A.J.P's IJSPUDDING ÏÏSi l De R—«£«'5=0 1 Zwemmen leeren. OP EN OM HET BINNENHOF. NIEUW! met heerlijke gelei. Hevige brand te Gouda. Rlchard Straqss. LUCHTVAART. INGEZONDEN. Pro Senectute, GEMENGD NIEUWS. Blijkbaar is het onderzoek te Amsterdam I moeilijke vraagstuk gevonden kon worden^ in zake de berooving te Rotterdam nog niet doch men maakt voortdurend vorderingen, afgeloopen. Woensdag hebben eenige Rot- terdamsche rechercheurs iin gezelschap van I eenige manschappen der Centrale Recherche te Amsterdam huiszoekingen gedaan ten hui ze van den moeder van den reeds gearresteer-1 de glazenwasscher J. UIT DEN OMTREK. Behagen. Aangereden. dat men op de Zuid-Hollandsche eilanden D^LMRUBRIEK. InCwnM*«n MertedeeHnfl. Fa. QE8R. HQQQERDUL'N. Qevestigd 1870 Aannemersbedrijf van Schilderwerken enz Holdersche Glasvorzekering-MaatschapplJ. Machinale Verffabriek Glashandel Telef. No. 74. Middenstraat 18, HELDER De berichten over het verdrinken van men- schen bij het baden, die we vrijwel eiken dag opnemen, wijzen er nog weer eens op, dat het noodzakelijk is, dat de schooljeugd leert zwem men. Als iemand hetzij vrijwillig bij het baden of door een ongelukkig toeval in het water terecht komt, dan heeft hij aan alle wijs heid, die fiij op de school geleerd heeft, hoege naamd niets, maar dan komt het alléén te pas te kunnen zwemmen. Het allereerste dat men grootere en kleinere kinderen moet leeren is niet: jaartallen en aardrijkskundige namen en andere dingen, die ze misschien wel eens ooit zouden kunnen noo- dig hebben, heel erg misschien? maar wat ze moeten doen en nalaten en kunnen, om in het leven te blijven. De groepjes menschen, die eiken dag plegen te verdrinken, hebben ieder vele duizenden uren onderwijs gehad, waaraan zoomin zij1 als de maatschappij ooit meer iets heeft. Als men van die duizend uren er in totaal eens twintig (misschien nog minder) zou hebben afgeno men, om hen te leeren zwemmen, dan zou er nu geen energie in zee verloren gaan. Aan lichamelijke opvoeding wil onze tijd wel een en ander besteden, 'wel niet zooveel' als aan zuiver intellectueels, want de leeraren in lichamelijke opvoeding zullen minder salaris krijgen, dan die voor de intellectueels vakken, maar wat baat alle geld en tijd en geduld als de menschen niet leeren in het leven te blijven? De gymnastiek is nooit populair geweest in de scholen, zoomin bij de klasse-onderwijzers, die vak onderwijzen, als bij de schooljeugd en de ouders. Men zag er, naar we gelooven, het praotische nut niet van in. Maar van zwemmen zullen zoowel alle ouders als de kinderen het nut zeker inzien. In enkele steden heeft men daarom in plaats van gymnastiekonderwijs in den zomer zwemonderwijs ingevoerd. Dit nu moest algemeen worden. Op den leeftijd, waar op zoovele kinderen al of niet met verlof van de ouders te water gaan, moesten ze alle van schoolwege les in zwemmen krijgen. Dan zullen er niet zoo jammerlijk vele men schen meer verdrinken en de school kan dan tenminste eenmaal van haar leven met recht beweren, dat ze „opleidt voor het leven", d. w. z. voor het in-leven-bljjven. Over de beste wijze van organisatie van zwemonderwijs zullen de deskundigen, o. m. de onderwijzers en leeraren in lichamelijke opvoeding het hunne wel zeg gen, b.v. of de kinderen eerst moeten leeren „droogzwemmen" of dat ze dadelijk in het wa ter moeten, zooals men het vroeger ook altijd deed. Maar waar het hier op aan komt is, dat de onderwijsautoriteiten algemeen inzien, dat zwemmen de allereerste der „nuttige en gepaste kundigheden" is, die de school moet „aanlee- ren", zooals in een wetsartikel staat. („Hbl."). al bitter weinig verschil De „roode elementen" zijn allang tot bet Hoogerhuis doorgedrongen. Ze komen e: straks, uit kracht van de E. V., wéér in ruimere mate in. Thans, in de stervende Eerste Kamer van nu, zijn ze teruggebracht tot een bitter- klein groepje. Daar is mevrouw PothuisSmit, de grij zende dame, op beschaafden en bescheiden, nu en dan met een tikje-nadruk zich aanmel- denden toon, die de soc.-democratische ar beiderspartij vertegenwoordigt. Met „den machtige" uit de hoofdstad, den heer Wibaut, regenten-figuur van de roode garde, man van het kloek-autoritaire woord. En daar is nog mr. Mendels, ook, de roode jurist, de sar castische, de scherp-geestige, die de plaats had open te houden voor Riënzi, H. van Kol, wel' dra terugkeerend in den senatorialen kring Uit de Linksche gelederen was in den Se naat, zooals deze thans op de kentering, is gevormd, nog overgebleven de oude, wak kere, gonoegelijk-strijdvaardige veteraan, de Vrijheidsbonder mr. Smeenge, die zóóvele jaren met de liberale partij, in baar glorie periode, meêkampte in de Tweede Kamer. Er waren ook nog de vrijz.-democraten. De droge, veelpraterige prof. Van Embden. Maar de Linkschen weken schuchter terug.... Rechts had in de Eerste Kamer eene meerderheid van eventjes 41 op de vijftig.... „Belachelijk" noemde terecht de chr.-histo- rische senator baron De Vos van Steenwijk zukl een toestand En men mag 't een geluk noemen, dat daar aan nu te-langen-leste een eind is gekomen. Den Haag, 12 Juli. Van den stervenden Senaat. Zijn oorsprong. - De laatste week. In de hitte. Van de „uitvaarf. Nu is de oude Senaat stervende. De lijsten zijn ingeleverd voor de Eerste Kamer, zooals die zal zijn, voortgesproten uit de Even redige Vertegenwoordiging. En medio Juli is voor het laatst saêmgeko- men het oude college, gelijk het thans nog is. Zoo gansch anders toch nog dan het Lager huis, dan de Tweede Kamer, ook wel genaamd: het jongere zusje van den Senaat. Waarom: jonger? 't Is niet duidelijk. Ze zijn immers gelijktijdig geboren, de beide takken van onze Volksvertegenwoordi ging. Toen Van Hogendorp, in 1811, ont wierp zijn voorstel tot eene Grondwet voor het Koninkrijk der Vereenigde Nederlanden, dat hij zich dacht onderwijl nog keizer Napo leon hier de meester, de dictator was, met zijn broeder als balsturigen, welhaast wegge- siuurden „vasal", dacht Van Hogendorp zich een Nederlandsch Hoogerhuis naar het model van het Engelsche „House of Lords". Dat ging niet. Wij, in Nederland, hadden bijna geen feodalen, adel. De Eerste Kamer der Staten-Generaal werd in 1814 een kring van extra-deftigen. Waar in de hoog-adellijken als de Wassenaer's en Van Pallandt's slechts kleine minderheid vorm den. Verder waren Nederlandsche senatoren: de patriciërs, afstammelingen van de oude Re gentengeslachten, voormalige vijanden van de Oranje's. Voorname kooplieden. Hoogst-aangeslagenenl De Koning benoemde, in het tijdperk van het „persoonlijk régime", door Willem I uit geoefend, een deel van de hooge vergadering. Invloed ging er van de Eerste Kamer niet uit Na 1848 begon de gelijkenis met de „jongere zuster" sterker te worden. De grens van het boog-aangeslagen-schap werd hatelijk in veler oog. Heemskerk Vader bracht er het criterium bij van hooge en aanzienlijke betrekkingen bekleed hebben. Tegenover het bezit, „den geldzak", zeg gen de soc.-democraten, werd dus gesteld: het intellect. Ook deze maatstaf werd uitgeschakeld. Er restte: de getrapte verkiezingen. De Tweede Kamer werd gekozen uit het Al gemeen Kiesrecht, tenslotte schier zonder grens, van welken aard ook, uitgeoefend door Nederlandsche mannen, die den vjjf-en-twin- tig-jarigen leeftijd hebben bereikt. De Senaat wordt gevormd door de Staten der Provinciën, volgens hetzelfde criterium voor kiesbevoegdheid saamgesteld. De begrijpelijke vraag rees dus: wat is het verschil tusschen die twee colleges? Van Hogendorp's doel ruim een eeuw ge leden met het scheppen van een Neder landsch Hoogerhuis was: een data op te wer pen tegen „stoutigheden", roekeloosheid, over ijling, van de Tweede Kamer. Waarborg voor de hechtheid van dien „dam" verdween allengs! Tusschen de Eerste en de Tweede Kamer der IStaten-Generaal bestaat inderdaad thans In de week, begonnen op Dinsdag-avond 10 Juli 1923, is de Eerste Kamer, gelijk die thans is saamgesteld, tot het eind van haar 'bestaan gekomen. Op de oude, traditioneele manier. Zij begon het fragmentje-zitting met een avond-vergaderingetje. Aanvangend te 8.45 ure en eindigend te negen ure. Dat kost Vader Staat duiten in periode van oezuiniging. En niemand weet, waartoe dergelijke minia- tuur-zittinkjes dienenil Ze waren goed in tijd van te-laat aankomende diligences. Om te verhoeden, dat de hooge hee- ren des anderent-daags niet op tijd konden gaan confereeren. Ze zijn nu overbodig geworden, Daar zat wederom op dien Dinsdag-avond 10 Juli vóór het levensgroot geschilderd portret van Koning Willem II, in den rui men, breeden, hooggerugden fauteuil des Voorzitters van den Senaat, generaal baron Van Voorst tot Voorst. Met zijn vroolijk-joviaal gelaat, heelemaal opgekikkerd na zijn jong ste ziekte, de witte, geweldige piekknevels stijver, puntiger dan ooit. Om de Eerste Kamer zweefde de „besogne" van het adres van hulde, H. M. 'de Koningin in September aan te bieden, in „geheim ontwerp" te behandelen, Daartoe zou de Eerste Kamer den volgenden dag, op Woensdag 11 Juli, te halfvier ure in de sectiën bijeenkomen. En op dien Woensdag was 't geweldig warm!. Het kwik in de thermometerbuizen klom tot over de 85° in den schaduw. De arme Senaat was aemechtig van de hitte. De heeren hadden keurig-lusjre pakjes aan. Zij dronken telkens teugjes-water. Ze zuchtten. Ze dommelden. Zij hadden geen kracht en geen macht tot luisteren. En toch Daar was nog een heele agenda af te doen. Numero-een was op dien Woensdag 11 Juli, het ontwerp-Dienstweigering. 't Welbekende. En daar kwam de katholieke professor Ste ger. En hij hield een uren-lang philosofisch- theologisch betoog. De lange, bleeke, anaemische hoogleeraar bleek immuun tegen, onaandoenlijk voor de verzengende hitte. De arme senatoren sluimerden, snorkten^ worstelden tegen de versmorende hitte. Minister Heemskerk, met vuurrood, con- gestieus gelaat aan de groene tafel gezeten, plukte aan zijn witten knevel. Schudde het hoofd Prof. Steger hield, ondanks de Senegam- bische hitte, college. En na hem volgden: prof. Anema, de heer Verkouteren, de heer Van Lanschot, mevr. PothuisSmit. Baron Van Wassenaar sluimerde zachtkens. Minister Heemskerk wist er zich op de ge niale wijze, Z. Exc. van Justitie eigen, door te slaan. Men zal mij, vertrouw ik zeker in deze temperatuur van 90°—95° schaduw, ver gunnen de bijzonderheden over te slaan. Iets nieuws werd er niet betoogd. Prof. Steger wilde, dat de Regeering een proef had genomen met het uit den weg gaan voor alle denkbare subjectieve, persoonlijke bezwaren tegen den militairen dienstplicht. Exc. Heemskerk bracht daartegen in, dat men zoodoende afglijdt naar de anarchie, wat immers hetzelfde Is (o, Moskou!) als de geweldigste tyrannie, dwingelandij. Waarbij vergeleken het régime van een lam als tsaar Iwan den Verschrikkelijke nog is iets als extra- sentimentaliteit, met tranende overgevoelig heid overgoten Het Dienstweigering-ontwerp werd nadat de Eerste Kamer er den llen Juli van half- twaalf tot drie ure aan „besteed" had, zonder telling der senatoriale neuzen, goedgekeurd. Dien Woensdag zijn toen ook nog o. a. de Pensioenwetten voor het reserve-personeel der iandnmcht en van de Kon. Marine-reserve voor de Koninklijke sanctie rijp gemaakt. Evenals het verleenen van renteloos voorschot aan de Kon. Luchtvaart-Mij. Bij het ontwerp tot afschaffing van de z.g. strijkgelden bij openbare verkoopingen en verpachtingen bleef de Kamer steken. Makkelijk dit bleek wel heel duidelijk! zou minister De Geer dat ontwerp er niet door krjjgen. Vooral de Leidsche burgervader mr. De Gij- selaar, pakte geweldig uit tegen het afschaffen van de strijkgelden, waarvan hij duchtte od- viamming van de gokkerjj. De beslissing werd Woensdagmiddag uit gesteld tot 12 Juli. Dien dag zou de Senaat- huistoe gaan.. Maar: behalve het strijkgeld-ontwerp, waren er nog o. m. de wetsvoorstellen betreffende het salaris van Kamerlid-ambtenaar, het Hanze- ontwerp en de verhooging der college-gelden af te doen. Zelfs voor deze Eerste Kamer in haar ster- vens-ure, gegeven de onoverwinlijke praat- Iustigheid, haar nu eenmaal eigen, een zwaar parlementair menu! Inge«ym<Wi medwtedlng, gouden en zilveren balletjes er uoschon. Vooral de goudballetjee, die met koperbrons NIEUWbewerkt zijn worden zeer schadelijk geacht. Een sieraad der Tafel I (P I) Uit Gouda wordtt gemeld: Een hevige brand ontstond Donderdagmid dag in de autogarage van B. Toln, aan ae Wilhelminastraat Het vuur tastte zóó sne Ook de anti-revolutionnair De Veer bestreed om zi(dl heen, dat in korten tijd de autogara- Donderdag met alle kracht de afschaffing van I rre en de bovonwoning, bewoond door Brandt, de strijkgelden. Die van de hoofdgelden vond Ljrie huizen aan de Jan Kottensteeg, geheel, hij voortreffelijk, maar met de notarissen, di- de slagplaats en woning van J. de Jong en recteuren van hypotheekbanken, huizen-eige- de woning van den winkelier Hoogerwaara naars, enz. verklaarde die senator verwerping gedeeltelijk, uitbrandden. Vier gezinnen zijn van het wetsvoorstel vurig te wenschen. De daklooa Eenige waren niet verzekerd heer Westerdijk verdedigde het ontwerp. Del heer Van Hardenbroek sloot zich aan bij del Verduistering van 4500. zullen worden benadeeld. Ook de heer Blom- de den vroegeren viccKxm^ ^I^elaito jous zou tegen stemmen. Mr. Smeenge, de te Rotterdam Vrijheidsbonder, gaf óók voorkeur aan de af- dienstbetrekking van 4500 tot zes maanden stemming van het voorstel, waarvoor geen gevangenisstraf verminderd' met de proven- senatoriale meerderheid s/>hAAri +A kimmen I tieve hechtenis. 1 kunnen tieve hechtenis. Richard Strauss' nieuwste werk, een lichte, scheen te worden gevonden. x Mr. Van Lanschot verklaarde, dat z. i. de zaak der afschaffing van de strijkgelden _..HI welke ook deze senator bestrijdt in de Twee-1 vroolhfce "opera, „Schlagobers" getiteld, is ge- de Kamer zeer eenzijdig is behandeld. Hij be- reed eDb in studie genomen. Aangezien de kos- twistte ten sterkste, dat do landbouw door het I voor de monteering er zijn kostbare bal- ontwerp zou worden gebaat. letten noodjg op ^n miljard, achthonderd De „strijkgelden' moeten eruit gelicht. Prof. Imilioen kronen begroot worden, en de opera Van Embden gaf in overweging de toezegging djt Jbe(] er niet aan ten koste leggen kan, van eene novelle, de strijkgelden herstellend, he0ft zicg een bflnko0nsortium gevormd, dat nadat het voorstel zou zijn aangenomen. Sena- ds in staat geweest is ruim een miljard tor-notaris Haffmans voorzag van de afschaf. k t te fing der strijkgelden zeker in tijd van malaise1 niets dan booze gevolgen. Minister Heemskerk verklaarde niet te begrijpen, waarom men zoo veel waarde aan die strijkgelden hecht. Z. Exc. wilde ervan zeggen: „lis n'ont mérités „Ni eet excès d'honneur, „Ni cette indignitél De Fransche vlieger-luitenant Ginestet beeft, met zijn Vliegtuig, vergezeld door zijn „j.xi wik inulguiroi. .mecanicien, den afstand Setif naar Oasa- Op het advies-Van Embden kon de minister blanca over Melilla, d.w.z. 3650 K.M. in 24 niet ingaan. Althans, een bepaalde belofte uur en 40 minuten afgelegd, wenschte de minister niet te doen. Wel zou de Regeering volkomen vrij in dez j blijvend De veiligheid In de lncht de zaak der strijkgelden eventueel nog eens TTaagstuk der veiiigheid in de lucht Wat te verwachten was, geschiedde. Het ont- 1161 Mod^er voor^de luchL werp duikelde met 29 tegen 5 stemmenVóór ^XeldfSiê dat tusschen 1 Jan. 1922 waren: mevr Pothuis-Simt en de heeren noodlottige ongevalfcn Mendels, Westerdijk, Van Embden en Schön-| r1 ou j-»- f Al rit Da sMikiTAldU dn* trATAd! boven de Engelsche eilanden zijn yoorgeKO- De stAl gel en Zlin sewoDmeili 18 dooden waren daarbij te betreuren Mr. ANIONIO. doordien het ongeluk verbrandden. Het Ministerie wijdt in samenwerking met de Aero-nautische onderzoekings-commissie In verschillende gemeenten van Hollands Noorden komt weer vlekziekte onder de var kens vbor. Spoedige ineentlng is nu g&. wensohl De hoofdprijs in de verloting te Oosthul- zen, eene auto, Is gevallen op het gemeen schappelijk lot van de heeren A. v. d. O. te Barsingerhotm en N. K. te Wieringerwaard. Het Schager marktfonds ter verzekering van afgekeurd slachtvee, verzekerde in het 2e kw. vain 19(23, 522 runderen, waarvan in do openbare slachthuizen 6 geheel werden afgo. keurd. De ontvangsten bedroegen 4668.67, de uitgaven 8924,80; zoodat het kassaldo 743,87. IVoor dien ouderdom). Dezer dagen zal door middel van aanplak- nauwkeurig aandacht aan het onderzoek der verschillende maatregelen om het vlamvat ten van den motor te verhinderen. Het was De autobandieten. I niet te zeggen of een opplossing van dit Het resultaat was, dat zij gearresteerd I werd. Daarna werd huiszoeking gedaan i n Wij wezen er in ons vorig overzicht op, een zaak van toiletartikelen, die gedreven I dat tuberculose koeien gevaarlijk zijn voor wordt door de zuster van dén chauffeur, die mensch en dier. De melk van deze dieren mede debet was aan den brutalen roof. bevat tuberkels, zoodat ze als besmettelijk Drieduizend gulden werden hier terug ge- voor den mensch moet worden beschouwd, vonden. Zij verklaarde die in bewaring te Menig t.b.c.-patiënt, uit een beslist gezonde hebben gekregen van haar broer. Ook deze I familie heeft de gevaarlijke ziekte opgedaan vrouw is gearresteerd. Het tweetal is oe door besmette melk. Nu wordt er wel op ge- transport gesteld naar Rotterdam. I -wezen om alle melk slechts gekookt te ge- Ri-nnHcHostw biuiken, doch men bedenke, bij kooken, dat üranasuennng. dan ntot alleen de aantrekkelijke smaak van De rechtbank te Groningen veroordeelde de melk verloren raakt, maar tevens worden de jonge vrouw, vroeger dienstbode bij den de voedende bestanddeelen vernietigd, waar landbouwer D. J. Siccama te Zuurdijk, gem. door bare waarde voor zieken en zwakken Leens, wiens boerenplaats zjj in brand heeft grootendeels vervalt. Wij moeten een ande gestoken, wegens brandstichting tot twee ren weg inslaan om tuherkel-vrije melk te jaar gevangenisstraf met aftrek van 5 maan- verkrijgen: wij moeten melk van beslist ge- den preventief. zond vee gebruiken; dit beslist gezonde vee De caféhouder, die bij dien brand diefstal I tevens ook voor den boer van de grootste heeft gepleegd, is deswege veoordeeld tot 2[waarden. Zulke dieren leveren minder melk jaar gevangenisstraf met aftrek van een en verkrijgen zelden' een hooge slachtwaar- rnaand gevangenisstraf. de_ Voor een goed economisch bedrijf is een gezond beslag noodig. Het komt ons voor, Woensdagnacht omstreeks een uur is Voorne en Putten den juisten weg heeft in- iemand uit Schoten op de Zandvoortschelaan, geslagen^ om tot een gezond beslag te ko onder Zandvoort met zijn rijwiel tegen een men. Op genoemde ei' anden heeft men een automobiel aangereden meldt de „N. R. Crt." vereeniging opgericht genoemd: De Tuber- Hij bekwam verschillende hevig bloedende oulose Onderling Voorne en Putten, hoofdwonden. Dr. Varekamp uit Zandvoort Bij deze vereeniging, die nog geen jaar verleende hem de eerste geneeskundige hulp waarna hij werd vervoerd naar het St. Eliza- beth's Gasthuis te Haarlem. Het ongeluk is niet te wijten aan den auto mobilist, daar de wielrijder zonder licht reed en ook aan den verkeerden kant van den weg was. De toestand van de patiënt is zorgwekkend. Arme kleine. 't Vijfjarig zoomtjje van een familie te Wees- perkarspel, was met kersen naar buiten ge stuurd, terwijl de moeder binnen een ander kind hielp. Buiten stond een pot thee voor ongeveer twintig personen, die tijdelijk aan de waterleiding werkzaam zijn. 't Kereltje zette zich op hét deksel Dit kantelde en de jongen kwam in de gloeiende thee terecht. Wel schreeuwde hij hevig, maar omdat zoo iets meer voorkwam, werd er niet direct aan dacht aan geschonken. Deerlijk verbrand werd het kind eindelijk opgenomen. Na he vige pijnen bezweek de arme jongen. Het ijsverbraik. De ijsfabrieken te IJmuiden, die zeer ge troffen werden door den treurigen toestand van het visscherij bed rijf hebben nu door de warmte eten groot debiet gekregen. Alle fabrieken werken volle kracht om aan de aanvragen te kunnen voldoen. Te LJmuiden zag men zelfs meubeltrans portwagens uit het Gooi naar IJmuidem ko men om ijs te laden; dag en nacht dreunen de wegen van de mojortransportwagens, die het ijs naar alle mogelijke plaatsen in dien omtrek vervoeren. Gevaarlijk snoepgoed. Naar de heer E. van Waegeningh in het weekblad „Volksvoeding" schrijft, heeft de Keuringsdienst van Waren te Maastricht een groote partij jubileums-snoepgoed in beslag genomen, namelijk z.gm „dragées", die onder den naam „Riffles Schot" door een onzer Klotste suikerwerken in den handel waren cebracht. Het snoepgoed ziét er aantrekkelük uit, is verpakt in doorschijnende kleine zak jes van ongeveer 40 gram, die met een gou den koordje zijn dichtgemaakt en bestaat uit suikerballetjes in de nationale kleuren, rood- wit-blauw-oranje, met bovendien de noodige bestaat, zijn reeds 40 fokkers en veehouders aangesloten. Het vee van ieder der leden wordt en werd met tuberculine onderzocht Dit onderzoek moet jaarlijks worden her haald:. Krijgen de ingeente dieren na de in spuiting eene verhooging van temperatuur, hebben zij dus op tuberculine gereageerd', dan is de ziekte geoonstateerd en is het lid volgens het reglement verplicht, het aange taste dier zoo spoedig mogelijk op te ruimen. Zoo hoopt men langzamerhand geheel tuber- culoos vrije beslagen te verkrijgen. Door schriftelijke bewijzen kan de eigenaar ge zonde beesten verkoopen en infectievrije melk leveren, waardoor vee en melk eene hoogere waarde verkrijgen. In Hollands Noorden, zoowel als overal elders, kan men dit ook. En dan zal eenmaal de strijd voor hetzelfde groote doel de overwinning ge ven. Te Séhagen stond Donderdag de markt onder den invloed van de hitte. Dit was bij alles van invloed. Vette koeden iets minder, 1.20 krapaan voor le klas. Melk- en kalf- koeien stug, iets lager. Vette schappen iets minder. Na de hitte kwam hier nog bij de staking in het vleeschbedrijf, voor Londen alleen was dit ruim 2000 man. Slagersscha pen met kleinen aanvoer 40 45; lamme ren 20 30. Vette varkens liepen onder de markt nog terug. Slotprijs voor goede slachtvarkens 56 h 64 cent p. K.G. Biggen stug en lager; ziektevrees telt hierbij zwaar. In het 2e kw. van 1923 werden op d'e Scha ger markt o.im aangevoerd 373 paarden 508- 25 stieren 49; 1460 gelde koeien 1683; 880 gel de vette koeien 1273; 813 melk- en kalfkotacn ï^mvaarzen 129; 889 pinken 4^ S nuchtere kalveren 1764: 3036 lammeren 8137 771 vette schapen 189; 1&12 overhoudend RfiS 1868 biggen 1433 67 magere vXeS^q.' 126.563 kipeieren 177.640; 47651 oendmor^' Het cijfer achter dén aanvoer geeft den aan voer aan van het 2e kw. 1922. Sta?'4"1»' «>8 op K». biljetten op de gewone plaatsen en van aan sommige adressen te verzenden brochures ge. vraagd worden om te helpen den last des ouderdoms te verlichten, door eene bijdrage te geven aan de Vereeniging „Pro Senectute", gevestigd1 Heeremgracht 174, Amsterdam. De genoemde Vereeniging stelt zich ten doel de oprichting van Tehuizen voor ouden van dagen uit den beschaafden kring. De bedoelde biljetten en brochures geven voorts voldoende toelichting op de onderwer- pelijke zaak, maar toch is het, naar onze mee ning althans, niet overbodig om door middel van de pers het goede doel bij de lezers aan te bevelen. Zeker, wij weten, dat ér in den tegenwoor- digen tijd voor allerlei doeleinden veel wordt gevraagd en ook dat het geven voor vele doel einden nuttig, soms dringend noodzakelijk ia Maar een meer dringende noodzakelijkheid dan die om dé arme ouden uit beschaafden kring te helpen zouden we ons moeilijk kun nen indenken. Immers hoevelen van hen heb- oen niet een kommervol bestaan, waar zij vroe ger van hun bescheiden inkomentje, hetzij dat voortsproot uit een klein vermogen, hetzij het op andere wijze werd verkregen, konden leven, doch nu daartoe niet meer in staat zijn, omdat de waarde van het geld zooveel is gedaald. En nu die toestand voortduurt, wordt het lot dier ouden van dagen hoe langer hoe zwaarder, de behóefte om hen te helpen bij den dag urgen ter. Honderden hunner lijden stille armoede, ook al omdat zij niet gewend zijn om hulp te vragen en dat dus ook nu, al wordt hun lot nog zoo tragisch, niet zullen doen. Nu weten wij, dat er veel voor te zeggen zou zijn, dat de Staat alle ouden van dagen zooveel mogelijk hielp, maar waar dat nu eenmaal nog niet het geval is, is het, meenen! wij, een mo- reele plicht van allen, die daartoe in staat zijn, aan het doel, dat „Pro Senectute" zich voor oogeü stelt, mede te werken. Datgene wat in Duitschland en Zwitserland op dit gebied is mogen gelukken, kan, wanneer velen hun medewerking verleenen, ook hier slagen. W. HOUWING. O ADRLAANSE. Helder, Juli 1923. Alles betreffende deze rubriek te adres- seeren aan: Den Damredacteur der Heldersohe Courant, Valeriusstraat 64huis, Amsterdam. OPLOSSINGSWEDSTRIJD. Te beginnen met deze rubriek zal ik iedere week vijf keer in totaal twee problemen plaatsen, allen ontleend aan „Mes loisirs" van M. J. Bergier. Iedere goede oplossing geeft een punt in den oplossingswedstrijd. Uiterlijk 25 Augustus moeten de oplossingen in mijn bezit zijn. Men kan dus met het inzen den der oplossingen wachten totdat alle pro blemen zijn geplaatst en dan alle oplossingen tegelijkertijd inzenden. Dat bespaart porto. Zij, die niet alle oplossingen hebben gevon den, doen goed met hun antwoorden toch in te zenden. Want het is in 't geheel niet zeker, dat alle problemen goed opgelost worden. Men kan dus zjjn kans wagen! Als prijzen worden damwerken uitgeloofd. In het geheel worden dus tien problemen geplaatst. Wedstrijdprobleem No. 1. ~WM. mmm ,„^^1^ifÜ Stand in cijfers: Zwart: 7/9, 11, 12, 14, 15, 18, 20, 23, 28, 29 en 45. Wit: 16, 25, 26, 27, 34, 36,138, 39, 41, 43, 48 eni 50. Wedistrijdprobleem No. 2. Stand in cijfers: wT; «L 6. MO. 12.14, 18», 24. 25 en 80. 48 en 60. 83, 37, 43, 44, 47,

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2