HELOERSCHE COURANT Derde Blad. VAN ZATERDAG 5 MEI 1923. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Het„schemert" aan den kranten-hemel! Zware onweerswolken hingen al lang laag aan den horizont van het land der persen en der zetmachines en reeds enkele malen had het geweerlicht, totdat, aan het begin van deze week „de" zware slag insloeg en, uit den aan- vankeljjken schemer de oude drukinkt-God, de Telegraaf-geweldige H. M. O. Holdert plus en benevens den nieuwen dito, de Gouden Kalf-directeur Willem Broekhuijs, te voor schijn traden en hun titanenstrijd staan aan te vangen. De „oude God", hetwelk inder daad in vakkringen des heeren Helderts bij naam is was de laatste maanden van uit zijn Parijsche retraite danig aan het werk ge weest om zijn Telegraaf-Oourant-combinatie te sterken en uit te breiden en toen het Nieuws van den Dag kort geleden dioor hem veroverd werdi, zagen velen den reeds meermalen voor spelden „eindstrijd^* tusschen de „Holdert- trust" en de Nieuwe Rotterdammer in het nabij! verschiet, eindstrijd waarin alles wat .tus schen die beide grootmachten in 'ligt, om zeep zou worden gebracht. Maar daar trad plotse ling de groote Loterij-Willem in het strijdperk en doet alle aanvankelijke voorspellingen te niet. Hij roept in zijn bekende advertentie-stijl redacteuren en medewerkers (50 meer sa laris dan overal elders!) op en spoedig lekt het uit, dat hij' binnen enkele weken zijn te Am sterdam verschijnend „democratisch dagblad^' „Do Dag", ouder hoofdredactie van den schie lijk ontslagen Telegraaf-man J. O. Sohxöder, de wereld in zal sturen. En om te beginnen zet hij achter zijn onderneming een slordige vijf millioen „maatschappelijk kapitaal"! Een groot gobaar. voor ons landje haast te groot! En het blijft de vraag of de Rotterdamsche Willem zichzelf met deze onderneming niet over den kop zal loopen. Intuaschen zorgt deze nieuwe kranten- kon lng-in wording er wel voor, dat „het pu bliek" zich niet verveeltl Hij stelt ons steeds voor nieuwe verrassingen en mysterle's. Want al mag t dan, helaas, waar zHm, dat deze hui dige wereld voor 7/8 te koop is en danst rond om het Gouden Kalf, zelfs dat kalf heeft het tot nu toe nog niet zoo ver gebracht, dat het binnen weinige weken (15 Juni a.s. zou het nieuwe blad reeds „proefdraaien") een groote, moderne kranten-installatie In elkaar timmert en in werking stelt. Tenzij, wat bij een derge lijk slim en energiek beestje natuurlijk niet uitgesloten is, reeds lang in alle stilte de voor bereidingen getroffen zijn en op den dag voor de verschijning een oomplete drukpers-instal latie ergens vanuit een onderaardsch gewelf naar boven rijst of bijvoorbeeld blijkt, dat het Stadion of het gebouw van de Burgerwacht in handen van Broekhuijs was en daar in enkele gesloten ruimten,'de machinerieën werden op gesteld. Of, nog een mogelijkheid van ver rassing er verschijnt, vlak voor den dag van uitkomen, een zwaarbeladen trein uit Dultschland, waarop de persen lustig staan te wentelen en die, dadelijk na aankomst de eer ste, nog van druk-lnkt natte nummers onder het verbaasde publiek doet rondstrooiea You never can teil! Voor gebrek aan sen satie zal men niet behoeven te vreezen; en het veld der sensatie zal in den vervolge ook door anderen dan door den bioscoop onverdroten en tot het laatste sprietje toe zorgvuldig wor den afgegraasd. Door anderen: om te begin nen dan nu door het bekende en geliefde kalf. Maar 't zou kunnen zijn, mochten de go den het zoo beschikken! dat 't het steeds weer bemesten van dit hoe langer hoe meer eischend veld het publiek begon tegen te staan. En dat er op een goeden dag niet veel meer te grazen zou vallen. Maar voorloopig is die goe de dag er nog lang niet zoo hij dan al ooit komt. t Hoewel hij zich den laatsten tijd in het bui tenland^ eerst in België èn nu deze week weer te Landen gaarne laat bewierooken en fêteeren als serieus werkend en succesvol Nederlandsch auteur, is toch ook Heiman Heijermans, aangelokt door de malsche sprie ten, die vooralsnog er groeien, bovengenoemd veld binnengetreden in zijn functie van tooneel- directeur. In Carré laat hij thans zijn gezel schap optreden met een „Amerikaansch De- teotive-etuk", getiteld: „Het geheim van den Zilveren Dolk". Hoort hoe deze afgrijselijke geheimzinnigheid in de advertenties van de Tooneelvereeniging wordt aangekondigd: In de stilte van den nacht weerklonk het angstig geblaf van een bond. Opgejaagde vleermuizen doken langs het venster. De gor dijnen wapperden zacht bij den schijn van den haard. Bijna onhoorbaar werd een deur ge opend. Een sombere gestalte sloop door het duister der kamer. Een dolk glinsterde. Even jammerde eon kreet van smart. De hond sloeg doordringender aan. De gordijnen bewogen been en weer of zij door een onzichtbare hand werden aangeraakt. De sombere gestalte boog zich over zijn slachtoffer en uit zijn oogen lichtte een onheilspellende gloed...." (Wordt vervolgd: in het Theater Carré, hedenavond 8 uur). Als dat niet trekt, denkt ongetwijfeld de tooneeldireoteur Heijermans, dan trekt er niets. Maar hij bleef, toen hij deze advertentie op stelde, toch genoeg van den tooneelschrijver en van Falkland in zich houden om er niet een felle hoon van den huldigen publieken smaak in te doen doorklinken. Er klinkt in deze zin nen, die toch bedoeld zijn om het publiek te lokken, eigenlijk in den ondertoon zulk een woedende hoonlach om zooveel domme sensa tie-lust, dat, werd die toon inderdaad door bet publiek gehoord' en begrepen, men zich schamen zou om.... de verdiende afstraffing on men in alle geval Carré niet bezoeken zou. Thans echter loopt men in drommen naar het gebouw aan den Amstel, waar men voor een luttele som gelds alles krijgt wat op detec tive-gebied te verlangen valt; zooals: de moord' zelf, de Groote Speurder thuis, de valsohe be schuldigingen, de domme politie-inspecteur, de liefdes-idylle, het boevenhol, de schietpartij, de onverwachte ontknooping. En zoo komen er, zooals gezegd, langzamerhand steeds meer ge gadigden voor den oogst op het veld, oorspron kelijk verpacht aan bioscoop en detective roman. Sensatie, maar een meer gezonde, meer na tuurlijke, ai stond men er dan ook enkele uren bij in den regen, werd aan duizenden Amster dammers en ^provincialen" jongstleden Zon dag in het Stadion door middel van de Hol landBelgië-wedstrijd gebracht. Een goede dertigduizend menschen als een zee bewrogen door den geestdrift en het uithoudingsvermo gen van de elf uitverkoren Nederlandsche voet ballers. Bewogen tot on-Hollandscbe uitingen van vreugde en enthousiasme toen het gelijk makend doelpunt werd veroverd. Waarachtig, er leeft nog wel een krachtige warmte in het hart van „de massa", die zich 'toont en in vlam men uitslaat ais men haar maar met zuivere middelen, zooals de sport, weet aan te wakke ren. Kunstmatige geestdrift is wel te wekken als ib.v. door middel van de „d©teotive"-sensa- tie, maar een zuiver menschelijke warmte wekt men slechts op door een zuivere „leus", zooals de eerlijke sportieve strijd. Is het daarom misschien, dat, waar in den politieken strijd geen enkele leus op den duur zijn zuiverheid behoudt, dat dit jaar de 1 Mei viering in de hoofdstad een matheid vertoonde, die de geestdriftige vieringen van vroeger ja ren ais een legende van heel lang geleden deed schijnen? Dit is, men versta ons wei, geen uit sluitende kritiek op de S. D. A. P. en haar taktiek. Wij oonstateeren enkel een feit en tas ten slechts naar de oorzaak. Van geestdrift en enthousiasme viel onder de uit verschillende richtingen naar het IJsclub-terrein oprukken de stoeten al heel weinig te bespeuren en ook de meeting zelf, waarop de wethouders Wibaut en De Miranda als sprekers optraden, had. naar zijn aspect, even zoo goed een ietwat f ees telijk congres van visch-oolleges kunnen zijn ais de vreugdevolle samenkomst der rood© broeders. Toegegeven dient echter te worden, dat nu de oorspronkelijke leuzen van de S. D. A. P., zooals b.v. „algemeen vrouwen-en-mannen- klesrecht" uit den tijd zijn, het uiterst moeilijk is een nieuw, begrijpelijk, algemeen „slag woord" te vindén. „Tegen de reactie" gaat nog, al is dat ©en zuiver negatieve leus, maar „socialisatie" heeft zulk een tecbnischen klank en roept dadelijk dergelijke ingewikkel de problemen op, dat het vooralsnog op de groote massa weinig vat kan hebben. En rede voeringen als die van wethouder Wibaut, die de feestgangers aanspoorde er voor te zorgen, dat door don uitslag vnn d© komende Raads verkiezingen, do invoering van eon Gemeente lijk melkbedrljf mogelijk wordt, hebben, wat men er ook verder van kan zeggen, wei nig propagandistische waarde. Was „rood" dan al op den 1 Mei-dag geen al te sterken troef, „oranje" zou het den daaropvolgenden dag In de Raadsvergadering ook niet worden! Het voorstel van B. en W. namelijk om ter gelegenheid van het aanstaand Regeeringsjublleum der Koningin uit de Ge meentekas een bedrag van ƒ70.000 beschik baar te stellen, kwam er maar met geringe meerderheid door. Voornamelijk natuurlijk door toedoen van de socialistische Raadsfractie, die, bij monde van den heer Ed. Polak, zich in een sober gestelde verklaring „een principieele tegenstander van den monarcbalen staats vorm" verklaarde. Maar toch ook wel door toe doen van enkele anderen, zooals de Vrijzinnig democraat Abrahams, die, hoewel niet princi pieel tegen de voordracht zijnde, in dezen tijd, nu op alles, zelfs op onderwijs bezuinigd moet worden, geen vrijheid kon vinden een bedrag van 70.000 uit de gemeentekas voor feeste lijkheden te voteeren." Overigens, van geestdrift viel, toen het voor stel er door ging, ook onder de voorstanders niet zoo heel veel te bespeuren. Iedere Amstér- dammer, ook al is hij aan nog zoo Oranje-ge zind, zit nu eenmaal de Paleis-Raadhuis-kwes- tie min of meer dwars. 'Dat dit schijnbaar nog nooit in voldoende mate „am höchster Stelle" begrepen is, blijft velen voortdurend verbazen! t t De allerminst, feestelijke, maar zelfs min of meer onsmakelijke zaak van de „vuil-verwijde- ring", die in dezelfde Raadszitting behandeld werd, had dan ook haast evenveel, zoo niet meer belangstelling. Een Oommissie om de zaak in alle onderdeelen te onderzoeken, werd ten slotte, eenigszlns tegen den wensch van B. en W. in, benoemd. Dat er aan deze zaak in derdaad heel wat „vast" zit, bleek wel uit de verklaring van wethouder Wibaut, die mede deelde, dat „wij met z'n allen per dag 1400 ku bieke meter vuil.produceeren". Nu we toch aan het noemen van cijfers zijn, nog even, tot slot, enkele gegevens uit den zoo juist verschenen statistiek van Amsterdam tot 1921. Er blijkt uit, dat de percentages van toeneming der bevolking voor Rotterdam en Den Haag aanmerkelijk: hooger zijn dan die voor de hoofdstad. Het inwoner-aantal' is vol gens deze laatste statistiek, thans voor Am sterdam 647.427, voor Rotterdam 516.271 en voor Den Haag 854.987. Hoe dicht de hoofdstad vergeleken bij an dere steden wel bewoond is, blijkt uit het aan tal inwoners per H.A., dat voor Amsterdam 445, voor Den Haag 223 en voor Utrecht 196 bedraagt Het geboortecijfer neemt gestadig af, al slaan we tegenover vele andere groote steden nog niet zoo'n heel slecht figuur. Een verheugend feit is, dat het sterftecijfer van de besmettelijke ziekten de laatste jaren belangrijk is gedaald BUITENLAND. Polncaré's antwoord! op bet Duitsche voorstel. Parijs, 8 Mei Poincaré zet in zfln ant woord uiteen, dat de Fransche regeering niet met DuitschlaOd' zal onderhandelen, zoolang bei lijdelijk verzet van Dultschland in het Roergebied niet heeft opgehouden. Het Belgische kabinet, dat Maandag is ge raadpleegd, deelde dit standpunt. Frankrijk zal het Roergebied ontruimen, naar mate Dultschland aan zijn verplichtin gen In zak© de schadeloosstelling voldoet. Het onderpand van het Roergebied moet dienen om de goede trouw van Duitschland te waarborgen. Frankrijk zal .geen grondslag voor het aamknoopen van 'besprekingen aanvaarden, die afwijkt van den op 6 Med 1921 vastge- stelden hetalingsstaat, welke dioor de Duit sche regeeiing as ondorteekemd. Deze staat bepaalt, dat er ten bate van de geallieerden A- en B- obligaties zuilen worden uitgege ven ter waarde van 50 milliard goudmark. Frankrijk zal geen vermindering van zijn aandeel in deze bètallng, dat 26 milliard be draagt, aanvaarden. Het zal slechts dan de gedeeltelijke kwijtschelding der Duitsche schuld overwegen, wanneer sommige geal lieerden de mogelijkheid openstellen van een vermindering of van een andere rege ling hunner vordering op Duitschland, het zij door een wijziging in het percentage van hum aandeel, hetzij door de toekenning ©ener prioriteit aan de schadeloosstelling voor do verwoeste gebieden. Frankrijk zal de anmuleering dier O-obli gaties ten bodrage van 82 milliard1 slechts dan. aanvaarden, wanneer Engeland en de Vereemigde Staten aan hun geallieerde schuldenaren hun oorlogsschulden kwijt schelden. Frankrijk zal zijn gematigd pro gram handhaven. Donderdagnacht is het Fransche ontwerp te Brussel aangekomen en vanmorgen heeft de regeering erover beraadslaagd!. Het Bel gische ontwerp werd vanavond reeds naar Parijs gezonden. België zou, naar verluidt, een bijzondere nota aan Duitschland over handigen, doch de conclusies zouden over eenstemmen met die der Fransche nota. In strijd met deze opvatting schijft evenwei de „Peuple", dat hij meent te weten, dat de twee antwoorden niet gelijkluidend1 zullen zijn. Uit de eerste besprekingen tusschen dien Belgischen ambassadeur te Parijs en Poincaré zou zijn gebleken, dat volledige eenstemmigheid niet te bereiken zou zijn. Engeland en de Duitsche nota. Parijs, 4 Mei. L'Oeuvre bevat het volgen de bericht, dat slechts onder allo voorbehoud kan worden aanvaard. De Engelsche regee ring ontkent niet, dat de Duitsche nota on aannemelijk is, althans in den vorm, waarin zij is opgesteld, maar de regeering is van oordeel, dat Frankrijk, al blijft het onverzet telijk ten opzichte van het verzoek om eerst de Roer te ontruimen, misschien toch deze gelegenheid zou kunnen aangrijpen om een algemeeme bespreking in te leiden. Dit zou lord Orewe, de Engelsohe gezant te Parijs, aan Poincaré in overweging gegeven heb ben toen hij dezen gistermiddag aan de Quai d'Orsay opzocht en aan het diner, dat hij gisteravond aan het Engelsche gezant schap gaf, zou hij er opnieuw op aange drongen hebben. Het Roergebied en het Duitsche voorstel. Berlijn, 4 Mei. Bij do bespreking der Duit- soho nota legt men in het Roorgebied' voor al den nadruk op de slotzinnen, waarin DuitsohUmd de bevrijding van dit gebied met alles wat er toe behoort als onmiddel- lljken tegeneisdh heeft gesteld. Men ver wacht van Fransche zijde verzwaarden druk die natuurlijk zal worden beantwoord mot krachtiger tegenstand, hoewel die kalm en welberaden zal blijven. De eerste stap in deze richting is gedaan door den bond van vakvoreenlgingen van spoorwegpersoneel, die nogmaals uitdrukkelijk heeft verklaard, dat de bevolking zelf de algeheel© verant woordelijkheid voor het verzot wensobt te dragen, evenals voor de voortzetting daar van. De bond verzoekt de rijksregoerimg geen overeenkomsten te treffen, die ingaan tegen de eischen der vakveroonigingen. Deze edschen rijn: terugtrekking dier vreemde sol daten, herstel van de grondwettige rechten der Duitsohers, intrekking van alle verban- nlngsdecreten en straffen en volledige ver goeding door Frankrijk en België van de veroorzaakte schade. De Duitsche pers over Polncaré's afwijzende houding. Berlijn, 4 MeL „De Parijsche regeerings- pers zal ditmaal niet, zooals ze in dergelijke gevallen zoo gaarne doet, kunnen beweren dat het afwijzend besluit van den hoer Poin caré en zijn oollega's in Dultsohland groote teleurstelling heeft gewekt. Want dat Poln caré's streven zou zijn, elk Duitsch voorstel, hoe het er ook uit mocht zien, te sabotteeren, heeft in Duitschland vrijwel iedereen niet alleen van te voren geweten, maar ook voor speld. Het ware doel van het Fransche im perialisme, dat in dé eerste plaats in het Rijnland ligt, zou op zijn minst in gevaar komen, wanneer het thans tot verstandige besprekingen kwam. Poincaré en zijn minis ters wijzen het Duitsche aanbod niet van de hand, omdat het dit of dat bevat, of dit of dat niet bevat, maar zij waren van te vo ren reeds besloten het af te wijzen, omdat het hun een hinderpaal scheen op den1 weg ter verdediging van hun droomen van hege monie. Ze hebben onmiddellijk, toen na de rede van Lord Ourzon de bereidwilligheid der Duitsche regeering om een aanbod te doen, bleek, hun geheele journalistieke lijf garde gemobiliseerd' en laten verkalren, dat het aanbod, dat zif nog in het 'geheel niet kenden, in elk geval onaannemelijk zou zijn- Indien zij een zakelijke oplossing van het schadevergoedingsprobleem, een overeen komst en het herstel der economische toe standen in Europa wilden, zooals zo zoo gaarne verzekerden, dan zouden rij t niet roods van to voron zoo hoftig on verbitterd oen in het geheel nog niet geformuleerd aanbod hebben bestreden." Aldus schrijft Theod. Wolff hedenmor gen in het „BerL TagehL", en de andere bla den, die commentaar leveren op het Fran sche communiqué over de afwijzing van het Duitsche antwoord, spreken in denzelfden •geest. Alleen de „Voss. Ztg." onthoudt ziel] voorloopig nog van commentaar. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het geding tegen die directeuren van Krupp. Essen, 4 MeL Te Werden1 is in verband met het vandaag begonnen geding tegen de directeuren van Krupp de Fransohe vlag op het raadhuis gehesohen, waartegen de bur gemeester heert geprotesteerd. De zitting van den krijgsraad wordt ge houden in de grootste zaal van die stad, die echter lang niet vol is. Vanochtend even vóór negen' werden de beschuldigden1 bin nengeleid, t.w. Krupp von Bohlen und Hal- bach, de directeuren Harwig. Bruhn de Oesterlen, het lid van den bedngfsraad Mül- ler en de drie arbeiders Gertitz, Smude en Sorgenicht. Zoodra de beklaagden binnen traden stonden de Duitsohers in de zaal op en gingen pas weer ritten toen de beklaag den op de voor hen bestemde stoelen hadden plaats genomen. Achter de verdedigers ritten de veertig getuigen', 20 hunner zijn charge, 20 a dé charge. Tusschen den auditour militair en de ver dedigers staat een militaire macht: een lui tenant met 8 mam de officier met getrokken degen, de soldaten met de bajonet op tt geweer. Om negen uur komen1 de leden1 van den krijgsraad binnen1: drie officieren, een on derofficier en een soldaat. De Franschen in de zaal staan bij hun binnenkomst op, de Duitschers blijven ritten. (De formaliteiten nemen langen tijd in beslag. Na het oproepen der getuigen, o.w. ver scheidene Fransohe militairen, (waarbij1 blijkt dat er enkele (getuigen ontbreken) wraakt dr. Grimm de bevoegdheid van den krijgsraad. De auditeur-militair bestrijdt de wraking met een verwijzing naar de rechten die Frankrijk en België aan het verdrag van Versailles ontleenen. Dan volgt de voorlezing van de omvang rijke akte van beschuldiging. De aanklacht tegen Krupp v. Bohlen, de directeuren en het lid van den bedrijfsraad Müller is in hoofdzaak al bekend, Hun wordt ten laste gelegd: het smeden van een oompiot tegpn de veiligheid van de Fransohe troepen, om dat zij maatregelen hadden getroffen om bij het 'betreden van de fabriek door Fran sche militairen, de fabriebsfluiten in wer king te stellen. Bovendien wordt hen verstoring van de openbare orde ten laste gelegd. Frankrijk en Turkije. Naar de Daily Telegraph verneemt zou Frankrijk overwegen zich tot de Geallieer den te wenden of tot den Volkenbond' om steun te erlangen voor het geval dat de Tur ken een aanval op het Fransche mandaat over Syrië zouden doen, op grond van het foit, dat alle mandaten in het Middenoosten in het gedrang zouden raken, als er een aan val plaats had op een ervan. Uit den Pruislschen Landdag. Handgemeen tusschen soc.-dem. en communisten. Berlijn, 4 Med. In den Pruisisch en Land dag kwam hot Vrijdag tot ©en zeer opge wonden discussie over de Orde, waarbij som- dom. en oommunisten elkaar talloozo belee- digingen naar het hoofd wierpen. Toen de afgovaardigde Katz (oomrn.) van de sprekerstribune den som-dem. toeriep: „smerig gespuis!" riep een soo.-dem, afge vaardigde: „haalt den hond er af!" Daar op stormden versoheidene soa-dem. leden S> don spreker toe, trokken hem van het po- um en rosten hem at Eenlge communis ten snelden hun partijgenoot ter hulp, zoo dat er oen hevige kloppartij ontstond, waar bij zelfs bloed vloeide. President Lelnert sloot de ritting en opende onmiddellijk een nieuwe, waarbij hij de uitsluiting van afgevaardigde Katz voor acht dagen mededeelde. Katz verwilderde rich echter niet uit de zaal, waarna de termijn verlengd werd tot 15 dagen. KORTE BERICHTEN. Het getal der Zweedsche landverhuizers naar de Vereenigde Staten heeft thans het maximum bereikt door de Amerikaansche regeering voor dit jaar toegestaan. Sedert 1 Juli 1922 riju 20.000 Zweden als landver huizers daarheen vertrokken. Het hooggerechtshof te Moskou veroordeel de een aantal oud-officieren der kozakken, die in den Kaukasus tegen de sovjettroepen had den gestreden, ter dood. Acht hunner werden reeds gefusilleerd. OOST-INDIE. De radiozender te Malabar door den bliksem getroffen. De bliksem is geslagen in den radiozen der te Malabar. De plechtige openstelling van de verbinding met Nederland gaat ech ter door. LAATSTE BERICHTEN. Spoorwegstaking In België. Wegens het uitbreiden eener staking van het spoorwegpersoneel in België worden van heden af geen goederen voor doorzending naar Antwerpen door de Spoorwegmaatschap pij aangenomen. SPORT. Periodieke Zeilwedstrijden Kon. Marine. Nadat de vorige week wegens dan toe stand van het weer die eerste periodieke zeil wedstrijd van de Eon. Marine, onder leiding van de Kon. Marine Jachtclub niet kon door gaan, werd de tweede (die dan nu d!e eerste wordt) Vrijdag onder begunstiging van bui tengewoon fraai zomersch weder ter reede van Texel gehouden. Er woei een zoel Zuid westen windje. Aan dezen eersten wedstrijd werd door 17 deelnemers meegedaan; de uitslag is als volgt: Fantasiesloepen B 1. L Luitenant tiz. 2e kl. A. O. H. Kuyck, a.b. EG. Ms. „Gelderland" 6 punten. II Luitenant tiz. 2e kl. Jhr. G. A. Berg, a.b. Hr. Ma „Douwe Aukes" 4 punten. III Luitenant tz. 2e kL J. A de Gelder, Marinekazerne, 2 punten. Fantasiesloepen B2. I. Torpedist-majoor L. J. Frankevoort, On- derzeedienstkazerne, 6 punten. n Bootsman J. O. W. Bootsmai, a.b. Hr. Ms. „Wachtschip" 2 punten. Modelsloepen' BI. I Opperschipper K. Schimmel, Marine kazerne 6 punten. Modelsloepen B2. I Bootsmaat G. Runhaar, a.b. Hr. Ma „Gelderland", 6 punten. H Sergti-adelborst F. T. v. d. Molen, ah. Hr. Ms. „Tromp", 8 punten. III Bootsman Oorver, a.b. EG. Ms.' „Tromp" 8 punten. Modelsloepen N. T. I. Bootsman F. A. Heuser, a.b. EG. Ma „Wachtschip"1 5 punten. H Bootsman G. Hollander, a.b. EG. Ma „Hoemskerck" 4 punten. in Sergti-komstabel J. de Groot, e.b. EG. Ma Hoemskerck" 2 punten. Modelsloepen B3. I Sergti-konstabel EL C. Stam, a.b. Hr. Ma „Gelderland" 6 punten. VOETBAL. Batavier 2—8LV.8. 2. Korfbal. MARINEBERICHTEN. Hr. Ms. „Woga". Blijkens bij het departement van Marine ontvangen telegram, la EG. Ms, stoomschip „Wega", ouder bevel van luitenant ter zee :1ste klasse J. J. Heilbron, op uitreis naar NoderiL-Indië, 2 dezer to Lissabon aangeko men. UIT DEN OMTREK. Texel, 4 MeL Deze week werden van hier verzonden: 107 koeden, 49 kalveren, 12 varkens, 17 scha pen, 9 lammeren en 1 paard. Krantenschemering. Het ge- geheim van den zilveren dolk. üe strijd HollandBelgië. De 1 Mei-viering. Het Regeerlngs- Jubileum. De Jongste statistiek. Bataviernieuws. De reserves van. Batavier spelen 's morgena op haar terrein aan den Strooweg een vriend- edhappelijken wedstrijd tegen S.V.R. 2. Bat. 2 komt op zijn sterkst' uit, zoodat pit ©er aardige wedstrijd belooft de worden. Aanvang 19 uur. ToxeL De Sport vereen iging „Texel" heeft het plan om 'bij genoegzame deelname nodorlaagwedstiij- den to hoiuden. Er wordt, in 3 afdeelingen go- epeeld. Prijzen: roor de lo afdeeling 1 N'ieuw-zilveren beker, voor de 2e aftlooling 1 niouw-zilvoren krans en voor de 3e afdeellng 1 amaillo kruis. Verder vrage men Inlichtingen bij A Dros Zzn., eecr. öpoortver. „Texel", Steenplaats, den Burg. ELK.O.-nieuws. Zondag aA zal er een comibinatio van H.K.C. naar Toxel gaan om aldaar do korfbalclub van dien naam partij te geven; er wordt om half twaalf gespeeld. De H.K.O. vertrekt des morgens met de boot van kwart voor negen naar Texel. De combinatie zal uitkomen ale volgt: heeren: J. Kruindngen, Zwagerman, P. Bosch, J. Harpen, J. Koningetein, D. Gnodde; dames: B. do Graai, S. Boogaart, M. de Leeuw, A Bomeijer, J. Thijesen, M. Bomeijer. Besorve: de heer B. do Licht en mej. A. Smit. Scheid'srechter H. Kwast. Allen op tijd bij die boot aanwezig, denkt daar aan! Zondagmorgen, aanvang 10 uur, speelt er een combinatie van H.K.C. 3 en 4 tegen P.P. op het terrein van HJLC. een oefenwedstrijd voor de seriowafstrijden dor HJLC. HK.C. komt uit: doel vak dames en heeren: A Smit, M. Doomhou- wer, F Meurs, T. Connoman; middenvak: J. Zui- dervliet, S. Tjemmes, B. v. Wensen, H. Siegere; verd.v.: N. Wijnbeek, A Everte, A Verhagen, B. J. Blom. Scheidsrechter O. Swonne. P. P. O. Hr. Ms. „Douwe Aukes". Hr. Ma. Douwe Aukes wordt 11 Mei a.a. te Wil lemsoord mot een verminderde bemanning in dienst opgelegd. Hr. Ma. „Triton". Hr. Mk Triton wordt 11 Mei ae. te Hellevoet- sluis In dienst gestold, voor de uitoefening van politietoezicht op de vlsscherlj in de Noordzee. A J. Visser, t Donderdag is ln den ouderdom van bijna 84 jaar in Den Haag overladen de heer A J. Viseer, oud-kolonel der marine. Lult tor zee lo kl. W. A de Jong ml met het stoomschip Insullnde, dat 19 dezer van Botter dam vertrekt, zijn bestemming naar Ooet-Indlö volgen. De off.-mach. 2e kl. G. A Vermeulen is uit Oost-Indië teruggekeerd. Ter vervanging van lult ter zee le kl. F. Diepbuie, die, zooals is gemeld, den 16en dezer eerwol ontheven wordt van de functie van adju dant van den minister van marine en 'bestemd ls voor en dienst in Nederlandech-Indlö, zal tijde lijk als adjudant van den minister optreden luit. ter zee le kl. J. IJl Dikkers. 1 Mei bevorderd tot machdrijverr-maj. eerg.- mach.dr. O. van der Linde. ALsboven de id. G. J. Augustijn. De navolgende onderofficieren zijn bestemd om in de maand Juni naar O.-I. te worden uitge zonden: Monteur-mal. J. G. A. Schueerman, sorg.-mon- teur C. van, Dammo, mach.dr.-riaj. A. H. Schreu- dors, serg.-mach.dr. L. Dekkers en B. van Dijk, schrijver-maj. H. J. van de Voorde, song. d. mars. W. Bruin, torpedom.-m&j. C. A. Peeteold. Als re- servo is aangewezen eerg.-maoh.dr. A. Trompar. I Mei: Ontslag uit den zeedienst verleend aan den luit. ter zee le kl. M.-B. G. EL Buhaak, we gens meer dan 20 jaren dienst. Bevorderd tot luit. ter zee le kl. M.-R. de id. 2e kl. L. A de Rochefort-Mulder; id. tot ld. 2c kl. de adelborsten le kl. M.-R. A Boesman en J. O. v. d. Tol. BEHOUDENS ZEER BIJZONDERE OMSTAN DIGHEDEN is aan de ondervolgende personen vergunnning verleend om naar Nederland terug te keeren: Per 8.s. Kawi, 7 April van Prlok: Lult. ter zee le kl. J. J. v. d. Linden. Por sjs. Grotius, 14 April van Priok: Konstaibel-maj. K. S. de Jong, schipper J. 8. Appelman, mach.dr.-maj. D. Swanevold, matr.- schrijver O. Verdwijn, korp.-tünmerman D. Buck, matr. lo kl. M. Griffioen, stoker lo kl. P. F. L. Bom, kwartierm. EL Rikaman, matr. 8e kL J. Kornelisse, id. 2e kl. F. J. de Rooij. Per 8.8. Tjerimai, 21 April van Priok: Off.-mach 2e kl. L. G. R. van Schle, eerg.-mont. C. Daniëls. Per 6.8. Koningin der Nederlanden, 28 April van Priok: Off.-mach lo kl. A. H. Voeteliuk. De machtiging tot thuisvaren por sa Kawi van den matroos 80 kl. 'J. Smit, is ingetrokken. 15 Mei: Sorg.-hofm. P. J. EL Buijn van Van Speijk naar Co ra. DrebbeL II Mol: Lnlt. ter zee lo kl. P. A Willamaen eervol ontheven van het hevel over Hr. Me. Dou we Aukes en belast met het bevel over Hr. Ms. Triton. 11 Mei: ld. 2e kl. Jhr. G. A. Berg van Douwe Aukes naar Wachtschip Willemsoord'; off.-maoh. le kl. J. Smit van id. geplaatst te Willemsoord en werkzaam gesteld aan boord Douwe Aukos; off.-mach. 3ek 1. G. de Jongh van Douwe Atlk00 gesteld ter beschikking; luit ter vee 2r- kl. M.-R. W. F. Wijk van Wachtschip Willemsoord naar Triton (oudsta officier); off. van gez. 2e kl. J. W. v. Vlaardlngen van Gelderland naar Triton. 5 Mei: Mach.dr.-maj. M. van der Kuijl van Douwe Aukes naar G 16. Op nader te bepalen datum: schipper K. de Jxxng van Douwe Aukes naar Wachtschip Willemsoord-, serg.-toipedom. J. Pool v. Douwe Aukea n. Onder- zecxLkaz.; id. D. A O. de Maagd van Douwe Aukes naar Onderzeedkazorne; seig.-konst D. Veonstra van Douwe Aukes naar Wachtechh) Willemsoord. 11 Mei: Bootsman F. A neuser van Wacht schip Willemsoord naar G 16; mach.dr.-maj. L. Kloosterman van G 16 naar Triton; torpedlst-maj. T. v. dl Pool van Wachtschip Willemsoord naar Triton.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9