lietföesluit Héte! „DEN BURG" Ktt 1116 m<m' 1108 11164 toS Café Tel. ss Restaurant Eerste huls ter plaatse Verplaatsingskosten. Strijkgelden. De Communistische Partij. De verkiezing vun Oed. Staten van Friesland Een Russisch regeerlngsschlp. Vlieland viert wel feest Landverhuizing. van Uw maaltijd zij steeds een Honig's Pudding. Door zijn fabriceering met Honig's Maizena algemeen erkend als de OP EN OM BET BINNENHOF. GEMENGD NIEUWS. DAMRUBRiEK J. H. Vos (Wit), A. K W. Damme (Zwart). 1. 32—28, 18—23; 2. 84—29, 23 -.84; Inbraak. Brief met 4000 vermist Vrouwelijké rooverhoofdman gevat Bergongeluk. Te ver uitgevochten. Stand in cijfers: volgenWit Onbedacht. f Ingezonden Mededeeltog. Qezellig gelegen aan de haven, in de onmid dellijke nabijheid afvaart der Texelschq boot Kamer met ontbijt vanaf f 2,50 Lunch van 12—2 uur f 1,75 Diner van 5'/a—7 uur f 2,50 PENSION per maand p. p. f 150,— -V 10 servioe Prachtige gelegenheid voor: vergaderingen, trouw-, verlovings- en Intieme familie-diners Uitzending van: Hors d'oeuvre varló's sehotels Zalm Mayonnaise Kreeften Mayonnaise Huzaren Saladen Croquettes Pasteitjes (T2&) Vleeseh- en Visch schotels <x>mmisstie van rapporteurs betoogde, dat mieu de wet moest nakomen en men geen re kening heeft te houden met den wil van de Zi. hadden! parüjgenooten Albarda en kiezera Drees een verkeerd standpunt ingenomen. Ook de echtgenoote van den heer Wester hof stemde tegen de toelating. Wethouder Cloek deelde mede bij1 Gedeputeerde Staten in beroep te zullen gaan. In „St-bL no. 300 ia opgenomen een KB. van 26 Juli 1023, tot regeling van da ver- goedingskosten. Wij ontleenen eraan: Aan de vaste burgerlijke en militaire landsdienaren, die in het belang van den dienst naar eene andere gemeente dan die hunner standplaats worden verplaatst, kan eene tegemoetkoming worden verleend. Met verplaatsing in het belang van den dienst wordt gelijkgesteld verplaatsing op verzoek, wanneer de ambtenaar dientengevolge in hetzelfde dienstvak onder hoogere schaal van bezoldiging valt Met verplaatsing naar eene andere ge meente wordt gelijkgesteld verplaatsing naar een ander onderdeel van eene zelfde gemeente, wanneer hieraan gedwongen ver huizing gepaard gaat De tegemoet koming bestaat' uit: een be drag voor de kosten der reis van den amb tenaar en zijn gezin, en voor de kosten van overbrenging van zijn inboedel, met dien verstande, dat de kosten wegens vervoer van den ambtenaar en zijn gezin op de oude en nieuwe standplaats niet vergoed worden; eene vaste vergoeding voor alle andere on kosten, uit de verhuizing voortvloeiende. In geen geval zal voor kosten van over brenging van den inboedel meer in reke ning mogen worden gebracht dan 10 pCt van de jaarwedde, welke de ambtenaar laat stelijk in zijne betrekking vóór zijne ver plaatsing genoot Toelagen en vergoedingen blijven hierbij buiten aanmerking. Indien de ambtenaar geen eigen huishouden heeft, of dit niet naar de nieuwe standplaats wordt overgebracht zal het bedrag in geen geval grooter mogen zijn dan 8 pöt van de jaar wedde, welke de ambtenaar laatstelijk in zijne betrekking vóór zijne verplaatsing ge noot. De vaste vergoeding wordt bepaald op 5 pOt. van de jaarwedde, welke de ambte naar laatstelijk in zijne betrekking vóór zijne verplaatsing genoot. Toelagen en ver goedingen blijven hierbij buiten aanmer king. Indien de ambtenaar geen eigen huis houden heeft, of dit niet naar de nieuwe standplaats wordt overgebracht, wordt in den regel de vergoeding niet toegekend. In dien bijzondere omstandigheden afwijking van dezen regel wettigen, zal die vergoe ding niet meer mogen bedragen dan een zesde van de wedde per maand. De vergoe ding wordt niet toegekend, indien de ver plaatsing van den betrokken ambtenaar ge paard gaat met eene verhooging der jaar wedde van meer dan 600. Ingeval de ambtenaar met zijn gezin op de nieuwe standplaats er niet in kan slagen, eene geschikte woning te huren en ook de Minister van Financiën verklaard heeft, dat geene woning voor hem beschikbaar is, ter wijl de verplaatsing niet op verzoek ge schiedt en niet kan worden uitgesteld, kan, indien daartoe termen aanwezig worden ge acht, 76 pOt. der pensionkosten, welke de ambtenaar voor zich zelf, met inachtneming van de noodige zuinigheid, moet maken, worden vergoed. 'Deze regeling ia alleen van toepassing op die groepen van burgerlijke en militaire landsdienaren, welke reeds op 1 Jan. 1928 in het genot van eene vergoeding voor ver plaatsingskosten waren, en voorts op die groepen van burgerlijke en militaire lands dienaren1, ten aanzien waarvan de regeling door het hoofd van het betrokken Departe ment toepasselijk wordt verklaard. Dit besluit is 1 Juli j.1. In werking ge treden. Het is niet van toepassing op de verplaat singen, die vóór diien datum zijn bevolen. Het Centraal Bestuur van den Nederland- schen Tuinbouwraad heeft zich tot de Eerste Kamer gericht met het verzoek het aanhan gige wetsontwerp inzake afschaffing van strijkgelden wel te willen aannemen. „Het Volk" kan mededeelen, dat binnen enkele dagen bjj het partijbestuur der Com munistische Partij een brief uit Moskou zal binnenkomen, in verband met de besprekin gen, die bij de Executieve zijn gevoerd met de vertegenwoordigers van de oppositie, de heeren De Kadt en Van Reesema en den af gevaardigde van de partijleiding, Louis de Visser. Is het blad wèl ingelicht, dan zal door het Executieve aan het partijbestuur worden op gedragen alle geroyeerde leden! weder in het partijverband op te nemen en de zaak- Wijnkoop-Colly-Sirach aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. Bjj de Executieve is, aldus het blad, nog in overweging de vraag, of het niet wen- schelijk is, om den heer Wijnkoop, in het belang van den partijvrede en van het her stel van de aantrekkingskracht der Commu nistische beweging, van het partij-leider- schap te ontheffen. In dat geval heeft men er aan gedacht de leiding van de communis tische beweging in Nederland aan den heer Sneevliet op te dragen, die zich al sinds geruim en tijd in Rusland bevindt Een beslissing dienaangaande is echter nog niet genomen. De stemming voor leden van Gedeputeer den in de Staten van Friosland heeft ver rassingen opgeleverd, door het samengaan van de anti-revolutionairen, de katholieken en de socdaal-democraten. Door dit samengaan zijn beide aftreden de vrijzinnigen uit het college van Gedep. Staten geweerd; het zijn de heeren Th. M. Th. van Weideren baron Rengers, te Oen- kerk, die langer dan 16 jaar lid van Gede puteerden is geweest en H. Eisma, sedert 1919 lid van Gedeputeerde Staten. Dezer dagen ia in de Rotterdamscbe ha ven het eerste sowjetschip binnengekomen met Russisch graan, n.1. De Bolshevik, het zelfde schip, dat met De Communist, een an der regoeringsschip, reeds meermalen met ladingen graan naar Duitsche havens werd gezonden. De Bolshevik heeft in 800,000 KG. rogge 900.000 KG. boekweit en 396,000 KG. haver. Sowjetgraan is vroeger hier al vele malen binnengebracht, maar steeds met gecharterde schepen. De feestcommissie op Vlieland schrijft, dat ten onrechte de meening is verbreid, dat de VlieLanders als één man weigeren feest te vieren ter gelegenheid van het 26-jarig Regeeringsjubileum vaq de Koningin, al les ten gevolge van maatregelen, die onze regeering uit een oopnunt van bezuiniging ten opzichte van Vlieland meende te moeten nemen'. Er zal wel degelijk feest gevierd worden. Gedurende twee dagen, op 6 en 7 September a.s., zullen de bewoners van Vlieland feest vieren, waaraan oud en jong, groot en klein zullen deelnemen. In verband met de zeer vele verzoeken om financieelen steun voor emigratie, maakt de directeur van het Informatiebureau van de Nederlandsche Vereeniging „Landverhui zing" bekend, dat het beslist niet mogelijk is, naar het overzeesohe te reizen. De Vereeniging „Landverhuizing" kan geen financieelen steun verleenen en even min helpen door voorschotten. Het is dus volkomen nutteloos, zich voor geldelijken steun tot de Vereeniging Band- verhuizing" te wendlen. Zij, die emigreeren willen, moeten in staat zijn, zelf de reiskosten en hetgeen verder nëodig is te betalen. Nadrukkelijk wordt dan ook gewaar schuwd tegen pogingen om op niet wettige wijze binnen te komen in de Ver. Staten van Amerika. Bij ontdekking, zij het ook later, loopen dezulken groot gevaar voor ernstige moei lijkheden, terwijl gehuwden te wachten staat, dat hiun gezin de toegang wordt ge weigerd. Ingezonden Mededeeilng. Den Haag, 5 Juli. Eet „kind in den menself'. President Kooien. Overzicht in vogelvlucht. Voetangels en klemmen! 't Is op een zeer eigenaardige wijze, dat het zomer-recès van de Tweede Kamer in den jare 1923 is begonnen!Van de bekende woeli ge stemming, het begin der groote parlemen taire vaeantie meestal voorafgaand, was iets, maar niet veel te bespeuren. Bij zoo'n gelegen heid gelijkt de Kamer vaak volkomen op een klasse opgeschoten-jongens of -meisjes, wan neer „de groote" over een uurtje zal beginnm. Dan is het hek van den dam, laat ook de grimmigste, strengste onderwijzer in vredes naam maar met zich sollenZóó gaat 't ook in het Parlement. Dan wordt „het kind" ook in den. statigsten, deftigsten, wakker. Mm is het vele, vele uren-achtereen luisteren, het ein deloos vergaderen, beu. En deze stemming was ook nu wel te bespeuren. President Kooleu is er een van de straffe hand, maar „au fond" toch een gemoedelijk, vriendelijk man. In de laatste dagen van het parlementair samenzijn was Praeses blijkbaar wat overprik keld. Vooral de bewering, in verband met 't nog willen afdoen van het „Hanze-ontw^rp", dat -er werd „afgejakkerd", werkte op rnr. Koolen's' gemoedsstemming buitengewoon agaQeerend1.Eenmaal, toen over dat door jagen gesproken werd, zei de Voorzitter kwasi- kalm, zich met moeite beheerschend: „Wat praat men toch van overhaast afdoen? De Ka mer heeft immers den tijd tot een eind in Sep tember toe!?" 't Is de waarheid. De hooge vergadering zou künnen bijeenbUjyen tot den Vrijdag vóór dien September-Zaterdag, waarop minister Ruys de Beerenbrouck, „in naam der Konin gin en daartoe door haar gemachtigd", de zit ting 1922"28 der Staten-Generaal zal komen sluiten. Dat is natuurlijk formeel mogelijk. Maar in het ondenkbare geval, dat de Kamer 't eens zonder recès zou willen stellen, ware te wach ten een dusdanig overprikkeld, overwerkt wor den, dat er van behoorlijken gang der zaken geen sorake zou zijn. 'Op den 28en Juni waagde de heer Duys het nogmaals over „afjakkeren" te spreken. Maar toen werd het president Kooien te bar ATet forscbe, van drift- trillende hand greep hij den hamer en gaf een slag op lessenaars-vlak, dat 't dreunde door de zaal. „Er wordt hier niet afgejakkerd. Dat is absoluut onjuist", riep Praeses uit met een stem, die de boden angstig naar het presidiaal Bureau deed kijken, „en ik Wil dat nu niet meer hooren!...." De afstraffing geleek „sprekend" op de manier van een docent, die het rakkertje van de klasse eens fiksch zal laten gevoelen, dat de bengel zich nu „koest heeft te houden" Niet zonder reden protesteerde de heer Duys tegen zulk optreden van den leider der verga dering tegen een mede-lid. Nogmaals: deze Voorzitter is bij uitstek berekend voor zijn extra-zware taak. Maar de heer Kooien is on getwijfeld van het hout, waamit paedagogen worden gevormd, die eene klasse weten te „beheerschen". Toch gevoelt de Kamer sym pathie voor, stelt zij groot vertrouwen in haar eerlijken, onpartijdigen, voiijverigen „spea ker", beeld van plichtsbesef. En daarom ver duurt zij van„praeses-paedagoog" van die driftige buitjes, van die „uitbrandertjes", wel ke de hooge, maar zeer lastige vergadering zich n'et licht van een ander zou laten welgevallen. Op dien Donderdag-middag 28 Juni, dan, toen 't liep naar half-vier, moment, waarop het „Hanze-ontwerp" werd goedgekeurd en het zomer-recès aanbrak, was de Kamer eigenlijk meer onder den indruk van de geweldige „metamorphose", die het krediet-ontwerp had ondergaan, dan onder dien van de vaeantie Vroeger, als het „groot-verlof" er eindelijk was, hoorde men getrap tegen bankjes, gebonk met lessenaars, ik overdrijf werkelijk niet! zonderlinge geluiden, alsof een vogeltje piepte of zooEvenals de gekachelpijpte Beurs-mannen van vroeger dagen en hunne opvolgers der flaphoeden van nu zich als dar tele knapen kunnen aanstellen, zoo was het ook bijna altijd in de Kamer, door recès-stem- ming bevangen. Wijlen Lieftinck, de Groot toaster, Keizer van de beroemde Haarlemsche sociëteit „Trou moet blijeken", vermaarde magonrspeecher, was menigmaal de „belhamel" bij de recès-opschepperij. En de heer Ketelaar had er ook wel een handje van. Men begrijpt, zulke dingen zijn voor den heer Duijs, in wien de „kwêjongen" (bedoeld in den ooljjk- grappigen zin van het begrip) nog steeds voort leeft en telkens „wakker wordt", uitermate aanlokkelijk. De kans om „een pannetje" te maken is hem ultra-begeerlijk. En ook nu, den 28en, trachtte hij. wel wat recès-leven in de parlementaire brouwerij' te brengen. Maar, 't lukte niet bijzonder. De zitting was gauwer afgeloopen dan men wel gedacht had. En tot de laatste minuut toe was er gespannen attentie geweest voor het „Hanze-ontwerp", dat ik eigenlijk niet meer aldus mag noemen. Regel is anders, dat vlak-vóór-vacantie al lerlei ontwerpjes, enz. worden aangenomen in koortsachtige gejaagdheid, terwijl uit de ver gadering een stemmen-gewirwar opstijgt, dat elke poging om het woord1 te voeren onmogelijk maakt. En indien dan een afgevaardigde 't op zulk een oogenblik onderneemt, de heer K. ,ter Laan is er zeer stellig toe in staat! om een speechje te willen gaan afsteken, dan don dert, davert, grauwt hen» een stroom van sma lende, verbaasde verontwaardiging toe met zulk een vaart en kracht, dat hij, misschien na een enkele wanhopige poging, terugdeinst; zwicht voor den hartstochtelijker, onwil der Kamer. Op Donderdag-middag 28 Juni j.1. wenscht, ten slotte, mr. Kooien zijn mede-leden op har- teüjken toon toe, dat zij verfrissching van krachten zullen krijgen door „het welverdiend recès", nu aangebroken. Inderdaad, de Tweede Kamer heeft in de campagne 1922'23 hard gewerkt. Den 19en September '22 werd de Openings rede uitgesproken door den premier, daartoe door H. M. gemachtigd. Van die rede werd terecht gezegd, dat zij „in mineur" klonk. De ernstige toestand van 's Rijks middelen werd erin op den voorgrond gesteld. Met allen na druk werd gewezen op de noodzakelijkheid van bezuiniging. Verschillende ontwerpen en maat regelen werden aangekondigd, onder meer: de geleidelijke afschaffing der Huurwetten, het tegemoet-komen aan gewetens-bezwaren tegen de vaccinatie, en zooveel meer. Lang niet al deze dingen werden „verwezenlijkt", wat sommiger bron van vreugde zal zijn, In de thans feitelijk afgesloten zitting-perio de (behoudens zeer buitengewone omstandig heden komt- de Kamer niet vóór September a.s. bijeen), heeft zich de lust tot interpelleeren wederom in geweldige mate doen gelden. Men herinnert zich de vele, vele uren, door den soc.-democratischen afgevaardigde Van den Tempel in beslag genomen door interpel- latiën over de werkloosheid en al wat daarmeê in direct en indirect verband' staat. Eene oommunistische poging om de Ope ningsrede wederom als in vroeger tijd met een Adres van Antwoord te rescontreeren, mislukte gelukkig. Men zou aldus doende tweemaal gekregen hebben een proot-poli- tiek debat. Doch om zulke kleinigheden be kommert zich niet de heer Wijnkoop, wien immers „niets te dol is" 'Mr. Van Rappard interpelleerde over de zoo zeer door hem afgekeurde opheffing van Land bouw, thans bij Binnenl. Zaken gevoegd. Met 63 tegen 18 stemmen werd het ontwerp goedgekeurd tot vreedzame bijlegging van ar beidsgeschillen. Vervolgens ook tegen veler verwachting door den Senaat aangenomen, vooral wjjl verwerping minister Aalberse zou hebben doen aftreden. I)e Algemeene Beschouwingen over de Staatsbegrooting voor 1923 ik zweef „in vol d'oiseau" voort over de historie van het zitting jaar en wjjs slechts op enkele hoofdpunten duurden van 7 tot 22 November. Zij brachten o. a. de opzienbarende rede-H. Oolijn over onze defensie. De wijziging der Lager Onderwijswet kwam tot stand' en minister De Visser ook hier door „het snoeimes" gedwongen moest het ontwerp tegen heug-en-meug verdedigen. Be halve de Staatsbegrooting werd1 vóór Kerstmis ook nog de Indische afgedaan. En de Kamer yolbracht dien krachttoer o. m. door eene ver gadering, durend van 's ochtends 11 ure tol den volgenden ochtend klokke-zesl. Den Oen Februari toog het Lagerhuis weêr aan den arbeid. De West-Indische Begrootin gen werden behandeld. Een ernstige nederlaag werd door minister Ruys geleden door de verwerping van het Bioscoop-ontwerp, waarvan de chr.-historische fractie schuld was. Met 40-41 tuimelde het voorstel. Een tweede Bioscoop-ontwerp wora geboren, doch daarvan hoorde men totnu toe verder al zeer weinig. Missschien zal het inet het ontwerp tot uitstel der Invoering van het zevende jaar-Leerplichtwet worden „bjjgezei Ook over mr. Rutgers' herboren Local v p- tion-voorstei werd weinig meer vernomen. Doen hier behoeft uitstel nog geen afstel te zyn. Men kreeg de Zomertyd-evolutiën van oen heer Braat. Zijn voorsiel tot afschaffing kwam er in de Tweede, doch duikelde in de Lerste Kamer. f Men weet, heer Braat blijft „in volle actie In het nieuwe zittingjaar zal hij weer verschij nen, tot de tandien gewapend, om te pogen draak Zomertijd neêr te vellen! De nieuwe Jachtwet kwam er na ampele dis- cussiën in beide takken der Vertegenwoordi ging. In den Senaat was 't, weet men, op 't kantje af. En toch: boven veler verwacü- Het iSchoenen-wetje is goedgekeurd en ten leste in werking gebracht, De soc.-democraat Brautigam interpelleerde over de belemmering oiizer scheepvaart in het Duitsche bezette gebied, waar de Rijn door de Franschen wordt bebeersebt. Bij het ontwerp betreffende het overnemen van de Dominiale mijn leed de minister De Geer gevoelig échec. En minister Van Karne- beek bij het krediet, aan Oostenrijk te verlee nen, van welk ontwerp Z. Exc. van Buitenl. Zaken art.' 1 moest terugnemen, wilde hij' het wetsontwerp redden. In het geval van de schadevergoeding, door de Naarder kweekers gevraagd, zag minister Van Dijk eene feitelijk döor hem afgewezen motie aannemen. Inderdaad, het pad was voor het Kabinet-Ruys in de campagne 1922— 1923 niet „met rozen bezaaid"! Met moeite kreeg minister De Visser er zyn ontwerp tot verhooging van de college-gelden door. De heer Marchant interpelleerde over de verhouding tusschen Den Haag en Parama ribo, alsook over de vermeerdering van les uren, tegen hetzelfde salaris, voor de leeraren bij het gymnasiaal en middelbaar onderwijs. De heer Duys hield zijn knetterende en da verende interpellatie over de Ziekte-verzekering en mr. Troelstra wees bij die gelegenheid' in scherpe taal, maar volkomen terecht, op dè zwakke positie, welke thans minister Aalberse, en met hem het heele Kabinet, inneemt, waar ook in de Rechtsche gelederen het ver trouwen in het beleid van den Minister van Arbeid danig geschokt bleek te zijn. 'Ook bij de ontwerpen tot wijziging van de militaire Pensioenwetten kwam telkens aan den dag, dat de Regeering slechts door het meest-krasse middel (onaannemelijk-verklaren) haar zin vermocht door te drijven. Het is een zeer geducht strijdmiddel, doch de eerste maal, dat 't zijne uitwerking mist, kan het dengeen, die 't hanteert, doen sneuvelen! Men had de avonturen van het arme initia tief-voorstel der vry'z.-democrate mevrouw mr. Bakker—Nort, die in het Lagerhuis zegevierde, doch in den boezen Senaat, in zijne tegenwoor dige samenstelling stervende, schipbreuk leed. En het „Hanze-ontwerp" was de hekkesluiter. De bewering, dat de Tweede Kamer in de campagne 1922*23 zwaar heeft gewerkt, is dus niet overdreven, nogmaals getuigd. Indien de hooge vergadering ertoe kon komen, zich in de veelpraterij zelfbedwang op te leggen; minder toe te geven aan de zucht om koste- lijken nationalen tijd' te „besteden" aan inter- pellatiën, met nasleep van moties en eindeiooze debatten, dewelke via schriftelijke en andere vragen op tienmaal eenvoudiger wijze konden worden afgedaan, zeker, dan zou zoo'n cam pagne veel vruchtbaarder kunnen zijn dan nu het geval is. Alen kon heel wat meer afdoen met veel minder inspanning, terwijl de veel praterij niet zoozeer afmatte en de gemoederen overprikkelde. Deze dingen zijn ontelbare malen verkon digd. Evenals eindeloos-vaak gewezen is op het tijd-vermorsen door dè zotte gewoonte om, ook waar dat absoluut nutteloos is, toch maar te repliceeren. Tk besef 't, voorioopig zullen al^deze wen- schen tot de „pia vota" blijven behooren, waar van niets terecht komt. Onderlinge naijver en angst voor het kiezersvolk zijn de groote vijan den van verbetering in deze! Mr. ANTONTO naarakneebt en een slotemaker verliefd op hetzelfde meisje - de dochter van den mo lenaar en besloten het ridderlijk op het pistool uit te vechten. Er werden, zonder ge. tuigon, 6 sohoten gewisseld; de slotemaker werd vijfmaal getroffen en toen, minder rid derlijk, door zijn tegenstander afgemaakt. Do schöne Müllerin zal nu wel geen van beiden toebehooren want de overwinnaar heeft zich, toen de politie hein kwam halen, van kant gemaakt. Inbrekers. Toen de gemeenteveldwachter Van Kiel een dezer nachten te Alphen (N.-Br.) op surveil lance was, ontdekte hij een onbeheerd' rijwiel, beladen met een zak leder, meldt de „Msb." Hij bemerkte even daarna drie verdachte per sonen, waarvan er twee 'een rijwiel bij zich hadden, eveneens zwaar beladen. De drie on bekende personen werden door den veldwachter en te hulp geroepen burgers overvallen en gearresteerd. Een wist zich los te rukken en op de vlucht te gaan. Hij werd vervolgd door een der burgers en diens hond. Bij zijn vlucht trok de dief een revolver en schoot verschei dene malen op zijn achtervolgers, echter zonder iemand te treffen. Al heel spoedig werd' de bandiet door don hond tot staan gebracht. R/uim 150 KG. leder, dat lm een looierij ont vreemd was, werd in beslag genomem De in brekers zijn uit Breda en Tilburg afkomstig en alle drie beruchte lieden. Ze worden van meer inbraken en diefstallen, gedurende den laatsten tijd in de omgeving gepleegd, verdacht. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Helderaohe Courant, Valeriuflstraat 64huis, Amsterdam. Onderstaande partij is gespeeld in de achtste ronde van het „Kersttournooi" van het „V. A. D.", 29 December 1922. 3. 39 80, gebruikelijker is 40 29; ook mij lijkt de tekstzet echter sterker. 8. l?j18; 4. 44—39, 10—21; 5. 81-^26, het beste: een zwart stuk op 26 geeft Wit dikwijls gedrukt spel. 6. 11—16; 6. 87—82, 17—22; 7. 26 17, 22 11; 8. 41—87, 7—12; '0. 80—26, 19—23; m. i. is deze uitruil te vroeg: 9. 18—23 en later 13—18, 9—13, 49, enz. acht ik beter. 10. 28 19, 14 23; 11. 25 14, 10 19; Zwart staat nu wel sterk, doch Wit is altijd in staat hem door 4641, 8228, enz. van het centrum te verdrijven. 12. 4034, 1117; 13. 45—40, 6—10; 14. 83—291? Vos gaat hier spelen op „winst of verlies". Tegen een posi tiespeler als Damme een gewaagde onderne ming! 14. 10—14; 15. 36—30, 6—11; 16. 40—36, 17—21; 17. 47-41, 12—17; 18. 88—33, 1—6; 19. 42—88, 21—26; 20. 82—27, 18—221 21. 27 18, 23 12. Deze uitruil van Zwart is zeer sterk, daar Wit nu toch het centrum niet kan bezetten. Bijv.: 22. 33—28? 26—811 23. 36 27 (anders volgt gewoon 17—21, enz.), 19—24; 24. 80 10, 9—14; 26. 10 19, 13 44 (slaat 7 schijven en wint). Stand na 21. 23 12. De agent van de Hanzebank te Laren A. W., die Woensdag op vermoeden van het plegen ■°,an onregelmatigheden is geschorst, is Donderdag ontslagen. Woensdagnacht is te Hendrlk-Ido-Am bacht Ingebroken in den winkel van de coö peratieve vereeniging. Met gebruikmaking van een raam in den winkel kwam. Uit een klommen, van waar hij door opschuiving van een ladder is iemand op een balkon ge- toonbanklade werd ongeveer 200 gestolen. Een envelop van 21000 aan bankpapier heeft de dief laten liggen. Een Maandag door een Bossche kassiers- firma verzonden brief met 4000, bestemd voor Amsterdam is door den geadresseerde niet ontvangen. Door een verzuim was de brief niet aamgeteekend. De politieke recherche is er na veel moeite in geslaagd Maria Besuglaja, de vrouwelijke rooverhoofdman, in hechtenis te nemen, die 3 jaar lang het bevel heeft gevoerd over een bende van 360 man, die rij in 1919 in de streek van Krementsjoeg (Poitava) gevormd had. Zij was vroeger ook reeds eenmaal in hechtenis genomen^ doch wist toen te ont vluchten. In het laatst van het vorige iaar verliep de bende. Maria verschool zich sinds dien m verschillende dorpen voor de politie die haar ten slotte toch achter slot en gren- del heeft gebracht. Bij een 'bestijging van de Zugspifee m de Beiersohe Alpen zijn vier toKen, toee uit Munchen, een uit Berlijn en ï»n iH? Karlsruhe, neergestort en omgekomen Drie ZfnJF, gen' vierde ligt tn P€n Te Volkach in Beieren wtfren een mol* Zwart: 2/4, 6, 8, 9, 11/17, 19, 26. Wit: 29, 30, 33/39, 41, 43, 46, 48/60. 22. 80-25, 12—181; 23. 50-M5, 17—2? 94 46-4°, 10-21; 25. 38-^32, 21-27; 26. 2617; 27. 87—32, 17—21. Het Zwarte, 8pei ia thans zeer goed ontwikkeld; Wit dajvfentezen steat wat gedrukt. 28. 32-28, 21-_27i 29 28 17, 1122; 80. 41-37, 19-23; ai A-f, 0-11; 82. 48-38, 11-17; (Wit dry,it,de 84._30 en 87 6); 88. 87—81, 2-7 84. 4'rT 18 7_ii 86. 8580, 812; 80. 4086 1420II 37* Wit1hèftf+: 2!°'t 88-141T87' 20"~-25; 89. 88—82, Wit heeft niet veel anders. 8^. 27 88- 40 43 82, 17—211! Nu kan 4't)44 niet od 'daar 1 ffS' 48 88' 88 49 enz. H>u vólgem Vi l' 42; 8a~/24' 22—28! Juist, j e? -tJ<3 eerst 8 of 4—9 te te winnPnnaw^r deDzelMen afruil een met fitoli iü n^°U dan nl antwoorden IS -SS^'oq8^; 8tr28' Rnz- 48. 83 22, thans een feit Vr' t1 s 1 ^'t,s nederlaag is een feit, zijn stand is reddeloos. Stand na 44. 4 131 Stand in cijfe'rs: Witrt' 241 io1' oc15' 17' 21' 261 28- Wlt- 24, 29, 26, 84/37, 39, 49. 3345423t729972^r3?i 46' 3&-33- 30:19; 47. 19—24! 60~9Q' oa ff^88, 17~22"' 49- 38~33- 52 43I38 2tl"' 1524'. 51. 49-43, 18—18; 24-29 27natuurlijk, de schijfwinst dongen ^1^5^ je over1" Z0<in: ^at bengel, wil jij de u/of ^moeder beklagen en je vader bent ltVWh,r,i,'ïï? A" 16 KvS ie onïÜ! stiefmoeder, dan zal ik zorgen, dat Je ook nog een stiefvader krijgt.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2