1 Een halssnoer ter waarde van 1D.000 gestolen. Het conflict In de metaalindustrie. Het toenemen van zelfmoord fe Berlijn. Een afschuwelijke moord. Een brutale beroovtng. Treinramp op Nlenw-Zeeland Een noodlottige vergissing. KORTE BERICHTEN. HAAGSCHE BRIEVEN. Een groote schllderljenvelHng. Een Frans Hals en een Rembrandt onder den hamer. zich aan een ander spiegelt, spiegelt zich zacht! Gemeentepersoneel nog eenigszins tegen mis- [nieuwe danssoizoen wel degelijk Iets nieuws te verwachten. Een rumslna, Nieuwe Dansen. De vermiste brleL Een morphine-dief. Water voor alcohol. Hondentrouw. plaats vinden, dan zal hei getal Dultsehe gijze laars per rijtuig verhoogd worden. Brussel, 6 Juli De bladen melden, dat er in den nacht van Woensdag op Donderdag schoten zijn gelost op een personen-trein tus- schen Aken en Montzen. Kort daarna ontdekte een Belgische patroelje, die bij den tunnel bij Gemmenich op wacht stond, drie individuen, die op den spoorweg slopen. De patroelje schoot en doodde een der drie mannen, een Duitscher van den rechter Rijnoever. De twee andere mannen namen de vlucht. FRANKRIJK. Woensdag is in een musio-hall van den (Faubourg Montmjartre te Parijs aan een Engelsche dame een diamanten halssnoer ter waarde van 10.000 ontstolen. De dame had het sieraad in een taschje aan haar arm htagen; een dief heeft kans gezien er den riem van door te knippen. DUITS CHLAND. Berlijn, 0 Juli. De staking der metaalar beiders is hedenochtend begonnen. Om 10 uiur begaven gedelegeerden van de stakings- leiding zich naar de verschillende fabrie ken om tot neerleggen van het werk aan te sporen. Als eersten verlieten tegen half elf meer dan 10.00Q arbeiders van Borsig- fabrieken in Tegel de fabrieksgebouwen: Spoedig daarna werd ook in de groote fa brieken in Oberschöneiweide en Wittenau bet werk neergelegd. Naar schatting zijn thans meer dan 60.000 arbeiders in staking. Berlijn, 0 Juli. Het aantal zelfmoorden in Berlijn neemt in den laatsten tijd onrust barend toe. In de afgeloopen week meldt het politierapport niet minder dan 41 zelf moorden, waaronder twaalf van vrouwen. Te Karlsruhe is een afschuwelijke moord ontdekt. In een uitdragerswinkel werd met geheel doorgesneden hals het lijk van een 24-jarige, gehuwde vrouw gevonden. Naar men vermoedt, is deze moord gepleegd uit een oogpunt van roof. Woensdagmiddag omstreeks 6 uur zat een oude dame alleen op een bank in het bosch te Bentheim even uit te rusten van hare wande ling, toen een jongeman haar kwam vragen, hoe laat het was. Terwijl ze haar horloge voor den dag haalde, wierp een handlanger, die haar van achteren hesloop, een doek over haar hoofd en trok die zoo stevig aan, dat zij bewusteloos werd Toen ze haar bewustzijn herkregen had, bemerkte de arme weduwe, dat haar horloge met ketting en ai haar sieraden, haar beurs, ja zelfs de trouwring van haar vinger, verdwenen waren." Gelukkig was haar geen lichamelijk letsel toegebracht, zoodat ze naar het nabijzijnde Kurhaus kon loopen, waar onmiddellijk aan gifte werd gedaan aan de politie van Bentheim. Deze gaf terstond' telefonisch bericht van het gebeurde naar de omliggende stations en dor pen. Een politiehond1, op de plaats der beroo- ving gebracht, wees onmiddellijk het spoor aan naar de wachtkamer van het station van den buurtspoorweg, die Bentheim met Sohüttorf verbindt. Natuurlijk wekte het voorval groote beroe ring onder de gasten van het Kurhaus. die ge woon zijn dagelijks in het boseh te wandelen; oude dames zeiden, dat ze voortaan maar liever tenzij men zich in groepjes kon vereenigen. niet zonder mannelijk geleide zonden uitgaan. Inmiddels had' de politie in het naburige Schüttorf d'e twee daders jongens van 16 en 17 jaaT, uit Frankfort a/d Ma in afkomstig reeds gevat en, nog voov de nacht viel, kwam een gendarme de oude dame 'geruststellen, dat al de gestolen voorwerpen op de daders ge vonden waren' en' dat ze haar den volgenden morgen ter hand zouden worden gesteld. („N. Rott. Ort.">. Een qjovrwesoBgefcik. Kristiania, 0 Juli. Nabij Drammen is gisteren in een scherpe bocht van den spoor weg een trein ontspoord. Bij het ongeluk heb ben een passagier en een spoorwegman het leven verloren, er zijn 13 menschen ernstig gewond Wellington, C Juli De sneltrein van Auck- land naar Wellington is nabiji Taumarunui ontspoord. Acht personen werden gedood, acht-e>n-dertig gewond. De stoker liep ern stige brandwonden op. In den laatsten tijd zijn tal van ontsporingen op deze lijn voor gekomen, welke men toeschrijft aan een ver zakking van de baan door de hevigp regens. Dezer dagen maakten: de Engelsche bla den melding van een moord, die aan boord van het s.a „Baltio" gepleegd werd, toen dit schip twee dagen buiten de haven van New York was. Een Italiaan had toen namelijk een zekeren Harry Dixon neergeschoten. Bij aankomst te Cork bleek, dat hier sprake was van een afschuwelijk misverstand. De Italiaan, die Harry Dixon neerschoot, verkeerde namelijk in de veronderstelling, dat Dixom een detective was, die hem naar Engeland volgde. Dixon was echter on reis naar Engeland, teneinde zijn moeder, na een afwezigheid van 10 jaar, te bezoeken. In Engeland is het al even warm als hier te lande. Gistermiddag steeg te Londen de thermometer tot 84 graden. Uit Moskou wordt officieel gemeld, dat Krassin is afgezet als hoofd van de Russi sche handelsdelegatie te Londen. De Vorw&rta meldt dat alle socialistische bladen in Beieren verboden zijn, op grond van den nog steeds bestaanden „uitzonde ringstoestand". Hoera, de zomer Is in 't land! Oroote Heeren" Het Ge vangenpoort-vraagstuk opgelost! „Winkeliertje spelen". 'sGravenhage, 6 Juli 1923. Er waren pessimisten, die het niet meer handen verwacht; maar „lang verwacht en stil gezwegen, nooit gedacht en toch gekregen". 't Is ithans zomer en de warmte is even over dadig, als eenige weken te voren de regen. In Juli heeft het nog niet geregend en het is al verscheidene dagen onafgebroken zonnig weer. Dat moest „in de krant", vandaar deze r^geleml Scheveningep, onze badplaats, is met één slag van aanzien veranderd; het is er druk ge worden vau warmte-vluchtelingen, die het zilte nat opzoeken of aan 't strand uitpuffen. De Meebaden worden nu hij tientallen geno men, tegen enkele per dag in Juni. En de on dernemers in het bad-, hötel- en cafébedrijf zien het met tevredenheid- aan, wellicht worden de stroppen nog goedgemaakt. Al is het dan een laat seizoen, als het maar opbrengt. En zoo heffen,velen de kreet aan: „Hoera, de zo mer is in 't land!" Wij met hen. En met groote heeren is het dikwijls slecht kersen eten1! ENGELAND. Gisteren had' een van do grootste schilde- rljenveiligen, ooit in Engeland bij Oristie gehouden, piaaits, toen een verzameling oude meesters, toebehoorende aan den Zuid- Afrikaanschen mJjnmagaat Sir Joseph Ro hhuson, werd geveild. Seaïtatie wékte de ver koop van een Frans Hals, het portret vanJ een heer, dat 19.000 gjulneas opbracht, en van een Rembracht, het portret van een ouden man, dat 11.500 guineas opbraoht. De meeste der schilderijen werden aangekocht voor particuliere verzamelingen, voor het meerendeel in Engeland. In totaal werd van daag voor een bedrag groot 206.704 guineas verkocht, een recordbedrag voor Cristie VEREENIGDE STATEN. Bij de viering van den Onafhankelijk heidsdag in de Vereenigde Staten is, zooals gewoonlijk, op ruime schaal gewerkt met vuurwerk. De gebruikelijke gevolgen zijn niet uitgebleven. Er zijn zoowat 20 personen omgekomen en honderden gekwetst door on gelukken met het gevaarlijke speeltuig. JAPAN. Drie hoogleeraren gearresteerd. Uit Tokio wordt aan de „Morning Post" ge> meld, dat de ontdekking van het communistisch complot aldaar tot de arrestatie van honderd personen heeft geleid. Onder de gearresteerden bevinden zich drie hoogleeraren: één van de universiteit te Keio en twee van de hoogeschool te Wasada. Uit het ingestelde onderzoek is gebleken, dat Moskou de geheel© beweging heeft gefinan cierd. Aanstonds nadat de bolsjewistische revo lutie in Rusland was uitgebroken, deed de Ja- pansche regeering alle Russen op Japansch grondgebied arresteeren. Zij, die bolsjewisti sche theorieën verkondigden, werden -toen uit gewezen. Sinds heeft Japan geen Russen meer toegelaten, behalve onder uiterst strenge voor waarden. Toch heeft de propaganda uit Rus land naar Japan weten door te dringen, naar uit het ontdekte complot blijkt. In Den Haag is een zeer goed bekend staand restaurant in staat van faillissement verklaard. Den naam van het .restaurant willen wij nu niet noemen, om hetgeen we van dit droevig geval zeggen willen. -Maar gezegd zij, dat het een goeden, klinkenden naam had in de Hof stad. Het was een eerste klas zaak, bezocht door de beste families van de stad iMisschien, dat dit juist de oorzaak was van de ellende van het restaurant, waarin het nu is gedompeld. Het is ons namelijk bekend, dat een Incasso-bureau eenige vorderingen op den eigenaar van het restaurant te behandelen kreeg. Toen een vertegenwoordiger van het bureau met die vorderingen bij den eigenaar kwam, zei deze: „meneer, ik zou niets liever willen dan onmiddellijk betalen, en ik zou het ook wel kunnen, als ik zelf het geld binnen kreeg, dat ik van anderen te vorderen heb". En hij haalde uit zijn bureau een pak onbe taalde rekeningen, allemaal vorderingen op baron zus-en-zoo, jonkheer die-en-die, en leden van voorname Haagsche families.De ver tegenwoordiger van het Incasso-bureau heeft die paperassen meteen maar meegenomen en zoo waar er heel wat honderden guldens van betaald gekregen, waarmee hij die andere vor deringen op den bedoelden eigenaar weer mocht voldoen. Dit heeft het faillissement van het restau rant echter niet kunnen verhinderen. Eenige maanden heeft de eigenaar zich nog staande gehouden, maar tenslotte kon hij 't niet meer. Het einde moest komen. Hard Is het, dat einde, in de eerste plaats om den ouden naam van het restaurant. Het 3s altijd hard iets te gronde te zien gaan, dat te goeder naam en faam jarenlang bekend- heeft gestaan en een bijzondere plaats in bet leven van een groote stad heeft ingenomen. Maar het is ook hard, heel hard zelfs, om de oorzaak, of liever een voornaam deel van de oorzaak: de sehuldmakerij van voorname lieden, die zich in het restaurant natuurlijk gedragen hebben als ongenaakbare hautaine wezens, aan wie het niet past om contante betaling te vragen, zelfs niet vooreten.... Maar die zich aanwen nen hun schulden voor fijne dinerste vergeten. IDe eigenaar van het restaurant draagt echter zelf ook schuld, lijkt ons, voor dezen gang van zaken. Hij had niet voor niets moeten laten eten. Het eigenaardige karakter van zijn zaak bracht wel mee, dat sommigen, als „oude be kenden", erin meenden te mogen handelen als zij wilden. Maar hij had dan toch maar liever met die „oude bekenden" moeten -breken, dan te rsqueerenwat hij nu gekregen heeft. Uit dit geval moeten de middenstanders nogen te ieeren. Fet is beter op tijd' menschen los te laten, al zijn ze nog zulke goede klan ten.... geweest. Winkeliers en restaurateurs zijn geen philantropen, maar zakenlieden, meent de „Midd. Bond". En wij zijn het volkomen met het blad eens. Dit geval vestigt er nogmaals de aandacht op, hoe verkeerd het is voor groote bedragen cre- diet te verleen-en, vooral aan menschen met klinkende namen, die tegenwoordig veelal slecht bij kas zqn. Het is al geen goud', wat hier blinkt! Voorzichtigheid is wel zeer geboden. Wie, C11 Het Gevangenpoort-vraagstuk, dat den laat sten -tijd weer de aandacht trok, la thans °PR lost. Of eigenlijk juist gezegd, voorloopig af gewikkeld, want het is niet de eerste maai, dat het eenmaal vastgestelde plan voor de uitvoe ring nog werd gewijzigd; ook is liet meer ge beurd1, dat het langen tijd onuitgevoerd- bleef. -Echter (is er alle reden -om aan te nemen, dat er thans ernst mee wordt gemaakt, want de door afbraak der hulzen vrijgekomen strook alsmede de los-staande poort, aan de v over zijde, vragen om nadere voorziening. Ook de verkeersbelangen spreken een hartig woordje mee, zooals wij al eens hebben uiteengezet. Er is -heel wat gestreden, met het woord' en met de pen, over het geval en heel wal des kundigen hebben er zich over uitgesproken, alle gewoonlijk verschillend. Wij gevoelden met de „Haagsche Courant" mee,die een mi nieme demping van den Hofvijver beter nog heelemaal geen! aanleg van een plant soen om het uitstekende poortgedeelte en be strating van het vrije gedeelte ten behoeve van het verkeer verlangde. Dit was de goedkoopste oplossing en dus in deze tijden het meest aan bevelenswaardig. Bovendien kan men dan la ter nog zonder groote kosten veranderen. Dit plan, afkomstig van den heer Berlage, was ook aanbevolen door de Schoonheidscommissie en de Rijksmonumentencommissie. Overzichtelijk krijgen we dus: I Ontwerp-Berlage 1915. Aanvaard- door den- Raad op 3 Jan. 1916. Volgens dit ontwerp zal de poort met haar N.O.-zqde vry blijven staan, gescheiden door een pl.m. 5a50 M. breede plantsoenstrook van den verkeersweg. Naast de plantsoenstrook is de rijweg ontworpen, breed 11—15 M., terwijl het voetgangersver keer geleid' wordt door de poort en over een 6 M. breed trottoir langs den Hofvijver. Van dien vijver zou een strook van 6 M. breedte moeten worden gedempt. Dan krijgen we een drietal ontwerpen, waar in een gebouw -tegen de -vrijstaande zijde van de poort is ontworpen. Het eerste daarvan is het ontwerp van den Dienst van Stadsontwikkeling en Volkshuis vesting <1920). Overgenomen door B. en W. en in 1922 voorgesteld aan den Raad'. Volgens dat plan is een gebouw ontworpen tegen de Gevangen poort, lang 68.50 M. aan de eene zijde in het verlengde der N.W. rooilijn van het Buitenhof, aan den anderen kant vooruitspringend ten opzichte van de Z.O. rooilijn der Plaats en breed 1316 M„ terwijl de hoogte in overeenr stemming is gedacht met de omringende mo numentale gebouwen. De verkeersweg is ten N.O. daarvan ontworpen; de rijweg zou een breedte krijgen van 12.50 M., terwijl voor het voetgangersverkeer zouden dienen het 'Z.W. van het gebouw gevormde straatje en de poort, een 4.50 M. breed -trottoir aan den N.O. kant van het gebouw en een 5 M. breed' trottoir langs den vijver. Gedempt zou moeten worden een pi. m. 22 M. breede vq-verstrook. Ter ver binding van gemeld straatje en eerstgenoemd trottoir is in het middeft van het gebouw een passage gedacht. De architect Ed. Cuypers heeft later een kritiek op dit plan het licht doen zien en daar in stelling genomen tegen een te groot gebouw en tegen een te groot te dempen gedeelte van den vijver. Zoo kwam men tot het ontwerp- Cuypers. Ook hierin is een gebouw tegen de poort aan gedacht. Dit is echter van kleinere afmetingen; aan de zijde der Plaats blijft het nog iets -terug bij de Poort, aan de ander© zijde belangrijk ten opzichte van de rooilijn van het Buitenhof. De lengte wordt zoodoende 39 M„ als breedte is gedacht 6.508.20 M., terwijl de hoogte zoodanig is, dat de trapgevel der poort er boven zichtbaar blijft. Langs het gebouw, waarvan een groot deel der parterre-verdieping open gaanderij; is, ligt een trottoir van 34 M.; de rijweg is 16 M. breed, het andere trottoir 5 M. De te dempen strook heeft een breedte van 15 M. Tenslotte hebben B. en W. een gewijzigd' voorstel aan den Raad doen -toekomen, waarin met enkele der geopperde bezwaren rekening is gehouden-. Ook hier een gebouw tegen de Gevangen poort aan, van ongeveer gelijke lengte en hoog te als volgens het ontwerp-Öuypers, terwijl de breedte genomen is op 8 M. en de parterre- verdieping voor het grootste gedeelte gemaakt wordt tot open gaanderij, dienende ais Z.W. trottoir van den verkeersweg. De rijweg grenst daar onmiddellijk aan, ter breedte van 10 M., terwijl het N.O. trottoir 6 M. breed is. De te dempen strook wordt zoodoende beperkt tot 7.60 M. De bedoeling is thans alleen de breedte dezer strook vast te stellen en het juiste pro fiel van den weg nafler te overwegen en lengte en hoogte van het gebouw definitief in overleg met den archi-teot, wien het ontwerpen daarvan zal worden opgedragen, te bepalen. Dit gewijzigde ontwerp heeft echter, even min als de andere genade in de oogen van de Raadsmeerderheid kunnen vinden. Men voel de het meest voor het eenvoudige, ook door ons voorgestane ontwerp-Berlage, dat door een aantal raadsleden geamendeerd was, zoodat er weinig of niets gedempt zou worden. Dit werd aangenomen met 23 tegen 16 stemmen. Slechts de Burgemeester en de Wethouder van Openbare Werken verdedigden het voor stel van B. en W., enkelen het -ongewijzigd© plan-Berlage. Het gewijzigde plan-Berlage kwam er tenslotte met 23 tegen iö stemmen. Het is een bekend, psychologisch verschijn sel, dat een mensch, wanneer hij in moeilijke omstandigheden geraakt, uitkomst tracht te vinden en evenzeer is het een bekend ver schijnsel, dat hij die uitkomst daarin zoekt door de tot nu toe gevolgde banen te verlaten en nieuwe banen te betreden. De landverhuizer zoekt het in den vreemde, de gestrande zeeman aan '-t land, de mislukte student zoekt het in Indië, kortom, iedere categorie werpt het over een anderen boeg, in de hoop thans te zullen slagen. Die verschijnselen zijn niet nieuw, wanneer de malaise heerschte, heeft men ze steeds kun nen ervaren en ook thans is zulks het geval. Merkwaardig is evenwel, dat nu het „Mid- denstandsbestaan" en dan in het bijzonder het vak van „winkelier" een machtig aantrekkings- punt vormt voor die categorieën, die voorheen nimmer aan veranderen dachten, maar vrij consequent de eenmaal ingeslagen -banen ble ven bewandelen. Wij bedoelen hier de ontslagen ambtenaren en beambten van Rijk en gemeente, ontslagen kantoor- en spoorwegpersoneel en bovenal de kaste der kleine renteniers, die door daling van het effectenbezit, plots zich voor den eisch ge steld ziet opnieuw het leven weer binnen te gaan. Zijn in sommige gevallen het Rijks- en lukking gewaarborgd, doordat zij in het bezit van wachtgeld zijn, geheel anders staat het met het kantoorpersoneel en de kleine rontoniers, daar deze categorieën hun opgespaard bezit aan wenden, teneinde het winkeliersbestaan tot het hunne te kunnen maken. Wat het spoorweg personeel aangaat, hier doet zich het noodlottig verschijnsel voor, da-t dit personeel zijn wacht geld kan afgekocht krijgen en hierdoor in het bezit kan raken van een klein kapitaaltje, waar mede dan het kansspel, „winkeliertje spelen", gewaagd wordt. Want een kansspel ls het, ongetwijfeld. Zon der relatie, zonder vakkennis, wordt ergens een benedenhuis gehuurd, liefst in de buitenwijL ken. Het grootste deel van het opgespaarde geld wordt besteed aan inrichting tot winkel huis, met de rest wordt de inventaris dan voor een deel betaald, en daar zit men dan, op hoop van zegen! In negen van de tien gevallen -blijft de zegen achterwege, het inkomende geld' wordt in de huishouding gebruikt en als de wissels los komen, dan viert de misère eerst recht hoogtij! Dan -komen er advertenties in de courant: „goed' rendeerende winkelzaak aangeboden" en nieuwe slachtoffers staan gereed, om hun spaargeld in den afgrond te gooien. Ga eens in de buitenwijken' ronddwalen en ge zult verstomd staan over het aantal vakge- nooten, die zich daar gevestigd hebben. Hooge, heel hooge huren, duur electrisch licht, assu rantie en telefoonkosten, het zijn allemaal fac toren, die er het hunne toe bijdragen, den nieuwbakken winkelier het leven te veraange namen, maar de cliën-tèle die ontbreekt! De klanten, die hij ziet binnenkomen, vragen óf om een briefje van tien te mogen wisselen, óf -om hun fiets te stallen en in het gunstigste geval of zij mogen telefoneeren, maar inkoopen doen, ho maar. Het is geen bevoorrechting van enkelen, die ons dit artikel in de pen geeft, het is geen angst voor een teveel aan winkeliers, neen, wq willen alleen maar waarschuwen tegen het heerschende waandenkbeeld, „dat winkelier zijnrijk worden beteekent". Wie zelf momenteel rasecht winkelier is, zal ironisch glimlachen over deze waarschuwing, maar wie ook buiten de winkelierssfeer heeft -Het „Nbl. v. h. Z." meldt: Sinds veertien dagen, is er een staking op de N. V. Steenfa briek Udenhout, waarbij ook de voerlieden be trokken zijn. Sinds eenige dagen werden er per vrachtauto uit Eindhoven steenen van de fa* briek gehaald, wat den stakers niet best aan stond. Om mogelijke molestatie te voorkomen, werd deze auto door eenige marechaussées begeleid-. Gistermorgen om 10 uur, toen deze auto' reed op den Udenhoutscben weg tusschen Quatre-Bras én den overweg te Udenhout, werden er plotseling van uit een korenveld ge weersalvo's gelost. Een der begeleidende voer lieden werd- door een schot hagel in den nek getroffen. Dadelijk sprongen de marechaus sées van den' wagen en snelden het korenveld in. De daders waren echter niet te zien; wel vonden zij in het platgetrapte koren vier jacht- gew- ren, die hlpbaar in groote haast waren weggeworpen. Dadelijk is een uitgebreid on derzoek ingesteld. De rpspolifiehond van den rijksveldwachter Verhoeven heeft daarbij zyu diensten bewezen. Alle stakers, ongeveer 60, heeft men laten aantreden, en de politiehond, weiken eerst lucht gegeven was aan de bevon den geweren, wees onmiddeliyk vier van de stakers aan, die geboeid met een auto naar Til burg zijn gebracht. Achteloos. De N.V. Eduard Goudsmit aan de GedL Botersloot te den Haag, heeft aangifte ge daan, dat iemand van haar personeel bij aankomst van den trein uit Leiden aan het station D. P. is uitgestapt en in den trein heeft laten liggen een pakje inhoudende 20 gouden trouwringen, 40 zilveren hangers en 10 paar zilveren schepjes. Inbrekers. Een conducteur van de Rotterdamsdhe tram zag gistermorgen vroeg uit het huis van den makelaar in schepen Jacq. M. Pierot aan de Mathenesserlaan 438 te Rotterdam, rondgekeken, weet, da-t er een zucht naar het! m£mnen met gereedschappen onder den middenstandsbestaan is, een trek naar de win- kelierskaste, als ware het de Kiondyke. De -ariü droeve waarheid, da-t de goede jaren achter ons liggen, dringt tot de massa niet door, „zaken doen, onafhankeiyk zijn" dóór gaat het om. •Zooals wy reeds hierboven aanhaalden, is de gelegenheid' daarvoor, d. w. z. om zich te ves tigen, thans ruimschoots aanwezig door de steeds grootere uitbreiding onzer stad. Wq hebben er dan ook niets op -tegen, dat zich winkeliers in de buitenwyken vestigen, mits.... het werkeiyk winkeliers zyn, maar daar ontbreekt het juist aan. Heeft men vakkennis, kent men het métier loor en door, dan is er tegen vestiging mo menteel in de buitenwyken geen bezwaar, mits men het eenige jaren uit kan zingen. Geen enkele te vestigen zaak rendeert in de buiten wyken- zóó, dat men er onmiddeliyk een bur gerbestaan in heeft, zelfs een prima vakman zal één of twee jaren geduld moeten hebben, eer hy er voldoende uithaalt en dan vragen wq ons af, hoe moeten die stakkerds het dan wel maken, die zonder eenige kennis zich daar maar vestigen, en wier wetenschap zich be paalt tot hetgeen de reizigers hun mededeelen? Onlangs zagen wq een mooie zaak met prachtinventaris, in een der Haagsche 'bui tenwyken overdoen. Wq kenden die zaak, wisten dat er over een jaar of zes een be scheiden boterham in te verdienen zou .zyn. De boopers waren menschen uit het Zuiden van ons land, menschen op leeftijd, die nog nooit zaken hadden gedaan en die hun spaar geld aanwendden tot dit „va-banque" spel. By zooveel naïviteit zwqgt men stil Dezer dagen verhaalde ons een zakenman, dat twee da-mes, op een stand, die er absoluut niet v-oor geschikt was, een zaak hadden willen, openen. Deze dames waren zoo wijs geweest, tenminste eerst nog advies by dien vakman te vragen1, maar hoevelen doen er dat? Is het wonder, dat de golven- der faillisse menten hooger en hooger stijgen? Deze ge volgen der malaise zqn niet zonder -betee- ken-is, want die nieuwbakken winkeliers zqn allerminst geschikte organisatie-elementen. Ze willen tot iederen prijs het hoofd boven water houden en voelen voor saamhoorig- heid niets. Hetgeen door de organisatie be reikt is, laat hen Siberisch koud en al de misbruiken, die door de organisatie uitge roeid zqn, tieren weer welig op. Cadeaux- stelsels, -kortingen, niet-sluiten op Zondagen, overvloedig credietgeven, spaarzegelsge- knoei, al die paddenstoelen krijgen weer ge legenheid om te bloeien en voort te teelen. Het zyn gevolgen der malaise, waartegen een geneesmiddel moeiiyk te vinden la De wensch, indertyd In den Middenstands- raad: geuit, om een winkelierskamer in te stellen komt ons, het bovenstaande in aan merking nemende, nog zoo ongerijmd niet voor. LEO. GEMENGD NIEUWS. De Hanzehank en. De beheerder van de Hanzebank te Hilver sum is gisteren, in verband met de aan den dag gekomen onregelmatigheden, gearresteerd. Door een schot hagel getroffen. Een onderwqzer aan de Chr. School te Oost- kapelle, die Donderdagmorgen van Middelburg naar eerstgenoemde plaats fietste, is onderweg getroffen door een schot hagel, dat waarschqn- lqk werd afgevuurd door een boer, die op zqn land op vogels schoot. De onderwqzeres was aan het gelaat gewond' en men vreest, dat zy een oog zal moeten missen. Er is een poos geileden in ons blad mee gedeeld, dat er in het aanstaande danssei- zoen geen nieuwe dansen te wachten zyn. Naar men ons van deskundige zqde meldt, schynt niets minder waar te zijn. Te Parijs worden op het oogenblik drie nieuwe dan sen algemeen gedanst en de de Fox Blues, de Samba, Polka Argentin en een vereen voudigde Tango. Binnenkort, zoo deelt de deskundige ons verder mede, wordt er te Londen een con gres gehouden, waar de op een prijsvraag voor een nieuwen dans, waarvoor 100 pond is uitgeloofd, ingekomen antwoorden behan deld zullen worden. De deskundige meent, dat deze prijsvraag zeker niet zonder gevolg zal blijven. Er is dus voor het repertoire van het klimmen. De politie werd gewaar schuwd, die constateerde dat inbrekers wa ren binnengekomen door het raam aan de adhterzyde van het huis, uitkomende aan de Vierambachtstraat Alles in het huis was overhoop gehaald. Wat er vermist wordt, kon nog niet worden vastgesteld, daar de familie Pierot buitenslands vertoeft Veel zal het waarschijnlijk niet zijn, daar de heer Pierot gezorgd had zajn voorwerpen van waaide voor hij vertrok in veiligheid te stellen. Carbldketel gesprongen. In de fabriek der firma Gonnerman en Co. aan de Friesche Varkensmarkt te Haar lem is een carbidraservoir uit- elkaar ge sprongen. Een werkman werd vry ernstig aan gelaat, oogen en armen gewond, een tweede werkman werd licht getroffen. De vermiste brief met 4000, die niedi aangeteekend naar Amsterdam verzonden was, is door de afzendende kassiersfirma terug ontvangen. De geadresseerde had strafport moeten 'betalen en daarom den brief gerweiger± Deze week is er op een nacht ingebroken in den apotheek van dr. Boekelman aan den Haag- weg onder Loosduinen. De dief heeft zich door verbreking van een rüit toegang verschaft; alleen de giftkast is geopend. Daaruit werd de bus met morphine genomen, de inhoud ont vreemd en de bas weer neergezet. Men ver moedt te doen te hebben met een morphinist, die al meermalen door valsche recepten zich tn apotheken te Den Haag morphine wist te doen afgeven. <„N. Rott. OrL"). 'De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam veroordeelde d-dL 19 April IJL een „champagnemaker" tot één jaar gevangenis straf ter zake van oplichting van een koop man voor een bedrag van 1845. Beklaagde moest voor dit bedrag drie vaten aloohol verschaffen, maar met de hulp van hand langers speelde hy 't klaar, den koopman voor zyn goede geld drie vaten met water te leveren. Toen de monsters genomen wer den, kwam wel degeiyk aloohol uit de vatefl te voorachyn, maar dit werd, naar achteraf bleef, hierdoor veroorzaakt, dat ln het mid den van elk vatgat tot den bodem een met aloohol gevulde buis liep. Voor het overige bevatten de vaten evenwel water, niets an ders dan water. Tegen den beklaagde, die een ongunstig verleden heeft, vorderde het O. M. slechts zeven maanden gevangenisstraf met aftrek der voorhechtenis. De beklaagde, die ont kende, ging in hooger beroep. Donderdag wees het Gerechtshof arrest in deze oplichtingszaak. Het Hof vernietigde het vonnis. Opnieuw rechtdoende, verklaar de het beklaagde, zij 't dan op grond and'RTA W1-• van andere bewijsmiddelen, schuldig aan oplich ting en veroordeelde hem tot één jaar gevan genisstraf. Een agent van politie te Soest had! voor korten geleden een hond gekocht van iemand uit Velp. Nadat het dier een week by zyn nieuwen eigenaar was, wist het uit diens handen te komen en op de vlucht te gaan. Allerlei pogingen werden door den nieuwen eigenaar in het werk gesteld! het dier, dat in de Soester duinen en te Soester- berg rondzwierf te vangen, doch deze mis lukten, bUjkbaar omdat het beest in een nieuwe omgeving was en vreemde menschen zag. Na 3 weken zwerven, kwam de hond in Driebergen aan en liep eenige dagen ach tereen in den omtrek van een buitenplaats rond. De eigenaar van den hond, hiermede in kennis gesteld, begaf zich naar Drieber gen, alwaar ook den vroegeren eigenaar van den hond uit Velp wasc aangekomen. Deze wierp het dier, dat rondliep een worst toe. Na hieraan geroken te hebben, liet het beest, dat geheel vermagerd was, de worst liggen, doch liep naar zyn ouden baas toe, en ken de hem dadeUjk. Het vloog zijn ouden baas van blijdschap byna omver, en uitte wel ©en kwartier achtereen zijn gevoelens van vreugde.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6