T Tweede Blad. VAN DINSDAG 10 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Middelbare Handelsdagschool. Geslaagd zijn: G. Bakker, T. Baljé, J. Bos- dijk, R. Colpa, L. Hazewlndus, A. Heyblok, H. van Heuvel, O. Keyser, J. Klop, A. Krom hout, M. Mariens, H. Maaalrao, L. Mazalrac, T. Slijpers, A. Visser, N. de Vries, G. Zui- derviliet. l>e lieer J. H. van Kampen, commandeur bjj de Pyrotechnische werkplaats der Marine, is met ingang van 1 Augustus a.s. bevorderd tot Baas der ernstvuurwerkers. Ter voorkoming van intrekkihg der tabaksvergunning worden belangd hebbenden er aan herinnerd^ dat vóór 14 Juli aa. het verschuldigde bedrag voor die ver gunning moet wordeii betaald ten kantore van den Rijksontvanger. Stafmuzlekkorpa. 4e gemeente-concert te geven op Woens dag 11 Juli van 8 tot 91/, uur in de muziek tent 1. On to Vlctory Mareh Bldlgood 2. Ouverture Le Barbier de Séville Koestol 8. Waker a. d. Operette „Die Junsfrau voin Belleville" Mlllöcker. 4. Czardas de 1'Opera „Der Gelat des Wölwoden' Groesmann 5. Fautaiaie aur Les Clochee de Gonueville Planquette 6. Aim Meer. Lied ftlr Trombone Böhu'bert 7. Der Bajazzo (Pagllaccl). Fantasie Leotncavallo Kindervoeding. De Commissie voor Kindervoeding alhier heeft van 27 November 1922 tot en met 28 April 1928 per dag aan gemiddeld 60 kinderen uit behoeftige gezinnen een middagmaal ver strekt in het vroeger „Algemeen Weeshuls" Gedurende bovengenoemd tijdvak werden op 180 dagen 7800 porties eten gegeven. De nog In het Weeshuls aanwezige gereed schappen, enz. zijn welwillend voor het boven genoemde doel afgestaan. De kosten hebben bedragen, met inbegrip van aanvulling gereedschappen, reparatie brandstoffen en loonen, totaal 1959.44. Onder dit bedrag is begrepen 1276.451/: voor voeding, is per kind en per dag 0.16. De Vla Mals. Dezer dagen ondervond een onzer het weer eens aan den lijve, dat de Via Mala (slechte weg) in onze gemeente nog steeds bestaat, Rijdende over <Te Sluisdijkstraat rammelde zijn rijwiel zoo geducht door elkaar, dat de ketting er afliep en hij zelf onverwachts op den be ganen (niet: begaanbaren!) grond belandde, Reeds vestigde de heer Storm In een ingezon den stuk de aandacht der autoriteiten op dezen voor voetgangers, maar vooral voor motor rijtuigen en rijwielen gevaarlijken toestand. Maar de autoriteiten deden tot heden niets den Directeur der Gemeentewerken ten op zichte der reorganisatie van de Gemeenterei niging eigenlijk nog niet gesproken kan wor den. Wel heeft genoemde hoofdambtenaar het denkbeeld geopperd om het vervoer en de ber ging van meststoffen e. cL op andere wijze te doen plaats hebben dan is aangenomen in de Raadsvergadering van 24 April j.1. Waar B. en W. reeds aanstonds, toen hun dat denkbeeld ter oore kwam, genoemden di recteur en zijn collega van den Reinigings dienst in een der vergaderingen ter zake heb ben gehoord en hun daarna hebben opgedragen gezamenlijk dat denkbeeld te overwegen casu quo uit, te werken tot een bij B. en W. in te dienen plan, zal het den Raad duidelijk zijn, dat B. en W. voldoende aandacht aan deze aan gelegenheid schenken en dus niet zonder meer liet genomen bestuit zullen (uitvoeren. B. en W. geven den Raad daarom in over weging, het door de heeren Van Breda bedoelde voorstel niet aan te nemen. CJS. W.'.IWW SfTEBAAIX Straatnamen. Daar de woningen, welke gebouwd worden door de Woningstichting In het Tuindorp, hare voltooiing naderen, is het gewenscht, dat een paar straten, waaraan een gedeelte dier wonln gen is gebouwd, wordt voorzien van een naam Zooais uit de betrekkelijke stukken blijkt, stelde de Woningstichting ons voor, zulks als gevolg op een onzerzijdsch schrijven, om de straat, welke tusschen en evenwijdig loopt aan de Dahlia- en de Tuinstraat, te noemen Azalia- straat en aam die, welke de verbinding vorm' tusschen de Tuinstraat en de (Azalia)straat, den naam Azaliaplein te geven. De Directeur van Gemeentewerken kan zich. blijkens zijn advies van 18 Juni j.1., met deze namen vereenigeo. De Commissie voor de Publieke Werken echter acht het niet gewenscht, dat de namen Azaliastraat en Azaliaplein worden gekozen, omdat deze namen volgens haar meening veei gelijken op den naam Dahliastraat, hetgeen haars inziens aanleiding tot verwarring zou kupnen geven. Volgens onze meening is de kans op ver warring in het onderhavige geval niet groot, waarom B. en W. den Raad dan ook in over weging geven om de door Woningstichting voorgestelde namen aan de bedoelde straten te geven. (Wij geven B. en W. in overweging het voorstel van de Woningstichting niet te volgen en het beestje bij zijn waren naam te noemen Anders vervallen wij mettertijd nog tot een Roode Dendrum weg en een Voiksiaplem. Red.). Gemeente-reiniging. In de Raadsvergadering van 13 Juni j.1. werd het ondervolgende schrijven gesteld in handen van B. en W. om prae-advies. „Aan den Voorzitter van den Raad der Gemeente Helder. WelEd.Achtb. Heer. „Ondergeteekenden verzoeken U beleefd om „op de agenda der eerstvolgende Raadsverga dering als punt van behandeling te willen „plaatsen: 1 „Voorstel om het Raadsbesluit van 24 „April j.1. in zake de reorganisatie van de ÜGemeentereiniging niet uit te voeren, alvo- „rens het plan van den Directeur van Pu blieke Werken in den Raad is behandeld. Hoogachtend, 1 (get.) W. C. van Breda. D. H. Grunwald. Egbert J. Bok. C. Bot. „Toelichting: Het komt ons gewenscht voor, „dat, alvorens bovengenoemd Raadsbesluit tot „uitvoering gebracht wordt, de Raad zijn oor- „oeel over het plan van den Directeur van „Publieke Werken zal hebben uit te spreken. In verband met een en onder deelen B. en W. den Raad mede, dat er van een plan van Schoolgeld Burgeravondschool en Avond vakteckenschooL Omtrent de in de Raadsvergadering van 10 Januari 1922 vastgestelde verordening op de heffing van schoolgeld voor de Burger avondschool en de daaruit te formeeren Avond-Vakteeken-school maakte de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, volgens mededeeling van den Voorzitter van Gedeputeerde Staten dezer Provincie de op merking, dat art 4 niet in overeenstemming is met bepaalde in art 28, le lid der Nijver heidsonderwijswet waarin is voorgeschreven dat van lederen leerling der van Rijkswege gesubsidieerde scholen, bedoeld in art. 11 dier wet, met uitzondering van bedeelden en van hen', die, schoon niet bedeeld, onvermo gend zijn, een schoolgeld moet worden gehe>- iB .en W. meenden niet onmiddellijk ten Volle aan die opmerking tegemoet te moe ten komen, waarom zij meergenoemden Voor zitter mededeelden dat de opneming van art 4 van bovenbedoelde verordening heeft plaats gehad, omdat de AvondVakteeken- school wordt bezocht door een vrij belang rijk aantal leerlingen van 's-RijksW erf al hier, waarvoor van het Departement van Marine jaarlij ka een subsidie genoten wordt van 1500— met de bedoeling dat dan van deze leerlingen geen schoolgeld wordt gehe ven .R. en W. verzochten daarom te willen mededeelen of met een redactie-wijziging zou kunnen worden volstaan in dien zin, dat de Leerlingen, welke des daags op 's Rijks Werf alhier werkzaam zijn, van betaling van schoolgeld worden vrijgesteld. Gedeputeerde Staten berichten ons thans dat noch bij den Minister van Binnenland- ache Zaken en Landbouw, noch bij den Mi nister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen tegen vorenbedoelde wijziging be zwaren bestaan. Tn verband met het vorenstaande stellen B. en W. den Raad voor art. 4 van boven aangehaalde Verordening zoodanig te wijzi gen dat dit wordt gelezen als volgt: „De leerlingen die des daags op 's Rijks Werf werkzaam zijn, zijn: van de betaling van schoolgeld ingevolge deze Verordening vrij- gestel BINNENLAND. Kamer van Koophandel en Fabrieken. Aan het verslag der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Holland's Noorderkwartier, gevestigd te .Alkmaar, over 1922, is het vol gende ontleend. Wat den handel en de industrie in genoemd district betreft, blijft hoofdzakelijk de aandacht gevestigd op de productie van en den handel in zuivelproducten, die van den tuinbouw, de visscherijen en algemeene consumptie-artike len, behalve ijzerindustrie, tabaksindustrie en een aantal andere. Ook in dit district deden zich de gevolgen gevoelen van de snelle daling der marken, waaraan door de Duitsche export-industrie en scheepvaart een belangrijke voorsprong werd ontleend. Van overwegend belang is wel de kaashandel. Kon in 1921 worden gewaagd van een vooruitgang van 1 millioen K.G., ook in 1922 is weder ruim 1 millioen K.G. meer aan de markt te Alkmaar aangevoerd, zoodat het totaal aantal kilo'p 5.017.8396 bedroeg, een hoe veelheid-, gelijkstaande met den aanvoer in I9Ó1. Deze vermeerdering kan haar oorzaak vinden in de omstandigheid, dat de productie grooter werd, omdat veel bouwland, dat gedu rende den oorlogstijd- voor de voedselvoorzie ning in cultuur werd gebracht, weder tot gras land werd- gemaakt; dat het aantal zelf kazende boeren toenam en dat «enige produoenten de voorkeur eraan gaven hun kaas weder via de vrjje markt af te zetten, in plaats van over de exportvereeniging. Door de coöp. zuivelexport- vereeniging Noord-Holland te Alkmaar werd 2.341.641 K.G. verhandeld, terwijl van de com binatie Alkmaar—Gouda de cijfers zijn 601.400 K.G. Er is een strooming waar te nemen, dat ver schillende producenten er de voorkeur aan geven de tusschenkomst van de. markt te ge bruiken, waar zij door onderlinge concurrentie der handelaren den hoogsten prijs tegen conr tante betaling kunnen bedingen. Wat den han del betreft, mag geconstateerd, dat deze zich, niettegenstaande de omstandigheden, waaron der d-e zaken gedreven werden, geweldig moei lijk waren, kranig heeft geweerd. Het valuta- vraagstuk was een bron van groote zorg. Ook de veranderingen met betrekking tot de invoer rechten in verschillende' landen, zooals Frank rijk, Spanje en Amerika, hebben stagnatie ver wekt. Hoewel de Fransche en Zwitsersche regeeringen bij onderling tractaat een gunsti ger invoerrecht in Spanje hebben bedongen, is dit onzft regeering niet gelukt, zoodat het ver hoogde recht van 150 peseta's per 100 K.G. nog van kracht is, terwijl dit voor genoemde landen is teruggebracht op 70 peseta's. En dan wordt door velen nog wel gemeend, dat. Nederland tegenover Spanje -tot de meest begunstigde nutie§ behoort, hetgeen- niet het geval schijnt. Een groot bezwaar voor den kaashandel is ook het feit, dat in dezen handel de laatste ja ren het zenden in consignatie plaats vindt, welke handelwijze zeer nadeelige gevolgen ver oorzaakt, omdat, zijn de zendingen eenmaal in liet buitenland, het zeggenschap over het pro duct aanmerkelijk is verminderd'. De Kamer meent daarom ernstig te moeten waarschuwen tégen de gevolgen, die hieraan zijn verbonden en geeft den raad, deze wijze var/afzet zooveel mogelijk te beperken. Daar door lage valuta's de Oostelijke afzet- gebieden bijkans verloren gingen, was het af zetgebied klein, waardoor het voor den handel uiterst moeilijk was de kaas te verplaatsen zooals men gewoon was, temeer daar waar in liet beperkte afzetgebied de aflevering in moei lijkheden was gekomen door een gewijzigd handelsstelsel tengevolge van genoemde maat regelen om het artikel aldaar te cousigneeren. Groote schommelingen deden zich dit jaar in de prijzen voorzien. Wat de visscherij betreft, wordt gemeld, dat zoowel het aantal vaartuigen te Helder aan den gemeenteafsiag 6560 (v. j. 7490) en de totale bruto opbrengst der afgeslagen visch ƒ438.435 U 609.783), een beeld geven van den ongunsti- gen toestand, daarbij In aanmerking genomen de grootere vangcapaciteiten van de Noordzee- visschersvaartuigen, welke thans bijna alle zijn voorzien van motoren. De prijzen voor de uit de Noordzee aangevoerde visch worden bevre digend genoemd. De betere haring-, ansjovis-, geep- en garnalen-vangst konden het niet zoo goed maken om' het eindresultaat -een beter aan zien te -geven. De vischliandel had evenmin goede uitkom sten. Duitschland, de vroegere groote afnemer, is thans leverancier. Duitsche vischstoomers komeni geregeld vangsten te IJmuiden ver- koopen. Zelfs belangrijke spoorzendingen visch komen de binnenlandsche en Belgische mark ten overvoeren. Daartegen is onmogelijk te concurreeren, wegens de lage valuta's iu dat land. De belemmeringen bij den export zijn thans zoo goed als opgeheven. Over bet alge meen hoort men yan den- vischhandel, als van vele andere bedrijven, niets dan klaagtonen; daarbij ziet de toekomst er nog donker uit. De groothandel in het algemeen en die der consumptie-artikelen in het bijzonder hadden veel moeite door de voortdurende daling van prijzen, de balans in evenwicht to houden en van de grootere zaken kan gezegd, dat zij met verlies hebben gewerkt; de laatste zaken leden de grootste verliezen, omdat die naast groot handelaar tevens importeur zijn en op de im portgoederen waren de verliezen groot. Alle zaken, groot en klein, hadden -te kampen met veel te kleinen omzet en veel te hooge be drijfskosten. In verband' met den handel en de industrie is de toestand in d-e land- en -tuinbouwbedrijven in het district van zeer groot gewicht. Ni-et al leen dat het marktwezen deels afhankelijk is van de productie van land- en tuinbouw, maar de voor dit district zoo belangrijke handel in kaas, andere zuivelproducten, vee, graden, kool, enz. staat in het nauwste verband' met den toe stand van den veestapel, de verdeeling van wei en bouwland en de opbrengst daarvan. \n 1922 leverden de gewassen een buitengewone op brengst op, maar omdat er over bijna geheel Europa een goed' gewas is geweest en de toe stand in de naburige landen, wat de valuta be treft, steeds slechter is geworden, gingen de prijzen steeds lager. Een en ander was van zeer veel invloed op de vraag van onze voor export bestemde aardappelen en groenten waarvan de prijzen steeds terugliepen; er was geen sprake van, dat het tuindersbedrijf loo- nend kon wezen. i> bedragen, die in het laat ste halfjaar van 1921 op de veilingen werden verwerkt, weken dan ook buitengewoon veël af van vorige jaren; echter dient opgemerkt dat niet alles door en over de veilingen is ver handeld, daar tengevolge van den enormen- voorraad en de lage prijzen een groot gedeelte voor veevoeder is verkocht en ook wel door de telers zelf te gelde is gemaakt. Wat de schapenteelt -op Texel betreft, is 1922 een zeer slecht jaar geweest. Van Wielingen zjjn in 1922 verzonden 8569 balen gemaaid zeegras. De oogst van dit artikel was klein, zoodat de voorraad zeer gemakkelijk kon worden geplaatst. De afzet vond plaats naar het binnenland, Noord-Frankrijk en Zuid- België. Generaal Segov. f Een dor meest bekende personen uit onze Indische krijgsgeschiedenis, generaal M. Se gov, is te 's-Gravenhage, 82 jaren oud, over leden. Ruim 85 jaren heeft de thans ontslapene deel uitgemaakt van het officierakorpa van het Nederl. Indische leger. In verschillende rangen heeft hij in zijn schitterende militaire loopbaan blijken van krijgsmansdeugd aan den dag gelegd. Hi was een van de weinigen die het comman deurskruis van de Militaire Willemsorde verwierven, nadat hem te voren het ridder kruis 4e en 8e klasse dier Orde en de Eere sabel waren toegekend. In 1892 werd hij tot kolonel bevorderd!, In 1894 tot generaal-majoor en onderbevelheb ber van de expeditie naar Lombok. Ter zake van de krijgsverrichtingen al daar volgde zijn benoeming tot commandeur in de Militaire Willemsorde. De Dag en De Nieuwe Dag. De „N. Rott. Crt." meldt: Gelijk wij Zaterdagavond- hebben vermeld, zou Maandag het eerste nummer verschijnen van het dagblad „De Nieuwe Dag", in plaats van de krant van den heer Willem Broekhuijs, nu deze zich -teruggetrokken heeft. Het redac tiebureau is voorloopig, gelijk vanzelf spreekt, zeer 1'improviste", gevestigd in het perceel N. Z. Voorburgwal 258. Drukkers zijn, zooals we ook reeds mededeelden, de heeren Holdert Oo. Toen wij ons Maandagmorgen om inlichtin gen bij „De Nieuwe Dag" vervoegden, ver namen wij, dat verschillende niet onbelangrijke bijdragen ontvangen zijn voor het bijeenbren gen van de benoodigde garantiesom; o. a., zoo vertelde men ons, beeft een dame voor een vrij groote waarde aan juweelen- ter beschikking gesteld) om deze te gelde te ma ken -Overigens zitten wij, zoo zeide men ons ver der, -op betrekkelijk geringe kosten, daar al de medewerksters en medewerkers dit voorloopig geheel belangeloos doen. Over salarissen is nog niet gesproken, en dat komt pas in orde, als de eerste aanloop geslaagd is. Natuurlijk, zoo voegde men er aan toe, is de staf van de verschillende afdeelingen, wegens d-e veel bescheidener schaal, waarop de onder neming nu wordt opgezet, veel te uitgebreid, en daarom is dan ook aan een ieder, die zich van een andere positie kan voorzien, aangera den dit te doen. i Op onze vraag, hoe men eigenlijk het zich terugtrekken van den heer Broekhuijs er- klaarde, antwoordde men ons, dat de indruk was, dat hij „eraf wilde", omdat hij niet de mil- iionnair is, waarvan bij de allures aannam. (Dit houdt hij trouwens zelf niet meer vol. Hij be weert thans, dat zijn heele kapitaal bestaat uit slechts ƒ10.000 nominaal obligaties der Hol- landsche Credietbank, en dat de verliezen van de vennootschappen, waarbij hij betrokken is, zoo groot zijn, dat het nieuwe blad („De Dag") er slechts met de grootst mogelijke bezuiniging had- kunnen- komen). Reeds eenigen tijd geleden, zoo hoorden wij voorts, was hij begonnen met moeilijkheden te maken. Het begon met een telegram, waarin stond, dat „de.vergadering van aandeelhouders" der Holl. Credietbank (een van zijn scheppin gen, Red.) op grond van het feit, dat de van de „Daily Mail" gekochte (en alweer afbestelde) Gosspers niet,de in uitzicht gestelde capaciteit had, besloten had niet verder de oprichting van het dagblad „De Dag" te financieren, tenzij een voor den koop van de pers bestemde ohèque van 5000, welke in het bezit was van den heer Goedemans, algeméén adviseur van „De Dag", en aan dezen in blanco geëndos seerd, den volgenden dag in het bezit der bank directie zoude zijn. Werd die niet teruggegeven, dan zou de Bank den minister van justitie meedeelen, dat zij niet wenschte mee to werken aan- het ver krijgen- van de< Koninklijke bewilliging op de statuten van de N. V. dagblad- „De Dag". Die chèque schijnt nog altijd in het bezit van den beer /Goedemans te zijn. Zij zou nu door den heer Broekhuijs bestemd zijn oin aan de redac teuren bun salarissen te betalen, inaar de heer Goedemans zou, op raad van zijn juridischen adviseur, weigeren haar af te geven en de redacteuren stellen' zich op het standpunt, dat zij niets met den heer Goedemans te maken hebben, maar alléén met den heer Broekhuijs In verband met bovenstaande is van belang de volgende brief van den heer Broekhuijs aan de redacties der bladen: „Het" is volkomen onjuist, dat ik het land heb verlaten. Ik woon Piet Heinstraat 100, 's-Gravenhage, en ben thans in- Amsterdam tel? einde aangelegenheden betreffende „De Dag" te regelen. Het conflict tusschen den heer Schröder en mij- is ontstaan door diens aan koop van een Gosspers met veel te laag pro ductievermogen. Ik heb Zaterdag een schrijven gericht aan alle leden der redactie, waarin voor stellen werden gedaan, doch ik vermoed, dat de hoofdredactie deze brieven niet heeft doorge geven. Een chèque van 5000 is thans nog in het bezit der Schröder-combinatie. Contracten door mij gesloten zullen worden nagekomen voor zoover ze niet reeds door de medecontractanten zijn verbroken. Het contract met den heer Schröder gesloten, was reeds eenige weken vervangen door -een overeen komst met de commanditaire vennootschap dagblad „De Dag". Nu de geheele redactiestaf de relatie met mij heeft verbroken, verschijnt het dagblad „De Dag" natuurlijk niet. Teneinde mijn standpunt te verdedigen, zal „De Dagr" echter zoo vaak als ik noodlg oordeel ver schijnen. Het is onjuist, wat de heeT Schröder aan- de „N. Rott. Crt." heeft gezegd, dat gelden als zekerheidsstelling ten name van mij bij eenige bankinstelling zouden zijn gedeponeerd. Slechts eenmaal heeft een redactielid dit verlangd, doch ik heb dit met de meeste beslistheid geweigerd. Desgewenscht staat mijn schrijven aan de re dactie te uwer beschikking. Door zich „los te maken" van „Broekhuijs en diens omgeving", heeft de geheele redactiestaf elk recht op schadeloosstelling verwerkt en- vervalt natuur lijk mijn voorstel. De heer Schröder -en Ik heb ben in de afgeloopen week verscheidene tele grammen gewisseld, die ik alle zal publioeeren." Uit het bovenstaande blijkt, dat de heer Broekhuijs aan de oprichting van- „De Nieuwe Dag", de wijze van aankondiging daarvan en de medewerking aan het blad- van zoo goed als den geheelen redactiestaf van „De Dag", een motief -ontleent om zich verder geheel van zijne verplichtingen ten aanzien van de redacteuren ontslagen1 te achten. „De Nieuwe Dag" is Maandagavond toch niet verschenen- en wel op raad van den rechts kundigen adviseur, dat hierop gegrond was, dat de heer Broekhuijs tot dusverre alleen in gebreke was gebleven tegenover de enkele redactieleden, die per week hun salarissen zou den ontvangen, en niet tegenover hen. die op maandsalaris waren aangesteld. Deze laatsten zouden nog niet geheel vrij staan en door hun medewerking aan de uitgave alle verdere aan spraken ien rechten- ten opzichte van den heer Broekhuijs prijs geven. Hieruit schijnt men dus te mogen afleiden, dat ook „De Nieuw^. Dag" er althans voorloopig zeker niet komt. De redactieleden van „De Dag" hebben zich naar zij aan een persbureau melden Maandagochtend naar het hurean aan de Rofla- laan begeven. Daar werd hun de toegang ge weigerd door mevrouw .Broekhuijs. De redac tieleden hebben dit door den hen vergezellen d-en deurwaarder laten corwtateeren. Naar d-e bladen vernomen zal van de ver schijning van t dagblad De Dag niet komen. De geheele organisatie van redactie, admi nistratie, drukkerij en exploitatie was ge reed, doch den. laatsten tijd is er „verschil van meening" ontstaan tussohen den heer Willem Broekhuys en den hoofdredacteur, den heer Schröder,met het gevolg, aldus deelde laatstgenoemde mede, dat de heer Broekhuys geen enkele verplichting erkent en gezegd heeft zich van alles terug te trekken. De heer Broekhuys bevindt zich in het buitenland. De gelden, benoodigd voor de uitbetaling van de week-salarissen werden Zaterdagmiddag niet ontvangen. De N. Rott. Crt. vernam nog, dat de cauties bij banken, welke verschillende leden der redactie bij hun aanstelling verlangd hadden, alle staan op naam van den heer Broekhuys. Wat de contracten betreft, deze waren niet door 'den heer Broekhuys, maar dbor den heer Schrö der ond-erteekender zouden nieuwe con tracten komen, zoodra d-e Koninklijke bewil liging op de statuten van de vennootschap zoude zijn verkregen. Zaterdag was er in -een perceel op de N. Z. Voorburgwal redactie-vergadering, want al zal De Dag nu niet verschijnen (de groote advertenties volgens het bekende model la gen reeds ter opneming ln de andere 'bladen gereed), daarvoor in de plaats wil de reeds geheel geconstitueerde redactie nu trachten om, gebruik makende van de geheel gereed liggende organisatie, toch een dagblad uit te geven onder den naam van De Nieuwe Dag, die gedrukt zoude worden- bij de firma Hol dert Oo., in het gebouw Felix Meritis, aan de Keizersgracht (in vroegere jaren drukker van De Tijd, het reeds lang verdwenen ochtendblad van De Echo, en later van de Christelijke Amsterdammer). Candidaten Eerste Kamer. Naar de „Tel." verneemt, zullen vanwege den Vrijheidsbond bij de Eerste Kamerver kiezingen voor de groep Noord-Holland— Friesland candidaat worden gesteld mevr. Wijnaendta FranckenDyserinck en de heeren S. v. d. Bergh Jr., dr. J E. van Wei deren Rengers, K. Breebaart, D. J. van Hou ten, tnr. J. A. Stoop, EL Edsma en dr. M. de Hartogh. De oandidatenlijst, samengesteld door de leden der Chr.-Hist. Unie in de Prov. Sta ten van N.-Holland luidt: 1. inr. IL Verkou teren (aftr. lid), 2. dr. O. J. K. van Aalst, 8. J. ter Haar, 4. A. R. Ophorst, 5. jhr. mr. D. E. v. Lennop, 6. Mr. L. M. de Jong Schou wenburg, 7. jhr. mr. P. Teding van Berk hout, 8. K. Kistemaker. De oandidatenlijst samengesteld door de c.-h. Statenleden in Friesland luidt: 1. L. W. de Vries (aftr. lid), 2. mr. R. Pollema, 3. H. M. Tromp, 4. B. W. Okma, 6. J. L. Ooster- hoff. Deze beide candidatenltjsten zullen- wor den verbonden tot één üjstengroep. Gemach tigden voor de verbinding zullen zijmi de le en1 2e secretaris van de a-h. Unie. Nederlandsche Spoorwegen. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen heeft bepaald1, dat de hoogere 'ambte naren, die na 1 Juli 1923 in.' dienst treden, en zij, die na xdien datum in het korps zullen worden opgenomen, niet in aanmerking ko men voor de toelage van zeven pCt 's jaars. („De Rsb."). Marktk aarten op de Spoorwegen. (De directie van de Nederlandsche Spoor wegen zal binnenkort een proef nemen met, de uitgifte van marktkaarten van kleine naar grootere stations tegen 'buurtverkeer- tarief. HoogovenbedrtJf te IJmuiden. Naar het Handelsblad verneemt wordt te IJmuiden in de tweede helft dezer maand het eerste zeeschip voor het hoogovenbedrijf verwacht. Het zal -eene lading steenkolen uit Engeland aanbrengen en spoedig door an dere stoomschepen worden- -gevolgd. Penslonneerlng van rijksambtenaren. In het orgaan van' den Vrijheidsbond, „de Vrijheid", bepleit de heer Henri ter Hall een! betere pensiomregedlng voor rijksambte naren. Na gewezen te hebben op de in den tegenwoordi'gen tijd allerwege aangeheven leus van „zuinigheid en spaarzaamheid", be toogt de schr., dat de Staat der Nederlanden op geheel onvoldoende wijze zijn plicht je gens de oud-gepensioneerde militairen ver vult. Verschillende voorbeelden illustreeren zijn betoog. 1. Een stoker 1ste klasse der Marine werd na 25 jaren dienst, waarvan 5 jaar ln de Tropen, gepensionneerd. kreeg vol pensioen, hetgeen vermeerderd met 40 toeslag 490 's jaars bedraagt. De man had vier kinderen beneden 18 jaar. By overlijden 'krijgt rijn vrouw 160.— 's jaars. 2. Een sergeant-konstabel der Marine, in het gelukkige bezit van 7 kinderen, tusschen 1 en 18 jaar oud, werd na 28-jarigen dienst af gekeurd en aan den dijk gezet met 420.— pensioen. De iman is nu 69 jaar oud en zyn vrouw mag, als ze weduwe wordt, op een be drag van ƒ,140.voor onderstand rekenen. 8. Te Groningen woont een oude stakker, weduwe van een sergeant-provoost der Ma rine, met haar zoon, die als matroos werd afgekeurd en 'gepensionneerd. De gratifica tie van de moeder plus het pensioen van den zoon bedragen tezamen 290.— 's jaars. Daï vrouwtje is 75 jaar oud. 4. Een adjudant-onderofficier der Land macht in 1896 gepensionneerd, had 10 kin deren, waarvan 8 beneden 16 jaar. Zyh pen sioen bedroeg 628.— 's jaars op 61-jarigen leeftyd, of met de 40 toeslag 740. Zyne eventueele weduwe heeft het vooruit zicht om met 164.'s jaars te sterven van gebrek. 6. Een sergeant der Landmaoht, 56 jaar oud en byna 88 dienstjaren hebbende, werd met 430.gepensionneerd of ruim 8.— per week. Later kreeg hy 605.—; zyn vrouw wordt by overiyden van haar man een onderstand van 126.per jaar gegaran deerd. 6. By het Indische leger is het precies Jietzelfde. Soldaten, in- en door den dienst afgekeurd, leven op hun 63e jaar van 175.pensioen. Korporaals met 24 dienst jaren, trekken 808.uit 's Lands kas. Een- onderofficier 67 jaar oud, leeft van 470. een adjudant-onderofficier thans 78 jaar, ge niet een pensioen van 672. Een oud-bolonlaal met een- pensioen van 8.40 per week, zag zich 'genoodzaakt een diefstal te plegen om onderdak te krijgen. Ter vergeiyking geeft de schr. een staatje van de oud- en d-e nleuw-gepensloneerden. per jaar be- 1800.— 884.- 884.- 884.- 468.— 2912.— 2666.— 2892.— 1976.— 1664.— Na de verhooglng met 40 draagt het pensioen voor: Luitenant ter zee Adjudant-onderofficier Sergeant-majoor Sergeant Matroos of marinier Men vergeiyke daarmee nu eens de pen sioenen voor de later gepensioneerden (pen sioenwet 1922): Adjudant-onderofficier S er geantom-ajOor Sergeant Korporaal Matroos of marinier Andere landen zyn ons in dit opzicht vóór: Frankryk, Engeland en België hebben de oude regeling aangepast aan de nieuwe. De redactie van „d-e Vrijheid" voegt aan 's heeren ter Hali's beschouwingen de op merking toe, dat, ofschoon zyn motie ver worpen is, d-e zaak hiermede niet uit is, en d-e beschouwingen dus haar waarde be houden. Zomerhitte en zuigelingen. De directeur van den Amsterdamschen ge neeskundigen en gezondheidsdienst ver zoekt publicatie van het volgende: By de thans heerschende zomerhitte moe ten zuigelingen zooveel mogeiyk daartegen beschermd worden. De moeders moeten zor gen, dat de kamers -goed doorwaaien, en dat d-e zuigelingen zeer luchtig worden gekleed en toegedekt. Houdt vooral het hoofdje koel; de hooge temperatuur, welke het gevolg is van het warm toedekken van de kinderen uit vrees voor kou vatten, is voor zuigelin gen zeer gevaariyk. De melk voor de kinde ren, die ongelukkigerwys geen borstvoeding hebben, moet buitengewoon -goed worden verzorgd en koel worden bewaard, door de flesschen of kommen in koud water te plaat sen en dit water zooveel als noodfg Is te ververachen. Gedurende -het warme jaargetyde ls het nog meer noodzakeiyk dan anders, dat men de jonggeborenen onder toezicht stelt van de oonsultatie-bureaux voor zuigelingen, die, voor zoover de stad betreft, eiken middag geopend zijn.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 15