HAAGSCHE BRIEVEN. 's^Gravenhage, 15 Juni 1923. Wij hebben reeds in 't kort een en ander medegedeeld over de Internationale Ten toonstelling voor Sport- en Toerisme, die van 1 tot 10 dezer te Scheveningen gehouden werd. Wij merkten reeds dat de automo biel zeer sterk op den voorgrond trad, zoo dat sommige bezoekers aan een herhaling van de Automobieltentoonstelling dachten. Want behalve automobielen en motorrywie len, waren er veel onderdeelen en aanver wante artikelen te zien. Op dit gebied troffen wy o.m. aan de „Neracar", ook wel genoemd de auto op twee wielen, welke volgens ken ners toekomst heeft; de Franklin-auto, de luchtgekoelde zes-cylinder, een systeem, dat weinig nog toepassing vindt, maar naar wy reeds eerder constateerden wel voldoet; de Cleveland-six, een Amorikaansche zes-cylin der, die door velen als mode-wagen wordt beschouwd'; dit zyn eonige grepen uit deze branche. Op het gebied der vliegsport waren ook interessante inzendingen te zien. Zoo b.v. het luchtrywiel van Carley, de kleinste vliegmachine, welke tot heden werd vervaardigd. Wy vernamen, dat men dit toe stel desnoods in een broeden gang zou kun nen bergen, terwyl de zweefvlakken onder den arm kunnen worden gedragen, als ze heel gemakkelyk zyn gedemonteerd. Dan de N.V. Nederl. Vliegtuigenfabriek .Amsterdam", met een onbekleeden romp van een Fokkerverkenner C IV, verschil lende modellen en afbeeldingen. Een andere Nederlandsche firma op dit gebied is de Nationale Vliegtuig-industrie, den Haag, met de Koolhoven-verkenner en -jager, het succes van de Salon Aéronautique te Parijs. In het paviljoen1 op de Pier exposeerde Stahlwerk Mark, Breslau met een eendekker, type R III. De Koninklyke Luchtvaart My schitterde vooral door haar afdeeling lucht fotografie. Een belangrijk deel der motorsport, de benzine-verzorging, kwam goed voor den dag. Naast enkele inzendingen op het gebied van biljard- en schüttsensport, kwam de wa tersport goed naar voren; deze inzendingen waren op de Pier ondergebracht. Bootmoto ren, reddingmateriaal, buitenboordmotoren, oano's, zeil- en motorbooten zyn Hier te vin den. De roei-vereeniging „de Laak" had hier een aardige stand met prijzen ingericht. By de reddingsartikelen troffen wij aan een red- •dingstoestel voor schipbreukelingen van Ir. H. K. Myer (Werf Pontos. Scheveningen) en het reddingspak „The Ever Warm Safety Suit", waarmede ook demonstraties zijp ge houden. Kwramen de visch- en paardensport slechts even om den hoek kyken, de jachtsport was in een aparte zaal ondergebracht. Een andere aparte attractie was het His torisch Sportmuseum, bijeengebracht door den A. N. W. B. en particulieren. Deze in zending zagen wy ten deele reeds op een vroegere tentoonstelling, doch de oude mo dellen rijwielen, ejd. blyven toch interessant. De verschillende sportorganisaties zyn ook vertegenwoordigd geweest. Verder was er op radio-gebied heel wat te zien en te hooren. De tentoonstelling heeft onder zeer on gunstige weersgesteldheid plaats gehad byna geen dag is het goed gebleven. Dit was dan ook oorzaak, dat niet alle aangekon digde demonstraties volgens aankondiging doorgingen. Ook is het financieels resultaat der /tentoonstelling dientengevolge niet schitterend geweest. De start voor den Dumonceau-Bekerxit voor motorrijwielen! liep vlot van stapel, evenals de zeilwedstrijden op zee, waaraan deelgenomen werd door vletten, botters en schokkers. Het was een aardig gezicht a deze vaartuigen dobberend en kruisend op de vry ruwe zee. Op Woendag 6 Juni zou een reddingde- monstratie met het reeds genoemde redding- pak „The Ever Warm Safety Suit" plaats hebben, waaraan met toestemming van den Minister ook de Marine zou te pas komen. Eenige personen zouden met een vlet in zee worden gebracht, gestoken in een reddings pak. De „Heemskerck", op weg van Amster dam naar Rotterdam, zou om pl.m half twee voor Scheveningen komen en daar vertoe ven tot half drie. Van het oorlogsschip zou een vlet gestreken worden, die de bedoelde personen zou „redden" en naar de pier brengen. Van dit aardige plan is echter door het slechte weer en de ruwe zee niets gekomen. Terwyi men reeds tevergeefs ge tracht had de menschen met een vlet buiten gaats te brengen, seinde de commandant van de „Heemskerck" reeds kort na den middag draadloos, dat wegens branding geen' sloep gestreken kon worden! en dat hy doorstoomde. Natuuriyk was dit laatste voor de teleur gestelde toeschouwers fiog een zekere ver-, goeding. Des namiddags hadden de athletiekwed- strijden plaats, die door het slechte weer weinig deelnemers telden. Aan den estafette loop werd slechts door twee ploegen deelge nomen; verder stond de één Engelsche myi loop op het programma, welk nummer span nend was. Het voornaamste van de demonstraties warm wel de Auto- en Motorrennen, welke op de Boulevard gehouden werden en on danks het weinig zomersche weer was er heel wat publiek aanwezig om de wagens over den weg, die door de politie werd vrij gehouden, te zien snorren. De organisatie door de Ned. Motorren- Sportclub was uitstekend en het weer viel mee. Des morgens waren de motoren in actie terwyi 's middags de beroepsrijdes en de auto's aan beurt waren. Als slotnummer een spannende stryd tus- schen twee Mercedes-wagens. Eerst maakte Aug. Rasse 96 eiÏMöö.ö K.M., doch Wiemann bracht daarop de snelheid op 112,5 K.M. stilst, en 187 K.M. vliegende start. Een ge weldige prestatie. Des morgens hadden behendigheidswed- strijden plaats bestaande uit: van het Kur- haus-terrein afrijden naar een „sohynga- rage", het strand oprijden, door het zand om hindernissen heen. Defecte auto sleepen, terras-brug oprijden, halverwege stoppen, verder rijden en ten slotte op het terras band of wiel verwisselen. Negen beroepschauf feurs en eenige heerrijders namen er aan deel. De winnende wagens waren resp. Fiat en Overland. Des Zaterdags had het concours d'élégance voor automobielen plaats, waarvoor 43 deel nemers waren. De groene Spyker behaalde naast den lem prys van zyn klasse, ook de eer.epalm van alle klassen. Zondag j.1. was de laatste dag. Het weer was van dien aard', dat het bloemencorso moest wonden afgelast. Alleen de veldrit voor wielrijders ging door. Er waren vier klassen, n.1. renners, toeristen, dames en veteranen. De opkomst was, ondanks het ongunstige weer vry goed en er werd met animo gestre den over den weg, langs heuvel en duinen. En hiermede is de I. T. S. T. afgeloopen. De resultaten zyn, de omstandigheden in aanmerking genomen, niet ongunstig, al kon het veel beter. Speciaal het internationale tintje was zwak. Maar dat komt zeker een volgende keer! De kwestie der navorderingsaanslagen is onlangs in den Haagschen Raad besproken. Het Comité tegen de Navorderingsaanslagen had n.1. by adres verzocht voorloopig alleen actie te voeren tegen één der aangeslagenen. Dit proefproces zou zoowel de gemeente als de belanghebbenden aanzienly'k minder geld kos ten, terwyl. de laatstgenoemden zich zouden verbinden hun aanslagen te voldoen, indien het proefproces door hen verloren werd. Het raadslid Wesseling, dat ach tolk der belasting betalers maakte, kreeg echter van wethouder De Wilde te hooren, dat hy niets met deze menschen te maken wilde hebben en dat hy kalm de zaak zou voortzetten. Merkwaardiger wijze verleende de Raad zoo weinig steun, dat le heer Wesseling zich genoodzaakt zag zyn lesbetreffende motie in te trekken. Het Comité bleef, echter niet stilzitten en belegde Dinsdagavond een vergadering, waar- n o.m. werd besproken „een aantal onjuiste mededeelingen van den Wethouder van Finan ciën In de Raadsvergadering van 28 Mei". De voorzitter, jhr. mr. Rendorp, gaf een overzicht van den toestand. Hy weersprak de bewering van den wethouder, dat het slechts om een aantal groote aanslagen zou gaan. In egendeel, van de ongeveer 1300 by het Comité angeslotenen zyn bijna de helft voor minder ian 50 aangeslagen. De houding van den vethouder zal nu echter oorzaak zyn, dat ook le kleine aanslagen een vry groot bedrag aan >roceskosten zullen hebben te voldoen; n.1. lanslag tot 25: ƒ10 proceskosten, van 25 ot 50: 15 en daarboven meer naar de 'rootte van den aanslag. De juridische adviseurs van het Comité, de heeren mr. Coops en mr. Raymakerp, gaven ïun meening over den toestand en de kansen !er processen. Eerstgenoemde weersprak de beweringen van den wethouder, als zouden de irotesteerenden belastingknoeiers zyn en dat •eclame by den Raad de aangewezen weg was. Ook is het onjuist, dat de verjaring eerst pas einde 1925 zou ingaan. De spreker gaf de be- 'anghebbenden in overweging zich niet bang te laten maken door dreigementen met deur waarders e. d. Men dient kalm te procedeeren. Mr. Raymakers zeide, dat de Haagsehe zaak vier dingen voor heeft boven de Leidsche. Zelfs wanneer het verjaringsargument werd verworpen, zou men nog sterk staan. Men is van plan van de Gemeente terug te vorderen Ie reeds betaalde bedragen. Het Haagsehe von nis komt overeen met een arrest van den Hoo ien Raad, waarin als aanvang van den belas- ingplicht wordt genoemd de aanvang van het belastingjaar en niet de datum van goedkeuring ier kohieren. Spreker wekte op, om vooral niet te lang te wachten met het terugvorderen der betaalde belasting, wyl de actie moet aanvan gen binnen een redeMjken termyn. Wat de anderen betreft, zeide hy, zal de gemeente bin nenkort van leer trekken, zoodat men spoedig zyn houding moet bepalen. De argumenten van het Comité, welke natuuriyk thans niet in het openbaar lómneh worden genoemd, zyn zeer sterk en reeds liggen 200 dagvaardingen klaar, om den stroom van deurwaarders-exploiten te keeren. Spr. meende, dat de gemeente deze zaak niet zal winnen. Daarna trad het raadslid Wesseling naar vo ren om nogmaals zyn standpunt uiteen te zet ten. Tot slot had nog een gedachtenwisseling plaats, waarby de voorzitter mededeelde, dat de gemiddelde proceskosten ƒ20 25 bedragen en dat de groote aanslagen betalen f 25 plus 10 pOt. van den aanslag boven 150. Hierna werd de vergadering gesloten en moeten wy verder afwachten, hoe de zaak zal verloopen. Dat ook de Haagsehe navorderings zaak de aandacht zal trekken, staat wel vast LEO. Radioielegrafie en Radiotelefonie. door H. JANSEN. Dir. Radio-school HelderAlkmaar. De vorm van antenne, die de amateur het gemakkeiykst kam aanbrengen is de omge keerde L antenne. Hiervoor neme men heit liefst koperdraad, omdat koner aan den elek trische stroom een geringe weerstand biedt. De dikte van den koperdraad doet er minder toe. Neemt men het echter al te dun (minder dan1 een mM.) dan vergroot men weer den maiterieelen weerstand. Desnoods kan ook nog worden gebruikt verzinkt ijzer- draad, hoewel dit ook weer grootere weer stand heeft. Verder is het onverschillig of men geïsoleerd dan wel blank draad neemt. Blank draad is goedkooper. Op scheepsstations en Iamdstatlons beziri men geen koperdraad voor de antenne. Ko per is in zuiveren toestand te zacht en zou zoodoende te veel rekken en kans geven op breken. Byvoeging van een weinig silicium, waar door z.g. siliciumbronsdraad wordt verkre gen, Vermeerdert de hardheid en trekvast heid, terwijl de weerstand slechts zeer wei nig hooger wordt. Met het oog op het skin effect wordt by voorkeur gevlochten1 draad gebruikt, hetgeen tevens de sterkte verhoogt. 'Nu we de soort van het materiaal voor de antenne bepaald hebben, dienen we te letten op nog twee factoren voor goede werking, n.1. hoogte en lengte van antenne. Met een lengte van 25 30 Meter kan men al goede resultaten verkrijgen. Is de antenne langer genomen, dan is het opvangend vermogen natuuriyk grooter; de aether-spannimgen be ïnvloeden alsdan een veel grooteren gelei der, waardoor meer electronan in den gelei der in beweging kunnen komen; er wordt dus meer energie aan den ontvangkring overgedragen. Een nog belangrijker factor dan de lengte is de hoogte. Hoe hooger boven huizen en boomen aan gebracht, des te beter. Men moet indachtig zyn, d'at zinken daken, regenpypen, boo men, enz. goede geleiders zijn voor electri- citeit, en dus zelf ook een deel van de aether- spannimgen, die anders den ontvamgdraad zouden treffen, opnemen, hetgeen energie verlies voor de ontvanwantenno beteekent. Buiten hoogte en lengte past men dikwyls verbreeding van luchtnet toe. Twee of meer draden loopen dan parallel, dus naast elkaar. Deze onderlinge afstand' moet dan minstens een meter zyn. De afnateur moet niet den ben, dat hierdoor de eigen trolf veel grooter wordt, want wel neemt de antenne-capaciteit toe, doch die zelfinductiewaarde mindert. De reden van dradien parallel bijspannen is weer grooter opvangend vermogen. Nu lengte, hoogte en soort draad' gekozen zyn, gaan we de antenne bevestigen. Zulks kan geschieden naar keuze, aan schoorstee- nen of aan voor dit doel geplaatste palen, die eenige meters boven de daken uitsteken. De antennedraad moet aan het einde, dat het verst van het ontvangtoestel verwyderd is, doodloopen op een isolator. In dén handel zyn voor d'it doel z.g. ei-, schotel- of bal-iso latoren. Deze isolatoren kunnen met touw, gedrenkt in parafine of schellak, aan de paal bevestigd worden, zoodat de opgevangen an tenne-energie niet naar de aarde kan af vloeien. Aan het eind© van de antenne, dat het dichtst by het ontvangtoestel is, moet men dit einde door een invoerdraad naar binnen leiden, om deze daarna aan het ontvangtoe stel te verbinden'. Deze invoerdraad, welke ook weer Liefst langs een Isolator binnens huis gevoerd wordt, kan het verlengde van den luchtdraad zelf zyn of een draad aan de antenne gesoldeerd. Soldeeren maakt een perfecte verbinding. Het enkel omwikkelen van den draad aan het luchtnet geeft een slecht electriseh contact, doordat na eenigen tyd de draden beginnen te oxydeeren, waar door op het verbindingspunt de weerstand veel grooter wordt en dus de ontvangst veel minder. De invoerdraad dient ook via een glazen buisje of ebonieten kokertje door een raamkozijn b.v. naar binnen te worden ge bracht. Het niet opvolgen van deze regels geeft verschillende nadeelige capaciteitsef fecten,. zelfs ook indien de invoerdraad t e lang genomen en b.v. over een groote lengte langs andere geleiders voor electriciteit bin nenshuis loopt. Is de invoerdraad volgpns deze voorschrif ten naar het ontvamgtoestel geleid, dan is men reeds een zeer groot deel op den goe den weg. Uit welke richting komen nu de krachtig ste radiosignalen op het ontvangtoestel bin nen? Hierover in het volgend artikel. INGEZONDEN. Vakschool voor Meisjes voor Helder en Omstreken. Hieronder volgt de herziene séhool- geldregeling voor bestaande en voor de eerst-beginnende cursussen, welke Sep tember a.s.. zullen gegeven worden in het nieuwe schoolgebouw aan den Polderweg. Waar, in de oude school, het geven van onderwys beperkt moest worden door gebrek aan ruimte, kan dit in de nieuwe school tot volle ontplooiing komen. De byzondere aandacht wordt gevestigd op de omleiding voor de akte Na, welke be voegdheid geeft tot het geven van onderwys in het vervaardigen van eenvoudige onder en bovenkleeding en huishoudgoed aan Ny- verheidsscholen. Deze akte, te behalen op 21- jarigen leeftijd, wordt gesalarieerd met 1950—ƒ2950.— Hiervoor kunnen worden opgeleid: le. leerlingen der Vakschool, welke nè den 3-jarigen cursus, het onderwijs met vrucht voortgezet hebben, 2e. meisjes, komende van M.U.L.O., Handelsschool, 3-jarige H.B.S., of zij, die een kennis van de hoofdvakken be zitten, daaraan gelijkstaande. De leerlingen, behoorende tot de 2e cate gorie zullen eerst een voorbereidenden cur sus in de praktische vakken moeten volgen, alvorens aan de opleiding te kunnen deel nemen. Ook zal voor het eerst een gemengde cursus gegeven worden voor meisjes boven d© 16 jaar, welke niet voor een akte willen studeeren, doch zich gaarne eenige practi- sche vaardigheid in de onderscheidene vak ken willen bygebracht zien. Verder zijn als nieuwe damescursussen in- gelascht: Schabloneeren en waschbehande- ling, en als volkscursussen: avondlessen in koken, huishoudkunde en waschbehandeling. Voor leerlingen van buiten bestaat gele genheid' voor 500,— per jaar intern ge plaatst te worden. talen' hetzelfde schoolgeld als voor den 3-jarigen cursus, vreemde leerlingen betalen 40,— per jaar. Alle onkosten moeten zij zelve betalen. Voor de volkslessen in naaien en verstel len wordt betaald' 80 ets. per week, waarin onderwys wordt ontvangen (2 X 21/» uur per week): Cursus in: Costuuiunaaien: 20 lessen, 1 X p. week 8 u. 25 of 12,50 Lingerienaaien en verstellen: 20 lessen, 1 X p. week 8 u. 20 of 10, Koken: 20 lessen, 1 X p. week 8 u. 25 of 12,60 Teekenen en stofversieren: 20 lessen, 1 X p. week 8 m 20 of 10,— Schabloneeren: 10 lessen, 1X p. week 2 u. 10 Knirypen van bovengoed: 10 lessen, 1 X p. week 21/» u. 15 of 7,60 W aschbehandeling: 20 lessen, 1 X p. week 21/» u. 15 of 7,50 Gemengde cursus voor meisjes boven 16 jaar: 5 ochtenden van 3 uur (lingerienaaien, oostuumnaaien, teekenen en stofversieren, koken, huishoudkunde of waschbehandeling) 60,per jaar. Leergeld voor twee afzon- derlyke ochtenden hiervan 80, Avondcursussen: Koken, huishoudkunde, waschbehandeling, elk 20 lessen, elke cursus in zyn geheel 5,- Cyfers. Voor verschillende uitgaven der gemeente Helder is volgens uw blad van 12 Juni (nota van B. en W.) noodig 40.000,(- 91.000. 43.000,— 139.000,— 1.046.000,— 1.359.000 (in duizenden afgerond). De opbrengst van die nieuw uit te geven lee ning van 1.860.000,nominaal is netto 1.224.000,—, dus 135.000,— te weinig. De gemeente beschikt echter nog over 285.000,na dekking dier 135.000,dus nog over 150.000.Gesteld dit bedrag werd direct voor de uitgaven besteed, dan behoefde 100:90 X 150.000 167.000 minder geleend te worden, 't geen jaarlyks minder aan rente en aflossing zou vergen 8360.— 4175,— 12.525.— voor 't eerste jaar, 10437.60, 't 10e jaar, *t jaar, waarin het „spaarpotje" op is. Uit 150.000,in reserve, 3 mndis depo sito zal de geméente in 10 jaar ongeveer 15000,rente trekken, zy beschikt dus voor versterkte aflossing in 10 jaar over 165,000,of per jaar over 16.500,De eerste 10 jaar zal dus 3475,tot 6062.50 minder uit belasting zyn op te brengen, maar na die 10 jaar heeft de gemeente dan nog 125.250,schuld extra en een extra last voor rente en aflossen van 10437,60, verminderend in 30 jaar tot 4175, Om dus rekenend op 3000 aanslagen in Helder, de aanslagen 10 jaar lang met fik 2 's jaars te verminderen, zullen zy daar na 30 jaar lang met 3.50 k f 1.50 verhoogd worden. Wat betreft de opmerking over zware af lossingen van vroegere leeningen, op deze manier lost Helder geen leeningen af, doch ooirverteert laag rentende leeningen in lee ningen van hooger percentage, en volgt de politiek van den man, die oude schulden uit nieuwe schulden voldoet, een politiek die met wiskunstige zekerheid naar het bank roet voert. Hoe nog hier te redden? De Gemeente houde 167.000,nominaal in portefeuille, blykt later geld noodig dan kunnen de obligaties alsnog aan de markt febracht worden, en by den tegenwoordig alenden rentevoet zullen zy dan meer dan 90 opbrengen. Men krijgt dus grooter op brengst voor dezelfde lasten. Ook voor de 80.000,— 90.000,— die de gemeente waarschyniyk nog zal ont vangen, ware zoo te handelen* daar 't dwaas is,nu'tgeld oplangen termyn te leenen wat binnenkort gratis beschikbaar komt. Ook dit zou de leening met 100.000,— vermin deren, en een vermindering in rente en af lossing beteekenen, die 't voordeel van het aflossingspotje nu al negatief zou maken. Over de wyze hoe de gelden voor de zwaar dere aflossing te vinden, een volgende maal. H. 1 5 4 6 7 9 13 14 15 17 18 19 800,— 6,- 1000,— 8,- 1200,— 10- 1400,— 12,- 1600,— 14.— 1800,— 16,- 2000,— 18- 2200,— 21,- 2400,— 24,- 2600,— 27,- 2800,— 30,— 3000,— 83,— 8500,— 36,— 4000 42,- 4500,— 48,- 6000,— 64,- 5600,— 60,— 6000,— 66,— 6600,— 72,- >9 7000,— 78,- 7500,— 84,- 90,— Ond'er belastbaar inkomen wordt verstaan het inkomen volgens de wet op de Ryks- inkomstenbelasting, zonder kinderaftrek. Wanneer in het gezin twee kinderen be neden den leeftyd van 18 jaar zyn, wordtriot en met een inkomen van f 2000, 100, van het zuiver inkomen afgetrokken voor de berekening van het schoolgeld, tot ©n met een salaris van f 3500,— 150,— en boven 3500— 200,— aftrek. Indien twee of meer leerlingen uit het zelfde gezin gelijktijdig de school bezoeken, wordt het schoolgeld van d'e tweede leerling met. dertig, dat van de derde leerling met zestig procent verminderd, De leerlingen van de dagschool betalen jaarlyks 1,50, die van de atelierklasse io,— als vergoeding voor bet gebruik der leermiddelen. De eigen leerlingen voor de akte Na be SPORT. MARINÉBERICHTEN. "VTSSCHERIJBERICHTEN. Burgeriyke stand der gemeente Helder MARKTBERICHTEN. UIT DEN OMTREK. Schagen. Uitslag der v&rkooping te 't Zand op lfi Juni ten overstaan van notaris Vryburg en ten verzoeke van mej. Wed. H. Vogelzang. Opgehouden op 780 gld. Oudeschlld. Van 12 tot en met 14 Juni zyn van hier verzonden: 2822 lammeren, 2 paarden en 5 varkens. Burgeriyke stand van Texel van 8 tjn. 16 Juni 1928. ONDERTROUWD: Jan Johannes van Leeuwen en Dirkje Vlas; Hendrik Smit en Martha Witte; Daniël van der Werve en Hendrica Hermina Bariiorst; Theodorus Hendrikus Lavende en Oomelia Evelina Spigt. GETROUWD: Piet er Kok en Cornelia van Lenten; Albert Klaas Jonker en Pieternella Did'erika Jonker. GEBOREN: Willem, z. v. Oortnelis Witte en van Grietje Barhofst; Johan Cornelis, z. v. Carel Clemens Barhorst en Johanna Elisa- 'bebh Stolk; Reinier Veronica, d. v. Arie Barhorst en Geziena Anna Bos. OVERLEDEN: Reinoutje Salm, oud' 78 jaren gehuwd met Simon Dros. De I. T. S. T. en de demonstra ties. Tegen de navorderingsaan slagen. r-<E 3>— VL Bij een zuiver Voorde Klasse (belastbaar) inkomen dagschool en de van meer dan tot en met atelierklasse 2 6 8 10 11 12 16 20 21 22 600,- 8Ó0,- 1000,- 1200,- 1400,- 1600,- 1800,- 2000,- 2200- 2400,- 2600,- 2800,- 3000,- 3500,- 4000,- 4500,- 6000,- 5500,- 6000,- 6600,- 7000,- 7500,- 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 99 oenst op do tweede plaats, maar wordt woldra door het goed rooiende Willem III genaderd) en voQrbij'götfaan. Maar tot ©en strijd om do eerste plaate komt het' niet, want de Adelborsten wer pen zich met al hun kracht op de riemen, zij loopen meer en meer uit. Heel erg leelijk le 'hun roeien, niwmr zit krauht in en goede snelheid. I>e Adel'boiroton winnen in 7 min. 24 eec., Willem III ie tweede in 7 min. 29 eec., Njoni derde met twee lengten achter. Tweede heat Aan de etart: 1. Amstei, 2 Car detten, 3. Triton. Een nummer dat glad' door De Ametel gewon nen werd. Van den aanvang af waren de Am sterdammers voor. De tijd van Amstei was 7 min. 82 1/8 sec., tijd van Cadetten 7 min. 38 4/5 sec., Triton op halve lengte. In de finale van dit mumnier koimen dufl de Adelborsten en De Amstei, benevens Wlllean III als snelste tweede. Pro P&tria. Zondag 10 Juni zijn op het HJK.C.-terrein de seriewedetrijden, uitgeschreven door HJLC., ge speeld. Bij loting waren de wedstrijden ala volgt ingedeeld: a. H.K.C. 2O.D.I.S.; b. P.P.OJLV,; c. H.K.C. 3_S.\B. Daar O.D.I.S. niet opgekomen was, werd H.K.C. 2 al dadelijk winnaar. Van b. werd P.P. overwin naar, door de tegenpartij met 20 te slaan en van e. werd H.K.G. 8 overwinnaar door S.VJ3. met 30 te slaan. Nu moesten H.K.C. 2 en P.P. kampen. Voorze ker een zware strijd voor P.P., maar de spe lers (stere) hebben zich goed van hun taak ge kweten en wisten wederom een overwinning te behalen, door 2 punten te maken tegenover 1 punt van HJLC. 2. Rie&tte nog de finale tussohen H.K.C. 3 en P.P. En hoewel het do derde wed strijd dien midldag was, waren de P.P.-ers onver moeid en wisten zioh door dezen laatsten wed strijd' met een 20 overwinning den len prijs, een zilveren kruis te veroveren. Scheidsrechter Harpen leidde correct. Hem komt een woord van lof toe voor de uitstekende wijze, waarop hij de leiding aan het spel gaf. P.P. is uitgekomen als volgt: De dames: M. Moorman, C. A. van' Zoonen, C. Schlahmilch, R. Colpa, T. Slijper en T. Heiyman: heeren: EL Nymeier, H. Mieyer, D. Horing, J'. Harders, Fr. Sohlahmiloh en J. Schlahmilch. Roeiwedstrijden Hollandia, Aan de roeiwedsrtrijden uitgeschreven door de vereeniging „Hollandia" werd door een ploeg adelborsten deelgenomen. Deze kwamen uit In 'het nummer 'Jonge viër B en Jonge vier A. Het' Hbl. geeft hiervan de volgende uitslag en beschouwing: Eerste heat. Aan de start: 1. Triton, 2. Laga. Triton le Iets voor na de start. Een mooie ge lijke strijd tenslotte. Op de laatste paar honderd meter wint Triton met één lengte. Tijd Triton 7 min. 29 sec., tijd Laga 7 min. 81 4/6 sec. Tweede heat. Aan de start.: 1. Amstei, 2. Adelborsten. Vrijwel gelijke start. Op de helft van' de baan ia er een boot in de ibaan, waardoor de race ge stopt moet worden. Er wordt dan opnieuw gestart, Weer vertrekken de ploegen gelijk. De adelbor sten roeien wat ruw en het duurt niet lang of zij vangen eenige malen een snoek, waardoor de Amstei een fennen voorsprong krijgt. De Am sterdammers roeien prachtig gelijk. Hun boot ligt zeer stil, geheel in tegenstelling met de aan staande zeeofficieren, die ruw roeien en nogal eens snoeken. Onder tactische leiding is van de Adelborsten-ploeg echiter zeker nog heel wat te maken. Tijd Amstei 7 min. 25 sec., tijd Adelborsten 7 min. 29 3/5 sec. 'Des middags kwamen in de beslissing: Triton, Amstei en Adelborst. Laategenoemde als snelste tweede. Dat was nog eens een felle race. Amstei was slecht weg, ietwat zenuwachtig. Triton was het beste weg. In uiterst snel tempo wordt de 'eerste 1000 meter geroeid. Da Aiel- sten hebben daarbij de leiding, maar Amstei roeit schitterend gelijk en de bpot schiet prachtig door. Na de 1000 Meter komt Amstei meer opzetten met goed doorgezette spurts en lang duurt het niet of de Amsterdammers zijn iets op hun tegen standers voor. Triton heeft het tempo niet kun nen volhouden en ligt nu geheel achteraan. Hef tig strijden Amstei en Adelborsten om de zege. Er is een hemelsbreed verschil in het roeiwerk bij deze twee, maar 't moet gezegd: de Adelborsten gaan hard ondanks snoeken, ondanks geweldig gooien met water, ondanks alles. De stuurman moedigt hevig zijn mannen aan. En ónder groote spanning komt ten slotte Amstei als eerste aan, op een aflengte gevolgd door de Adelborsten. Tijd 7 min. 22 sec. Jonge vier A. Eerste heat, Aan de start: 1. Willem III, 2. Njord, 3. Adelborsten. Reeds dadelijk na de «tart zijn de Adelborsten, die er geweldig aan trekken, voor. Njord ligt Luit. ter zee le kl. P. T. de Meester en lult. ter zee 2e kl. P. van Popta, reep. commandant van de torpedobooten Z 2 en Z 4, zijn benoemd tot ridder le kl. in de Orde van St. Olaf van Noorwegen, welke onderscheidingen hun' persoon lijk door koning Haakon zijn uitgereikt. 19 Juni van Wachtschip Willemsoord' naar Ma- rinekaz. Amsterdam serg.-tiimn. J. Toering. 20 Juni: serg.-timm. H. F. Verschuur van Mar.- kaz. A'dam naar Wachtschip- Willemsoord. 20 Juni: serg-torpedom. J. C.* Vermeulen van Onderzeekaz. Willemsoord naar Torpedoatslier Hellevoetsluis. 2 Juli: serg. d. mars. A. F. Nielsen van Mar.- kaz. Willemsoord naar Mar.-kaz. Amsterdam. 2 Juli: Idem E. H. v. Dintel van Wachtschip Willemsoord naar Mar.-kaz. Willemsoord. 18 Junibootsman A. Schout van id. naar Schor pioen. 27 Juni: opperschippar P. W. Erkelens van Wachtschip Willemsoord naar Schorpioen. 27 Juni: schrijver-maj. J. J. de Ruijter van id. naar Wachtschip Vlissingen. 18 Juni: serg.-m.d. J. T. F. Adriaanse van v. Speijk naar Tromp. 18 Juni: id. J. A. Brouwer van id. naar Hadda. 17 Juni: id. J. W. Reu&er van id. te detach. a/b Douwe Aukes. 3 Juliserg.-timm. P. A. Hilleretröm van Wacht schip Wilemsoord naar v. Speijk. 26 Juni: serg.-konst. L. L. van Velzen van Wachtschip Vlissingen naar Gelderland. 3 Juli: bootsman F. Ardonne van Wachtschip Willemsoord naar v. Speijk. 16 Juli: id. S. F. Theel van Tromp naar Vlieg kamp SjchellLngwoude. 16 Juli: id. H. Verdoorn van Vliegkamp Schel- lingwoude naar Tromp. 20 Juni: schipper F. van der Heide van Wacht schip Vissingen naar Pelikaan. 20 Juni: id. P. J. Gevers van Pelikaan naar Wachtschip Willemsoord. 14 Juni 1923. Aangevoerd door 18 korders: 1400 middeltongen p. stuk 0.400.45; 500 kleine tongen p. stuk 0.20; 15 tarbotten p. stuk 4—7; 20 kisten zetr schol p. kist 1216; 56 kisten kleine schol p. kist 58; 20 kisten schar p. kist 2.50—3.50; 14 kisten pietermannen p. kist 1012; door trekkers: 15 tal geep p. tal 7.769150. 15 Juni 1923. Aangevoerd door trekkers: 48 tal haring p. tal 1.85—2.65; 1 tal geep p. tal 11.50; door 1 roggevisscher: 10 roggen p. stuk 1.07. van 14 en 15 Juni 1923. GETROUWD: W J. Ox en G. J. C. Kelholt; C. van Galen en C. J. van der Vliet; G. M. B. van der Wal en G. Kater. OVERLEDEN: J. Smit, 72 jaar. LEIDEN, 15 Juni. Veemarkt. Runderen 468, kalveren 190, schapen 820, lam meren 8068, varkens 995, stieren 32, 150—495, kalf- en melkkoeien 153, 230—440, varekoeien 122, 175—830, vette oseen 161, 265—685, 0.851.20 p. K.G., vette kalveren 66, 70—160, 0.951.60 p. K.G., nuchtere kalveren 134, 7 23, vette schapen 320, 50—58, 0.80—0.86 p. K.G„ lammeren 3028, 1431, magere varkens 444, 30165, 0.72-0.76 p. K.G., biggen 551, 1625, paarden 5, 190285, bokken en geiten 17, 4-15. BROEK OP LANGENDUK, 15 Juni 1923. Schoteche muizen 9.30—13.80, drielingen 5.40—8.10, kleine 1.30—1.70, alles per 100 K.G.; aanvoer 12,639 K.G. aardappelen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 7