T Derde Blad. VAN ZATERDAG 12 MEI 1923. BINNENLAND. Het &J9. bezoek van den koning van Noorwegen. Hoewel het programma van het bezoek van den koning van Noorwegen in het begin van Juni nog niet is vastgesteld, is het zoo goed als zeker, dat koning Haakon te Amsterdam zal aankomen met het pantserschip „Tordens- kjöld", dat verleden jaar Amsterdam bezocht heeft. Dit oorlogsschip biedt meer dan de an dere vaartuigen der Noorsche marine gelegen heid voor de reis van den vorst naar ons tand; Reeds tijdens het vorige bezoek hebben de officieren zich uitgelaten, dat de koning aan boord van de „Tordenskjold" zijn contrabezoek aan de koningin zou brengen. Dit schip lag ook te Christiania met de „Zeeland" tijdens het be zoek van de Koningin aan Noorwegen. Vermoedelijk zullen noch de koningin, noch prins Olaf den koning vergezellen. Wijziging pensioenwet voor de zee macht 1922. Door de Algemeene vereeniging van Ma rineofficieren te Helder is aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een request ge zonden, strekkende om van de aanhangig gemaakte wet tot aanvulling en wijziging der pensioenwet voor de zeemacht 1022, de 3 en 8 niet aan te nemen. Volgens de voorgestelde 8 zou de leef tijd, waarop een officier aanspraak kan doen gelden op pensioen wegens langdurigen dienst, worden gebracht van 50 op 55 jaren, hetgeen echter niet zal gelden voor de thans in dienst zijnde officieren. Het request tracht aan te toonen, dat deze verhooging wiliekurig is en niet kan worden gemoti veerd door de volgens den Minister betere hygiënische omstandigheden aan boord en de minder zware diensten. Gewezen word' op den gedwongen gang naar Indlë op hoo- geren leeftijd en de daaraan verbonden ge- zinssoheidlng. Do voorgestelde beoogt verlaging van de toegekende pensioensverhooging voor dienst binnen de keerkringen. Het reques; toont aan, dat op willekeurige wijze de door Êet personeel verkregen rechten worden verkort. Nog geen jaar geleden werd door de Regeering en de Volksvertegenwoordi ging de bestaande vergoeding als zijnde billijk, in de wet gebracht Gewezen wordt op het ontaktvolle van het tornen aan die vergoeding, waar deze in den dikwijls zwa- ren gang naar Indië een lichtpunt vormt Juist zij, die ongeschikt worden voor den dienst door Indische klimaatsinvloeden en dientengevolge op pensioen worden gesteld; worden door het gewijzigde artikel in hun pensioen het zwaarst getroffen. De pen sioenen der officieren van gezondheid wor den door de voorgestelde bepaling bijzonder nadeelig beïnvloed, waar deze officieren op lateren leeftijd in dienst komen. Een verge lijking wordt getrokken tusschen de pen sioenen van de officieren van het Indische leger, met gelijk aantal Indische dienstjaren welke zeer in het nadeel van de Marine officieren uitvalt De Pensioenwetten. Het hoofdbestuur van de Nederiandsche Vereeniging van oud-onderofficieren der zeemacht, gevestigd te Amsterdam, heeft aan de Tweede Kamer een adres gezonden, waarin het verzoekt te willen medewerken, om bij de behandeling der wijzigingen in de pensioenwetten voor de landmacht en de zeemacht 1022 de militaire pensioenen van vóór 1 Januari 1018 zoodanig te verhoogen, dat zij zich aanpassen aan den tegenwoordi- gen levensstandaard. Het Amerlkaansche drankverbod en onze scheepvaart De heer Bomans, lid van de Tweede Ka mer, heeft den minister van buitenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: Ducht Uw Excellentie geen bijzondere moeilijkheden voor onze scheepvaart, nu het Amerikaansche Opperste Gerechtshof be slist heeft, dat het drankverbod; der V. St. van kracht is op schepen onder vreemde vlag, die de Amerikaansche territoriale wa teren zouden willen binnenvaren? Bestaat de mogelijkheid bedoelde moeilijk heden door afzonderlijke overeenkomst op het voetspoor van ben Initiatief van ver tegenwoordigers van handel en scheepvaart in Denemarken in haar schadelijke uit werking te verkleinen? Ligt het in het voornemen van Uwe Excel lentie mede gelet op de persberichten uit Denemarken, die op aansluiting duiden samenwerking te zoeken met andere belang hebbende Staten, om althans de uitzonde ringsbepalingen te verkrijgen, die immer als ongeschreven wet gegolden hebben in het internationaal verkeer? Zouden met name de bepalingen van het Amerikaansche drankverbod geen uit zondering moeten lijden voor Nederiandsche schepen, die voor het 'gebruik van beman ning en passagiers alcoholische dranken aan boord hebben, die door de Nederland sche wet zijn toegelaten, en die niet voor gebruik binnen de territoriale wateren der Vereenigde Staten bestemd zijn? Successierechten. Ingediend is ee^ wetsontwerp tot uitbrei ding van het recht van dispensatie van de rechten, die krachtens de Successiewet wor den geheven. In de memorie van toelichting wordt opgemerkt, dat er gevallen voorko men, waarin overwegingen van billijkheid tot kwijtschelding zouden leiden, maar waar in de wet tengevolge van haar beperkende bewoordingen de bevoegdheid tot zoodanige kwijtschelding niet toelaat. Gedacht wordt hierbij b.v. aan het geval, dat bij iemands ©verlijden reoht op een lijfrente ontstaat ten lastte van een- maatschappij, die kort daarna niet ten volle aan haar verplichtingen blijkt te kunnen voldoen. Wanneer die maatschappij op den dag van het sterven nog 100 pet. uitkeerde, moet volgens de bestaande bepalingen het recht 217. 254 276 802 850 423 448 over de volle ^kapitaliseerde lijfrente wor den betaald, ook al is voor den dag van be taling (9 maanden later) reeds de gewijzigde toestand ingetreden. Ook andere gevallen kunnen zich voordoen, waarin de toepassing van de letter der wet niet zou strooken met haar geest. Het ontwerp van wet strekt om met het oog op zoodanige gevallen het gebied van dispensatierecht te verruimen. Soortgelijke bepalingen als die welke thans in artikel 1 wordt voorgesteld, komen voor in artikel 99 der Registratiewet 1917 en in artikel 91 der Zegelwet 1917. Bedrijfsorganisatie en medezeggenschap. De besturen van het NederL' Verbond van Vakvereenigingen en de S. D. A. P. hebben, naar het Volk meedeelt, het program van actie vastgesteld ten opzichte van bedrijfs organisatie en medezeggenschap. Daarop komen voor een nationale demonstratie, die in September, en een demonstratief congres, dat in November ajs. gehouden zal worden. De tarieven der Spoorwegen. (Schriftelijk beamtw vragen.) Op de vraag van dm heer Schaper be treffende overlegging van een vergelijkend overzicht vani de door de spoorwegmaat schappijen sedert 1 Jan. 1928 in de persotnen- tarieven aangebrachte wijzigingen antwoord de de Minister van Waterstaat: De enkele-reisprij zen voor het vervoer van reizigers bedroegen tot 1 Febr. 1928, onver schillig over welken afstand, 6.6 cent voor do le klasse, 4,875 cent voor de 2e klasse en 3,25 cent voor de 3e klasse per kilometer. Op genoemden datum bleven die prijzen voor afstanden tot en met 200 kilLmater on veranderd, doch voor afstonden van 201 tot 300 kilometer werden zij verlaagd met onge veer 25 peti, of tot 4,875, 3,65 en 2,45 cent per kilometer en voor afstanden boven 300 kilometer met 50 pet., nh tot 8,25, 2,45 en 1,625 cent per kilometer. Ter verduideling diene de volgende opgaaf van standen in kilometers: Van Groningen naar: Amsterdam OH. Den Haag Maassluis Van Maastricht naar: Helder Baflo Van Delfzijl naar: Goes Vlissingen Van 1 Juli tot en met 15 Sept. 1923 zullen, evenals In hetzelfde, tijdperk van 1922, va- cantie-kaarten worden uitgegeven. De prij zen dier kaarten bedragen 10 voor de le klasse, 7.50 voor de 2e klasse en 5 voor de klasse Sedert 1 April 1923 worden voor het buurt verkeer plaatskaarten voor een reis heen en terug op denzelfde dag (eenheidsprijzen 10 cent voor de le, 71/, cent voor de 2e en 5 cent voor de 3e klasse) afgegeven op de hier onder genoemde baanvakken, t. w.: Amsterdam: Zandvoort, iJmuiden, Bever wijk, Alkmaar, Baarn H.S.M., Utrecht over Breukelen, Aalsmeer. Leiden: Den Haag, Woerden. Den Haag: Gouda, Schiedam. Rotterdam DJ?.: Hoek van Holland, Rijs wijk, Dordrecht. Rotterdam (Maas)Gouda. Utrecht: Amersfoort, Gouda, Hilversum, Driebergen. Arnhem: Nijmegen, Zutphem, Ede. NijmegenOss. 's-HeTtogenbosch: Oss, Breda, Eindhoven. Breda—Eindhoven. Sittard: Eysden, Kerkrade»Rolduo. Maastricht: KerkradeRolduo, over Voe- rendaal; Simpelveld. Deventer: Zutphen, Zwolle. Hengelo: Enschedé, Almelo, Leeuwarden: Sneek, Buitenpost, Harlin- gen. Groningen: Buitenpost, Nieuwe-Sehems, Assen. Melkeverplaag In Limburg. De Maasstreek in Midden-lintburg, van Stevensweert tot Reuver, wordt geteisterd door een ware meikeverplaag. De wilgen- en eikeboomen in deze streek zijn reeds grooteudeels kaal1 gevreten en thans doen deze bladvernielers een aanval op de prui men-, kersen-, kastanje-en beukeboomen. Op sommige plaatsen zijn de onderwijzers begonnen, met de schoolkinderen jacht te maken op dit schadelijk ongedierte."Te Bruggenum, Asselt, Wessem en Stevens- weert zijn reeds radllioenen kevers gevangen en vernietigd. De gemeente Swaïmen hoeft zes weiMooze ingezetenen arbeid verschaft met het vangen van meikevers. Te Asselt werden uit drie jonge boomem 60 liter van deze beestjes geschud. *8 Rijks lkhtechepèn. Bijt Kon. besluit is, met in^ng van 1 Juni: lo. aan den opzichter der verlichting, 1ste- gezagvoerder aan boord van 's rijks licht schip Haaks, J. Stobbe, zoomede aan den lste-lichtwachter-stuurman aan boord van 's rijks lichtschip Noord-Hinder, O. M. van Gelder, eervol ontslag uit 's rijks 'dienst verleend; 2o. 'benoemd: a. tot opzichter der verlichting, lste-gezag- voerder aan boord van 's rijks lichtschip Haaks, de opzichter der verlichting, 2de- gezagvoerder aan boord van, dat lichtschip S. Hazewindus; b. tot opzichter der verlichting, 2de-ge- zagvoerder aan boord van 's rijks lichtschip Sohouwenbank, de lste-lichtwachter-stuur- ifian aan boord van 's rijks lichtsohip Noord- Hinder L. A. Hbeke; c. tot opzichter der verlichting, 2de-ge- zagvoerder aan boord van rijks lichtschip Haaks, de lste-lichtwacht-stuurrnan aan boord van 's rijks lichtschip Tcrschelliager- bank P. Smit. De aanslag te Lausanne. Een wraakneming. Latere berichten.' betreffende den moordt- aanslag te Lausanne (zie le blad) melden* dat Oonrafdi of Oaroli, gelijk de naam opgegeven wordt, niet in verband stond met de fascis tische ligue nationale, die de Russische gede legeerden u'it Zwitserland wilde zetten, maar daarmee slechts wraak nam voor zijn vadeT en oom, die in Rusland door de bolsjewiki gemarteld zijn. Vorofski had ncherper politiebe waking geweigerd. Naar aanleiding van het verwijt van Rus sische zijde, verklaren de politie-autoriteiten to Lausanne, dat het hoofd der politie Vo rofski reeds voor twee weken een scherper bewaking had aangeboden, hetgeen hij ech ter ten stelligste had geweigerd. Nimmer heeft Vorofski de politie -v inededeeling ge daan van de bedreiging, waaraan hij was blootgesteld. De dader heeft verklaard', dat hij slechts Vorofski had wtLLLem doodeto, niet diens met gezellen. ENGELAND. Engeland en Duitschland. Londen, 11 Mei. Men verwacht, dat de En- gelsohe nota aan Duitsohland heden afge zonden zal worden en dait daarin openhartig zal worden gezegd] op welke punten Duitsch- laind bij zijn aanbod te kort is geschoten, zoodat daardoor aan Duitsohland de gelegen heid zal wordeni verschaft om ie deze tekort komingen te voorzien en de deur voor ver dere onderhandelingen open blijft, indien Duitschland! een aanvullend aanbod doet, wat als voldoende beschouwd kam worden om verdere ernstige overwegingen door die ge allieerden te rechtvaardigen. Engeland en Sowjet-Rusland. Londen, 10 MeL Naar Reuter verneemt, protesteert het antwoord van de Sowj et-re geering op de Britsche nota van 28 April tegen het vertoog over het in beslag nemen van den treiler James Johnson. Ofschoon Moskou een gematigden toon aanslaat, maakt het aanspraak op een strook langs de kust ter breedte van 12 mijlen (ruim 22 K.M.) als territoriale wateren. Het is echter bereid de zaak aan scheidsrechterlijke beslissing te.on derwerpen, aangezien het hier niet gaat over een kwestie vam inbreuk op de Sowjot-Rus- sische eouvereine rechten. Londen, 10 Mei. Het minitserie van buiten landsche zaken heeft het hoofd van de Brit- sche missie te Moskou opgedragen, te pro testeeren tegen het In beslag nemen van weer een treiler, de Lord Aster, en de on middellijke vrijlating van schip en beman ning geëi'SCht. In het Lagerhuis heeft Ma Neill in ant woord op een vraag betreffende de inbeslag neming van weer een treiler aan de Moer man-kust medegedeeld, dat de Britsche ka nonneerboot Harebeli naar die wateren is gezonden om Britsche treilers te beschermen. Zij hoeft last om het moeien van viaschers- vaartuigen buiten de drie mijls grens te ver hinderen en zoo noodig geweld' te gebrui ken. (Luide toejuichingen van de ministe- rieele partij, protesten op de banken der ar beiderspartij). Mem hooide van do banken dezer laatste roepen: „Een nieuwe oorlogl" Londen, 10 Mei Bij de beraadslaging over de begrooting van buitenlandsche zaken in het Lagerhuis heeft Ramsay Macdonald (arbeiderspartij) de kwestie van die uitzen ding van een Britsche kanonneerboot naar de Moerman-kust aangeroerd. Hij maakte er melding van dat de arbeiderspartij een beroep had gedaan op de Russische regee ring, om in verband met dit geschil, niets te doen wat onderhandelingen onmogelijk zou maken. De kwestie van de grens van 8 od' 12 mijl was van te onbeteekenenden aard, om een oorlog te mogen veroorzaken. Een afkeurend oordeel van den natlonalen arbeidersraad. Londen, 11 Mei. De nationale arbeidersraad, vertegenwoordigend het vakvereenigings- oongres, de arbeiderspartij en de parlemen taire arbeiderspartij, heeft een inededeeling gepubliceerd, waarin de meest krachtige afkeuring wordt uitgesproken over de regee- rin'gsnota aan de sovjetregeering en een conferentie, arbitrage of internationale rechtspraak wordt gevraagd voor het ophef fen der Engelsoh-Russische moeilijkheden. DUITSOHLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. De Transport-Maatschappij te Rotterdam bericht aar. de ,.N. R. G", dat volgehs door haar ontvangen berichten uit Mainr, ;>chipper Maas, een Nederlander, van haar schip „Nar- öini", den 8sten dezer in Weisenau door de Franschen doodgeschoten is. De Fransche bezettingsoverheid eischt van de gemeente Essen 40 milioen boete, binnen 8 dagen te betalen, omdat in de nabijheid aan slagen op de gemilitariseerde spoorlijn zijn gepleegd. Bij weigering zuilen twee wethou ders der gemeente gevangen worden genomen. De „Echo de Paris" verneemt uit Dussel dorf, «rit er volgens betrouwbare berichten tusschen de schachten 3 en 6 in de mijn Oon- stantin bij Heme een onderaardsche gang is ontdekt, waarin zich een klein spoortje be vindt. Deze gang diende om de kolen te ver voeren tot in de nabijheid van het station van Bochurh, teneinde ze aldus gemakkelijker naar het onbezette Duitschland te brengen. Ingevolge een verordening van den Frank- forter politiepresident zullen personen, die met door de Franschen bediende treinen" uit het bezette gebied aankomen, bij het over schrijden der grens in het onbezette gebied worden gearresteerd. De verordening gaat uit van het standpunt, dat het gebruik maken van Fransche treinen een bemoeilijking van den Duitschen afweerstrijd beteekent. Dusseldorf, 11 Mei. Men heeft hier twee rijtuigen aangehouden, waarin zich 1 miliiard 500 millioen mark bevond, bestemd om de loo- nen mede te betalen van de beambten eb ar beiders van de mijnen Mathias Stinnes en Zollverein. De mijn Zoilverein was alleen reeds ongeveer 300.000 frs. aan kolenberisting schuldig. BULGARIJE. In Juli zal te Sofia het tweele proces tegen de gewezen Bulgaarschen ministers plaats vinden. Aangeklaagd zijn ditmaal Gesjof en Danef, die in 1914 op de oorlogsverkla ring van Bulgarije hebben aangedrongen en die het Turksche vredesvoorstel van Tsja- taldsja van de hand hebben gewezen. FKAN KRTJ K. Calllanx. Oaillaux, die gewezen minister-president, die tengevolge van zijn veroordOeling we gens defaitisme nog steeds uit Parijs ia ver bannen, is op een wandeling met eemifce vrienden te Tondeuse Donderdagmiddag on verhoeds aangevallen door een troep van wel 60 politieke tegenstander, die hem met wandelstokken en gummiknuppels hebben toe getakeld en zoodanig verwond* dat zijn over brenging naar een ziekenhuis noodzakelijk was. Daar bleek zün toestand ovenwei biet onrustbarend te zijn. Caiilaux heeft een klacht tegen zün aan randers ingediend. Een cycloon. Een cycloon heeft in den omtrek van Ren- mes groote verwoesting aangericht in een tiental dorpen. De oycloon duurde slechts een half uur, doch was van ongekende hevigheid, zoodat de geteisterde streek er uitziet als het verwoeste gebied uit dien oorlog. De oogst te vleide is geheel vernield), de hoornen ontwor teld en do hulzen van hum daken beroofd of geheel ingestort. Wonder boven wonder zijn do bewoners er meerendeel met den schrik afgekomen, BELGIE. De staking. Brussel, 11 MeL Sedert Woensdag is de toestand weinig veranderd. Nergens werd het werk hervat. De gevolgen van de par- tieele stakingen laten zich trouwens bereids gevoelen. Brieven en kranten komen reeds heel wat later dan op andere dagen. Het goederenvervoer is thans haast overal stop gezet. Te Antwerpen is het Zuidstation ge sloten. Op het postkantoor te Antwerpen heeft men het personeel, dat wel aanwezig was maar weigerde te werken, naar huis gezonden. Telegrammeh worden in de ha venstod niet meer aangenomen. Het perso nenvervoer der treinen, die uit Antwerpen vertrekken, is met 68 procent afgenomen en het stopzetten van het brievenbestellen is voor den Antwerpschen handel een groote ramp. Voor Woensdag wordt het verlies voor de 'graanhandelaars aldaar op tien millioen geschat. Toch schijnt het zeker, dat de per sonentreinen zullen blijven loopen. De leiders van de stakingsbeweging ver klaren bij elke gelegenheid, dat zij niet van plan zijn het reizigersverkeer stop te zetten; integendeel, zij hebben aan het personeel, dat de personentreinen bedient' en dat was gaan staken, bevel gegeven, het werk terstond te hervatten, wat dan ook is geschied. Te Luik staakt het gansche personeel van posterijen, telegraaf en telefoon; het aantal stakers bedraagt vijf duizend man. Ook te Boom en te Piéton, twee formatiestatioms, heeft het personeel het werk verlaten. De verbindingen met het Ruhrgebied zijn echter normaaL Men verwacht echter niet, diat de staking zich nog zeer zal uitbreiden. De partieele stakingen zullen immers het geheele verkeer zoo zeer in de war sturen, dat een algemeene staking, die heel wat duurder zou kosten, wel overbodig zal blijken. KORTE BERICHTEN, In het eerste blad wordt melding gemaakt van die ontploffing aan boord van den Ita- liaanschen torpedojager Bassin e. Het eerste bericht sprak van 8 dlooden en 10 gewonden. Thans wordt gemeld, dat van de 10 gewon den 9 overleden zijn. Gisterochtend is te Bredeney, een voor stad van Essen, een vrachtauto, waarmee werklieden van Krupp naar de fabriek wer den gebracht, op den hoek van een straat om geslagen. Er rijn twee dooden en 20 gewon den, van wie enkelen zwaar. GEMENGD NIEUWS. Auto-ongelukken. Vermoedelijk door onvoldoende oplettend heid van den bestuurder reed een vrachtauto van den brandstoffenhandelaar Ph. Oom uit Utrecht op de grens van Doorn en Drie- hergen tegen de juist passeerende tram van 10 uur 15. De tram drukte het voorstel van de vrachtauto tegen een boom finaal in el kander. Bestuurder en een knecht hebben zich, door tijdig van de auto te springen, nog kunnen redden, maar een 17-jarige broer van den knecht werd op slag tegen den boom- verpletterd. De machine en goe derenwagen van den tram werden dwars op de baan gezet en zwaar beschadigd, de per sonenrijtuigen niet noemenswaardig. Het verkeer ds gestremd, maar aan beide zijden loopen de trams, zoodat de dienst wordt onderhouden* Te Maarn, in de gevaarlijke lbocht bij de villa ,,'t Wed", werd Dinsdag een auto, ko mende van Doorn tegen een boom verplet terd en even later een motorrijwiel met zij span, komende van Amersfoort. De inritten- den van beide voertuigen werden zwaar ge wond opgenomen en naar Amersfoort ver voerd. Te Wijlre is Dinsdagavond een zekere Bondewel, wonende aaa den Meersenerweg te Maastricht, die op een motor reed, door een auto overreden en op slag gedood. De Spaansche Schatgraver. Het aantal koeren, dat in de dagbladen werd 'gewaarschuwd tegen de Spaansche schatgravers is legio. En dat er desniettemin twee personen zijn ingevlogen kan niet an ders dan hooge verwondering baren. Dat de brieven bij honderdtallen worden rondge stuurd' spreekt vanzelf. Een dezer brieven bereikte een handelaar In bouwmaterialen te Buinerveen. Hier werd de gewone voor stelling van zaken gegeven: een vermogend Spanjaard was in gijzeling gezet wegens een faillissement. Zijn koffers, waarin zich waar devolle papieren o.a. drie cheques voor een bedrag van 450.000 bevonden, ston den in de gevangenis. Wanneer de betrok ken aannemer er eenig geld voor over had, zou het beslag op de koffers opgeheven wor den, voor welke assistentie de arrestant 150.000 over had. De aannemer wist een vriend over te ha len met hem mee te gaan naar Madrid. In Brussel gingen zij een vriend opzoeken en inviteerden hem mede te gaan naar Spanje ten einde aldaar als tolk op te treden. Met z'n drieën zetten zij de reis voort. In Madrid wachtten ze eenige dagen en toen verscheen de cipier van de gevangenis. Na eenig pra ten betaalden de aannemer en zijn Holland sche vriend hem 12000 peseta's, waarna de cipier zedde de zegels der koffers te zullen verbreken. Na eenigen tijd kwam de bewaar der terug "en overhandigde hun drie cheques. Zeer verheugd keerden de Hollan ders terug en waanden zich reeds rijk. In Amsterdam aangekomen begaven ze zich naar een bank op de Heerengracht en vroe gen welke waarde een der cheques had. De bediende dacht met een poging tot oplich ting te doen te hebben en belde heit bureau Singel op. Spoedig verscheen een inspec teur, die het tweetal meenam en verhoorde. De heeren keken zeer verwonderd op toen ze hoorden, dat ze slachtoffers geworden waren van den bekenden Spaanschen schat graver. Ongeveer achtduizend gulden lich ter keerden de bedde domooren naar het* Noorden terug. (TeL) Oplichters. De recherche te Rotterdam heeft, als ver dacht zich aan oplichting en verduistering te hebben schuldig gemaakt, aangehouden J. Oh. S., J. T., S. B., W. van der K. en Ph. H. J. de L., allen kooplieden, waartegen de politie meermalen heeft gewaarschuwd. Eenige winkeliers, fabrikanten, houders van magazijnen met koopmansgoederen, enz., zijn het slachtoffer van hun praktijken gewor den. Ingevolge aangifte van de firma v. d. W. uit de Tiendstraat werden S. B. en W. van der K. gearresteerd. Zij zouden die fir ma voor 1800 aan wijn en gedistilleerd heb ben opgelicht. De andere drie zijn op klachte van doElectro Lux aan- den Stationsweg aan gehouden. Bij het verdere onderzoek is ge bleken, dat wagenvrachten met goederen ver moedelijk zijn opgelicht Daarbij zijn eenige ameublementen, electrische stofzuigers, schrijfmachines, fietsen, karpetten, costuums, wijn en gedistilleerd, enz. De mannen heb ben, voor zoover thans bekend, hun werkr zaamheden behalve hier ter stede, ook im Schiedam, Den Haag, Amsterdam en Londen uitgeoefend. Onder de inbeslaggenomen goe deren is ook een kostbare groene Jade-bowl, die uit Londen herkomstig is. Deze bowl, dia een waarde van ongeveer f 1000 heeft, is een geschenk van eietn Ghineeschen keizer aan een Engelschimani en dateert uit bet tijdperk van de regeering van keizer Kien Luing, 1736—1795. Mede is gebleken, dat de aan- gehoudfene J. T. berig was zich een huls op de Schiekada aldaar deftig te laten inrich ten. De malversaties te Maasdam. Aan de Telegr. wordt gemeld: In de Dinsdag gehouden raadszitting van Maasdam is met 4 tegen 2 stemmen verwor pen het voorstel van B. en W., om bet schrij ven van den burgemeester, den heer L. M. Klaar, waarbij deze ontslag vraagt als gemeente-secretaris, ter afdoening in humna handen te stellen. Meegedeeld werd, dat de gemeente-ontvanger, den raadsleden, die dat wenschten, inlichtingen zou verstrekken over de reden van de ontslagaanvrage van den burgemeester. De reden daartoe was gelegen in het feit, dat malversaties in zijn boeken werden aangetroffen. Evenals reeds vroeger geschiedde, heeft de heer Klaar grootere be dragen voor de gemeente geleend dan da Raad gevoteerd' had. Bij' het aangaan van een goedgekeurde kasgeldleening, groot 8000, leende de heer Klaar 32.000, terwijl hij te vens elders een leerling, groot 86.000 af sloot, alles op naam van de gemeente. Thans kon de zaak niet, gelijk vroeger geschiedde, afgewikkeld! worden, wijl de heer Klaar de benoodigde gelden voor het aflossen der lee ningen niet tijdig te zijner beschikking kon krijgen. Daardoor werd de zaak bij den ge meenteontvanger bekend, die op zijn beurt Gedeputeerden te 's-Graverihage in kennis stelde van het feit, dat er fraude moest rijn gepleegd', wijl hem stukken getoond waren, die ten onrechte zijn handteekening en die van den wethouder, den heer Reedijk, droe gen. De heer Reedijk is als wethouder afgetre den, toen de vervolschingen to zijner kennis kwamen, daar hij, zooals hij zeidei, met het geknoei niet uitstaande wilde hebben. Jong verdorven* De Leidsohe recherche heeft een acht jarigen knaap aangehouden wegen diefstal met braak van een portefeuille met eenige bankbiljetten. De jongen, die reeds herhaal de malen zich aan een dergelijk misdrijf schuldig maakte, is nu ter beschikking van den officier van justitie getuteld. Brandstichting. Te Assen is gevankelijk binnengebracht een verpleegde te Veenhuizen, verdacht van brandstichting in een def 'gestichten aldaar, en een oud-verpleegde, verdacht van brand stichting in de kerk te Veenhuizen en graf- - schennis, door aldaar eenige vernielingen aan te richten. Een trouwe koe. Dezer dagen leverde de brievenbesteller A. Boland te Dinxperloo zijn koe aan den koopman S. Levy te Ter borg af, die deze in rijn weide aldaar bracht. Toen d'e koop man' 's morgens eens naar zijn koe ging kij ken, was ze uit de welde verdwenen. Terwijl men aan het zoeken was, kwam er bericht uit Dinxperloo dat de koe weer voor het huis van haar vroegeren eigenaar was aangeland. Ze had op eigen houtje den terugtocht, zijnd© een afstand vam 2V, uur, ondernomen. Berucht Inbreker aangehouden. De caféhouder Tahbers aan den Goud- schen Singel begaf zich Woensdagavond om een uur of tien even naar rijn boven zijn café gelegen woning en1 vond daar voor een buffetkastje, waarin geld geborgen was, een man staan, die pogingen deed' om het kastje te openen. Toen de caféhouder het licht op draaide, sloeg de inbreker op de vlucht, en holde d'e trappen af, achternagezet door den kasteletn en de bezoekers, die door het ge stommel en1 geroep gewaarschuwd waren. Na een opwindende jacht over Goudschen Sin gel, Alkemadestraat en -plein, kreeg een der bezoekers, eveneens eeni goede bekende der politie, dlie eerst de vorige maand uit de go- vangenls was ontslagen, in de Vondelstraat den vluchteling, door hem op den rug te springen, te pakken* De inbreker bleek te zijn een man. die van zijn 89-jarig leven min stens 20 jaren in de gevangenis had doorge bracht en wiens laatste straf van acht jaren nog maar kort geleden was afgeloopem. Vroe ger was zijn specialiteit inbraak door tuimel ramen geweest, welke veel behendigheid elschendle sport hij hij het klimmen der ja ren er aan had moeten geven. De valsche sleutel, die hem toegang tot het bovenhuis van den kastelein had gegeven, werd op hem gevonden. Een Nederlander gedood. Een onderaardsche gang ontdekt. De Fransche treindienst in het Ruhrgebied. Duitsche gelden in beslag genomen. Twee Hollandsche domooren.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 9