T Tweede Blad. VAN DINSDAG 19 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Do hoor O. J. Warners alhier heeft met gunstig gevolg te Delft het propaodeutisch examen' afgelegd voor olectrotechniach in genieur. Menschlievend hulpbetoon. Dij K. B. is als blijk voin goedkeuring en tevredenheid de zilveren eerepenning voor menschlievend hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift toegekend aan: O. Bot, J. Bijl, J. de Ruiter en A. IJ. Kuiper; en de bronzen eerepenning voor mensch lievend hulpbetoon en een loffelijk getuig schrift aan: J. Steenman, G. Oostendorp, P. 0. Koogor, K. Bijl, M. Bakker, H. Post' en F. D. K. Bruin/allen loden van de beman ning van de reddingboot van het station Haven-Nieuwediep, wegens de door hen met levensgevaar volbrachte redding van twee schipbreukelingen van het Engedsche schip „Alford" op de Zuider-Haaksgronden op 19 Sept. 1922; B. Kuiper, kapitein van de sleep boot „Cycloop", wegens de door hem met le vensgevaar verrichte redding van een schip breukeling van het Engelsche schip „Alford" .op de Zuider-Haaksgronden op 19 Sept. j.L („St-üt".) Aanbesteding. Door de Vereenlglng „Het R.-K. Onder wijs" werd Zaterdagmiddag alhier aanbesteed bet bouwen van een u.l.o.-school. Ingekomen waren de volgende blUétten: Sterrenburg Boerdflk, Helder, f 98695; J. P. van Os, Helder, f 89950; Gebr. van Pelt, Heldor, f 89887; F. Wormbecher, Bilthoven, f 87800; Doedens Schilder, 't Zand, f 87777; P. O. Liaun, Zwuagdlj'k, f 87000; Gebr. Tromp, Castricum, f 85800; Gebr. Smit, Helder, t 84000; G. Lastdrager, Helder, f 88618; R. N. van Os, Helder, 1 88118; N. V. Bouwbedrijf S. Overtoom Zn., Schagon, f 82885: H. en P. Doorn, Zijpe, f 81000; Gebr. Boekei Oo., Velt, gem. Oude Niedorp, f 78500. Van twee Inschrijvers, die na sluiting der bus hun biljet hadden ingeleverd, kou dit niet meer worden geaccepteerd, hetgeen van de zijde van een hunner tot een protest aanleiding gaf. 8o gemeente-concert te geven op Donderdag 21 Juni door het Stafmuzlokkorps K. M., 's avonds 8 uur in t Plantsoen. Zeilwedstrijden Kon. Marine Jachtclub. Ton behoeve van de goede zichtbaarheid zal de ronde Bpltse ton la van de Texclstroom ver anderd worden in een rood drljfbaken me' twee roode ballen. Voor do noodlijdende kunstenaars. De winnaar van de tookonlng van den heer Splcgolberg, no. (784 der verloting ten bate van de noodlijdende kunstenaars, heef deze nog xüot afgehaald. Het stuk Is bi; mevrouw do Boer, Koningstraat, teer be schikking. 9 Vereenlglng „Rembrandf In aanvulling op onze mededeellng be treffende een te houden kunsttentoonstel ling kunnen wij nog mededeelen, dat de be doeling la deze gratis open te stellon voor do leden der voreenlgimg „Rembrandt", Prospectussen en Inlichtingen omtrent deze vereenlglng kunnen worden verkegon aan het.adres Westgracht 25. Mannenzangveroenlglng „Orphons". Dlr. FredL J. Roesko. Liefhebbers van mannenzang zij nangera- dpn te profiteeren van het ooncert dlat door bovengenoemde Llodertafel uit Alkmaar, on der leiding van den dirigent Roeske (oon onzer grootste Koorleiders) hedenavond in, Casino wordt gegeven. Als soliste treedt op, mej. Cato v. d. Kaay (sopraanzangeres) die door den bekenden Alkmaarschon organist Van Langen aan den vleugel zal worden begeleid. Don bezoekers wacht een uitgelezen pro gramma. Kermis. Vanaf Zondag 1 tot on met Woensdag 4 Juli zal dn de schouwburgloge op het Kerk plein het Tooneelgezelschap „Het Voetlicht", directie Beukman en Frenkel, adm. Jo. Gos- schalk, optreden, onder artistieke 'leiding van Louis Davids Jr, De reeds overbekende klucht „Baron von Haberniks" zal opgevoerd worden, waarin de hoofdrol door den heer Louis Davids Jr. ver vuld' zal worden. De overige rollen worden ge speeld door de dames: Tilly van der Does, Tine van der Werf, Hetty Beek; de heeren: Jan Dommelen, Petro Beukman, Walther anderen daags werd aan boord: van de schepen en in de marinekazerne een onderzoek unnr den man ingesteld, doch zijn identiteit kon aanvankelijk niet worden vastgesteld. Een voortgezet onderzoek wees uit, dat de man ver moedelijk met Oost-Indisch verlof naar Apel doorn was vertrokken, waar hij ook opge- spooru \v erd en door den betrokken agent herkend. Hij zal zich thans te verantwoorden hebben voor zijn handelwijze. De rookende dief. Door een sigarenmaker Is aangifte gedaan, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag door opensluiting van zijn werkplaats 4 kistjes si garen, elk van 100 stuks, zijn ontvreemd. Een kwaadaardig beest. Zondag werd aan de politie kennis gegeven, dat op een weiland, gelegen langs de spoorlijn, een hond jacht maakte op de lammeren. Een agent begaf zich per rijwiel ter plaatse. Even over de Spoorbrug dbor de linie bevond zich een spoorwegarbeider, die den agent mede deelde, dat de hond nog in het land was en een lam had doodgebeten. Er is direct getracht den hond in bandon te krijgen, doch dit is niet gelukt. De agent heeft op 'hem geschoten, doch dit had alleen tot gevolg, dat hij er vandoor, ging. Vermoedelijk is de hond het eigendom van een bewoner van de Leliestraat. Behalve, het doodgebeten lam waren op het land nog aanwezig een geit met een verwonde poot en een koe, die een bloedende wond aan een der' spenen had, hetwelk mede vermoedelijk door den hond is veroorzaakt. Een nader onderzoek wordt Ingesteld. HJst van gevonden voorwerpen Gedurende de week van 1219 Juni 1923. Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Een passer, een ceintuur, een hulsdeur- sleutel, een haarstrik, 1 rolletje linnen, een damestaschje, een groene das en een pet. on vervol gons. Molenstraat 62, een armband. Station, 1 knot witte woL Hoogstraat 99, oen onderdeel van een passer. Vischstraat 88, een postduif. Kanaalweg 86, 1 kiindertaschje. Hortzogstraat 8, een postduif. Emmastraat 82, een knipmes. Parallelweg 56, oen fietspomp. Oostslootstrant 1, een schakelarmband. Langestraat 58, 1 portcmonnale. Oudo-KerkStraat 15,1 mes ln schede. KI. Duitstraat 11, een hond. Hoogstraat 98, een knipmes. Breestraat 15, een fietspomp. Slulsdljkstraat 20, een medaille. Goversstraat 40, een bos sleutels. Nieuwstraat 86, een knipmes. Westgracht 15, een pijp. Stationsstraat 25, oen standaard van een rijwieL J. Minnoboo, Nieuwstraat, oen jongenspet. Hctizogstraat 80, een jong hondje. PMP MP Smith, Jo Gosschalk, Al ex Faassen Woensdagmiddag 4 Juli, te 2 uur, zal dit zelfde gezelschap een kindervoorstelling geven vuu het bekende kinderstuk „Dik Trom", naar liet kinderboek van Joh. O. Kieviet. Door ge- I100I Nederland liüdi dit stuk bij liöt jougd- publlek een enorm succes. Uit het Polltle-rapport Een roes met een staartje. Woensdagavond te pl. m. 8.45 u. heeft een agent een marineschepeling ter zake openbare dronkenschap gearresteerd in de Spoorstraat. De man verzette zich tegen zijne overbren ging naar het bureau en wist, geholpen door het opdringende publiek, te ontkomen. Des BINNENLAND. Permanent Hof van Internationale Justitie. Vanochtend is in hot Vredespaleis ln Don Haag oen zitting van het Permanente Hof van Internationale Justüe geopend. Het Hof is voor dezo zitting als volgt samenge steld: dr. Loder (president), prof. Welss (vice-presidémt), lord Finlay, de heeren Ny holm, Moore, De Buslaniunte, Altomlra, Oda, Anzilotti, Huber en Wang-Chung-Hui Dit ls de eerste zitting, waarvan de heor Wang als rechter deelneemt. Een rechter van Dultsohe nationaliteit, prof. Schücking, zal deel uitmaken van het Hof voor de behandeling van een der zaken op de rol van het Hof ingeschreven. Indien oen partij ln oen zaak in Eet Hof niot verte genwoordigd is door een reohter van haar nationaliteit, mag zij er een aanwijzen om in die zaak zitting te nemen. Krachtens deze bepaling is prof. Schücking aangewezen. Tot dusver staan de drie volgende zaken op de rol van het Hof: 1. dc zaak van het stoomschip Wimbledon, waarbtf de quaestie betrokken is von de vrijo vaart door het Kanaal von Kiel; 2. de quaestie van het statuut var zokore categorie von Duitscho kolonisten op landen, wolke hebben toebehoord aan den Staat van Pruisen en die aan Polen zjjn af gestaan krachtens het verdrag von Ver- sailles; 8. de quaestie van den rechtstoestand' van Oost-Kareliö, waarbij de Interpretatie betrok ken ls van het vredesverdrag, ln 1920 te Dor- pat gesloten tusschen Finland en de Sowjot- rogeerlng. De zaak van de Wimbledon is aan het Hof voorgelegd om er arrest ln te wijzen; de beide andere zaken zijn vorzoeken om advies aan den Raad van den Volkenbond. De zaak van de Wimbledon is in het bij zonder belangwekkend, omdat ze hot eerst» geval ls, waarin een Staat (Dultschland) ge dagvaard ls voor een Internationale recht spraak door andere Staten, welke, in het on derhavige geval, do voornaamste geallieerde Staten zijn. Nederlandsche deserteurs In Amerika. Een N. T. A.-berioht dd. 17 Juni uit New York meldt, dat de desertie van machine- personeel der Nederlandsche schepen zoo'n omvang aangenomen heeft, dat de Neder landsche scheepvaartvertegenwoordigers zich om hulp gewend hebben tot de immigratie- autoriteiten door bemiddeling van het Neder landsche consulaat. Een tel gram von daar did. 16 dezer aan de „Tel.'" geeft de volgende opheldering van deze desertie-gevallen Agenten van den bekenden automobiel- fabrikant Henri Ford wórden beschuldigd van pogingen om technisch personeel van in de haven liggende schepen over te halen betrekkingen te aanvaarden bij de Ford on derneming te Detroit. Het schijnt dat de heer Ford tracht zjjn personeel te oompleteeren met goed onderlegd machinekamer-personeel ten boste van do Transatlantische stoom vaartmaatschappijen. I>e Holland-Ainerika-Hjn heeft in verband hiermede reeds een klacht bij do autoriteiten van Ellis-Island ingediend. Meer dan vijf-en- tachtig mt 1 van verschillende stoomschepen zijn ain^s verleden week gedrost. Zoo zijn >ijv. v 11 het 8.s. „Rotterdam" van de tach- ig lec 1 van het machinekamer-personeel negen-tu-twintig gedeserteerd'. De „Kungs lolm" van de Zweden-Amerika-Lijn verloor een-en-dertig man. Deze toestand heeft de scheepwaartautori- teiten zeer verontrust en de HoUand-Amo- iika-Lljn aanleiding gegeven tot het instel len van een nauwkeurig onderzoek. Ford biedt een minimumloon van 80 dollar met vrij vervoer naar Detroit In sommige gévallen wordt zelfs aangeboden om ook het gezin van de deserteurs in Europa voor-re kening van Ford te laten overkomen: Jaarwedden gemeen te-ontvangers Noord-Holland, Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben aan de gemeentebesturen in die pro vincie beriqht, dat zij, na kennisneming van de antwoorden dor gemeentebesturen op hun circulaire van 27 Juli 1922, tot de' slotsom zjjn gekomen, dat de positie van den gemeente ontvanger in verschillende, overigem gelijk waardige, gemeenten zoozeer uiteenloopt, dat bepaalde vormen voor de vaststelling eener voor alle gemeenten geldende regeling van de jaarwedden dier fnnotionarissen niet langer kunnen worden aangenomen. Oorspronkelijk was het hun bedoeling de verlaging der bedoelde wedden te laten rusten in verband met de voorgenomen herziening der gemeentewet, waarbij zooals bekend is voor de gemeenten de verplichting tot het hebben van een ontvanger misschien zal wor den opgeheven. Nu die herziening evenwel op zieh laat wachten, meenen Gedeputeerde Staten den bestaanden toestand, die voor tal van gemeenten groote bezwaren medebrengt, niet langer te moeten laten voortduren, doch voor de ontvangers een nieuwe jaarwedde- regeling te moeten vaststellen, die zicht aan past aan de gewijzigde omstandigheden. In de eerste plaats zal dan daarbij rekening worden gehouden met de verlaging, die de gemeenteraden mochten wenschen te zien toegepast. In verband hiermede noodigen Gedeputeerde Staten de gemeentebesturen uit hun mede te deelen op welk bedrag de gemeenteraad de wedde van den gemeente-ontvanger wenscjit te zien bepaald en of het verlaagde bedrag naar zjjn oordeel reeds voor den tegenwoor- digen titularis, dan wel eerst ingeval van vacature moet worden vastgesteld. Het regeerlngs,jubileum van de Koningin. Het nationale huldeblijk zal op een nader te bepalen dag in d'e week van 1728 Sep tember aan do Koningin worden overdragen. De Koninklijke familie zal daarvoor in Delft komen. Het Jnbllenmltod. Was onze Amsiterdamsche correspondent niet malsch ln zjjn kritiek op het bekroonde jublleumlied, andere bladen zijn al even ufkeurond in hun ooi-deel, en soms veel scher per. Mr. L. van Glgch Jr. schrijft in „De TeL": „Er ls een alleraardigst familie-puzzle-epel uit te maken voor onze zomersche winteravon den: maak een legspel van de regels, gooi ze door elkaar, en tracht de goede volgorde weer te vinden. Het valt niet mee...." Intussohen weet hetzelfde blad te vertellen, dat het bekroonde lied zal worden teruggeno men en uit de Inzendingen een anderen tekst gekozen, welke den componisten zal worden aangeboden. Men houdt zijn hart vast bij het bedenken van de complicaties, die hieruit kunnen voor komen. Zal de bekroonde „dichter" er genoe gen mee nemen, dat hem de kroon weer van het hoofd gerukt wordt? Hoe zal de jury, dr. Boutens, Frederik van Eeden en Annie Salo- mons, het opnemen, dat hetgeen zli den eer sten prijs heeft toegekend, niet wordt geaccep teerd? En wat zullen de musici zeggen, die al reeds begonnen waren het vers van den heer Delen op muziek te zetten?.... De school kinderen alleen profiteeren er voorlooplg van hen behoeft dit gewrongen en duister gedicht nu niet ingestampt te worden. Het visscherijbedrilf te IJmnlden. Hot bestuur der Reedersverecnlging heeft aan do besturen der vakorganisaties beriohi gezonden geen prijs te stellen op een nadere bespreking, nu vier der vijf organisaties de nieuwe loonsvoorstellen afwezen. Voorts be richtte het de toezegging, verleden jaar Sep tember 'gedaan, met Ingang van 1 Juli bljb. te moeten terugnemen. Het bestuur van den Oentr. Bond van Transportarbeiders heeft gevraagd of dit beteokent dat met 1 Juli een nieuwe loon regeling zal worden1 ingevoerd of dat er vanaf dien datum zonder contracten gewerkt zal worden. Vrouwen wat doet GIJ? Het Comité Vrouwen wat doet GIJ? heeft alle pacifistische vereeniglngen in Neder land opgeroepen tot een bijeenkomst, Dins dagmiddag te 's-Gravenhago te houden, om te komen tot een gemeenschappelijke actie, teneinde bij alle belanghebbende regeerin gen aan te dringen den onhoudbaren toe f-tand1 aan de Roer zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Faillissementen In Nederland. Volgens mededeellng van het Handelsinfor matiebureau van Van der Graaf Oo.'s Bu- reaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindigende 15 Juni, in Nederland uitge sproken 80 faillissementen tegen 61 faillisse menten ln dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 15 Juni 1923 1877 faillissementen tegenover 1291 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. GEMENGD NIEUWS. Gearresteerd. De marechaussee van Roosendaal heeft gearresteerd en gevankelijk te Breda bin nengebracht d'eu zaakwaarnemer P. v. O., te Wouw, verdacht van financieele onregel matigheden. Waar de heer v. O. in wijden kring het vertrouwen genoot en vooral de 'kleine burgerij en boeren uit don omtrek tot de slachtoffers behooren, heeft deze arresta tie groot opzien gebaard. Overtreding van do Lotortfwct De Hooge Raad heeft gisteren verworpen het cassatieberoep van J. L. S., te Rotterdam, tegen een vonnis van de Rotte-rdamscho rechtbank, waarbij h«, met vernietiging van een vrijsprekend vonnis van den Rotterdam- schein kantonrechter, is veroordeeld tot 100 boete of 14 dagen hechtenis ter zake van overtreding van de Lotenjwef, door het ten verkoop aan het publiek in voorraad hebben van aandèelen in een verboden loterij, in oasu van de NasraL Vennootschap Holland» sche Oredietbank te Rotterdam. Het droogdok „Tandjong Prlok*. Uit Rotterd&m werd Zondag aan „De Tele graaf" geimeld: Tot acht uur in den avond' van 9 uur in den morgen af hebben we nu al doorgebracht aan boord van de sleepboot „Venus" van' L. Smit iCo.'s internationalen Sleepdienst om getui ge te zijn van een karwei, die eenig in haar soort mag worden genoemd, het sleepen van het 80000 tons groote droogdok voor Tandjong Priok, gebouwd op Burgerhout's machinefar briek en scheepswerf, ouder de Maasbruggen door. Volgens het werkprogramma zou het te 2 uur in den namiddag afgeloopen zijn en moest het dok om 3 uur veilig aan de andere zijde aan de Boompjes gemeerd liggen. Doch in het werkprogram was niet gere kend op den verraderlijken stroom, die tot 2 maal toe het dok dwars voor de peilers naar den rechteroever zwaaide. Evenmin had men gedacht, dat tot tweemaal toe de trossen als draadjes zouden afknappen en ten slotte bleek de gesteldheid van den Maasbodem geheel an ders dan de jongste opmetingen hadden aan gegeven. i Zoo kwam t dat te 8 uur in den avond nog slechts de kleinste helft vau het dok onder de voetbrug was doorgekomen en het gevaarlijke moment, waarop het hoogste punt van het dok onder de Willemsbrug door moest zwaaien, nog komen moest. Ondanks den stroomenden regen werd dit oogenblik door duizenden en nog eens duizen den van de oevers en de voetbrug af verbeid. Om 9 uur 's. morgens zetten wij van de Wil lemskade, waar het bureau gevestigd is van L. Smit Go.'s Internationalen Sleepdienst, keers naar Burgerhout's werf. Precies te 10 uur 15 waren de trossen bevestigd en zette het dok zich langzaam in beweging. Vóór sleepten de IJselmonde, Rotterdam, Feyenoord en Delfshaven; achter de Leonard, Oharlois, Kra- lingen en Schiedam. .Onze Venus maakte met eenige andere booten als reserve den tocht mede. Op de brug van het dok stond de wal kapitein Post, onder wiens opperbevel heel de vloot van krachtige sleepbooten was gesteld. Langzaam voer men naar de Willemsbruggen en lang voor den gestelden tijd was men ter Slaatse. Reeds liet men volgens program het ok langzaam zinken, toen plotseling de eer ste pech zich voordeed. Waarschijnlijk had de rechtervoorpunt van het dok een bult in de Maasbedding gemaakt want, zonder dat de ach tergelegen sleepbooten het konden verhinde ren en tamelijk snel zwaaide het gevaarte naar den rechteroever en dreef het af, daarbij' ge holpen door den sterken stroom. Onze „Ve nus" en de „Castor", aan boord van welk vaar tuig onze filmoollega Willy 'Mullens zich be vond, kregen onmiddellijk bevel een tros aan te slaan en mee te helpen het onwillige dok weer recht voor den doorgang tusschen de peilers te sleepen. Doch er was geen beweging in te krijgen. Alle beschikbare sleepbooten werden opgecommandeerd, maar hoewel 12 stoomers met volle kracht werkten, het dok bleef onwrikbaar en kon tegen den stroom niet gezwaaid worden. Toen besloot men te wach ten tot het moment van wisselend getij en bij de nieuwe poging slaagde men. Precies te halfdrie kwam het dok los en zette men het weer ln de goede richting. Lang blijft het dok niet in deze positie. Voor de tweede maal drijft het af, doch nu zijn de sleepbooten lm staat het te houden en te kwart over drie staat het dok gereed voor den tocht onder spoor- en voetbrug. Men laat nu hét dok nog dieper zinken, zoodat de drij vende bok naderbij kan komen om de kap van het oommandohuls te lichten. Deze manoeuvre heeft een vlot verloop. De kap wordt afgelicht en zweeft aan de trossen van den bok, waar door de bedlenlngstafels zijn blootgesteld aan weer en wind. Juist op dat moment klettert de regen onbarmhartig neer, zoodot men haastig de tafels afdekt met een zeil, om den bedie ningsmanschappen een schuilplaats te geven. Lang voor het dok gereed is zijn langzamen weg te vervolgen, ls de bok mert de kap van het huisje al via de Koningshaven naar de andere zijde der brug gesleept en aan de Boompjes gemeerd. Eindelijk te kwart voor vier zijn de sleepbooten vóór bevestigd, de kop van het dok ls juist onder de spoorbrug geko men en t zal voorwaarts gaan. De „Vonus" wordt nu ook ingeschakeld, doch er ls geen beweging ln het gevaarte te krijgen. Dan komt de „Achüles", een groote zeesleepboot, er bij en nu zal 't toch. vooruitgaan. Doch juist te 4 uur 20, als er even beweging in ls gekomen, knapt de tros, die aan bet dok bevestigd was, af. Nauwelijks ls dat gerepareerd of de tros van de „Delfshaven" breekt, waardoor alles weer stil staat. Er zijn nu in totaal 14 sleep booten, die alle volle kracht werken. Om tien minuten voor halfzes komt er schot in, als plotseling de tros van de „Rotterdam" breekt. Het gevaarte was toen juist met den lcop onder de voetbrug door gekomen. Te 5 uur 40 wordt opnieuw gestopt, omdat een der huisjes contact met de brug dreigt te krijgen. Men laat nu de pontons volloopen on waar het initusschen weer hoog water werd, steken dé stelle wandén Juist eon meter boven het water uit De verblndlngsbrug tusschen de wanden ls nu even bovenziet water. Van 6 uur af gaat het uiterst langzaam voor uit. De sleepbooten wringen het gevaarte als het ware over den 'bodem heen en weer. Het komt bijna niet verdér, steeds trekken de sleepbooten, dan weer naar stuurboord, dan weer naar 'bakboord en tergend langzaam komt het gevaarte onder d'e voetbrug uit. Om 8 uur is nauwelijks de hölft er onder door. Intussohen is aanboord' van het dok alles ln dé weer, heel de staf van Burgerhout werkt zonder er aan te dénken, zich een oogenblik rust te gunnen. Aan boord van de sleepbooten komt de aflossing, worden de bemanningen verwisseld, maar op het dok blijft allee op zijn post, eiken centimeter, dien men vooruitgaat veroverend. Halfelf. Het is thans zoo goed als zeker, dat de pogingen om het dok onder de Maasbrug door te trekken gefaald zijn. Op een gegeven moment was er geen beweging meer in het gevaarte te krijgen. Na gehouden krijgsraad besloot men toen den terugtocht naar de werf te aanvaarden. Het aantel sleepbooten vóór werd tot de helft gereduceerd en de overblijvende booten werden naar den anderen kant gedirigeerd. Daarop beproefde men het dok terug te trek ken, maar dit bleek niet mogelijk, aangezien iet gevaarte te vast aan den grond zat. Men durfde evenmin de pontons te verlich- en, door er water uit te pompen, daar het dok dan tegen de brug moest slaan. Te kwart voor elf werd een laatste poging gewaagd om met het dok onder de bruggen door te schieter^ daar door de het water toen zijn laagsten stand had bereikt. Echter bleek, dat er geen tusschenruimte was tusschen het hoogste punt van het dok en de vaste Wil lemsbrug. Daarom heeft men deze poging gestaakt. Te elf uur heeft men de pontons.weder vol laten loopen en het dok onder de bnig aan den grond gezet. Zondagnacht zouden de uitste kende deelen, luchtkokers en tafels worden af gebrand met snijvlammen. Men kon dan de pontons gedeeltelijk leegpompen en het dok vlotbrengen, zoinder te vreezen, dat de hoogste deelen met dé brug in aanraking komen. Om acht uur in den morgen ongeveer waren 17 sleepbooten aan het trekken; achter en op zij werkten er nog 6. Plotseling kwam er schot in. Langzaam maar zeker ging het voorwaarts en te 10 minuten over acht precies sleepte men onder het oorverdoovend gegil van de stoom fluiten der sleepbooten en het gejuich van de duizenden, die ondanks het vroege morgen uur op de brug en langs de oevers verzameld1 waren, hét dok ouder de brug door. Het dok werd daarna naar de Waalhaven gesleept, hier worden de dekhuisjes er weer opgélascht, en aan het einde van deze maand zullen de groote zeesleepschepen van dbn In ternationalen sleepdienst, de „Humber" en dé „Seine", het dok naar Indië sleepen. Deze tocht zal vermoedelijk vier maanden in beslag némen. Het V. D. bureau verneemt, dat dé assura deuren de risico voor het vervoer naar Batavia niet op zich willen nemens alvorens nauwkeu rig is nagegaan, dat absoluut geen ernstige schade is aangebracht. De schade, welke zou zijn teweeggebracht door het sleepuloon voor het onder de brug doorsleepen, het dokken, en de reparatie wordt geschat op een totaal vau 30.000 gulden. FINANCIEELE BERICHTEN. Credietvereenlglng „de Hanzebank. De Credietvereeniging „de Hanzebank" te 's-Hertogenibosch heeft Zaterdag surseance van betaling gevraagd. In een circulaire, die in verband hiermede verspreid werd, zegt de directie: Dezer dagen zal de regeering indie nen een wetsvoorstel, ten doel hebbende, steun te verleenen aan het katholieke middenstends- crediet ln een nog nader vast te stellen vorm. Deze maatregel zal genomen worden, om aan eventueele moeilijkheden tegemoet te komen. Tengevolge van de ongekende malaise, waar onder het bedrijfsleven in ons land, speciaal het Industrieels leven in de Zuidelijke provin ciën, gedrukt gaat, waren belangrijke verliezen niet te vermijden. De geleden verliezen on verdere risico's maken het noodig, dat de Ore- dletver. „de Hanzebank" aan een reorganisatie wordt onderworpen. Mede in verband hiermee heeft het bestuur het noodig geacht, surséance van betaling aan te vragen. De kassen zullen van Maandag a.s. af gesloten zijn. Het bestuur vertrouwt nochtans, dat bovengenoemd^ reor ganisatie zoodanig zal kunnen worden tot stand gebracht, dat zij zoowel aan crediteuren als aan debiteuren bevrediging brongen zal. Naar „de Tel." meldt, heeft ook de Hanze bank te Utrecht surseance aangevraagd. Ook de Hanzebank te Utrecht hoeft sur- seseance aangevraagd'. Aan.de inleggers der N. V. Hanzespaarbanki, die uit hoofde van haar bestaan haar gelden voor het overgroote deel bij de Hanzebank te Utrecht had belegd, ls eveneens een circu laire gezonden, waarin wordt medegedeeld, dat naar mag wonden verwacht, 75 pet. der vor deringen als safe kan worden beschouwd, ter wijl de mogelijkheid' 'bestaat, dat ook van het restant een zeker deel terecht zal komen. In verband met deze gebeurtenissen deed de Hanzebank in het bisdom Haarlem waar toe ook Helder behoort aan hare leden een circulaire toekomen, waarin werd medegedeeld, dat de Hanzebank een zelfstandig lichaam ls, dat geen verband heeft met de overige Hanze- banken. De bamkdlrectle zegt ln deze oircu- lalre, dat naar de unanieme overtuiging van de deskundigen, die de bank ter zijde staan, zoo mede van het hoofdbestuur van de Hanze en der bank zelf, dat de Hanzebank in het bisdom Haarlem haar bedrijf rustig zal kunnen voort zetten. De Bank is, naar zij verklaart, ten volle ln staat aan de normale terugvragingon en de noodzakelijke credletbehoeften te blijven vol doen. Zij verzoekt hare cliënten dringend geen onnoodige stoornissen in het bedrijf te toen- gen. Het wetsontwerp tot steun ingediend. Door de regeering ls een wetsontwerp in gediend', waarin machtiging wordt gevraagd voor steunverleening aan de in moeilijkheden verkeerende Hanze Gredietbanken. Dit om te voorkomen, dat, als gevolg van die moeilijk heden op groote schaal credietnemers, wier financieele positie overigens gezond kan ge acht worden, aan uitwinning zouden worden blootgesteld of bulten staat zouden geraken hunne bedrijven voort te zetten. De credletgeving door de Bank te 's-Herto genbosch beloopt omstreeks dértig millloen gulden en door die te Utrecht omstreeks vijf millloen gulden. Nationale Bankvereenhrliur. 1. Qnzo Jongens. Marsch v. Loouwon 2. Ouvorturo Le Retour au Paye Mondolasolm 8. Au Golfe do Naploe. Valse Guaidla d. Paraphraso übor Lortzlngs lied „Es was clno köstllche Zoit" Wiodooko 8. Ouverture Stradodla Flotow 0. F. In Albumblatt Wognor 7. Fantalsia llbar Scbumannacho lloder Mann Bovengenoemd gezelschap speelde met deze bezetting en ditzelfde stuk in het „Casino" te Rotterdam, „Scala", Den Haag. Het oordeel der pers van deze voorstellingen was, dat de heer Louis Davids het publiek deed gieren van het lachen. Aan bet Jaarverslag over 1922 der Nationale Bankvereeniging ontleenen wij bet navolgende: De in 1921 naar voren getreden crisisverschijn selen, waarvan de plotse Linze groote prijsdalin gen' zonder twijfel de meeste slachtoffers maak ten, 'herhaalden zich gelukkig niet in het afge loopen jaar. Zij loeten zich op in een voortduren de malaise, die op haar beurt haar stempel drukte op ons 'bedrijf. Dientengevolge bleef onze bedrijfswinst niet onaanzienlijk achter bij de ever 1921 behaalde resultaten. Zooals wij verwachtten, zijn wij er in geslaagd ons onkostencijfer terug te brengen. De totale vermindering op dit hoofd bedraagt over het af geloopen boekjaar ruim 518,000.wij blijven verder streven naar besparing en mogen met ze kerheid een verdere verlaging over 1923 ver wachten. Do in het afgeloopen jaar door ons ingestelde indoeling onzer kantoren tn districten onder lei ding van district-directeuren, schonk ons bevre diging. Zij bracht, naast oon meer intensieve con trole, besparing van tijd en onkosten, daar de werkzaamheden onzer Centrale Administratie thans aanzienlijk ingekrompen konden worden. De maatregel 'bevordert het contact tusschen Hoofddirectie en kantoron en hot overzicht van den gang van zaken. Do resultaten der rente-rekening verlieten de opgaande lijn, hetgeen te verklaren is uit do af- neiriing van de diverse hoofden van rekening. Do verminderde credietbehoeften gepaard aan .'i f wikkeling van minder gewenschte credieten de den, ondanks het feit, d^it geregeld nieuwe cre dieten werden verstrekt, bet debiteurencij*" -v

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5