IE COURANT EELS' Tweede Blad. A. J. P.'s ROMA-PUDDING VAN ZATERDAG 16 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Een Petitionnement smaakt als Room. Uit het Politierapport Het regeerlngsjublleum van de Koningin. De leger-predlkant en de hoofd aalmoezenier niét naar Indlë. Wijziging bevorderingswetten Land- en Zeemacht grootste Kleedingmagazijn hier ter plaatse. Vergelijkt de z.g. uitverkoops- prljzen met onze aanbiedingen. VRAAGT STEEDS ZICHTZENDING! De heer dr. G. van Beek, directeur der H. B. S. te Oud-Beierland vroeger leeraar aan de R. H. B. S. alhier ia benoemd tot directeur van de le H. B. S. met 5 i. c te Rotterdam. Te Alkmaar slaagde voor het eindexa men Gymnasium, de heer J. Wamers, al hier. Aanbesteding. Op 14 Juni werd door de Genie aanbe steed: Bestek 90/1928. Eene verving van Mi litaire Gebouwen en Werken te Helder Raming 4500.—. Ingekomen 7 biljetten) n.1.: B. Nijtman en Zoonen te Alkmaar 3445.—; M. Kaleveld te Helder 8947.—; Gebr. Hoogerduyn te Helder 8972.—; J. de Kok te Helder 3998- S. Schellinger te Helder 4400.—; Gebr de Boerste Helder 4412; J. Freeke te Helder Na gehouden aanbesteding la het lossen en vervoeren van grint en basaltslag voor de wegen in den polder het Koegras, opgedra gen aan de laagste Inschrijvers, Gebrs. Munt- jewerf te Anna Paulowna, respectievelijk voor 0.68 en 1,10 per M8. Hr. Ms. „Tromp" en „Heemskerck" naar Noorwegen. Hr. Ms. pantserschepen „Tromp" en „Van Heemskerck", onder bevel van kapitein ter zee A. L. Boeser als divisie-commandant, zullen van 17 Juli tot 7 Augustus een oefe- ningsreis maken naar de Noorsche wateren, waarbij Bergen eni Dronthem zullen worden ■bezocht Wijziging programma wedstrijden Kon. Mar. Jachtclub. Het nummer fantasie sloepen, gestuurd door onderofficieren, waarin de wisselprijs, „het Vikingschip" verzeild wordt zal gehou den worden op Vrijdag 29 Juni des voormld- dags 8 u., wanneer de weersomstandigheden het niet onmogelijk maken. Kunsttentoonstelling te Helder. Eenigen tijd geleden publiceerden wij eene mededeling betreffende de oprichting van een Vereeniging van Kunstschilders, getiteld „Rembrandt" en deelden mede, dat hier ter stede daarvan een correspondentschap was ge vestigd, waar men zich voor het lidmaatschap, dat slechts ƒ15.'per jaar kostte (waarvoor men twee etsen kreeg, benevens de kans op een schilderij), kon aanmelden. Het gevolg was, dat zich al dadelijk eenigen opgaven daarvoor; tevens werd door verschillende belangstellen den gevraagd of hier ook lezingen zouden wor- gehouden op het gebied van kunst, die mede tot het program behoorden. Uit deze aanvankelijke en spontane sympa- thle, die voor een dergelijke vereeniging bleek te bestaan, ontstond van de zijde der betrokken Vereeniging de wensch ook Helder op te ne men in haar plan van actie. En daar de Ver eeniging dezen zomer o. a. In het Stedelijk Mu seum en te Zandvoort tentoonstellingen houdt, werd getracht ook voor onze plaats een derge lijke tentoonstelling te organlseeren. Gisterenavond had ten huize van den heer Klapmeljer een voorlooplge bespreking plaats tusschen eenige dames en heeren. Van de zijde der betrokken schilders zal alle medewerking worden verleend, en het Is in elk geval zeker, dat deze tentoonstelling hier komt. Ter dekking van de onvermijdelijke onkosten zal een kleine entrée worden geheven, die evenwel uiterst gering Is en voor niemand een beletsel zal be hoeven te zijn. Mocht het blijken, dat er voor een dergelijke tentoonstelling belangstelling is, dan zal ongetwijfeld de aanvankelijke opzet van dit Comité worden uitgebreid en zullen meer dere tentoonstellingen, niet alleen op t gebied van schilderkunst, maar op elk terrein van kunst in den meest uitgebrelden zin des woörds, worden georganiseerd. Ook zullen dan lezin gen worden gehouden, bijeenkomsten, cursus- pen of hoe men ze noemen wil. Wij komen te zijner tijd op die in de lucht hangende plannen nog wel terug; voorlooplg houden wij ons alleen bezig met de tentoonstel ling, die in Augustus of September hier komt, en waarop werk Is te zien van kunstschilders van naam. Bedoeld comité maakt zich geen Illusie omtrent verkoop van dat werk, maar heeft voorloopia uitsluitend de bedoeling het Heldersche publiek eens wat goeds op het ge bied van schilder-, ets-, teakenkunst, enz. te laten zien. Zoo mogelijk zal er iemand ter ten toonstelling aanwezig zijn voor het geven van toelichting en verklaring. Voor zoover wij het Heldersche publiek kennen en wij meenen het vrij goed te kennen belooft deze tentoonstelling een «root succes te zullen worden. Wij willen voor al oudere schoolkinderen de gelegenheid geven de tentoonstelling te gaan zien; zij zullen dan een goeden kijk krijgen op een schilderij, een ets, een .teekening; hun zal aangetoond worden de bedoeling van den schilder, en de wijze waarop hij die heeft uitgewerkt, enz. Kortom, het zal zeer leerzaam zijn, ook voor ouderen. Zoodra Iets definitiefs bekend' is omtrent tijd, enz., zullen wij daarvan nadere medédée- lingen doen. Het voorlooplge comité, dat deze zaak regelt, bestaat uit Mevr. De Boer—Jongkees en de heeren S. Koning, Westgracht 25, correspon dent van de Vereeniging „Rembrandt", Spie- gelberg, kapitein der mariniers, Klapmeijer en Binkhof, leeraren teekenen, en De Boer en Brouwer, redactie Held. Courant. Heldersche Verhuurders-vereeniging „Samenwerking" te Helder. Bovengenoemde vereeniging vergaderde op Donderdag 14 Juni in de groote achterzaal van Dafé „De Pool", om de gewone jaarvergade ring te houden. Door den voorzitter, den heer A. Krijnen, werd den aanwezigen het welkom toegeroepen, waarbij hij er op wees, dat de vereeniging haar 15e jaarfeest herdacht. In den °°P jaren heeft dé vereeniging nuttig werk verricht, en is nog steeds bezig om de verbete ringen te krijgon. die voor de verhuurders zoo noodig zjjn. Een werkzaam aandeel nam de vereeniging dit jaar aan het verkrijgen van betere verdeeling der Hoogheemraadschapsbe- lasting, terwijl tevens aan de Tweede Kamer enkele stukken zijn verzonden. Mocht er thans niet veel werk aan den winkel zijn, het bestuur is toch waakzaam ten opzichte van dingen, die mogelijk komen kunnen. Door den heer S. Meijers werden de notulen van de vorige jaarvergadering voorgelezen. De Vereeniging telt thans 800 aangesloten perceelen met 189 eigenaars. Jammer is het, dat niet alle huiseigenaars aangesloten zijn; de heer P. J. Bosch, Koningstraat 111, en de heer 8. Meijers, Laan, zijn steeds bereid nieuwe leden in te schrijven. De zeer lage contributie kan geen bezwaar zijn, en zooals in alle ver- eenigiingen zal ook hier eendracht macht maken. De notulen werden onder dankzegging goed gekeurd. Door de heeren H. Kiljan en P. Bos waren de rekening en boeken nagezien. Bij monde vaneerstgenoemde werd verslag uit gebracht over den toestand der kas en goed keuring geheeht aan het beheer van den pen ningmeester. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren A. Krijnen, H. van Pelt en P. J. Bosch herkozen; zij namen hunne be noeming weder aan. Door den heer S. Meijers werd hulde gebracht aan de bestuursleden en inzonderheid aan den voorzitter, die nu juist 15 jaar bestuurslid ij. Hij hoopte, dat het de vereeniging gegeven mag zijn nog lang met den voorzitter en de leden te mogen samen werken, waarmede de vergadering volkomen instemde. Bij de rondvraag werd nog aan enkele leden verzocht eventueele huurwisseling aan den Administrateur kennis te geven en ook daar informaties in te winnen. Niemand meer het woord verlangende, sloot de voorzitter onder dankzegging voor de opkomst deze 16e jaar vergadering. Commissie Inzake onderhoudsplicht Herhaaldelijk komt het voor, dat per sonen en instellingen van weldadigheid ondersteuning genieten of onderstand ko men vragen, terwijl de onderhoudsplichtige verwanten, hoewel daartoe in staat en vol gens art. 63 t/m 77 van de Armenwet ver plicht, niet bijdragen in de onderhoudskos ten van hun verwanten. Van dien onwil der onderhoudsplichtigen mogen voorzeker de hulpbehoevenden niet de dupe zijn, zoodat In zulke gevallen toch hulp door de Instel ling wordt gegeven. Om nu te bevorderen dat de onderhouds plicht zooveel mogelijk wordt nagekomen, heeft zich in verband met bovenaangehaalde wetsartikelen eene Commissie uit den Ar menraad gevormd, aangevuld met een lid van den Voogdijraad en het Burgerlijk Arm bestuur, die dergelijke gevallen in behande ling zal nemen. Deze Commissie stelt zich het volgende tot taak: Wanneer Instellingen1 aan de Commissie gevallen als bovenbedoeld opgeven en nako ming van den onderhoudsplicht wensohelljk wordt geacht, stelt de Armenraad een onder zoek ln naar de financieel© omstandigheden van de onderhoudsplichtigen. Daarna worden deze opgeroepen om met de Oommissie ln overleg te treden omtrent de betaling der kosten van verzorging enz. Daarna neemt de Oommleie voor elk af zonderlijk geval eene beslissing. Komen de onderhoudsplichtigen hunne verplichting niet na, dan wordt ae zaak bij den heer Kantonrechter aanhangig gemaakt. Alleen in erge gevallen van plichtsverza king zal evenwel deze weg worden Ingesla gen. Steeds zal eerst worden getracht eene minnelijke schikking te verkrijgen en er mag worden verwacht wanneer met tact wordt opgetreden, dat veelal eene schikking mogelijk zal blijken. Volgens bovenaangehaalde wetsartikelen wordt zoowel van de beslissing van de Com missie als van die van den heer Kantonrech ter kennis gegeven aan de Instellingen, die evenwel aan ae hand van die beslissing naarelgeninzlchtde ondersteunlngs- bljdragen kunnen wljzlgea De Oommissie heeft hare werkzaamheden aangevangen, zoodat op het Bureau van den Armenraad door de instellingen de boven bedoelde gevallen ter behandeling kunnen worden opgegeven. De Commissie vertrouwt, dat de Instellin gen van weldadigheid zullen medewerken, om de werkzaamheden naar vermogen te steunen. O. Adrlaanise, Lid v/d Voogdijraad, Voorz. Mevr. M. de BoerJongkees, Bestuurslid Armenraad. J. Bommel, Bestuurslid Armenraad. J. Gottmer, Lid v/h Burgerl. Armb. G. A. Nlessink, Secr. Armenraad, Secretaris. Namens 1826 ^rouwen yait Marine-per soneel heeft een Comité van vijf vrouwen op heden, 15 Juni 1928, den Voorzitter van de Tweede Kamer de Staten-Generaal een petitionnement aangeboden, waarbij de me dewerking van de Kamer wordt verzocht opdat bij de behandeling der voorgestelde wijzigingen ln de militaire Pensioenwetten 1922 verkregen rechten worden ge- eerbiedigd en gerechtvaardigde wenschen worden verwuld, cloor te wil len bevorderen: le. dat de nieuwe leeftydselschen waarbij eerst bij het bereiken van den 60-jarigen leeftijd recht op pensioen wegens langduri- gen dienst verkregen wordt, ook niet zullen gelden voor korporaals en manschappen, die op den datum van Inwerkingtreding der wij zigingswet ln dienst zijn en n a dien datum den sergeantsrang bereiken, evenmin als zulks voor de op dien datum dienende ser geants het geval. Is; 2e. dat de bestaande pensioensverhoo- ging voor keerkringsjaren bestendigd blijve, en in leder geval voor de jaren, welke welke vóór de totstandkoming der wijziging in de tropen zijn doorgebracht, met de pensioens- verhooging, waarop tot nu toe gerekend mocht worden, zullen worden beloond. Ned. Vereeniging v. Huisvrouwen. Velen zullen zich ongetwijfeld de goed geslaagde tentoonstelling door bovengenoem de vereeniging het vorige jaar georgani seerd, wel herinneren. Door verschillende firma's, daartoe aangezocht, heeft het be stuur besloten, wederom een dergelijke ex- Ingezonden Mededeellng. positie te houden, waarbij aan de firma's hier ter plaatse en van buiten de gelegenheid wordt gegeven hare waren to laten zien. Tot Zaterdag 23 Juni a.s. besiaat gelegen heid zich voor deelname aan te melden bij: mevr. Dekker-Klik, Westgracht 9 of mevr. v. Willigen—Melchior, Weststraat 90. Zie verder de advertentie in dit blad. Liefdadigheidsuitvoering. De bij velen welbekende Mandoline club „Ars et Labor" (directeur de heer W. van Iterson) zal Zaterdag 23 dezer een uitvoe ring geven ten bate van een stadgenoot©, die voor eenigen tijd onder tragische om standigheden weduwe is geworden. Wij be doelen de weduwe van den heer Joh. Blom, den conciërge van het Algemeen Militair Tehuis (Spoorstraat). Van bedoelde uitvoe ring komt het batig saldo ten igoede aan de wed. Blom. Eenige leden der Zangvereeni- ging „Morgenrood" hebben hunne medewer king toegezegd, zoodat wij dus een concert mogen verwachten, dat zeer zeker wel in staat kan zijn een groot publiek naar „Ca sino" te trekken. Uitvoerige bijzonderheden omtrent den kaartverkoop vindt men in de advertentie in dit nummer; wij willen er nog op wijzen, dat de toegangsprijs uiterst laag is gesteld en slechts 50 cents bedraagt. Deze prijs is natuurlijk berekend op een groote opkomst, en wij hopen dan ook, dat men aan de in de advertentie vermelde adressen veel kaarten zal verkoopen, opdat een flink be drag kan worden afgedragen. Voor de oude redders der schipbreukelingen. 't Was Woensdag jJ. een slechte dag voor de oude redders vani schipbreukelingen. Was den geheelen dag het weer ongun stig, tegen zessen klaarde het zoodanig op, dat het Comité weer hoop op een flinke ont vangst kreeg. Vooral toen te 7 u. 80 het Stedelijk Mu ziekcorps, omgeven door een dichte d!rpm, welke zij letterlijk uit alle deelen der ge meente bijeen had getrommeld in 't zicht kwam, steeg de thermometer dér hoop op 100 graden. Helaasl een Heldersch miniatuur regen buitje deed deze weer tot beneden 't vries punt dalen. Indien slechts een derde van dé met de muziek meegestroomde massa op het terrein was gekomen, had deze opgaaf zeker het dubbele van de vorige, groot 204,14 be dragen; thans moest de oommissie zich te vreden stelen met slechts 61.40. Woensdag a.s. speelt Geel-Wit I tegen M. L. D. op 't terrein Ankerpark, terwijl het muziekoorps „Winnuhst" vooraf een rond gang door de gemeente zal maken. Dat dan 't publiek in grooten getale kome op het terrein met toegangsbewijzen, ingang Ankerpark (niet op verboden terrein In gaan). De geoostum eerde wedstrijd Sparta— Batavier is door onvoorziene gevallen een week uitgesteld, dus wordt op Zondag 1 Juli gespeeld, op t terein Ankerpark. Portemonnale gestolen. Door een juffrouw Is aangifte gedaan, dat ln den voormiddag van Woensdag uit haar woning verdwenen is een portemonnale met een bedrag van ruim 7.—. In verband daarmee is een man aangehouden, die des wege ter beschikking van den commissaris ls gesteld. Schapen opgejaagd. Door een landbouwer aan den Strooweg ls kennisgegeven, dat ln den nacht van Dins dag op Woensdag een hond achter zijn scha pen heeft gejaagd, tengevolge waarvan twee ernstig verwond werden, terwijl één spoor loos ls verdwenen. De eigenaar van den hond ls niet bekend. Een onderzoek wordt naar hem Ingesteld. Arme kleinel Woensdag heeft een lll» jarig kind van' een bewoner der Wachtstraat ln een onbewaakt oogenbllk een hoeveelheid petroleum opge dronken. Het kind is ter behandeling naar het ziekenhuis overgebracht. Een zwerver. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd door dé politie een 16-jarige jongen slapende op de Spoorgracht aangetroffen. BINNENLAND. Naar de Stand, verneemt, moet hij de re geering het voornemen bestaan, ter gelegen heid van het regeerlngsjublleum van de Koningin tegen 81 Augustus een officieeten dankdag uit te schrijven. De Hooger Onderwfls-wet De Tweedé Kamer nam Donderdag me 4282 stemmen aan de wijziging der H. O wet (verhooglixg collegegelden)' De haringvloot ln 1928. Volgens den HOen jaargang van de Naam lijst der Nederlandsche Reederijen en ha ringschepen enz. telt de Nederlandsche vloo in .1923 589 haringschepen tegen 682 ln 1944 en 751 ln 1914. Er ls dus een geregelde ach teruitgang waar te nemen, en wel in 9 Jat0n tijds een van 162 schepen. In dien tJjd liep de Vlaardingsche vloot van 171 tot 145 sche pen, de Maassluissche van 101 tot 51, do Scheveningsche van 298 tot 205, de Katwyk- sche van 189 tot 116, Umuiden JÜ?1? 7^1 tot 66, doch daalde van 82 in 1922 tot 66 ln 1923 Het aantal reederljen ondergaat gestadig a°SeiW?bSroeg het 228 ln geheel Neder land; in 1922 was het nog 210, doch ln 1 jaar tijds daalde het tot 190. Vlaardingen viel van 51 terug op 86 Maassluis van 35 tot 21, Scheveningen var 82 tot 72, Katwijk bleef op 86 staan, terwij IJmuiden van 19 opklom tot 85 ln 1922, doch sedert dien weer daalde tot 23. Merkwaardig snel zijn ln diezelfde 9 jaren de houten schepen verminderd. In 1914 wa ren er nog 392, waarvan Scheveningen al leen er nog 178 had tegen Maassluis 80, Vlaardingen 72 en Katwijk 57. In 1923 zijn er in het geheel nog 145, n.1. 49 in Scheve ningen, 39 in Vlaardingen, 24 ln Maassluis, 21 in Katwijk en in IJmuiden 8. Het aantal stalen of ijzeren haringschepen klom sedert 1914 tot 285 tot 444. Schevenin gen heeft hiervan de meeste, n.1. 156. Dan volgen Vlaardingen met 106, Katwijk met 95, IJmuiden met 68 en1 Maassluis met 27. De Huurwetten. De bepalingen van de Wet tot Wijziging der Huuroommissie- en Huuropzeggingswet, zullen volgens mededeellng van den Minis ter, vermoedelijk 1 Aug. a.s. in werking tre den. De „Cataluna". Het opleidingsschip der Spaansche marine „Cataluna", dat met een aantal adelborsten een oefeningisreis maakt op den Atlaintischen Oceaan en door de Noordzee, is gistermid dag ongeveer twee uur in de Amsterdam- sche haven aangekomen. Inkrimping Rijkswerf Hellevoetsluis. De Minister van Marine heeft bepaald: 1. dat geleidelijk de arsenaaldienst en de magazijndienst zullen worden ingekrom pen, in verband waarmede de voorziening n de behoefte van schepen en vaartuigen in het Zuiderfrontier en van het Loodswezen 4e, 6e en 6e district van een nader te bepa len tijdstip af zal plaats hebben uit de maga zijnen te Willemsoord; 2. dat 's Rijks werf te Hellevoetsluis zal behouden blijven als herstellingswerkplaats voor de schepen en vaartuigen in het Zui derfrontier en van het Loodswezen in het 4e, 6e en 6e district; 3. dat, na herstelling, geleidelijk de sche pen en vaartuigen der Kon. Marine buiten dienst, van Hellevoetsluis zullen worden overgevoerd naar Willemsoord, om' daar in reserve te worden opgenomen, waarbij nog nader zal worden bepaald op welke wijze met de inventarissen, zal worden gehandeld; 4. dat begonnen zal worden met het over brengen naar Willemsoord van de beste van de torpedobooten G 1, G 2, of G 8, ten einde daar met haar inventaris in de reserve te woerden opgenomen; 6. dat op een nader vast te stellen1 tijdstip de in reserve zijnde Z booten met hun in ventaris van Hellevoetsluis naar Willems oord zullen worden overgebracht om daar ln reserve te worden opgenomen; 6. dat ln verband met het bovenstaande de betrekking van chef van den magazijn dienst op 's Rijks werf te Hellevoetsluis zal worden opgeheven na penslonneerig van den tegenwoordigen chef en dat de maga zijndienst zooveel mogelijk zal worden In gekrompen; 7. dat de 'betrekking van chef arsenaal ;.z.t. zal worden opgeheven en met de betrek king van chef van het torpedo-atelier alsdan zal worden belast een luitenant ter zee (aan wien zoo noodig een officier van den marine- stoomvaartdienst wordt toegevoegd) die de functie van de betrekking van chef arsenaal zal overnemen. Naar aanleiding hiervan moet worden op gegeven welke torpedoboot naar Willems oord zal worden overgebracht en welke voor verkoop in aanmerking komen van de boo ten G 1, G 2 of G 8. Naar ons van de meest bevoegde zijde wordt medegedeeld, ls het bericht, dat de le ger- en vloot-predikant dn H. Jansen en de noofd-aalmoez«nier F. J. H. Evers binnen kort in opdracht van de Regeering naar In- dië zouden vertrekken, tot regeling van de godsdienstige verzorging van leger en vloot aldaar, geheel uit de lucht gegrepen. Conform het voorstel van den Voorzitter besloot de Tweede Kamer de suppletoire Indi sche Begrooting, het wetsontwerp tot uitvoe ring van art. 97 der Grondwet, het renteloos voorschot aan de K. L. M., de wijziging der Bevorderingswetten voor de Land- en Zee macht, de wijziging der Dienstplichtwet en eenige andere wetsontwerpen en conclusies aan ae agenda toe te voegen. Aankoop van vliegtuigen. (Vragen van Kamerleden.) De heer Van der Voort van Zijp heeft tot den Minister van Koloniën de volgende vra gen gericht: lo. Is het dén Minister bekend!, dat door de N. V. Nedérlamdsche Vliegtuigen Fabriek op 16 Maart J.L. een offert aan Indlë ls gedaan betreffende een verkennersvliegtuig, welke op 28 Maart en 28 April telegrafisch ls herhaald en waarop tot heden geen ant woord is ingekomen, terwijl op een aanbod van genoemde firma, die zelfs zoover ls ge- Jaan van op haar kosten een toestel van Eet aarvoor in aanmerking komende type naar Indlë te willen zenden, opdat dit ter plaatse zou kunnen worden beproefd1 alvorens tol bestelling werd overgegaan, niets vernomen is? 2o. Is het juist, dat, terwijl over 1922 24 Engelsohe vliegtuigen zijn aangekocht, men voornemens le voor het jaar 1924 voor Indlë 19 vliegtuigen bij Fransche fabrieken aan te koopen? 8o. Is den Minister beleend of aan de N.V. Nederlandsche Vliegtuigen Fabriek ge vraagd is offerte uit te brengen voor de ver schillende voor Indië voor het jaar 1924 in aanmerking komende typen, en ls de Minis ter bereid, indien dit niet mocht zijn ge- sohied', alvorens tot bestelling in Frankrijk over te gaan, de Nederlandsche firma alsnog daartoe ln de gelegenheid te stellen? 4o. Wordt bij aanschaffing van nieuw vliegtuigmateriaal voor Indië overlég ge- Eleegd met den Ryke Studiedienst voor uchtvaart, geüjk dit door de Departemen ten van Oorlog en Marine geschiedt? Zoo neen, ls de Minister bereid dit overleg te bevorderen? Vliegtuigen voor NederL-Indlë. De directie van de N.V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek heeft van den chef van de 7de afd. van koloniën (Inkoop) bericht ontvangen, dat de luchtvaart-afdéeling ln In dië als haar wensch heeft uitgesproken, voor 1924 over te gaan tot aanschaffing van voor namelijk Fransche vliegtuigen. Ingezonden Mededeellng. Standplaats-lndeeling bij de Spoorwegen. „De Rsb." deelt medé, dat de directie der Nederlandsche Spoorwegen aan de besturen der organisaties heeft medégedeeld, dat een nieuwe indeeling van standplaatsen in be werking is. Het aantal klassen wordt van 'drie op vier gebracht. Tal van gemeenten uit klasse 3 gaan over in klasse 4. De stand plaats-aftrek, thans resp. bedragende vier en acht pCt., zal worden vyf, tien en twin tig pOt. Verder deelde de directie mede, dat aan een verlaging in anderen vorm in de naaste toekomst niet zal zqn te ontkomen. Het spoorwegpersoneel. Donderdagavond weid te Utrecht een be spreking gehouden tussohen de hoofdbestu ren van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en den Bond van Ambtenaren by de NederL Spoorwegen over de door de Directie ingediende zeer in grijpende voorstellen betreffende de herclas sificatie der standplaatsen en den stand- plaatsaftrek. Overeengekomen werd om daartegen ver zet aan te teekenen en als inzet daarvan een twintigtal gemeenschappeiyke vergaderin gen in het land te beleggen op 28 en 24 Juni a.s. daar pp 23 Juni de voorstellen in den toonraad zullen worden behandeld!. Nader zal worden overlegd, hoe de verdere actie zoo noodig zal worden gevoerd. De Communistische Party. Naar „Het Vtolk" verneemt, zyn dezer da gen by besluit van het dageUjksch bestuur der Communistische Party opnieuw 25 leden geschorst. Dit betreft vrijwel de geheel© op positie ini de Rotterdamsche party-afdeeling. Gemeentebelastingen. B. en W. van Utrecht stellen voor de ge- meenteiyke inkomstenbelasting met 131/» te verlagen. Te Zutphen wordt de plaatseiyike inkomsten belasting met 121/» verlaagd. Te Deventer zal de belasting met pl. m. 20 verhoogd worden. De Rijksmiddelen. Biykens den maandstaat over de maand Mei 1928 werd uit de gewone middelen in die maand ontvangen f 40.768.428, tegen f 42.485.801 in Mei 1922, zoodat dus f 1.78 millioen minder werd ontvangen. Over de eerste 5 maanden van het loopende jaar werdi echter in totaal 8.68 millioen meer ontvangen dan in dezelfde periode van 1922. De inkomsten- en vermogensbelastingen Drachten ln Mei 1928 resp. 1.7 millioen en f 1.099.289 minder in de schatkist dan ln Mei 1922.1 Deze vermindering werd gedeeltelijk gecom penseerd1 door de opbrengst der tabaksbelas ting ad f 1.188.777, welke in Mei 1922 nog niet werd geheven. De successierechten brachten ruim 5 ton meer op; overigens gaven zoo goed als alle middelen een verminderde opbrengst. Uit de buitengewone middelen (opcenten, etc.) werd ontvangen f 10.589.825. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. Jubileumlied en huldlglngslled. Vergane grootheid. Amsterdam en de hygiëne. Amsterdam- Parijs. De Nederlandsche Volkszangbond heeft eenigen tyd geleden een prysvraag uitgeschre ven voor een „Jubilé-liedter gelegenheid van het aanstaande 25-jarlg Regeerlngs-jublleum der Koningin. Uit de 125 Inzendingen werd door de Jury, bestaande uit Annle Salomons, dr. P. O. Boutens en dr. Fred. van Eeden, het lied van den heer Oarel Deelen gekozen en be kroond. Het gedicht, met den .titel „Jubileum 18981928", vond men reeds hier en daar ln de bladen afgedrukt. En men verheugde zich, voor de lezing, ln het feit, dat hier nu eindeiyk eens Iets zou geboden worden wat het altijd min of meer vervelende Wlen Neerland» bloed of het hopeloos verouderde Wilhelmus met zyn „Koning van Hespanlen", zou kunnen vervan gen. Maar na de lezing, die niet geringe in spanning en een zekere „litteraire ontwikke ling elscbt, wierp men teleurgesteld de krant neer en zuchtte: „Neen, dan nog maar liever, veel liever het Wllhelmis va-an Na-assouwe...." Want al moge dit dan verouderd' zijn, al be- grypt vry wel niemand meer waarom die Spaan- iche vorst nog maar altijd geëerd moet worden, als een door het volk ln al zyn lagen te zinr gen lied slaat het toch nog gemakkeiyker aan dan het nieuwe „Jubllé-lled", met het refrein: „Mocht nog vader Willem leven, Die den oudvergeelden bond In zyn bloed heeft uitgeschreven Mocht nog Vader Willem leven, En heieven dezen stond!" Een refrein, dat op zichzelf voor het begrip der groote massa al moeiiyk genoeg, toch nog maar klndlerspel is vergeleken by den Inhoud van de strofen zelf. Ik geef U vyf minuten tyd om my b.v. den inhoud van de volgende, derde strofe in eigen, duideiyke woorden wéér te geven, en ik ben er van overtuigd, dat U my vrlendeiyk om verlenging van den termyn zult vragen. Zlethler: „Met oogen eereüjk en klaar Zien wy terug op 't schoon begin, (Met oogen eereiyk en klaar De dulstre hoop der Toekomst ln. OI Leus voor Vrijheids krijg of pels, Die geesten door geen vrees geknecht In kloeke handen samenlegt, Waar 't hart getuigt van wederzyds." Men houdt zyn hart vast als men bedenkt hoe deze woorden moeten worden Ingepompt aan de kinderen, die aan de aubade op den Dam zullen deelnemen. Als dé muziek, waar-

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5