p. p.a OOOT-INDIE. Verduistering. De oud-hoofdbureauchef van de Staats spoorwegen de heer F. W. K. is gearresteerd wegens verduistering van 46,000. .Het vonnis van den zeefcrflgsrnnd waarbij de officier van administratie le klasse bij de Koninklijke Marine, J. EL A. B. wegens ver duistering veroordeeld Is tot 2 jaar en 9 maanden gevangenisstraf met ontslag uit den militairen dienst is in' appèl door" bet Hoogmilitair gerechtshof bekrachtigd. SPORT. 4 Juli Laatste nederlaajrwedstrijd, waarvan de opbreiigst komt ten bate van de oude redders van schipbreukelingen. Om de Zilveren Reddingboot. Helder—Geel Wit, Aanvang half 8. Woensdagavond wordt de laatste nederlaag- wedstrijd om de zilveren reddingboot gespeeld. Helder 1 zal zich wel geheel geven en trachten' om Geel Wit grooter nederlaag toe te brengen als H-R.C., hoewel we de H.R.C. een goede kans geven voor de zilveren reddingboot, want een 40 nederlaag tegen Geel Wit vinden wij een mooie prestatie. Er gaan praatjes door de gemeente dat G.W. Helder wel met grooter cijfers zal laten win nen; -tegen deze lasterpraatjes moeten wij ten sterkste protesteeren. Wol nemen wij aan, dat G.W., nu deze praatjes gaan, zich nog meer zal geven als in die vorige wedstrijden. Helder moet met 60 of 6il winnen, wil zij bezitter worden van het kostbaar kleinood., wat dus geen kleinig heid is. Alles bij elkaar genomen wacht ons dus Woensdagavond een spannenden wedstrijd en verwachten wij dan ook, dat het publiek in groo- ten getale naar den Bolweg zal gaan, om getuige te zijn van dezen laatsten nederiaagwedstrijd. Het Sted. Muziekkorps zal vooraf een rondgang door de gemeente maken. Sportvereenigimt „Texel". A». Zondag opening derr nederlaagwedstrijden niet Texel IZet 'M Op (Zaandam) Toeroombi- natie. Texel 2—de Mok. Postduivensport Door de volgende leden van de P.V. „Hollands Noordpunt" alhier werden de navolgende prijzen behaald in het provinciaal concours van Ghate- areaux, afstand 735 KJVf. 1. W. Dienaar le prijs, 945 M. p. min.; 2. J. M. Peters 2e prijs, 944 M. p. min.; S. idem 22e prijs, 860 M. p. min.; 4. W. Dienaar 34e prijs, 825 M. p. min.; 5. Ch. Taylor 44e prijs, 810,7 M. p. min.; 6. W. Dienaar 46e prijs 809 M. p. min.; 7. H. L. Mulder 50e prijs, 781 M. p. min.; 8. J. M. Peters 63e prijs, 603 M. p. min. le en 2e prijm, resp. 20 19 punten voor hef {kampioenschap)de 8e in de vereeniging was Maandags thuis gekomen, dus de eenigste van Maandag, welke nog voor prijs in aanmerking kwam. De le prijswinnaar was den Sen prijswin naar (Struijs van IJnmiden) 8 meter per minuut voor, voorwaar een mooi succes voor de Heider- •che sportliefhebbers. Maandag 9 Juli a.s. inkorven voor Bordeaux, waar ze Zaterdag 14 Juli gelost worden. Heit weer ie mooi, als het. maar niet te warm wordt Mis schien kunnen wij dan nogmaals een mooi succes boeken. Zooals allen weiten staat er voor den len prijs den zilveren beker; wie zal de eerste zijn, die dit mooie stuk wint? Allen veel succes. PB. Voor Ohatereaux waren 342 vogels In concours, de andere bijzonderheden heb ik reeds gemeld. Haarlem, v. A'dtuu n. Chili, arr. 5 Juli te Ant werpen. Amor, arr. 4 Juli v. Weet-Indlë te A'dam Brielle, vertr, 2 Juli v. Corral a, Yalparadso. Calypso, vertr. 2 Juli v. Trialdatf n. Havre. Kom Paketvaartmaateohappi]. Slbolga, arr. 8 Juli te Rangoon. üalcyon Lijn. Emmapark, v. Antwerpen n. Constantinopel, pasa. 5 Juli Gibraltar. Agnetapark, vertr. 2 Juli v. Oron n. Denemarken. HollandAmerika Lijn. Breedijk, arr. 3 Juli v. R'dain te Boston. Rotterdam, v. R'daan n. New-York, vertr. 6 Juli v. Southamptom. Maasdam, v. R'dani n. N.-Oxleana, arr. B Juli te Antwerpen. Veendain, v. R'dam n. Nerw-York, pass. Cape Race. HollandAustralië Lijn. Almkerk, ultr., arr. B Juli te Sydney. HollandBritsch-IndiS Lijn. Andijk, thulsr., vertr. 4 Juli v. Colombo. Hoogkerk, uitr., vertr. 4 Juli v. Rangoon. •J SommeJLsdijk, arr. 4 Juli v. Antwerpen te Hamburg1 l HolLO.-Asdë Lijn. (Oostkerk, thuisr., pass. 0 Juli Gibraltar. Rotrti, arr. 6 Juli v. Hamburg te Breinen. Banka, v. Carlshaonn n. A'dam, paae. 6 Juli Hol> tenau. HollandOost-Afrika Lijn. Karimoen, uitr., arr. 5 Juli te Port Soudan. Aludia, thuisr., arr. 6 Juli te Antwerpen. Meliskerk, vertr. B Juli v. Port Natel n, Delagoa- baai. HollandWest-Afrika Lijn. MLnerva, thulsr., pass. 4 Juli Sagres. Stella, thuisr., 5 Juli te Degoma ladend. Jaarstroom, uitr., pass. 4 Juli Dungeneea. Harmus, uitr., vertr. 2 Juli v. Dakar. SaturuuB, vertr. 4 Juli v. A'dam n. Hamburg. HollandZuid-Afrika Lijn Jagersfontein, vertr. 5 Juli v. Algo&baai n. Kaap stad. Rietfontein, arr. 6 Jnll v. R'dam te Algoabeal. Randfontein, uitr., arr. 4 'Juli te Las Palmas. Rotterdamsche Lloyd. Tjerima.1, uitr., pass. 5 Juli Perim. Buitenzorg, uitr., pass. 5 Juli Sagrea. Goentoer, thuisr., arr. 5 Juli te Suez. Kawi, arr. 5 Juli v. R'dam te Batavia. Wilis, uitr., pas®. B Juli Finisterre. Tabanan, thuisr., vertr. 4 Juli v. Sabang. Rotterdam—Zuid-Amerika Lijn Alcyone, uitr., vertr. 5 Juli v. Las Palmas. Stoomvaartmaatschappij Oceaan Polyphemus, vertr. 6 Juli v. A'dam n. Java. Automedon, v. Japon n. R'dam, arr. B Juli te Londen. Teiresias, v. Japan a. R'dam, arr. 6 Juli te Penong Maohaan, vertr. 4 Juli v. Hongkong n. R'dam. Neleus, v. Japan n. R'dam, arr. 4 Juli te Suez. Stentor, v. Batavia a. A'dam, arr. 5 Juli te Suez. Java—ChinaJapon Lijn Tjipenas, vertr. 1 Juli v. S&marang n. Hongkong. Tjileboett, vertr. 4 Juli v. Kobe n. Batavia. JavaBengalen Lijn Geylon, vertr. 6 Juli v. Galoutta n. Java. JavaNew-York Lijn StaidsdHjk, arr. 6-Juli v. New-York te Baltimore. Jullanndorp. 'Belanghebbenden -worden or hier aan her innerd dat a.a Woensdag zitdag zal worden gehouden voor 'betalingen van Rijksbelastin gen in de Openbare School te Julianadorp, des rum, van tot 4 uur. Wielingen. Aan Cornelis Wit is opnieuw voor den tijd van één jaar vrijstelling van den militairen dienst verleend wegens kostwinnerschap. Ingezetenen dezer gemeente, welke willen meedoen aan het Nationaal Huldeblijk ter ge legenheid van het 25-jarig Regeringsjubileum van H. M. de Koningin, haar aan te bieden en hetwelk zal bestaan in de restauratie van het Koor en de Graftombes van Oranje in de Nieuwe Kerk te Delft, kunnen giften alhier bjj den heer Burgemeester inzenden. Texel, 6 Juli De®e week werden van hier verzonden' 766 lammeren, 20 schapen, 9 varkens, 5 kalveren, 1 paard. Burgerlijke stond van Texel van 28 Juni tot en met 6 Juli 1923. ONDERTROUWD: Jakobus Jobannes Swindoren cn Guurtje Bakker. GETROUWD: Theodorus Hendrikua La wende en Comelia Evelina Spigt; Hendrik Smit en Mar- tha Witte; Willam Dooren. en Pauline van der Vis. GEBOREN: Barbara, d. v. Jaoobus Wlttto en Maria Gortrudi Herpers; Hendrica Veronica, d. v. Comelia Keijzer en N&antje de Graaf; Arie, v. Maarten Boon en Comelia Cathalijnitje Ver berg. OVERLEDEN: Wij brand Kooiman, oud; 83 jaar, echtgenoot van Moortje Verhoave. cdrtiekon zullen dan ook In staat zijn het debiet van dit werk te drukken. Want zoo zdjn wij nu eenmaal. AU art is quite usolees. Br. De Kanalisatie van West-Friesland, door W. KLooke. (Met 2 kaart jee). Druk kerij „West-Friesland", Hoorn. De heer Kloeke schreef naar aanleiding van het rapport der Westfriescbe Kanaal- vereeniging een brochure, waarin hij een pleidooi houdt voor een verbinding tus- scheh Hoorn en het Groot Noord-Hollandsch Kanaal, en verder verschillende kanaalver- bindingen ini NoordrHollandi ontwerpt Het Rapport der Kanaliaaüe»-commissie acht spr. te ver gaand. In ieder geval is, zoo zegt hij, de zaak weer aan 't marcheeren en dus bestaat de barna, dat het goede doel zal worden bereikt Verschenen is: „Hef Zangonderwijs op de Lagere scholen. Rapport uitgebracht aan ZJExo. den Minister van O., K. en W„ door den Nederiandscben VoJkszangboncL van MAREVEBERICHTEN. Men meldt aan de N. R. Ct, daf er in de eerste twee jaar nog geen sprake zal zijn van verplaatsing van generalen staf van Middelburg naar Vliasingen. Hr. Ma „Triton." Blijken' b}j het dep.«van Marine ingeko men bericht is de poütiekruiaer „Triton" Donderdag te Lorwick aangekomen. Off. van acLm. 3e kl. Jl EL Siegera, van Hr. Mo. Gelderland te Nleuwadiep, la bestemd voor dan dienst ln Oost-Lndië. OOST-INDIE. Geplaatst o. b. De Zeven Provinciën da off.- macb. 8e kl. J. Maats en G. van der Tok en de lult. t. z. 3e kl. L. J. Veldman en J. A. Rauws; b. d. m&rinekaz. Oedjoeng, de offl-mach. 8e kL D. Brouwer en M. J. Drijver. Overgeplaatst n. d. «narinok&z. Oedjoeng de lult k z. 2e kl. J. Tiseot van Patot. LEGERBERICHTEN. Overplaatsing. De kap. van de mil. adimin. H. Nijenhuls van het voorm. korps pantaerf.art, wordt met ingang van 1 Aug. overgeplaatst bij het rag. kust-art. VISSCHEBUBEBICHTEN. B Juli 1923. Aangevoerd door 32 korders: 2470 middeltongen p. «tuk 0.400.50; 1400 kleine tongen p. stuk 0.100.15; 40 tarbotten p. stuk 2.505; 60 kisten Betschol p. kist 815; 140 kisten kleine schol p. kist 27; 36 kisten schar p. kist 38A0; 8 kisten pietermannen pu kist 10; door roggenviescbers: 40 roggen p. stuk 0.82; door trekkers 10 tol geep p. tal B. 0 Juli 1923. Aangevoerd door 20 korders: 1200 middeltongen p. stuk 0.400.45; 600 kleine tongen p. stuk 0.15; 12 tarbotten p. stuk 3—6; 20 kisten zet- ecbol p. kist 7.5010; 60 kisten kleine schol p. kist 2—7; 14 kisten schar p. kist 3—4; door trekkers: 2 tal baring p. tal 2.60; 8 tal geep p. tal 8.90, Burgerlijke stand der gemeente Helder van 6 en 6 Juli 1923. BEVALLEN: M. O. Dekker-de Graaff, dL; G. Schoemaker-Kwak, z.; A. Jl Boxmeer-Medjerr, z.; C. Ran-van Herik, d. OVERLEDEN: J. O. ter Horst, v„ 48 jaar; B. J. Vader, v„ 49 jaar; M. Walbentier, v., 81 jaar. GETROUWD: C. Daniels en E C. Bouwhuis; J. Korens en L. Edelenboech; IJ. M. W. Lafeber en C. Hofman; P. Hertog en D. O. Gooeaene; G. M. van der Plaat en J. J. D. Kater. STOOMT AARTBERICHTEN. Stoomvaartmaatschappij Nederland. Riouw, thuisr., pass. 6 Juli Gibraltar. Prins der Nederlanden, thuisr., vertr. 6 Juli v. Algiers. Banka, vertr. 5 Juli v. Carlshanm n. A'dami. Koningin der Nederlanden, uitr„ vertr. 4 Juli Genua. Rotti, vertr. 4 Juli v. Hauuburg n. Bramen. Kon. Hollandsche Lloyd. Flandria, uitr., vertr. 5 Juli v. Las Palmas. Kennemerland, arr. 4 Juli v. Valparaiso te Val- divia. Waterland, arr. 6 Juli v. Antwerpen te R'daim. Drechterland, uitr., vertr. 5 Juli v. Rio Grande. Gelria, thuisr., vertr. 6 Juli v. Leixoes. Delfland, arr. 6 Juli v. Hamburg te A'dam. Rijnland, uitr., pass. 4 Juli Dungeneee. Zeelandia, thulsr., vertr. 4 Juli v. Rio Janeiro. Kom West-Indische Maildienst Helder, arr. 5 Juli v. A'dam te Hamburg. Prins der Nederlanden, uitr„ vertr. 5 Juli v. Mar dera. Cammieiwijne, thuisr., arr. 6 Juli te Havre. Oranje Nassau, uitr., pass. 6 Juli Floree (Azoren). Stuyvee&nt, thuisr., pass. 6 Juli Floree (Azoren). Agameumon, vertr. 5 Juli v. A'dam n. West-Indië. Ares, vertr. 5 Juli v. A'dam m Hamburg. MARKTBERICHTEN. ANNA PAUL0WNA 6 Juli 1923. Groote aardappelen 6—8.70; kledna aard appelen f 2.40420. BROEK OP LANGENDIJIK, 6 Juli 1923. Schotache muizen 4.706.20, ronde 6.60, drielingen 2.504.20, kleine 0.901 p. 100 K.G.; aanvoer 290,700- K.G.; boswortelen 440 6.10 per 100 boe, aanvoer 13,300 boe. LEIDEN, 6 Juli. Veemarkt Aanvoer 423 runderen, 130 kalveren, 147 «sim pen. Prijs: stieren 45, 160—610, kalf- en melk koeien 121, 230—530, varekoeien 88, 180—880, vette ossen en koeien 169, 165—670, vette kal veren 63, 66—170, nuchtere kalveren 67, 8 20 vette schapen 147, 40—62, lammeren 668, 17—29, magere varkens 315, 2450, varkens voor Londen geen, biggen 371, 9—17, alles per stuk. Vette ossen en koelen J 0.951.17, vette kal veren 0.90—125, vette schapen 8084 ct p. KjG. (schoon). UIT DEN OMTREK. GaKaataoog. Naar men ons mededeelf la in db laatst gehouden vergadering! van het fanfarekorps allantsoog besloten dm de contributie van 'kunstlievende leden en donateurs te verla gen van reqp. 2A0 op 1.60 en van 5,— op S.zulks in verband met de tegen woordige tijdsomstandighedaDL Naar we vernemen zullen Zaterdag en Maandag a.s. alhier ter plaatse oefeningen worden gehouden met vliegtuigen. Inkwar tiering van matrozen van de kustwacht en geniesoldaten had reeds plaats. Wanneer het weer eenigszins behoorlijk is zal er ver moedelijk wel publiek zijn hetwelk deze oefeningen belang zal inboezemen. Anna Paulowna. Aan A. Kromhout en Annie Visser, leer lingen der Middelbare Handelsdagsohool te Helder, werd het einddiploma uitgereikt Boekbespreking. Victor Margueritte, De Vrijgezellin (La garoaune). Vertaling van J. Eilke- m» de Roo. Rotterdam, J. van Leerdam, 1923. „AU art is quite useless". (Alle kunst is vol maakt nutteloos). Het is een van die sopihis- men, waardoor Oscar Wilde vermaard is ge worden, een van zijn tallooze paradoxen, die soms treffen door hun geest, maar ook vaak ergeren door hun negatie van alles, wat de waarde en beteekenis van het leven uitmaakt. Nochtans, om Wilde's bedoeling te be grijpen, is het noodzakelijk het citaat, dat deel uitmaakt van de voorrede tot zijn romai „the Picture of Dorian Gray", in zijn gehee1 te geven. Hier is het: „Zoolang hij het niet zelf 'bewondert, kun- „nen wij het iemand vergeven, dat hij iets „nuttigs maakt. Het eenig excuus voor het „scheppen van een nuutteloos ding is, dat „men het zelf onmetelijk (immensely) bewon dert Alle kunst is volmaakt nutteloos". Wilde' wil hiermede dus zeggen, dat een kunstwerk ontstaat uit den innerlijken drang van den kunstenaar, en dat an umd für sich dat kunst werk geen integreerend deed uitmaakt van ons maatschappelijk bestaan, in eerste en laatste instantie slechts den kunstenaar zei- ven toebehoort. Een stelling, waartegen nog wel wat in te brengen zou zijn. Waarom wij aan dezen paradox van Wilde dachten ondier de lectuur van het veelbespro ken, nu reeds berucht geworden boek van Victor Margueritte? Omdat in elk geval de nutteloosheid, de overbodigheid van dit werk, dat den schrijver een deel zijner reputatie en het kruis van het Legtoen van Eer kostte, evident is. Het is een merkwaardig verschijnsel, dat deze Hollandsche vertaling wordt voorafge gaan: a. door een inleiding van den vertaler, den heer Eilkema de Roo, waarin deze, iet wat pretentieus, de motieven uiteenzet, die hem tenslotte, na langen tegenstand, aan het dingen verzoek van den Neder] andschon uitgever, om het werk te vertalen, deden ge hoor geven, doch die het hoofdmotief me noemt: het hooge honorarium, dat de uitgever hem hoogstwaarschijnlijk voor deze vertaling heeft aangeboden, b. een voorwoord van den schrijver zeiven; c. een open brief van Ana tole France aan het Legioen van Eer, waar in hij Margueritte tegen de publieke opinie in bescherming neemt; d. een schrijven van Victor Margueritte aan hetzelfde ooilege, om mede te deelen, dat hij de afkeurende kritiek van dit hooge ooilege, dat hem uit de rjj der gedecoreerden schrapte, aan zijn laars lapt Merkwaardig, omdat in die vier bijlagen even zoovele bekentenissen van ongelijk liggen, en men de goê gemeente tracht gunstig te stemmen door een opeen stapeling van „getuigenissen". De Holland sche critici, die tot heden nog maar alleen te doen hadden met de origiineela uitgave, zjjn er geen van allen ingevlogen, want het boek had allerwegen een slechte pers. „Een vergissing", noemde de een het; de heer Jo bannes Tielrooy besprak het in fijn-ironi sche® geest als het boek van de „hande ling". Welke handeling zullen we hier maar in het midden laten. Waarom de heer Eilkema de Roo ten slotte bezweken is voor des uitgevers aan drang dit werk te vertalen? Hij zegt het im mers in zijn voorwoord: omdat hij in Moni que, la gargonne, „tenslotte het mededoo- gen van den schrijver vond, waarnaar hij zocht", en omdat hij „geëindigd is met een „vreugde te voelen, als voor iemand, die „men zeer genegen is, omdat zij uit haar „afschuwelijke nachtmerrie ontwaakt. Mo- „nique ontroerde mij" Het spijt ons, maar Monique heeft ons niet in het minst ontroerd. En wij 2ajn toch heusch wed vatbaar voor ontroeringen. Het is niet, omdat wij een figuur als van Moni que niet triest en tragisch vinden, en ook is het niet, dat wij ons niet verheugden in haar opstanding en loutering, maar enkel en alleen omdat Monique's levenslot en -bestemming niet -psychologisch door .den schrijver aannemelijk wordt gemaakt. Mar gueritte plaatst ons, bout portant, voor de feiten van haar afdwalingen, en zou nu wil len eischen, dat wij ons verheugden in haar eindeUjke stijging? Wij. weten van Monique niets absoluut uiots &f, dan alleen dit eene, dat ziji een vrijwillige, gemakkelijke proai is voor den man: hoe willen wij nu in vredes naam straks in haar loutering gaan geloo- Veinderdaad: het "boek is een mislukking, en de schrijver, die reeds een oeuvre van veertig werken op zijn balans heeft, had beter gedaan het daarbij te laten. Over de „secundaire" beteekenis het woord is van den heer Eilkema de Roo do zedenschildering van het moderne Pa rijs, zullen wij het maar niet hebben. Juist die'secundaire beteekenis zal voor den koo- per de primaire zijn, en gen honderd slechte Radio-berichten. Concert op Zondag1 8 Juli ma S6 uut n.m. door het radiostation P O G G van de N. V. Ned. Radio-Industrie, Den Haag, op een golf lengte van 1070 meter: L Mit Eikenlaub und Sebwertern, F. van Blom; 2. Versehmahte Liebe, Walzer, Paul Lincke; 3. Ouverture Piquo Dame,, Fr. v. Suppó; 4 En Douco, Foxtrot, M. Yvian; 5. Norclssus, E. Nevin; 6. Elfengefltlster, Max Rhode; 7. Fantaisia Carmen, G. Bizet; 8. Dtwaze Vrouwen, Foxtrot, Gerrit v. Weozel; 9. Schatz "WlaLzer, Joh. Strauss; 10. Au Bresil immense, Foxtrot, Teddy Moon; 11. Fantaisie Czardaa- fürstin, E. Kalman; 12. SuMka Marsch, Max Heineoke. Deze orchestnummere worden afge wisseld doro Paté- en giommophoonplaten. Het radiostation P C G G der N.V. Nederland- sche Radio-Industrie, Den Haag, geeft oo een golflengte van 1070 meter, Maandagavond 9 Juli van 911 uur een draadloos concert, met wel willende medewerking van de Haagsche Muziek- vereeniging „Oemona", afgewisseld door gramo- phoonplaten: 1. Frioden und' Freiheit (Marsch, H. L. Blankenburg;; 2. Lustepiel Ouverture, Kéler Réia; 3. Münehener Kindl, Karl Komzak; 4. Sain- som et Dalila (Air de Dalila), O. Saint Saëns; 5. Len, Eugen Hlldach; 6. 1'Ariéaienene, 2e Suite, G. Bizet; 7. Le reine de Saba (Cavatine), Ch. Gounod; 8. Chanson Trista, P. Tschaikowski; 9. Paranek, John Lindsay; 10. Husaren-Attaéke (Marsch), Max O schei t. Muzikale Omroep, uit te zenden met den zen der van P. C. G. G., Den Haag. Golflengte 1070 meter. Programma voor Donderdag 12 Juli an., aanvang 8 uur 30 n.m. Mevrouw N. v. (Tlooff v. <L Elff, viool; de heer H. Gregoor, zang; de heer Jean v. Cleeff, piano. 1. Aria der Sarastro No. 1 (zang), Mozart; 2. Pensee d'Amour (viool), Jean v. Cleeff; 3. Aria des Sarastro No. 2 (zang), Maaort; 4. Souvenir (viool), Drdla; 6. Seul, qui conait 1'Amour (zang, viool, piano), Jean v. Cleeff; 6. C'est passé (viool), Jean v. Cleeff; 7. Lied an den Abendstem (zang), R. Wa®ner; 8. Berceuse (viool), Jean v. Cleeff; 9. NEcris pas (zang, viool, piano), Jean v. Cleeff; Tritesse (viool), Jean v. Cleeff; 11. Jonge Liefde (zang), G. Maan; 12. Rioordanza, Jean v. Cleeff. (Radio-Express.) UIT DE NATUUR. Grutto's. Ook de Grutto's behooren thans tot de jachtvogels en. dit is voor die vogels nog zoo kwaad niet, want eerder mochten ze ook ge schoten worden, en dan mocht men ook na April de eieren nog rapen, wat nu niet meer het geval is. En nu do nesten gespaard wor den, doet dit meer voordeel aan dozen vo gelstand, dan het jachtgeweer er verminde ring in aanbrengt. Iemand, die meent nogal wat vogelkennis te hebben, bracht mij eens in opgetogenheid „een wulp mot oen rechten bek". De man, die meende, heel .wat bijzonders te hebben ont dekt, was erg ontgoocheld, toen ik hem een teekening liet aden, die erg op zijn vogel ge leek. Ziet men op eenigOn afstand een grut to, die niet in het zomerkleed! is, dan zou men hem, wanneer de snavel niet in het oog viel, nog wel voor een kleinen wulp kunnen houden, maar van nabij is zulks voor de genen, die hem eenmaal hebben gezien, niet mogelijk. Er bomen bij ons twee Grutfcosoorten voor. Een broedt bij ons, nl. de soort, die gewoon lijk Grutto of Limosa limosa (L.) genoemd wordt. De andere, niet bij ons broedende, doch wel in winter en zomer bij ons voor komende soort, heet Rosse Grutto of Limo sa lapponica (L.). De Grutto's hebben niet alleen veel over eenkomst met de wulpen, maar ook met de snippen, doch ze hebben langere pooien en deze zijn ook niet zoo tot aan de dijen met vederen bekleed. De oogen zijn aanmerke lijk kleiner en ook niet zoo achterlijk en niet zoo hoog in den kop geplaatst Ook zijn het dagvogels, die gaarne in troepen samenle ven en in de moerassige grasvelden in den broedtijd hun geluid, waarnaar ze hun naam hebben gekergen gedurig laten hooren. De gewone Grutto wordt bij ons in ver schillende tetreken ook Marei genoemd, ter wijl men hem in Friesland bestempelt met de namen Series, Schrier en Grieto en in Limburg met dien van Oversnip; in Twente noemt men hem wel Werp. Eigenaardig is het, dat de wijfjes dezer soort aanmerkelijk grooter zijn dan de mannetjes, zoodat men ze hieraan bijna steeds op het eerste gezicht uit elkander kan kennen. Het vederkleed, dat er des winters anders uitziet, dan in den zomer, is bij de sexen gelijk. Des winters vindt men een zacht bruingrijs op de boven deelen, op hals en kop, terwijl buik en borst, zoowel als de staart en een streep aan iédere zijde van den kop wit zijn. Des zomers vindt men donkere, dwarse vlekken en banden op rug en vleugels, terwijl het voorste gedeelte van den vogel tot over do schouders, den rug en de zijden fraai roestrood getint ia Doch steeds zijn de slagpennen zwartbruin met wit aan den grond, terwijl met uitzon dering van de kleine witte wortelhelft de staart zwart is; vandaar, dat de vogel, ter onderscheiding van de rosse soort, ook wel aangeduid wordt met den soortnaam aego- oephaal. De lange, bijna rechte snavel is roodachtig geefl en naar voren donkerbruin. De pooten zijn zwart. De jonge dieren zijn te kennen aan de donkergrauwe kleur der pooten en aan het vleesch-kleurige van den snavel.- Wanneer de jongen nog heel klein zijn, dragen ze een donzig kleedje, dat ros achtig is en op de bovendeelen voorz'en van eenigo zwarte lengtestrepen. Wie den Grutto in zijn liefd '.even leert kennen, kan opmerken, dat deze vogel zijn geluid op vier verschillende wijzen laat hoe ren. Men moet daartoe zijn in onze polders, waar veel hooi geteeld wordt en waar niet veel menschen wonen. Wanneer men daar op een mooien Mei-morgen verblijf houdt, zal men er kennis kunnen maken met do be doelde vogelsoort. We willen ons even verbeelden te liggen in het mooie hruingroeno harend gras, en in de lucht krioelt het van velerhande vogels. l>e kievit heeft het druk en laat zijn blijde ieuw-geluiden hooren; de Tureluur nikt en fluit zijn tu-tu-tu; mooie meeuwtjes kokke ren; sterns laten een doordringend „kierah" hooren; eenden kwakkeren in do rietslooten en d'e leeuwerikken tierelieren hoog in do lucht En zoo zouden we voort kunnen gaan met nog verschillende andere geluiden te noemen. Ze vormen te zamen een amalgama, en 't is niet gemakkelijk hieruit elk vogel geluid afzonderlijk te hooren. De pogingen er toe zijn evenwel interessant Hoort: „ta-griet, tagriet!'1 Juist, dat is een van de geluiden van dein Grutto. Dat maakt het mannetje, wanneer het hoog in de lucht aardig, regelmatige vliegbewegingen maakt, waarbij nu eens de eene, dan weer de andere vleugel omlaag gericht is. De vogel is dan in zijn „hum" en men kan er zeker van zijn, dat het wijfje ergens op de eieren zat Daar schiet een exemplaar van dezelfde vogelsoort in onze richting. Hij schrikt op en zet zach op een hekpost „Ti-a-ta, ti-a-ta" klinkt het en de punten van de lange snavel- kaken worden meer dan een halven decime ter van elkander bewogen, 't Is het waar schuwingsgeluid. Ook dit is en mannetje, wat we aan de grootte, of eigenlijk 'aan de kleinte wel kunnen, zien. En nu gaan we ver der het land in, en wanneer we het nest ge naderd zjjn, vliegen twee vogels angstig rond, af en toe in het gras plaats nemende, en scherp en angstig klinkt het Jiet, jietl" Ziet daar is het nest tuaschen het gras! Veel werk is er niet van gemaakt, 't Is een ondiep kommetje met een weinig droog gras, en daarop liggen' de vier eieren, netjes met d!e puntige polen naar elkander gekeerd. Ze hebben den vorm van kievitseieren, doch ze zijn grooter, grijsgroen van grondkleur en voorzien van donker en lichtgroene stippen. Zoo hebben we drie verschillende geluiden van den Grutto gehoord. Het vierde zullen we pas kunnen1 hooren, wanneer zijn kinde ren groot geworden zijn. Dan Men de oude vogels gedurig een gelaten „ti-joeh" hooren, als wilde ze er mede te kennen geven, dat de wittebroodsweken weder voorbij zijn en dat het huwelijk weer ontbonden kan worden. Of dezelfde vogels in het volgend1 broedseizoen weder een paar zuilen vormen? Wie zal het zeggenl? De Grutto is in onze streken een veelvul dig voorkomtnde en algemeen gekende vo gel. Ais de jongen groot genoeg zijn, om miede rond te kunnen vliegen, verzamelen de Grutto's uit dezelfde streek zich tot een of meer groepen, en ze leven gedurende vele weken aldaar gezellig te zamen. Men ziet ze dan meermalen, als het ware vergadering houden op dezelfde plaats aan een ondiep watertje of beekje en ook aan de kusten op de bjj ebbe droogvallende vlakten. Aan de menigvuldige gaten, die ze aldaar in den bo dem boren, zien we, dat ze ook op die ver zamelplaatsen naar voedsel, dat uit wormen, slakken en insecten bestaat, zoeken. lin Sep tember trekken de meeste exemplaren' naar warmere streken, doch ook enkele blijven hier aan de kust achter, om te overwinteren, zoodat de Grutto voor ons zoowel trek- Bid standvogel is. Over de Rosse Grutto een en ander in een volgend nummer. J. Daaldpr Dz. POST- EN TELEGRAAFKANTOOR Het hoofd- en het bijkantoor der poste rijen zijn geopend op werkdagen van 's mor gens 7.30 u. tot 's avonds 7.30 u. De telegraaf, gevestigd in het hoofdkantoor, tot 's avonds 9 uur. Des Zondags is 'het hoofdkantoor open van 8 u. m. tot 9 u. m. en van 1 u. a. tot 2 u. a.; het bijkantoor is op Zon- en feest dagen gesloten. De kantooruren zijn op werkdagen: a. Voor de frankeering, het debiet van postwaarden en de aanneming en afgifte van aangeteekende stukken, dagelijks van 7.30 u. v.m.7,30 njn. en Zaterdags van 7.30 u. v.m.6.u. n.m. De aanneming van aan geteekende stukken, waarvan geen expresse- bestelling wordt verlangd, heeft Zaterdags tot 3 u. nm. plaats. b. Voor den dienst der postwissels, qultan- tiën en rijksverizeikeringbank van 8.80 u. vjn.8 u. nm. o. Voor den dienst der Rijkspostspaarbank van 9 u. vm.7.80 u. nm. Zaterdags van 9.u. v.in.6 u. t>-ttt- d. Voor den dienst der pakketpost van 7.80 u. vm.7.80 u. run. Zaterdags van 7.80 u. vm.6.n.m. e. Voor den postcheque- en girodienst van 8.30 V TIT8 u. n-Tn. De lichting der stadsbrlevenbnssen heeft op werkdagen plaats des m 8.16 u., 's na middags 1.60 u en 5.10 u, en 's avonds 0.30 u. Bovendien geschiedt op Maandag en daags na een feestdag eene lichting des v.m. te 3.30 u. De op het station geplaatste brieven bus wordt 10 minuten voor het vertrek van iederen posttrein gelicht. De brievenbussen zijn respectievelijk ge plaatst aan de Javastraat, Brakkeveldweg, Stakmanbossestraat, Binnenhaven, Zuidstr., Ankerpark, Buitenhaven, Kruisweg, Molen straat, Koningstraat, Keizerstraat, Piet Heinstraat, Langestraat, Dijkshraat en Scha- genstraat. LAATSTE BERICHTEN. 'Londen. Uit Boekarst wordt gemeld, dat 63 personen gedood en 200 gewond werden bij een botsing tusschen een personen- en een goederentrein, welke Donderdag plaats had op de lijn BoekarestJassey. Drie wagons wer den in elkander geschoven. De meeste slacht offers zjjn 3e kL passagiers. In Londen hebben alweer 4000 dokwer kers het werk neergelegd. De toestand wordt echter beter want er zijn teekenen, dat te gen week-end de staking zal eindigen. De staking wordt echter nog voortgezet. De re- geering bereid maatregelen voor, om een voikomeq stillegging van het transport te voorkomen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 7