Terug in het leven. 'Het water uitknijpen en het goed zachtjes in den oorspronkeljjhen vorm brenqen Eerste Blad. J. HEIJLOO, v/h. FILBRI, Alle glazen worden hier direct vervaardigd. No. 5716 DONDERDAG 24 MEI 1923 51e JAARGANG buitenland. UIT HET BEZETTE GEBIED. Essen, 28 Mei. M de jaarvergadering van de oommiuilsti sch e groep z«n twee verdachte personen uit de zaal gesmeten, Len der twee loste vier revolverschoten op zijn aanvallers, van wie er een werd gedood. Toen de twee uitgeworpenen daarop trachtten te vluchten zijn ze halfdood geslagen. Uit Mainz aan de „Echo de Paris Verscheidene duizenden tonnen kleurstof fen, in heslag genomen in de Badensche ani- lóinefabriek te Ludwigshafen zijn naar Frank rijk verzonden. De uitwijzingen. Op 1 Mei bedroeg het aantal uit de Palts uitgewezen personen 2107, waaronder 1467 vrouwen en kinderen, die thans hier of daar in het onbezette gebied zonder eenig huisraad een treurig bestaan leiden. De llnks-radlcale agitatie. Berlijn, 28 Mei. Te Dortmund verscherpt de toestand meer en meer. De communisten en syndicalisten hebben besloten de wilde stakingsbeweging te bevorderen. Zij roepon op tot een algemeen© staking en willen het neerleggen van den arbeid bij de bedrijven zoo noodig met geweld afdwingen. Omtrent de onlusten, die Dinsdag te Dort mund1 plaats hadden, wordt gemeld, dat reeds des middags te 5 uur vele massaver gaderingen van stakende mijnwerkers en fa brieksarbeiders werden gehouden, die ein digden met het besluit om vol te houden tot de overwinning zou zijn behaald, welke zou meebrengen de instelling der arbeidersdic tatuur, de vorming van nieuwe Hundert- schaften, enz. Daarop trok een eindelooze optocht van 40 50.000 betoogers naar het centrum der stad. Onderweg passeerden zij een politie bureau, dat bestormd werd. De politie beambten werden uit revolvers en pistolen beschoten en met knuppels en steenen aan gevallen. Zelfs werd van de tegenover het politiebureau liggende brandweer-kazerne uit op het bureau geschoten, welks zwakke bezetting werd overrompeld. Eerst toen ver sterkingen aanrukten werden de aanvallers teruggeslagen. Woensdagmorgen ls het ook te Gelsen- kirchen tot ernstige onlusten gekomen. Een. enorme menschenmenigte wist op de vleesbhmarkt met geweld de verlaging der vleesch-, vet- en visohprijzen door te drij ven. Naar aanleiding van de oommunistische excessen te Gelsenkirchen greep tegen den middag de uit burgers en georganiseer de arbeiders gevormde Selbstsohutz in. Daarop maakten de oommunisten hun Hun- dertschaften mobiel en er ontstond een ge regelde strijd, die zich voornamelijk afspeel de op het plein tusschen het centraal-station en het hoofdpostkantoor, waar een Fransche wachtpost is opgesteld, die blijkbaar met de communisten sympathiseerde. Voor zoover tot dusver bekend ls, vielen er bij het gevecht twee dooden en meer dan 20 gewonden. DUITS CHLAND. Dusseldorp. Naar verluidt, is door de de firma Krupp om de terugroeping van den Duitschen gezant te Washington, Wiedfeid, verzocht. Wiedfeid is een van de directeuren dezer firma en zijn aanwezigheid te Essen is thans noodzakelijk geworden in verband met het gevangehhouden van Krupp von Bohlen en andere directeuren. N De Socialistenconfereutie te Hamburg. Dinsdagmorgen begon in het Gewerk- schaftshaus te Hamburg de officieele be raadslaging van de Soc. Conferentie. Ais eerste spreker nam Henderson, zoowel als lid der Engelsche delegatie als in zijn qualiteit van voorzitter van het Congres het woord FEUILLETON. Naar het Engelech van William Looke. Voor Nederland bewerkt door 10) W. J. A. Boldanus Jr. „Quong Ho," had hij op een lentedag kort na zijn terugkeer uit China, toen hij tot een van die revolutionaire besluiten, welke een kenmerk waren van de crisisdagen van zijn leven, gekomen was, gezegd, „ik heb bij1 de geesten van mijn voorouders gezworen drie jaar lang het leven van een kluizenaar te leven met geen enkel mensch omgang te hebben, mij' af te zonderen als iemand, die dood is voor de tegenwoordige belangen van de wereld. Mijn redenen voor dit be sluit zal ik je mededeelen, mits jij1 trouw het oontract uitvoert, dat ik je voorstellen zal. Wanneer jij er tegen op ziet je te binden, waartoe je als vrij' man het volle recht hebt, zal Ik je terugreis naar China betalen en je een som geld geven, waarmee je een eer volle loopbaan kan beginnen. Als je het voorstel aanvaardt, zal ik als man van eer mijn deel vervullen. De laatste acht jaar ben je tmljn huisknecht en leerling geweest. 'l „U hebt dezen ongelukkigen wees uit de handen van den tyrannieken gouverneur van den dood gered," viel Quong Ho hem in de rede zij spraken zijn moedertaal „u hebt hem de taal van Engeland en de wijs- geerige stelsels van het Oosten zoowel als P0 ze^e bij, ontstaan tus schen Engeland en Rusland, maakt het noodzakelijk hieromtrent eenige woorden te spreken. De Engelsche delegatie heeft gis teren de bevestiging ontvangen, dat de Brit sche regeering tot d'e Russische een ultima tum heeft gericht en staat op de onvoor- yervuJlhb? van alle eischen. Spr. achtte het zijn placht hij het Congres krach- tig te protesteeren tegen deze wijze van di plomatiek onderhandelen en hij meende er t0 posten wt)zen, dat de tijden voorbij i j j 0011 ultimatum wordt gebruikt als middel van diplomatiek verkeer tusschen be schaafde staten. Abramowitsj (Rusland) sloot zich namens de Russische arbeiders bij het protest van Henderson aan. Hij nam de Russische regee ring volstrekt niet tegen de Engelsche be schuldiging in bescherming, doch hij meen de, dat door het afbreken der diplomatieke betrekkingen het Russische volk door een nieuwe, hongerblokkade en een nieuwen oor log zou worden bedreigd. Hij hoopte, dat de Engelsche arbeiders alles in het werk zou den stellen om dit gevaar uit den weg te rui men. Vervolgens werd begonnen met de behan deling der agenda. De 2Vj.de Internationale. De Internationale Arbeltsgemeinschaft van soc. partijen te Weenen, de z.g. Twee-en- een-halMe Internationale, besloot, naar uit Hamburg wordt gemeld op voorstel van Ad- Ier met 99 tegen 6- stemmen tot ontbinding dezer organisatie, indien de oprichting eener socialistische .Arbeltsgemeinschaft-interna tionale" tot stand komt en de Tweede Inter nationale eveneens wordt ontbonden. ENGELAND. De verandering In de Brltsche regeering. Baldwln premier. De koning heeft Stanley Baldwin tot eerste- minister benoemd. Stanley Baldwin, de candidaat der conser vatieve „diehards", die thans tot het eerste- ministerschap is geroepen, was tot voor kort bij de groote menigte vrijwel onbekend. In het kabinet van Lloyd George was hij ge- ruimen tijd voorzitter van den Board of Trade, na eerst verscheiden jaren finan cieel secretaris van de schatkist te zijn ge weest. In October 1922, bij de vorming van het kabinet-Bonar Law, ging hij naar de post van kanselier der schatkist over. Hoewel Baldwin In de conservatieve partij steeds een voorname rol speelde, trad hij pas betrekkelijk kort geleden op den voorgrond biji de verdediging van zijn begrooting in het Lagerhuis. Men herinnert zich dat hij daar in den belastingbetalers aangenamer voor uitzichten opende en tevens een aanzienlijk bedrag voor de vermindering der schuld had uitgetrokken. Bovendien voerde hij als leider der Britsche missies de onderhande lingen met de Ver. Staten over de fundeering der schuld. Baldwin is 56 jaar oud. Londen, 28 Mei. Ten aanzien van de samenstelling van de nieuwe regeering voor ziet de „Times" de mogelijkheid, dat Lord Our- zon den last van zijn ambt op jongere schou ders zou willen leggen. Het blad acht het mo gelijk, dat aan Lordl Robert Oecil de post zal worden aangeboden. De „Daily Ohronicle" schrijft het passeeren van Curzon toe aan de vendetta der conserva tieve extremisten dagteekenende van twaalf jaar .geleden toen Ourzon's invloed verant woordelijk was voor de aanneming van de par- lementswet tot hervorming van het Hooger- huis. 1 Londen, 23 Mei. Dat Baldwin's optreden aanleiding zal geven tot een wijziging in de buitenland sch e politiek van Engeland, gelooft men niet. Op zijn hoogst zou van Baldwin als zakenman ©en nuchterder opvatting ten aan zien van de Russische politiek mogen worden verwacht. De „Daily HeTald" zegt, dat Baldwin in hoofdzaak steun geniet van de zakenwereld en de groote industrie, zoodat deze twee nog meer, dan thans invloed zullen hebben op den gang van zaken. Baldwin zal iets goeds kunnen doen, als hij de zakenwereld weet te overtuigen, dat het grootste probleem, dat om oplossing vraagt, is de verbetering van de levensvoorwaarden van de massa. Vermoedelijk, zegt de „Herald1", is Baldwin heter dan Ourzon in staat dit te doen. Londen, 28 Mei. Baldwin was den geheelen dag bezig met de samenstelling van het ka- Ingezonden mededeellng. van het Westen geleerd en u bent voor mij als een vader, aan wien ik kinderlijke trouw en toewijding verschuldigd hen." „Dat is heel mooi gezegd, Quong Ho," ant woordde Baltazar. „En ik stel je verklarin gen ten zeerste op prijs." De plaats, waar dit gedenkwaardig gesprek gehouden werd, was een klein slaapkamertje boven in het Savoy Hotel; Baltazar met bloeddoorloopen oogen en een barstende hoofdpijn op zijn bed zit tend en Quong Ho, onberispelijk in zijn Chineèsohe kleederdracht, voor hem staan de. „Ik ben niet gezegend met zoons en zal daarom gaarne de toewijding aanvaarden, die men een vader verschuldigd is. Doch slechts van een, tijdperk van drie jaar. Er kan een tijd komen, dat overdreven kinder lijke toewijding kinderlijk zou kunnen wor den." En hij legde hem het oontract voor. In ruil voor de absolute gehoorzaamheid van Quong Ho en zijn toestemming om drie jaar het leven van een kluizenaar te leiden, nam Baltazar de verplichting op zich om hem als den knapsten Ghineesdhen wiskun dige naar zijn vaderland terug te sturen want hij had den buitengewonen aanleg van! den jongen man reeds op prijs leeren stel len en hem daardoor eeni goede positie te verzekeren in het moderne Ohina, welks wonderbaarlijke toekomst het onderwerp van zoovele hunner droomen en gesprekken geweest was. En Quong Ho had den plech- tigen eed van trouw afgelegd en enkele we ken later de doodelijke eenzaamheid van het moeras als een van zelf sprekende levens voorwaarde aanvaard. Uw wollen trui, U heeft geen idéé hoe zorgvuldig deze gewasschen moet worden. Wilt U ze zacht en luchtig houden en steeds in haar goeden vorm dragen, zorg dan ze na het wasschen in LUX voorzichtig in de vorm te trekken en leg ze plat te drogen. Dit is de veiligste en gemakkelijkste weg. DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ, VLAARD1NGEN binet. Naar verluidt hebben de onderhande lingen een normaal verloop. Ourzon's besluit om de portefeuille van buitenlandsohe za ken te behouden wekt groote voldoening. Verondersteld wordt dat de andere leden van het kabinet zullen aanblijven en dat die al gemeene samenstelling der regeering onge wijzigd; zal blijven. Baldwin's voornaamste bezorgdheid is de keuze van een kanselier van de schatkist. De voormalige kanselier, Sir Robert Home, heeft Voor de post bedamkl Engeland en SowJet-RuslancL De Engelsche admiraliteit publiceert een uitdrukkelijke tegenspraak van de alarmee- rende geruchten over „vloottoebereidselen", die volgens de Daily Herald tegen Rusland bestemd zouden zijn. Het ministerie wijst er op, dat verschillende scheepsbewegingen, in dit bericht genoemd, reeds lang van te voren vast stonden en dat de kruistochten in de Middellandsche Zee totaal mets mét Rusland hebben uit te staan. Londen, 28 Mei. In weerwil van de offi cieele tegenspraak der Admiraliteit houdt de Daily Herald de bewering vol omtrent maritieme bewegingen: „Ik herhaal met ken nis'van zaken, zegt de diplomatieke mede werker van het blad, dat de voorbereiding ver gevorderd is voor de onmiddelijk© uit zending van lichte kruisers naar de Russi sche wateren, zoodra de handelsovereen komst zou worden opgezegd". Zeker van de onwankelbare trouw van Quong Ho en in de onverstoorbare afzonde ring leefde Baltazar een leven overeenkom stig zijn idealen. Geen enkele rimpeling van den maalstroom kwam, hoe zwak ook, tegen den lagen granieten muur, die de lage hoeve omgaf. Zes maanden verliepen voor zijn oogen een ander mensohelijk wezen dan Quong Ho zagen. Weliswaar kwam er een belasting ambtenaar, maar Quong Ho had dezen ont vangen en beloofd een chèque te zullen brengen. Verdere officieele personen 'kwa men er niet, want Quong Ho ging wekelijks naar het postkantoor en het station, om de brieven en pakken te halen. „Hersenen en geld en bevrijd zijn van alle mogelijke familieverwikkelingen zijn de beslissende factoren van het menschelijk geluk. Een mensch, die deze factoren tot zijn beschikking heeft, ds epn dwaas, wan neer hij door zichzelf niet ieder bestaan, dat hij verkiest, scheppen kan." Maar op een goeden dag, een wolkeloozen winterochtend, toen de zonneschijn, die de bevroren aaide kuste, de myriaden blaadjes der heideplanten in een dal van diamanten metamorphoseerde, zag Baltazar, die van den stal naar het woonhuis ging, een vreem de over het hek leunen. Het was een zwaar gebouwde man met een dik, kaalgeschoren gezicht, zinnelijke lippen en kleine, sluwe oogjes. Hij droeg een nieuw golfoostuum, overdreven van snit en kleur. Hij zeide heel familiaar: „Morgen, Mr. Balazar." Het Russische antwoord. Londen, 23 Mei. Het Russische antwoord op de' Britsche nota, hetwelk heden door Krassin aan Curzom is overhandigd, willigt de meeste Britsche eischen in en neemt een zeer verzoenlijken toon aan ten opzichte der andere punten. De nota stemt toe in het on verwijld1 sluiten eener conventie, welke de Britsche onderdanen veroorlooft buiten de driemijlsgrens te visschen, zoolang de quaes- tie nog niet door een internationale confe rentie is geregeld. De nota zegt voorts toe schadeloosstelling te zullen betalen voor de Britsche onderda nen, van wie er één is terechtgesteld en de anderen door de Sovjet-autoriteiten gevan gen zijn gezet, alsmede voor de in hechtenis gehouden visscherslieden. De Sovjetiregeering trekt de twee door Weinstein gezonden nota's in, welker in trekking door Engeland was gevraagd1 we gens haar beleedigenden toon. Ten slotte dringt het antwoord er op aan, dat de quaestie der bolsjewistische propa ganda door onderhandelingen zal worden ge regeld, en stelt voor om Tsjifcsjerin te dele- geeren, ten einde met een Britschen ver tegenwoordiger een samenkomst te hebben om de aangelegenheid te bespreken. IERLAND. De Valera heeft een nieuwe mededeeling openbaar gemaakt In verband met zijn onlangs voorgestelden grondslag voor vredesonderhan- Baltazar op hoffelijken toon, „zult u onge twijfeld ook weten, dat dat dijn hek is." „Natuurlijk „U leunt erop." Verbaasd richtte de vreemdeling zich op, „Ik hen een soort huurman van u. Ik woon een mijl of zeven hier vandaan op het groote landgoed aan dezen kant van WateivEnd: Cedar Chase. Ik heb al dikwijls, zoover ik met mijn Rolls-Royce komen kon, hierheen willen rijden en verder loopep, om te zien hoe u het maakt." „Dat is heel vriendelijk van u," zeide Bal tazar, terwijl hij naar het hek toekwam eni er zijn arm op legde, als om te laten zien, dat het zijn eigendom was. „U hebt gereden, u hebt geloopen en nu kunt u het zien." Voor Baltazar's ironischen (blik sloeg de vreemde den zijne neer. „Ik dacht zoo, dat u het eenzaam zoudt hebben en misschien wel eens een spelletje bridge zoudt willen spelen. Ik heet Plllivant." „Pillivant," zeide Baltazar. „Ik kan niet zeggen, dat die naam mij bevalt, hoewel er leelijker zijn." „U hebt er misschien wel van gehoord. Pillivant Go., houtkoopers. Wij zijn in den laatsten tijd1 nogal vooruitgegaan." „Zeker te danken aan uw persoonlijk ini tiatief. «Dat "wil ik niet tegenspreken. Wanneer je kolossale regeeringsoontraoten 'krijgen kan, waarom zou je ze dan niet nemen?" „Waarom niet? Waarom zou je Ja tijd ver spillen met iei« anders als je ze krijgen kan?" Mr. Pillivant haalde een gouden (sigaren- delingen. Hij' herhaalt dat vrede door overleg een nationale noodzakelijkheid is. Het is on mogelijk dat het tegenwoordige eenzijdige be stand voortduurt. De republikeinen kunnen niet onbepaald lijdelijk blijven tegenover de voortdurende aanvallen der Vrijstaters. De Valera meent, dat de regeering geen vrede verlangt, maar verkiezingen wil in een oorlogs toestand, zoodat den republikeinen de vrijheid van het woord en van vergadering kan worden onthouden. De Valera beweerde ten slotte, dat geen tien personen van de Vrijstaters im vrije verkie zingen zouden gekozen worden. BELGIE. De stakingsbeweging In België herleeft weer. De ministerraad zou hebben besloten nog vier lichtingen van het spoorwegbatal jon te mobiliseeren. ITALIË. Monarchisten contra fascisten. De „Stampa" verneemt uit Palermo, dat er incidenten hebben plaats gehad tusschen fascisten en anti-fascistische monarchisten de aanhangers van de Solvini. De fascisten vervolgen de sovinlsten onverbiddelijk. Zon dag kwam het tot ernstige botsingen, waar bij een persoon zwaar gewond werd, terwijl verschillende anderen lichte verwondingen opliepen. Op de Corso Vittorio Emmanuelo had eveneens een ernstige botsing plaats. Ongeveer 80 solvlnisten ontmoette daar een troep fascisten, Eerstgenoemden vielen de zwakkere fascistische afdeeling aan. De fas cisten grepen naar de wapens en vuurden. Een koetsier werd' doodelijk getroffen. Te Vlnzaco heeft een botsing plaats gehad tusschen gewapende fascisten en popolari. Eén der laatsten werd gedood. Grieken en Turken. Turksche troepen hebben de brug over de Maritza bij Karagatsj in de lucht doen vlie gen. Het bericht heeft te Athene ontsteltenis veroorzaakt. Parijs, 23 Mei. Volgens hier ontvangen be richten komen er nog steeds Grieksche ver sterkingen aan de Maritza aan, terwijl Bul- gaarsche troepenbewegingen aan de Thra- cische grens worden gemeld. Aan den ande ren kant verluidt, dat de Turken bereid zijn de Grieksche voorstellen inzake den drie hoek Dimotika-Karagatsj te aanvaarden. Frankrijk heeft zich bereid verklaard zich met betaling van de Turksche schuld in francs Jnplaats van in goud tevreden te stellen, Londen, 28 Mei. De Grieken hebben ziieh bereid verklaard Karagatsj aan de Turken af te staan in plaats van een oorlogsvergoe ding te betalen. Naar verluidt toonde Ismet pasja zich verheugd' over dit aanbod het welk naar Augora doorgezonden ia. BULGARIJE. Een communistische proefneming voor communisten. De, overigens niet bepaald communist! sch- gezinde, Bulgaarsche regoering worden plan nen toegeschreven voor het hioudcn van een oommunistische proef. Voorgesteld zou wor den de instelling van een gemeenschap ln alle gemeenten, waar tien communistische kiezers zijn, In zulke gemeenten zal het be zit van de aanhangers van het communisme worden verbeurd verklaard en ter beschik king gesteld worden van de gemeenschap. Do leden van een familie, voorstanders van het communisme, zullen hun erfrecht verliezen ten bate van de gemeenschap. Alle leden van de gemeenschap leven volgens voor allen gelijke voorschriften, werken gedurende een bepaalden tijd en ontvangen levensmiddelen enz. uit voorraden van de gemeenschap. Wie iets anders gebruikt, wordt gefusilleerd. De Ingezonden Mededeellng. Opticien - Hoofdgracht 73. koker uit zijn binnenzak, drukte dien open en hield hem zijn ongastvrijen gastheer voor. „Een sigaar? U behoeft niet bang te zijn. Zij' kosten me tweehonderd shilling de hon derd en ik krijig ze goedkoop. Niet?" Balta zar weigerde beleefd. „U weet niet wat u afslaat." Hij beet het puntje af van de sigaar, die hij gekozen had, stak die aan met een dikken waslucifer, dien hij' uit een kleineren gouden koker nam, en deed een paar trekjes. „Een grappig soort leven schijnt u hier te leiden, Mr. Baltazar. Bliksems grappig!" „Ik zie wel, dat u een sterk ontwikkeld gevoel voor humor hebt". Weer bracht de spottende blik van zijn koude, grijze oogen den onwelkomen (bezoe ker in verlegenheid, die niets beters te doen wist dan te vragen: „Een prachtige dag, vindt u niet?" „Zóó mooi, Mr. Pillivant," antwoordde Baltazar, „dat het zelfzuchtig van mij zijn zou, als ik u daar niet ongestoord van liet genieten.'' En met een beleefde buiging liet hij1 Mr. Pillivant staan en liep het huis in. Mr. Pil livant, die eindelijk begreep, dat de andere niets van zijn vriendschappelijka toenade ring weten wilde, keek hem even na en ging dan verder. „Quong Ho," zeide Baltazar, „wanneer je den volgenden keer naar Water-End gaat, moet je een sterken en buitengewoon boos- aardigen hond meebrengen." Veertien dagen later werd Brutus aan het huishouden toegevoegd. (Wordt vervolgd). 1 COURANT Licht op 'voor auto's en fietsen: Donderdag 24 Meinar. Vrtydag 25 8.80 Fabrikanten van SUNLIGHT en TWINK. „Daar u mijln naam kent," antwoordde

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1