Terug in het leven. Hötel „DEN BURG", Pinkster-Reclame-Aanbieding. HEEREN-COSTUUM NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA KAMGAREN-COSTUMES, Eerste Blad. Firma I.GRUNWALD, No. 5711 ZATERDAG 12 MEI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HERDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. Wintertij d. Maan Zon Hoogwater ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 5.014.11 7.42 7.21 7.31 Maand. 14 3.58 6.04 4.09 7.44 7.59 8.10 Dinsdag 15 4.23 70.6 4.07 7.45 8.31 8.46 Woensd.16 4.53 8.07 4.06 7.47 9.02 9.18 Oond.d. 17 5.27 9.05 4.04 7.48 9.33 9.52 Vrijdag 18 6.08 10.-4 03 7.5010.03 10.27 Zaterd. 19 6 57 10.49 4 01 7.51 10.34 11.01 Mei op: Zondag 13 m. 3.34 a Zaterdag 12 Mei 8.11 uur. Zondag 18 8.12 Maandag 14 8.14 BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. De vertegenwoordigers van Frankrijk, En geland en Italië ter conferentie hebben aan lsmet pasja een in krachtige termen ver vat protest doen toekomen tegen de maat regelen door de regeering te Angora tegen eenige buitenlandsche banken te Konstan- tinopel en1 Smyrna genomen. Moordaanslag op die Russische vertegen woordigers te Lausanne. Uit Lausanne werd Donderdag gemeld: De drie te Lausanne aanwezige vertegen- woordigers der öowjet-regeering, ni. de Rus sische vertegenwoordiger te Rome Worofski, de voormalige chef van den persdienst van het Russische gezantschap te Berlijn Ahrens en de deskundige voor handelsaangeiegenheden Dimitrief bevonden zich Donderdagavond aan tafel in de eerzaaf van het hötel Oecil, waar de delegatie logeerde. Kort na negen uur ver scheen een man in de zaal en loste uit een re volver verschillende schoten op de drie Rus sen. Alle drie heeren stortten getroffen neer. In de eetzaal ontstond een ontzaglijke paniek. De drie getroffenen werden onmiddellijk door den arts van het hötel en andere in de zaal aanwezige doktoren in behandeling genomen. Bij Worofski kon men echter slechts den dood vaststellen. De beide anderen waren ernstig gewond. Het hötelpersoneel snelde op dien dader toe en nam hem gevangen. Het is een inwoner van Lausanne, die ongetwijfeld gehandeld heelt in opdracht van de Nationale Liga. Worofski was reeds eenige dagen geleden door enkele fascisten in zijn hötel opgezocht, die kwamen verklaren, dat ln .Zwitserland voor de Russen geen plaats meer was. Worofski weigerde de fascisten te ontvangen en liet hun door den chef van zijn persdienst mededeelen, dat zij schriftelijk hun verlangens aan de Rus sische delegatie moesten doen toekomen. Den avond daarop hebben de fascisten een geheime vergadering gehouden om te beraadslagen, op welke wijze zij Worofski uit Zwitserland kon den verwijderen. De Nationale Liga, waarvan de daadi, welker gevolgen thans natuurlijk nog niet zijn te overzien, onge'wijfeld uitgaat, is een over geheel Zwitserland verspreide fascistische organisatie, welke echter tot dusver vrijwel geen politieke beteekenis had. „De Tel." teekent hierbij aan: Vaclav Worofski (of Borofski), Pool van afkomst en katholiek van geboorte, werd in 1872 te Moskou geboren. Aan de universiteit van die stad studeerde hiju Later nam hij vaak FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. HOOFDSTUK IL Daarna hadden zij nog verscheidene ge sprekken en zij vertelde hem de kleinighe den vam Johm Baltazar, die hij zoo graag wil de weten. En de jonge man vertelde haar van zijn eerzucht en 'zijn hoop en zijn jeugdige wanhoop. Deze laatste betrof voornamelijk een zekere Dorothy Mackworth, een War- wickShire-godin in een zijden tennistrui en met een zijden muts, wier eenig gebrek was, dat zij vriendelijker was tegen een donkeren LeopoLd, zijn bröeir, dan tegen hem. Hoe ouc „Daar vergis je je in," antwoordde hij, „Je kan duizenden Susan's en Jane's vinden allemaal heel charmante meisje, dat geef Ik graag toe, maar er is maar één Dorothy. Het is een buitengewoon meisje. Zij beeft een in tellect Zij heeft een verbijsterende eigen schap, iets griezeligs -bijna, in haar bpgrip- pen en intuïties. Ik meen heit dood-ernstig Marcello, geloof me." Zij liet hem zijn hart uitstorten. Haar ziel, droog en dorstig, dronk zijn jongensachtige den naam Michel Schwartz aan, en ook wel het pseudoniem „Orlofski". In 1891 sloot Worofski zich aan bij' het Pool- sohe revolutïonnaire gezelschap „Kolo"; ln 1896, tijdens de kroningsfeesten, werd hij naar het gouvernement Wologda gedeporteerd en onder politietoezicht geplaatst. In 1897 kwam de veiligheidspolitie er achter, dat Worofski revolutïonnaire propaganda voer de onder de arbeiders der fabrieken van Mos kou. Het volgend jaar werd hij gearresteerd, en voor drie jaar naar het gouvernement Orel verbannen. Later mocht hij steeds niet in de groote steden verblijven. Hij verliet toen Rus- land. Worofski ontmoette Lenin te Stockholm in 1 April 1917 bij diens aankomst uit Zwitserland. Tezamen met Duitsche regeeringsvertegen- woordigere broedden zij toen hun plan uit tot omverwerping van de bestaande orde in Rus land' en tot de desorganisatie van het leger. UIT HET BEZETTE GEBIED. Het proces tegen Krupp. President Kbert heeft naar aanleiding van het vonnis in het proces-Krupp, aan de di rectie van den bedrijfsraad van de firma Krupp een telegram gericht, dat luidt: Deze gewelddaad, die een Ihoon is voor elke recht vaardigheid, zal overal, waar nog gevoel bestaat voor recht en gerechtigheid, met ver ontwaardiging en verachting worden opge nomen en ln de herinnering der volkeren als een van de leelijkste voorbeelden van de ruwste onderdrukking van het recht en van het brutaalste geweld blijven leven. Rijkspresident Ebert. t De Duitsche bladen publiceeren vurige protesten tegen het vonnis, dat Dinsdag door de rechtbank van Werden is geveld. Ook de Rijksdag heeft heden geprotes teerd. Onmiddellijk na het openen der zit ting hield voorzitter Loebe een korte toe spraak. Hij zeide o.a., dat buitenlandsche militaire rechters den moord, die op de ar beiders van Essen is gepleed, hebben trach ten te .doen vergeten door de landslieden van deze arbeiders tot tientallen jaren ge vangenisstraf te veroordeelen. Deze rechters zijn wel zoo naief te gelooven, dat zij op deze wijze de wereld zullen kunnen ver schalken. Zij denken dat zij aan het donkere gordijn van hun afschuwwekkende reoht- spraak hun handen zullen kunnen reinigen van het bloed dat eraan kleeft en dat niet zal verdwijnen. Ik benijd deze mannen niet om hun uitspraak. Ik kan sleohts de haat betreuren, die door dit vonnis, tussohen de belde volkeren wordt gezaaid. (Zeer Juist.) Deze haat wordt steeds grooter, misschien zelfs, zooals een der verdedigers in het pro ces opmerkte, tegen den wil van een groot deel van het Fransohe volk, maar zeker met instemming van de tegenwoordige Fransche heersehers. Tot alle veroordeelden, tot allen die in de kerkers zuchten, tot de bloedver wanten van hen die vielen zeg ik: wat g sohuldeloozen lijdt, lijdt 'gij voor uw voll eens zal de dag komen dat wat gij in de da gen van vernedering hebt te dulden gehad, door de geheele geschiedenis tot uw roem zal worden vermeld, terwijl de onmeedoo- gendheid van uw vijanden met verachting zal worden veroordeeld. Indien de wereld geschiedenis de wereldrechtbank is, dan kunt gij rustig en trots het oordeel van de wereldgeschiedenis afwachten. (Hernieuwd applaus.) Zelden zijn de Rerlijnsche bladen het zoo roerend eens geweest als thans in bet ver oordeelen van 't gisteren gevaldevonnisBelfs de communistische Rote Fahne is veront waardigd en schrijft, dat het vonnis van Pa rijs uit werd gedecreteerd en dat Polncaré dit vonnis noodig -heeft om zijn eigen schuld aan den moord op de arbeiders te Essen te verbergen. Een officieelè verklaring uit Berlijn zegt Ingezonden CAFÉ RESTAURANT, Schitterend gelegen aan de haven. Vanuit de gezellig Ingerichte Koffle- en Eetzalen biedt het den bezoeker een aardig gezicht op de binnen varende oorlogsschepen, visschers- vloot en de afvaart en aankomst der Texelsche boot Kamer met Ontbijt vanaf f 2.50. Lunch van 12- 2 uur f 1.75. Diner van 5' 27 uur f 2.50. Pension zeer billijk. Zondags van 6—7 uur RECLAME-MENU f 1.50 p.p. Vergaderzalen disponibel. Mechheid in zij zelf besefte nauwelijks hoe gretig. Als pleegzuster was zij voor vele eenzame ongelukkigen als het ware een bieohtmoeder geweest, maar -steeds had zi, daart» ij het gevoel gehad, dat die mannen hun zielsgeheimen1 openbaarden aan de zus ter, niet aan de vrouw, die leefde onder het v-erpleegstersoo-stuum. Maar thans was zi, voor den jongen Godfrey Baltazar in de allereerste plaats op moederlijke wijze vrouw. En dwaas genoeg wilde de vrouw in haar niets bekennen, dat zij er vurig naar verlangde de bijzonderheden van zijn leven en zijn karakter en zijn wereldbeschouwing te leeren kennen. Op een -goeden (keer hield hij midden in een gesprek over zichzelf op. „Maar we hebben het altijd over mij," zei de hij; „Laten wij het eens over jou hebben." „Over mij? Ik -ben maar een verpleegster, En een verpleegster heeft het veel te druk en is -te afgezonderd1 van de buitenwereld om iets anders dan verpleegster te zijn." Zij schudde haar hoofd. „Neen, beste jon gen, het mooie was uit mijn leven wegge gaan. Ik heb het nog een tijdje geprobeerd te Newnham, maar het was te veel voor mij, Ik gaf het op. Ik moest mijn kost verdienen, Oorspronkelijk was het mijn idee onderwijs te geven, maar dat denkbeeld liet Ik varen en ik werd verpleegster. En nu ken je mijn heele levensgeschiedenis.'" Een der examens aan de hoogeschoo te Cambridge. over het vonnis: In een ongehoorde verwis seling van de rollen hebben de misdadigers over hun -slachtoffers recht gesproken en een vonnis geveld, dat de eerste wandaad door een tweede moet dekken. Een gerecht, dat geen gerecht is, omdat er geen spoor van recht aan te ontdekken valt, heeft op Duitschen bodem een vonnis geveld, dat geen vonnis is, doch slechts een daad van geweld. Niet de moordenaars van de 14 Duitsche arbeiders, die op Zaterdag voor Pasoben als slachtoffers van het Fransche militarisme zijn gevallen, zijn door de Fran sohe justitie veroordeeld, doch tien eerzame vaderlandslievende Duitsche burgers, die zelfs niet hebben deelgenomen aan de vreed zame betooging der arbeiders tegen den mi litairen roof-overval. In Duitschland zal dit schandelijk vonnis met een kreet van ontzet ting worden ontvangen en overal in de we reld, waar het gevoel voor menschelijkheld niet Is uitgestorven, moet hert met een kreet van verontwaardiging worden gewraakt. De Fransche militaire justitie heeft geen reoht :ezocht en gedaan, doch zich in dienst van e naar macht dorstende geweldpolitloi ge steld. Do veroordeelden weggevoerd. De veroordeelden ln hert Krupp-proces zijn nog Dinsdagavond ln de richting Dusseldorf wtkB.voetd. Er was een sterke macht Fran sche infiiterie en cav^erle op de beet. Overeenkomstig de verordening van gene raal Degoutte, dat gevangenisstraffen van meer dan vijf jaar in Fransche gevangenis sen moeten worden uitgezeten, zullen de ver- oordeelden wel naar Frankrijk worden over gebracht. Het transport geschiedde in auto'c led/er werd afzonderlijk vervoerd, begeleddl door drie soldaten. Zware vonnissen tegen Duitsche vakvereenlglngslelders en spoor wegbeambten. De „VorwMrts" publiceerde tegelijk met het Krupp-vonnis het vonnis, dat de Fransche krijgsraad te Mainz Dinsdag geveld heeft over een aantal vakvereenigingsieiders en beamb ten van'den Duitschen bond van spoorwegper soneel, die ongeveer drie maanden geleden werden gearresteerd, omdat ze het spoorweg personeel zo-uden hebben aangespoord, slechts de wetten en verordeningen van de Duitsche regeering op te volgen. Alle beklaagden wer den tot zware gevangenisstraffen veroordeeld. Eén vakvereenigingsieider kreeg 10 jaar, twee kregen ieder 8 jaar, twee ieder 7 jaar, vier 6 jaar, de anderen 5, 4, 3 en 1 jaar gevangenis straf. Bovendien werd een aantal ondergeschikte vakvereenigingsbeambten nog tot gevangenis straffen van drie tot zes maanden veroordeeld. De „Vorwörts" wijst er -op, dat zoowel -het von nis van Werden- als dat van Mainz in geheel Duitschland en in, alle kringen der bevolking diepe verontwaardiging wekt en slechts er toe zal bijdragen om den tegenstand in het Ruhr- gebied krachtiger en verbitterder te doen voort zetten dan tot nu toe. Uitzettingen. Ruim 180 gezinnen, meest .van gepemsio- neeirdie oficierein en ambt-en aren, zijn uit Bonn gezet, omdat die meubel-winkels ,d!aax ter stede weigerden aan de Fransche bezetting te leveren. De uitgezetten moesten binnen vier uur hun woningen ontruimen en moch ten slechts het allernoodigste meenemen. Te Limburg zijn Dinsdag 66 gezinnen van spoowegbeambten aangekomen, die uit Trier zijn uitgewezen. Hun werd niet, zooals tot dusver gebruikelijk was, een termijn van vier dagen gesteld; doch zij werden onmiddellijk gearresteerd en met geweld uitgezet. De Franschen werden daarbij door een geheel escadron spaihi's begeleid'. Vele kinderen der uitgewezen die zich ln de scholen bevonden, bleven achter. i Te Crefeld moesten Dinsdag 181 gezinnen j binnen twee uur hun woningen ontruimen. De Fransche politierechtbank te Wiesba- d'en veroordeelden drie geestelijken elk tot 40.000 mark boete, daar zij ingevolge een opdracht hunner superieuren een gedeelte der kerkelijke collecten voor de „Ruhrhllfe" hadden afgezonderd. Een doodvonnis. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat de Krijgsraad te Dusseldorf in verband met d'e sabotagehandeflingen -tegen bet treinverkeer den Duitschen oud-officier der artillerie, Schlagetter ter dood heeft veroordeeld, Hans Sadowiski tot levenslangen dwangarbeid, drie anderen tot 20, 15 en 10 jaar dwangarbeid, twee tot 7 jaar en 6 jaar gevangenisstraf. De politie bracht aan het licht, dat de ver oordeelden tot de z.g. j^ordkommission" be hoorden. DUITSCHLAND. De opstand in de Brandenbnrgsehe gevangenis. In de gevangenis van Brandenburg zijn de Ingezonden Mededeellng. KOOPT UW KEIZERSTRAAT 116 (boven). zuiver wol, vanaf ff beids sparen. Dat rijn 12,000 mark per jaar. Een gevangene, die een straf van 10 jaar beeft te ondergaan, bezit dus, als hij weer ln vrijheid wordt gesteld 120.000 papieren mark, een bedrag waarmee hij niet eens een pak kleeren kan koopeai. De gevangenen verlan- gen ook nog het recht, zooveel televen te ont vangen als zij willen en een onbeperkt aan tal brieven te mogen schrijven. Met het feit, dat de brieven gecensureerd worden, kunnen nen zij zich vereenigen. Voorts willen zij de vergunning om meer bezoek te mogen ont vangen. Ten slotte verlangen zij o.a. ook, dat de cipiers, die tijdens de dagelijksche wandeling het toezicht uitoefenen, ongewa pend zullen zijn en dat er ruststoelen op de binnenplaats der gevangenis worden ge- plaattst. Zij willen deze stoelen zelf maken en het hiertoe bemoedigde materiaal eelf be talen. ZWITSERLAND. Een pacifistische conferentie. Donderdag is te Bazel een oonferentle ge houden tusschen Duitsche en Fransche pacifisten ter bespreking der Ruhrquaestie. Een ongeluk b!J militaire oefeningen. Te Castro stond kapitein Lodher uit Baiel, nacht van Dinsdag op Woensdag en ook de dag van heden kalm afgeloopen. Gedempt is de opstand klaarblijkelijk echter nog riet. 60 Schupo-agenten en 80 man der stedelijke politie houden de gevangenis nog steeds om singeld. Een deel der agenten doet dienst in de gevangenis zelf, als versterking voor de cipiers. De gevangenen hebben een „raad" ge sticht en de vertegenwoordigers van dezen raad zijn heden voor den minister van Justitie en voor de overige autoriteiten verschenen. Zoowel de minister als de andere auto riteiten verklaarden, dat de elschen der gevangenen1 toch wat al te ver gingen en dat net hum eigen sohuld was, indien na diezen opstand een buitengewoon streng bewind zou worden ingevoerd. Voor het overige doen de gevangenen ook al aan lijdelijk ver zet. Zij bleven in de Slaapvertrekken en wei gerden eiken arbeid te verrichten. Zij ver klaarden zelfs, dat zij zich liever lieten neer schieten dan de slaapzalen te ontruimen. Hun eischen hebben zij in het geheel nog niet verminderd. Zij krijgen thans een dagelijk sche vergoeding van 80 mark. Een tijdje ge leden eischten zij, dat deze vergoeding tot 800 mark zou worden verhoogd1. Tijdens de onderhandelingen, die toen werden gevoerd, eischten zij: plotseling 1000 mark per dag, „omdat de dollar intusschen weer was geste gen!". De helft van de verdiensto mogen de gevangenen uitgeven, de andere helft wordt voor hen bewaard' tot zij de inrichting ver laten. Een der gevangenen wees er den mi nister op, dat rij dus 40 mark per dag ar- „Ik kan me niet begrijpen, dat iemand, die dol is op wiskunde, ermede uitscheidt. Zij glimlachte. „Ik ben er zeker niet echt dol op geweest. Niet zooals jij." Dan 'bracht zij, zooals trouwens altijd, het gesprek op zijn eigen- plannen. Geleidelijk bouwde zij een 'heel intieme verwantschap tusschen hen op. Het was de nabloei van haar eigen roman. Op een dag, dat zij voor zaken naar Lon den moest, trok zij een gewone japon aan en haastte zij zich het voorbordes af naar den auto, die haar naar het station brengen zou. Godfrey wachtte 'haar op bij het portier. „Lieve hemel, „wat zie jij er taiap uit!" riep hij in opgewonden 'bewondering en zij kreeg een kleur a-Is een jong meisje. Hij wilde haar met alle geweld naar het station brengen. De lucht zou hem goed doen. Zij had er geen 'bezwaar tegen en zij reden weg. „Je ziet er jonger uit dan ooit," ging hij voort. „Het is zonde en jammer om je mooi haar onder dat ongelukkige verpleegsters- mutsje te verbergen. Nou zie ik pas wat voor soort vrouw je bent." „Wat hebben kleeren daarmee te maken?' „Een heele boel. De manier, waarop je ze kiest; de manier, waarop je_ ze aantrekt; de marnier, waarop je je zelf erin uitdrukt Nie mand- kan zich in zoo'n verpleegstersjapon uitdrukken. Nu zijn alle soorten instincten en gevoelens in dieni hoed gegaan. Er zit 1-ets uitdagends in. Alsof je wou zeggen: „Nu ik een- gewone vrouw ben, weg met al die preutschheidl" Zij zeide: „Ik ben blij, dat ik de goed keuring van uw lordship wegdraag," en voelde zich den verderen dag dwaas geluk kig. In haar hart dankte zij God, dat hij haar niet alleen beschouwde als 'n oud ding, dat hij, omdat het een schakel vormde tus schen hem en zijn vader, welwillend gezinc was. Want dan zou 'het geweest zijn: Uit het oog, uit het hart. Maar ruu hield zij zich staande als vrouw;v onbewust had zij dat steeds gedaan. En nu verzekerde dit -kleine incident .van deze toevallige ontmoeting haar triomf. Wanneer hij het -landgoed ver liet, zou zij niet uit zijn gedachten verdwij nen. Bij het wachten op het perron had hi, gezegd: „Zoodra het mogelijk is, zal ik Do rothy te pakken- zien te krijgen en dan gaan jij en ik en zij eens lekker in het Carlton- hotel eten. Ik verlang er zoo naar, dat zi jou ontmoet." Dat verlangen, zoo dacht zij later, betee- kende veel: Dorothy haar ontmoeten, niet zij Dorothy: Het lieve oude ding zou ge vraagd worden om Dorothy te ontmoeten uit een soort jongensachtige hoffelijkheid. Maar Dorothy moest iemand ontmoeten, in wie hi zekeren trots stelde. Zij zou zich mooi aan- kleeden voor Dorothy. Op de terugreis begon zij te droomen Als John Balthazar en zij het een paar jaar in alle eer en deugd hadden uitgehouden, zou de Dood, die in Gods hand en niet in de hunne was, alle moeilijkheden opgei hebben. Zij zouden getrouwd- zijn. Het vijf jaar oude kind zou haar „moeder" genoemd hebben. Zij zou nog „moeder" zijn voor dien fieren jongen man, wiens jeugd en charme plotseling in haar ledig hart gekomen waren. En 's nachts vroeg zij weer de vraag, die zij in de wanhopige oogenblikken van vroe gere jaren aan de duisternis geschreeuwd had: „Waarom?" Waarom had hij haar verlaten? Als hj Steek genoeg geweest was om zijn liefde Ingezonden Mededeellng. De werk eJijke oorzaak van pijnlijke gewrichten. Rhcumathlefc is de bekende naam voor >ijn ln de gewrichten, den rug, do ledema ten en vrijwel alle llohaamsdeelen. Do als rheumatlek bekende pijn la in werkelijkheid te wijten aan overtollig urine zuur ln het bloed, door zwalkte der nieren veroorzaakt, hetgeen voorkomen had kun nen worden door bijtijds Foeter"» Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Ilot overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten ln de spieren, lewriehten en zenuwen, en langs de wan en der aderen. Bij beweging van een spier of zenuw, waarin zich urjjoeztfurkrlstallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen ln de dijstreek noemt men ischias, in de rugspleren spit, enz. Zoodra gij rheumatische pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel in den rug of gij last krijgt van urinekwalen, is liet gebruik van Foster'a Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het ibloed de vergiften af te voeren, die rheum-alek, ischias, zenuwpijnen, wa terzuchtige zwellingen, rugpijn, nlergruia, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 60 jaren worden Fost-eFs Pillen met 'goed gevolg tegen zulke kwalen gebruikt. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken h 1.76 per doos. (40) binnen de grenzen van volkomen vriend schap te houden, zou zij, het nog niet tot volkomen besef ontwaakte meisje, levende in hartstochtelijke gemeenschap met intel- lectueele en geestelijke idealen, in zulk een teeder en onschuldig verkeer al haar wen- schen- bevredigd gezien hebben. En wanneer bij baar lichaam en haar ziel gevraagd had, dan had hij die kunnen nemen. Dus waarom? Waarom dat breken van zoovele levens? En zijn eigen leven vooral? In de trillende schittering van haar ééne maand van liefde had zij, een geheel in haar liefde opgaande Semele, haar Jupiter niet gezien zooals hij in menschelijke -gedaante was. Zij stelde zich hem de -hemel weet hoe romantisch voor. Wanneer zij- hem later be oordeelde, had zij geen besef van een wezen, voor wie een tussdhending niet bestond. Een zin een instinctief doorhakken van Gor- diaa-n-sche 'knopen zou verheldering heb ben kunnen brengen; doch er was niemand om dien zin uit te spreken. Zij was verbaasd, verstomd, verdoofd ge weest, toen het feit van John BaltazaFa ver dwijnen bekend werd. De hulzen en hoo rnen en hagen langs den Newnham Road wezen als verwijtende getuigen op haar. Tocih hield zij haar verdriet voor zichzelf en daardoor leed zij nog veel meer. Vele maanden verliepen vóór zij het leven weer dapper onder het oog durfde zien en toen was het -het nieuwe leven, dat nu al zoovele jaren geduurd had. En toch, ondanks al haar ervaring met menschelijke zwakheid en menschelijke kracht, bleef zij wakker liggen, om zich het onoplosbare problem te stellen. (Wordt vervolgd). I COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING j TUldersche Courant 11.60; Ir. p. p. binnenland. 12.Ned. O. en W, Imtië p. zeepoet 12.60; id. p. mail en overige landen 14.20. Zondagsblad roep. 10.67', 10.75,10.85,11.26. Modeblad reep. 10.95,11.25,11.26,11.60 Losse nummers der Courant 4 ct; Ir. p. p. 6 ot. Op- an ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). Licht op voor auto's en fietsen Si was? Zeventien. „Arme babies!" dach.1 aroelia En op oen goeden keer zeide zij: „Waarom trek je je het zoo aan? Binnen een week kan Je duizend kleine Dorothy'a vinden, ais je maar zoekt." Telefoon 65. ADVERTENTIE N: 20 ei p. re®el (tcaljard). Lojrez. meded. (kolombreedte alt redaotion. tekrt) 6C et. Kleine advertentie» (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adretBureau v. d. blad en met hr- onder no. 10 et. p. adv. extra). Bewijtno. 4 et. „Maar je bent toch begonnen als een wis kundige piet! O ja zeker 1 Mannen als mijn vader -laten zich niet -gelegen liggen aan stommelingen en zeker niet aan domme vrouwen. Je bent natuurlijk opgegaan voor bet Tripos?" bl| de Directe Import uit het buitenland. 300 o goedkooper dan overal elders

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1