HELDEHSCHE ClilANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 17 MEI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Mej. K. Dienaar, leerlinge der Radlo- Bchool alhier, slaagde Maandag te Den Haag voor het Rijkscertificaat van Radiotelegrafie. De afd. Helder van den Vrijheidsbond heeft een openbare vergadering uitgeschreven te houden in het Militair Tehuis, Kanaalweg op hedenavond te 8 uur. Voor verdere bijzon derheden zie men de advertentie. Onderscheidingen. Door den Koning van Zweden is het eere- teeken van de Orde van het Zwaard ver leend aan Kapelmeester J. ter Hall en den opperschipper F. H. A. de Ridder. Een zilveren jubüleum. Een in marine-kringen welbekende stadge- noote viert a.s. Zaterdag een zilveren jubileum. Wij bedoelen Mejuffrouw Schreuder, kraam verpleegster, wonende Hertzogstraat 5, die dien dag vóór 26 jaar het eerste kindje ter wereld hielp. Precies 250 kinderen heeft ze in die 25-jarige periode bijgestaan. "Wellicht zul len vele Heldersche families, die aan haar ver blijf aangename herinneringen hebben, dezen jubileumdag niet ongemerkt voorbij willen laten gaan. Verkiezingsvaria. Dinsdagavond hield de afdeeling der s.dja.p. een openluchtmeeting op het Ko ningsplein, waar de heeren do. Zwart en Verstegen het woord voerden voor een groot aantal toehoordera Toen de bijeenkomst te 8 u. afgeloopenwas, werd de raadsfractie, die mede tegenwoordig was, door de leden van „Kunst aan, 't Volk", die als altijd, dergelijke bijeenkomtten door hun zang opluisteren, naar het Raadhuis gebracht. Omstuwd door een groote menigte, die de „Internationale" zong, begaf men zich in optocht naar de Dijkstraat, waar men te 8 uur aankwam ter bijwoning van de raadsvergadering van dien avond. Bijdrage kosten. Lager Onderwas. Bij Kon, besluit van 8 dezer is naar aan leiding van het feit, dat bij onderzoel is ge bleken, dat de na te noemen gemeente door de uitgaven, tot eene behoorlijke inlichting van haar lager onderwijs vereischt, In ver houding tot hare middelen en anderquitgar ven onbillijk zou worden bezwaard; ter voorschreven zake een subsidfc ver leend aan de gemeente Helder van 27,410. Leveringen. De levering van brandstoffen noodig ten behoeve van de korpsen en inrichtingen van het garnizoen gedurende het tijdvak 11 Juni tot en met 81 October 1028 is toegewezet aan O. Bakker alhier, tegen de navermeliidprij- zen. Steenkolen, grove vette, afkomstifr uit de Staatsmijnen 28.— per 1000 K.G.: lm ge turf, 2e soort 1.—; vuurmakers »,82', houtakoolbrikotten 6.—, alles per 100 stuks. Concert Toonkunst Dinsdag 20 Mei a.s., 's avohda 8 uur, zi in „Casino" een concert worden gegeven, uit gaande van de afdeeling Helder der Mlat-< schappij ter Bevordering der Toonkunst. i Vereenlglng „Ambachtsschool voor Helder en' Omstreken". Gisteravond werd in het gebouw der Am bachtsschool de jaarlijksche Algemeeno ver gadering gehouden onder voorzitterschap van den heer D. H. Grunwald. Van de bestuursleden Baert, Zwart. Kas tel ijn en van Couwelaar was bericht ingeko men van verhindering. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goedgekeurd, kwam In be- handeling do rekening en verantwoording over 1022. Deze moet thans worden ingel richt volgens een .standaardmodel door hel Rijk verstrekt aan alle Nijverheidsscholen. Wij niemen er de volgende cijfers uit over: Aan schoolgelden werd ontvangen 5601.75 (begrootingscijfer f 4000.—), bijdragen en oontributiën 1 1006.68 000.rijkssubsi die 46886.25 45500.—), gemeente-id. 18840.— 10440.terwijl het totaal be draagt 70000.78'. Aan jaarwedden werd uitgekeerd' 47858.44 (begroot op 60221.60), aan kosten van verwarming, verlichting, ma terialen, gereedschappen en verdere alge- meene onkosten 15.452.60" (begroot op 18241.08), enz. Deze rekening, omtrent welker goedkeu ring de heer Schelllnger namens de Com missie van onderzoek rapport uitbrengt, wordt onder dankzegging aan den penning meester goedgekeurd. Eveneens wordt goed gekeurd het verslag over 1922. Naar aanlei ding van eene opmerking van1 den Burge meester omtrent het aantal niet overgegane leerlingen, ontwikkelt zich eene discussie tusschen verschillende aanwezigen omtrent de onvoldoende vóór-opMding op de lagere school. Veel te weinig wordt van het 7e leerjaar gebruik gemaakt, merkt de Burge meester op, en de groote fout zit hierin, dat het lager onderwijs, dat September aan vangt, niet bij.het Ambachtsschoolonderwtjs, waarvan de cursus in April begint, aansluit. Van de zijde van het bestuur wordt opge merkt, diat de leerlingen, die met eind diploma van de Ambachtsschool komen, in April dadelijk volop werk vinden, hetgeen, als de cursus in September eindigde, niet het geval zou zijn. Het percentage dat niet voor overgangsexamen slaagt, is niet zoo "verontrustend, meent de directeur. Tenslotte wordt van de zijde van het be stuur toezegging gedaan, dat men deze zaak eens onder de oogen zal zien en een onder zoek instellen naar den toestand op andere ambachtsscholen. Thans is aan de orde Bestuursverkiezing. De heer Slingervoet Ramondt heeft wegens drukke werkzaamheden op ander gebied, be dankt. De Voorzitter wijdt eenige woorden van erkentelijkheid aan de werkzaamheden van den heer Ramondt. In zijn plaats wordt «net algemeen© stemmen gekozen de heer Dekken. ,i Van de regeering is een schrijven ont vangen (omstreeks half Februaril) dat de begrooting over 1024 voor 1 Maart 1923 moet zjjn ingediend 1 De begrooting wordt vastge steld op een bedrag vani 76480—, onder de ontvangsten noemen wij: schoolgelden 4800.— (loopend jaar geraamd op 6200.—), rijkssubsidie 46469.50 floepend jaar 49601.80), gemeente 19915.50 21257.70), de post jaarwedden is geraamd op 55000 53142.70), enz. Deze wordt zonder dis cussie of stemming goedgekeurd. De Voorzitter doet thans mededeeling van een gevoerde briefwisseling met de regee ring. In de eerste plaats verlangde de mi nister opnieuw een verlaagde raming voor 1923, o.a. moest de post onvoorzien verval len. Geantwoord is, diat men aan het verlan gen van den Minister zal voldoen, doch in elk geval den post onvoorzien wenschte te handhaven'. Een tweede schrijven betrof de rekening 1921. Uit de door de departementale ambtena ren opgemaakte berekenihgen is niet best wijs te worden; o.a. werd geëischt, dat in 1919 te veel betaalde salarisbedragen moes ten worden teruggestort in 's lands kas. Ook zou het bedrag van 21000.aan subsidies ontvangen én1 bestemd voor het bouwfonds, moeten worden terugbetaald! Naar aanleiding van dit schrijven is het bestuur op audiëntie geweest bij den Minis ter en heeft het met verschillende hoofd ambtenaren, a.o. den inspecteur-generaal de Groot,» een onderhoud gehad. Het Bestuur deelde dien hoofdambtenaar mede, dat men wel wenschte op te treden als bestuursleden van de Heldersche Ambachtschool, maar geenszins als ambtenaar van het Ministerie van O. K. en W. Het bestuur merkte voorts op, dat in deze gelden ook subsidies waren van de gemeente Helder en dat, als de Re geering het bouwfonds terug wilde hebben, ook de gemeente Helder haar gelden terug moest krijgen. Bovendien is er van ge bruikt voor onkosten aan teekeningen e.d., ook is er voor de school uit geleend. Hei Bestuur,, aldus de heer Grunwald, wenschte zich niet te laten mass-regeln door den Mi nister en legde er dan liever het bijltje bij neer. Ook den post onvoorzien wenschte het Bestuur op zijn begrooting te handhaven, en het wilde van de leeraren het z.g. te veel genoten salaris niet terugvragen, dat nota- bene over 1919 liepl Ofschoon de heeren. aanvankelijk wat raar opkeken van dit optreden, is het slot van de historie geweest, dat de post onvoorzien kan blijven staan; dit geld moest dan maar op andere wijze in de begrooting verwerkt wor den. Hoe zeide men niet, want voor elke uit gaaf moet zorgvuldig de toestemming der regeering worden gevraagd. Verder is over de begrootinlg nog een na der schrijven ontvangen, hetwelk voorge lezen wordt. Van den heer Baert is een schrijven ont- vangen, waarin hij wegens drukke werk zaamheden als secretaris bedankt. Denbeer Baert blijft lid van het bestuur. Den Minister is voorts medewerking toe gezegd omtrent de organisatie van het leer lingstelsel, waarover Z.Exc, een schrijven heeft gericht aan het Bestuur. Tenslotte deelt de Voorzitter mede de exa mens te hebben bijgewoond en tevreden te zijn over de zeer seriwuse wijze waarop die worden afgenomen. Den leerlingen heeft spr. gewezen op /hun plicht om zooveel zij kunneiii van het onderwijs te profiteeren. Jammer is, dat handel en nijverheid nog in desolaten toestand' verkeeren, zoodat de leer lingen die voor het eind-éxamon slagen, nog betrekkelijk weinig van hun diploma kun nen profiteeren. Bij de rondvraag brengt de heer Schellln ger de kwestie van het verminderend leden tal ter sprake en vraagt of daar niets aan kan worden gedaan. De. Voorzitter zal de zaak in het Bestuur ter sprake brengen; in middels zullen de leden goed doen propa ganda voor de instelling te maken. Het is nog niet zoozeer de finantieele bijdrage, die in deze uitwerking heeft, dan wel de mo reel©de belangstelling bij ouders. Ook daar naar regelt het Rijk zijn houding. De heer Burgers geeft in overweging bij oud-leerlingen propaganda te maken. Er zijn er velen, die voor de instelling, waaraan zij hun positie danken, nog wel hart hebben. Na oenlge discussie hierover on nadat de heer Burgers iiüiohtlngen heeft gevraagd omtrent den afkoop der thans vervallen polis der Friesohe Onderlinge Verzekering-maat schappij, wordt te 10 uur de vergadering on der dankzegging voor de belangstelling, ge sloten. Mr. J. B. Bomans. Gisterenavond sprak, op uitnoodlging van tfe Propaganda-Oommissie van de R.-K. Kies- Vereenlglng, In het gebouw van den R.-K. Volksbond Mr. J. B. Bomans over „De Ge meenteraadsverkiezingen". Nadat de voorzitter van het propaganda- ebnité, de heer Angenent, de vergadering met efci kort woord geopend had, waarin hij zeide, dat deze actie onder de katholieken was om mfer warmte voor de a.s. verkiezingen te kvfceken en Mr. Bomans het hoofdzakelijk zol hebben over de verkiezingen in het alge- mén, kreeg Mr. Bomans het woord. uw voorzitter heeft het reeds gezegd, dat ik, met naar aanleiding van de as. gemeente- raafeverkiezingen, een hartig woordje tot u weiit'h te spreken. Ik hoop, dat het mij mag gehtken velen uwer over de molshoopen, die zij feor bergen aanzien, heen te helpen. Hukan uit den aard der zaak niet de plaat selijk politiek behandelen* omdat ik daarmede niet ip de hoogte toen. Hei ia het mogelijk, dat de menschen te Held», zoowel1 als te Haarlem, vol met politiek zitten! Hoe is het mogelijk, dat men vol met poiitiè zit wat b.v. betreft de belasting, de sta- biliteifvan den gulden? Hoe is het mogelijk, dat mfe overal, om een onparlementaire uit drukking te gebruiken, kankert en niettegen- staanda ;,i dat gemopper toch de wind nog naar rechts Vaait. Ik wj u ter opheldering daarvan een Haar- lemschdgeschiedenis vertellen. In IAa riem wordt voor andersdenkenden een curfes gehouden door paters. Men schud de meeferig het hoofd, toen men het hoorde, en meerfe, dat zoo'n dwaas plan toch geen in gang zol vinden. ^Het bleek evenwel, dat de belangs;^:ng voor dezen cursus zoo groot was, dat L politie er aan te pas moest komen. Geloof! u> dat die belangstelling zoo groot was omdl men katholiek wilde worden? Geenszins Het was ook onze bedoeling niet deze menihen Roomsch te maken, doch hun alleen ona Roomsohe leer te vertellen. Een feit is hetfechtdr, dat de haat, die er bestond tegen de Itatholieken, minder begint te wor den. Zij beminnen ons nog wel niet, doch de haat is er uit. De mensehheid heeft eigen leeg heid aangevoeld, en zijn zoekende naar het religieuze, naar een steunpunt in hun leven. In den chaos van materialisme hebben zjj be- begrepen, dat er iets anders, iets hoogers, moet zijn. Zij beginnen te begrijpen, dat er toch iets moet zijn, dat al die duizenden Zon dags en door de week naar de kerken trekt. Dat is de reden, dat, niettegenstaande al de critiek de Roomsch-katholieken en protestant- sche partijen vooruitgaan. Zouden er daarom arbeiders onder ons kun nen zijn, die de kerk, waarvoor onze vaderen hun bloed hebben vergoten, waarvoor de pries- ters_ het hunne hebben gedaan, zouden ver laten, omdat Minister Aalberse de 45-urige werkweek niet heeft trachten te behouden? Na deze inleiding wil ik eenige vragen be antwoorden, die misschien in u opgekomen zijn. U zult zeggen, dat de belasting zoo hoog is. Ik ontken het niet. Toch is er nog iets heerlijks in om zulke hooge belastingen te betalen. Het klinkt eigenaardig dit te zeggen en voor drie jaren zou ik het niet gaarne gezegd hebben. Maar wanneer ik zie naar Weenen, Berlijn, Boedapest en andere plaatsen, waar de belas ting laag is, dan zie ik, dat ook die lage belas ting geen geluk brengt. Zij kunnen het daar in het buitenland niet betalen, en wij zijn zoo gelukkig, dat wij het nog wel kunnen. Wij betalen in Haarlem voor 1500 inko men 10.60 belasting per jaar. Dat is toch niet veel voor een salaris van 80 per week. Wij kunnen nog vrij uitgaan, nog vrij wandelen langs de straat. In Weenen, Berlijn en Boeda pest kan men dat niet meer, daar is de rust weg. Moeten wij niet dankbaar zjjn, dat wij wer kelijk zooveel voorrechten hebben voor betrek kelijk weinig geld. Laat het 20, 30, 40 of 50 per jaar zijn op f 1600. Het wordt dan wel zwaarder om te dragen, maar het is toch niet te veel. Wij katholieken moeten dan ook dankbaar zijn tegenover God als de Gever van al het goede. Het is niets bizonders als ik dit vraag van een katholiek. Wij zijn niet katholiek om materialistisch of socialistisch te zijn. Wij moeten over alle kleinzieligheden heen en al leen letten op het groote. En daarom niet morren, maar eensgezind optrekken en stem men op de lijst met onze candldaten. Het is jammer, dat er katholieken zijn* waar deze woorden geen Ingang meer vinden. Ik moet erkennen, dat recht en rechtvaar digheid niet altijd In goede handen zijn bij indersdenkenden. Zij doen het misschien on bewust, doch wij katholieken krijgen niet het recht, dat ons toekomt. Ik ken de mentaliteit van vele menschen, die o zoo'n eigenaardig idee van het Roomsch-fcatholicisme hebben. Spr. behandelt een interruptie van den heer Michels in de Gedeputeerde Staten betreffende de krankzinnigen-gestichten, waar de katho lieken ook niet het recht kregen, dat hun in dezen toekwam. In Haarlem zegt men, is R.-K. troef. Haar lem telt n.1. 78000 inwoners, waarvan er 80.000 katholiek zijn. Is men katholiek, dan kan men solllciteeren naar een gemeentebe trekking, is men het niet, dan maakt men geen kans. Spr. toont echter aan, dat dit in het ge heel niet het geval is. Wij hebben te streven naar R.-K. Gemeen tebesturen, omdat een ltj-K. Gemeentebestuur rekening houdt met de gruote gezinnen, ter wijl andersdenkenden al&en rekening houden met het individu. Wij trachten de groote ge zinnen te steunen. Dan bebbon wij nog beginselen, die tegen den klassenstrijd ingaan en gegrond zijn op de üefde. Er zijn menschen* die meenen, dat er alleen liefde kan bestaan tusschen man en vrouw. De liefde tot den naaste tot zijn vijand beschouwt men als onmogelijk. Het is toch het tweede gebod* dat God ons zelf ge geven heeft. „Hebt uw naasten lief als u zei ven". Het is niet makkelijk zijn vijand lief te hebben, em wij zijn en blijven menschen, doch moeten trachten de liefde zooveel mogelijk te beoefenen. WIJ moeten, en dit is weer iets anders, dat ook door de R.-K. wordt voorgestaan, ons zoo veel mogelijk trachten te vrijwaren voor over heidsdwang. Men moet alles niet doen onder dwang, doch vrijtwllllg. B.v. op het gebied der liefdadigheid1, het onderwijs, de gasthuizen, armenzorg e. a. Hier moet de Staat feitelijk alleen als aanvulling optredeh en dit is jam mer genoeg met het onderwijs al niet meer het geval. Wij moeten trachten alle zaken, die de lief dadigheid betreffen* bulten de gemeente te houden. Wij; moeten oppassen bij' de gemeen tepolitiek, .dat wij het eigendomsrecht hoog houden* dat de groote gezinnen worden ontzien bij de belasting. Wij moeten ook'den gulden veilig stellen. Hiertegen wordt-nog wel eens misbaar gemaakt, doch het Is van groot belang voor ledereen. Bij de daling van den gulden zou het loon weliswaar naar boven gaan, doch het zou geen loonsverhooging zijn als men minder voor den gulden krijgt, dan momenteel het geval is. Wij' zien dat in.het buitenland. De arbeider is het grootste slachtoffer bij de daling van den gulden. Wij katholieken moeten trachten te houden, datgene wat wij hebben. Het is treurig het te moeten zeggen, dat er onder de katholieken een verslapping Is te constateeren in verschillende kringen. Wij moeten terug naar katholiek Ne derland. Wanneer wij teruggaan in de geschiedenis, dan kunnen we ze teilen, de martelaren, die voor het geloof gestorven zijn. Het is echter niet noodig, dat we daarvoor jaren of eeuwen teruggaan. Nog slechts 19 dagen geleden is er in Rusland een 28-jarig priester doodgescho ten terwille van het geloof. Wjj zien hier weer een teeken van den tijd. Het. gaat in deze moderne tijden vóór of tegen den Christus. Ik zou niet willen zeggen, dat hij, die in deze bange tijden overgaat naar het socialisme, een verrader is. Maar ik vraag u: waar gaan wij heen als we zien hetgeen er 19 dagen geleden in Rusland gebeurde. Ik vraag u, of gij uit wilt komen voor uw geloof, voor het geloof uwer vaderen, voor Christus, of gij Rome wilt kiezen of het Socialisme. Met een hartelijk aipplaus wordt spr. rede beloond. De heer Angenent zegt, niet veel meer te willen toevoegen aan deze schitterende rede van Mr. Bomans. Hij spoort de bezoekers nog maals aan hun plicht te doen bij de a.s. ver kiezingen en sluit met een kort woord van dank aan Mr. Bomans de vergadering. Uit het Politierapport Dinsdag werd' d'oor een bewoner van de Jan in 't veldstraat aangifte gedaan dat tus schen Maandagmiddag en Dinsdag uit een Ijsklst, staande in zjjn pakhuis, 10 tongen zijn ontvreemd. Dinsdagmiddag weid een buitengewoon adelborst van de Marine bekeurd wegens te snel rijden op een motorrijwiel. De muzieikuitvoering van Winnubst, in de Muziektent in het plantsoen, is tengevolge van het slechte weer Dinsdagavond om 8.60 geëindigd. Dinsdagavond' tusschen 11.80 en 12 uur is er uit het rijwielrek van een café aan den Kanaalweg een zoo goed als nieuw heeren rijwiel ontvreemd. „Helder"» Mannenkoor." Dir. A. J. Leewens. Van bevoegde zijde schrijft men ons. „Helder's Mannenkoor is wederom ten wedstrijd getogen. Niet roekeloos, maar na ernstige studie. Toen wij het koor op de generale repetitie te Amsterdam boorden, bemerkten wij aldra, dat na de niet al te hooge bekroning van verleden jaar er nog beter is gerepeteerd. Het klankgehalte, de samenzang, de uitspraak en niet het minst de voordracht stonden allen boven die van het vorige jaar. Op genoemde repetitie is er zeer goed, voor een! 3e afdeeling-koor voortreffelijk gezongen, en dat wel in een zaaltje met slechte acoustiek. Het was opvallend goed, zelfs voor een leek. Niet te verwonderen, dat het koor vol moed zioh naar het Concert gebouw begaf. Ook daar hebben wij het koor gehoord. Het vrije nummer werd niet zoo perfect ge zongen als op de generale repetitie. De tweede bassen gingen iets te vlug bij de bekende ooievaarpassage en de onderlinge zuiverheid was enkele malen niet ongerept. Toch waren dit slechts kleine afwijkingen. In elk geval maakte „Helder's Mannenkoor" een beschaafden en muzikalen Indruk. Daar om meenden wij toch nog wel op een derden prijs te mogen rekenen. Doch het publiek wikt, de jury beschikt. Van de 8 deelnemen de vereenigingen werden er 4 hooger, 8 lager dan „H. M." bekroond. Hoe het zij, geen enkele toehoorder zal kunnen zeggen, dat „H. M." een, zij het ook maar eenlgszins minderwaardig figuur heeft geslagen, en wie wist er dat „H. M." met eigen krachten komt? Ia dat ook geen waar deering waard? Pinkster-uitstapjes. Blijkens advertenties in dit nummer orga- niseeren de N.V. „Esona" en de „Alkmaar- Packet" goedkoop© boottochtjes naar Schoori- dam en Alkmaar. De Alkmaar-Packet heeft ligplaats in de Binnenhaven nabij de Brood- steeg. De Openbare Leeszaal. i IL Zooals wij in ons eerste artikel (betoogden, dreigt voor de instandhouding van de hier bestaande Openbare Leeszaal ernstig gevaar tengevolge van de vermindering der sub- sldios van Rijk en Provincie. WIJ zullen thans aan do hand der begrootlngscijlers aantoonen* dat dit gevaar Inderdaad niet denkbeeldig is, en dat, om de instandhou ding op den duur mogelijk te maken, ver- stericing der middelen door particuliere bij dragen, dringend geboden is. Evenals elke andere vereenlglng bestaat de Openbare Leeszaal uit leden en dona teurs. Dezen kunnen daarvoor gratis ge bruikmaken van de boekerij; de inrichting zelve is voor ledereen boven de 18 jaar gra tis toegankelijk (voor personen beneden de 18 jaar is de toestemming van het Bestuur noodig). In ons eerste artikel doemden wij een ledental van 1000; voor een plaats als de onze ls dat weliswaar niet veel, maar het ia toch ook niet ontmoedigend weinig; De oontributie voor de leden Is uiterst laag en bedraagt op het oogenbllk als minimum 1.— per jaar. Dit bedrag moet opzettelijk zoo laag worden gesteld, omdat de Leeszaal in eerste instantie toegankelijk moet zijn voor ieder, en de subsidies dienen dan oin dit mogelijk te maken. Hoewol Rijk en Provincie (en aanvankelijk ook Gemeente) hun oorspronkelijke subsidies yerlaagd had den, was het het Bestuur tot nog toe mo gelijk met kunst- en vliegwerk evenwicht te verkrijgen tusschen uitgaven en Inkom steen, djw.z. niet zonder het beroemde,, na deel ige saldo". In ieder geval, de instelling kon zich redden, zij het dan ook op zeer bescheiden voet. Hoe bescheiden de inrichting is, mogen de volgende cijfers leeren. Aan salarissen voor directrioe en haar helpsters, inclusief den conciërge, werd in 1922 In totaal uitge keerd een bedrag van 8000.de post „boekaanschafflng" (waarin begrepen zijn de abonnementen op oouranten, en tijd schriften, en de aankoop van nieuwe boek werken) prijkt op de rekening met het ge ringe cijfer van 2800.—. Er zal wel nie mand zijn, die in den tegenwoordlgen tjjd deze bedragen hoog vindt. Het gebouw ver- elsoht aan onderhoud, belasting, verlichting, verwarming, rente, afschrijving, enz. na tuurlijk een vaste uitgaaf. Eveneens inoet de zoo hoognoodlge, ten vorigen jare tot stand gekomen uitbreiding gefinancierd worden, kortom, de uitgaven van 1922 be liepen de aanzienlijke som van rond' 10.000. Ddt geld wordt, behoudens een voor de uit breiding gereserveerd bedrag, uitsluitend gevonden uit de contributies en subsidies. >eze belopen: gewone contributie 1156.25 (dat zijn dus de bijdragen van leden en do nateurs). voorts de Opbrengst der leesporte feuille 252.—, die der kinderbibliotheek 878.48, de contributies van vereenigingen 110.en tenslotte, als voornaamste bron nen van inkomsten, de subsidies van ge meente, Rijk en Provincie. Deze zijn, zooals wij zeiden, reeds minder dan vroegere jaren en bedroegen in 1022 1800.—, 8224.en 1418.—. Hiermede komen we tot een be drag van 8885.78. De rest wordt gevormd uit het reeds genoemde reservefonds voor bouw en uitbreiding, enkele andere kleine inkomsten, terwijl als sluitpost een nadeelig saldo op de rekening prijkt. Ook een toelage 800.van het Marinebestuur ls inge houden. Met dezen bescheiden opzet kon de instel ling zich staande houden* maar de zooge naamde „gewijzigde ontwerp-begrooting 1923" geeft reeds een ander beeld. Trots het verminderde rijks-subsdie van 8224.— op 2795.heeft men, door de oontributios en het leesgeld voor de kinderbibliotheek hoo ger te ramen, en mede dank zij het feit, dat de gemeente Helder haar subsidie weder op j 2000.bracht, den post 'Weten op te voeren tot 8500, en dank zij een extra-subsidie van de gemeente Helder ad 600.—, is men erin geslaagd deze ont werp begrooting sluitend te krijgen op een eindbedrag van 9525.—. Maar daarvoor heeft men moeten beknibbelen op de „Boek aanschafflng", waarvoor ruim 800.— min der is uitgetrkken. Nog ongunstiger wordt de toestand voor 1924. De post „salarissen" moest dringend verhoogd worden: 1650.voor een direc trice, 600.voor haar assistente, enz., is voor den tegenwoordlgen tijd waarlijk geen behoorlijke salarieering te noemen. Resumeerende staat de Leeszaal dus thans, tengevolge van de vermindering der bijdragen van Rijk en Provincie (die waar schijnlijk nog meer zullen wórden vermin derd) voor een mindere ontvangst van 1150.beneden de reeds zoo heel zui nig opgezette raming. Ter dekking van deze tekorten staaé het Bestuur vooralsnog geen enkel middel ten dienste. De oontributie bedraagt thans, zoo als wij zeiden, 1.per jaar per persoon, en hoewel schoorvoetend, is het Bestuur er toe over moeten gapn aan de vergadering voor te stellen deze oontributie met 60 te verhoogen. Nu is 1.50 als minimum contributie voor een vereeniging alk de Leeszaal nog wel uiterst miniem, maar nochtans gaan wij met dergelijke middelen hoe langer hoe verder van het ideaal: de Bibliotheek en Leeszaal gratis voor een ieder toegankelijk af. Ook het leesgeld van de Kinderbibliotheek zal worden ge bracht van 2 op 3 cent per deel. Tenslotte is daar nog de ietwat verhoogde opbrengst van de Leesportefeuille, die een onbeperkt aantal abonnó's heeft. Jdaar dit alles te zamen is bij lange na niet in staat het tekort van 1150.te dekken. Aan contributies wordt_ op deze manier, vergeleken met de rekening 1922 (dus de werkelijke opbrengst- cijfers) een meerdere opbrengst van 465.75 geraamd. Voor de leesportefeuille is dit bedrag 68.voor de kinderbibliotheek 246.52, dat is duö nog maar 775.27 bij elkander. Het Bestuur heeft gemeend ver der den post subsidies van vereenigingen eenlgszins hooger te kunnen ramen, in de hoop, dat werkelijk eenige meerdere inkom sten uit dezen post zullen worden verkregen. Zonder ons verder in details te begeven, kunnen wij wel zeggen* dat men, hoe men de zaak ook bekijkt, voor een tekort blijft. Het spreekt wel vanzelf, dat de aanschaffing van nieuwe lioeken daardoor in het gedrang komt, en dat wellicht zal moeten worden overwogen enkele tijdschriften en oouranten te gaan afdanken. Diat daarmede de hartader van het voortbestaan der leeszaal' wordt aangetast, behoeft geen nader betoog. Binnen enkele dagen heeft de elgemeene vergadering dezer instelling plaats. Doel van deze artikelen ls op die vergadering, waar de toestand ampel zal worden bespro ken, middelen te beramen om de instand houding dezer nuttige instelling, die voor onze stad van zoo groot belang is, afdoende te verzekeren. Wij hopen, dat velen op drze vergadering aanwezig zullen zijn, kar, lud zijn met de bedoeling door daadwerkelijken steun mede te werken aan het goede doel. Is bier voor verschillende plaatselijke ver eenigingen nog iets te doen? Enkele geven reeds subsidies, en hebben die een vorig maal reeds verhoogd, maar er zijn nog vele, die ook wel een steentje zouden kunnen bij dragen. Br. BINNENLAND. De spoorwegverbinding Amsterdam—Parit* gestremd. Een Belga-berioht uit Brussel dd. 18 April meldt: De Internationale treinen Parit»—Amster dam en Amsterdam—Parys blijven steken, daar bet maohinepersoneel de locomotieven verliet. G emeen teraadsver kiezingen. Alkmaar. Gekozen 6 R.-K.: de heeren mr. A. J. M. Leesberg, F. Bak, II. E. Bosman, C. W. Keysper, rnr. H. A. J. M. Klisters, G. van Slingerland; 1 A.-R.: mr. D. Sluis; 2 V.-D.: de heer J. Cloeck en mej. N. Öaarls; 2 O.-H.: do heeren J. Rlngers en J. Vogelaar; 5 S.D. A.P.: de heeren J. Westerhof, G. Veen, H. van Drunen, D. Plevier en mevr. Wester- hof-Koopal;, 8 Vrijheidsbond ars: de heeren A. F. Tnomsen, 1>. Govers en mr. P. A. Offers. De nieuwe samenstelling van den Raad is 9 rechts en 10 links; de oude was 8 rechts en 11 links. De C.-H. wonnen een zetel; de S.D.A.P. verloor er een. W ormorveer. De S.D.A.P. kreeg 5 zetels toegewezen, Ge meentebelangen 4, R. K. Staatsparty 2, de Anti-Revol. en Neutrale elk 1 zetel. De S.D.A.P. ging twee zetels achteruit, d» Katholieken wonnen één zetel. De Onafh. Neutrale waren tot dusverre nog niet in don Raad vertegenwoordigd. De Groep Gemeente Belangen die thans 4 zetels verkreeg ls een fusie der verschillende middenstandsgroepen waarvoor de heeren Klinkenberg en Ferf reeds zitting hadden. Za and am. De Maandag gehouden verkiezing voor den gemeenteraad heeft tot resultaat gehad, dat de burgerlijke party en de meerderheid, zy het dan ook de kleinste meerderheid heb ben behaald, zoodat thans de .verhouding is geworden 10 socialistische en 11 niet-socia- listische leden. De S. D. A. P. behaalde 6 zotels, de lijst Prins (uit de SJD.A.P. getreden) 2, Soa Party 1, Communisten 1, Anti-Rev. 8, Christ-Hist. 1, R.-Kath. 8, Middenstanders 2, Vryz.-Dem. 1 en Vrijheidsbond 1. De oude raad bestond uit 19 leden en telde 8 S.D.A.P., 2 Soc. Partij, 8 A.-R., 8 R.-K, 1 Vrijheidsbond, 1 Vri,1z--Dem. en 1 Midd. De 6. D. A. P. ging.900 stemmen vooruit bij de Statenverkiezihgen vergeleken; do •R.-K. gingen 800 stemmen achteruit. Gekozen rijn van de S.D.A.P.: D. R. van der Laan (aftr.) 8 maal gekozen, G. Emmer (aftr.) 2 maal gekozen, en W. den Oudsten; van de lijst Prins K. Prins (aftr.) en Joh. Nieuwenhuize. Voorts van de R.-K. J. F. Kamphuys, A. J. van Velsen (aftr.) en J. J. de Vries, Anti-Rev.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5