IE EOURANT Tweede Blad. Zomerdienst Ned. Spoorwegen. VAN DINSDAG 5 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS, iOp het op 81 Mei te Alkmaar gehouden examen voor het diploma Algemeene Neder- landBOho Bonk voor Ziekenverpleging slaag den do navolgende omderofficiorein der Kon. Marine: Sergeant-verpleger E. Pfll, P. O. Masten broek, J. van Goreelen, M. F. Tronchet, J. Mdl, en de burger verpleger A. Engelhart. Bij do firma Troost, Pettenfahrlek Bpoorstraat, zijn geëtaleerd uniformpetten, vervaardigd door deze firma, voor die Mu- iïiekveroeniging „Harmonie" to Rijswijk, Z.H., Directeur do heer Henii ter Hall. Voor ons plaatselijk bedrijf een verblijdend succes! I. S. B. Janzen. I In den ouderdom van 69 jaar is te 's-Gra- venhage overleden de heer J. S. B. Janzen, vroeger alhier woonachtig en bij de oudere ingezetenen zeer zeker wel bekend. De heer Janzen, die zich weinig in het openbare lo ven op den voorgrond plaatste, was oprich ter van de R.-K. St. Vincentius-vereemigjng. Hij was een bescheiden, teruggetrokken man wars van eerbetoon. Zijn deskundig oordeel in hnndelszaken werd door velen op prils gesteld. De heer Janzen heeft in de jaren, waarin hij inde residentie stilleeMe, twee bundeltjes met aphorismen uitgegeven, „Levenspunt- jes", die bewijs waren van den ernst zijner levensbeschouwing. De overledene was to kort voor zijn dood hoofdingeland van den polder „het Koegras". Op de laatst-gehoudén vergadering van dit college is op zijn ver zoek een ander in zijne plaats gekozen, daar zijn gezondheidstoestand toen reeds van dien aard was. dot hü zich niet herkiesbaar stelde. Men schrijft ons: Uw stadgenoot, de beer H. W. Zegel, is met lof geslaagd voor het examen voor opticieD- instrumentmaker, hetwelk hem afgenomen werd door de „Commissie ter bevordering van de practische beoefening der Optiek in Neder land". De Commissie bestond uit Dr. F. H. Kuipers, arts te Amsterdam; de heer A. van der Woerd, leeraar aan de Middelbare Techni sche School te Amsterdam, en den heer J. Spaander, directeur van Spaander's Optische Slijperij te Amersfoort. Den heer NijverheidSconsulenit voor het Westen des Lands, de heer F. Begeman te 's-Gravenhage, was bovenbedoeld examen zoo sympathiek, dat hij eigenhandig het eerste diploma toekende met zijn naam en onder bij voeging van: „Ter bevordering van de klein- industrie in Nederland." Rectificatie. In ons no. van Zaterdag stonden ia de adv. van den heer Zegel, fotohandel, de populair platen' geprijsd voos L60, "dit moest echter zijn 1J.Q. Gemeentelijke Ophaal- en Stortlngsdlenst Wij ontvingen van den heer van Pappe- lendam nogmaals een uitvoerig stuk over deze zaak, waarin hij tegen de voorstelling, door den heer van Dalen van den Ophaal en Stortingsdienst gegeven, eenige bezwaren ontwikkelt. Na de uiteenzetting, door dezen hoofdambtenaar gegeven, lijkt het ons over bodig daarover eene polemiek te of>enen; de Ophaal- en Stortingsdienst is ter wille van het publiek opgericht, maar het spreekt van zelf, dat zij, die niet geregeld storten, en het vrschuldigde niet binnen den wotteüjken ter mijn afbetalen, dezelfde onaangenaamheden ondervinden als de nietftangeslotenen. Do Op haaldienst is ten gerieve van het publiek en wanneer het publiek denkt, dat de termijn van afbetaling der belasting via den Ophaal dienst langer is dan de termijn, die voor de gewone wijze van betaling geldt, vergist het zich. Wanneer men geregeld een vaste som stort, die zoo berekend is, dat men bijvoorbeeld, door elke week iets te betalen, zijn b jla^ting op den daarvoor gestelden termijn geheel heeft afbetaald (en dat is tenslotte ook de be doeling van dezen dienst) heeft men met on aangenaamheden van vervolging e.d. niet te maken. Want de heele polemiek is per slot van rekening terug te brengen tot het feit, dat men niet op tijd aan zijn verplichtingen voldoet, en daarvoor nu maar den Ophaal dienst verantwoordelijk stelt. De heer van Pappelendam wenschf voorts te verklaren, dat het geenszins zijne bedoe ling was Ludovicus onaangenaam te zijn door hem tot „wanbetaler" te kwalificeeren en dat verder voor de ongehuwden bij'do marine niet de helft maar een vierde van het trac- tement wordt ingehouden, IJsclub „Het Noorden". Zooals vele ingezetenen van Helder weten, is hier een IJsclub „Het Noorden" opgericht, welke zich als doel heeft gesteld land aan te koopen, waarop 's winters schaatsen gereden kan worden en dat tevens in den zomer voor sportterrein en speelplaats voor kinderen kan benut worden. Het is bijna hetzelfde doel, dat in Amsterdam beoogd wordt met den Noorder- of Oosterspeeltuin. Door het bestuur is hel goed gezien, om een ijsbaan des winters op het vaste land te hebben, aangezien onze vaarten minder geschikt daarvoor zijn, en het te lang duurt eer men daar rijden kan. Dan komt daarbij de strooming van het Spuikanaal, de belemmerde fort gracht door den nieuwen dui ker en met dat al geeft onze wintersport gevaar en ongemakken om daar te rijden. En wat is mooier, dan dat iemand, als hij 's winters des avonds van zijn werk komt, een paar uur gelegenheid heeft ora op oleotrisch verlichte baneni te rijden? Wij kunnen dan ook niet anders doen dan de IJsclub aanbevelen bij Helder's burgerij; dat aanbevelen is dan tevens om met haar mede te leven en dat schoone doel te helpen bevorderen. Gm tot dit doel te komen is heel veel geld noodig; en omdat nu zoo'n kapitaal moeilijk hij elkaar is te krijgen heeft dat bestuur aan B- en W. van Helder twee verlotingen aange vraagd. De eene heet Schilderijen-verloting; ae tweede heet Seconde-verloting. De schilde rijen voor de verloting staan geëtaleerd hij de firma Oudkerk en Van Praag in de Spoor straat, alwaar loten verkrijgbaar zHn h 25 et. De schilderijen zjjn vervaardigd door onzen plaatsgenoot, den heer De Waker. De Seconde- verloting heeft plaats onder toezicht van den WelEd. Gestr. Heer Commissaris van Politie, die zich bereid heeft verklaard, evenals de poütle-ambtenaar Baarda, mede te helpen dit groote doel te bevorderen. Eerstdaags zullen u loten voor deze verlotingen worden aange boden. Wij kunnen Helder's burgerij niet ge noeg aanbevelen die te helpen koopen, daar het jammer zou zijn als dat grootsche doel zou falen. De loten voor de Seconde-verloting kos ten 10 cent per stuk. U ziet 'hieruit, dat het bedrag niemand tegen kan houden loten te *oopen, dus hen, wien ze niet aangeboden wor den om te koopen, zeggen wij: koopt ze dan in dezen of genen .winkel, want bij velen kunt u ze verkrijgen. Helpe voor deze prachtige sportterreinen en kinderspeelplaats leder mee, opdat nog dezen winter het bestuur een aanvang kan maken met het terrein. De gouden horloges worden zoo spoedig mogelijk geëtaleerd bij den heer D. Bakker, goudsmid, Keizerstraat. Gaan wij even terug naar den 9en Mei II, dan kunnen wij zeggen, dat toen ondanks den ijsloozen winter, een pracht- en animeerende Soirée is gegeven in „Casino" voor leden en genoodigden. Deze Soirée heeft velen doen be sluiten, lid te worden van de IJsclub; de con tributie houdt niemand tegen, want die is Iji per jaar. Zoo ziet u, dat er -toch iets gegeven wordt, al is er geen ijs geweest. Nu behoeft gij niet te dtenken, dat het in dezen tijd verkeerd is propaganda te maken voor de Vereeniging; neen, het is nu de Juiste en best gekozen tijd, omdat men nu in orde kan maken, wat men 's winters noodig heeft. Wij doen nogmaals een beroep op Helder's burgerij en raden ieder aan: wordt lid van deze IJsclub, koopt en verkoopt zooveel loten als gij kunt en gij' helpt dan stichten een vereeni ging, waarvan ieder zonder onderscheid des persoon9 lid kan wezen. Ook zou het zelfs vee lof verdienen als er personen waren, die deze Vereeniging geldelijk steunden^ want alles moet het bestuur in het werk stellen om aan geld te komen. Zijn er personen, die geen Md kunnen zijn en wel donateur willen worden, die geven zich op aan den secretaris Frans N. Winter, Kanaalweg 59; de donaties zijn vanaf 2.50. Hopende, dat (fit schrijven door ieder be grepen wordt, dan behoeven wij niet te vree zen, dat deze Vereeniging niet tot het mooie toekomstbeeld zal komen. Nog even moeten wij vermelden, dat deze IJsclub aangesloten is bij den Ijsbond .Hol lands Noorderkwartier", welke zijn ijsbanen heeft over geheel Noord-Holland en Zuid-Hol land Nieuwe wïnEeL De Eeer Westerhout heeft dezer dagen ïn het perceel aan de Javastraat een winkel ge opend in kruideniers, fijne vleesch, grutters waren, koffie, thee, tabak, sigaren en aan verwante artikelen, tevens ook drogisterij, Men weet, dat dit huis geruimen tijd leeg heeft gestaan; vroeger was er de kruide nierswinkel van de Coöperatie der Onder- oüiciers-vereeniging in gevestigd. De heer Westerhout heeft de zaak nu geheel nieuw en naar de eischen des tijds ingericht en zich de nieuwste systemen automatische weeg schaal en vleeschsnijmachine aangeschaft De eigenaar zou nu zoo gaarne wenschen dat elk der bewoners van Javastraat en om geving zijn waren van hem betrok; dat is voor beide partijen de beste oplossing; en men behoeft niet heelemaal naar de stad te loopen. Alle kruideniers- en grutterswaren ziin zindelijk opgeborgen in overdekte bak ken, zoodat er geen stof en andere ongerech tigheden bij kunnen komen. Uit het Polltie-rappori Een aanrijding. Vrijdagavond werd door een bewoonster van den Brakkevaldweg aangifte gedaan, dat haar 13-jarig dochtertje, die op een rijwiel in de Sluisdijkstraat reed, door een auto was aange reden, waardoor het rijwiel beschadigd werd. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld Een toevallijder. Zaterdagavond te 12.45 u. werd door twee agenten van politie op het Koningsplein aan getroffen een toevallijder, die in een toeval op den grond lag en door een groote menschen- menigte was omgeven. Met behulp van eenige personen werd de man, die zeer woest was, met groote inspanning overgebracht naar de woning van zijn moeder in de Cronjéstraat. De ont boden geneesheer vond den toestand zoo ern stig, dat hij het raadzaam achtte om den patiënt naar het Ziekenhuis over te brengen. Dit ge schiedde daarop per rijtuig. Lijst van gevonden voorwerpen In de week van 28 Mei tot 4 Juni 1923. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: 1 Een grijze dameshandschoeneen robbe- zakje; een haarsierspeld; een hiuisdeursleutel (Fransche): een knop van een parapluie; een kiudertaschje met inhoud. Voorts bij: Boelen, Kanaalweg 67: een kinderjasje. W. Biersteker, Kanaalweg 29: een postduif. Wledenhoff, KL Duitsstraat 86: ©en gedeelte carbidlantaarn. O. Amse, Westgracht 88: 2 moersleutela Nleuwbuurt, Vischstraat 82: een fantasie broche. P. Boaman, Bassingraoht 26: een zllverbon. W. Nieuwenhuizen, v. d. Hamstraat 28: een halskettinkje. Van Alphen, Dijkstraat 84: een damesporte- monnaie met inhoud. J. Schaap, Achterstraat 8: een ceintuur. P. Geus, Gravenstraat 61: een portemonnaie niet inhoud. K. Teering, Parallelweg 4: een ooiliertje. Grouw, Jansenstraat 17: een haarsierspeldL Beumer, Gasstraat 52: een halskettinkje. D. Nleuwbuurt, Vischstraat 82: een porte monnaie met inhoud. J. A. Elshof, Vlamingstraat 21: een portemon naie met inhoud. J. Kwekeli, Wachtstraait 45: een heerenhorloge Kdefect). A. van Dam, Bloomstraat 12: een kruis, Seheurs, Bassingracht 5: een rijzweep. Hemelrijk, Gravenstraat 78: een wit hondje. E., v. Kuijl, De Wetstraat 4: een rozenkrans. Rotgans, Binnenhaven 96: een paar roei riemen. Lindenbergh, Bloemstraot 8: een duif. Van den Berg, Steengracht 18: een portemon naie met inhoud. W. de Leeuw, P. Quantstraat 5: 2 kussonsloo- pen en 1 handdoek. Roekei, Heersteeg 5: een hiuisdeursleutoL W. Koster, Krugeretraat 6: een armbandje. Ode aan Braai D Braat, o Braatl O, Kameraad! Groot Man van Hekelingen! Ik wil, ik moet Met liefde en spoed U in een lied bezingen! D Braat, o Braat! Ik weet geen raad: Ik kan het niet meer houden. Ik ril van kou M'n teen is hlauw En ik ben snip-verkoudeat O Brnat, o Braat! Tc Ben obstinaat, Mijn kachel ia naar boven. En anthraciet Heb ik óók niet, Alleen nog warme stoven. D Braat, o Braat! 'k Ben ohsternaat, Dat heb jij vast geweten. Die zomertijd Die wintertijd Was de natuur vergeten. D Braat, o Braat! Vriend, makker, maai: [Wat zijn we nu begonnen! We vriezen vast Dat is een last, M'n bloed is ui geronnen I D Braat, o Braatl Ik ben in staat Tot rreeselijke dingen. M'n neus is nat. Ik wijde, ik had Je hier, van Hekelingen! D Braai, o Braat! Geef ons nu raad. Wij willen korte metten. Wij willen nou In al die kou De klok terug weer zetten. D Braaf, o Braai! Is het te laat? Heb meélij met ons allen! Deez* zomertijd Dat is een feit Kan geen van ons bevallen! -L Br. Melk. 6.32 6.49 7.30 10.04 12.40 2.04 3.54 4.15 7.25 9.04 9.04 9.04 12.10 2.54 4.40 6.00 6.40 9.31 5.19 Zondags niet 7.67 9.11 12.28 3.04 5.49 9.16 11.21 8.35 9.37 11.21 2.41 6.19 8.05 11.05 11.26 12.57 T.V. Texels Eigen Stoomboot-Onderneming. Vertrek Texel: e.— v.m., 8.30 TJn., 2.40 om, 5A0 n.m. Vertrek Helder: 7— vjn., 10.15 vxn., 4.15 m.m., 6.45 njm. Vertrek Texel: 6.— vjn., 8.80 vjm., 6.80 n.m. Vertrek Helder: 7.—. vjn, 9.80 vjn., 6.46 n.m. ZIJ hadden den prins gesproken. [Vrijdagnacht 12.15 u. werd aan twee sur- veilleerende agenten van poUtie door een sto ker van de Marine en een inwoner van Enk huizen aangifte gedaan, dat zij even te voren door vier zeemiliciens op den openbaren weg waren aangerand en mishandeld. Het gelukte den agenten ©enigen tijd later mog twee van het viertal op de Weststraat te arresteeren en naar het bureau aan het Molenplein over te brengen. Zij verkeerden in staat van dronken- séhap en waren dien avond reeds door de agenten aangemaand zich ordelijk te gedragen, In de arrestantenkamers maakten zij ten over vloede nog, door luid schreeuwen en zingen, burengerucht. 1 DE ZOMERTIJD. Keuringsdienst voor Waren in het keuricgs- gebied Alkmaar. Wij ontvingen ihet verslag van de bevindingen en, handelingen van den Keuringsdienst voor Waren in het keuringsgebied Alkmaar over het tijdvak van i Febr. tot en met 31 Dec. 1922. Wij ontlecnen hieraan het volgende: Het Keuringsgebied Alkmaar omvat 77, ge meenten, w.o. Helder, met 224710 inwoners ,(31 December 1921). Werkzaamheden. Dc werkzaamheden van den dienst omvatten de keuring en het nemen der daaruit voortvloeiende maatregelen ten opzichte van de artikelen, vallen de onder het begrip „Waren" in den zin der Wa renwet. Al dadelijk zijn daaronder gerangschikt alle eet- cn drinkwaren (met uitzondering van vleesch en vlccschwarcn voor zoover de keuring daarvan niet is van scheikundigen aard) en de gebruiks artikelen, die worden gebezigd voor de bereiding, de vervaardiging en samenstelling voor de bewa ring van eet- en drinkwaren. Bij Kon. Besluit van 26 Maart 1921 werden nog tot „Waren" in den zin der Warenwet verklaard: ie. alle grondstoffen, ook kleur-, reuk- en smaakstoffen, alsmede conserveermiddelen, die bestemd zijn of gebruikt worden voor; of bij de bereiding van eet- en drinkwaren; ae. alle artikelen, bestemd of gebruikt voor verpakking van eet- en drinkwaren; 3e. behangsel, zoowel van papier als van' an dere grondstof vervaardigd, meubelstof en gor dijnstof; 4e. kinderspeelgoed; Se. caoutchoucartikelen, voor zoover zij ge bruikt worden bij de voeding van kinderen; 6e. toiletartikelen en kosmetisdhe artikelen; 7e. eet- cn drinkgerei; 8e. wasch-, bleek-, poets- en schoenkleurmid- delen; 9e. vendelgingstnidldelen voor insecten en an der gedierte. Het is misschien niet ongewenscht er op te wijzen, dat dc meeste grossiers woonachtig zijn in de grootere plaatsen van het district en dat deze van daar uit hunne waren van het geheele gebied distriibuecren. De keuring, eventueel af keuring, der waren dezer verkoopers komt dus evengoed den bewoners der omgevende dorpen ten goede als die van de plaats, waar de gros siers gevestigd zijn. Bovendien is meermalen on deugdelijke waar, aangetroffen bij kleinhandela ren, door ons toedoen aan de grossiers terugge stuurd om ze aldaar ten nadeele der laatsten aan de consumptie te onttrekken, als moest worden aangenomen, dat den eersten geen schuld der on deugdelijkheid trof. Dan werden waarschuwingen betreffende de samenstelling of den toestand van waren dikwijls niet tot de kleinhandelaren, maar tot de grossiers of fabrikanten gericht, zoodat een aantal afkeu ringen met de gevolgen daarvan en de waarschu wingen, op naam van grootere gemeenten ge boekt, dikwijls betrekking hebben op waren In kleinere gemeenten aangetroffen. Dit moge over dacht worden bij de beoordeelmg der gevolgen van den dienst in kleinere ten opzichte van groo tere plaatsen van het gebied. Uit een aan het verslag toegevoegde tabel volgt, dat door de keurmeesters in winkels, pak huizen, op markten, enz. ter plaatse, waar deze artikelen zich bevonden, zijn gekeurd 46735 voor raden voedingsmiddelen en andere waren. Werden bij de keuring ter plaatse waren aan getroffen, die ondeugdelijk waren, was de eige naar of houder daarvan mede overtuigd, dan stond deze bijna steeds de betreffende waar aan den dienst ter vernietiging af. Kon deze waar door een of andere behandeling of vermenging van menschelijk gebruik worden uitgesloten, doch geschikt gemaakt worden voor dierlijk voedsel, of voor technische doeleinden, dan werd dit in bet belang van tien eigenaar geregeld godaan. Eenmaal in de gemeente Hoorn en eenmaal in dc gemeente Edam werden zoodanige hoeveel heden kruidenierswaren afgekeurd, dat voor het vervoer ervan de hulp, der g^mcentereiniging moest worden ingeroepen. In tabel III, toegevoegd aan het verslag, vindt men een gemeentelijk overzicht der ter plaatse afgekeurde en opgeruimde partijen met huune hoeveelheden; gerangschikt naar de Soorten der waar, waren dit: a partijen alcoholhoudende dranken; 33 partijen koek en koekje»; 36 partijen cacao en cacaopoe der; 30 partijen gedroogde vruchten, groenten en zaden; 160 partijen graanproducten; 29 partijen jam en geleien; 36 partijen,kaas en margarine; 19 partijen koffie, thee en surrogaten; 39 partijen puddingpoeders; 90 partijen specerijen 'cn mos terd; 6 partijen spijsvetten (vaste); 3 partijen stropen en honig; 111 partijen 8uikerwerken, suiker en drops; 71 partijen vleeschextract en bouillonblokjes; 2 partijen bereide vleeschwaren; 3 partijen wasch- en poetsmiddelen; 41 partijen toiletartikelen; 2 partijen kinderspeelgoed; 20 partijen visch; 62 partijen vruchtensappen; 20 par tijen diversen; 368 partijen Zuidvruchten; 22 par tijen conserven. Totaal 1195 partijen afgekeurde waren. Afzonderlijke' vermelding onder de opgeruimde waren verdient de groote partij van 2800 vaten ft 200 K.G. zuurkool te Noord-Scharwoude. Deze partij, die in zoodanige mate in ondeugdelijken toestand verkeerde, dat van verkoopen geen sprake meer kon zijn, behoorde In eigendom toe aan eene in eene andere gemeente gevestigde vereeniging, die echter, ondanks het verzoek van den eigenaar van de terreinen, waarop de partij lag, naliet haar op te ruimen. Door dien invloed van dezen dienst is het spoedig gelukt, dat de eigenaars daartoe ovengingen. De partij is als meststof over eenige stukken bouwland uitge strooid. Dat de Keuringsdienst in 'dit geval niet heeft gevraagd, de waar aan hem ter vernietiging af te staan, ligt voor de hand, daar onze dienst dan ook voor de opruiming ervan had moeten zorg dragen, waarmede eenige honderden guldens ge moeid zouden zijn geweest. In de bovenstaande verzamelstaat der afge keurde waren komt verder voor een partij van 1500 flesch bessensap, die ten dieele bij den fabri kant, den deele bij de wederverkoopers ervan as aangetroffen, doch van de laatsten naar den eerste is teruggezonden, wat de financieele regeling tus- schen beide partijen heeft bevorderd. De reden der vernietiging was een duidijke smaak en reuk naar carbol, waarschijnlijk veroorzaakt door het gebruik van een ondeugdelijk conserveerings- middel. Hoewel de vernietiging een groote scha depost voor den fabrikant is geweest, heeft hij zich niet van beteekems tegen de vernietiging verzet. Doch zeker is aan te nemen, dat, Ware er geen Keuringsdienst geweest, een deel dezer partij bij de consumenten was terecht gekomen. In de opgeruimde hoeveelheden 'bouillonblok jes, krachtpudding, gemalen nagelstelen, koffie- surrogaat, kunsthonig, soeptabletten, bouillon poeder, enz., zal men nog erfenissen uit den oor logstijd herkennen. De opgeruimde hoeveelheden /bessensap" te Bergen, Edam en Schermerhorn waren van het zelfde maaksel, als de waar, die vroeger reeds aanleiding had gegeven tot het opmaken van een proces-verbaal, daar ze bestond uit een oplossing van blanke stroop met een essence en een kleur- middel en die tijdens de schaarschte aan bessen sap in het vorige jaar daarvoor de goê-gemeente had mogen dienen, doch nog meer de zak van den fabrikant zou hebben gevuld, als de Keu ringsdienst niet tusschenbeide was gekomen en het voordeel in een niet onbelangrijk nadeel voor hem had omgezet. Een grossier verzocht voortaan bij afkeuring van waren, die van hem afkomstig waren, deze niet meer aan hem terug te zenden, wat dan steeds verzegeld geschiedde, daar hem uit hetgeen tot nu toe van zijn waren was afgekeurd, duidelijk was gebleken, diat de Keuringsdienst dat steeds op goede gronden had gedaan, en dat hij steeds bereid zou zijn de van hem afkomstige en door onzen dienst afgekeurde waren te vergoeden, zon der die waar te hebben gezien, onder voorbehoud, dat de levering niet alreeds zoo lang geleden had plaats gehad, dat hij niet meer aansprakelijk mócht worden gesteld voor de deugdelijkheid ervan. De afkeuring vani een partij ondeugdelijke stok- visch heeft ons geleerd, dat deze nog waarde kan hebben voor traanbereiding. Vermeldenswaard noemt het verslag nog den strijd tegen den verkoop van gevogelte, dat zijn natuurlijken dood gestorven was, welke verkoop veelvuldig voorkwam te Volendam en Purmerend met eenden en kippen. Dreigen met een strafvervolging en In beslagr name der gestorven dieren bleek spoedig af doende te helpen. Naast de keuring ter plaatse van kruideniere- cn grutterswaren en aanverwante artikelen moet als een onbelangrijk deel van den buitendienst worden genoemd -de controle op het brood, op de plaats waar en de wijze, waarop dit wordt be reid en de producten, waaruit het wondt ver vaardigd. Naast de controle op de waar (het bróód) wer den de bakkerijen, meelzolders en bewaarplaatsen van het brood geïnspecteerd en de daaruit voort vloeiende maatregelen genomen. Onderzocht zijn 7912 monsters melk, welk aan tal belangrijk grooter is, dan dat van alle andere onderzochte waren tezamen. Daaruit volgt, dat aan dit zoo belangrijke voedingsmiddel eene bij zondere beteekenis wordt toegekend. De aflevering van onreine melk kwam bij het in werking treden van den dienst'zeer veel voor. Filtratie op de boerderij had óf niet plaats óf door een zeef van zoodanige maaswijdte, dat slechts de grovere deelen werden tegen gehou den, terwijl de slijters veelal meenden de melk te kunnen verkoopen, zooals zij ze ontvingen. Door krachtigen drang, gesteund door hier en daar een strafvervolging daarover uit te lokken, is het gelukt, dat de slijters hun melk thans al gemeen door z.g. kaarsdoekenkatoen filtreeren. De strijd tegen den verkoop van melk van uierziek vee heeft onzen dienst zeer veel werk bezorgd. Werden in de melk van een slijter be- standdeelen aangetroffen, die op uierziekte we zen, dan was het eerst noodig van ieder zijner veehouders afzonderlijk de melk te onderzoeken. Meestal moest worden aangenomen, dat de uierontsteking niet door de veehouders was op gemerkt. In één enkel geval, dat dit wel het ge val was, en allerslechtste, op vuil water gelijken de melk maar rustig door de andere melk was gemolken om de hoeveelheid te vergrooten, is proces-verbaal opgemaakt. In den loop van den verslagtijd werden geno men 4512 straat- en winkelmonsters melk. Met kracht dient in dit verslag gewaarschuwd te worden tegen het afnemen van een gedeelte der room van de avondmelk voor eigen gebruik. Be dacht dient te worden, dat, wie zijn) melk als volle melk verkoopt, voor eigen versterking of als lekkernij in de koffie daarvan geen gedeelte mag onttrekken, daar dit gaat ten koste van de koopers, die dikwijls dat vet meer noodig hebben. Waar ontroomlng, al was het maar voor de koffie, werd geconstateerd, werd tegen deze prac- tijken scherp opgetreden. Dat het vervalschen van melk met water in noordelijk Noord-Holland zoo veelvuldig werd geconstateerd, is iets, waartegen de Directeur van den Keuringsdienst met alle kracht is te velde getrokken. Op aidvies van Kantonrechters werd, waar mogelijk, dit misdrijf ter kennis van den Officier van Justitie gebracht, omdat deze door toepassing van artikel 330 van het Wetboek van Strafrecht een gevangenisstraf daartegen kan eischen. Gepasteuriseerde melk bleek in maar weinig gemeenten gebruikt te wonden. Onderzocht wer- daarvam 25 monsters. Tegen het niet voldoend jteuriseerd zijn blijkens de gebruikelijke ties daarop en het gevonden aantal bacte riën per cM'. wend éénmaal gewaarschuwd. De karnemelk, In het keu-Lngsgebled 220 maal bemonsterd, bleek 142 maal niet te voldoen aan den cisch van een vetvrijen droogrest van 7.60%, daarvoor gesteld In den Codex Alimentariua. Naast het inspoelen met water op al te ruime schaal bleek als bijzondere zaak daarvoor te be staan, dat de karnemelk, afgetapt uit een zeer groote karn, waarin dc boter achter bleef, in den beginne een belangrijke betere samenstelling heeft dan aan het eind van het aftappen. Met leiders van groote zuivelfabrieken werd hierover eene bespreking gevoerd, waarbij op de noodzakelijkheid werd gewezen de geheele voor raad karnemelk eerst weer goed te mengen, voor dat tot afleveren wordt overgegaan. Bovengenoemd' verschijnsel heeft het noodig gemaakt, de slijters niet geheel er voor verant woordelijk te stellen, als hun waar niet aan de gestelde eischen voldeed, terwijl slechts proces verbaal werd opgemaakt wegens den verkoop van ondeugdelijke karnemelk, als een groote wa- tertoervoegina werd aangetoond, wat s maal noo dig bleek. Azijn. Onderzocht weiden hiervan 88 monsters. Ge bleken is, dat het gebruik van gekleurde azijn id dit gebied dat van blanke verre overtreft. Van daar dat tegenover 65 monsters gekleurde slechts 8 monsters ongekleurde werden onderzocht. Van de eerste bleken 14 een gehalte aan watervrij 'azijnzuur van minder dan 4 te bevatten, van de tweede hadden 2 monsters een lager gehalte dan 3%. De eischen, waaraan de verschillende soorten azijn moeten voldoen, bleken aan de verkoopers in het klein vrijwel onbekend te zijn. Zij werden daarop gewezen en tevens werd hun geraden, uit drukkelijk bij bestelling de gewenschte soort op te geven. Op 11 der onderzochte monsters werd aanmer king gemaakt wegens het voorkomen van aaltjes. De verkoopers werden er op gewezen, dat door voldoende reinheid dit euvel in de meeste geval len is te voorkomen. Een grossier van dit artikel moest worden ge wezen op de onjuiste inhoudsopgave op het eti ket (250 gr., terwijl de inhoud slechts 74 gram bedroeg). Brood, koek, enz. Wegens afwijking in gewicht aan droge stof of samenstelling van het brood werd in den loop van den verslagtijd 15 maal proces-verbaal opge maakt. Van 8 naar het laboratorium medegebrachte monsters koek moesten 7 worden afgekeurd we gens >het verkeeren in ondeugdelijken toestand. Op een partij beschuit moest aanmerking wor den gemaakt wegens duidelijke smaak naar olie. Vruchtensappen. Als gevolg van de verbreiding van de bessen- teelt in deze streek is het aantal bessensap-„fa- brikanten" hier legio. Allen onderscheiden zich door een ruim watergebruik, zoodat van de on derzochte 150 monsters er niet minder dan 74, dus de helft, moesten worden afgekeurd wegens een veel te laag extractgehalte. Zelfs kwam meermalen voor, dat de samenstelling zoodanig was, dait in 5 flesschen zooveel sap van bessen voorkwam, als in 1 ervan diende aanwezig te zijn. Velen hebben door schade moeten leeren, dat bessensap hoofdzakelijk uit sap van bessen, en niet uit water, gekleurd door bessensap, moet bestaan. Dan dient nog melding gemaakt te worden van de „bessensap", die reeds voor het in werking treden van dezen dienst door mijn werkzaam heden aan den dienst te Helder in Alkmaar en omstreken een zekere vermaardheid had gekre gen, n.1. een kunstproduct uit blanke stroop met wat essence en een kleurxniddel. Er wenden 7 partijen van aangetroffen, die moesten worden vernietigd. Processen-verbaaL Uit de lijst der processen-verbaal blijkt, dat 14 maal een veroordeeling tot gevangenisstraf ge schiedde op grond van artikel 330 van het Wet boek van Strafrecht wegens het verkoopen van met water vcrvalschite melk, waarvan eenmaal voorwaardelijk; 7 maal hechtenisstraf door den kantonrechter werd opgelegd wegens hetzelfde feit; 27 maal voor deze overtreding door den kan tonrechter eene boete werd opgelegd; 14 maal bij den kantonrechter een procesverbaal werd inge diend wegens den verkoop van melk met te laag vetgehalte; 26 maal werd vervolgd wegens den verkoop van melk van onvoldoende reinheid; 1 maal wegens het verkoopen van melk van uier- ziek vee; 1 maal wegens het afleveren van melk uit een woning waar typhus heerschte; 1 maal wegens het vervoeren der bovengenoemde melk; 1 maal wegens het zich niet opgeven als melk- verkooper; 4 maal wegens het niet voldoende aan duiden der waar op de bussen; 5 maal wegens het verkoopen van karnemelk van ondeugdelijk* samenstelling; 15 maal eene straf weid opgelegd wegens het verkoopen van brood met te laag ge halte aan droge stof; 2 maal wegens het verkoo pen van melkbrood van ondeugdelijke samenstel ling of wegens het niet merken daarvan; 1 maal wegens het ongadekt vervoeren ,van brood; 6 maal wegens het ten verkoop in voorraad hebben van ondeugdelijke kruideniers- en grutterswaren; 1 maal wegens poging tot omkooping van een keurmeester. Vertrek van Helder: 1 Juni 1923. Zondags niet Zondags sneltrein Zondags niet alleen Zaterdags Zaterdags en Zondags niet Zondags niet Aankomst te Amsterdam De trein naar Behagen (des Donderdags) vertrekt 7.46 's morgens. Vertrek van Aankomst te Amsterdam: sneltrein; Zondags niet Zondags niet Zondags niet sneltrein Zondags aankomst alleen Zondags Helder: Op werkdagen: Op Zon- en Feestdagen:

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5