet dan nadat ik u, mijnheer de Burgemeester, verzocht heb deze tentoonstelling wel te willen openen. De Burgemeester, alsnu het woord verkrij gende, zal met veel genoegen aan de uitnoodi- ging voldoen; de gemeente stelt het bij-zonder op -prys deze tentoonstelling ook hier ter stede te krijgen. Weliswaar zyn hier over t algemeen de hygiënische toestanden beter dan in andere plaatsen, het sterftecijfer is hier geringer dan elders, maar dat neemt niet weg, dat men toch naar beter kan streven. Daarvoor is een ten toonstelling als deze niet een van de minste maatregelen, die kunnen worden genomen, maar zonder de medewerking van de burgerij kan imen ln deze niets bereiken. En- als de burgerij dan ook medewerkt-, kan zy van het aanschouweiyk onderwy®, dat hier gogeven wordt, veel profi-teeren» Spr. hoopt dan ook, dat de bezoekers van deze tentoonstelling door drongen zyn zullen van den ernst ervan, dat zy haar niet als een pretje zullen beschouwen, maar als een ernstige poging om de geesten te wekken en tot inzicht te brengen. In de hoop, dat dit besef tot de burgerij moge doordringen, opent spr. de tentoonstelling. Een vorige maal hebben wy reeds kortelings uiteengezet, wat men op deze tentoonstelling, die keurig is ingericht, te zied krijgt. Wy wil len thans ietwat uitvoeriger melding maken van de verschillende stands, die wy achtereen volgens de revue zullen laten passeeren. Als wy bij het binnenkomen linies afslaan, passeeren wy de volgende, langs de wanden opgestelde stands: allereerst een stand betref fende voeding, met vele platen, tabellen, enz. Daarnaast vindt men een stand betreffende de hygiënische kleeding. Hierby vallen allereerst op n paar schoenen, waaraan op zeer aanscbou- weiyke wyze het verkeerde van nauw schoeise is gedemonstreerd. Men heeft nauwkeurig hei wasmodel van den voet in den schoen nage bootst, en uit de zool een stuk gesneden ten einde de ligging van den voet te demonstree- ren. Duidelijk ziet men hoe verwrongen de voet in zoo'n nauwe schoen wordt geperst. De volgende stand betreft de verschillende ver lichtingen. die met Philips lampen kunnen worden bereikt Ook een paar interessante Röntgenbuizen vindt imen er geëxposeerd. Daarnaast krijgen we allerlei te zien op he gebied der tuborculose-bestrijding, ook micros copische praeparaten van de tuberkelbacillen. Voorts hygiënische woninginrichting, enz. Dan volgt drinkwatervoorziening en faecaliën- afvoer, zuigelingenverzorging (voor moeders en die het hopen te worden zeer leerzaam!), en daarnaast een Interessante stand betreffende de hygiëne der tanden. Op zeer aanschouwe- Ujke wyze wordt hier de waarde van een goec gebit gedemonstreerd, ,ook aanjwyzingen be treffende hygiënische reiniging, enz. Het Vei ligheidsmuseum zond allerlei wetenswaardigs, en de inrichting van ziekenhuizen ten platte land© kan menige plattelandsgemeente 'n hand leiding zyn. Zeer mooi ls de inzending van het Hygienlsches Museum te Dresden, gecombi neerd met die van den Amsterdamschen Hor tus. Eerstgenoemde zond een fraaie collectie praeparaten van menscheiyke en dieriyko embryo's, de Amsterdamsche Plantentuin zond een collectie pharmaoeutisjhe planten. Een en ander is byzonder fraai gopraepareerd. Dc vier rompen van- hot menschelljk lichaam, die by het binnentreden in het oog vallen, zyn eveneens uit Dresden afkomstig. De Eerste Nederlandsche Buitenschool volgt met een overzicht van haar bedrijf en afbeel dingen, waarna een andere stand een overzicht geeft van besmetteiyke ziekten en de -verwek kers daarvan. Een afdeeling Geslachtsziekten geeft een goed inzicht in deze verwoestende ziekten, waarna hét Roode Kruis met een fraaie stand volgt. Leerzaam is de afdeeling van de Zwangerschapshygiëne; ouders zullen- goed doen hun jonge kinderen hier vooralsnog te weren. Trouwens, kinderen beneden 10 jaar worden niet toegelaten, tenzy- onder toezicht van de ouders, omdat er veel is wat niet voor kinderoogen geschikt is. Ook in- dezen stand vindt men bizondier fraai geprepareerde em bryo's -tot in d-e 7e maand toe. Tenslotte iaat de afdeeling Tropische Ziekten veel weten®- waardigs zien, o. omtrent -pest en de ver spreiding daarvan, enz. Tusschen deze zystands vindt men nog an dere, waar men -nog ingelicht wordt over de hygiëne van het zwemmen, wasschen, het schoonhouden der vingernagels, de woning (aanschouweiyk voorgesteld d-oor een model van een goed1 en een van een slecht ingerichte woning), de verzorging van het zieke kind, het voeden daarvan, enz. Omtrent de aanwezigheid van ongenoode, nochtans zeer vrijpostige gas ten op het menscheiyk lichaam vindt men er microscopische praeparaten, die de aanvallig heden dezer diertjes ten- 'duidelijkste demon- streeren. De Volksbond tegen Drankmisbruik ontbreekt voorts niet, noch Davos en andere herstellingsoorden. Een model volksbadhuis staat in het midden van de zaal-. Onder de afzon-deriyke inzendingen noemen wy nog een kunstmatige hoogtezon, die tegen woordig veel gebruikt wordt voor -bestraling, een uiterst practiscbe en -goedkoop© douche emmer, voor eik huisgezin bereikbaar, voorts closets en andere inrichtingen, o. a. een cou veuse, een uit een sinaasappelkrat gemaakte wieg, enz., enz. Uit den aard1 der zaak is een opsomming als de bovenstaande slechts zeer onvolledig, maar zy geeft ©enigszins een beeldl van wat er te zien is. De tentoonstelling is gedurende veer tien dagen geopend van 10 tot 5, en van 7 tot 10 uur, ook 's Zaterdags en 's Zondags. De toegangsprys is 80 cente. De Christöiyke Oranjevereniging had gisterenmiddag ter gelegenheid van den verjaardag van PrinSes Juliana in de exer- citaelooda aan de Buitenhaven een kinder feest georganiseerd. 't Is nauwely'ks noodig om te zeggen1, dat zoo'n feest voor de kinderen een buitenge woon groot -genoegen is, en 't was dan ook geen wonder dat er een 250-tal kinderen aan deel namen. De groote exercitielooüa, die zeer zeker wel een 2500 tal kinderen1 kan bevatten, was vrooiyk met vlaggen versierd en de kinderen- zelf liepen met blijde ge zichten, Zondagsohe kleeren en natuurlijk, dat behoeft eigeniyk niet eens gezegd te worden, xnet oranjesjerpen rond. Het feest was onder leiding van den heer v. d. Heuvel, die bygestaan werd door een 30-tal helpsters en helpers. Ik beloof u lezer, dat het geen -gemakkeiyke taak is zoo'n 250-tal van die druktemakers een paar uur gezellig bijeen te houden, doch dat het den leiders bizonder goed gelukt is, werd ons reeds duidelyk -by de binnenkomst. Verschillende spelen werden georgani seerd. O.a. voor de jongens hoogspringen, touwtrekken, verspringen, dat buiten op het veld geschiedde, hardloopen en boksprin gen. Nu, wat wilt u meer voor een jongen? Als hij maar capriolen kan maken, hard kan loopen, bok kan springen, dan vermaakt hij zich, al was het den ganschen dag. Maar, er waren behalve jongens, ook meis- es die mee deden aan het feest. Met en was ook rekening gehouden en zy kon den hun hart ophalen aan den evenwiehts- beom, aan het kegelen, blokjesrapen en korfballen, en dat ook zy zich vermaakten, toonden hun van genoegen stralende ge zichten. Van al deze wedstrijden werd aanteekeulng gehouden en de beste spelers kregen na afloop een prijs. Natuurlyk was dit geen kleine aansporing voor de kinderen om hun beste beentje voor te zetten. Een dertigtal prijzen waren uitgesteld, w.o. drukkerij tj es, postzegelalbums, portemonnaies, vulpennen, radoerwieltjes, naaldenkokers etn nog veel meer. En by deze verscheidenheid van (spelers en prijzen, was ten overvloede nog voor een versnapering voor oen ieder 'gezorgd. Eenl ge dames hadden zich beschikbaar gesteld om limonade, bruidsuikers en flikjes aan de kinderen uit te deelen. Dat zy hun handen overvol hadden, behoeft nauweUjks gezegd te worden, en we zyn er dan ook vast van overtuigd dat, toen de kinderen om vyï uur naar huis gingen, zy een reuzefynen mid dag hadden gohad en nu reeds met verlan gen den verjaardag van H. M. de Koningin tegemoetzien. Concert „Chr. Oranje Harmonie-kaper. >De Chr. Oranje Harmoniekapel gaf gis teravond in de Geref. kerk, haar eerste open bare uitvoering onder leiding van di recteur, den heer H. Broekhuysen. De Harmoniekapel werd in Maart 1922 op initiatief van do Chr. Oranjever. opgericht, dn Juni van dat jaar ontving zy de instrumen ten, zoodiat men nu sindls een klein jaar repe teert. We woonden slechts het laatste gedeelte van de uitvoering by, zoodat we ons oordeel over de muziek niet kunnen geven. Echter meenden we wel te moeten zeggen dat de Harmoniekapel in den korten tijd dat zij bestaat, groote vorderingen heeft gemaakt. Dit heeft zij hoofdzakeiyk te danken aan die leiding van haar eminenten directeur, den lieer Broekhuysen. Dr. Gerand Bakker gaf op het fraaie kerk orgel een „FMt-oamoert" van Prinok en een „Fantasie in O. Moi" van Berens ten beste. Aan het einde der uitvoering werd staande gezongen Psalm 121 vers 4, waarna dp voor zitter, da hoer v. Zweden met dankgebed sloot We gelooven, zooala de voorzitter in zyn slotwoord zei, dat, gezien ook de medewer king van Dr. Bakker, de avond niet geheel van kunstgenot ontbloot was. Bazar Luth. Gemeente. Er bestaat sinds jaren bij do Luthersdhe Gemeente behoefte aan een nieuw orgei. Het oude, dat door het jarenlange gebruik niet moor aan de gestelde eisehem kan voddöen, moet vervangen worden door een nieuw, mo dern orgel Maar, de tijden zyn slecht en dtrnr, en ook de Luithersche Gemeente zag geen uit eigen financiën een orgel te bekostigen. Een orgeJoonoert werd gegeven, een zanguitvoe ring volgde hierop, collecten werden gehou den, doch het bedrag kwam niet by elkaar. Eenigei dames, de dames komen altijd op goe de ideeën, stelden voor een fancy-f air te hou den. Het pian werd goed gevonden en er werd' hard gewerkt op de meisjeskransen en andere kransen en vereeniigingen om goe deren voor dé fancy-f air te vervaardigen. Verschillende firma's werden aangeschre ven, zy bleken niet doof voor het verzoek, om een gave voor de.bazar van dé Lutheranen. Deze bazar nu wordt gehouden in de bo venzaal van het Chr. Militair tehuis, Kanaal- weg on is toegankeiyk voor iedereen' tegen dén lagen entreeprijs van 0.10. Gistermiddag half 4 werd hy officieel ge opend, door den predikant der Luth» Gera», Da Wallien. By de opening was de burge meester en mevrouw Houwing tegenwoordig, verder verschillende predikanten met hunne dames en ©enige Gemeente-autoriteiten. Ds. Wallien verzocht te beginnen met het zingen van het bekendé Luthersche volkslied „Een vaste Burcht is omzie God". Hy gaat hierna voor in1 gebed. Z. Eerwaarde richt nu allereerst het woord tot den burgemeester. Het is my als predikant van de Luthersche gemeente een byzonder voorrecht U op deze plaats welkom te mogen heeten. Het doet ons Lutheranen buitengewoon veel genoegen U in ons midden1 te zien. Als my gevraagd wordt welke richting onze burgemeester ls toegedaan, dan kan ik altijd met de grootste vrijmoedigheid zeggen, dat onze burgemees ter altyd boven alle partyen en partytj-es ver heven' is. Dat trots zyn eigen Inzicht het be lang van Helder by hem altyd' voor -alles gaat en dat ook onze gemeente ha zyn sympathie mag deelen. Wy stellen dit op hoogen prijs en daar wy tevens in U zien d'en vertegen woordiger van H. M. de Koningin, verzoek ik U toe te zingen het „Wien Neêrlands bloed", als bewys van onze hoogachting. Ds. W allien spreekt vorder zijn genoegen en dank uit aan allen diie aan de uitnoodiging, om hy de opening tenemwoordig te zijn heb ben gehoor gegeven. Da Koster vertegenwoordigde de Doops gezinde Gemeente. Ds. Warners had' bericht van verhindering gezonden doch werd ver tegenwoordigd door zijn echtgenoot©. De heer Niessing was er namens den Armenraad. Da Wallien verzocht hem dien dank van de Luth. Gemeente aan dé kinderen van het Weeshuis te Huisduinen over te brengen, die van het weinige dat zy hebben, toch nog iets konden afstaan. D:n heer v. Dalen als voorzitter van het Tehuis voor Militairen Wordt een woord van dank gebracht voor het bereidwillig afstaan van de bovenzaal van het Tehuis. Verder wordt een woord van d n nlr gebracht aan de dames-helpsters en wordt da bazar als geopend beschouwd1. De burgemeester brengt een woordl van dank aan Da Wallien voor de woorden tot hem gesproken. Hy was er ten zeerste door getroffen. Het dééd hem genoegen een uit noodiging te hebben ontvangen, waarvan hij gaarne gebruik maakt. En om nu tot de tentoonstelling zelve te komen, moeten we allereerst zeggen dat het ons niet mogeiyk is -alles in details te be schrijven, omdat er zoo ontzagiyk veel te zien en te genieten valt, zoodat we onzen lezers aanraden zelf een kykje te nemen, waarvan ze, diat verzekeren we, geen berouw zullen hebben. Er is voor „elck wat walsf. Er is een tent waarin verschillende wiegjes, stoelen, ledi kanten en tuinhuisjes uitgestald» Dit alles is gemaakt van prentbriefkaarten en wordt voor b;itna niet verkocht Er is een tent met fijn© luxe handwerken. We merkten hierby op een keurig borduur werk vervaardigd1 door een 18-jarige, voor stellende Roodkapje en de dwergen. Er is een tent met houtsnijwerk en schil derijtjes, één xnét huishoudelijke goederen. Een babytent en een tent met verschillende soorten kussens. Al deze goederen werden grootendeels door dé leden van de Luthersche Gemeente zelf vervaardigd. Buiten ae zooeven genoemde tentjes, die meer aantnekkeiykhaid voor de ouderen heb ben, vindt men er een rwmysstahetj-e, een grabbelton, een krachtmeter een hengeltent en een tent waarin een schilderij ententoon stelling wordt gehouden, met werken van oude meestem Wy raden den bezoekers aan vooral de laatste tent niet over te slaan. Maar er is nog meer. Er ls een theetent, waar men een heerlijk bakje thee kan drin ken, gezet door eenige dames van de firma van Nella. Er is, een gezellig strijkje en er zal gezorgd worden voor eenige nummertjes zang ter opluistering. We zeiden reeds dat er verschillende fir ma's aan het verzoek om iets af te staan voor de fancy-fair gevolg hadden gegeven. Zoo zorgde de heer Heydianus voor de versiering en zette de zaal recht feesteiyk in het groen. De koekfabriek „de Eendracht*' schonk een aantal ontbytkoeken. De firma van Nelle zorgde voor de noodige pakjes koffie en thea en nég andere firma's dedien het hunne. BIoemenkweekwedstrijA Met een enkel woord hebben wy reeds ver meld, dat dit jaar weder, evenals het vorig jaar, vanwege het Departement Helder der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een blo-emenwedütryd zhl worden gehouden. Voor zoover de kinderen zich nog niet voorzien heb ben van bloemen en zaden, kunnen zy nog by het 'hoofd hunner school een kaart aanvra gen, terwijl die ook iby de bestuursl-oden, de dames Bok (Ankerpark), De Boer—Jongkeea (Koningstraat) en den heer Puinbroek (Kei zerstraat) te krijgen is. Zoo'n kaart kost 65 cent, en zy kunnen dan by den heer Van Amesfoort (Kerkgracht) daarvoor stekje® en zaadjes krijgen, n.L 8 potjes met stekjes en 2 pakjes zaad, benevens een handleiding. De bedoeling van dezen wedstrijd is by de kinderen liefde voor bloemen aan te kweeken. Want er worden voor de -best verzorgde en de fraaist opgekweekte bloemen prijzen uitge loofd. Nu hebben de jongens en meisjes hier in Helder het geluk bijna altyd wel een tuintje tot hun beschikking te hebben. Dat 1s veel waard- by het verzorgen van bloemen, die ook al net zyn als jongens en meisjes: zo tieren in de vrije lucht en als je ze -opsluit, kwyneu ze. Nu moeten jelui maar eens een luw plekje uitzoeken, waar 's zomers altijd -het zonnetje schynt, want een bloem heeft ook veel zon noodig. Dan zul je eens zien wat een aardig werk liet ls: als je eiken dag gaat Idjken, zie je eerst een heelen tyd niets, en dan ineens: daar komt wat aam! En dan gaat -het groeien, dat het een lust is om te zien. Als het dan in September tentoonstelling is, zijn wy benieuwd naar het resultaat! De Emmabloem-oollecte heeft 'bruto de som van 591.121/, opgebracht Motorongeluk. Dinsdagmiddag 12 uur reed een personen auto, van de marine, met een 20-tal adel- bosten van het Instituut op de Hoofdgracht, in de richting van den Kanaalweg. Vlak achter de auto aan1 'kwam een motorrijwiel, bereden door een sergeant der mariniers, die op den duo den adelborst v. d. Hoek had zitten. Niaby de Weststraat trachtte de mo torrijder de auto te passeeren, die echter plotseling, zonder het geven van een hoorn- of annsignaal zwenkte en de Weststraat op reed. De bestuurder van den motor trachtte een botsing te vermijden, doch moest hier voor een te korte bocht nemen, zoodat de adelborst van de duo geslingerd weid en met zyn been onder de auto terecht kwam. De chauffeur wist nog bytyds te stoppen, zoo dat een ernstig ongeluk voorkomen werd. De adelborst werd onmlddeliyk opgenomen en by Dr. Torbecke, Weststraat, binnenge- dragen, vanwaar 'hy per brancard naar het Hospitaal werd vervoerd. Vereeniging „de Dageraad". Men veizoekt ons te willen mededeelen, dat de collecte, gehouden 28 April door de Ver eeniging „De Dageraad", ten bate van den heer Joh. van Gemert, heeft opgebracht pl. m. 89. Uit het Politierapport Door een hond gebeten. Maandag werd er door een bewoner van de Hoogstraat kennis gegeven, dat hy op de

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5