HELDERSGHE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 28 JUNI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. De heer J. W. M. Renken alhier staat No. 1 op de voordracht voor leeraar in de Scheepswerktulgkunde en 't rechtlijnig teeke nen aan de Zeevaartschool te Rotterdam. iMet verwijzing naar de advertentie in dit blad, wordt de aandacht gevestigd op de zang uitvoering in de Nieuwe Kerk, te houden op Zondag 1 Juli, des avonds 8 uur, door het Her vormd Kerkkoor, de Meisjesklasse en het Kinderkoor, onder leiding van den directeur, den heer Toon de Hoogh, en met medewerking van Mejuffrouw Mies S. Rootlieb, mezzo sopraan te Amsterdam, leeraresse aan de Mu ziekschool „De Toonkunsf, directeur de heer Toon de Hoogh. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer O. L. de Jongh geneesheer aan het Gemeente- Ziekenhuis te 's-Gravenhage, promoveerde gisteren aan de Rijks-Universiteit te Ledden tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift getiteld: „De tijdsverhouding tusschen electro- en mechanocardiogram". Rijks Hoogere Burgerschool. Tot de eerste klasse der Rijks Hoogere Burgerschool alhier zijn toegelaten: O. W. de Boer, L. H. Brandt, H. T. Brou wer, A. Charité, K. van Dalfsen, M. H. J. van Emmerik, B. O. Fock, G. J. de Groot, A. E. van Heusden, J. P. A. Jonker, W. R->ning, O. A. Kruijer, J. L. Liebert, B. O. Mulders, J. G. Nauta, J. O. A. Oortgijsen, J. Rotgans, D. Smit, G. Zondervan, P. F. van Douwen, J. H. M. Stompff, T. J. T, Allers, J. de Gast, W. H. de Leeuw, G. vah Praag, F. W. J. Swart. Arls Mors. f .,Arls Mors is dood", klonk van mond tot mond aan d'en buitenkant. Daar toch was hij een algemeen bekende en een altljdi tegenwoor dige. In de visscherijwereld vond hij zijn brood en hij was de kooper van het fijne vischje, waarvoor hij in de gegoede kringen altijd zijn afnemers had. Bij velen in den lande, die vroeger hier woonachtig waren, doch later her en der zijn heengestoven, zal het bericht van Mors' over lijden, de herinneringen aan hem en Nleuwe- diep weer doen opleven. Mors was de stille werker voor „Artis". Hij toch zorgde voor haring, doornhaaitjes, rog eieren, mia's, zeesterren, anemonen, ja wat niet al. Daarvoor gevoelde hij veel en het deed hem leed, dat werk in den laatsten tijd aan andere handen te moeten toevertrouwen. Hij stelde er een eer in, alles zoo goed mo gelijk aan „Artis" te doen aankomen en er was groot vertrouwen tusschen Dr. Kerbert, den directeur van „Artis", en Mors. Natuurlijk zal er voor die leveranties aan „Artis" eeni opvolger gereed1 staan, doch zoo met hartf en ziel dergelijke dingen als Mors te 'bezorgen, eischt meer dan het nuchter beschou wen van den financieelen kant van de han deling. En Mors had daar hart en ziel voor. Aanbesteding. Door de Directie van 's Rijkswerf werd Dinsdagmorgen aldaar aanbesteed: Perc. 2. Bramzeil-, ever-, grauw- en karldoek. 3. Bramzeil- en karldoek. 4. Bramzeil-, ever-, grauw- en karldoek. 5. Zeildoek. 6. Jachtdoek en katoenen zeildoek. 7. Katoenen zeildoek. 8. Vliegtuigdoek. 9. Vliegtuigdoek. 10. Bruin, Osnabrtlcksch en Vlaaimsch linnen. 11. Goeni. 18. Brandstofolie voor Diesel-motoren. Ingeschreven was als volgt: Perceel 2. Stoomweverijen Besouw, Goirle, f 5683; N. V. Weverijen D. van Leijden Zoon, Krommenie, f 5461; P. H. Kaars Sypesteijn, Krommenie, f 5391; Mechanische Weverijen v.h. P. W. v. d. Lisdonk, Goirle, f 4412; N. V. Rott. HandelsvereenlgLng, Rotterdam, f 4218. Perceel 3 Stoomweverijen Besouw, Goirle, f 44555; P. H. Kaars Sypesteijn, Krommenie, f 41170; Weverijen D. van Leijden Zoon, Krom menie, f 40285; Mech. Wev. v.h. v. d. Lisdonk, Goirle, f 88910; N. V. Rott. Handelsvereni ging, Rotterdam, f 82806. Perceel i. Stoomweverijen Besouw, Goirle, f 12709; P. H. Kaars Sypesteijn, Krommenie, f 12677; D-v- Leijden Zoon, Krommenie, f 12885; N. V. Rott. Handelsver., Rotterdam, f 10026*' MeCh' Wev' v,h' v- d- Lisdonk, Goirle, Perceel 5. Weverijen D. van Leijden Zoon, Krom menie, f 18226; P. H. Kaars Sypesteijn, Krom menie, f 12682; Mech. Wev. v.h. v. d. Lisdonk, Goirle, f 11820; N. V. Rott. Handelsvereen., Rotterdam, f 10888; Stoomwev. Besouw, Goirle, voor 8800 M. zeildoek f 5700. Perceel 6. Weverijen D. van Leijden Zoon, Krom menie, f 1525; P. H. Kaars Sypesteijn, Krom menie, f 1415; Mech. Wev. v.h. v. d. Lisdonk, Goirle, f 1890; Stoomweverijen Besouw, Goir le, f 1282.50; N. V. Stoomweverij v.h. Vis sers Eljcken, Geldrop, 1000 M. katoen No. 8 f 1090; N. V. Ned. Zeildoekweverij, Zwolle, Idem, f 1040. Perceel 7. Weverijen D. van Leijden Zoon, Krom menie, f 20580; Mech. Wev. v.h. v. d. Lisdonk, Goirle, f 20295; P. H. Kaars Sypesteijn, Krom menie, f 19578; N. V. Ned. Zeildoekweverij, Zwolle, f 18007; N. V. Stoomweverij v.h. Vis sers Eiicken, Geldïop, alleen 8400 M. ka toenen zeildoek No. 8 f 8706. Perceel 8. N. V. Manufacturen- en Oonfectlehandel ,De Zon", Helder, f 9000; Mech. Wev. v.h. V. d. Lisdonk, Goirle, f 8940; N. V. Handels- 'nnootschap v.h. S. I. de Vries, Amsterdam, f 8520; Firma G. de Barbanson, Helder, f 7680; Dezelfde, volgens ander monster f 7020; N. V. Manufacturenhandel v.h. Wagteveld' Beeck- mann, Rotterdam, f 6570; Fa. T. O. Govers, Helder, f 4560. Perceel 9. N. V. Man-uf. en Oonf.handel „De Zon", Helder, f 3000; Mech. Wev. v.h. v. dl Lisdonk, Goirle, f 2980; Handelsvenn. v.h. S. I. de Vries, Amsterdam, f 2840; Fa. G. de Barban son, Helder, f 2560; Dezelfde volgens ander monster f 2340; Manuf.handel vjh. Wagteveld Beeckmann, Rotterdam, f 2190; Fa. T. O. Govers, Helder, f 1520. Perceel 10. Mech. Wev. v.h. v. dl Lisdonk, Goirle, bruin en Osnabrtlcksch linnen, f 2442; N. V. Van Oerle's Band1- en Damastweverijen, Boxtel, Vlaamsch en Osnabrtlcksch linnen f 1742; Fa. G. de Barbanson, Helder, Osnabrtlcksch lin nen f 1552; ld. tweede monster f 1216; ld. bruin linnen f 1164; id. tweede monster f 1014; derde f 984; id. Vlaamsch linnen f 645; N. V. Stoom weverijen v.h. Vissers Eljcken, Geldïop, Osnabrtlcksch linnen f 848; Fa. T. C. Govers, Helder, Vlaamsch linnen f 730, bruin linnen f 960; Osnabrtlcksch linnen f 1360; Stoomwe verijen Besouw, Goirle, bruin en Osnabrtlcksch linnen f 2172; 1 ongezegeld biljet werd terzijde gelegd. Perceel 11. Fa. T. C. Govers, Helder, f 880; Stoomwe verijen Besouw, Goirle, f 840; Stoomweverijen Pijnenburg, Goirle, f 812; Ter Horst Co., Rijssen, f 740; Fa. T. O. Govers, Helder, ander monster f 580. Perceel 13. Petroleum Handelmaatschij., Amsterdam, f 76Bataafsche Petroleum-Maatschappij f 60; Jos. Goedhart, Rotterdam, f 57.50; N. V. B. H. Schellings' Oliehandel, Rotterdam, f 57; Bataafsche Petroleum-Maatschappij, volgens tweede en derde monster f 58.50 en f 50.50. 2 ongezegelde billetten werden terzijde gelegd. Geldleenlng gemeente Helder. Verschenen is het prospectus betreffende de uit te schrijven geldleenlng voor de ge meente Helder ten bedrage van 1.860.000 5 obllgatiën tot den koers van 92 Voor de inschrijving verwijzen wij naar de adver tentie In dit nummer. Het gebouw „Musls Sacrum". Wij deelden reeds mede, dat de heeren Polak van het Dijkje thans in de Koningstraat in het voormalige loge-gebouw hun inrichting her openen en die, behalve aan Terpsichore, ook nog aan andere muzen dienstbaar wenschen te maken. Wij vertelden, dat zij hun Instelling genoemd hebben naar de vroegere instelling van dien naam, die natuurlijk niet, zooals wij zeiden, gevestigd was naast het tegenwoordige, maar een eindje verder, in het perceel, waar thans de firma Manheim woont. Ook deelden wij een en ander mede omtrent het schitterend- mooie eerste rangs-programma, dat van Maan dagavond af aldaar onder leiding van Henri Wallig vertoond wordt Wij zullen thans nog iets vertellen over de inrichting zelve. Weliswaar was, toen de hee ren Polak ons inviteerden een kijkje te komen nemen, nog niet alles gereed: hoog in de lucht verrichtten nog de schilders hun werkzaamhe den aan het plafond, en in plaats van de evolutiën der artisten van den heer Wallig waren op het tooneel electriciens bezig met hun werkzaamheden. Maar Maandagavond is alles gereed; dan worden de lichten ontstoken; de dekoratieve gaskroon in het midden der zaal zal het goed doen, en de fraaie Lipp-vleugel (niet te verwarren met de Lips- brandkasten) zal zijn klanken door de zaal zenden. Wellicht dat niet alles „af" zal zijn in dien zin, dat er niets meer te verrichten valt, maar in ieder geval zal de zaal toonbaar zijn en men zal er het Heldersche publiek kunnen recipieeren. De heer C. Schuitemaker, architect alhier, heeft op bizonder gelukkige wijze van de beide vertrekken in dit gebouw, die voor het doel geschikt waren,twee nieuwe vertrekken gemaakt. Dat ydl zeggen, de heer Schuitemaker verplaatste den scheidingsmuur tusschen de beide vertrekken, waardoor een klein, gezellig voorvertrekje ontstond en een wat grootere achterzaal. Dat voorvertrek dient allereerst voor oefenlokaal voor 's heeren Polaks dans lessen, en wordt voorts dienstbaar gemaakt als foyer, rookzaal, enz. op uitvoeringen. Tusschen beide zalen in bevindt zich het buffet, waar men ververschingen kan krijgen, en dat door twee opschuifbare ramen verbonden is met beide vertrekken. Een recht gezelligen indruk maakt de ach terzaal. Daar deze ook des daags gebruikt wordt voor dansinstituut, hadden de heeren Polak licht noodig, en dat licht is verkregen door middel van valraampjes, die in de zoldering zijn aangebracht. Deze achterzaal biedt ruimte aan ongeveer 300 bezoekers, en heeft een breedte van 9.25 M., een diepte van 15 M. Een ruim tooneel kl,eedkamert( aan weerszijden waarvan twee es zijn gebouwd, is achter in de zaal opgericht. Dit tooneel heeft een opper vlakte van 5X5 M'.; het décor bestaat uit z.g. cc baretdécor: een paar gordijnen, die dichtge schoven worden. Een electrlsche ventilator zuigt per minuut 40 M\ bedorven' lucht weg. De beschildering en stoffeering enz. was nog nliet gereed, toen wij er een bezoek brachten; dé bedoeling is een en ander eenvoudig, maar smaakvol te doen uitvoeren. De vleugel Is een mignon-Llpp-vleugel van de firma Van der Dbes, met een prachtigen, sonoren bas. |WJj moeten nog vermelden, dat uitvoerder van het werk ls de heer G. Groot, aannemer alhier; het schilderwerk ls vervaardigd door dan heer O. Kramer, terwijl de firma De Jong, Zuidstraat, de electrlsche installatie heeft aan gebracht. „De Wijze Kater" In Casflna iVerder heeft de directie van Casino de Proeftocht „Dorus Rf|kers". „Nathan der Weise" op de film. Lessing's didactisch drama „Nathan der Weise" behoort, n'en déplaise Minister De Visser, tot de wereldliteratuur, en zoo was het te verwachten, dat een Duitsch regisseur met Duitsche spelers het voor de film zou bewer ken. Of het zich daar voor leent, is eene vraag, die wij niet zullen beantwoorden; het stuk is vóór alles een „leerdicht" meer dan een drama, hoewel het door zijn opzet en dramatiseering een bekwaam regisseur aanleiding geeft tot tal van monumentale scènes. Laat ons dus het filmdrama aanvaarden zooals het ls, en de grootschheid bewonderen, waarmede de regie is behandeld. De vele oorlogen tusschen chris ten en muzelman, die ln Nathan's dagen plaats hadden (tegenwoordig doen we daar niet meer aan! na 1918, zoo'n beetie Roer-beroering niet meegerekend), waren dankbare objecten voor costuumscènes in grooten stijl, en met veel fantasie, veel smaak, en vooral veel kosten zijn er tallooze verfilmd. De heer L. Grünwald, die, door de directie der Witte Bioscoop hiertoe uitgenoodlgd, op zich genomen had, de vertooning met een enkel woord in te leiden, kweet zich, trots zijn heeschheld, op verdienstelijke wijze van die taak, en gaf in beknopten vorm, inhoud en strekking van het drama weer. Vooral op Les sing's tendenz: verdraagzaamheid, die in deze film goed uitkomt, legde hij den nadruk. Of schoon de Nathan thans bijna anderhalve eeuw oud is 7 Maart 1779 werd het laatste bedrijf voltooid geldt zijn woord helaas nog even goed als in die dagen. We zijn hardleersch in sommige opzichten. Zooals gezegd, regie en verfilming zijn schitterend. Hieraan is alle liefde en zorg be steed, die de Duitscher voor dit zijn geestelijk eigendom kan hebben. De opnamen zijn met niets ontziende kosten vervaardigd; veldslagen, geheel in dén stijl der middeleeuwen, wat be treft de costuums der spelenden, hun wapens en strijdmateriaal, worden ten tooneele ge voerd. In een voorspel wordt ons vertoond, hetgeen ons in dén loop van het gedicht ver teld wordt omtrent Recha's afstamming, en de beroemde gelijkenis der drie ringen wordt aanschouwelijk voorgesteld op de film. Hier en daar vertoont de vertooning afwij king van het drama; dit kon wel niet anders, omdat een film natuurlijk andere eischen stelt dan het gesproken woord. Menigeen zal het stuk op deze wijze willen zien, en wij kunnen eene kennismaking ook zeer aanraden. Het spel van de hoofdpersonen is schitterend, vooral de figuur van Nathan's imposante mannenge- stalte, waardig en fier, met statigen baard en vorstelijke houding. Recha is een lieftallige verschijning; de patriarch van Jerusalem een dikzak, die tenslotte niet zoo kwaad is als hij lijkt, want hij schenkt den jeugdigen Koert het leven immers. De muziek van het orkestje past zich waar dig bij de vertooning aan: Recha-de-baby wordt in het voorspel uit de handen der wreede Tur ken gered onder de bazuinklanken van het PDgerchor uit den Tannh^user, hetgeen voor waar Lessing niet heeft kunnen droomen. (Door een misverstand niet in ons Adver tentieblad opgenomen. Het stuk wordt heden avond voor het laatst vertoond). Uit het Politierapport Houtdieven. Door een aannemer is Dinsdagmorgen aan gifte gedaan, dat hij' Zaterdag J.1. tot de ont dekking is gekomen, dat hij van het terrein van in aanbouw zijnde huizen aan den Ruijgh- weg 28 deelen hout vermiste. Met jeukpoeder geworpen. Maandagavond 10 uur deed een juffrouw bij een survellleerend agent van politie ln de 8poorstraat aangifte, dat zij' door een tweetal jongens met een of andere stof ln haar oogen was gegooid, waarvan zij veel pijn ondervond. De agent hield even daarna twee Jongens ln de 8poorstraat aan, die met het signalement overeenkwamen, dat door de Juffrouw was opgegeven. Zij erkenden met jeukpoeder naar genoemde juffrouw te hebben geworpen, doch de poeder te hebben weggegooid, toen zij' be merkten, dat de juffrouw de politie waar schuwde. Overtreding artikel 25Ibis. Tegen een bewoonster van Helder ls proces verbaal opgemaakt wegens het plegen van abortus. VOOR DEN POLITIERECHTER. De pen op den neus gezet. De Heldersche werkman P. O. 8. behoort niet bepaald tot de rustige elementen van onze goede gemeente. Vooral na het bezoek van de „Taverne" is 8. nogal"eens rumoerig en ln dat stadium verkeerde hij ooi? In den nacht van 5 op 6 Mei. Hij werd toen door den agent Visser aangetroffen ln zijn hemdsmouwen alsof hij van plan was n potje te gaan kegelen. Hil was erg opgewonden en daagde andere personen ui? om te knokken, zoodat Visser hpm OD de eebruikelijke wijze aanmaande zijn w«£ teP vervolg Aan die lastgeving verkoos 8. niet te voldoen, waarop Visser nem aan- greep en hem naar het bureau van politie trans- porteerde. Tegen deze overbrenging, waarme de 8. zich niet kon vereenigen, verzette hij zich zoodanig, dat proces-verbaal ter zake we- derspannlgheid niet kon en mocht uitblijven. 8. stond thans terecht en hij werd veroordeeld tot 25 boete subs. 25 dagen, met de bedrei ging, dat, indien hij weer met de justitie in aanraking komt, er andere en strengere maat regelen genomen moeten worden. Alcoholische exentricitelten. De groentenventer P. K. alhier maakt meer gebruik van alcoholische dranken dan nuttig voor hem is. Dat gebruik is trouwens voor niemand nuttig, maar vooral voor hem niet, omdat hij een uiterst vreemd en zenuwachtig persoon is en in beschonken toestand geneigd tot het doen van dwaze dingen. Zoo was K. op 4 Juni weer geducht onder den invloed. Hij liep toen de woning van de familie V. op de Achtergracht binnen op 'n moment dat nie mand aanwezig was en nam van de tafel weg 'n metalen heertje, 'n snoer kralen en 'n paar handschoenen. K. werd later ter ontnuchtering naar het bureau van politie overgebracht en bij fouilleering kwamen de voorwerpen uit zijn zakken te voorschijn. K., die al een paar maal veroordeeld' is, stond thans terecht wegens diefstal. Hij be weerde absoluut niet te weten, dat hij in de woning van V. was geweest en evenmin hoe de vermiste voorwerpen in zijn zakken terecht waren gekomen. De politierechter wees K. ernstig op den slechten invloed, die zijn onma tigheid op hem had en vroeg hem of hij niet genegen was geheelonthouder te worden. K. verklaarde zich bereid deze proef te nemen. In overleg met den officier besloot de politie rechter door den heer Muhring, ambtenaar der reclasseering, een onderzoek naar bekl. in te stellen en verdaagde daarop de verdere be handeling der zaak tót Maandag 8 September. De verkiezing van Ged. Staten van Noord-Holland. In aansluiting op het bericht inzake de ver moedelijke nieuwe samenstelling van het col lege van Ged. Staten van Noord-Holland meldt de „Standaard" nog, dat de Prot. Chr. fracties nader zullen vergaderen om hun houding vast te stellen. In antl-revolutionnalren kring, aldus ge noemd blad, heerscht ontstemming over de houding van de Roomschen, die 2 zetels blij ven opeischén, zonder te rekenen met billijke verlangens van de anti-revolutionnalren, waar mede toch altijd in de beste harmonie werd samengewerkt en die ook nu weder in de an dere provinciën toonen met hun oude coalltie- genooten te willen rekenen. Sterk spreekt dit vooral in Friesland, waar de Roomschen 4 Sta- tenzetels bezetten en waar van anti-revolution- naire zijde er voor gepleit wordt, den Room schen een zetel ln Ged. Staten af te staan. De Pensioenwet De Tweede Kamer heeft met 44 tegen 38 stemmen aangenomen het Wetsvoorstel van Mevr. BakkerNort c.s. tot aanvulling van de Pensioenwet 1922. De 48-urlge werkweek toot de Amsterdamscbe gemeentewerklieden. De Amsterdamsche Gemeenteraad heeft de overeenkomst tot Invoering der 48-urige werkweek op 1 Juli ba met 288. stemmen goedgekeurd. Burgemeester van Rotterdam. In verband met de berichten betreffende de vervulling van de 'burgemeestersvacature te Rotterdam kan thans alleen dit met zekerheid worden gemeld, dat mr. J. Limburg, oud-lid der Tweede Kamer en -lid van Gedeputeerde Staten (om van andere belangrijke functies te zwijgen), zich nog beraadt over de aanvaarding van het hooge ambt, waarover ook reeds ge- ruimen tijd geleden besprekingen met hem hebben plaats gehad. Bezuiniging bQ Marine. De Minister van Marine overweegt uit een oogpunt van bezuiniging de overbrenging van de Directie der Marine van Middelburg naar Vlissingen. Het bezoek van de koninklijke familie aan Engeland. Koningin Wilhelmina, Prins Hendrik en Prinses Juliana zijn gistermorgen om 9.42 uur per express-trein van Gravesend aan het Vic toria station te Londen aangekomen. De Ko ning en de Koningin van Engeland, alsmede Prinses Alice, gravin van Athlone, en haar dochter lady May Oambridge, ontmoetten de koninklijke reizigers aan het station. Het gezel schap begaf zich naar de wachtkamer, waar een kwartier werd geconverseerd, waarna de koninklijke reizigers weder ln den trein stap ten en naar Wlndermore vertrokken, reizend over de lijn langs Londen, die in Wlllesden aan de spoorlijn naar het noorden aansluit. De Nederlandsche gezant en echtgenoote en de leden der Nederlanasohe legatie waren even eens aanwezig. Het Zaandamsche Ambtenaarsreglement. Dinsdagavond heeft de gemeenteraad van Zaandam de herziening van het Ambtenaren reglement voortgezet en beëindigd. De heer Fernie (Mldd.) deelde bij het begin van de vergadering mede, dat hij ln verband met de wijze, waarop in de vorige vergadering met de amendementen van de zes raadsleden was gehandeld, niet meer aan de dlscusslën zou deelnemen. Een overeenkomstige verklaring werd afge legd door den heer Kruijver (A.-R.). De wethouder voor Sociale Zaken, de heer Van Velsen (R.-K.) ontkent, dat men den voorstellers der amendementen den mond heeft willen snoeren en zet nogmaals het ka rakter van het georganiseerd overleg uiteen. Na deze verklaringen ls de behandeling voortgezet en werden de amendementen, na gedeeltelijk door den heer Thlen (R.-K.) te zijn verdedigd en door den wethouder Van Velsen bestreden, alle verworpen. Bij de eindstemming werd het geheele regle ment aangenomen met 9 tegen 6 stemmen. Vóór stemden de soc.-democraten, de belde S.P.'ers en de wethouder Van Velsen (R.-K.), tegen alle burgerlijke raadsleden. Na deze beslissing nam de heer Van Velsen (R.-K.) het woord om ln opgewonden toestand te verklaren, dat hij de consequenties van deze daad zou aanvaarden. 8pr. deelde mede heen te zullen gaan, echter met Ingang van 1 Sep tember e.k., om het aangevangen werk, ln be trekking tot de begrootingen, niet te onder breken. i Een motie, waarin de wenscb werd uitge sproken, dat de wethouder op zijn besluit zou terugkomen, werd daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Vergaderingen van credieteuren der Hanzen banken. Naar de „Telegraaf" verneemt, zullen door de rechtbanken te 's-Hertogenbosch en te Utrecht bijeenkomsten worden gehouden met de crediteuren van de Hanzebanken in beide plaatsen. Bij de Hanzebank in Den Bosch zijn ongeveer 30.000 crediteuren betrokken em bij die te Utrecht ongeveer 15.000. In beide plaat sen moet met die crediteuren vergaderd wor den, doch zalen, die een dergelijke menschen- menigte kunnen bevatten, zijn er in beide plaatsen niet. De rechtbanken staan hier dus voor een moeilijk vraagstuk. Hoe zal men die duizenden crediteuren in de gelegenheid kun nen stellen hun stem uit te brengen? Zalen van voldoende grootte zijn er in die plaatsen niet en openluchtvergaderingen gaan ook be zwaarlijk. Doch wat dan? Een puzzle, die niet gemakkelijk zal zijn op te lossen. TWEEDE KAMER. Vergadering van Dinsdag. Bij den aanvang der zitting heeft een aan tal stemmingen betreffende verschillende mo ties plaats. De motie-Ter Hall (benoeming van eene oommissie van advies Inzake den nood van oud-gepensionneerden) wordt verworpen met 52 tegen 29 stemmen; eveneens de motie- Dresselhuys (mededeeling van de motieven voor de afvloeiing aan de betrokkenen) met 51 tegen 81 stemmen. Hetzelfde lot treft met 52 tegen 29 stemmen de motie-K. ter Laan (ge heele wachtgeld'tijd in aanmerking voor den voor pensioen geldenden tijd), na bestrijding door den minister, die thans geen nieuw systeem wil' aanvaarden. Het amendement van de commissie van rapporteurs (pensioenbijdrage voor militairen tot ten hoogste 8 pot., bij- Koninkl. besluit te regelen) wordt overgenomen. Het amendement-Tilanus, om met vroeger direct of indirect betaalde pensioenbijdragen rekening te houden, wordt verworpen met 49 tegen 88 stemmen. De heer K. ter Laan dóet eene poging den ouden toestand te herstellen voor de In dische pensioenen (dubbeltellen der dienst jaren); de heer Dresselhuys meent, dat dit niet in dit wetsontwerp thuishoort en de Kamer deze technische kwesties niet behan delen kan. De Minister wenscht de nieu we regeling te handhaven, die met 44 tegen 27 stemmen wordt aangenomen. Een amende ment-K. ter Laan om te voorkomen, dat een militair, die thans tot en met zijn 65e jaar aan korting wegens andere inkomsten wordt on derworpen, in ongunstiger positie komt dan iemand, die wegens „langdurigen dienst" ge- pensionneerd is, wordt verworpen met 54 tegen 24 stommen. Een ander amendement van (Een heer wordt ingetrokken. Een amendement van de commissie van rapporteurs om een nieuw artikel 3 in te voegen, hetwelk beoogt veilig stelling van de jaren, die voor 1 Juli 1928, dubbel tellen, wordt door den minister over genomen. j Met 52 tegen 24' stemmen wordt het wets ontwerp vervolgens aangenomen. Tegen stem men de sociaal- en vrijzinnig-democraten, drie Vrijheidsbonders, waaronder de heer Ter Hall, en twee Plattelanders. Het wetsontwerp-tot aanvulling en wijziging van de Pensioenwet voor de Zeemacht wordt aangenomen met aanteekening, dat de soc.- dem. fractie geacht wil worden te hebben te gengestemd. Aan de orde is hierop het wetsontwerp Pen sioenwet voor het reserve-personeel der land macht; Pensioenwet voor personeel der Ko ninklijke Marine-reserve. De heer Oud betreurt het, dat de Regeering geen betere regeling wil treffen voor hen, die vóór 1 Jan. 1918 zijn gepensionneerd. Een amendement-Tüanus c.s., nader verdedigd door den heer Duymaer van Twist, en strekkend om de onder art. 1 gemaakte uit zonderingsbepaling ook voor de officieren te doen gelden, zal morgen in stemming komen. De discussies hierover zijn nogal heftig tus schen de heeren Ter Laan en Duymaer van Twist. Eenige amendementen van den heer Ter Hall op andere artikelen worden, na door den Minister te zijn ontraden, in getrokken; een ervan, om door een verhooging van 4 tot 8 pro mille een redelijke verhooging van het pensioen te verkrijgen, door den heer K. ter Laan overgenomen. Er wordt mor gen over gestemd, alsook nog over enkele an dere amendementen. Ook over het wetsont werp wordt morgen gestemd'. De artikelen van het wetsontwerp-pensioenr wet voor de marine-reserve worden goedge keurd z. h. s. Het wetsontwerp wordt aangenomen z. lus. Aan de orde is eindelijk het wetsontwerp pensioenwet voor de reserve-adjudanten-on derofficier van de landmacht, die op grond van de door hen bekleede betrekking geacht wor den voortdurend In werkelijken dienst te zijn of geweest te zijn, alsmede voor hun weduwen en'weezen. Nog wordt aangenomen een wetsontwerp tot wijziging van de wet tot afsluiting en droog making der Zuiderzee. Woensdagmorgen voortzetting. Vergadering van Woensdag. Bij de stemming over amendementen op de pensioenwet voor het reserve-personeel, wordt aangenomen met 88 tegen 82 stemmen het amendement-T i 1 a n u s betreffende een afzonderlijke pensioenregeling voor de land weerdistrictscommandanten en de vier com mandanten van de landweerbataljons; het amendement-K. ter La au betreffende ver hooging van de vergoeding voor diensttijd van personeel beneden den officiersrang van 4 tot 8 per mille, wordt verworpen met 48 te- £en 17 stemmen. Het amendement- K. ter aan betreffende her-penslonneering van bij het reserve-personeel geplaatst gepen- sionneerden, wordt verworpen met 60 tegen 20 stemmen. Gelijkluidende amendementen-K. ter Laan en ter Hall op art. 41 om do reservisten die tijdens de mobilisatie ln dienst waren, te doen deelen in de voordeelen der wet worden verworpen met 58 tegen 17 stemmen. Het amendement-Til anus op art. 1 van het wetsontwerp-pensioenwet voor de re serve-adjudant-onderofficieren der land macht die geacht worden voortdurend in werkelijken dienst te zijn geweest en hun we duwen en weezen (verband houdende met de op de pensioenwet voor het reserve-personeel „Artis" zal veel aan hem missen. '„Het Niéuws van den Dag": Jiet spel van Jan Musoh ais de kater of neen, n moet het misschien geen spel noemen, de metamorphose van Jan Musch tot kater ie iets zop boeiends, zoo grappigs, dat men vergeet hoe defce acteur natuurlijk hooger en fijner dingen kan. Hij springt en geeft kopjes, en spint, miauwt en zet een hoogen rug, blaast en speelt zoo ge noeglijk en met zooveel fantasie, dat hij den hielen avond vult met verrassingen. Het publiek vermaakte zioh zeer, en het applaus, uitbundig sojns, rechtvaardigde meermalen „halen". De ver tooning was aardig aangekleed en het «pel der ovjerigen heel goed in den aard. Ik bleef bij dit levende geval vol kwinkslagen en; rake satire aldoor geboeid; het is verzonnen m$t een onverflauwde frischheid, de dialogen zijn zijn zeldzame gevatheid. Er werd door allen opgewekt gespeeld en deze reprise bij een nieuw gezelschap kan in ale deelen geslaagd worden gepoemd. hand weten te l&ggen op een kostelijk ker- misstuk. „Nog altijd Compagnons" zal hier zeker ook een uitbundig succes 'hebben en hoewel wij weten dat Jan Musch alles op de planken kan, zal toch zeker het hpplaus door de zaal klateren, als hij als Bram Potasch het tooneel op komt sloffen, met zijn door gezakte knieën, zjjn breed glunder gezicht Is dat Jan Musch, die daar over het tooneel scharrelt met de handen in de zakken van onmogelijke pantalon? Wij zijn er zeker van, dat veel toeschouwers zullen komen genie ten van Jan Musch' meesterlijk spel. Uit eenige critieken. „Haarlem's Daghlad": Musch schiep een menscihhet werd een doorslaand succes. „Algemeen Handelsblad;" De zaal was eivol en het applaus hartelijk na elk bedrijf. De hier sinds eenige maanden gestation- neerde motorreddingboot „iDorus Rijkers", van de N.- en Z.-Hollandsche Redding-Maat schappij beeft hedenmorgen een proeftocht in de Noordzee gemaakt. Om 8 uur vertrok de boot uit de haven. In ons nummer van Zaterdag komen wij hierop nader terug.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5