HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN WOENSDAG 9 MEI 1923. GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Dins dag 16 Mei 1023, 's namiddags 8 uur. De agenda vermeldt de volgende onderwer pen ter behandeling: Ingekomen Stukken. a. Uittreksel iuit het Koninklijk Besluit d.d. 7 April 1923, No. 8, houdende goedkeuring op het Raadsbesluit tot vaststelling eener ver ordening op de heffing van schoolgelden voor tien Franschen cursus. (h. Dankbetuiging van den Dultechen Con sul-Generaal in verband met het Raadsbesluit van 24 April jl. tot onderhoud van gemeente wege van de Duitsche graven, aanwezig op de Algemeene Begraafplaats. c. Verdagingsbesluit d.d. 11 April 1923, No. 15, inzake aankoop van gronden, benoo- digd voor de verbreeding van de Javastraat. <f. Dankbetuiging van het Bestuur der Af- deeling Helder van de Vereeniging „Het Witte Kruis" voor het aan de Afdeeling toegekende verhoogde subsidie. Gemeentewerken. Voorstel om den titel „Gemeente-Bouwmees ter" te veranderen in „Directeur van Gemeen tewerken. Toegang Anemonenstraat Voorstel tot verbreeding van den toegang der Anemonenstraat. Huisduinen. Voorstel tot overneming van Rijksgronden te Huisduinen. Onderwijs. Voorstel tot benoeming van een onderwijzer aan de O. L. School No. 12; voorgedragen wordt E. Ligteringen, alhier. Voorstel tot benoeming van een onderwij zeres aan de O. L. School No. 1; voorgedragen worden: 1. Mej. M. E. v. d. Kaaij te Groote Llndt. 2. Mej. M. van Essen te Marken-Binnen. 8. Mej. M. H. Banning te 's-Gravenhage. Grondbedrijf. Aanbieding van het schattlngsrapport van de gronden, opgenomen in het Grondbedrijf. Begrooting. Behandeling nota van Gedeputeerde Staten nopens de begrootlmg 1928. Pensioenen. Voorstel nopens het toekennen van bijslag op pensioenen. Ophaaldienst Voorstel om den ophaaldienst dienstbaar te maken aan de bedrijven. Bouwverordening. Voorstel om aan Chr. van Dijk ontheffing te verleenen van het bepaalde bij art. 10, le lid, der Verordening op het bouwen en op de bewoning ten behoeve van den bouw van drie woonhuizen op perceel Langestraat No. 40, kad. bekend Sectie D, No. 181. Erfpacht Voorstel tot uitgifte van grond in erfpacht aan G. de Beurs. Voorstel tot wijziging van de Algeimeene Voorwaarden voor de uitgifte Ln erfpacht van aan de gemeente Helder toebehooronde gron den. Begrooting 1923. Beantwoording van de nota van opmerkin s de Begrooting voor 1923. Reclames. gen nopens PLAATSELIJK NIETJW& HET VERKEER TUSSOHEN HELDER—HUISDUINEN. In ons vorig nummer deelden wij reeds mede, dat tusschen belanghebbenden en be trokken autoriteiten besprekingen gaande wa< ren om te komen tot een betere regeling Inzake de verbinding met Huisduinen. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie, zullen de auto's en motor-omni bussen met ingang van morgen niet meer sta- tionneeren op het Koningsplein, doch op het Stationsplein. tegen zullen hebben. Integendeel, het is de eerste stap op den weg naar een veiliger en geregelder verkeer met Huisduinen. Het is slechts jammer, dat er nog geen ver binding Is tusschen het kruispunt van Stroo weg en Middenweg en Huisduinen. Dan kon ook het gedeelte van den voor dergelijk ver keer feitelijk te smallen Hhisduinerweg tus schen Strooweg en Huisduinen ontlast wor den, en was een afdoende regeling verkre gen. Hopen wij, dat die verbinding die reeds geprojecteerd is spoedig tot stand mag komen. H andclsavondschool dier Afd. Helder WlnkcMera-vereenlglng. Deze onderwijsinrichting mag zilch nog steeds in de bijzondere belangstelling der Hel- dersche burgerij verheugen. Het aantal leer lingen neemt gestadig toe en deze blijken het gegeven onderwijs op hoogen prijs te stellen. Ook de schoolautoriteiten laten geen gelegen heid voorbijgaan om getuigenis af te leggen van haar ingenomenheid met dat onderwijs en zoo was op het laatste overgangsexamen, bij de zoogenaamde openbare les, niet aleen de Burgemeester als Wethouder van Onderwijs tegenwoordig, doch ook de voltallige Commis sie van Toezicht op het Middelbaar Onderwijs, alsmede het geheele Bestuur der Algem. Held. Wirik.-Vereeniging. enEen achttal, leerlingen, waarvan 7 vrouwe lijke, namen aan die openbare les deel; dit wa ren de leerlingen, die den 4-jarigen cursus ten einde hadden gelöopen en thans mét het eind diploma de school zouden verlaten. Doch niet alle acht verwierven* dit einddiploma. Slechts zeven van de acht waren zoo gelukkig en de ramen dezer leerlingen zijn: A. Bas; J. de Boer, M. Bogert, D. Bolk, N. van Hert, M. Smit en A. Stadtman. De President der Alg. Held. Wink.-Vereen., de heer H. van Willigen, reikte met een toe passelijk woord de einddiploma's uit. Hij wees erop, dat dit, 't behalen van het diploma, de kroon op haar werk zette. Hij feliciteerde haar met het behaalde succes, want het was een heele prestatie, om na volbrachte dagtaak, zich in de avonduren aan de studie te wijden met het daaraan verbonden huiswerk. Hij maakte haar een welgemeend compliment voor haar betoonden ijver en volharding en dankte ook de hoeren leeraren voor dit mooie resultaat. Ook de Directeur der Avondschool, de heer Zuldervliet, sprak de jongelui toe. Hij wees op de huidige malaise in handel en industrie, die het behalen van een eenigszlns behoorlijke be trekking niet gemakkelijk zou maken, doch wees op de periodieke schommelingen van hoog- en laagconjunctuur in den loop der laat ste eeuwen, waaruit onomstootelijk bleek, dat deze tijd van slapte wel weer door een beteren tijd zou worden gevolgd. - Ook de Burgemeester imaakte van de gele genheid gebruik om de jongelui geluk te wen- schen met het behaalde succes en wenschte haar in eenlge welgekozen bewoordingen toe, dat zij bij haar verderen strijd om het bestaan voordeel mochten behalen van het thans ver kregen einddiploma. Tenslotte sprak de Voorzitter van de Oom missie van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs, de heer J. J. Verfaille, eenige wóórden van waardeering aan het Bestuur der Vereeni ging, voor wie geen moeite te veel was waar het betrof de belangen der school te beharti gen, alsmede aan de heeren Directeur en leeraren voor de door hen betoonde toewijding. Hij sprak zijn voldóening uit over den harte- lijken toon tusschen leeraren en leerlingen, die hem steeds bij zijn bezoeken aan de school was opgevallen. Een der leerlingen, Mej. J. de Boer, betuig de, ook namens haar mede-leerlingen, haar hartelijken dank voor het genoten onderwijs aan het Bestuur en de leeraren. Wel was het haar niet altijd even gemakkelijk gevallen de lessen trouw bij te wonen en het opgegeven werk te voltooien, doch zij hadden volgehou den, ook al door de prettige wijze, waarop de lessen werden gegeven en zij konden thans met voldoening op het behaalde succes terug zien. De verdere bevordering der leerlingen was als volgt: Het getuigschrift voor voldoende algemeene ontwikkeling voor verdere vakstudie (einde derde leerjaar) verwierven: Erm. Bakker, El. Bakker, Th. de Boer, H. de Blank, B. Bloem, M. Charmes, O. Duinker, M. de Hartog, A Kwinkelenberg, H. Langerak, J. C. Leemans, B. Poelemans, O. Steenman, E. Charmes, C. Freeke, Tj. Joustra, N. Kenter, L. Roggeveen, A. Staalman, J. Teerink. Aan 5 leerlingen werd dit getuigschrift niet toegekend wegens onvoldoende vorderingen. Aan 10 leerlingen niet, omdat ze het volledige leerplan niet hebben gevolgd. Bevorderd werden van de 2e naar de 8e klas: H. de Boer, K. Bregman, G. Dol, M. Duin ker, N. Koning, A. Kramer, W. Mahieu, G. Muisson, M. Ruêk, N. Crone, J. de Graaf, D. £?b£re' 7?n Marle» A- Meyl» J- Thijssen, M. Waalderink, G. van Elburg. Niet bevorderd werden 5 leerlingen. Bevorderd' werden van de le naar de 2e klas: S. van Berkum, Annie Everts, A. Helder, T. Koopmans, J. Landman, J. van Leeuwen, S. Oudhuis, G. Sperling, M. Stam, Annie v. d. Veen, W. Vink, A. Vereschild, A. Bakker, N. Bakker, A. Avé, A. de Goeij, B. Kwinkelen berg, H. Mebius, Marie van Meerten, R. Sohul- teomaker, T. Schuitemaker, R. Schijndel, J Vermeulen. Niet bevorderd werden 7 leerlingen. „Morgenrood". Gisteravond woonden wij in „Casino" de uitvoering bij der „Onderafdeeling" van de ge mengde zangvereeniging „Morgenrood". Deze onderafdeeling, opgericht 1 Jan. 1923, heeft zich in den korten tijd van haar bestaan uitgebreid tot een koor van 65 jeugdige zange ressen en zangers, waarmee de heer F. van der Meij gisterenavond voor het eerst in het pu bliek optrad met een achttal (tweestemmige lie deren. De heer K. Geus, voorzitter van „Mor- genroód", opende de bijeenkomst en riep de clementie in van het talrijk opgekomen pu bliek voor de jeugdige leden, die nog maar zoo kort, en dan bovendien slechts één uur per week, gerepeteerd hadden. De voorzitter had dit verzoek wel achterwege kunnen laten, want niet alleen heeft het koor zich met veel ambitie van zijn taak gekweten, maar ook de wijze, waarop de achtereenvolgende nummers ten gehoore werden gebracht, verdient niets dan lof. Helder en klaar, met duidelijke uitspraak, uitstekend genuanceerd en geheel uit het hoofd, werd gezongen en we feliciteeren den direc teur dan ook van harte met het schitterend succes. De aanwezigen genoten volop en na het zingen van het laatste nummer was het applaus van dien aard, dat „'s Avonds" van J. Worp herhaald werd. De jeugddge leden der Onderafdeeling boden den heer F. van der Meij als blijk van erkentelijkheid een fraaie bloemenmand aan. De ruimte noopt ons niet verder in details te treden, maar van harte roepen we de On derafdeeling van „Morgenrood" een welge meend „Tot weerziens" toe. „Zijn Spaansche", een hier ter plaatse wel bekend blijspel in één bedrijf, werd vlug en vlot gespeeld en deed menig lachsalvo door de zaai daveren. De avond zou niet volmaakt zijn geweest, ais een gezellig bal niet gevolgd was. ad int. Ned. Ver. van Hulsvrouwen. In de bovenzaal van bet gebouw van den heer Van Weelde, Koningsplein, sprak giste renavond voor de afdeeling Helder van de Ned. Ver. v. Huisvrouwen Mevrouw Van de Man- dele van Soest over het onderwerp „De oude en nieuwe tijd in het gezin." Mevr. Dekker—Klik, presidente der Ver., opent met een woord van welkom aan Mevr. Van de Mandele en bezoekers de vergadering en deelt tevens mede, dat dit de laatste in het seizoen is, waarna zij het woord aan Mevr. Van de Mandele geeft. Voor de lezing, aldus Mevr. Van de Mandele, wil ik eerst even releveeren, dat, in het gezind verband, waarover ik het hedenavond met U zal hebben, alleen bedoeld wordt de gehuwde vrouw en dus niet het ongehuwde meisje. Ik heb tot motto gekozen: „Elke wijze vrouw bouwt haar huis, maar die zeer dwaas is, breekt het af met hare handen." In het onmetelijk heelal inemen wij twee groote natuurwetten waar, namelijk de wet van den kringloop en de golving. .Alles keert terug,, wat eenmaal geweest is. Dat zien we b.v. bij de planeten, bij de jaar getijden, en, om een banaal voorbeeld te noe men, bij de mode. Zelfs gelooft men, dat de moderne electriciteit vóór Christus reeds be kend was. Ik releveer dat alleen maar om aan te toonen, dat al het nieuwe maar betrekkelijk is. Vanaf de vroegste tijden bestaat ons leven uit stijgen en dalen, stilstaan en weer vooruitgaan. Dit openbaart zich overal. Wie debeschavingsgeschiedenis eenigszlns nagaat, zal zien, dat alles bestaat uit golvingen in de maatschappij. Spr. schetst in het kort de beschavingsge schiedenis van de vroegste tijden tot heden. Het gezinsleven gaat op en neer, met het leven der Maatschappij. Het gezinsleven wordt opgebouwd, gaat vooruit door de liefde van man en vpouw voor het gezin. Wanneer de inan zich geeft voor de wetenschap of voor vereenigingen, wordt het gezin daardoor verwaarloosd. Het christendom bracht het gezinsleven van uit den slechten toestand, waarin het verkeer de, weer terug op een hoog peil. De godsdienst deed het zijne daarbij. Revolutie en oorlog ech ter breken af, èn, dit moet gezegd worden, dat het gezinsleven momenteel zoo ontredderd Is, als nooit te voren het geval was. De leus van de laatste tien jaren is „zich uitleven". Wan neer een Staat zich uitleeft, gaat dit ten koste van een ander volk. Wanneer een mensch zich uitleeft, gaat dit ten koste van een ander mensch. Het is werkelijk geen verschijnsel, waarover men zich behoeft te verbazen, dat de toestand zoo ontredderd is. Wij hebben nog nooit zoo'n oorlog gehad als die van 19141918. Het is dus nu de vraag maar, hoe dezen toestand te veranderen ten goede. Het eenigste is, terug naar de oude saamhoorigheid van het gezin, want de maatschappij wordt opgebouwd uit het gezin. Vroeger bracht men zijn tijdi door in het ge zin, in de groote kamers, thuis. Tegenwoordig zijn er gezinnen, waarvan de kinderen avond aan avond uitgaan. Er zijn gezinnen, waar men altijd met vrienden en kennissen over huis zit en nooit in den eigen huiselijken kring bij elkaar is. De Zondag wordt doorgebracht in den vrien denkring. Een tweede oorzaak is de godsdienstverwaar- loozing. Vroeger bracht men den Zondag door inet het lezen van een stichtelijk stuk, of een gemeenschappelijk gebed. Tegenwoordig acht men dit te sentimenteel, het is uit de mode, er is geen tijd' meer voor en men gebruikt den Zondag om uit te slapen. Een andere, groote oorzaak van de verwaar- loozing van het gezin is de moeder. Men kan geen twee heeren dienen. Men kan zich niet geven aan vereenigingen, en politiek, of een van beide moet er onder lijden. De moeders zijn uithuizig en de kinderen vinden na school tijd' alleen de dienstbode thuis. Wanneer de moeder zich niet geeft aan haar gezin, ver flauwt de band der liefde. Wanneer we een halve eeuw terug gaan in de geschiedenis van het gezin, bemerken we hoeveel meer cultuur en rust er was. Men leze slechts de Camera Obscura met zijn gezellige huiselijke tafereeltjes. iMen kan zich niet meer tevreden stellen met het eenvoudige, ook niet op het gebied van de kunst, men kan zich niet meer behelpen met eenvoudig dilettantisme. Men staat er ver boven en wenscht alleen het volmaakte. Wil men de rust weer in het gezin terug hebben, dan zal men zich hebben los te maken van het modernisme, d. w. z. van het onrustige, het egoïstische, het onbeschaafde van onzen tijd. De maatschappij moet niet alleen geregeerd worden door knappe menschen, die zijn er te genwoordig zooveel, maar inzonderheid door goede menschen. De vrouwen geven zich tegenwoordig aan alles, behalve aan haar gezin. Het kind lijdt onder de uithuizigheid van moeder, meer dan men denkt. Gveral in de maatschappij' en het gezin open baart zich het onrustige, het gejaagde, in te genstelling met voor eenige eeuwen, waar de rust zich in alles openbaarde in cultuur en gozin. De vrouw is de aangewezen persoon om zich op te heffen uit deze maatschappij van onrust en gejaagdheid en te zorgen, voor de terug keering van de rust en de huiselijkheid in het gezin. Laten daarom de vrouwen zich' wijden aan één ding, namelijk hun gezin. Welk een heer lijk, veel omvattend leven. Wie heeft er zoo'n rijk bestaan als de vrouw? Wie beeft er zoo'n gezegend en gelukkig leven als de moeder? Laten zij het daarom op hoogen prijs stellen en zich geven voor het gezin. In de nu volgende pauze is gelegenheid tot het stelen van vragen, waarvan ten eerste ge bruik gemaakt wordt door Mevrouw Onnekes, die bet niet met spr. eens is, dat het oude altijd terugkeert. Zij gelooft in de evolutie, in het steeds vooruitgaan. U hebt gezegd, Mevr. Van de Mandele, dat het gezinsleven niet veltalig is, als de man er niet is, ik geloof, dat de maatschappij niet vol tallig is als de vrouw er niet is. U hebt gezegd, dat de moeder altijd in huis moet zijn, in haar gezin, ik geloof daarentegen, dat wanneer de moeder niet meeleeft met het geen daar buiten haar gezin, in de maatschap- pij, omgaat, er een afstand komt tusschen moeder en kind. Mevr. Van de Mandele zegt het volkomen met spr. eens te zijn. Zij heeft ook niet gezegd, dat de vrouw altijd in huis behoeft te zijn, doch dat de vrouw overdrijft. De vrouw kan zich echter wel geven aan vereeniging en politiek, doch zij moet in de eerste plaats zorgen, dat haar gezin er niet on der lijdt. 4 Wat betreft het evolutionneerèn geloof ik ook wel, dat dit met vele dingen het geval is, doch lang niet met. alle. Ik ben het er ook da delijk mee eens, dat de vrouw naast den man behoort in de maatschappij, maar ik ben er tegen, dat alle meisjes studeeren, doch zij zich moet bekwamen voor het gezin. Mevr. Dekker—Klik vraagt hoe spr. denkt over de opvoeding van den jongen voor de gezinstaak. Mevr. Van de Mandele zou vóór de puber teitsjaren den jongen gelijk willen stellen met het meisje. Wanneer zij' grooter worden, zijn het de ouders, die zelf moeten zorgen, dat ook de jongen iets te doen krijgt in het gezin. Nadat Mevr. Van de Mandele nog een stuk heeft voorgelezen uit haar eigen werk, sluit Mevr. Dekker—Klik met een woord van dank aan spr. voor de keurige lezing, en het frag ment uit het werk, dat zoo'n mooien kijk gaf op een gezellig familieleven, de vergadering. Openluchtmeeting Geheel-onthouding. - Het Centraal Comité voor Drankbestrij ding organiseert voor Zaterdag a.s. eien open- luohtmoeting, welke des namiddags 3 uur zal worden gehouden op het terrein aan de Prins HenicLriklaan (naast het Bondsgebouw). Een tweetal sprekers zullen dien middlag. op treden, terwijl de meeting zal worden opge- fluisteid door zang en muziek. N.V. Texels Eigen Btoomboot-Ondernemlng. Zomerdienst ingaande 19 Maart 1923. Op werkdagen: Vertrek Texel: 8.v.m-, B.8Q v.nL, 2.4Q am., 6.80 n.m. Vertrek Helder: 7.'v.mu 10.15 vjn. A15 n»®., fl.45 mum. Op Zon- en feestdagen: Vertrek Texel: 6.vm, 8.80 v.el 6.80 run. Vertrek Helder: 7.— v.m., 9.80 vjhl, 6.45 m.m. UIT DEN OMTREK. Cullantsoog, lOp Zaterdag 5 Mei jl had ten Raadhuize plaats de aanbesteding van het verven van de school met onderwijzerswoning. Inschrijvers waren: M. Baltus, 't Zand f 248; M. Stolp, Krabbendam f 264; P. J. Renooij, Schager- brug f 185; B. Nijman en Zn., Alkmaar f 280; A. Zomerdijk, 't Zand f 185. Op Zondag 6 Mei Jl 8 uur gaf het Fan farekorps alhier met medewerking van de Re derijkerskamer eene uitvoering in het Dorps koffiehuis. De zaal was flink bezet. Evenais den vorigen Zondag werd ook nu goed ge speeld, terwijl de Rederijkerskamer ook veel bijval oogstte met de ten tooneele gebrachte stukjes. Na afloop van het programma volgde nog een uurtje gezellig dansen. Jullanadorp. Vrijdagavond' hadden wij het genoegen het concert bij' te wonen in do Ned. Herv. Kerk alhier, belangeloos aangeboden door de Zang vereeniging „O; K. K.", directeur de heer F. van dor Meij, en Mej. A. Kramer (piano), aan de Kerkvoogdij, ten bate harer kas. Alhoewel alle plaatsen in het kerkgebouw niet waren bezet, was er toch een groot en aandachtig publiek aanwezig, want er heerschte tijdens de uitvoering der verschillende num mers een voorbeeldige stilte, iets wat hier niet altijd tijdens eene uitvoering plaats heeft. Te ongeveer half acht nam Ds. W. B. On- nekes uit Helder, consulent dezer gemeente, het woord, die in een breedvoerig betoog een en ander, speciaal wat betreft het1 kerkje te Jullanadorp, de revue liet passeeren, er den nadruk op leggende, dat de inwoners van het Koegras, den moreélen en ook financieelen plicht hadden, te zorgen, dat het eenmaal in hunnen polder gestichte kerkgebouw 'behoorde te worden bewaard en gesteund, zoodat het komende geslacht met eere trotsch zou kunnen zijn op hen, die dit alles tot stand gebracht en in stand gehouden hadden. Met deze woorden verklaarde Ds. Onnekes de bijeenkomst voor geopend en gaf de verdere leiding aan den heer Van der Meij, die onmiddellijk een aan vang maakte met het afwerken van het zoo ruim voorziene en welopgestelde programma. Dat de leiding van „O. K. K." bij genoemden heer in goede banden is, dat behoeft zeker geen nader betoog, want de weergave der verschil lende nummers was onberispelijk. Vol en helder klonk het gezang in het kerk gebouw, hetwelk begon met „Hoog op de ber gen", gevolgd door „Zomer op 't land'". Daarna een zangnummer van Mej. Neëltje Nieuwland, begeleid op de piano door Mej. Kramer. Schoon klonk haar zang, en een welverdiend applaus was haar loon. Daarna het koor met „Mijn bleuzerke" en het populaire „Wij willen Hol land houën", gevolgd door een voortreffelijke piano-solo van Mej. Kramer. Vervolgens- „Een nieuw lied van een meisje en een schipper" en „Avond in Venetië". Ten tweeden male trad Mej. Nieuwland op met een solo, en het staat onomstootelijk vast, ieder was vol' bewon dering. Voorts kregen wij te hooren „De Nach tegaal", „Mijn Thuis" en „Veedrjjven", nog maals gevolgd door een prachtig stuk piano muziek. Nogmaals trad 'het koor op met „Des morgens" en tot slot het ,10e vers van Psalm 68. Voorwaar een waardig slot, en „O. K. K." met zijn ijverigen directeur kunnen trotsch zijn op hetgeen door hun is ten gehoore ge bracht. Het aan afwisseling rijke programma was hiermede afgewerkt en nam Ds. Onnekes het woord1, in de eerste plaats namens de Kerk voogdij' dank brengende aan den heer Van der Meij\ aan alle leden van „O. K. K." in het algemeen en aan de dames Nieuwland en Kra mer in 't bijzonder, en aan alen, die* er hei hunne toe hadden bijgedragen^ dezen avond mogelijk te maken. De kennismaking is dan ook van dien aard, dat eene herhaling niet zal uitblijven, zoo besloot de spreker. Hoogst vol daan keerden allen huiswaarta HAAGSCHE BRIEVEN. Het zijn altijd- merkwaardige dagen, de laat ste van April en de eerste van Meil Zoo sta je in de oranje-zon en even later gaat dat over in een rooden gloed. Dikwijls hangt hier en daar de vaderlandsche driekleur nog uit, als de georganiseerde arbeiders met hun roode banieren door de straten trekken. Dat is de tegenstelling! Dit jaar is er van beide feestdagen veel min der werk gemaakt dan vroeger; zag men in beide kampen de nutteloosheid van strijden tegen de tijdsomstandigheden thans in? Op den dag, dat onze prinses 14 jaar werd, brachten een 3000-tal kinderen van verschil lende jeugdvereenigingen haar een aubade voor Huis ten Bosch, onder leiding van den bekenden zangdirigent, J. D. van Ramshorst. Het weer was nog lang niet mooi, maar dit nam niet weg, dat ze gaarne opgekomen waren om het jeugdige vorstenkind te bejubelen. De geheele Koninklijke Familie was daarbij tegen woordig, en de jubilaresse ontving namens elke vereeniging een bloemstuk. Ondanks het minder gunstige weer, waren duizenden naar bet Bosch getrokken om hier bij tegenwoordig te zijn. Maar, ondanks dit alles, was en bleef het heel koud en stil, vergeleken 'bij vroeger! 1 Mei, de feestdag voor het georganiseerde proletariaat, het andere uiterste. Wel waren de elementen thans clementer en lieten zij de honderden wielrijders op hun karretjes rustig demonstreeren, maar het oude was het hier evenmin. Natuurlijk werd er ook vergaderd en werden de bekende 1 Mei-leuzen „yoor socialisatie en ontwapeningl" besproken, maar d'e oplaaiende geestdrift is die sonis dloor de jongste ver kiezingsuitslagen wat gedoofd? van vroe ger scheen verdwenen. Zoo verliepen dus 30 April en 1 Mei in de Residentie, rustig en kalm, bijna onopgemerkt Wat zijn we toch nuchter! „Navordering" is een woord, waarvan de belastingbetaler tegenwoordig nog erger schrikt dan van zijn gewone" belastingbiljet! Want denkende, dat hij aan al zijn zware ver plichtingen tegenover den veeleischenden fis cus voldaan heeft, ontvangt hij, na eenige ja ren dikwijls, nog eens even een aanmaning om op korten termijn een flink bedrag te stor ten, z.g. te weinig betaald. En dan te bedenken, dat de overheid alles behalve zuinig met onze duiten Is, om niet te zeggen roekeloos; te zien, hoe gemeentewerk lieden dikwijls ln zalige rust hun oenten van gen, terwijl de particulier, scherp gecontro leerd en niet zonder plichtsbesef, er hard voor zwoegen moet; te hooren, hoe de Raad maar voteert, omdat nu eenmaal daar het onmoge lijke systeem wordt toegepast van de „nering naar de tering" zetten; ais men dit alles over weegt, dan is er weinig voor noodig om belas ting-betalen „zonde-celd" te noemenl Maar navordering is drie-dubbele zonde, op z'n minst. Het is ergerlijk! Krijgen wij, be lastingbetalers, ook van de gemeentebesturen met terugwerkende kracht vergoed al de on gemakken en schaden, die de overheid ons door verkeerd' beheer en optreden aandoet? Nemen we in de Residentie b.v. eens de vele muntmeter-diefstallen zooals wij reeds vroe ger uiteenzetten grootendeels te wijten aan verkeerde opvattingen van de Gemeente de muntmeter-gebruikers moeten die schade dubbel en dwars lijden! En zoo is er nog veel meer. In Den Haag is men dan ook tot een geor ganiseerde actie tegen de navorderingsaansla- gen gekomen. Bij bet daartoe gevormde comité meldde zich een 100-tal personen aan. Behalve door optreden van de belanghebbenden zelf, heeft men ook nog van uit den Raad pogingen aan gewend om de inning dezer navordering uit te stellen, althans een voorloopige regeling te treffen. Te dien einde heeft het Raadslid, de heer O. D. Wesseling, de volgende vragen ge steld aan B. en W.: Voor het op- en afgaand verkeer is de vol gende regeling ontworpen: De autobussen rijden af van het Stationsplein, langs Prins Hendriklaan en Kanaalweg tot op het West plein; aldaar komt een vaste stopplaats. Langs Kerkgracbt, Singel en Huisduiner weg wordt naar Huisduinen gereden. Op den terugweg buigen de wagens af bij den Strooweg en keeren langs dezen weg, Middenweg, Polder weg, Overweg en Parallelweg terug naar het Stationsplein. Het voornemen bestaat een en andier zoo te regelen, dat bewoners van het Tuindorp en het achter de Sluisdijkstraat ge legen stadsgedeelte, reeds bij de kruising van ParallelwegSluisdjjkstraat kunnen instappen voor den rit naar Huisduinen. Ook wordt over wogen of niet de mogelijkheid bestaat, dat een der wagens via den Kruisweg rijdt, 's Avonds, als de groote stroom bezoekers van Huisduinen terugkeert, zal vermoedelijk in omgekeerde richting worden gereden. Ook voor de stationneering te Huisduinen is eene regeling ontworpen. Een groote verbetering is het blijkens een advertentie in dit nummer ingestelde vaste tarief. Dit bedraagt op Zondag en erkende Chr. feestdagen 40 cent voor een volwassene en 20 cent voor kinderen. In de week zijn deze prijzen resp. 30 cent en 15 cent. Deze ontwerp-regeling is thans in handen van B. en W. gesteld Men begrijpt, dat be langhebbenden wel zelf een dergelijke regeling kunnen treffen, doch deze wordt, slechts af doende verzekerd, indien zij officieel voorge schreven is. Wij denken niet, dat B. en W. er bezwaren 30 April en 1 Mei. Navorde ring. De BtraatventerBplaag. De kousen van den E. B. B. Loosduinen geannexeerdl Sche- venlngen vooruit. 1. Is (het aan B. en W. bekend) dat onder de ingezetenen een beweging gaande ie om door de Rechtbank te laten uitmaken, dat do zgm. navor- derings-aanelagen over bet jaar 1920 ln de ge meentelijke inkomstenbelasting onwettig zijn? 2. Is het aan B. en W. bekend, dat een soort gelijke actie gevoerd le tegen soortgelijke aan slagen in de gemeente Leiden en dat de Recht bank in een voor de gemeente Leiden omgunsti- gen zin heeft beslist? 3. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat het ook in het belang der gemeente zou zijn, zulks ter besparing vaü noodelooze en zeef aanzienlijke proceskosten, zoo voorloopig slechts één dwang bevel worden beteekend terwijl aan de overige aangeslagonen voor zooverre die te kennen zul len geven zich tegen den aanslag te willen ver zetten, nog geen dwangbevel worde 'beteekend? 4. Zijn B. en W. bereid, ten einde een zoo danige regeling te bewerken te dier zake met het comité van actie van de aangeslagenen af met- de raadsleden van dit oomité een accoord te treffen? Ongetwijfeld zal deze actie ook elders wel de aandacht trekken, in 't bijzonder in gemeenten, waar zich hetzelfde voordoet. Zou men niot eens onderling overleg plegen? Een landelijke actie zou wellicht meer kracht bijzetten. De straatventers met hun diverse koopwa ren zijn een gebruikelijk decor van de groote stadse-straat geworden, maar evenzeer kan thans van een „straatventers-plaag" gespro ken worden. Onder dezen titel kwam onlangs een stukje in de „Maasbode" voor, dat in voel overeen komt met hetgeen wij reeds vroeger over dit euvel schreven. Het blad' zegt: „Wanneer wjji hier van een „plaag" spre ken, dan bedoelen wij volstrekt niet een blaam te werpen op degenen, die door den werkloos- heidsnood' gedwongen, een handeltje begonnen zijn, en van huis tot huis hun waar aan den man trachten- te brengen om een eerlijk stuk brood te verdienen voor zich en hun gezin. Veeleer komt dlenzulken lof toe voor hun moed en hun energie. Met de „plaag" der straatven-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5