r jntfwSfa sss t'i ssssswi*» jüsssks Snzr™ as SS® s£$ssd 'SS S den vast te stelten «Bsrig. m. maximum-melkprijs h< even en hoe Wlerlngen, 28 Mei. 3928. Wlerlngen, 24 Mei 1928. Duivensport. Mr. K. J. O. Stalcman Bosse, Burgemeester. sing de deur open en tred de keizerin zelf in het vertrek, waar de barones wachtte, om de on gelukkige moeder den dood van haar en van haar eigen zoon mede te deelen. Zeer aangrijpend ie de paesage in het geschrift, waar verteld wordt hoe graai Stockau en de broeder van baxonee Veteera, Alexander Baltazzi, op 31 Januari op bet kasteel Mayerling het lijk van Marie Veteera vonden. Zij had een doodelijke schotwond in de linkerslaap 38 uur waren ver streken sinds de dood was ingetreden. Aan het slot worden drie afscheidsbrieven van barones Marie vermeld, waaruit overtuigend blijkt, dat beide hoogstaande menechen, na hevi- gen strijd, besloten hadden vrijwillig het leven, waarin zij elkaar niet mochten toebehooren, te verlaten. Door deze publicatie schijnt wel voorgoed elke sluier van geheimzinnigheid aan de tragedie van het kasteel van Mayerling ontnomen te zijn. Om haar slechts haar simpele grootschheid van niet te peilen menschelijk leed te laten. UIT DEN OMTREK. TexeL De vergadering van de Boerenleenbank, gisterenavond in het hotel „De Zwaan ge houden, was geen gewone jaarvergadering, doch belegd om twee leden van den Raad van Toezicht te kiezen. Deze konden zich dan nog vóór de groote vergadering eerst nog wat in de zaken van de Bank inwerken. Het dage- lijksch' bestuur moet ook steeds voltallig zijn, In beginsel was vroeger besloten om niet aan politiek te doen en voor een R.-Kath. een katholiek te stemmen en voor een niet-R.-K. ook weer geen katholiek, en ofschoon de leden volkomen vrij zijn, hoopte de Voorzitter, de heer Haakman, dat hieraan de hand werd ge houden. In deze vergadering waren aanwezig dó be stuursleden J. Witte Pz., H. Haakman, P. Stoepker en Jb. Nz. Kikkert en 72 leden. Voor de vacature van den heer Roeloffs werd bij 2e vrij® stemming gekozen de heer D. H. Bruin, Den Hoorn, met 48 van de 72 stemmen. Op B. Bakker Oz. werden toen 21 stemmen uitgebracht. Voor de vacature van den heer K. Bakker, werd bij de 2e vrije stem ming gekozen de heer 'M. Kuip met 40 stem men. Op den heer G. P. Witte' werden toen 29 stemmen uitgebracht. Bij de eerste stem ming tusschen, deze heeren verkreeg Kuip er 34 en Witte' 33. De volgende week zal deze vergadering op nieuw worden gehouden om deze besluiten te bekrachtigen, omdat er niet voldoende leden thans daarvoor aanwezig waren. De voorzitter, de heer Haakman, sprak de hoop uit, na een woord van dankbare herinne ring aan dé nagedachtenis van de overleden bestuursleden, dat de opvolgers de voetstappen van hun voorgangers zullen volgen, en den wensch, dat het bestuurslid, de heer O. W. Bakker, die ziek is, nog terug zal keeren. Deze toch was steeds 'bereid zich geheel voor de Bank op te offeren. De waarnemend secretaris, de heer Kikkert, zal op alle kantoordagen van 912 ure aan wezig zijn om als vraagbaak te dienen en in lichtingen te geven. Voorts om tegemoet te komen aan velen, die overdag geen tijd hebben om aan de Bank 'te komen, Dinsdagsavonds van 79 ure zitting houden. 'Zonder voorafgaand® kennisgeving worden de Banken overal door den Inspecteur van de Centrale gecontroleerd. Zoo is dan ook hier de Inspeotie geweest en dit gunstig rapport werd voorgelezen. Die inspectie is om fraude of na latigheid te voorkomen. Over een maand zal er een gewone alge- meene jaarvergadering worden gehouden en tevens stemming, omdat de heer O. W. Bakker volgens rooster aan de 'beurt van aftreden is en algemeen werd de hoop gekoesterd', dat deze weer zal herstellen. TexeL Van hier werden verzonden: 21 Mei: 231 lammeren, 6 koeden en 4 kal veren. 22 Mei: 800 lammeren, 4 koeien en 6 kal veren. 24 Mei met 3 stoomschepen en 2 motoren: 8650 lammeren, 6 schapen en 7 paarden. Gisteravond trad voor da afd. „Texel" van Volksonderwijs op de heer de W.it uit Rotterdam. Voor een aandachtig gehoor zette de heer de Wit de schoone taak van Volksonderwijs uiteen. Zij stond en staat nog steeds gereed om de openbare school te verdedigen. De lezing werd afgewisseld door een drietal zangnummers van den heer v. d. Ham en Mej. E. Kramer. De heer M. UIT DE OUDE DOOS. Helder 1850—1860. Omdat de herinnering van hetgeen op den 28 Juni 1859, in betrekking tot de dokgeschie denis, is voorgevallen, zeker aan zeer vele inwoners welgevallig zal zijn, laten wij hier volgen het verslag van het plechtig leggen van den eersten steen van het nieuwe droge dok op het maritieme Etablissement Wil lemsoord, hetwelk door den heer Vice-Ad miraal, directeur en kommandant D. Bijl de Vroe is verricht en van het zeldzaamste bal, op den avond van dien dag, dat ooit ter dezer plaats gehouden werd. Het luidt: „Nadat Z. Excellentie, gevolgd door den Vioe-Admiraal t Hooft en een1 schitteren den staf, aan de dok-commissie, werd Z. Exc., onder het geven van het aan zijn rang ver bonden saluut, over het met vele vlaggen versierde terrein naar het bureau geleid en aldaar door die commissie ontvangen, even als de Burgemeester en de Wethouders der gemeente Helder. De Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in Noord-Holland, voorzitter der commissie, Z. Exc. verzocht hebbende om tot het vol voeren der plechtigheid over te gaan, begaf zich de stoet, voorafgegaan door genoemde deputatie, over de daartoe gemaakte trap door de eerepoort, welke op den noordelijken schermmuur van het dok was geplaatst, in den put. Eene eerewacht van mariniers gaf Z. Exc. de aan zijn rang verschuldigde eerbewijzen, terwijl de muziek hem met fanfares begroet te. De aannemer verwelkomde Z. Exc. op den vloer van het dok, in een daar geplaatste tent. De voorzitter der dokoommissie nam het woord en zeide het volgende: „HoogEdel Gestrenge Heer! „De commissie voor de dokwerken heeft Dffl en mej. E. Dijk gaven oen paar prach tige muzieknummers voor plano en cello, n.1. Ave Maria en Muselle van Offenbach. De heer Klimp liet aan het eind nog eenige lantaarnplaatjes zien van de Veluwe. Op duidelijke wijze vertelde de heer Klunp hoe achterlijk het daar nog met den landbouw gesteld ia Wel wordt er door verschillende landbouwmaatschappijen veel tot verbete ring gedaan. De voorz. van Volksonderwijs, de heer W. H. Lap, was zeker de tolk van alle aanwezigen, toen hij hartelijk dank bracht aan allen, die tot 'het welslagen van dezen avond hadden medegewerkt. De Cocksdorp, 25 Mei 1923. De postschipper Buys, varende tusschen Cocksdorp en de Vliehors, ontdekte in de roef van Zijn schuit, die hij, na langen tijd zijn vlet voor het vervoer gebezigd te hebben, thans gebruikte, dat een kwikstaartjespaar daarin een nestje bad gebouwd. De eitjes waren blijkbaar net uitgebroed en het kwikstaartje was nog vol zorg voor zijn nakomelingschap. Het postbedrijf moest echter, ondanks de teere dingen, die daar in in het roefje ge beurden, doorgaan en de schuit stevende dus naar de Vliehors. Nauwelijks halverwege kwam echter het kwikstaartje, den bek vol^ voedsel, rond de schuit gevlogen en vloog in de roef om heit kroost te voeden. Zoodra ze weer terugge keerd waren, was ook hét kwikstaartje weer present, wederom met voedsel voor de jon gen. Het spreekt van zelf, dat men het nest met rust heeft gelaten, opdat het broedsel goed tot zijn recht kan komen. Burgerlijke stand van Texel van 19 tot en met 25 Mei 1923. GEBOREN: Marretje, d. v. Willem Bar- horst en Cornelia Bakker; Neeltje, d. v. Aiis Bremer en Bertha Druif. Schagen. Er zijn werkelijk menschen, vele zelfs, die meenen, dat men overal beter koopen en ver- koopen kan, dan in de onmiddellijke nabijheid. Dat is dan niet alleen met vele huishoudelijke artikelen het geval, maar ook met marktaan- voer, of handelsbenoodigdheden. Nu is het een enkelen keer wel eens denkbaar, ja zelfs wel eens mogelijk, dait men van verre wel eens beter klaar kan komen» dan in de nabijheid', dat men eldérs iets meer voor zijne waar kan krijgen, dan in de omgeving, dóch dat is dan in den regel tijdelijk, dat is of was een gevolg van verbroken evenwicht, dat zich weer even spoedig herstelt, als het verschil in peil tus schen in verband staande waterstanden. De prijs is een gevolg van vraag en aanbod. Zijn deze beide norma*, dan is het met den prijs ook zoo. Wij hebben d'e prijzen te Amsterdam, Pur merend', Alkmaar en Schagen nagegaan en vergeleken in de week, waarin 15 Mei viel en kwamen dan tot de volgende uitkomsten. In die week noteerde Amsterdam voor le kw. vette koeien f 1.25, Alkmaar gaf geen pondsprijs, maar gaf als markt op f 250 a f 550, dat gaf als prijs op 12 Mei f 1.25 a f 1.30, Purmerend f 1.35, Schagen f 1.30. Nu is hier Amsterdam 5 cent lager,'en; Purmerend 5 cent hooger dan Schagen. Wel is 5 cent per pond meer bij' een gewicht van 600 pond een bedrag van f 80, maar het is en blijft een schatting, en bij hoe veel koeien zal dat f 80 meer zijn geweest? Nuchtere kalveren: A'dam f 14 a f 26, Pur merend f 12 a f 20, Alkmaar f 12 a f 30, Scha gen f 12 a f 30; overhouders A'dam f 40 a f 56, Alkmaar f 38 a f 54, Purmerend f 50 a f 56, Schagen f 40 a f 60; lammeren A'dam f 18 a f 26, Alkmaar f 12 a f 82, Purmerend f 14 a f 32, Schagen f 18 a f 32; vette varkens A dam f 1.03 a f 1.05, Alkmaar f 0.86 a f 0.92, Purmerend- f 0.86 a f 0.92, Schagen f 0.86 a f 0.92* Zij, waarvoor Schagen de naaste markt is, behoeven dUs geen extra kosten voor vervoer, reis, verblijf en verzuim te maken om een hoogeren prijs te krijgen. Dat komt overal vrijwel op hetzelfde neer. Te Schagen was Donderdag d'e handél in vette koeien iets vlug ger dan verleden week, de prijs bleef echter ongeveer gelijk. Men betaalde vcor le kwal. f 1.25 a f 1.30; voor 2e f 1.— a f 1.10; voor 3e f 0.80 a f 0.90. Den hoogst en marktprijs ontving J. Schenk van Barsingerhorn met f 630. Geldekoeien blijven hoog. Daar Mina alle weiders voorzien zijn, neemt de aanvoer viug af. Schapen |en lammeren hadden een goeden dag. Vette overhouders liepen tot f 60- geknipte overhouders mede voor dén dood gin gen voor 53 gld. Oude schapen voor de weide mij de vereerende taak opgedragen, het woord te voeren, en daartoe zij het mij vergund, uwe aandacht voor weinige oogenblikken te ves tigen op het gewicht van dezen stond. „Het gemis van droge dokken op het mari tieme Etablissement Willemsoord, in de na bijheid van de belangrijke zeehaven het Nieu we Diep, heeft zich sind9 jaren voor 's Rijks Marine doen gevoelen. De béhoefte daaraan is zeer dringend geworden, sedert men be gonnen is de stoomkracht meer algemeen tot voortstuwing van 's lands schepen aan te wenden. „Nadat het bestaande oude dok geheel on bruikbaar was bevonden en hangende de ontwerpen die voor de herstelling daarvan ter sprake werden gebracht, was het, bij de behandeling van ês Rijks begrooting voor 1857, aan Z. Exc. den Minister van Marine, Mr. Lotsy, voorbehouden, de wetgevende macht te overtuigen, dat deze aangelegenheid dringende voorziening eischte en van haar de middelen te verkrijgen om den bouw aan te vangen van een nieuw droogdok van 110 meter lengte stapeling, geschikt voor de op name en herstelling van geheel gearmeerde schroeffregatten van de le klasse. „De fundeeringsput voor zoodanig dok werd dan ook in 1857 gemaakt, en de werk zaamheden daarin zijn in 1858 aangevangen. Het moeilijke werk der fundeering, dat op de hoogst aanzienlijke diepte van ruim 11 meter onder het peil van volzee in bewegelijke zandgronden moest worden uitgevoerd, is, na het overwinnen van menigvuldige bezwaren, niet lang geleden gereed gekomen, en wij zijn het oogenblik genaderd, waaróp de gedenk steen mét plechtigheid zal worden gelegd. „De commissie, overtuigd van het moeilijke der taak aan haar opgedragen, van hare af hankelijkheid van Gods onmisbaren zegen en van de behoefte aan hulp en medewerking van autoriteiten, ambtenaren en bijzondere personen, is dankbaar gestemd en verheugt er zich in, dat het werk zoo ver is gevorderd en gunstige vooruitzichten voor den verde ren bouw oplevert. en om de melk noteerdten van f 46 tot f 52, een zeer goede prijs. Lammeren voor de wede f 18 a f 34.50; van de beste, vleezige soort ging een deel naar Engeland. Dat wordt daar vleescb van f 1.60 a f 1.75 het pond Varkens 80 a 88 cent per K.G. Handel stug. Uitslag der verkooping op 24 Mei j.1. te Schagen, ten overstaan van notaris O. L. van den Bergh. Een motoraakvlet, groot 101/» ton, behoo- rende tot de goederen in het faillissement van den heer G. dé Groot te Schagen. Koopers: Gebrs. Vlam, scheepsbouwmeesters te Schoori- aam, vóór f 1525. Een boer uit eene gemeente ten Zuiden van Schagen verkocht daar Donderdag eene koe voor f 460. Toen na den koop het fondsen ter sprake kwam, wilde hij' daar niets van weten, ook niet toen de kooper ham mededeelde, dat bij afkeuring al het verlies voor den verkooper kwam. Dat gaf evenwel niet, de koe mocht niet verzekerd' worden. Gok niet toen de kooper de 4 gld fondsgeld wilde 'betalen, na aftrek van de koopsom. Of het publiek hem al op het groote risico wees, dat hij liep, daar hij de koe zuiver moest afleveren, dat gaf alles niets. Toen zijn wij weggegaan, die domheid1 ging ons te ver. De opzichter bij de Nederlandsche Spoorwe gen te Kesteren, de heer Overdijk, wordt over geplaatst naar Schagen. De heer W. Roggeveen Az. is Vrijdag te Amsterdam geslaagd als 3de stuurman. Een Schager weidér van- eenige schapen teelde bij' zijne 5 schapen 8 lammeren; daar voor ontving hij op de Schager markt van Donderdag j.1. 8 maal 34l/a gld. of 276 gld Dit was nog eens loonend weidén, en nu de wol nog. Het mond!- en klauwzeer neemt wekelijks in ons land' toe. In de week van 6 tot 13 Mei kwa men 24 gevallen voor in! 16 gemeenten. Boven aan stopd Zuid-Holland met 14 gevallen in 7 gemeenten. Denemarken maakt eene wereldreclame voor zijn vee. Zoo zuEen nu drie in Deenschen trant ingerichte boerderijen in Japan worden geïn stalleerd, d'ie déor Deensche gezinnen zullen wordén bewoond, en het bedrijf geheel op Deensche, wijze zullen beheeren. Hongarije heeft aan eene Deensche combi natie vergunning verleend in de Hongaarsche laagvlakte 40 melkveeboerderijen te exploitee- ren, waarbij uitsluitend Deensch personeel werkzaam zal zijn. Op die wijze zal de Deen sche actie bij de bevolking wel inslaan, vooral ook omdat men de uitstekende resultaten met eigen oogen kan nagaan. Anna Paulowna. Uitslag der verkooping te Anna Paulowna op 25 Mei ten overstaan van de notarissen Goldenberg te Hdllegom en Vrijburg te Zijpe. Huismanswoning met schuren, erven, arbeiderswoningen en weiland aan de Zandvaart en Ballastvaart te Anna Paulow na, groot 20,09,90 H.A., ten verzoeke van gebr. Schilpzand te Hillegom. Kooper van alle perceelen A. Govers cjs., Helder voor 21915. Breezand. De Muziekvereentging „Ooncordla'' be haalde Maandag 2e Pinksterdag op het con cours te Twisk een derden prijs in de derde af deeling Harmonie. Het was de eerste m^al dat „Conoordia" aan een concours deelnam. Moge het behaalde succes voor de leden der vereeniging een aansporing zijn, om met dezelfde ambitie als tot heden voort te gaan onder de beproefde leiding van hun be kwamen directeur. Breezand. Donderdagavond 24 Mei hield de melk- éveranciersvereenSging „Gelijkheid en eenr dracht zij' ons streven" haar Jaarvergade ring in het lokaal van den heer D. Zon. iDe voorzitter, de heer A. Buy, heet de aanwezigen welkom en zegt, dat de leden de jaarvergadering natuurlijk eerder ver wacht zullen hebben, maar het is voor het bestuur weer e?n drukke tijd geweest en vandaar die vertraging. Spreker zelf heeft de vergadering te Helder niet hij kunnen wonen wegens ziekte en ook het bestuurslid, de heer Voorthuizen, was ongesteld. Maar een drietal leden hebben het 'bestuur bijge staan, voor welke hulp voorzitter hen zijn „Wij gelooven, dat deze uitkomst in de eerste en voornaamste plaats verschuldigd is aan den Minister van Marine Mr, Lotsy, die niet geaarzeld heeft, alle die kostbare maat regelen goed te keuren, welke door den drang der omstandigheden gevorderd' werden. Wij hopen, dat onder het'bestuur van Z. Exc. de dokwerken mogen worden voltooid, en dat het moge blijken, dat deze in allen1 deele aan hunne bestemming beantwoorden. ,yDe 'heusche en welwillende medewerking van Uwe Exc., die aan het hoofd van de di rectie der Marine te Willemsoord zijt ge plaatst, is ons bij voortduring, wij betui gen het gaarne, ruimschoots ten deel gevallen. Dit heeft den geregelden loop der zaak bevorderd en veel goeds te weeg ge bracht. „Wij hebben vele redenen van tevredenr heid over den ijver en plichtsbetrachting van hen, die hunne diensten bij dit werk verlee- nen, en gewagen met veel lof van ons mede lid en Secretaris, den Ingenieur Strootman, die met het dagelijksoh beheer der werken is belast. „De goede diensten van den Officier-Ma chinist van Aken, aan wien het toezicht op de werking der Rijks-Stoomwerktuigen voor de ontlediging van den dokput is opgedragen, en van den Hoofd-Opzichter Weehuizen, die een goed voorbeeld aan zijne onderhebbende opzichters geeft, worden door ons hoog ge schat. „De geachte en aanzienlijke vereeniging van deskundigen, de heeren Visser en Comp., die deze werken hebben aangenomen, mag niet vergeten worden; zij Is bij machte het werk krachtdadig voort te zetten, bezield met den wil om de deugdzaamheid daarvan te be vorderen, en steeds bereid om ons met haren raad behulpzaam te zijn. „Die medewerking van zoovelen, ik heb het reeds geeegd, is onontbeerlijk. Wij hopen ze voortdurend te ondervinden, en vragen daarom met bescheidenheid, doch ook met ernst, want hier moet nog zeer veel voor de dokwerken tot stand gébracht worden, dat, dank 'brengt. Over hrt ^t°tevredenheid kan over het algemeen ker den terug worden ^oor de vereonighiK' wensch uit dat 1923 maar hij S^iünder gunstig moge oes- hot tegendeel, of* naderingen te Helder zij h vergaderm- het geheel niet lleT samenwerking gen. Met oen ^emep op a moei. ter bestrijding van eve^ueei dering. lijkheden opent voorzitter^ wordt te leveren kwantum me herinnering, bleven. Voorts b^n'k ^^bestuur een dat het Heldersche g b ald> wat aan- leiding tot een in het ten slotte de Hooge R n onz6n gelijk b«d geeteji ^gbe8luit het verslag, steun aan de saters, lthans dit goede Ser tot elkander heeft gebracht Volgt retoning <ffl den penningmeester, .-o, heeren daarentegen hadden 531/, Voor- Er is alzoo een saldo van 268,53 zitter bedankte de heeren voor hunmoeite en den penningmeester voor zijn g htVerslag wordt gedaan van de verkering te Helder met de Gentxaloen fprentie met den wethouder erstegen Uitvoerig werd door het bestuur ie 1 Breezand" uiteengezet, waardoor de straat- nSrX Helder zSoveel hooger moest zijn daninveie andere plaatsen. Gewezen werd S Sn grooten afstand, de kosten aanvoer per wagen, de mindere vruchtbaar h" grond, die -wal te waar do tod- en pachtprijzen minder hoog deed zyn dan eldérs, doch waartegnover stond, dat er steeds belangrijke sommen aan krmstmest moesten uitgegeven worden. Het resultaat der besprekingen was, dat de prijs voor de leveranciers is vastgesteld op 1015 cent, franco stad en de straatprijs op 14 oent. Het bestuur heeft den indruk gekregen, dat het beter zou geweest zijn, wanneer-men vroeger met 'het Heldersche gemeentebestuur In overleg getreden was. De ma^mum-prijshe- paling zou dan zeer waarschijnlijk uitgeble ven zijn. In ieder geval, er is wederzijds toe zegging gedaan opnieuw te overleggen, wan neer door ons een verhooging van den melk prijs noodzakelijk mocht worden geacht. De penningmeester doet vervolgens rap port van de uitbetaling door de kaasfabriek. Als punt 7 staat op de agenda een voorstel van den heer J. Pranger tot vorming van een strijdkas. Nu echter hert Gemeentebe stuur van Helder getoond heeft te willon sa menwerken, trekt de heer Pranger zijn voor stel in. Thans kwam in bespreking een kwestie tusschen den heer H. Kranenburg en den heer Vader te Koegras. De heer Kranenburg gaf zijn melk steeds met den wagen van den heer Vader mee, doch opeens werd deze 180 L. niet meer aanvaard, waarom besloten werd deze nu met den melkwagen van Bree zand te laten aanvoeren. De Centrale wenschte ze evenwel niet te aooepteeren en zoo kwam ze terug, zoodat de eigenaar ze ten laatste, verzuurd en wel, weer thuis had, Inmiddels hadden lasterpraatjes bewerkt, dat ook de fabriek aarzelde ze klakkeloos te aanvaarden. Eerat op een attest werd ze ten slotte als alleszins deugdelijk geaooepteerd. Van 16 tot en' met 27 April heeft de heer Kranenburg zijn melk echter thuis moeten houden en hij vraagt nu, als lid der afd., een gedeeltelijke schadevergoeding voor die ruim 1400 Liter. Over deze kwestie wordt echter eindeloos lang gedelibereerd, aller lei beschouwingen komen naar voren, maar ten slotte wordt besloten, dat de zaak aan het Hoofdbestuur uiteengezet zal worden. Aan de heeren Spigt en Romar, die thans nog hun melk met Koegras meegeven, zal luister der Regeering van Zijne Majesteit onzen geëerbiedigden Koning en tot den bloei van het zoo gezegende en ons dierbare Nederland, door de verbetering en uitbreiding van hare hooggeschatte zeemacht. „Het is de wil van Z. Exc. den Minister van Marine dat de gedenksteen door U, Heer Admiraal, worde geplaatst. Het zal gewis al gemeen genoegen geven» dat deze plechtig heid, onder den toevloed van zoovele en zoo aanzienlijke autoriteiten en particulieren als hier vergaderd zijn, door een der hoogst ge plaatste Officieren van de Koninklijke Neder landsche Zeemacht zal worden verricht. De commissie voor de dokwerken verzoekt U HoogEdel Gestrenge eerbiedig, daartoe te willen overgaan. Ik heb gezegd" De Ingenieur Strootiman las toen het op perkament geschreven Proces-Verbaal voor, dat van den volgenden inhoud is: ,JProces-Verbaal van het leggen van den eersten steen vant he nieuwe dok, op het Maritieme Etablissement Willemsoord. „Op heden den acht en twintigsten Juni des jaars 1800 negen en vijftig is door dén ondergeteekende, D. Bijl de Vroe, Vice-Ad- miraal der Kon. Ned. Marine, Directeur en Kommandant te Willemsoord, Ridder van de orde van den Nederlandschen Leeuw, Kom- mandeur van de Zweedsche Zwaardorde en van die van Stanislaus van Rusland 2de klas se, Ridder van de orde van den rooden Adelaar van Pruisen 3de klasse, overgegaan tot het leggen van den eersten steen van het metsel werk van het nieuwe droge dok op het Ma ritieme Etablissement Willemsoord, in tegen woordigheid van de commissie voor de dok werken te Willemsoord', zijnde de Heeren: J. G. van Gendt, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat in Noord-Holland, Voorzitter. F. W. Oonrad, Inspecteur van den Water staat, Lid. worden bericht, dat de afdeeling niet garant zal wezen voor eventueel® schade, Indien z(] te eenlgertijd op dezelfde wijze als de heer Kranenburg behandeld mochten worden. Nadat bij de rondvraag de heer A. Lange- reis nog voor levering aan de fabriek is aaii- gewezen, wordt de vergadering gesloten. De rijksveldwachter A. Admiraal, welke op dein 2den Pinksterdag des naahts om streeks 1 uur tijdens een schermutseling van eenige jongelui door een zekere Jan te Bok. kei, verraderlijk in den rug werd aangevallen en lm don hals en rug door ham met een mes flink werd bewerkt, maakt het tot heden gelukkig goed. De snij- en steekwonden, wa ren anders nogal van eenige beteekenls doch gelukkig niet levensgevaarlijk (zooals een Telegraaf-bericht meldt). Het jonge mensch was, toen hij zijn wan daad beging geheel nuchter en is met voor bedachten rade te werk gegaan. Vandaag ]8 hij onder politlegelelde naar de strafgevan genis te Alkmaar vervoerd. Het geval wekte hier heel wat consterna tie, temeer daar Admiraal bekend staat als een goed politieman, die flink met de burge rij om kan gaan. Ook de tweede dader, welke medeplichtig is aan den met voorbebdachten rade in den 2den Pinksternacht gepleegdon moordaan slag op den rijksveldwachter A. Admiraal is heden gevangen genomen. Het is een zekere Jan Poel Wz., welke bij een hem afgenomen verhoor een volledige bekentenis heeft af gelegd. Ook deze dader zal morgen, Vrijdag, naar de strafgevangenis te Alkmaar worden' vervoerd. Zondas J.1. werd een wedvlucht gehouden van Lier (.Beigiö), afstand voor Holder pijn. 200 K.M. Daar het hier het eerste afdeel ingaconcoui» wan, was de deelname nogal behoorlijk. Ia con cours waren dan ook 1074 vogels, uitgezonderd do vogels, die niet in oonoours waren, zullen er alleen van onze afdeeling wel 2000 duiven gelost zijn. De prijzen hier in Helder waren als volrt: K. de Klerk 30o en 37e prijs; C. 6wennen SSu, C. Cheret 36e, 148e, 149e, W. Dienaar 86e, #2e, 44e, 64e, 86e, 89e, 212e; F. 6cholten 40e, 41e, 66e, 83e; H. L. Mulder 45e, 67e, 188e, 183e; J. M. Peters 48e, 49e, 64e, 62e, 134e, 140e, 155e, 215e; O. Buia 57e, 79e; A Felkers 660, 66e, 75e. 84e, 98e, 104e; J. Riem ere 78e, 106e, 114e, 166e, 206e; C. Puhl 82e, yOe, 91, 112e, 152e; 51. Bruin 94e, 139e; W. Jans 96a, 109e, 161e; Meyllnk 10le, 145e; Spiekman 117e, 168e; K. Holtz 169e, 160e, 161e; J. v. Doorn 177e; Koopman 178e; J. d. B runde 210e. Voorwaar dus oen aardig resultaat, den korten afstand in rekening genomen. De le prijswinnaar van deze wedvlucht is in Zaandam; deze vogel legde den afstand af met een snelheid van 1677 Meter per minuut; De 36e prijewinner, dus de le vogel alhier, 1501 Meter per minuut, terwijl de laatste prijswinnende duif, dus de 215e ge constateerd 0 vogel ln N.-Holland, nog 1387 Meter per minuut aflegde. Nemen wij nu nog in aan merking dat de wind Z.W. was met den ge- eelen ochtend regen en op sommige plaatsen ha gel, dan is dit een aardig resultaat De vogel* werden gelost otn 8 uur morgens; de aerite duif werd hier geoonstateerd om 10 uur 12 min. 50 aeo., dus de afstand van Lier in 2 uur en 12.60 min. De vlucht Mons ging wagens de staking niet door; de duiven worden gelost te Roosen daal. A.s. Zondag 27 Mei wordt gevlogen van Noyon, afstand plm. 400 K.M. Alle liefhebbers veel suooss. De volgends week de veresnlglngsululagen van Lier en Roo eendaaL pt p_ q Laster Ls als een sneeuwbal; hij vergroot aanhoudend onder het voortrollen. De mensch bestaat om den mensch: de een moet den ander heipon. Wat do toekomst ook omhult, als geen angBt ons hart vervult, En wjj onzen pLLoht betrachten, Xunnen wij gerust haar wachten; Wélk een ramp of vreugd' zij biedt: Vreezen wij de toekomst niet. In niets heb ik meer vertrouwen dan in een goed voorbeeld. Joh. Westerman. Zoek Uw roeping en bestemming niet boven lucht en wolken; zoek ze in Uw ar beid en ln den kring, waarin gij geplaatst [«m M Jhr. Ortt van Schonauwen, Hoofd-Ingenieur van den Waterstaat, Lid. A. E. Tromp, Hoofd-Ingenieur der Marine, Lid, en J. Strootman, Ingenieur van den Waterstaat, Secretaris, tevens belast met het dage lijksoh beheer over de genoemde werkzaam heden» en van de heeren F. X. R. 't Hooft, Vice-Admiraal der Kon. Ned. Marine; van het Gemeentebestuur van den Helder, vertegenwoordigd door de heeren: A. Boomsma en, O. Bakker Bz., Wethouders en L. Verhey, Secretaris der gemeente Helder, en van den heer A. Visser Pz., te Sliedrecbt, aannemer van het gemelde werk. Waarvan dit Proces-Verbaal is opgemaakt, dat, met een exemplaar van elk der nu wet tig gangbaar zijnde muntspeciën, in een loo- den koker is gestoken, die in den steen is nedergelegd. J (Get.) D. Bijl de Vrae." Het werd onder het spelen der muziek, door cn Vice-Admiraal onderteek end, opgerold en daarna in dern looden koker gestoken, welke Z. Exc. door den Hoofd-Opziohter Wee- hu^en werd aangeboden. Z. Exc. wierp daarin tevens de muntspe- ciën, welke door den Opzichter van de Linde werden aangeboden, waarna de Hoofd-Op- het deksel deed diohtsoldeeren. Z. Exc. stak den koker in den eersten steen, worden- vervolgen» de opening in den steen ge- Nadat Z. Exc. het schootsvel was voorge- oonaen door Mejuffr. van Braam Houckgeest. terwijl Mejuffr. Brevet den troffel aanbood, ?lngv I 5* over 1101 het spreiden van een ka bed' on<ter den steen, waartoe de Opzich- k«»ï"lSSïra,'',e"1 'n Scb°'t"' (Wordt vervolgd

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 10