T Tweede Blad. VAN DINSDAG 29 MEI 1923. _1. -JÜ PLAATSELIJK NIEUWS. - Te 's-Gravenhage slaagde voor het Ma- chinisUmexamen diploma A de heer G. B. Zorg alhier. Polder „liet Koogras". Vergadering van Hoofdingelanden van den Polder „Heit Koegras" op Maandagmid dag 28 Mei, 11 uur, in „Hotel Beilevuo". Aanwezig de hoeren Jb. Verfaille, dijkgraaf, J. Glas, J. van der. Voer, D. Sleutel, heem raden, Bakker Dz., G. de Bours Gz., P. Zeeman, J. Zander Jr., G. W. Jimmink, Jhr. W. Laman Trip, hoofd-ingelanden. Afwezig met kennisgeving de heer mr. Loopuyt. De V o o r z i 11 o r, de heer Verfaille, opent de vergadering, en deelt mede, dat verschil lende factoren hebben meegewerkt om deze vergadering op Maandag te houden. Hier van is ook weder het gevolg geweest, dat enkele hoeren, o.a. de heer Loopuyt, niet aanwezig konden zijn. Na lezing en goedkeuring der notulen doet do penningmeester vooriezing van een sohrlftelijk rapport omtrent de vaststelling der rekening 1922. In het schrijven wordt betreurd, dat enkele posten belangrijk zijn overschreden, waardoor een tekort is ont staan, dat in totaal 1405.861/, bedraagt De Voorzitter antwoordt dw deze zaak reeds de aandacht heeft van het Dagelijksoh Bestuur, hetwelk voortaan maatregelen zal nemen, dat dergelijke overschrijdingen niet moer plaatshebben. De rekening wordt onder dankzegging aan den penningmeester, den heer A. J. de Jongh, en onder bizomdere waardeering voor diens aoouratesse, goed- fkourd in ontvangst tot een. bedrag van 24861.88', In uitgaaf tot een bedrag van 26768.76. Aan de orde is thans: Advies op het voor- stol van den heer H. Bakker Dz., inzake soheldlngsslooton en wijziging der keur. Be doeld advies luidt als volgt: Naar aanleiding van het ingekomen ver- zoek van het lid Uwer vergadering, den heer H. Bakker Dz., Inzake het uitdiepen van scheidJngsslooten die poldereigendom zijn, om: le. don introkken eigenaren, die deze slooten hebben uitgediept, de gemaakto kos ten terug te betalen ou 2o. do Kour in dien zin te wijzigen dat het uitdiepen dezer slooten voortaan ten lasto van den polder komt, hebban de eer u mede te doelen: Zooals u bekend is word bij openbare volling 1849 het Koogras toen nog Rijks domein in zijn geheel het eigendom van den heer Mr. P. Loopuijt, Koopman te Schie dam. Na diens overlijden werd, op initiatief van belanghebbenden bij besluit der Staten van Noordholland van 4 Juli 1878 oen bijzon der reglement van bestuur voor den polder het Koegras vastgesteld. Hot Bestuur werd toen geconstitueerd, een Keur vastgesteld, door Gedeputeerde Staten goedgekeurd en op 26 Augustus 1874 afgekondigd. In die Keur werd o.a. bepaald dat de soheidlngslooton door of van wege de eige naren der aangrenzende land eri,ion zullen worden opgemaakt en onderhouden. Op een bij dio Keur gevoegd en voor echt erkend kaartje worden die scholdingsslooten met roode lijn aangewezen. Hieronder waren toen ook reeds begrepen de scheldingsslooten die poldereigendom rijn. By de daarop volgende en steeds geregeld plaats gehad hebbende periodieke herzie ning der Keur, welke herziening de Wat voorschrijft, is voornoemde bapaling steeds gelui ndhaozd, Waar dus deze verplichting al byne een halve eeuw bosaat, kan worden gezegd, dat dit een Servituut is dat op het bezit der aan grenzende landerijen rust en er geen enkele reden is om daarin thans verandering to brengen. Op grond van het varensaando hebben wij de oer u voor te stollen op het verzoek van den heer Bakker afwijzend te beschikken. De heer Bakker verdedigt nader zijn voor stel. Het komt spr. onbiliyk voor ten opzich te van andere slooten, waarvan de kosten wel door den Polder worden gedragen. De Voorzitter zegt, dat, daar deze* sloot niet voorkomt op door de kour nis eoht er kende kaart, het Polderbestuur niet anders kan doen dan de Keur handhaven. Hierover wordt nog uitvoerig van gedachten gowis- seld; de hoer Laman Trip begrijpt niet, waarom destijds, toen alle polderslooten ver deeld zyin, deze twee daar niet ondier vielen. In ieder geval zou spr. het wenscheiyk acfi- ten', dat ze in handen 'biyven van den polder, daar ze verblndingsslooten vormen. iï gte?n.vaiL den heer Bakker tegen wordt het advies aangenomen. De geloofsbrieven van de ddi 8 Mei geko zen nieuwe leden, do heeren mr. A A. Loop uyt (herk.) eni J. Blankman Gz (in de plaats van den heer J. S. B. Janzen, die om gezond heidsredenen had bedankt), worden door de heeren Bakker en Laman Trip onderzocht en by monde van laatstgenoemden tot toe lating geadviseerd. Naar aanleiding hiervan wijdt de Voorzitter aan het adres van den thans afgetreden heer Janzen waardee- rende woorden. Ofschoon de heer Janzen niet behoorde tot hen, die veel in de vergaderin gen van don polder spraken, was zyn woord, oenmaal gesproken, weldoordacht en kern achtig, en zyn adviezen steeds van waarde. Spr. stelt daarom voor namens den Polder oen schrijven tot den heer Janzen te rich ten om hem te danken voor alles wat hy in het belang daarvan gedaan heeft, en hem een spoedige gezondheid toe te wenschen.- Met applaus vereenigt de vergadering zióh hier mede. Het volgend punt is: Benoeming Heem raad wegens de periodieke aftreding van den heer J, van der Veer. Deze heer wordt met algemeene stemmen op 1 na herkozen: de heer Laman Trip krijgt één stem. De heer van der Veer, desgevraagd, verklaart de benoeming to zullen aanvaarden; en bedankt voor het In hem gestelde vertrouwen; spr. hoopt nog vele jaren werkzaam te kunnen zijn in het belang van dein polder, die hem na aan 't hart ligt Bij de nu volgende Rondvraag brengt de heer Jimmink de kwestie van den over weg te berde, en vraagt of geen stappen kun nen worden gedaan, dat vanwege de Hoh. Spoor hier een afsluitboom wordt aauge bracht De Voorzitter merkt dp, c. i thans over het geheele land overwegen niet meer worden afgesloten. Dit ia een bezuini gingsmaatregel, en waar de hier bedoelde overweg nimmer afgsloten is goweost, Is het naar spr. meening niet wel doeniyk, dit thans aan to vragen. In ieder geval kan men de Maatsohappy op den gevaarlijken toestand witzem Do hoer jhr. Lamanïrip bespreekt nog verschillende kwesties. Er zyn nog andore slouten op het terrein van den polder, die gedeeltelijk eigendom zijn van particulieren, gedeeltelijk van den polder. Spr. vraagt om hiervan eens precies een opgave te mogon ontvangen. De Voorzitter antwoordt, dat het Bestuur daarvan een kaart bezit. Verder vraagt spr. naar de aanwezige voorraden bazalt, omdat thans van den Rijn niet meer aangevoerd wordt. Uit het ant woord biykt, dat er voldoende voorraad van is; er is niet zoo veel van noodig en de le veranciers maken geen bezwaar tegen de le vering. Tenslotte brengt spr. de kwestie te berde van de aansluiting aan de waterleiding, die thans naar Helder gelegd wordt, zulks met het oog op de bewoners van onder Callants- oog gelegen boerderijen. De Voorzit ter zegt, dat aan het Polderbestuur niet bekend is of men hierop aansluiting kon krijgen; het best is, dat het gemeentebestuur van Oallcmtsoog zich in verbinding stelt met het Prov. Waterleidingbedrijf- Het Polder bestuur zal gaarne de poging ondersteunen. De heer Sleutel deelt mede, dat van de zijde van het Callantsooger gemeentebestuur bereids in overleg is getreden met het Wateav loldingbestuur. Het bedrijf blijft onder pro vinciaal beheer, maar de aansluiting staat voor ieder vry, behoudens, dat men voor verder af gelegen woningen natuuriyk on kosten voor aansluiting krijgt. Daarna wordt de vergadering gesloten. Ziekenfonds „Helpt Elkander". Zaterdagavond vergaderde bovengenoemde vereenglng tor bespreking van den beschry- vingsbrief voor de Algemeene Vergadering van den Bond van Nederlandsche Zieken fondsen, De vioe-presldont, dó boer K. 0. Valleen- burg opent de vergadering, en verzooht aller eerst een stille hulde te brengon mm den overleden president, den hoer Joh. Blom, cn dankte de leden, ale het Bestuur terzijde hadden gestaan by het grafwaarts brongon van den president, inzonderheid den heer P. Goudswaardt, oud-president, voor de gevoel volle woorden aan de groevo gesproken. De beschrijvingsbrief werd hierna behandeld en daar de Band van Ned. Ziekenfondsen in grijpende reorganisatieplannen heeft als: uniforme oontributie en reglementen, door het geheele land, verzekering in klassen, enz. lokto dit heel wat discussie uit. De heer de Zee vond den beschrijvingsbrief wat vaag, wat door bestuur en leden werd beaamd, en zou gaarne eerst kennis hebben genomen van den beschrijvingsbrief, hjj hoopte, dat daar bh een volgende algemoone vergade ring rekening mee zal wordon gehouden. De heer Bogaard vraagt: hoe staan wy te genover den bond, als or op do algemeemo vergadering eone beslissing wordt genomen, met een kleine moerdorheld, mooten wy er ons dan maar by neerleggen? Hy begrijpt niet hoo het Hoofdbestuur met zulke voor- stollen kan komen. De heer Ottervamger vindt het erg dat men 70-jurigon geen ultkooring wil geven, hy vindt, dat iemand juist op dien leeftijd, het meeste -steun noodig heeft. De hoer Coppens brengt in het midden, dat „Helpt Elkander" thans uitkeert 26 we ken a 16.en dat volgons het voorstel van don Bond dit zou verdubbelen indien de ult kooring 15.zou blijven. Wot do oontri butie betreft zegt hij: do Bond heeft steeds gepropageerd mot 2f/i oent premie van den verzekerden gulden. Besloten wcard het dapeiijksch bestuur naar do algemoone vergadering af te vaardigen. Do vleo-president bracht nu In het midden dat hij thans de vergadering leidde, maar dat hy om drukke bezigheden en hulseiyke omstandigheden dit niet veel meer hoopte te doen, en* raadde de loden aan, naar een goe den president uit to zien. By de rondvraag bracht de hoer de Zoo in 't midden, dat het Hoofdbestuur van het N.V.Z. oen oommissie had benoemd voor het te stich ten sanatorium. Die oom missie handelt bui ten het Hoofdbestuur om, dit vond hy niet goed, en hy verzocht de afgevaardigden op de algemeene vergadering daarop to wyzon. De hoor K. Goudswaardt wcnsóhto op de voordracht voor president geplaatst te zien den heer de Zee, doch deze wensohte, dat man den heer Boogaard in zyn plaats op de voordracht zou zetten, daar die meer tyd had deze functie waar te nemen, dan hij zelf. Daar niemand meer leis had; te vragen sloot de vioe-president met een opwekkend woord om toch vooral flink op te komen, wanneer er vergadering is, deze vergadering. De heer en mevrouw Clinge Doornbos ln den R.-K. Volksbond. Gisteravond traden, in het gebouw van den R.-K. Volksbond, de heer en mevr. Clinge Doornbos op met de bekende levens liedjes, die steeds zoo in den smaak vallen. De Encycliekfeesten, Zondagavond ingezet, werden met dezen feestavond, waarop wei nig of geen officieele plechtigheden plaats hadden, vervolgd. De heer D. Snel slechts heette in oen speechje de aanwezigen, die vrij talrijk waren opgekomen, welkom. Hy drukte zijn voldoening uit over de opkomst, die bUjken gaf, dat men dergeiyke avon den waardeert. Mocht dat inderdaad het ge val zyn, dan zal de Volksbond meerdere van zulke avonden organiseeren. De heer Clinge Doornbos Is nog niet lang geleden hier voor de AG.O.-bezoekers opge treden. Hy is toen, ook by de katholieken, zeer in den smaak gevallen, en thans zong hy zyn levensliedjes in hot gebouw aan de Mo lengracht. Hy was thans „compleet", d.w.z. dat hij /Jjii echtgenoote, aocompagnatrioe by zich had, die den vorigen keer ongesteld was en vervangen was door, mejuffrouw Vin cent, (die thans op haar beurt hedenavond weer voor Toonkunst komt zingen. Helder valt dus wel in den smaak). Het programma, dat de heer Clinge Doorn bos ton gehoore bracht, vns in hoofdzaak hetzelfde van den vorigen keer. Het is niet we zeiden het toen roods de zang, die zijn optreden zoo populair maakt, maar veel meer de wijze van voordragen, do mimiek, eni voor al: de geestige babbeltjes, die het „doen". Met zyn praatje houdt hij zijn auditorium rainuten lang bezig, en hot lipdje dat dan komt, is meer zoo'n byzaakjo. Bewon derenswaardig is d« wyze waarop mevr. Clinge Doornbos haar met allo rhythmiek en zangoisehen spu tienden echtvriend weet „op te vangen". Zijn aardige liedjes dedan het geweldig, en do aanwezigen hadden een uiterst genoegiykeu, joiytigen avond, dien zy ongetwyfeld voor de tweede, maal weder willun meemaken. De heer Snel dankte voor het gebodeno met een hartelijk woord. Verzamelen. Naar men ons meedeelt, heeft het bestuur van de Postzegel-Veroeniging „Helder" beslo ten, teneinde de jeugd bekend te maken, met het verzamelen van postzegels, een jongons- afdeoling op te richten. Jongens, die met toestemming van hun ouders, hieraan mede wenschen te doen, kun nen zich aanmelden dos avonds tusschen 6 en 8 uur by den heer Uijttonboogaart, Van Ga lenstraat 66. By voldoende deelname zal tot definitieve oprichting worden overgegaan. Op gemerkt wordt, dat die vastgestelde leeftyd' is van 12 tot 17 jaar. Ouders laat uw kinderen dit nuttig genoe gen deelachtig worden! Spelenderwijs wordt hen hierdoor niet alleen het juiste begrip „Verzamelen", maar tevens veel aardrijkskun dige kennis bij- of in herinnering gebracht. Rectificatie. In ons no. van Zaterdag komt voor een advertentie van de Onderofflclers-ver. „Ons Belang", waarin een vergadering aangekon digd wordt op Dinsdag 23 Mei. Dit moest echter zyn Dinsdag 29 Mei, dus hedenavond. Uit het Politierapport Een bokje iveggeloopen (f) Zaterdag werd er door iemand kennis ge geven dat hij uit zyn weiland een wit-zwart gevlekt bokje vermiste. Een aanrijding. - Zaterdag word or door iemand aangifto godaan dat hy op de brug over do linie- gracht door een voertuig wus aangereden, icngovolge waarvan zyn rijwiel vernield werd. Zondigen tegen de verkeersregeling. Zaterdagmiddag zijn een aantal personen bekeurd, terzake het ovorsohrijden van de maximumsnelheid. Op een fllmactrlce verliefd. Zondagavond werd er aangifte gedaan dat er ln don loop van den middag uit oen, voor een bioscoop tentoon gestelde verza meling foto's een groot formaat foto van een filmactrico was weggenomon. Een kwade kostganger. Zondag word op veraook van een juffrouw een gewezen kostganger uit haar huis ver wijderd, omdat hij haar mishandelde, en do boel in huis stuk sloeg. Verdwaald In de groote stad. Een' ongeveer 10 jarige jongen, dio in Koe gras thuis behoorde en den weg niet meer kon vinden, werd gisterenavond door ean agent nmir de ouderlijke woning terug gebracht. Een wegversperring. Zondagmiddag werd door lomand kennis gegeven dat hy op dan Middenweg oen vrouw had aangereden, die met een drietal mensohen, op den Middenweg stond td pra ten. Geen der mons'lKm wilde op zyn sig naal uitwijken, waardoor hy mot zyn arm in de lmak van do parapule van «Ie juf frouw terecht kwam dio daardoor op deo grond viel en een hoofdwonde opliep. Hij bood de juffrouw, die slecht ter beoa was. een rijtuig aan, om zich onder geneeskun dige behandeling to stollen. Een lang sujet. Zondagmiddag werd door iemand konnis gegeven dat een paar kindoren van hem, toen rij uit de Zondagschool kwamen, door een onbekend gebleven manspersoon waren uon gesproken. Deze had getracht de kinderen moe to lokken naar een achter do Spoorstraat gelegen brandsteeg, vermoedelijk tot het plegen van onzodeiyko handelingen. De kinderen zyn hem echter niet gevolgd;. Een snuggere marinier. Op 14 Mei deed eon Marinier aangifto dat y.ijn flets uit de Mariin>-kazerne werd ver mist. Het rijwiel werd gisteren door een vriend van hem teruggebracht, aan wien hy het uitgeleend had, wat hom echter ontscho ten was. LUst van gevonden voorwerpen gedurende de week van 2128 Mei 19*23. Aan het Hoofdbureau van Politie aan de Prins Hendriklaan terug te bekomen: Eenige huisdeursleutels, een etui met school behoeften, een horloge in polsarmband, een horloge (defect), oen ledoren riempje, een houten hoepel, oen rotioulo inh. een. zakdoek, een dameötasch inh. eenige veters, een manchetknoop. Voorts bfl: Brielsman, Parallelweg 66, een hondenhals band. de Kloe, Sluisdijkstraat, een zakdoek met wat geld. Scholten, Vijzelstraat 47, een medaillon waar in gevlochten haar. Dionaar, 2e Vroonstraat 0, een pop. Hendriks, Breestraat 58, een fitterstnng. Rab. Parallelweg 48, een beursje met Inh. Boord ijk Goverstraat 18, een knipmes. Van Diest, le Vroonstraat, 22 een hondje. Zegel, Polderweg 69, een schakelarmband. W. Kramer, Vischstraat 100, een kinderjaaje. Marine Cantine, een huisdeuxslcutoL Meurs, Artilleriestr. 16. een fitterstang en -sleutel. Elburg, Dykstraat 85, een lorgnet in etui. Biersteker, Kanaalweg 29, een broche. J. Vurst, Achtergr. Z.Z. 11, een ceintuur. J. O. Maters, Rijksweg 17. een postduif. Reinink, 2e Goversdwstr. 12, een zakmesje. W. Pruis, Oostslootstr. 4, een fietspomp. C. Kooger, Doolhof 6, een binocle, een hals ketting en een oorring. A. Brouwer, Tulpstraat 6, eon paar schar nieren. Duinker, Spoorgracht 16, een dameshorloge. W. Wieling, Vos straat een haarsiorspekl. Rootlieb, Binnenhaven 11, een kindermuts en een dameskous. G. Veereschild, Wilhelminastraat 24, een postduif. Het Tulnderscredlet De Provinciale Commissie uit de Veilingen van Noord-Holland to Alkmaar, die dóór Ge deputeerde Staten, aangevuld met een gede legeerde uit hun midden, was belast met de regeling der Crediet-aonvrtigen der nood lijdende tuinders, credieten, waarvoor de Provincie 90 garantie op zich nam, heeft thans een overzicht samengesteld, waaruit we de volgende gegevens nemen. Uit totaal 65 gemeenten kwamen 682 aan vragen tot een totaal bedrag van 471.600, binnen. Deze 682 aanvragen waren tezamen by 64 plaatselijke boerenleenbanken aange sloten. Niet minder dan 64 plaatselijke ooonmissios bobben deze 682 aanvragen dus moeten be handelen en mot hun advies voorzien aan de Provinciale Oommissie moeten inzenden. Dat dit reeds een heel werk is geweest, laat zich denken en dat het niet altyd dankbaar werk was, weet ieder, die wel eens op filan tropisch terein werkzaam ia Daarna zyn die 682 aanvragen door de Provinciale Commissie te Alkmaar behan deld en voorzoover zij konden worden toe gewezen met haar advies naar Gedeputeerde Staten gezonden, die de garantie ten slotte verleende en daartoe de banken zelf bericht zonden. Indien wo nu weten, dat dit werk in hoofd zaak in tyd vnn een maand is verricht, kan men zich eeiJgermate een voorstelling vor men van dan arbeid, dio bovendien belange loos werd gegeven, welke noodig was, om dat te bereiken. Het resultaat daarvan is, dlat door de Plaat- eeiyke Commissies in totaal op 70 van de 682 aanvragen met totaal 47.750.(dus 10 zoowel van het aantal als van het be drag) ongunstig word geadviseerd, zoodat die door de Provinciale Oommissie zyn af gewezen. Van de 612 overige aanvragen werden door de Prov. Commissie, meestal op advies en in overleg mot do plaatseUJko Commissies, 188 stuks verminderd gezamenlijk voor 74.185.-, zoodat per resto 849,715,— werd toegewe zen of gemiddeld 670.per persoon. Dit wyst er op, dat in hoofdzaak kleine aredieton zijn gevraagd en toegewezen, het geen ook blijkt uit do volgende verdeellng. De aanyrugen beliepen ml.: w Met enkele Banken zyn moeilijkheden go- rezon, omdat doze zióh achteraf niet met de algemeene voorwaarden kunnen voreenigen. Hierdoor zyn op een viertal plaatsen 91 ciwdietem wel verleend; doch door do tegen werking dier Banken niet uitbetaald en zul len de betrokken tuinders dus waarschijnlijk do .dupe worden. Dit zyn o.a. de banken te Medemblik en Obdam, torwyi do Centrale Boerenleenbank to Eindhoven zich verzêt tegen uitbetaling van credieten te Grootebrook cn Lutjobroek. De Provinciale Commissie heeft alles go- daan, om die instellingen tot oen ooulanter houding te bewegen, doch tevergeefs. Ver der is deze Commissie natuuriyk machteloos, daar zonder do banken de credietverleening niet mogelijk ia Helder, 28-6 '28. M. Directeur-Generaal der P. en T. Thans is in de „St-Ct." opgenomen het K. B. waarbij met ingang van 1 Juni 1028 .aan E. P. Westerveld, minister van Marine, op zyn verzoek, eorvol ontslag is verleend uit zijne betrekking van <llrodeur-generaal der posterijen. en telegrafie, onder dankbe tuiging voor de veie in die betrekking nan dcoi Lande bewezen gewichtige diensten, en, met ingang van voornoemden datum, be noemd is tot dJr ecteiir-generaal der posterijen cn telegrafie A. A. H. W. König. oud-Minis ter van Waterstaat, 's-Gravenhage. De Gemeenteraadsverkleringcn. In „Het Volk" van 28 Mei komt de volgende becijfering voor: Op het oogenblik dat wy dit schrijven, ligt bet verkiezingsresultaat uit 275 gemeenten voor ons. In die gemeenten gingen wy de raadsver kiezingen ln met 782 gemeenteraadsleden. In het geheele landt hadden wy kort vóór de verkiezingen 1078 raadsleden, zoodat van een kleine driekwart nu het resultaat bekend la Welnu, in een zeker aantal van die 275 ge meenten verloren wy tezamen 118 raadszetels. Maar wacht even In eon ander aantal dier gemeenten wonnen wy ln totaal 94 zotels. In de overige gemeenten handhaafden wy ons aantal mandaten. Derhalve daalde in die 275 gemeenten ons aantal raadsleden slechts van 782 op 768, ln het geheel dus met 19, zegge en schrijve ne gentien. 1 Waar zoowel hij de Kamerverkiezingen van bet vorige jaar als by de verleden maand ge houden Statenverkiezingen ons aantal manda ten met omstreeks 10 pOt. daalde, verminderde het by deze gemeenteraadsverkiezingen, voor zoover de uitslag ons tot dusver bekend is, slechts met 2.4 pCt. i Ziedaar dan onze geweldige achteruitgang, in een onbetwistbaar cyfer vastgelegd. Werk voor meubelmakers ln Frankrijk. Do Directeur voin don rijksdienst dor werkloosheidsverzekering .en arbeidsbemid deling doelt moe, dat een aanal Nederland sche meubelmakers in Frankrijk zou kun nen worden geplaatst. Inlichtingen over loon enz. kunnen worden verstrekt door het or gaan der openbare arbeidsbemiddeling ter plaatse, of, maar dan alleen schxiftoiyk, door den directeur voornoemd. Vervoer van gedistilleerd. By do administratie van de invoerrechten en accijnzen zijn gegevens verkregen, waar uit moet worden afgeleid, dat gedistilleerd, hetzij uit het buitenland, hetzy uit geheime branderijen hier te lande afkomstig, op groote schaal per spoorweg onder valsche be naming wordt vervoerd, In verband hiermede zal door gemolmde administratie en verscherpt toezicht op de spoorwegen worden uitgeoefend, zoowei wat betreft de vervoerde goederen, als de reizi gers en hum bagage in de treinen en1 op de stations. Nederland en BelglB. De correspondent van de N. R Ot te Brus sel schrijft: Slechts bij tusschempoozen hoort men, in de im het Fransch geredigeerde Belgische pers, nog een verre echo van het geschil omtrent de Wielingen, dat, maanden geleden, zooveel beweging bracht. Dergelijke uitingen heb ben echter wie zal het niet met Voldoe ning vaststellon veel van haar vroegeren intransigonton toon verloren en bewegen zich in do richting van een minnelijke schik king van het Belgisch-Nederlandsch misver stand. In dezen gedachtengang publiceerde de heer Hervy-Cousin, secretaris van den hoo- gen raad van het Belgische departement van zeewezen, in hot jongste nummer van do Gé nérale een studie over de Nederlansch-Bel- gische quaestie, waarin hy zich blijkbaar by de bekende resolutie van 4 Juni 1919 neerlegt en met een nieuwe formule voor den dag komt. De heer Hervy-Cousin verwerpt alle combinaties, waardoor België en Nederland „met hun verschillende standpunten en be langen", diametraal tegenover elkaar zouden komen te staan, en stelt voor, 'een Belgisch- Nederlandsche „Société internationale con- eessionaire"op te richten, welke van ieder der betrokken regeeringen de noodige con cessies zou verkrijgen tot exploitatie, onder hóud en beheer van de Schelde, het kanaal van Termouzen, het kanaal Antwerpen Moerdijk, het Schelde—Maas—Rijnkanaal, enz„ zóó dat de aanspraken en belangen vau België en Nederland elkaar zouden aanvul len in plaats van met elkaar in strijd te zyn. In oorlogstyd zou de pelgisch-Noderland- .che vereen!(ring, steunend, uis precedenten, op de aocoordem betreffende de Panama- en Suezkanalen, onder controle vnn den Volken bond de neutraliteit en vrijheid van do Sohelde, zoowel voor oorlogsbodems als voor handelsschepen, garandeeren en handhaven. Do 48-urige werkweek bij do Amstonlam- sche gemeente. Tn de Centrale Commissie voor het Geor ganiseerd overleg voor de gemeentewerklie den te Amsterdam werd Zaterdag overeen stemming verkregen inzake de invoering van de 48-urige werkweek voor de geiueon- to-afbeiders por 1 JulL Eer het zoover kwam zyn, zooals uit een manifest der Amsterdamscho Federatie van personeel in Openbaren dienst bUjkt, ver- sohillendo vergaderingen der Centrale Com missie gehouden. Omtrent deze onderhandelingen verneemt het Hbl. het volgende: Door wethouder Wierdels, die de vergade ringen leidde, werd namens B. en W. aan het voorstel tot invoering van do 48-urige werkweek een loonsverlaging verbonden die, vooral vooral de laagste loonklassen nogal van eenige beteekenis waa De gewijzigde loonen. Na langdurige beraadslagingen zijn de loonen in overeenstemming met de invoe ring van de 48-urige werkweek vastgesteld. Het hier volgend staatje geeft aan hoe zy w a r e n by de 45-urige, hoe zy w e r d e n bij de 48-urige werkweek, als tenminste de ledenvergaderingen der versohiliende orga nisaties de voorloopig getroffen overeen komst aannemen. Be 40,50 40,50 4e 38,70 88,64 3e 86,90 36,96 2e „85,55 „85,52 le „84,20 „84,09 O. klasse mannen „26,10 .„25,92 vrouwon „23,40 „23,04 Arb. reserve mannen 22,50 22,82 vrouwen „20,25 „20,10 Voorts is, na langdurigo strubbeling, aan genomen een verlaging der loonen van de jeugdige werklieden- van 14- tot 20-jarlgon leeftyd. Do Jeugdige werklieden krijgen elk hall Jaar loonsverlaging, en op 21-jarigcn leef tyd het loon der volwassenen van de klasse, waarby zy zyn ingedeeld. Namens B. en W. was voorgesteld dit laatste eerst voor de 28- jarigen te doen ingaan. Verschillende bepalingen. Naar aanleiding van hot feit dat werken, vroeger bij de bedrijven in eigen beheer uit gevoerd, thans aun particulieren wordt uit besteed, hebben B, en W., op aandrang der arbeidersorganisaties, uidrukkeiyk verklaard Dat die werkzaamheden, den lautstóm tyd door de verschillende Diensten aan par ticulieren uitbesteed, voortaan zooveel (moge- hjk in eigen beheer zullen worden uitga- foejd". TfW; li ligt ook niet in de bedoeling van B. en W., bij de verlenging van den arbeids- tyd onmiddeliyk het aantal werklieden te verminderen; zy hopen dit geleideUjk te kunnen doen. Mocht er, door de Invoering van de 48-urige werkweek, een overcompleet aan arbeidskrachten komen by de diensten, dan zullen de overtollige in de Arbeiders- reserve worden geplaatst. Tijdens den duur dezer overeenkomst, d.L tot 80 April 1925, zal niemand, tot de Arbeidsreserve behoo- rende, kunnen worden ontslagen, gebleken ongeschiktheid, ziekte of wangedrag uitge zonderd. p De vigeerende loonovereenkomst, die 81 December a.s. afliep en waarover de be raadslagingen in Ootober as. weer moesten beginnen, is, op aandrang der arbeiders organisaties, gecontinueerd tot 81 Mei 1924. De Tel. vernoem, dat de vertegenwoordi gers van do kerkelijke, neutrale en moderne organisaties toegestemd hebben in de door voering der 48-urige werkweek. De Nederl. Federatieve Bond van Ge meente-werklieden bUjft zich evenwel krach tig verzetten. Zondagmorgen werd tijdens eene in „Handwerkers Vriendenkring" ge houden vergadering van Amsterdamsohe federatie een motie aangenomen, waarby de aanvaarding van de 48-urige werkweek zon der eenige reserve wordt verworpen en de leden der andere organisaties worden opge wekt hunne vertegenwoordigers in het ge organiseerd overleg niet te volgen. tot 600,—oen bodras van 136270,— van 600,-tot/1000.—ƒ192.780,— vnn/1000,- tot 9000,—92.200,— vnn 2000,-tot 8000,— 21.400,— van 8000,—i tot 4000,— 80.000,- Bestaande Het weokloon -weekloon Loonklassen bij bij 45-arbe.ide- 48-a.rbeids- uren aren

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5