T C. VAH TRIEI, Spoorstraat 126. GABARDINE-REGENJAS Tweede Blad. BUITENGEWONE VAN DONDERDAG 7 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Op het te Amsterdam 4 Jtral gehouden examen slaagde voor het diploma kraam ver pleging Zr. Th. de Boer, opgeleid in de Vrou- xrenkllniek van het Wilhelmina Gasthuis te Amsterdam. Oefenlngsmarech Sted. Muziekkorps, Daar door hot Sted. Muziekcorps op 1 Juli tua. wordt deelgenomen aan den marsch- wedstrijd op het oonoours te Koog a/d Zaan, werd Dinsdagavond 7 uur een oefening»- marsch buiten de kom der gemeente ge maakt. Van het gebouw van Gemeentewer ken werd gemarcheerd langs Singel, Huis- duinerweg, Strooweg, Binnenlinieweg, Tuin dorp, Brakkeveldweg, Javastraat, Singel, terug naar het gebouw. Tengevolge van het vrij goede weer wa ren tamelijk veel menschen op de been. Vooral het aantal fietsen, dat den stoet ver gezelde, was legio. Uit het Politierapport Wegens het storten van puin op de stee- nen glooiing van den Zeedijk is proces-ver baal opgemaakt Door een bewoner van de Jonkerstraat Is Zondagmiddag voor eenige uren aan iemand een heeren-rljwiel verhuurd. De huurder, die niet gunstig bekend staat, is nog niet met het rijwiel teruggekeerd, zoodat het vermoeden van verduistering voor do hand ligt Maandag is door een bewoonster van de Vijzelstraat aangifte gedaan, dat zij sedert den vorigen avond van haar niet afgesloten erf twee katten vermiste, een drooglijn en een droogUjnstok. (Misschien om de katten aan op te hangen? Bed. EL Crt) Een bewoonster van de van Hogendorp- straat deed Maandag aangifte, dat Vrijdag avond daarvóór tijdens haar afwezigheid iemand over den pijn. 2 M. hoogen schut ting van haar erf is geklommen, de deur aan de binnenzijde heeft opengemaakt en den hond heeft laten wegloopen. Laatstge noemden heeft zij inmiddels teruggekregen. Tegen een tweetal winkeliers is proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der verordening op de winkelsluiting. Dinsdag is door een winkelier aangifte gedaan, dat hij eenigen tijd geleden aan een firma te Amsterdam vier theebladen en 12 theelichtjes had besteld tot een gezamenlijke waarde van 54.50. Bij informatie bleek hem, dat de firma de bedoelde goederen per boot had afgezonden en dat aangever in het bestelboek van die boot voor ont vangst had geteekend. Aangever, die zijn handteekening als de zijne herkende, kon zich van het ontvangen van voormelde 'kist evenwel niets herinneren. Hij vermoedt thans, dat de kist met inhoud bij het bezor gen vóór zijn winkel is geplaatst en toen ontvreemd, of onuitgepakt in zijn pakhuis is terechtgekomen en vandaar met ledige kisten is verkocht. Een onderzoek wordt in gesteld. Dinsdagavond te 9 uur is bij de politie aangifte gedaan, dat een jongen op een rij wiel zóó snel door de Paleisstraat had ge reden, dat hij in de ruit van een in die straat staanden winkel was terecht gekomen, waar bij de ruit werd vernield en hij zelf ver wond. Bij onderzoek bleek het, dat het on geval inderdaad aan te snel rijden van den jongen was te wijten, en dat hij volgens den Oficier van Gezondheid van het Marine- Hospitaal, waarheen liij door eenige mili tairen was gebracht en alwaar hij was ver bonden, slechts een paar lichte hoofdwonden had bekomen. Dinsdagavond te 81/* uur, tijdens een door het Stedelijk Muziekcorps bulten de kom der gemeente gemaakten marsch, geraakte een op een weiland tusschen het voormalig sohuthok en den Huisdulnerweg aan de Javastraat voor een wagen gespannen paard op hol. Daarbij werd de wagen uit elkaar geslagen. Het paard, dat nog even bleef hollen, werd al vrij spoedig tot staan ge bracht. Toen het paard met de achterpooten hegon te slaan, is onmiddellijk met het ma- ken van muziek opgehouden, doch (het was toen reeds te laat. Ben1 tweetal aangiften is gedaan van hon den, die kinderen niet ernstig hebben ge heten. De betrokken eigenaars zullen wor den aangezegd, dat zij deze honden moeten muilkorven. TWEEDE KAMER. 'Woensdag behandelde de Kamer een sup pletoir© arbeidsbegrooting, waarbij minister Aalberse mededeelde, dat binnenkort voorstel len omtrent winkelsluiting in verband ook met het toepassen van de Arbeidswet op winkels de Kamer zullen bereiken. I De heer Brautieam betoogde, dat het niet jOMohelijk was langer de Holland—Zuid- Airika-Hjn te subsidieeren, aangezien die lijn tech een mislukking was en In andere handen overgaan, waarna het voorschot zou worden Uo't om hankschulden te voldoen. Ook de knmcrf emeyer vond, dat men de overeen- AjPvI maar moe®t ontbinden. Doch minister oerse merkte op, dat hij de eenmaal' aange nomen wet moest uitvoeren zoolang de H. Z.-A.-lJjn bestond. Ging men met een ander een overeenkomst aan, dan zou dat eerst in de Staten-Generaal moeten komen. Verder werd behandeld 'een wetsontwerp betreffende de nieuwe Rijnvaartregeling. De besprekingen daarover worden heden voort gezet. BINNENLAND. Het bezoek van Koning Haakon. Te 11 u. 88 min. is Koning Haakon met de Koningin en den Prins Woensdag te Baarn aangekomen. De Koningin-Moeder, vergezeld van freule Van de Poll, jhr. Van Tets en graaf Van Limburg Stirum, begroette haar konink' lijken gast in de met bloemen en planten ver sierde wachtkamer, alwaar tevens ter begroe ting aanwezig waren de Commissaris der Ko ningin in Utrecht en de burgemeester van Baarn. Te 2 u. 55 min. is de extratrein het Centraal Station te Utrecht gepasseerd. Tijdens bet op onthoud werd de Koning begroet door het Col lege van B. en W. van Utrecht en 70 afge vaardigden van 22 corporaties van studenten, tooneel-, sport-, muziekvereenigingen, enz. Vier studentenvereenigingen voerden 24 vaan dels mee. Toen de trein het station binnenliep, speelde het politie-muziekkorps het Noorsche Volks- lid. De burgemeester van Utrecht, mr. J. P. Fockema Andreae, hield in het Fransch een toespraak en bood hierna namens de gemeente een groot album aan, bevattende 20 foto's van voorname punten der stad Utrecht, met Noor sche onderschriften. Op het schutblad is in het Noorsch een opdracht van Gouddruk aange bracht. Het dochtertje van wethouder Ten Berge bood aan de Koningin een miniatuur Dom in zilver aan. Het Noorsche pantserschip „Eidsvold" is Woensdagmorgen 9 uur, en de „Heemskerck" en de torpedobooten III en TV zijn om half elf van IJmuiden naar Rotterdam vertrokken. 'Omtrent het 'bezoek aan de residentie wordt het volgende vermeld: Langs den weg, dien de vorstelijke stoet zou nemen, hadden zich reeds vroeg duizenden kijkers geschaard. Het meerendeel bij het Staatsspoorstation, waar paardenvolk en de gemeentepolitie het terrein hadden afgezet Omstreeks half 4 kwamen de booge autori teiten, die den Koning op het perron en in de wachtkamer zouden verwelkomen, bij het sta tion aan. Bij aankomst van den koninklijken trein, waarvan de locomotief versierd was met de vlaggen van de beide landen, werd het eerste van de 51 saluutschoten afgegeven, door de in het zeer nabijgelegen Malieveld opgestelde veldartillerie, terwijl de muziek der eerewacht het Noorsche Volkslied' inzette, en de geweren werden gepresenteerd. De stoet reed door het Bosch en het Voor hout, waar overal zeer veel kijkers waren op gesteld, naar het Koninklijk Paleis in het Noordeinde. Des avonds had in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen een gala-concert plaats. De waarnemende burgemeester, de heer Van Vuuren, hield ln het Fransch een toe spraak tot de vorstelijke personen. Het concert bestond uit werken van Noorsche en Holland sche meesters. Nederland en België. Uit Brussel wordt gemeld: Prins de Linge, de Belgische gezant in Den Haag, zal eerstdaags worden ontvan gen door minister Van Karnebeek en zal uiting geven aan den slechten indruk, op de Belgische openbare meening gemaakt dooT den maaltijd van het Algemeen Nederlandsch Verbond te Dordrecht, waaraan de Neder landsdie regeeriug was vertegenwoordigd. Uit het vlsscherjjbedrijf te IJmuiden. Het bestuur der Reedersvereenlging te IJmuiden heeft aan de vijf vakorganisaties nieuwe loon voorstellen gedaan. Deze komen in hoofdzaak hierop neer: Voor de losse arbeiders wordt het stan daard-uurloon gebracht van 60 op 50 cent per uur en voor lossen arbeid van kortoren duur dan 8 achtereenvolgende werkuren van 75 op 65 cent In zake de regeling voor het lossen van visch uit de Noordzeetreilers wordt voor gesteld de normale besomming voor een reis van 2500 op 1500 te bepalen. Voorts om de extra 2 per man aan de vischpakkera te rug te brengen op 1.50. Wat aangaat de loonen dier opvarenden, wil men voor de schippers, de reeders vrij laten, met 4 der netto-besomming als mi nimum. Voor de benaming wordt het volgen de voorgesteld: het vaste loon blijft onveran derd, het percentage der netto-besomming zal bedragen voor den stuurman 1 voor den machinist 1.5 voor den 2en machinist 8/4 voor de stokers en matrozen lt» en voor de tremmers en koks 1/8 Bij reizen op Engeland' zal de vergoeding worden te ruggebracht van 6 op 2.50 per man. Terreur ln de bouwvakken te Amsterdam. Het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Nedierl. R.-K. Bond van bouwpatroons deelt het volgende mee: Aan een complex woningen van een onzer leden in de Zaagmolenstraat werken reeds eenige weken ongeveer 85 metselaars en op perlieden, die in overeengekomen accoord met den patroon hun werk verrichten en 60 ƒ65 per week verdienen. Het bestuur der federatie van metselaars en opperlieden kwam ae vorige week daar op het werk en deelde den patroon mee, dat de loonen door hem betaald, te laag waren en gebracht moesten worden op het peil, door de syndicalistische organisatie van metselaars en opperlieden in haar leden vergadering bepaald. De patroon verklaarde, in de onmogelijkheid te zijn, deze exorbitante looneischen in te willigen, en wees het bestuur der federatie op de tot volkomen wederzijdsche tevredenheid met zijn werklieden getroffen regeling van de tarieven. Het bestuur dreigde daarop, met werkloozen te zullen komen om dederen verderen arbeid onmogelijk te maken. Den volgenden dag ver schenen inderdaad eenige honderden werklooze, steuntrekkende leden der federatie en nood zaakten de op het weik aanwezige werklieden den arbeid neer te leggen en het werk te ver laten. Patroon en werklieden staan hiertegenover machteloos, met het gevolg, dat de bouw van een complex woningen volkomen stil ligt. Moeilijkheden In het houtbedrijf Zaandam. Na een lange periode van rust dreigt het in het houtbedrijf aan de Zaan weer tot moei lijkheden te komen. Deze hingen reeds peruimen tijd in de lucht, doch zoolang nog geen houtaanvoer plaats had, bleek daarvan naar buiten niets. De questie is, dat geen overeenstemming was verkregen omtrent een nieuwe arbeids overeenkomst, zoodat toen de termijn van de bestaande was verstreken, de band tusschen do patroons- en arbeiders-organisaties was verbroken. Nu langzamerhand de houtbooten binnen komen, doen zich do consequenties gelden. Toen d'an ook Dinsdag de groote import- firma William Pont losse werklieden vroeg op door haar aangeboden voorwaarden, kwa men zich wel verschillende arbeiders aan melden, doch werden dezen, zooals bij sta kingen geschiedt, door posters afgehouden hun diensten te verleonon. Aangezien verscheidene houtladingen wor den verwacht, ia de vroea gewettigd', dat het conflict zich spoedig zal uitbreiden, tenzij op de een of andere wijze een oplossing wordt gevonden. De 48-urlge werkweek bij de Amsterdamsche Gemeentediensten. Gistermorgen is een vergadering gehou den van de Centrale Commissie voor het Ge organiseerd Overleg der gemeentewerklie den. Het HdbL verneemt daaromtrent: Nadat namens de vertegenwoordigers van den modernen Bond van gemeentepersoneel, van de Neutrale en van de R.K. organisatie was meegedeeld dat zij tegen de voorloopige overeenkomst zouden stemmen, en de ver trouwensmannen der Federatie hetzelfde hadden verklaard, vroeg de woordvoerder van den'Modernen Bond welke plannen B. en W. thans koesteren. Wethouders Wierdols heeft daarop het volgende meegedeeld, dat wanneer in de O. O. geen overeenstemming omtrent de in voering van de 48-urige werkweek wordt bereikt, door de vertegenwoordigers van B. en W. aan het College zal worden voorge steld, daarvan mededeeling te doen aan den raad en bjj die mededeeling te voegen een voordracht, tot invoering van de 48vurige arbeidsweek. Als het daartoe mocht komen, verklaarde de wethouder verder, zullen alle concessies, van de zijde van B. en W. bij de gevoerde onderhandelingen gedaan, worden ingetrok ken. Namens de drie bovengenoemde organisa ties is daarop gevraagd de eindbeslissing uit te stellen om alsnog de ledenvergaderingen der Bonden van deze voornemens van B. en W. op de hoogte te stellen en andermaal een beslissing uit te lokken. Door de vertegenwoordigers van B. en W. is toen toegestemd in het uitstellen der eind beslissing. Binnenkort zullen nu de leden van de mo derne, neutrale en RJL bonden van ge meente-personeel ter vergadering worden opgeroepen. Het strijkgeld. Het hoofdbestuur van de Broederschap der Notarissen in Nederland heeft een adres ge richt tot de Eerste Kamer der Staten-Generaal, waarin het zegt met leedwezen ervan kennis te hebben genomen, dat de Tweede Kamer in haar vergadering van den 2den Mei ji. zonder hoofdelijke stemming heeft aangenomen het „Ontwerp van wet, houdende regeling omtrent het dragen der kosten van openbare verpach tingen en het uitloven van premiën bij open bare verkoopingen en verpachtingen". In het bijzonder is het teleurgesteld door de intrek king van het amendement van de heeren Bak ker en 'Weitkamp. Het hoofdbestuur meent, geheel in overeen stemming met het oordeel der Frieeche Maat schappij van Landbouw, dat de z.g. wijnkoop, inzetbod en hooggelden moeten vervallen, doch dat de strijkgelden (ook wel „inzetgelden' ge noemd, doch dan in anderen zin dan „inzet bod") stellig moeten worden gehandhaafd. Het strijkgeld, een eeuwenoud gebruik, is een onmisbaar correctief tegen de combinatie van gegadigden om te zwijgen. Het strijkgeld strekt niet zoozeer om den koopprijs kunstmatig op te drijven, maar veel eer om het object bij den inzet op prijs te brengen. De inzet is a. h. w. de openbare taxatie, waarvoor het strijkgeld de belooning is. Die openbare taxatie zou niet tot stand ko men, wanneer het publiek geen enkel mot. et meer zou hebben om tot haar mede te werken. Bovendien zijn op de zitting niet altijd aan wezig de eigenlijke gegadigden. In dat geva zal de prijs niet gelijk zijn aan de werkelijke waarde van het goed. Het eenige middel, dat den verkooper in een dergelijk geval ten dien ste staat, om het verlies door een te leg^n ver koopprijs te ontgaan, is „ophouden Bij dwongen verkoop kan echter ook dit middel niet baten. De aanwezigheid van strijkgelders brengt in een dergelijk geval den prijs op de werkelijke verkoopwaarde van het goed. Ook moet niet worden vergeten, dat in ons land enkele mllllarden guldens belegd zijn jn hypothecaire vorderingen, ^jer waarde ge dekt wordt door de executabllltelt van de ver bonden vaste goederen en die executabilitplt mag zeker niet in gevaar worden gebracht door het geven van wettelijke voorschriften, die het welslagen der openbare verkoopingen zouden verijdelen of ln gevaar brengen^ voo al in tijden van malaise. Dat ook de fiscus nadeel lijdt door verkoo pingen beneden de werkelijke waarde van eenig goed', behoeft nauwelijks betoog. Het hoofdbestuur dringt er ten slotte met den meestem nadruk op aan, dat de Eerste Kamer het onderhavige wetsontwerp zal ver werpen. Scholenbouw. Binnenkort is een wijziging te wachten van het K. B. houdende voorschriften betreffende den bouw van scholen, in verband met de te stand gekomen herziening der I^ger Onde- wijswet, in het algemeende strekking heb- de ook op den scholenbouw nog zuinigen, zonder het onderwijs te schaden. H tegenwoordige bouwbesluit staat in P" zicht nog onder de werking der wetvan 1878, en de thans aanhangige herziening beoogt de regelen in overeenstemming te brengen met de nieuwere inzichten. Als voorbeeddaar- van kan worden genoemd het w^alten der verplichting om luchtkanalen de speello kalen aan te brengen, aangezien bij ^uwen van nieuwe scholen de luchtverversching een andere wijze wordt bereikt dan met de voorschriften betreffende de vensters. Ook geeft het meer en meer gebruiken van een pauze onder de lesuren gelegenheid tot ruim schoots ventiieeren. Voorts zullen de gangen, in verband met het feit, dat niet meer zoo groote scholen worden gebouwd; over het algemeen kleiner kunnen worden, waarschijnlijk 2 meter, en zullen in het voorschrift van de normaal- maten geen afwijkingen worden toegelaten. De in het bouwbesluit aan te geven maten, thans mdnimum-eischen, zullen imperatief zijn. De hoogte, brefcdte en lengte der lokalen zullen waarschijnlijk niet worden gewijzigd, wel zal getracht worden een zoo economisch mogelijk gebruik der ruimte te bevorderen. Het aantal privaten en WjC.'s, thans 1 op de 40 leerlin gen, wordt beperkt tot 1 op de 48. Zoutaccijna. Het Staatsblad no. 251 bevat eem Kon. besluit van 4 dezer, waarvan het eenige ar tikel luidt: De wet van 11 Mei 1928 (Stbl. no. 208), houdende nadere bepalingen om trent den accijns op het zout, treedt in wer king met ingang van 7 Juni 1928. Het weer in MeL Prof. dr. Van Everdingen, de hoofddirecteur van het Kon. Ned. Meteor. Instituut, in De Bilt, heeft aan een medewerker van het „Utr. Provinciaal en Stedelijk Dagblad" eenige me- dedeeiingen gedaan over het abnormale weer, en over wat ons alsnog op dit gebied te wach ten staat. Wij ontleenen daaraan het volgende: „Prof. Van Everdingen vestigde allereerst onze aandacht erop, dat de Meimaand wat tem peratuur betreft, geen record is. Dit jaar is de gemiddelde dagtemperatuur in Mei ongeveer 12 graden geweest, terwijl uit de archieven van het Instituut blijkt, dat de laagste gemiddelde dagtemperatuur in Mei was 10.6 graden. In de afgeloopen 70 jaar is het 8 maal' kouder ge weest in Mei dan thans het geval is geweest. Een record is het dus wel niet geweest. In dit verband moet men dan ook niet vergeten, dat het karakter van ons voorjaar nu eenmaal koud en nat is, en dat een warme lente, slechts ge regeld bestaat in de gedachten van de poëten, en in werkelijkheid' een uitzondering is. Reeds eerder is gepubliceerd in een communiqué van het Instituut, dat de maand Mei wat regen be treft, wel een record' is geweest. Een andere kwestie is, dat de lage tempera tuur thans, ln Juni nog voortduurt. Het is ech ter te hopen, dat het ln deze maand niet zoo koud zal worden als in 1916, toen er een ge middelde dagtemperatuur was van 18.6 gr. In den nacht van den 4en Juni werd toen zelfs een temperatuuur bereikt van 3 graden boven nul. In dat jaar was Juni du® nog kouder dan nu Mei is geweest. Wij zeiden reeds, dat het algemeene karakter van ons voorjaar is koud en vochtig. Dit vindt zijn oorzaak in het feit, dat er omstreeks dezen tijd van het jaar steeds in het Oostelijk deel van den Atlantischen Oceaan een gebied ligt met hoogen luchtdruk, dat in onze streken aan houdende noordelijke winden veroorzaakt. Maar nu doet zich, als men een onderzoek instelt naar de verin'nKÏelijke oorzakeu van bei slechte weer, onmiddellijk weer de vraag voor: waarom wordt die hooge luchtdruk dan niet onderbroken door depressies? Nu is er juist over dit punt ver schil van meening in weerkundige kringen. Prof. Van Everdingen was echter zoo welwil lend, om ons zijn standpunt daarover uiteen te zetten. Hij wees ons erop, dat in de tropische streken optreedt een voortdurende luchtstroo- ming in bovenwaartsche richting. Dat is een vaststaand feil Nu verwekken die luchtstroo- mlngen op een hoogte van ongeveer 10 K,M. een hevige koude, en nu is prof. Van Everdin gen van meening, dat deze koude afhankelijk is van de sterkte der zonnestraling; de koude wordt namelijk grooter, naarmate de straling cier zon sterker is. Dat klinkt «enigszins para doxaal, maar het is zoo. Wanneer er een sterke straling Is, aldus is de theorie van den profes sor, dan breidt ook het koude-gebied op die hoogte zich uit, en dat oefent zijn Invloed uit op de handhaving van het hooge druk-gebied. Eenige invloed daarop wordt ook uitgeoefend door de temperatuur van het water in den At lantischen Oceaan. De handhaving van den hoogen druk vindt aldus haar oorzaak in een restant sterke zonnestraling 6n een lage tem peratuur van het Oceaanwater. „Bestaat er nu eenig uitzicht, dat het weer beter zal worden?" zoo vroegen wij. Des professor'» antwoord op deze vraag luid de, dat na 21 Juni de kans op goed weer zeer toeneemt, ln verband met het feit, dat de zon dan haar gang naar het noordelijk deel van onzen aardbol beëindigt, en weer naar het zui den terugloop! Het Oceaanwater wordt dan weer warmer en de invloed van dezen factor op den hoogen druk neemt dan dus af. Het gevolg ls dus, dat het hooge drukgebled' ver slapt, en depressies kans krijgen om door te dringen. Een frappant voorbeeld hiervan geeft de maand Juni van het hierboven genoemde jaar 1916. Van 8 Juni tot 21 Juni was de ge middelde dagtemperatuur -toen niet meer ge weest dan ongeveer 12 graden. Op 22 Juni was het gemiddelde al 16 graden, op 28 Juni 20.6 graden met een maximum van 27.0 graden." Marktpraktijken. Welke zonderlinge praktijken al gebezigd worden om aan geld te komen, leert het vol gende: De vorige week Woensdag stond op de week markt te Hilversum een palingkoopman, die kaarten met schoen beslag te koop aanbood'. Voor de somma van tien cents werd zoo'n on geveer waardelooze kaart verkocht. Het artikel werd grif verkocht, want op sommige kaar ten stond aangegeven, dat een paling als prijs kon worden ln ontvangst genomen. Resultaat vele koopers van schoenbeslag en weinig weg gegeven palingen. De politie maakte een eind aan het spelletje en verbaliseerde den gooche- men koopman wegens overtreding der loterij- wet. Hier was echter nog een kans, hoewel' 'n kleine. Gisteren waren op dezelfde markt evenwel kooplieden, die ook dit beetje kans de men- schen onthielden. Zij boden n.1. poetpapier en enveloppen aan, alles tezamen voor 16 oents; waarde echter zoo goed als nihil, 't Kon echter vclgens zeggen der kooplieden, best gebeuren, dat in een der gekochte envelonpen een bon zat, waarop men een pop kon krijgen, Een juffrouw bleek fortuinlijk en trof zoo'n bon aan, maar toen zij dus haar prijs in ontvangst wilde nemen, weigerde de koopman dezen te geven. De verbolgen juffrouw op hooge beo- nen naar de politie, die ook hier de zaak be slechtte, door de te gladde kooplieden te arres teeren, proces-verbaal tegen hen op te maken wegens overtreding der Loterijwet en de heele santekraam, papier, enveloppen, poppen, enz. ln beslag te nemen. Ingezonden mededeeling. aanbHing naar maat, f46.-. Uitrustingen voor 'ndië, LANGS DE STRAA Harley Davidson. Een stoomfiets, geachte lezer, is een prachit- uitvinding. In de dagen van Adam, toen God de mensoh schiep en hein twee beenen gaf om op te kunnen loopen, was de stoomfiets al embryonaal in ons aller voorvader aanwezig. Weliswaar had Adam, toen hij den appel ge geten had en Eva zichzelf en haar gemaal dn den put geholpen had, geen Harley Davidson te zijner beschikking om met een snelheid van 30 of 40 KJVL het voortaan voor hem gesloten paradijs te kunnen ontvluchten, maar het prin cipe daarvoor was reeds in hem aanwezig, want hij| liep zoo hard' zijn beenen hem dragen konden weg. Sedert hebben we de eeuw van den stoom en de electriciteit, en nog enkeie andere eeuwen gehad, en tegenwoordig ver trekt Adam met Eva op de duo-zitting, al tuf fende uit het paradijs als zij te veel appels gesnoept hebben. Voor heden wil ik het alleen over Adam hebben. Waar Eva gebleven was, weet ik niet; ik laat zelfs in het midden of er in dit geval een Eva geweest is. Maar Adam, hoe men de zaak ook bekijkt, was aanwezig, en Adam stond te morrelen aan zijn Harley Davidson. Zoo'n Harley Davidson, ik zeide dit reeds, is een pracht-uitvinding. Niet slechts vanwege het arrogante lawaai, dat hij maakt als hij' zich puffende en hijgende en stootende langs de straten voortbeweegt, maar ook en vooral we gens den stank van zijn motor, en wegens het levensgevaar, waaraan hij de bewoners dezer planeet blootstelt. Er zijn naïevelingen, die te gen de Harley Davidsons sputteren en te keer gaan; sommige Nurksen noemen ze patserig, zelfs heb ik wel eens de uitdrukking gehoord „Knalprots", waarmede de berijder van zoo'n instrument werd aangeduid. Zoo zijn de men- schen; niets gunnen ze hun naaste; ze zijn jaloersch als een ander de kans krijgt op een min of meer romantische wijze op een goeden dag zijn hals te breken of anderszins een on tijdig einde te vinden, en ze misgunnen het hem als hij het proces der langzame afsterving zijner hem door de natuur geschonken beenen bespoedigt. Over honderd jaren, misschien al eerder, wart we leven snel, zijn de men- schelijke beenwu rudimentair geworden: on elegante, beweginglooze uitsteeksels, volkomen nutteloos, en de chirurgen van dien tijd zullen ze, evenais men thans blinde darmen weg neemt, aimputeeren. Dan krijgen we de nieuwe mensch: puffend', stinkend en toeterend, met het wijfje op de duo, kijkend naar de nog over gebleven exemplaren van het oude ras, die met penalties, kopstooton en corners, doelpunten op de weilanden, meizoentjes plat-trappen en de magen van hun links- en recbts-backs in elkander rameien. Schoon beeld, voorwaar I Intusschen heb ik u nog niet verteld, dat de Adam, die op zijn Harley Davidson met een snelheid van 40 K.M. voortsnelde, plotseling genoodzaakt werd af te stijgen en zijn instru ment op te winden. Wat er precies aan haperde, weet ik, als zijnde niet bekend met Harley Da vidsons, niet recht, maar het vehikel vertikte het om verder te gaan. Men begrijpt tet welk een ramp voor den betrokken berijdor dit moot leiden. Hij was van plan oen afstand van, laten we zeggen, tien minuten1 gaans en dat is 'n heel uind om te loopen 1 met de snelheid van den bliksem te doorklieven, indachtig aan hot spreekwoord dat tijd geld ls. en in plaats daarvan wak hl) verplicht stil te staan, een Idioot aan zijn instrument te draaien, terwijl rond' hem de wereld in beweging bleef. Welk een toestand! De aarde draaide en wentelde zich om haar baan; de menschen be wogen zich oen en weer, de wolken joegen door het firmament. En,hij stond en draaide. Hij' stond en draaide, terwijl kinderen geboren werden, grijsaards stierven, hondjes onfat soenlijk <ieden, en musschen met elkander vochten; hij stond en draaide, terwijl rondom hem alles leefde en bewoog. Een slagersjongen kwam er aan met rijn flets, en hij stond en draaide. Mannen braken ontijdig hun wandeling af en keken naar de recalcitrante Harley Davidson; vrouwen zetten den wandeltocht met haar ba bies stop om in extase te blijven staren naar het wonder van de Harley Davidson, die niet vooruit wilde; kinderen lieten hun speelgoed in den «teek, dienstmeisjes baar werk, winkelier» verlieten hun winkel, wijsgeeren hun schrijftafel. En de man met de Herlev Davidson stond en draalde. HIJ stond en draaide, en de zon, van het gterrebeold van den etter op weg naar dat van den tweeling, kwam af en toe een» kljiken hoe die meneer het maakte. Er kwamen moer menschen, nog meer en tenslotte kon er Sion kip meer door. Aan raadgevingen ont- ak het niet:/draag hem maar', „neem hem op sleeptouw", zoo rietpen enkelen, „wat een barrel" zei een derde. Een slagersjongen keek ln volledige overgave aan het gratis schouwspel maar den moeizamen arbeid van den mam met do Harley-Davidson. Nu eens draaide hij met die linker-, dam weder met de rechterhand, verzette een handel, verboog een veertje, prutste hier wat en daar wat, met als eenig resultaat, dat het Instrument nog wat intenser staan bleef. „Als ze die dingen niet uitgevonden had den, moesten ze het alsnog doen", beweerde Iemand, waartegenover eem antagonist hard nekkig volhield, dat zo „nergens toe deug den". De situatie werd nog Ingewikkelder toon er een mam mot eem handwagen door heem moest, maar op oen of andere manier lukte het. Nog altijd draaide de eigenaar van het vehikeL Lieve lezer, het draait u voor de oogen, en daarom eindig ik. Niets is eindeloos hier op aarde en er kwaim oen oogenblik waarop de Harley Dnvldson zioh weer In beweging zette hoe dan ook, hetzij uit eigen moto- rlsoho kracht, hetzij <toor hem els een jongejuffrouw aan de hand te nemen. Maar als ik naga, dat de aan dit toestel verrichtte operaties een half uur ln beslag namen, dan is mijn ooncluMe: dat het praent-dnstruimen- ten zijn om zacht en veilig gauw een eind weg te komen, niet van waarheid ontbloot Daarom: leve da Harley Davidson! Fietsendief. De poesen aan de drooglijn. Een raar sinjeur: Overtreding winkelsluiting. De slordige winkelier. Eigen schuld plaagt het meest. Een schrikachtig paard. Bijtende honden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5