|B !s 3 I I Kappers. Evangelisatie PALMSTRAAT. Maandag tot Donderdagavond BETREKKINGEN BETREKKINGEN jongste Bediende. Advertentiën. AFWEZIG marineberichten. 6CHEEP V AARTBERICHTEN. haven van nieuwediep. legerberichten. marktberichten. visscherijberichten. sport. LAATSTE BERICHTEN. «I M6d. docts. Arts. De Ondergeteekende. wonende Straat en nummer wenscht zich van 1 Juni af te abonneeren op de Heldersche Courant. - Abonnementsprijs f 1.50, franco per post f2.—. En als dat niet het geval ia, zal ik hem dat niet kwalijk nemen,zooals ik niemand kwalijk neem, als hij tracht im deze rotte wereld, zich een besttan te verzekeren. Maar laat hij dan zijn heelemaal niet las terlijk geschrijf over anderen, in die pen houden. Mijnheer Biersteker moet eerst eens too- nen, dat hij voor de beweging, die hij dient, de offers heeft .gebracht die ik voor de mijne en met mij vele van mijn piartijgenoo- ten hebben gebracht. Dat kan de heer Biersteker evenwel niet, omdat hij geen beweging dient Op politiek terrein is er in onze gemeente zeker wel niemand aan te wijzen, die zoo dikwijls van beginsel is verwisseld dan mijn heer Biersteker. Dat weet ook iedereen. En daarom kan zijn edelmoedig en vader lijk geschrijft mij niet deren. Evenmin kan zulk een toon, mij afbrengen van het vech ten tegen de in-rotte samenleving, die hij meent in stand te moeten houden, gesteld aL, dat er een toon zou zijn van een tegenstan der van mij, die me zou kunnen roeren. Ik meende dit even te moeten schrijven om de memschen, die mij minder goed ken nen, dan mijnheer Biersteker mij kent-, het verschil te laten zien tusschen het geschrijf van den. heer Biersteker in dit blad en de waarheid. Voor mijn vrienden was dit natuurlijk niet bestemd. Die weten wel wie ik ben en wat ik waard ben. Dank voor de plaatsing, A. O. A. Verstegen. Georganiseerd overleg Zeemacht Dezer dagen kwamen de Commissiën A. en B. van het O. O. Zeemacht in gemeenschappe lijke vergadering bijeen, in de eerste plaats ter vaststelling van de redactie der adviezen V en VI (verlaging der boordsalarissen voor onge- huwden en herziening der bezoldiging van de vaklieden), welke adviezen in hoofdzaak reeds in de vorige vergadering waren vastgesteld'. Daarna kwamen aan de orde verschillende voorstellen, ingediend door het in Overleg op- genomen Organisaties en werden besprekin gen geopend over het voorstel van vijf dezer organisaties waarvan later twee bet door baar gedaan voorstel weder introkken om den Minister van Marine te adviseeren terug te komen op zijne beschikking van 19 Juni 1922 inhoudende de bepaling, dat vanaf 1 Jul. 1922 datum van inwerkingtreding der mili taire weduwen wet 5 van het salaris zoude worden gekort tot een maximum van 150. Algemeen werd aangenomen, dat dit een on derwerp is den rechtstoestand1 van het perso neel rakende en dus op grond van het bepaalde in het 2e lid van artikel 1 Kon. Besluit G. O. voor behandeling in het G. O. in aanmerking kan komen. Een andere vraag was of er nut werd gezien in een behandeling, maar o. m. werd opge merkt, dat reeds zeer vele pogingen, in het werk gesteld om den genomen maatregel on gedaan te maken tot dusverre vruchteloos zijn gebleken: de groote meerderheid achtte het echter gewenscht, dat ook het G. O. nogmaals de onder het personeel heerschende opvattin gen ten deze onder 's Ministers aandacht bracht en met zeer groote meerderheid werd tot behandeling en tot uitbrengen van een &dviöS besloten. Door de voorkeilers werd op uitvoerige wijze de maatregel bestreden, die onjuist werd ge acht-en in strijd met de billijkheid en die door hét personeel als onrecht is aanvaard, mede in verband met artikel 40 Bezoldigingsbesluit voor Burgerlijke Rijksambtenaren, dat ook toepas selijk werd verklaard op het militaire perso neel, terwijl destijds duidelijk is verklaard, dat de 7 verhooging van 1 Januari 1920 was salarisverhooging, weshalve met kracht werd aangedrongen den minister te adviseeren den maatregel in te trekken. Van andere zijde werd wel de billijkheid in gezien van zekere korting. Men wees er op, aat bij de herziene salarisregeling van 1920 een zekere verhouding bestond tusschen de bezol digingen van het burger- en het militair per soneel, die door de Regeering natuurlijk als juist werd beschouwd en dus bestendigd be hoorde te worden, hetgeen «dan ook geschiedde bij de gelijke verhooging met 7 tot 210 met 1 Januari 1920 voor beide categoriën van landsdienaren. Die verhouding werd ten gunste der mili tairen echter verbroken toen de militairen met 1 Juli 1922 ophielden weduwenpremie te beta len. Óm het bestaande evenwicht tusschen de bezoldigingen van burger- en militair personeel te handhaven, was dus noodig voor de militai ren korting toe te passen, maar niet 5 doch een bedrag, gelijkstaande aan de bedoelde premie. Na langdurige discussie werd besloten den minister te adviseeren de thans toegepaste korting vanaf 1 Juli 1922 In dier voege te wij zigen, dat- niet gekort zal worden een bedrag van 5 tot 150, doch een bedrag, gelijk staande aan de vóór 1 Juli verschuldigde pre mie, voor de officieren dit bedrag te bepalen door een billijk gemiddelde te nemen tusschen de premiën voor gehuwden en ongehuwden, tot een maximum van 150; de minderheid echter wenscht de korting geheel te laten ver vallen. Een volgend voorstel was den minister te adviseeren terug te komen op zijn beschikking, waarbij het verblijf in de tropen voor het ma rinepersoneel, dat voor de eerste maal naar OosHndië vertrekt, instede van op twee, we derom op drie jaren wordt gesteld, welke maat regel in hoofdzaak als bezuinigingsmaatregel was gedacht. Uiteen werd gezet, dat deze wijziging, nadat zoo kort geleden juist bet verblijf in de tropen was verkort, zeer betreurd werd en op verschil lende gronden, ook medische, werd ontraden, .terwijl het financieel voordeel niet groot werd' geacht, aangezien juist het derde verblijfjaar in Ooet-Indië tot veel afkeuring voor de tropen en dus tusschenitijds repatrieeren zal aanlei ding geven. Speciaal werd gewezen op enkele categoriën, die op later leeftijd, dikwijls reeds lang gehuwd, in de marine komen en nu op rijpen leeftijd gesteld worden voor een drie jarige scheiding van een gezin, hetgeen als een ernstige moeilijkheid wordt gevoeld. 'Met algemeene stemmen werd besloten den minister te adviseeren, indien Slechts eenigs- zins mogelijk, de op deze aangelegenheid be trekking hebbende beschikking in te trekken en, mocht zulks met het oog op de bezuiniging niet mogelijk zijn, althans voor de hooger be doelde categoriën den maatregel niet toepas selijk te verklaren. Een volgend voorstel betrof den minister te adviseeren bet vereenigingsrecht voor de sche pelingen onverkort te handhaven. Bij. meerder heid van stemmen werd tot behandeling be sloten. Aangezien uit de toelichting, zoomede uit de ebatten aan de meerderheid der ccramissie- ïden bleek, dat van bekorting van het ver eenigingsrecht feitelijk geen sprake is, doch e aangehaalde voorbeelden, van vermeende >eperking van het bedoelde recht, slechts zijn te beschouwen als noodzakelijke maatregelen van tucht, opgenomen om onrust te voorkomen, onder -het jeugdig personeel in opleiding, werd met groote meerderheid van stemmen besloten zich te onthouden het hooger gewenschte ad vies uit te brengen. Hierna werden eenige oogenblikken gewijd aan een voorstel om dien minister te adviseeren de geestelijke verzorging van het marineper soneel in Öost-Indië met kracht ter hand te nemen. Nad'at de voorzitter gelegenheid had eenige mededeelingen te doen betreffende hetgeen ter zake reeds was verricht door opvolgende Mi nisters van Marine en hieraan kan toevoegen, dat als gevolg daarvan thans een proef in Oost- Indië wordt genomen met de aanstelling van een vlootpredikant en een vlootaalmoezenier, werd' het voorstel ingetrokken. Tenslotte kwam aan de orde een voorstel om den minister van Marine te verzoeken zijne medewerking te verleenen, dta aan korporaals en manschappen der zeemacht, verblijf hou dende in Oost-Ind'ië, vergund' zal worden op dezelfde voorwaarden ,als hier te lande, burger- kleeding te dragen. Van verschillende zijden werdén argumen ten ten voordeele van den voorgesteldén maatregel naar voren gebracht, doch evenzoo werd de noodige aandacht geschonken aan de anderzijds erkende bezwaren, waarna tenslotte met kleine meerderheid' werd aangenomen dén minister te adviseeren zijnerzijds stappen te willen doen om te bevorderen, dat aan het ma rinepersoneel beneden den rang van sergeant, in Oost-Indië verblijvende, op dezelfde voor waarden als hier te lande zal worden vergund, burgerkleeding te dragen. Wegens het vergevorderd uur wordt te 5 uur 30 de verdere afhandeling der agenda tot een nader te bepalen volgende vergadering uit gesteld. Hr. Ms. „Heemskerk", commandant de ka pitein ter zee J. H. G. Kremer, Hr. Ms. „Tromp", commandant kapitein ter zee A. L. Boeser, benevens Hr. Ms. „Pelikaan", com mandant de kapt.-luitenant E. M. Wissmann, zijn Donderdag naar Vlissingen vertrokken. De „Thor". Hellevoetsluis, 24 Mei. De mijnenleg- ger „Thor" is heden hier in dienst gesteld en vertrekken naar Gorinchem om toege voegd te worden aan het opleidingsschip „Schorpioen" ter vervanging van de „Vi- dar", die eenigen tijd op 's-Ryks-werf opge legd wordt. Marine-Luchtvaartdienst In 1923 kunnen worden geplaatst bij de opleiding voor zeewaarnemer 6 buitenge wone adelborsten Koninklijke Mar.-reserve. Vereischt:' zeevaartkundige kennis; stuur mansdiploma strekt tot aanbeveling. Leeftijd 1£—26 jaar. Inlichtingen bij het department van ma rine. (Stct) 14 Met '23 per as. Medan uit O.-I. in Neder land teruggekeerd Korp.-ziokenverpl. W. Sanders. 26 Mei: Off.-vlieger Se kl. M. C. Moes van het vliegkamp de Kooij naar de Mok. 28 Mei: Serg.-hofm. B. F. de Bruin tijdelijk gedetacheerd bij het Dep. van Mar. te VHage. 4 Juni: Schipper C. J. Lijdens van Wachtschip Willemeoord naar Mar.kaz. Amsterdam. 4 juni: ld. J. C. van der Kamp van id. naar Scorpioen. 15 Juni: Serg.-m.d. A. Koomen van Van Speijk naar Gelderland. 15 Mei: Mach.dr.-mnj. L. M. de Waal van Van Speijk naar Njord. 29 Mei: Bootsman F. W. Gerritsen van idem naar Schorpioen. 29 Mei: Bootsman J. Klaessen van O.zeekar. Willemsoord naar Van Speijk. 4 Juni: Ziekenverpl.-maj. H. Welp van Wacht schip Willemeoord naar Mar.kaz. Amsterdam. 28 Mei: Opperschlpper J. N. Kuiler van ld. naar idem. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Rembr&ndt, uitr., vertr. 28 Mei v. Genua. Salawati, vertr. 23 Mei v. Balttmore n. Havre. Boeten, thuisr. vertr. 23 Mei v. Port Said. Roepat, arr. 28 Mei v. A'dam te Hamburg. Enggano, thulsr., arr. 24 Mei te Suez. Java, uitr., pass. 24 Mei Gibraltar. Koningin der Nederlanden^ thuisr., vertr. 24 Mei v. Algiers. Moena, (nieuw s.«.) arr. 25 Mei v. Newcastle te Amsterdam. Kon. West-Indische Maildienst. Aurora, vertr. 25 Mei A'dam n. West-Indië. Delft, v. A'dam n. Ohili, arr. 24 Mei te Londen. Helder, thuisr., vertr. 23 Mol v. Callao. Poseldon, arr. 25 Mei v. Weet-Indië te A'dam. Almelo, arr. 25 Mei v. R'dam te Hamburg. Amsterdam, v. R'dam n. Chili, pass. 25 Mei Dover. Alkmaar, vertr. 23 Mei v. Cristobal n. Guayaquil Breda, vertr. 22 Mei v. Callao n. Mollendo. Calypso, arr.- 22 Mei v. A'dam t, San Juan. Jan v. Nassau, arr. 22 Mei v. Antofagasta te Valpar&lao. Oranje Nassau, vertr. 23 Mei v. Barbadss n. Ply- mouth. Crijnssen, arr. 24 Mei v. W.-Indlë te A'dam. Kon. Hollandsche Lloyd. Drechterland, arr. 25 Mol v. Hamburg te A'dam. Gelria, uitr., vertr. 23 Meri v. Las Palmas. Montfrland, uitr., arr. 24 Mei te Antwerpen. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, vertr. 24 Mei v. Brisbane n. Java. Halcyon Lijn. Emimapark, vertr. 18 Mei v. CoMtantlnopel n. Oran. Stad Zaandam, arr. 20 Mei v. Bourgas te Varna. HollandAmerika Lijn. Leerdam, vertr. 14 Mei v. R'dam n. N. Orleans. Lochkatrine, arr. 23 Mei v. R'dam te Victoria, B. C. Veendam, v. R'dam n. Nerw-York, pass. 25 Mei Scilly. Nieuw Amsterdam, v. R'dam n. New-York, pass. 23 Mei Cape Race. Breedijk, vertr. 23 Mei v. Balttmore n. R'dam. Burgerdijk, arr. 24 Mei v. R'dam te Boston. Edam, arr. 24 Mei v. R'dam te Havana. HollandAustralië Lijn. Aa/gtekerk, arr. 24 Mei v. R'dam te Hamburg. Atmkerk, uitr., vertr. 24 Mei v. Suez. Tjikandi, vertr. 24 Mei v. Antwerpen n. Hamburg. Holland—Britsch-Indië Lijn. Koudekerk, thuisr., vertr. 24 Mol v Algiers. Andijk, uitr., vertr. 24 Mei v. Kurachoe. Streefkerk, thuisr., vertr. 24 Mei v. Colombo. Ridderkerk, arr. 23 Mei v. R'dam te Hamburg. Holl.O.-Azië Lijn. Ouderkerk, thuisr., vertr. 25 Mei v. Yokohama, Oostkerk, thuisr., arr. 25 Mei te Hongkong. Saleier, uitr., pass. 24 Mei Gibraltar. Oldekerk, uitr., vertr. 21 Mei v. Colombo. HollandOost-Afrika Lijn. Merauke, uitr., pass. 25 Mei Gibraltar. Marken, thuisr., vertr. 24 Mei v. Las Palmas. Holland—Zuid-Afrika Lijn. Springfontein, uitr., arr. 24 Mei te Durban. HollandWest-Afrika Lijn. Regg eet room, vertr. 24 Mei v. A'dam n. W.-Afrika Rotterdamsche Lloyd. Anjer, arr. 25 Mei v. R'dam te Batavia. Besoeki, thuisr., pass. 22 Mei Ouessant. Tosari, arr. 24 Mei v. Hamburg te Breinen. Tabanan, uitr., pass. 24 Mei Perim. Goentoer, arr. 24 Mei v. R'dam te Batavia. Jacatra, uitr., pass. 23 Mei Point de Galle. Siantar, thuisr., pass. 23 Mei Perim. Tosari, vertr. 24 Mei v. Cuxhaven n. Bramen. Wilis, thuisr., vertr. 23 Mei v. Port Said. Inaulinde, uitr., pass. 24 Mei Finisterre. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyyonyey, arr. 24 Mei v. Buenos Ayres te R'dam (Verb.) Stoomvaartmaatschappij Oceaan. Automedon, v. Japan n. R'dam vertr. 24 Mei v. Hankow. Lycaon, v. Japan n. R'dam, pass. 23 Mei Sagres. Mentor, v. Japan n. R'dam, vertr. 24 Mei v. Co lombo. Palamed, v. Batavia n. A'dam, pass. 24 Mei Gi braltar. Pak Ling, v. Batavia n. A'dam, vertr. 22 Mei v, Port Said. Polyhemus, v. Japan n. A'dam, pass. 24 Mei Gi braltar. Deucalion, arr. 25 Mei v. Japan, 1. v. Londen te R'dam. Eumaeus, v. Yokohama n. R'dam, arr. 20 Mei te Kobe. Eurypylus, v. Batavia a. A'dam, arr. 22 Mei te Colombo. Noloue, r. Japan n. R'dam, arr. 23 Mei te Shang hai. Adrastus, vertr. 21 Mei v. Yokohama n. R'dam. Antenor, v. Liverpool n. Java, arr. 24 Mei te Port Said. Porseue, v. Japan n. R'dam, vertr. 22 Mei Port Swettenham. JavaNow-York Lijn. Bali, v. Java n» New-York, arr. 24 Mei te Suez. Stadsdijk, v. Japan n. New-York, vertr. 23 Mei v. Port Said. Djambi, vertr.-24 Mei v. Java n. New-York. JavaChinaJapan Lijn. Tjikind, vertr. 24 Mei v. Yokohama n. Java. 23 Mei 1923. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Rotterdam EngelSch s.s. „Caledonia'.' Uitreiking gouden medaille. Op 25 Mei werd aan den magazijnknecht der artillerie C. Vrijvogel de gouden medaille voor trouwen dienst uitgereikt. Daartoe waren op de binnenplaats van de kazerne ln de Langestraat collega's en enkele belangstellenden samengeko men. Door den maj.-magazijnm. der art., door wien de uitreiking geschiedde, werden enkele hartelijke woorden tot den jubilaris goricht, waarbij kortelings zijn ijver en toewijding wer den geschetst. Door een zijner collega's werd hem namens eenige vrienden een blijvend aandenken over handigd. Geslaagd. De korp.-kok bij het reg. kuat-art. A. Duin, J. C. v. d. Heuvel en W. Vreugdenhil, hebben met gunstig gevolg examen afgelegd voor den rang van serg.-kok. LEIDEN, 26 Mei. Veemarkt Aangevoerd 680 runderen, 274 kalveren, 327 schapen. Prijzen: stieren 23, 135490; kalf- en melkkoeien 247, 225—550; varekoeien 189, 180 —325; vette oesen en koeien 221, 250—670, vette kalveren 24, 85170; nuohtere kalveren 250, 7—20, vette schapen 327, 49—58; magere varkens 584, 80—76; biggen 908, 18—26 stuk. Lammeren, aanvoer 4569 stuks, prijs 1084; laagste prijs 10 ct. p. K.G. levend gewicht hoog ste prijs 64 ct p. K.G. ld. Vette ossen en koeien 0.80—1.20; vette kal veren 0.951.75; vette schapen 0.88—0.96; varkens voor Londen 0.80—0.84 p. K.G. (schoon). ALKMAAR, 25 Mei. Granen. Aanvoer 695 H.L, waarvan 31Ó H.L. tarwe 12.3514, 160 H.L. chev. gerst 11.50—12, 186 H.L. haver 1112, 31 H.L. paardenboonen 11, bruine id. f 1822, citroen id, 22, witte ld. 25—30, 2 H.L. blauw maanzaad 44, 6 H.L. ■grauwe erwten 25. ALKMAAR, 25 Mei. Kaas. Aanvoer 179 stapel» kaas, wegende 175.000 K.G., falbriekskaas 53 en 47.50, boerenkaas 52 en 51, fabriekscoumiisslekaas 60, boeren id. 61. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK, 25 Mei. Groenten, veiling. Grove uien 2.60—8.80, drielingen 0.90—1.20, rabarber 1.201.90, alles per 100 K.G.; aan voer 19,977 K.G. uien en 8400 K.G. rabarber. 24 Mei 1923. Aangevoerd door 15 korders: 1780 middeltongen p. «tuk 0.45—0.50; 850 kleine tongen p. stuk 0.15—0.20; 8 tarbotten p. stuk 6.508; 30 roggen p. stuk 1.10; 20 kisten zetschol p. kist 1218; 74 kisten kleine schol p. kist 59.50; 20 kisten schar p. kist 33.50; 6 kisten pieter mannen p. kist 8.60; door 1 garnalenvissoher: 170 K.G. gekookte garnalen p. K.G. 0.10; door 2 roggenvisschors: 45 roggen p. stuk L05; door trekkere: 860 tal 'haring p. tal 0.54—2.60 50 tal geep p. tal 8—19; 615 K.G. ansjovis p. K.G. 0.09—0.10; 2 zalmen p. stuk 22.60—31. 25 Mei 1923. Aangevoerd door 33 korders: 1670 middeltongen p. stuk 0.45—0.60; 350 kleine tongen 0.15—0.20;, 7 tarbotten p. stuk 57; 6 kisten zetschol p. kist 14; 40 kisten kleine schol p. kist 5—9; 12 kisten schar p. kist 2.50—3; door trekkers: 450 tal haring p. tal 0.35—'1.70; 125 tal geep p. tal 817.50; 30 K.G. ansjovis p. K.G. 0.10. Burgerlijke stand der gemeente Helder van 24 en 26 Mei 1923. GETROUWD: Th. H. Keijzer en M. E. de Boer. BEVALLEN: C. C. G. Goutier-Vink, z.\ C. Leijen-Souwer, d. OVERLEDENG. van der Brugge-Klein, 61 jaar. Genoeglijkheidscompetities, Men zal zich herinneren, hoe eenige maanden gelden de voebalwereld in opschudding werd ge bracht door de actie van de toen pas opgerichte „Nederlandsche Corinthians", welke in 't alge meen gericht was tegen de toenemende verwor ding op voetbalgebied. Speciaal ijverden zij tegen competitie-dwang en voor kleinere oompetities. Zij wenschten meer vrijheid en meer gezelligheid en verklaarden zich voor „friendly games" tegen clubs van eigen keuze boven de machinale com petitie. Deze laatste bracht, meenden zij, vooral voor de intellectueelen groote bezwaren mee en zij wilden liever „onder ons" blijven en af stand doen van het recht op officieele kampioen schappen e.d., dan teu onder gaan in den feilen strijd om het bestaan' in de voetbalwereld Grootendeels ten onrechte heeft men hierin ge- 'zien een algemeen streven der „Corinthians" vóór invoering van standen voetbal en vóór afscheiding, Hoewel het juist is, dat verschillende leden der „Corinthians" individueel ©r zoo over denken, gaat het niet aan dit der vereeniging in de schoe nen te schuiven. Om -te kunnen beoordeel en of de opvattingen der „Corintiane" reden van bestaan hebben, moet men eens hebben meegemaakt, wel ke invloed b.v. de onrechtvaardige degradatie van een aloude club en dat zonder wedstrijden; dus zonder bewijs, dat de degradeerende in 't veld inderdaad zwakker ia dan de promoveerende vereeniging 1 op de stemming en de animo der leden heeft en hoe er door enkele kopstukken gelukkig als die er zijn! moet worden ge zwoegd om den gang er nog een weinig in te houden. Wij hebben dat van nabij gezien en we ten ook, welk een financieele tegenslag degra datie is voor een club van eenigen omvang Daarom moet men hierover niet te licht denken. Het was dus niet onbegrijpelijk, dat de „Co rinthians" het initiatief namen tot het bijeen roepen van een vergadering van vereenigingen, grootendeels opgericht vóór 1900, welke te Utrecht gehouden werd. Daar besprak men uit voerig den toestand en kwam o.m. ter sprake de wenschelijkheid van „genoeglijkheidscompetities al of niet buiten N. V. B.-verband. Men beoogde hiermede het vervangen van de gedwongen com petities met al wat daaraan vastzit door „geor ganiseerde vriendschappelijke wedstrijden". Hoewel de N. V. B. een hoogst vreemde hou ding heeft aangenomen tegenover de „Oorln- thiane" en ook hier weer te kort echoot in lei ding geven, hebben de te Utrecht verzamelde ver eenigingen besloten over de verschillende fou ten in eigen boezem nader te overleggen. Daarbij was de genoeglijkheidscoanpetitie en al of niet uittreding uit den N. V. B. wel het voornaamste. Dezo zaak heeft wel een merkwaardig ver loop gehad. Van hetgeen ons hierover bekend word uit de gehouden algemeene vergaderingen van enkele vereenigingen, willen wij iets mede deel en. De voorvechtsters der geheele beweging waren de Haagsche le klassers „H.B.S." en „H.V.V." En nu is het wel merkwaardig, dat de algemeene vergaderingen van dezevereenigingen besloten niet uit den N. V. B. te treden en niet mee te doen aan de genoeglijkheidsCbmpetitle. Wel was de stemming vrij verdeeld, maar het, besluit ls toch genomen. Over 't algemeen bleken de vete ranen voorstanders van afscheiding en genoeg lijkheidsvoetbal; de jongeren, de actieve speler», bleken ten slotte toch nog steeds het, meest te gevoelen voor competitie-sensatie. De besturen en oofdpersonen waren ook zeer verdeeld. In de algemeene vergadering van H.B.S. was de oud-voorzitter J. Pater een warm voorstander, vooral op ethische en paedagogische gronden. Hij werd, vreemd genoeg, bestreden door den heer Jac. Lemey, bestuurslid van de Westelijke Eerste Klaseers", die juist in „Do Sport" destijds de „Corinthians" zoo verdedigde. De jongere bestuursleden stonden aan zijn kant, de oudere er tegenover. Bij H.V.V. iets dergelijks, terwijl in de vergv dering van ,3e Quick" (Zutfen) het geheele zit tende bestuur (als voorstander) aftrad, toen men zich bij meerderheid van stemmen niet bij de be weging aansloot. Ook de „DuinoorcLsche Voetbal- vereen-iging" Oden Haag, 3e klasse) besloot z-ioh afzijdig te houden. En, hoeveel er ook uit spor tief oogpunt te zeggen valt vóór gezellige onder linge wedstrijden, er is reden genoeg om aan te nemen, dat de tijd1 daarvoor neg niet rijp is. Want één der eerste gevolgen van georgani seerde afscheiding is ook versterking van het streven naar beroepsvoetbal, het andere uiterste. En dan moet men nog de consequenties overwe gen. Zullen b.v. genoeglijkheidswedstrijden ook evenveel publiek (blijven) trekken, als compe titie-dito's, vooral als ze met elkaar concurreeren moeten? Daarvan angt zeer veel af, want, geld speelt de oofdrol in de voetbalwereld van thans. Afscheiding uit den N. V. B. -brengt tevens terugtrekken- van de lagere elftallen uit de plaat selijke en gewestelijke -bonden met zich mee. En waar moeten dio ondergebracht worden? Men vor- gete niet, dat jongere spelers veeleischend zijn. En zooals de heer Lamey ln de H3.S.-verga dering opmerkte, tegenover de georganiseerde N. V. B.-oompetities staat nog niets, men is nog volslagen ongeorganiseerd en voorbereid; en dat kan verloop ten gevolg© hebben. Zoodat we wel mogen aannemen, dat er voor- loopig van do genoeglijkheidscompetities en daaraan mogelijk verbonden afscheiding wel niets komen zal. Tenzij misschien de Alg. Vergadering van den N. V. B. de tegenwoordige competitie-indeellng en vooral de degradatie zonder wedstrijden mocht handhaven. Maar dat moet nog worden afgewacht, LEO. Uithuizen. Hedennacht hebben twee ge maskerde personen in het postkantoor te Uithuizen in de provincie Groningen inge broken. De ambtenaar Kloosterhuis, die dienst had, werd aan handen en voeten ge bonden en in een kast geworpen, nadat hij eerst door bedreiging met een revolver de sleutels had afgegeven. De daders verdwe nen met een bedrag van pIjel 18.00. Utrecht 21 MeL Het Chr. Nat. Vakverbond zal op 25 en 26 Juni te Utrecht zijn alge meene vergadering houden. Amsterdam. Monseigneur F. A. Bosman, deken van Amsterdam en Proost van het Kathedraal Kapittel is hedennacht overleden. Den 9en Juni a.s. hopen onze geliefde Ouders JAN VAN DOK •j en f MAARTJE VAN TEULINGEN, hun 25-jarlge Echtvereenlglng te herdenken. Dat zii noc te herdenken. Dat z\j nog lang gespaard mogen blij- r van is de wensch van hun liefhebbende Kinderen, W. VAN DOK en Verloofde. M. VAN DOK. H. J. VAN DOK. Basstraat 4. i 4 De Heer en Mevrouw THORBECKE—Jünqer, geven kennis van het over lijden van hun jongsten lie veling, C0NRAD DAVID. Helder, 25 Mei 1923. Weststraat 20. Eenige plaatselijke kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onze innig geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Mej J. TEN WOLDE, Wed. van den Heer D. Klüt, in den ouderdom van bijna 76 jaar. Helder, 25 Mei 1923. Vlamingstraat 58 Namens de Familie. Voor de vele blijken van be langstelling, ondervonden by onze 25-Jarlge Echtvereenlglng, be tuigen w(j hiermede onzen harte- illken dank. J H P. BAAK en Ecbtgeuoote. Ondergeteekende betuigt by deze haar hartdlijken dank aaD het Dagelyksch Bestuur der Ge meente, alsmede den Directeur en het Personeel der Gemeente lijke Licht- en Waterbedrijven, Familie, Vrienden en Buren voor de deelneming betoond geduren de de ziekte en by het overlij den van haar Echtgenoot. Wed. M. M. DE GRAAF- Papo. Californiestraat 32, Helder. Ondergeteekende betuigt bij deze haar hartelijken dank aan de Heeren Dr. Schürmann en Dr. van Driel, voor de behandeling gedurende de ziekte en bij bet overlijden van haren Echtgenoot bewezen. Wed. M M. DE GRAAF-Papo Helder, 25 Mei 1923. Californiestraat 32. Zondag v.m. 10 uur en 'savonds half zes: Dr. G. OORTHUYS van Amsterdam. Praktijk wordt waarge nomen door de andere Doc toren. GEVRAAGD. Biedt zich aan een flink PERSOON voor Loop-, Kar- of Fietswerkzaamheden. Voor 's morgens of's middags, Onver schillig wat. Brieven onder Nr 435, aan het Bureau van dit blad. Weduwe met dochter (1. gen. bek. m. kant. werkz h.) zag zich gaarne geplaatst als Conciërge, Flliaaihoudster of Lts dergelijks. Borg k. st. Br. fr. onder lett. M. H., aan Boekh. TRAPMAN Co., te Schagen. Ruime Bijverdienste. Gevraagd een flinke Werk kracht, voor fondsen, kantoor, ruime provisie. Brieven onder Nr. 431, Bureau van dit blad. AANGEBODEN. S? Op een handelskantoor alhier kan geplaatst worden een Brieven met uitvoerige in lichtingen onderNo. 433, Bureau van dit blad. Een nette DIENSTBODE gevraagd. Z. g. g. onnoodig zich aan te melden. Aanb. nk 8 uur. Adres: Mevrouw KtiPPER, Dykstraat 6. Terstond gevraagd een ver gevorderd LEERLING. Hoog loon. Adres: Fa. VAN PELT, Kappershuis, Kruisweg. Met 1 September a.s. gevraagd door Heer (leeraar), ruime Zit- en Slaapkamer met volledig Pension Aanbiedingen worden Inge wacht onder No. 430, aan het Bureau van dit blad. BIS Handteekening:

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 7