Terug in het leven NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULÓWNA Eerste Blad. Abonnementsgelden vóór 15 Juli No. 5733 DINSDAG 3 JULI 1923 51e JAARGANG Aan onze lezers bulten de stad doen wij het verzoek de abonnementsgelden over het derde kwartaal ten bedrage van f 2.— over te maken per postwissel of over te laten schrijven op Na 16066, kantoor Helder per post-giroblljet. De laatste manier van vereffening raden wij ten zeerste aan, daar het bedrag drin voor slechts 0.05 wordt overgeschreven; formulieren zijn aan alle postkantoren een halven cent verkrijgbaar. Per postwissel daarentegen zijn de kosten 0.10. Na genoemden datum wordt beschikt met 0. 15 verhooging. Over de abonnementsgelden in do stad wordt dezer dagen per looper beschikt en verzoeken wU U beleefd de kwitantie bU eer ste aanbieding te voldoen. DE ADMINISTRATIE. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. ENGELAND EN FRANKRIJK Ingezonden Mededeling. om FEUILLETON. Handen ztfn bestemd mede te werken en vuil te worden.. V/asch ze met UFEBU07 Zeep ab het werk qe. reed isen zij zullen blank en zacht blijven De Volkenbondsraad. UIT HET BEZETTE GEBIED. ENGELAND. Stakingen ondier de havenarbeiders. Verloving van den ZweedSchen kroonprins. FRANKRIJK. BELGIE. Het sloopingswerfe van de „Vlndictive" Ingezonden Mededeeling. COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant f 1.60; fr. p. p. binnenland f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57°, f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad reep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Ixiese nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVERO. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 50 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIEN: 20 ot. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct.. elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ct. Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 3 Juli9.53 uur. Woensdag 4 9.52 Nadat de geallieereden aanvankelijk tracht ten, dit uitstel te verklaren door de mededee- ling, dat nog niet alle instructies hunner regee ringen waren ingekomen, en daartoe de vorige week Zaterdag zelfs van Fransche zijde de noodleugen werd gebruikt, dat Italië nog geen preciese instructies had gazonden, -wike on- vratuboid onmiddellijk daarop door een krach tig Italiaansch protest moest worden ingetrok ken, hebben Donderdag de geallieerden voor het eerst toegegeven, dat er een oneenigheid tusschen de verschillende instructies uit Lon den, Parijs en Rome bestaat. Natuurlijk heb' ben de officieuse telegramagentschappen van Havas en Reuter zoo lang mogelijk de voor stelling willen wekken, alsof Frankrijk en Engeland en Italië het roerend eens zijn en hebben zij ook thans weder gepoogd, aan de gebleken meeningsverschillen een zoo onschul dig mogelijk karakter te geven, doch de ge schillen zijn ernstiger dan Havas en Reuter en de vele Fransche en Engelsche journalisten te Lausanne, die zich naar de wachtwoorden der delegaties gedragen, het voorstellen. Het verschil komt hoofdzakelijk hierop neer, dat Frankrijk van geen toegeven in de kwestie van de coupons wil weten en liever de conferentie tot een breuk zou laten komen, dan een rege ling aanvaarden, die de Fransche aandeelhou ders zouden veroordeelen. Engeland daarente gen is wel bereid, zoolang mogelijk de Fran sche belangen in dezen te ondersteunen, doch zon een breuk zeer betreuren, mits de Turken hunnerzijds inzake de concessies aan Enge land voldoening geven. Italië ten slotte wenscht voor alles tot een goed einde der conferentie 'te komen. De moeilijkheden worden hierdoor natuur lijk vergroot, doordat de geallieerden niet we ten, hoe de Turken op bepaalde voorstellen zullen antwoorden. Terwijl eenigen meenen, dat een ferm optreden der geallieerden de Tur ken tot toegeven zal dwingen, vreezen anderen en ik geloof persoonlijk met meer grond dat de Turken een verplichting tot goudbeta ling nimmer zullen aanvaarden en dat een overwinning van bet Fransche standpunt onder de gealieerden leiden zal tot een nieuwe breuk van de conferentie. Men hoopt echter, dat Maandag de geallieerden eensluidende instruc ties zullen hebben verkregen. Lausanne, 2 Juli. Aangezien Turkije -in zake de betaling van de coupons hardnekkig op zijn standpunt blijft staan, rekent men op de mogelijkheid van een verdaging der con ferentie, teneinde de bezitters van obliga- tiën van de Turksche schuld en houders van concessies gelegenheid te geven tot overleg om tot een vergelijk met de Turksche regee ring te geraken. Wellicht gelukt het echter nog een bevredigende oplossing te vinden, indien de Turken zich tegenmoetkomend be- toonen. Uit Parijs werd .Maandag aan het JHhl." gemeld: De buitengewoon dreigende* en onhebbelijke toon van een nieuw artikel in de „Observer", waarin het blad Frankrijk aanvalt en de wet voorschrijft, heeft opnieuw veel kwaad bloed gezet. Aangezien Garwin ditmaal aankondigt wat de Engelsche regeering zal gaan doen, n.1. ainnen een week afrekenen met Frankrijk en dit land voortaan uitschakelen, eischen ver schillende bladen thans van de Engelsche re geering, dat ziji dit tegenspreken zal. Men is hier echter overtuigd, dat het felle artikel van de „Observer" niet geïnspireerd is door het tegenwoordige Engelsche kabinet, maar door Lloyd George, die, zooals de „Matin" het uitdrukt, „De beide naties met alle geweld brouilleeren wil, om de plannen te dienen van een politiek-financieel kabaal, tusschen Lon den en Berlijn, voor gezamenlijke rekening opgezet". Mocht het artikel inderdaad door de Engel sche regeering geïnspireerd zijn, dan betoogt men hier, dat een spoedige breuk stellig onver mijdelijk is. Er is geen samenwerking meer mogelijk en heel Frankrijk zou in opstand ko ntan, indien Engeland de pretentie had het een bepaald j wijze van onderhandelen op te drin gen en daarbij den toon aan te wenden, die Curzon bij tijden (nog niet eens altijd) tegen de Sovjets of Angora gebruikt. B'jiten het artikel van de „Observer" om oorden men echter ook hier dat de verhouding tot Engeland tot een crisis gekomen is en dat men een zeer moeilijke week tegemoet gaat. De onderhandelingen over Tanger beloven geen bevredigende oplossing en men betreurt het hier, dat zij onder deze omstandigheden nog niet wat uitgesteld worden. Het debat over het Saar-gebied, dat in den Raad van deq Volken bond beginnen moet, belooft ook niets goeds. Naar Fransche opvattint is het, aangezien im mers de geïncrimineerde bepaling ingetrokken is, volkomen overbodig. In elk geval kan gezegd worden, dat de ge spannen toestand tusschen Frankrijk en En geland in lang niet zoo ernstig is geweest en dat we een hoogst belangrijke, wellicht een dramatische internationale week begonnen zijn. Een officieel -Engélsch démenti. Parijs, 2 Juli. Het' officieel démenti van het artikel van de „Observer" isjandaag laat op den dag afgekomen. Het bewijst naar de meening der Franschen, dat men gelijk heeft gehad zich niet te zeer op te winden over de kwaadwillige beschouwingen van een deel der Engelsche pers. In ieder geval is thans de toe stand behoorlijk opgehelderd. Desniettemin merkt men hier op, hoe sterk de druk is, die van zekere zijden op de Engelsche regeering wordt uitgeoefend, daar zelfs de „Daily Mail", een blad, dat sterk Fransche sympathieën heeft, zich heeft laten inlichten op een wijze, die thans onjuist blijkt. Londen, 2 Juli. Ofschoon totnogtoe geen aanwijzing is gegeven betreffende den aard van Frankrijk's antwoord op de dezer dagen Naar het Engelsch van William Locke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. 25) HOOFDSTUK IX. Toen Quong Ho weer opzat, meer dan voldoende at en definitief buiten gevaar ver klaard was, gaf Baltazar aan dr. Rewsbey een öhèque van duizend pond en dankte God, dat Hij Quong Ho's leven en zijn eigen ver mogen gespaard had. Hij luisterde ook met veel belangstelling naar Quong Ho's excuses, dat hij hem omtrent den oorlog in onwetend heid gelaten had. Voor zulk een stipte ge hoorzaamheid en zulk een volmaakte trouw zouden verwijten onrechtvaardig geweest zijn. „En nu, beste iongen," zeide hij hij zat bij het bed in de luchtige, zonnige kamer van het hospitaal „moet je me eens zeg gen wat je het liefst zoudt willen doen." „Wat hij graag zou willen doen, laat me volkomen koud," zeide dr. Rewsby. „Wat hi, te doen heeft is kalm hier te blijven en her stellen van den sdhok en opknappen en zijn hoofd niet moe maken met den oorlog 0(' wiskunde of den staat van uw ondergoed." „Quong Ho zal nooit meer een hemd van wassohen," zeide Baltazar. „Van dit oogenblik af is hij de meester van zijn eigen jot- Ik praat niet over nu, maar over de toe komst. Voor zoover ik er iets aan doên kan, Kian hij doen wat hij wil. Daarom heb ik hem die vraag gedaan. Stoor je niet aan dien besten dokter, die niet verder zien kan dan zijn neus lang is, en dat ook niet wil omdat het eenige, wat hem interesseert, is je weer beter te krijgen stoor je niet aan hem, maar vertel me wat je het allerliefste zou willen." jSir," zeide Quong Ho, „als u afstand wilt doen van mijn persoonlijke diensten, die ik het altijd als een voorrecht beschouwd heb aan mijn weldoener te mogen bewijzen, mag ik dan een eerzucht, die tot dusverre slechts een Jjdele droom geweest is, ouder woorden brengen?" Dr. Rewsby fronste zijn voorhoofd' en trok Baltazar van het bed weg. „Praat hij altijd zoo?" vroeg hij. „Denkt u, dat hij een gemeen Etngelsch- Chineesch jargon zou spreken?" „Neen, dat niet, maar hij spreekt als een aartsbisschop." „Dan zult u nu misschien begrijpen, waar om ik erop aangedongen heb, dat hij als mijn beste vriend 'behandeld werd." Hij' ging naar het bed terug. „Pardon. Quong Ho. En wat is die eerzucht van jou?" Quong Ho keek strak naar hem op met een hondachtig verlangen in zijn sqhuin «taande oogen. „Ais ik een graad zou kunnen halen aan de universiteit te Cambridge?" „Als je nu examen ging doen, zou Je leder een achter je latent Oambridge! Dat is een prachtidee." Hij stak zjjn handen ach' ter in zijn broeksband en ging een paar mi nuten met schitterende oogen op en neer loopen. „Een uitstekend denkbeeld! Jij kan beginnen waar ik uitscheid. Ik zal alles, wat verloren gegaan is, opnieuw bewerken en het jou geven, dan kan jij' mijn levens werk voorzetten. Oambridge! Een pracht De gezondheïdiqcur t i ven LfFLBUOy n heer]ijk. K UVlR-4 l-l» VlAARDinOtli fabrikanten i»n iunJi^ht en Lux \erzonden Britsche vragenlijst inzake het Ruhrgebied, wordt te Londen van gezagheb bende zijie»verklaard, dat het volstrekt voor- b r'g is, re spreken van een afzonderlijk op- tre en van Groot-Br'.tann'ë tegenover Duitsch- nd. Er wordt op gewezen, dat het Britsche kabinet net in staat is, eeh beslissing te ne men ten aanzien van zijn houding zoolang het et Fransche standrunt net kent. Het is op he' oogenblik n'et mogelijk, te zeggen tot welke actie Groot-Britannië zal overgaan, in den het 't tenslotte onmogelijk vindt, de stand punten van Engeland en Frankrijk met elkaar te verzoenen. Een gemeenschappelijk optreden van Engeland en Amerika. Lenden, 2 Juli: 'v.?t het antwoord van Frankrijk op de Ensre'sche vragenlijst betreft, !t "s nog niet aangekomen en wordt thans in geen geval voor morgen verwacht. Intussrhen schijnt men een financieelen druk op Frankrijk te willen oefenen, zoodat het n'et onmogelijk is. dat Engeland gemeen- schanpelijk met Amerika het vraagstuk der betalingen van de Fransche schulden opnieuw aan de orde zal stellen. Zeer de aandacht trekt ook de zwenking van ^e „Daily Mail", die totnutoe de Fransche poli tiek krachtig heeft verdedigd, doch thans een artikel bevat, waarin betreurd wordt, dat Frank- riik bezwaren maakt tegen het verlangen van Engeland om zijn eigen belangen te bescher men. Londen, 2 Juli. Hoewel de eerste drasti sche verordening van de regeeringscommls- sie is ingetrokken, zullen volgens de dag bladen lord Cecil en Branting het bestuur over het Saargebied in den Volkenbonds raad toch ter sprake brengen. Naar verluidt zal Cecil voorstellen, een onderzoek in te stellen naar het bestuur der commissie, om na te gaan of al haar beslissingen genomen zijn in overeenstemming met de letter en den geest van het verdrag, van. Versailles. Aanslag op een Belgische trein. Vrijdagnacht om twee uur is een aanslag gedaan op een trein verlofgangers, die uit het Roergebied kwam. Op het oogenblik, dat de trein een brug tusschen Duisburg en Krefeld overreed, vloog een gedeelte van den. trein in de lucht. Er zijn tien dooden en veertig ge kwetsten. Bij het onderzoek is tot dusver ge bleken, dat de hom aangebracht moet zijn in een van de W. O.'s van den trein. Het betrok ken rijtuig werd totaal vernield, verscheiden andere beschadigd. Daar de aanslag geschied s op den Rijn aan de grens van verschillende bezettingszones, zijn de betrokken overheden overeengekomen strafmaatregelen te nemen zoowel in het bruggehoofd Duisburg als in de kreitsen Crefeld en Meeurs. De belemmerin gen van de verkeersvrijheid voor de bevolking zullen tot het uiterste gedreven worden. De Belgische commissaris-generaal is naar Aken gegaan om met den Belgischen opperbevel hebber in het bezette gebied de noodige beslis- s:ngen te treffen. Het aantal Belgische soldaten, die door den bomaanslag om het leven zijn gekomen is tot 20 verhoogd- Vele gewonden bevinden zich in zeer ernstigen toestand. Volgens de „Frainkf. Ztg." zou bij het spoorwegongeluk aan de Rijnbrug ook een Fransch generaal om het leven zijn geko men. Nog een aanslag op een trein. De Belgische militaire overheid heeft 20 gijzelaars laten gevangen nemen, het rijver- keer geheel verboden en het verkeer 'te voet van 's avonds 10 tot 's ochtends 5. Alle koffie huizen, schouwburgen, enz. moeten gesloten blijven. i De lijst van de slachtoffers van den aanslag te Duisburg bevat de namen van 9 gedoode Belgische spldaten en van 13 gewonden, van wie er een op het uiterste ligt en van twee de toestand ernstig is. De doodvonnissen. Vrijdagnacht is op de lijn DurenTrier, 3Ó0 M. buiten de Engelsche zóne, een bom .ontploft bij het voorbijgaan van een trein, die echter niet derailleerde. De Engelsche politie heeft twee mannen aangehouden, die uit Beie ren kwamen en dynamiet met zich voerden. De 7 Duitschers, die door den krijgsraad te Mainz zijn ter dood veroordeeld, hebben van dit vonnis hooger beroep aangeteekend. Berlijn, 2 Juli Volgens de Lok. Anz. heeft de hermetische afsluiting van het B. G. een bijzondere reden. Het blad meeait van zeer goedingellchte zijde te weten dat de Fran schen alle voorbereidende maatregelen voor de afkondiging van de Rijnlandsche repu bliek hebben getroffen. Dusseldorf, 2 Juli Bij de trein-ontploffing op de Rosenfelder-brug zijn 15 menschen ge dood en 30 gewond. De verscherpte dwangmaatregelen. De bezettingsautoriteiten hebben de s;ad Oberhausen wegens een sabotagedaad aan de telefoonleiding een boete van 100 millioen mark opgelegd. Indien deze niet binnen acht dagen :s betaald, zullen nieuwe sanct>s worden ge nomen. Zes slachtoffers te Buer. Het verkeersverbod, dat de Belgen te Buer en Marl hebben afgekondigd wegens de jong ste incidenten aldaar, heeft in den nacht van Zondag op Maandag weder zes slachtoffers geëischt, allen personen, die na 8 uur nog op straat waren. Bezetting van een deel der Krupp- fabrieken. Berlijn, 2 Juli. De Krupp-fabrieken zijn gisterenmiddag voor een deel door de Fran schen bezet. Bij den grooten omvang van de bedrijven ontbreekt het nog aan nauwkeurige berichten. Tot nu toe staat vast, dat de vol gende afdeelingen bezet zijn: de gieterij, de ketel-afdeeling, de electrisohe afdeeling, de locomotief- en wagonbouwafdeeling. Of het een tijdelijke bezetting zal zijn, dan wel een duur zame, is nog niet bekend. Een groot deel der arbeiders kon hedenochtend de werkplaats niet bereiken. Londen, 2 Juli. Hedenmorgen brak on der de havenarbeiders van Huil een niet te voren aangekondigde staking uit, die ernstige afmetingen dreigt aan te nemen. Tegen dén middag hadden een 60.000 man den arbeid gestaakt. De stakers gedragen zich ordelijk. Meer dan 10.000 colli aan be derf onderhevig fruit liggen nog in de rui men van Fransche, Nederlandsche en Bel gische stoomschepen. Soortgelijke stakingen hadden ook plaats te Grimsby, Bristol en Cardiff om dezelfde redenen, nl. inwerking treding vandaag van een nationale overeen- komst, waarbijl de loonen met een shilling per dag worden verminderd. De bond van transportarbeiders heeft geweigerd tot deze stakingen machtiging te verleenen. De Zweedsche kroonprins heeft zich ver loofd met lady Louise Mountbatten, de tweede dochter van den markies van Mil- fordhavens, vroeger bekend als prins Louis Mountbatten. Zij is dus een achternicht Van koning George. De kroonprins van Zweden is weduwnaar sedert 1920. In Mei van dat jaar is zijn echt- genoote, prinses Mararet van Connaugt, waarmee hij in 1906 was gehuwd, gestorven. Gisteren werd het Zweedsche eskader, dat op weg is naar Engeland, te Sheerness ver wacht. Morgenmiddag zal de Zweedsche kroonprins met zijn twee zoons en zijn ver loofde, een bezoek aan de schepen brengen. De Senaat heeft met algemeene stemmen op twee na de verkiezing tot senator ongel dig verklaard' van den heer Arnédée Petit, president van het Hof te Amiens, aangezien de oommisie van advies had ontdekt, dat de heer Petit in Augustus 1914 tegen het bevel van de militaire overheid in zijn post heeft verlaten. Toen noch de perfect, noch de mi litaire oommandant hem een vrijgeleide wil de verschaffen, vulde hij er zelf een in en en maakte zich met zijn zoon en twee an dere leden van de rechterlijke macht per auto uit de voeten. De Nederlandsche arbeiders, die te Osten- de het sloopingswerk van het wrak der „Vin- dictive" uitvoeren (specialiteiten in dit soort werk) hébben geconstateerd, dat de beide ■bronzen schroeven van het sohp nog aan wezig zijn. Van één is echter een blad ver dwenen. De schroeven blijven het eigen dom van den Belgischen staat Elk der beide schroeven weegt niet minder dan 2 ton. Zij zullen worden bewaard in het koninklijk mi litaire museum te Brussel. Verder heeft men geconstateerd, dat de romp van den roemrijken kruiser nog meer dan 150 ton beton bevat. (Tel.) De sneltrein BrusselBazel is Zondag avond in het station van Gebval nabij Brus^ idee! Loop naar de maan met China. Iedere idioot kan Jong China het Binonium van Newon en trigonometrie leeren. Maar er is in de heele wereld maar één Quong Ho, ae leerling en intellectueele efgenaam van John Baltazar. Jij gaat naar Oambridge! Plotseling hield hij in zijn geestdriftige uitbarsting op; zijn gelaat verduisterde. „Wacht even. Misschi«n besef je met, dat Cambridge een quaestie van minstens drie jaar is." „Als zouden het twintig jaar zijn, dan was het nog niet erg," zeide Quong Ho. „Je moet weten, Latijn en Grieksch is ver plichtend. Daar dacht ik niet aan. „Grieksch," antwoordde Quong Ho, „zou ik, geloof ik, gauw kunnen aanleeren. En wat Latijn betreft, ik meen te mogen zeggen, dat ik de grammatica ken en de interessante Commentaren van Julius Caesar over den Gallischen Oorlog heb ik al gelezen. Baltaizar liet zich in een stoel vallen. „Latijn! Heb je Latijn geleerd? Wanneer? Hoe?" Quong Ho legde verontschuldigend uit, dat de gelijktijdige ni^wsgie^heid over het citaat aan het hoofd van The Rambler en het ontdekken van een exemplaar van de De Bello gallioo op de hoogste plank der boekenkast zijn studie van het Latijn had den ingewijd. Hij had zich niet zonder groote moeite het gevolg van de beperkte kennis van de jonge verpleegster door bemidde ling van den kleinen, boekhandel in Water- End een woordenboek aangeschaft. „Wel allemachtig nog toe! riep Baltazar. JEn zoudt u er geen bezwaar tegen hebben mij mede te deelen, waarom u er met geen woord over gesproken hebt? Hij leek boos en woest. Quong antwoord de in zijn eigen taal. Hoe kon de nietige worm, die de knecht van zijn voorname lordship was, zich vermeten hem lastig te vallen met zijn inferieuren en niet geoorloof- den arbeid? ,Jk had je in de helft van den tijd twee maal zooveel kunnen leeren," zeide Baltazar. Quong Ho gaf zijn spijt te kennen. Hij had ook, zoo zeide hij, de gedichten van Horatius en Vergillius gekocht,- maar het had hem bijzonder veel moeite gekost die te vertalen. Het nieuwe begrip: Quong Ho als kooper van wat hij noodig had, bracht Baltazar plotseling tot heel andere gedachten. Hij had Quong Ho loon betaald of liever Quong Ho had dat zichzelf betaald. Hij sprong op. „Lieve God, daar denk ik nu voor het eerst pas aan. Al het geld, dat je op de hoeve gehad moet hebben, is verloren. Hoe veel was het?" „O, een klein sommetje een paar pond. Het Ibeteekent niets." „Maar je hebt toch al dien tijd salaris ge had. Wat is daarvan geworden? Je kan dat onmogelijk allemaal uitgegeven hebben." „Ik héb het belegd in de Britsche Oorlogs- leening." „Quong Ho," zeide .Baltazar, terwijl hij met zijn handen diep in zijn zakken bij hem kwam staan, „Je bent een kraan." Hij ging weg, zijn hoofd vol van gedach ten over Quong Ho. „Dokter," zeide hij, „ik dacht, dat als ooit een Westerling doorgedrongen was tot de ziel van een Chinees, ik het was. Maar hoe meer ik Quong Ho leer kennen, des te min derder weet ik welke vreemde geestelijke werkingen en geheimen die zachte, trouwe oogen verbergen. Hij' heeft mij totaal onwe tend gelaten omtrent den oorlog, in de kamer Wees liever verstandig dan spijtig; waar om niet heden een flacon Foster's Maag- pillen gekocht? Dit geneesmidel wekt de lever op, regelt de vloeiing der gal, draagt zorg voor goede spijsverteering en houdt de ingewanden werkzaam. Dit beduidt reiner bloed, betere zenuwen en een helder hoofd. Prijs per flaoon van vijftig versuikerde pil len 0.65; in apotheken en drogistzaken. (11) naast mij Latijn geleerd zonder dat ik het flauwste vermoeden ervan had, en zijn geld belegd dn de Oorlpgsleening. Natuurlijk is de philosophie van dat alles voor hem vol komen duidelijk. In zekeren zin kan ik de logica ervan begrijpen. Maar je wilt vóór en niet na den dood verstandig zijn. Voor welke surprise zal hij mij den volgenden keer plaatsen?" „Misschien hebt u een Oostersohen Caruso aan uw boezem gekoesterd," opperde de dokter. ,Nee*b dat nletl" lachte Baltazar. Ohinee- sche stembanden zijn niet op die manier ge bouwd. Maar het zou mij niets verwonderen als hij' een volledige kritische kennis omtrent de strategie van den oorlog bezat. Die blik- semscbe jongen Latijn leeren! Ik kan er ge woon niet bij'! En kalm zijn geld beleggen in oorlogsleeningen!" „Hij zal toch niet stilletjes uitknijpen naar China?" „Geen quaestie van," zeide Baltazar ern stig. „Daar ben ik tenminste zeker van. De wonderbaarlijkste eigenschap van den Chi nees is zijn loyaliteit. Zijn nauwgezettte ge hoorzaamheid is iets, dat onze begrippen te boven gaat. Dat is de reden waarom ik ab soluut niets van den oorlog gehoord heb. Quong Ho zou zich nooit schuldig maken aan ondankbaarheid. Dat u mij zoudt zak kenrollen, ia heel wat eerder mogelijk. Neen, Quong Ho zou op staanden voet vroolljk sterven, als hij' daarvoor mijn leven redden kon. Dat weet ik." Hij haalde zijn pijp uit zijn zak en stopte die. „Ik dacht, dat ik een heele boel wist. Maar thans begin ik te be seffen, dat ik absoluut niets weet en dat alles, wat ik ooit geleerd 'heb, niets betee- kent." (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1