Terug in het leven. De alom bekende JAAP met den Koek is niet dood, hij leeft. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Hotel „DEN BURG" Standplaats: (B20 No. 5732 ZATERDAG 30 JUNI 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Zomertijd. Juli op: Zondag la. 11.08m. UIT HET BEZETTE GEBIED. Naar het B. T. meldt geven de Franschen te Gelsehkirchen de laatste dagen groote be dragen aan ongeldige 5000 mark-biljetten in betaling, die zij hebben gedrukt van de oliché's welke ze indertijd te Mülheim in be slag hebben genomen. Na enkele dagen heb ben ze toen de cliché's teruggeven, en daar mee erkend dat de in beslagneming onrecht vaardig was. Te meer afkeuring verdient het nu dat ze de winkeliers dwingen deze on getwijfeld ongeldige biljetten in betaling aan te nemen. De verbanning van spoorwegpersoneel uit het Roer-gebied neemt steeds grooter om vang aan. Thans hebben weer 1500 geëmploy eerden, samen met hun gezinnen 600 perso nen, een verbanningsbevel ontvangen. Dortmund met twee milliard beboet. Aan de stand Dortmund is een boete opge legd van twee milliard mark naar aanleiding van den moord op de belde Fransche onder officieren op 9 Juni. Deze boete wordt als afgedaan beschouwd door inbeslagneming van 29 milliard bij de Rijksbank te Dort mund. Uit den Rljnlandschen Landdag. De Rijkskanselier woonde Donderdag de zitting van den RJjnlandschen provincialen Landdag te Barmen bij. Na de begroetingsrede door den voorzitter dr. Jarres, nam dr. Cuno het woord en zeide o. a.: Over de eendracht bij het verzet tegen de vreemde macht in het Rijnland verheugt de Rijksregeering zich zeer. Steeds weer herhaal ik, dat geen enkele vorm van annexatie van het Rijnland, onverschillig of zij internationale gen darmerie dan wel neutrale contróle wordt ge noemd, door ons in overweging kan worden ge nomen. Er bestaat geen Rijnland-quaestie voor het Duitsche Rijk (toej.) en dus ook geen weg tot een compromis^ dien, wij kunnen bewan delen. De politiek, welke de Rijksregeering reeds vóór het begin der Ruhractie is begonnen, die zij tijdens die actie in rechte lijn heeft voort gezet en ook in de toekomst in zaken van bui- tenlandsch politieken aard zal blijven voeren, geeft de garantie, dat zoowel ten aanzien van het Rijnland als In andere aangelegenheden niets zal worden nagelaten, wat met de in standhouding der eenheidi en der souvereiniteit des Rijks vereenigbaar en met de economische betalings-capaciteit in overeenstemming is, om Rulir en, Rijn vrij te maken. Bjj de behandeling der agenda verklaarde een communistisch spreker, dat zijn partij alle pogingen tot afscheiding zal bestrijden, onver schillig onder welken vorm deze zou geschie den. De partij zou alle krachten inspannen om den strijd1 tegen het imperialisme der vreemde mogendheden voort te zetten. Uit naam der Oentrumsfractie, der arbeids gemeenschap en der soc.-dem. werd een ver klaring voorgelezen, waaarin wordt geprotes teerd tegen de geweldheerschappij der onder drukkers en trouw wordit betuigd aan het Rijk. ENGELAND. De Engelsche luchtmacht Hei Engelsche voornemen, om de lucht vloot aan de Fransche luchtvloot gelijk te maken, is te Parijs zeer slecht ontvangen. Algemeen is men van oordeel, dat Londen eerst naar Duitschlaindi moest kijken. Als het de energie, waarover het soms beschikt, aan wendde om met Frankrijk de Duitschers te dwingen zich te schikken naar het geallieer de militaire toezicht, zouden de geallieerden in twee maanden hun doel bereiken. Nu ver wijt men Engeland geen rekening te'hou den met de positie van Frankrijk, dat 65 mil- Lioen wraakzuchtige Duitschers aan de grens heeft en legt men verband met de oonferentie te Washington, dft leidde tot een felle cam pagne tegen Frankrijk, omdat dit land niet van een gerechtvaardigde verdediging met duikbooten wilde afzien. Dit verlangen van Engeland om Frankrijks zee- en luchtvloot te beperken, alsmede het te beletten zijn le ger tegen Duitschland te gebruiken om de uitvoering van het verdrag van Versaiiles door te zetten, noopt de Matin tot de klacht, dat Engeland, zóó kort na den oorlog reeds, waarin jhet Duitsche luchtwapen het zoo veel kwaad flëed, Frankrijk in een positie van halve vazalschap wil brengen. Het geval van Washingotn en Engeland's huidige voornemen staan niet gelijk. Destijds gold het de handhaving van een status quo. Wel verzekerde de Britsche luchtminister zijn Franschen ambtgenoot Eynac, dat de nieuwe maatregel niet tegen zijn land ge richt is, maar beide landen zouden veeleer een aoooord tot beperking der bewapening moeten aangaan. De begrooting voor de uit breiding van het luchtwapen, nu door Enge land aangekondigd, is daarvoor een slecht begin. Bovendien is de voorbereiding hier van volstrekt niet met dien van oorlogsbo dems vergelijkbaar. Handelsvliegtuigen kun nen makkelijk in militaire omgezet worden. Vandaar de aandrang van de Echo de Paris om de Duitsche handelsluchtvloot in pand te nemen. Een overeenkomst tot beperking van het luchtwapen zou de handelstoestellen er buiten moeten laten. Dit zou Duitschlands voordeel zijn, te meer, daar dit land over de industrieele middelen beschikt om snel oor logsvliegtuigen te bouwen. De Jaarvergadering der Arbeiderspartij. Londen, 28 Juni. De vergadering der ar beiderspartij heeft een resolutie aangenomen ten gunste eencr kapitaalsheffing. In een andere resolutie wordt de uitbrei ding der Britsche luchtvloot in wedijver met die van Frankrijk veroordeeld, daar zulk een uitbreiding de inleiding wordt geacht van een nieuw oorlogstijdperk. Voorts wordt er op aangedrongen dat Engeland' een inter nationale conferentie zal bijeenroepen voor de afschaffing der luchtbewapening. Een derde resolutie kenschetst die Ruhr actie als een agressieve oorlogsdaad, en FEUILLETON. Naar het Engelsch van Willlam Looke. Voor Nederland bewerkt door 24) W. J. A. Roldanus Jr. „Zoo, hoe is het gegaan?" vroeg Plllivant hartelijk, toen zij aan tafel gingen. .Jets ge vonden?" „Neen, alleen grooten etenstrek," ant woordde Baltazar met een glimlach. Hjj' kon met dien man imet heel andere Idealen en veel beperkter intellectueelen horizont niet over zijn onherstelbaar verlies praten en evenmin zinspelen op zijn vreese- lijke wanhoop. De ruwe man en de ordinaire, met juweelen overladen vrouw lachten om zijn grap en hoopten dat het menue vol doende zou zijn. Hij behoefde maar één woord te zeggen en zij zouden met plezier de gans, die zij voor St. Michiel mestten, «lachten. De grap bleef den geheelen maal tijd door duren. Zij drongen er bij hem op aan, twee- of driemaal van denzelfden scho tel te nemen, grapjes makend, ofschoon echt gastvrij. In den beginne probeerde hij hen aangenaam bezig te houden. Hij vertelde hun schilderachtig van zijn typisch leven in het binnenland van China, waar hij het Chl- neesche leven geleld had en bijna Ohineesch was gaan denken. Mrs. Plllivant geeuwde achter haar bediamante vingers. Pillivant zeide: „Verduiveld grappig!" met een vol komen gemis aan enthousiasme en begon, zoodra de gelegenheid zich aanbood, op nieuw aan zijn verhaal over den ernstigen pier, dien hij tegen het Ministerie van Oor log had Hij kon toch niet iedere plank hout L»n j ^ken* waren allemaal geïnspec- door hun eigen inspecteur. Wanneer zij een jongen idioot stuurden, die geen ver- sriiil kende tussohen iepen- en essenhout, dan was dat hun zaak en niet de zijne. Hij had zijn contract, en daarmede uit! Hun ge zanik over een onderzoek was nonsens! Het Ministerie van Oorlog moest voor zaken za- kcnmenschen gebruiken. Hij had juist, In samenwerking met een andere firma, een groot oontraot afgesloten voor een aöro- droom in het Noorden van Engeland. De een of andere politieke Jan Hen had zoo zeide hiontdekt, dat het voor de helft van den prijs gebouwd kon worden. Kletspraat. Pa triottlsme was heel mooi, maar daarom be hoefde je niet met verlies zaken te doen. De vaderlandslievende aannemer moest even goed leven als een ander. Waarom zouden zijn vrouw en zijn familie van gebrek moe ten omkomen? Met oprechte verontwaardi ging schonk hij zich een groot glas Bollln- ger 1914 in, dat hij leegdronk voor hij aan de heele kip begon, d'le als vijfde gang voor hem gezet was. Het was niets dan een quaes- tie van bureaucratie, zeide hij'. We moesten erop uit zijn Duitschland te verslaan. En hoe was dat mogelijk, als je steeds weer door die bureaucratie in de wielen werd ge reden? Duitsohland moest verslagen worden. Door Brltschen moed en Brltschen onderne- m'ngsgeest. Moed, bij God! G-aven we daar feen bewijzen van aan de Somme? En on ernemingsgeest? Hij schonk zich nog meer Bollinger in. Als die Idiote regeering de za- kenmenschen de zaken op zakelijke wijze liet doen, dan zouden binnen veertien dagen de Duitschers op hun knieën om vrede smee- Iken. Er mankeerde niets aan Engeland. Hij was Engelsch, door en door. „Ofschoon ik niet wil ontkennen," zeide hij met een beginnenden hik, „dat mijn moe der Jdddish sprak. Neen, neen, lieve" hij wendde zich met een protesteerend ge baar tot zijn vrouw „ik wil onzen ouden vriend Baltazar alles duidelijk maken. Ik heb een wapen je kan in ieder boek over heraldiek Plllivant opslaan en dan zal je Ingezonden Mededeellng. Café Tel. 65 Restaurant Eerste huis ter plaatse Gezellig gelegen aan de haven, In de onmid- dellijke nabijheid afvaart der Texelsche boot Kamer met ontbijt vanaf f 2,50 Lunch van 12—2 uur f 1,75 Diner van 5'/a7 uur f 2,50 PENSION per maand p. p. f 150,— 4- 10 °/o service Prachtige gelegenheid voor: vergaderingen, trouw-, verlovings- en intieme familie-diners Uitzending van: Hors d'oeuvre varié's schotels Zalm Mayonnaise Kreeften Mayonnaise Huzaren Saladen Croquettes Pasteitjes (P25) Vleesch- en Visch schotels vraagt onderhandelingen of arbitrage te be werkstelligen. Engeland en de Vereenlgde Staten. Britsche Hoogerhuis heeft Curzon bij de bespreking der Amerikaansche drankver- bodsquaestie verklaard, dat het den lSen Juni ter kennis gebrachte Amerikaansche voorstel thans in overweging is bij een door McNeill voorgezeten oo in missie. Het zou voorbarig zijn om te zeggen wat het resul taat van <$e werkzaamheden dier commissie zal z;jn. doch Ik kan alleen verklaren. al dus Curzon dat er geen kans is, dat wy onder eenigerlei omstandigheid in het voor stel inzake de twaalf mijlsgrens zullen toe stemmen. FRANKRIJK De kindersterfte. In een rede door dr. Wallich, professor bij de medische faculteit, te Parijs gehouden, heeft deze over het sterftecijfer der kinde ren in Frankrijk de volgende schrikbarende mededeelingen gedaan: 60 van de kinde ren die aan voedsters en verzorgsters zijn toevertrouwd, zijn wegels gebrek aan des kundige verzorging en toewijding voorbe stemd tot een vroegen d'od. Ongeveer 40.000 kinderen setrven in hun eerste jaar. Het aantal kinderen dat jaarlijks ln Frankrijk geboren wordt is toch al zeer laag! Worden er op elke 10.000 inwoners in Duitschland 141 kinderen, in Engeland 115, in Oostenrijk 114, in Italië 118 geboren, in Frakrijk is dit aantal slechts 7. BELGEE. De kabinetscrisis opgelost Donderdagavond heeft Theunis zich naar het koninklijk paleis te Laeken begeven, waar hij den koning de vorming van zijn ka binet, dat onveranderd blijft, heeft meege deeld. Dinsdag zal het nieuwe kabinet voor de Kamers verschijnen. De regeeringsverkla- ring zal slechts over de twee hangende vraag stukken loopen, de diensttijd en het hooge- schoolvraagstuk. Vrijdag zal aan het stuk de laatste hand gelegd worden. Naar reeds ge meld werd, zal de militaire diensttijd van 10 o" 12 maanden worden gebracht, met nog 2 maanden extra zoolang de bezetting aan de Roer voortduurt. Prof. Nolf heeft zijn programma ten aan zien van de Gentsche universiteit uiteenge zet, zijnde: verdubbeling van de technische hoogeschool, en tweetalligheid voor de facul teiten, t.w. Vlaamsche studenten krijgen 2/3 van hun colleges ln het Vlaamsch en 1/8 in het Fransch, en Fransche 2/8 in het Fransch en 1/8 in het Vlaamsch. DENEMARKEN. Draadloos medisch advies aan schepen. Naar de Deensche draadlooze dienst meldt, is de voorbereiding thans gereed voor het verstrekken van medisch advies aan schepen op zee. De regeling, die op 1 JuLi in werking treedt, is zoodanig, dat de kapiteins van sche pen, onverschillig van welke nationaliteit, draadloos de symptomen van het ziektegeval, dat zich bij hen aan boord voordoet, kunnen melden aan een der draadlooze stations Ko penhagen of Baavandi Deze stations zullen daarvan onmiddellijk mededeeling doen, het zij aan het marine-hospitaal te Kopenhagen of aan het gemeenteziekenhuis te Esjberg en het daar verkregen advies draadloos naar het schip terug seinen. Voor dezen dienst, die gratis is, kan worden gebruik gemaakt van Fransch, Engelsch, Duitsch of der Skandina- vische talen. ITALIË. Moordaanslag op den president der Kamer. De „Vossisohe Zeitung" verneemt uit Ro me: Te Napels werd hedenmiddag tegen '1 uur de president der Italiaansohe Kamer Pietravelle op een plein door een onbeken den man aangevallen en door een dolksteek in de maag levensgevaarlijk gewond. De daad schijnt bedreven te zijn door een werk- looze, die voor eenige dagen Pietravelle om een betrekking had gevraagd. De toestand van den president is hopeloos. De dolk is de maagholte binnengedrongen. Pietravelle be hoort tot de democratische fractie der Kamer. ZUID-SLA VIE. De aanslag op Pasjits. Bij zijn verhoor heeft de man, die op Pasjits geschoten heeft, verklaard, dat hb den minister-president heeft willen dooden om te protesteeren1 tegen de concessies, die hij deed aan de partij van Radits, den leider der Kroatische boerenpartij. Hij legde geen berouw over zijn daad aan den dag. DE BALKAN. Een Engelsch blad merkte dezer dagen, na de omverwerping van Stamboeliiski's regee ring in Bulgarije door een staatsgreep spot tend op, dat men op den Balkan nu toch blijk baar tot „normale toestanden" terug begon te keeren. De op zijn vlucht neergeschoten Stam- boeliiski had daarvoor al tweemaal aan een moordaanslag blootgestaan. Voorloopig moeten wij genoegen nemen met de verklaring, dat Stamboeliiski zich den haat der stedelingen en intellectueelen op den hals had gehaald, om zijn omverwerping te verklaren. De vraag, of deze tegenstanders van hem soms niet door een macht van buiten zijn gebruikt, om haar oog merk te bereiken, moet nog onbeantwoord blij>- ven. Zoo is het ook met den aanslag, die gis teren op Pasjits, den ouden Servischen staats man, en Zuid-Slavischen minister-president, door een jongeman is gepleegd. Berichten uit Duitsche bron zijn er vlug bij, om haar als een persoonlijke wraakneming voor te stellen. (Een bericht uit Belgrado aan de „Times" spreekt het vermoeden uit, dat Hongaarsche nationalis ten hem tot de daad zouden aangezet hebben). Wat er meer achter kan zitten, blijft nog in het duister, gelijk bijvoorbeeld nog nooit goed opgehelderd is, of de onrijpe jongeman, die in 1914 den moord van Sarajewo op aartshertog Franz Ferdinand pleegde, niet een werktuig is geweest in de hand van den een of anderen provocateur, van wiens eigenlijke bedoelingen de dader niets afwist of wat er achter den moord op Jaurès kort vóór den oorlog zat. De zwoele toestand op den Balkan wordt nog verergerd door den loop, diien de zaken te Lau- sanne nemen. In een Reuter-bericht uit An gora wordt verzekerd, dat Ismet-pasja van de regeering daar voorgoed last heeft gekregen, te blijven staan op het Turksche standpunt betreffende de betaling van de rente-coupons der Turksche schuld in gedeprecieerde francs en dat Ismet-pasja, zoo hij ln dit opzicht geen voldoening krijgt, uit Lausanne moet vertrek ken. De zaken naderen daar dus de beslissende )risis op een punt, dat voor de Fransche schuld- ïouders van overwegend belang is. Het is heel niet onmogelijk1, dat, wanneer het te Lausanne misloopt, Turkse en Griekenland zich over een afzonderlijken vrede verstaan, waartoe de geallieerden de neiging bij' Venizelos reeds hebben trachten te onderdrukken. Dan zou alleen de Groote Entente in oorlogstoestand of althans in den toestand van wapenstilstand blijven, welke laatste niet van langen duur kan zijn, omdat de Turken de ontruiming van Kon- stantinopel door de geallieerden steeds onge duldiger eischen. Er zijn pessimisten, die overeenkomst zien in den toestand van nu en dien van einde Juni—Juli 1914, maar daar zijn het pessimis ten voor. De overeenkomst gaat alleen niet op, omdat in 1914 ledereen tot de tanden gewapend was en er nu gedeeltelijk ontwapende .versla gen volken naast nog altijd goedgewapende overwinnaars zijn. Verbittering en gisting zijn er alleen alom genoeg. („N. Rott. Crt."). het zelf zien dat teruggaat tot Eduard den zooveelste niet den zevende. Ik ben door en door Engelsch. Mftar ik ben niet verant woordelijk voor mijn moeder, die uit Posen gekomen is. Nou, wat doe je om typhus te voorkomen? Je laat je inenten. Ik ben in geënt. Dat is mijn bevoorrechte positie. Ik ben ingeënt tegen het Pruisendom en alles wat daarmede samenhangt. Zou ik een pa cifist kunnen zijn?Ik ben Immuum tegen de ziekte van het pro-Dultsch zijn. Zooals ik je gezegd heb, ben ik door en door Engelsch en ik geef er mijn leven en mijn vermogen voor om te izorgen, dat Engeland bovenaan komt." En om te bewijzen, dat hij zijn vermogen gaf, nam hij een nieuwe flesch Bollinger, die de butler juist open getrokken had, en schonk Baltazar en zichzelf ln. „Als je niet drinkt ben je een pro-Duit- scher. Naar de hel met den Kalser! Baltazar dronk den toast hoffelijk en va- derlandsllevend mede door een heel klein teugje champagne te nemen; want be.ialve de eerste brandy-sado die door zijn uitge droogde keel gegoten was, had hij' ondanks het aandringen van zijn gastheer zijn belofte van geheelonthouding gehouden. Hij voelde zich nu zeker van zichzelf en vroeg zich af hoe het mogelijk geweest was, dat hij zich ooit in denzelfden toestand had gebracht als waarin nu Plllivant was. Toen de sigaren op tafel gezet werden, stond Mrs. Pillvant op. Baltazar deed de deur voor haar open. Den eersten keer, dat hij dat gedaan had, had zij hedvertraasd geke ken en hem gevraagd of hij niet met haar man bleef rooken. Zij scheen nog steeds die hoffelijkheid niet te begrijpen. Toen de deur achter haar dicht viel, loosde Plllivant een diepen zuoht van verlichting. „Jammer, dat je niet wat drinken wilt, zeide hij, zijn glas nogmaals vullend. „We zouden zoo'n lolligen avond gehad kunnen hebben. En het is goed spul ook. Ongeveer het duurste, wat ik heb kunnen krijgen. Dan ging hij, in zijm behoefte om alles van zichzelf mede te deelen, met zijn ver haal verder, en onthaalde zijn gast op ver scheidene bijzonderheden omtrent zijn mee ningen, gewoonten en daden, die minder ge schikt geweest waren voor vrouwelijke ooren. Toen de mededeelingen ten slotte al te sentlmentee1 begonnen te worden, wensch- te Baltazar, onder bet excuus dat hij na den zwaren dag moe was, hem goeden nacht. „Ik ben zoo lang niet in aanraking ge weest met het Engelsche leven," zeide I „dat het hoogst interessant voor mij is een typischen Engelsohman te ontmoeten." Gelijk heb je, oude Jongen," antwoordde Plllivant, terwijl hii Baltazar op zijn schou der sloeg, met dubbelgeslagen tong. „Eeni echte vaderlandslievende John Buil En gelsohman. Van het soort, dat den oorloc voor jullie rekent, daar kan je op rekenen. Peinzend over zijn gastheer ging Baltazar naar 'bed. Aan de verwoesting van zijn eigen levenswerk wilde hij niet denken. Dan zou hij krankzinnig wezen1. Plllivant bracht een nieuw belang in zijn leven. Niettegenstaande al zijn avontuurlijke reizen had hij het Pilli- vant-type niet ontmoet of al mocht hij het ontmoet hebben, dan was hij het met acade mische minachting voorbijgegaan. Had zijn ironische opmerking eendgen grond van waarheid? Was Pillivant per slot van reke ning het type der krachten, die ln dit onbe kende moderne Engeland 'achter den oorlog schuilden? Vulgariteit, opsnijderij, zelfzucht, verdorvenheid, veinzerij? Veranderde de oude aristocratische gang van zaken in iets afschuwelijk nieuws? Plllivant poseerde als man van suooes, betrokken in groote onder nemingen, dag en nacht werkend voor zijn land hij rustte, zoo had hij beweerd, op hot oogenbllk een week of drie uit ln df; kleine landhuisje dat hij bijna in :een jaar of drie gezien had. De luxe van zijn „land huis" bewees zijn suooes, bewees, dat hij groote zaken deed met de regeering. In zoo verre was er geen sprake van grootspraak. Ingezonden Mededeellng, Ingezonden Mededeellng. Zelfs vrouwen klagen. Wij leven in een drukkenden_ tijd. Zelfs vrouwen klagen somwijlen. Het is een feit, dat velen op een crisispunt zijn aanbeland, waarop of hun gezondheid moet lijden of zij hun werk moeten opgeven. Duizeligheid en pijn in den rug ziin waarschuwingen van opkomende nierkwalen. Laat uw werk dan een poos rusten; gij hebt gebiedend rust, ontspanning en fris» sche lucht meer levenszonneschijn noodig. Overwerking strijdt met onze levens- eiscben; al te vaak is zij de oorzaak van nier- aandoeningen bij vrouwen. Foster'e Rugpijn Nieren Pillen voldoen aan alle eischen. Zij herstellen de ongemak ken en onrust, veroorzaakt door nierver schijnselen als urinaire kwalen, rugpijn, wa terzuchtige zwellingen, rheumatische pij nen en zenuwoverspanning. Zelfs gevorderde nierstoornissen als nier- zand, nier- en blaasontsteking, spit, rheuma- tiek, nlerwaterzuoht en Ischias worden mot suooes bestreden door Foeter's Pillen. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken f 1.75 per doos. (80) Maar hoe was het mogelijk, dat de regeering zich compromitteerde met zoo'n man, die openlijk pochte op zijn uitbuiting van offi- cfeele stommiteit? Hij kon geen eenig exem plaar zijn. Er moesten er hoderden zijn als hjj. Was hij waarachtig het type van den modernen Engelsohman? En toch moest Engeland nog de eigen schappen hebben, die door de eeuwen heen Cressy, Poiters en Aglnoourt in Engelsche ooren deden klinken: de eigenschappen der mannen, die Drake en Marlborough en Nel- son en Raglan volgden.Dien ochtend nog had hij gelezen over Engelschen helden moed op het slagveld aan de Somme en ge- jrild 'bij het besef, dat hij ondergedompeld was ln de onoverwinlijke ziel van zijn ras. Hij' wierp zijn lakens weg stond op zette alle ramen, die dicht waren, open en staarde in den door sterren verlichten zomernacht. Neen. Het was onmogelijk, dat Engeland met Pillivant» bevolkt kon zijn. Zij waren de vlsschers in troebel water, de bloedzui gers, d'e parasieten, de uitwassen van een abnormalen maatschappelijken toestand. Maar hoe konden zij bestaan? Wat haperde er? Wie waren de heerschers? Hij kende nauwelijks hun namen. En hij had gelezen van werkstakingen; van mannen, die fabel achtige loonen verdienden, die egoïstlsoh (zoo kwam het hem tqnminste voor) staakten om nog hooger loon, die weigerden de oor- logsbenoodlgheden te maken, bij gebrek waaraan hun eigen vleesoh en bloed in kata- komben sneuvelen konden. Hij wierp zioh in een stoel. „Mijn God!" zeide hij. „Ik moet hiervan daan, om te zien wat dit alles beteekent." Een paar oogenblikken later kwam hij plotseling tot het besef, dat hij zijn sokken aangetrokken had, alsof hij zich op staan- den voet, midden ln den nacht, ln die ver bijsterende oorlogswereld wilde storten. (Wordit vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersohe Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. 0. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zandagablnd reap. f 0.57', f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 et; fr. p. p. 6 ct. Post-Girorekening No, 16066. Op en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Maand. 2 ,11.35 Dinsdag 3 12.— tVoensd. 4 12.23 Dond.d. 5 12.44 Vrijdag 6 1.— Zaterd. 7 1.08 ond.: op: ond.: v.m.:n.m.: 8.08 4.43 9.23 11.31 11.53 9.16 4.44 9.2312.1412.36 10.24 4.45 9.23 12.58 1.— 11.30 4.46 9.22 1.19 1.41 12.35 4.47 9.22 2.03 2.26 1.38 4.47 9.21 2.49 3.13 2.42 4.48 9.21 3.40 4.09 Licht op voor auto's en fietsen 9 Zaterdag 30 Juni9.53 uur. Zondag 1 Juli9.53 Maandag 2 9.54 BUITENLAND. Een rede van dr. Cuno. ADVERTENTIENi 20 ct p. regttl (galjard). Idjjoz. meded. (kolombrooftte al* rediaetion. tekat) 60 ot. Kleine ad verte ut iea (gevraagd, te koop, te huur) v, 14 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adree: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ot. p. ad,v. extra). Bewijcno. 4 ct. 99 99

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1