l[ COURANT Tweede Blad. VAN ZATERDAG 14 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te s-Gravenhage slaagde voor het Ma- chlniflten-examen,, diploma B, de heer P de Boer alhier. Zeevaartschool alhier. Toegelaten tot de voorbereidende klasse: J. Kerkhoven; J. Leijen, M. A. Smits; H. W. iieskens; A. Bruyn; J. Bennink; M. de Beurs; J. M. v. d. Vlies; J. Besier; H J. Bur ger en O. A. Zagt. I Eindexamen R. H. B. S. B j. c. 'Geslaagd zijn de dames: M. J. Ballintijn, M. Swart, A. Velderman, Joh. Rusting, en de hoeren G. Kuiper, S. J. Dokter, H. Schol, C. Ouwehand, N. J. Bruin, J. C. Meershoek, L. Zwaan, G. F. Camper™ J. T. Noot, C. L. W. Fock, B. A. O. Ballintijn. Handelsavondschool der A. H. W. V.* Men schrijft ons: Vele ouders beschouwen de Handelsavond school nog steeds als een inrichting, die uit sluitend opleidt voor den „handel". Toch is dit niet zoo. Deze school is zeer geschikt voor leerlingen, die b.v. alleen hun algen ec ontwikkeling willen vergrooten of het geleerde op de L. S. willen (onderhouden en uitbreiden. In de lagere klassen wordt onderwijs gegeven in Nederlandsch, Schrijven, Rekenen en de Vreemde Talen. Het onderwijs in de speciale handelsvakken begint pas later, als er ©en goede grondslag gelegd is. Toegang hebben alle leerlingen, die de lagere school met goed gevolg doorloopen hebben; die uit het zevende leerjaar kunnen in de 2e klas geplaatst worden. Het schoolgeld bedraagt 2.per maand, voor minvermogenden 1.—voor onvermogenden nihil. Het onderwijs wordt hoofdzakelijk gegeven gedurende de wintermaanden, nJ. van 1 Sep tember tot 30 April. De aanmelding kan plaats hebben a.s. Maan dag en Dinsdag van 7—9 uur in de M.U.L.O.- school, Molenstraat Verzuimt niet uw kinderen aan te geven; het is toch waarlijk beter voor hen, dat ze 's avonds nuttig onderwijs ontvangen, waarvan ze later kunnen en zullen profiteeren, dan dat ze hun winteravonden nutteloos doorbrengen. Verloren tijd komt nooit weerom! Naar men ons mededeelt heeft de heer I. de Jonge, Breewaterstraat 34, voorzitter van het Stedelijk Muziekcorps, als zoodanig be dankt Brieven Hr. Ms. Tromp en Heemskerck. De Directeur van het Postkantoor alhier deelt mede, dat de verzending van volledag ge frankeerde brieven en andere stukken voor Hr. Ms. pantserschepen „Tromp" en „Heems kerck" geschiedt als volgt: a. naar Bergen (Noorwegen) op 17, 18, 19 en 20 Juli per trein van 7.25 av. van Helder. (Laatste bus kantoor 6.50 av., stadsbussen derde lichting). b. naar Drontheim op 24, 25, 26 en 27 Juli per trein van 7.25 av. van Helder en op 29 Juli per trein van 6.49 morgens van Helder. (Laat ste bus kantoor op 24, 25, 26 en 27 Juli 6.50 av., stadsbussen derde lichting; op 29 Juli kantoor 6.15 morgens, stadsbussen vierde lich ting 28 Juli avonds). In de Donkere Duinen. Wij waren gisterenavond voor een auto tochtje geïnviteerd naar de Donkere Duinen. Zooiets overkomt een journalist wel meer, het geen niet wegneemt, dat het, bij deze buiten gewone warmte, een lang niet te versmaden buitenkansje is. Een .heerlijk, frisch windje was opgestoken en had de zoele warmte van den dag verjaagd. De ondergaande zon doorboorde een wolken sluier, die purper lichtte.... Heerlijk geurde het hooi in de weiden van ons polderland, de kalme rust van een wonderschoonen zomer avond was over de natuur gezonken, 't Was een avond uit duizenden. Waaraan wij het te dianken hebben, dat wij in dezen wonderschoonen zomeravond dezen autotocht maakten? ,De heer J. P. Klop had ons uitgenoodigd zijn nieuwe inrichting „Duinoord" eens te komen bezien, die heden wordt opengesteld. In een groote advertentie heeft de heer Klop er reeds kennis van gegeven, en nu vroeg hij ons eens een kijkje te willen nemen om persoonlijk on zen indruk ervan weer te geven. Laat ons aanstonds zeggen, dat het een open baring voor ons was toen wij het gebouw zagen opdoemen. Wij hadden ons een beschei den gebouwtje voorgesteld, dat daar was neer gezet terwille van de voorbijgangers, die er een oogenblikje verpoozen wilden. En ziedaar! wij kwamen voor een inrichting in grooten stijl, die, breed opgezet en smaakvol gestoffeerd, het badpaviljoen naar de kroon, zoo niet voorbij streeft. Hoewel met hout bekleed, Is het gebouw van steen opgetrokken, en maakt, door zijn smaak volle schildering van bruin met lichtgroen en niet het minst door zijn frissche bloemen, die langs den rand zijn geplant, een prettigen in druk. Zoo is, onverwacht, op deze zelfde plaats bereikt wat aanvankelijk de onbereikbare droom was der Economische Commissie: het badhótel in de Donkere Duinen. Weliswaar -is de naam hótel te weidsche de heer Klop heeft zijn stichting niet voor hótel ingericht, maar daar tegenover staat, dat de levensvatbaarheid op deze wijze ons onaanvechtbaar lijkt. Dit was waf wij hier noodig hadden, en dat het hier op den duur trekken moet, is o. i. buiten kijf. We hebben de prachtige wandeling er heen, en kunnen, na wat rusten, over de duinen binnen enkele minuten aan het strand zijn. Omgekeerd, kunnen wij langs zee loopen om dan, na den klim over de duinen, hier uit te blazen. Er zijn nog allerlei andere manieren, en het Heldersche publiek zal ze weten te ontdekken. Daar twij felen wij niet aan. Maar wij moeten den lezer nog even binnen leiden jn dit vriendelijke, landelijke verblijf. Een stevige trap voert ons naar boven, waar al dadelijk vóór den ingang een aantal tafeltjes met gemakkelijke stoelen staan. En wat het aardige ervan is: op de wijze van de Zwitser se berghótels heeft de heer Klop voor de al e stekende zonnestralen een grooten parasol op de tafel geplaatst. Ter linkerzijde buiten het terras van het gebouw, staan drie rustieke prieeltjes: knusse zitjes aanbiedend. Op de wijze van het Huisduiner paviljoen is ïondom het eigenlijke gebouw een terras aan gebracht met tal van plaatsen), terwijl uit den aard der zaak aan het verblijf binnen niet te groote ruimte is gegeven, omdat men het van het zitje buiten hebben moet. Dit is echter nog niet alles, ja, het is in vele gevallen nog lang niet het belangrijkste. Want er is achter het gebouw een speeltuin, en deze speeltuin is eeni paradijs voor de kinderen. Wel verre namelijk van een gewoon model tuin met den traditioneelen schommel, wip en wat dies meer zij, had de heer Kldp den goeden smaak het terrein in zijn oorspronkelijken staat te laten. Dat wil dus zeggen, dat de jongens en meisjes, die hier komen, de duinen vinden, zooals die ook nabij Huisduinen zijn, met dit verschil, dat zij op die duinen vinden: een heerlijke voltêge, zoo'n draaiding met lange touwen, dat wij, als de leeraar een goede bui had, op gymnastiek eens een enkele maal mochten gebruiken tot onze uitbundige pret. Verder: drie (zegge en schrijve 3) glijplanken, zoo'n soort bob-slee, waarop je bp een sleetje gezeten naar beneden glijdt. Verder: ik weet het niet allemaal, wippen en ringen, rekstok en andere heerlijkheden. Wat blieft u, is dat een speejjuin of niet? De zakelijke dingen zijn hiermede zoowat opgenoemd, maar ons enthousiasme over deze inrichting zoekt nog steeds een veiligheidsklep, want eigenlijk kan je er niet over uitgepraat raken. En, met de hand op het hart, lezer, heusch niet vanwege dat autotochtje. Want, al hadden wij dten heelen langen weg te voet af moeten leggen, en al wareni we in een ellendig humeur op „Duinoord" aangekomen: wat hier boven beschreven en omschreven is, blijft waar. Het is er verrukkelijk, verrukkelijk, verruk kelijk. Het geurt er naar hooi, de wijde wijdheid van Holland's weiden en Holland's luchten is er, de sereene rust van de velden. Maar wij moeten nog even naar het meeif nuchtere terug; vooreerst: de heer Klop, die hier een ruim terrein in erfpacht heeft, heeft ook zijn gebouw, zoo royaal opgetrokken, dat hij voor pensiongasten een drietal kamers be schikbaar heeft, en, zoo noodig, een depen dance kan zetten voor meerdere. Niet minder dan 2000 M'. kreeg hij van de Gemeente in erfpacht, met de vergunning voor een toegang tot de Donkere Duinen. Het gebouw is naar eigen ontwerp verva.ardigd1 door den heer P. N. van Os, de meubileering en stoffeering is Ioor den heer Van Praag verzorgd (zeer smaakvol!), terwijl de heer J. de Kok, Dijk weg, het verfwerk op zich nam, en, zooals wij reeds zeiden, hot geheel een alleraantrekkelijkst uiterlijk gaf. De waterverzorging baarde eenige moeite; hiervoor zijn eigen pompen geslagen, en voor berging en koelhouden moesten kel ders worden gegraven, hetgeen in het mulle zand een heele karwei was. De ligging behoeven wij den Helderschen natuurlijk niet meer uit te düiden, dat is de Strooweg nabij den Zanddijk. Zoo is uw verslaggever aan het eind van zijn latijn gekomen. Dat wil zeggen: hij zou u nog wel uren lang kunnen medenemen naar de dui nen, het polderland en de zee. Hij zou toe komstplannen met u kunnen maken omtrent een verharden weg door de duinen rechtstreeks naar zee, zoodat als 't ware dit „Duinoord1" een verlengstuk werdt van het badpaviljoen. Maar 't is welletjes: men moet zelf maar eens gaan zien, gaan genieten, zich gaan overtuigen, dat wat wij schreven, geen bluf is, maar de nuch tere waarheid, gelardeerd met wat enthousias me over de wijze, waarop hier tot den bloei en vooruitgang van de badplaats is bijgedragen. 25-jarlg bestaan van de R.ELB.S. te Helder. Zooals reeds eerder werd gemeld heeft zich hier ter plaatse een comité gevormd tot viering van het 25-jarig bestaan van de R. H. B. S. Thans is vastgesteld dat deze vie ring zal plaats hebben op Zaterdag 22 Sep tember a.s. Het voorloopig bestuur is als volgt: Aankomst oud-leerlingen te Helder met den trein van 11.20 van. Ontvangst in de wachtkamer Van het station. Rondgang met muziek door de stad, ontbinding van den stoet in de school. 's Middags receptie, te houden door Di recteur en Leeraren in de School. Na de receptie thé dansant in „Casino". Gemeenschappelijke maaltijd. 's Avonds cabaretavond in „Casino", ge volgd door bal. Ter bestrijding van de noodzakelijk te maken onkosten, moet een bijdrage van min stens 1.per persoon worden gevraagd. Na ontvangst van dit bedrag wórdt door den penningmeester een toegangsbewijs toe gezonden. Grootere giften zullen begrijpelijkerwijze in dank worden aanvaard. De prijs van den maaltijd bedraagt 3.50, zonder wijn. Deelname Is gewenscht. ODe echtgenooten van gehuwde reünisten zijn, onder inachtneming van de bovenge noemde financleele regeling, eveneens van harte welkom bij de feestelijkheden en den maaltijd. Het Comité is samengesteld als volgt: J. Zwart, Voorzitter; R. Th. Luyckx, Vice- Voorzitter; L. Grunwald, Secretaris, Bree waterstraat 69; Mej. J. Rusting, Secretaresse, Hoogstraat 68; P. C. de Boer, Penningmees ter, Weststraat 115; Dr. G. Bakker, O. Ouwe hand, G. F. Campagne, G. v. d. Most, N. J. Bruijn, leden. Daar niet alle adressen van oud-leerlngen bekend zijn, verzoeken wij dezen vóór 1 Aug. hun adres op te geven aan mej. J. Rusting, Secretaresse, Hoogstraat 86. t Stoombootverbinding Harllngen vla Texel. Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie wordt er met ingang van Woensdag 25 Juli a.s. een stoombootverbinding geopend op Hartogen via Texel. Nadere bizonderheden vindt men in de ad vertentie. Uit het Politierapport. Door een bewoonster van deze gemeente Is kennis gegeven, dat uit een houten loodsje, staande aan het strand tegenover het Badpavil joen, hetwelk door haar als kleedkamer werd gebruikt, een badhanddoek en portemonnaie met pi. m. 1.16 is ontvreemd. Donderdagavond te 11.30 uur is door een agent van politie terzake vischstrooperij aan gehouden een bewoner van de Oude Kerk straat. Drie palingfuiken en een zakje paling werden in beslag genomen, en proces-verbaal opgemaakt. GEMEENTERAAD. De verkiezingen van de leden der Eerste Kamer. Naar het'Nederl. coirrespondentiebureau in Dén Haag thans verneemt, zal. de verkiezing van de leden der Eerste Kamer gehouden wor den op 27 dezer. Het Rotterdamsche burgemeesterschap. Naar het „Hbl." verneemt, is de burgemees ter van Bussum, de heeir H. de Bordes, gepolst, of hij bereid zou zijn erene benoeming tot bur gemeester van Rotterd'am aan te nemen. De heer De Bordes behoort tot de anti-revo- lultionnaire party. Tramverbinding Alkmaar—Haarlem. De aanvaring van de „Johan Adriaan" en de „K VTH", Vreemde poli tien-kruisers. De Engelsche politiekruiser „Garry", een bewapende trawler, belast met toezicht op de Noordzeevisscherij, is Vrijdag te Amster dam gearriveerd. Vrijdagmiddag ls uit IJmuiden naar Am sterdam opgestoomd het Fransche politie- voortuig „Quentin Roosevelt". De „Quentln Roosevelt", die eveneens belast ls met het toezicht op de visscherij, brengt ieder jaar een bezotk aan Amsterdam, om daar den léden Juli, den Fransohen nationalen feest dag te vieren. DE WARMTE. Natuurlijk weer de warmte! Men praat im mers nergens meer over! Of liever: men spreekt niet zoozeer over de warmte, maar men ziet elkander meewarig aan als men hijgend' en blazend elkander passeert. De ironicus roept misschien, eens: „Mooi weertje, he?", de opti mist antwoordt-: „Nou, wat wil je dan? We heb ben er naar gesnakt!" Maar de groote massa voorbijgaande schepen zwijgt en zucht, hijgt en puft. Vanwege de warmte! 't Is dan ook wel buitengewoon! We hebben wel meer zulke warme periodes gehad', maar zoo onmiddellijk 'na een koude periode, is iets wat nog niet eerder geconstateerd is voor zoover wij weten. Er is trouwens aan dezen zomer nog meer merkwaardigs. Dat zijn namelijk de bui tengewoon zwoele nachten. In 1911 hebben we in de laatste helft van Juli en 't begin van Augustus ook zoo'n hitte- periode gehad. Toen echter was de atmosfeer .ets vochtiger en dus drukkender dan nu. Maar waarin de warmteperiode van deze gedenk waardige Juli 1923 zich vooral onderscheidt, zijn de hooge nachttemperaturen. In dit opzicht maken we een op meteorolo gisch gebied zeer zeldzame periode mee. Het is ondoenlijk een lijst te geven van alle, Ioor de warmte gemaakte slachtoffers. Wij lebben reeds vroeger uit een enkel nummer 'an een groot dagblad het aantal bij het baden ,'ërongelukte personen vermeld; welnu, dage- ijks komen dergelijke lijstjes voor, en helaas vorden ze met den dag grooter. Wij vinden in •én enkel nummer van de „N. Rott. Courant" hans niet minder dan 26 ongevallen vermeld, u het volgend nummer had alweer een heel ijst je, alle tengevolge van zonnesteek of '•armte. Enkele ervan mogen ter waarschuwing hier volgen. Te Emmer Compascuum is de vrouw van den irbeider D. na het, wellicht te snel, gebruik van 'en glas water, ineengezakt en overleden. Een vrouw, die over den weg fietste tusschen iarchen en Ruurlo, meteen kind in een nandje achterop het rijwiel, bemerkte plotse- ng, dat het kind, naar later bleek door de .varmte, was overleden. Ook te Helder zijn verschillende personen nwel geworden tengevolge der hitte. Wij ver- amen- van één sterfgeval. Woensdagmiddag .•erd de arbeider Van Eeten door een zonne leek getroffen. Alle pogingen om hem bij te •rengen, mislukten, ook nadat hij in het gem.- 'iekenhuis was opgenomen. Slechts even kwam lij wat hij kennis, zij het niet bij zijn volle be wustzijn, en overleed korten tijd later. De oor zaak van het ongeval moét hoofdzakelijk wor- ien toegeschreven aan het feit, dat genoemde. Van Eeten reeds op vergevorderden leeftijd was (72 jaar), eni, na den geheelen morgen in ie zon te hebben gearbeid, zich in de branden- !e zon in het land ter ruste heeft gelegd. Eerst l1/» uur later werd hij daar bewusteloos ge vonden. Het Kon. Ned. Meteor. Instituut in De Bildt meldt d.d'. gisteren. In verband met de van een ons niet bekende zijde verspreide berichten omtrent de „hitte golf" en de daarop gegronde waarschuwingen wordt medegedeeld, dat onzerzijds voor Don derdag geen stijging van temperatuur was ver wacht en deze ook niet is voorgekomen. Op 12 Juli was het maximum in De Bilt 34.6 gra den tegen 34.8 op 11 Juli. De nachtmaxima vóór en na 12 Juli waren 18.9 en 19.3. In ieder geval is een opvolging van twee derge lijke dagen nimmer voorgekomen, ook heden is hier de temperatuur te 11 uur zomertijd reedB over de 30 graden; zoodat de hitteperiode van 1911 thans vrijwel geëvenaard is. Woensdagnacht is het te Londen- de heetste nacht geweest sedert 23 jaar, Donderdag is het de heetste dag geweest sedert 12 jaar. De tem peratuur begon Donderdag met .80 graden in de schaduw, steeg in een uur tijds met 4 gra den en bereikte in den middag den stand van 90 graden. Zooals boven- reeds gezegd, vormt de hooge temperatuur van den nacht het bizondere van deze hitteperiode. De voor rusten bestemde uren brengen geen opluchting van beteekenis, de slaapkamers zijn vaak als ovens. Want al staan de ramen tegenover elkaar open en er is geen wind, hoe moet er dan verfrissching ko men? De minimum-temperaturen blijven des nachts steeds boven de 20° C., hetgeen in de meteorologische historie een groote zeldzaam heid vormt In het algemeen genomen blijven in ons land de temperaturen zich bewegen boven die van Engeland en die van west- en centraal Europa. Alleen uit het zuiden van Frankrijk komen berichten omtrent hoogere thermome- terstanden. Hoe druk het bezoek in deze warme dagen aan de gemeentelijke bad- en zweminrichtin gen is bewijzen de volgende cijfers. Het aan tal genomen zwembaden in de week van 28 Juli beliep: Inrichting aan den Nieuwen Diep 21937 mannen, 8334 vrouwen; inrichting aan den Schinkel 16300 mannen, 9390 vrouwen; in richting aan het IJ 12510 mannen, 5708 vrou wen. Dat is er nog maar één, helaas: (Het zwem bad der Marine is Slechts voor een beperkte groep bezoekers). Ondanks de geweldige drukte van deze da gen, was zwemmeester Vellekoop zoo welwil lend ons de cijfers hieromtrent te verschaf fen. Ze loopen over de maand Juli tot en met den iaden. Van de gelegenheid voor jongens en meisdes op Woensdag- en Zaterdagmid dag (3 cfents per bad) werd in totaal door 853 kinderen gebruik gemaakt, nl. op Zaterdag 7 Juli door 108, op Woensdag 11 Juli door niet minder dan 246 kinderen. Van de dag kaarten (10 cents-baden) werden 1877 ver kocht; op één dag (Woensdag 11 Juli) 3|5, Donderdag 182, gisteren 190. Week-abonne- menfcen werden er 282 genomen; Maandag 82, de andere dagen minder, maar toch gisteren nog 87 stuks. Tenslotte zijn er 58 maand- kaarten genomen in deze 18 dagen der maand. Ons dunkt, dat hiermede de behoed- te aan een inrichting als deze duidelijk ge demonstreerd is. Wanneer zullen wij eens 'eenige van dergelijke had-inrichtingen hier krijgen? Nu wij hier plotseling in een tropisch land zijn verplaatst, hebben wij daarvan in dub bele mate het ongerief. Noch onze kleeding, noch onze dagindeeling zijn daarop ingericht. De dames zijn thans de meest benijdenswaar dige schepselen van de schepping (met de hondjes natuurlijk); zij kennen niet de zware wollen en andere stoffen, die de heeren der schepping met zich mee moeten dragen, hun dunne katoentjes, waaruit de bloote armen en de onbedekte halsen steken, doen iederen man watertanden (vanwege de frischheid na tuurlijk). Maar naarmate de warmte aanhoudt, gaan wij ons aanpassen, en meer en meer inrichten volgens het leven in de tropen. Uit verschillen de plaatsen in ons land komen al berichten van verandering in de indeeling der dagwerk zaamheden. Men vangt vroeg in den morgen aan, en rust gedurende de warme middaguren. Gok op werkzaamheden hier ter stede is die regeling al ingevoerd. De machinezetters van onzi krant hebben op vernuftige wijze een ventilator aan hun machine geconstrueerd, die hen tijdens het gebruik heerlijk koel houdt; thuisgevaren marinemenschen halen hun Indische pakken voor den dag en wan delen daarmee rond. Natuurlijk is het'waterverbruik de afgeloo- pen dagen enorm gestegen. En op gevaar «.f, dat wij minder vriendelijke woorden naar ons hoofd krijgen, moeten wij toch zeggen, dat dringender dan ooit zuinigheid geboden is,* en onnoodige verspilling voorkomen moet worden1. In normale omstandigheden is het waterverbruik 900 1000 meter per dag; Vrij dag beliep dit reeds 1850 M3., zoodat het niet behoeft te verwonderen, dat de directie van de waterleiding heden, Zaterdag, weer „knij pen" gaat, en de kraan wat meer dichtdraait. En wij zijn hier in veel gunstiger positie dan Amsterdam, waar over het algemeen de druk veiel geringer is. Thans is daar eene regeling gemaakt, waardoor op enkele uren van den dag de druk ten volle gegeven wordt, ómdat anders de bovenverdiepingen verstoken blij ven van het nu zoo hoognoodige water. Van medische zijde verzoekt men ons eeni ge waarschuwingen te willen pubiiceeren, die voor deze warme dagen van belang ziin, spe ciaal voor kinderen. Men kleede ze thans niet te warm, ook zuigelingen niet! Meer drinken dan gewoonlijk schaadt niet, indien ditidan maar met overleg geschiedt en met kléine hoeveelheden tegelijk. Ook geve men <*een te koude dranken. Eten dringe men de kinderen niet op. Men hoede de kinderen, vooral de heele jonge, voor te felle zon; gevallen zijn bekend, dat door blootstelling aan te felle zon, talrijke blaren ontstonden; jonge kinderen) die nog nimmer aan het stand zijn geweest, mogen daar niet den geheelen dag verblijven. Ook volwassenen hoeden zich voor al te felle zon: onze blanke huid is niet ingericht voor buitengewone inwerking van de zonnestralen. Tenslotte volgen hier nog de cijfers, die om trent de warmte dagelijks door Rotterdam ge publiceerd worden. Thermometerstanden van Donderdag 12 Juli in graden Celsius: Groningen, Helder, Vlis- singen, Maastricht 23°, Rotterdam 25°; van Vrijdag 13 Juli: Groningen 24°, Helder 25°, Vlissingen 22°, Rotterdam 25°, Maastricht 26°. Regen is alleen gevallen te Be d'Aix (29 mM.) en hier en daar ïn het buitenland een onbeteekenende hoeveelheid: De temperatuur, welke in Engeland en Noor wegen weinig afwijkt van de normale is vooral in ons land, Noord-Frankrijk en aan de Oost zee buitengewoon hoog. Wat moet men doen als iemand door de warmte bevangen wordt, en wat doet men om dit ongemak te voorkomen? Het gebeurt nogal eens, dat menschen door de warmte van streek raken, hetzij doordat zij misbruik hebben gemaakt van alcohol, hetzij door vermoeienis, hetzij door honger of dorst. Het is een ouderwetsch idee, dat men in de warmte maar heel weinig moet drinken; men moet juist veel drinken, omdat men meer vocht verliest dan anders, en dat moet worden aan gevuld. Menschen, die te weinig drinken, loo pen veel meer gevaar een zonnesteek te krij gen, dan anderen, want een zonnesteek is ode veelal het gevolg van uitdrogen van het lichaam. Menschen, die onwel dreigen te worden, worden dikwijls vooraf gewaarschuwd door hoofdpijn, duizeligheid, gevoel van groote moe heid en dorst. Zulk een patiënt moet men, als hij flauw valt of dreigt flauw te vallen, op een koele schaduwrijke mek brengen, hem rustig met het hoofd naar beneden leggen, zoodat het bloed daarheen kan stroomen, en tegelijkertijd het hoofd aangenaam frisch maken, door koud water b.v. Het is natuurlijk ook geraden in zulke geval len bevoegde hulp in te roepen, want bij ondoel matige behandeling kan de zaak wel eens ver ergeren. BUITENLAND. DE CONFERENTIE TE LAUSANNE. Lausanne, 12 Juli. De tweede moeilijkheid, welke als de ernstigste wordt beschouwd, heeft betrekking op de concessies. (De eer ste betreft het verblijf van vreemde oorlogs schepen in Turksche wateren. Red.) Zondag moesten nog enkele concessies worden geregeld, bijv. die van Vickens Arm- strom, de Algemeene Spoorwegregie en de Turkish Petroleum Cy. Overeengekomen was, dat deze maatschappijen schadevergoe dingen zouden krijgen, als zij niet in haar vroegere rechten mochten worden hersteld en dat zij in geval van meeningsverschil in te toekomst een recht van voorkeur zouden genieten voor den duur van tien jaren. De Turken verklaarden in de eerste plaats, dat rechten van voorkeur in strijd zijn met de Turksche soevereiniteit. De Gealieerden stelden daarop voor den termijn op vijf jaar te bepalen en hiervan i Bij adres aan den Raad d.d. 8 Juni 1923 brengen d© firma Starrenburg en Boerdijk aanneemster van de te bouwen openbare lagere school aan de Van Galenstraat, en de metselaars, opper- en timmerlieden bij dien bouw werkzaam ter kennis, dat zij ernstig bezwaar maken tegeii het bepaalde bij alinea 5 van art. 27 van het bestek en voorwaarden voor den bouw van bovenge noemde school. Bij deze alinea is nl. bepaald dat er door dezelfde werklieden niet langer gewerkt mag worden dan 8 uur per etmaal en niet meer dan 45 uur per week. Volgens bewering van adressanten zou deze bepaling voor de werklieden finan- oieele schade opletveren. Zij verzoeken dan ook de bepaling zoo te wijzigen, dat iedere werkman per etmaal 81/» uur mag arbeiden. In verband met het door den Raad inge nomen standpunt in do vergadering van 21 November 1922, waarbij op een dergelijk verzoek van de ai'd. Helder van den Pa- troosbond voor de Bouwbedrijven in Neder land afwijzend werd beschikt, meenen B. en W. den Raad in overweging te moeten'ge ven ook op dit adres afwijzend te beschik ken. De Kamers van Koophandel té Haarlem te Alkmaar hebben met teleurstelling ken nis genomen van de geruchten, omtrent'de geheele of gedeeltelijke opheffing van lijn HaarlemAlkmaar der Noord-Zuid-Holland- sche Tramweg-Maatsichappij. Deze lijn toch is nog steeds voor het ver- kèer in Kennemerland onontbeerlijk, zoowel voor het personen- nis voor het goederenver voer. De bevolking van tal van gemeenten die niet aan het spoorwegnet zijn aangesloten is op tram als vervoermiddel voor een goed deel aangewezen. ■Het goederenverkeer in het bijzonder wa' betreft groenten, bloembollen, bouwmatéria len, ijzerwaren, geschiedt in hoofdzaak en bij voorkeur per tram. De ongunstige financieele uitkomsten var deze lijn zijn met het voorafgaande slechtf schijnbaar in strijd. Reeds geruimen tijd ls deze lijn door de exploiteerende Maatschap- niet met dezelfde voorliefde en oplettendheid behandeld als de beter rendeerende lijner van haar net. Van eenig streven om de noodlijdende lijr door een bijzonder doeltreffende exploitatie betere financieele resultaten te doen afwer pen, is niets gebleken, veeleer het tegendeel Deze taktiek heeft tengevolge gehad, da) zoowel het personenverkeer als het goederen vervoer ten deele andere wegen gezocht er ook gevonden hebben. Bij doeltreffende ex ploitatie, waarbij rekening wordt gehouden met billijke eischen van verkeer en vervoer, zou de voorkeur zonder eenigen twijfel aan de tram zijn en iade toekomst weder worden gegeven. v De Kamers voornoemd meenen in het be lang van handel en nijverheid in hunne dis- stricten krachtig te moeten aandringen op behoud van de lijn HaarlemAlkmaar Als één geheel. Mocht eloctrificatie van een ge deelte dier lijn in de> bedoeling liggen, dan vertrouwen de Kamers, dat die gevolgd zal worden door de electrificatie der geheele. lijn in de toekomst. Indien voorshands) slechts gedeeltelijk elec trificatie uitvoerbaar mocht zijn, veroorloo- ven de Kamers zich er op aan te dringen, dat in dat geval het goederenvervoer tusschen Alkmaar en Haarlem zoodanig geregeld zal zijn, dat overlading van goederen uitgesloten zij, m.a.w. dat de goederenwagens in bepaalde treinen tusschen genoemde eindpunten zul len vervoerd worde.n, onverschillig of de be weegkracht der treinen gdeeltelijk electrisch is of niet. Resumeerende hebben de Kamers voor noemd de eer Uwe Excellentie in welwillende overweging te geven bet daarheen te willen leiden, dat de tramlijn Haarlem—Alkmaar over het geheele traject in bedrijf blijve, al dan niet geheel of gedeeltelijk geëlectrifi- ceerd en met zoodanige regeling van het goe derenvervoer, dat dit tonder overlading van het eene eindpunt en van de tusschengelegen stations naar het andore kunne geschieden. De Raad voor de Scheepvaart deed Dins dag uitspraak betreffende de aanvaring van het zeilvisschersvaartuig „Johan Adriaan VL. 160 met de onderzeeboot „K VII De Raad is van oordeel, dat de oorzaak van het ongeval is gelegen i n de omstandigheid, dat men niet tijdig het igroene licht van de „Johan Adriaan" aan boord van de onderzee boot heeft gezien, vermoedelijk een gevolg hiervan, dat aan boord van laatstgemeld© boot alle aandacht was geconcentreerd op het licht van de „K VIII', waarmede men' ip ver hand moest blijven, zood at men met voldoen de op andere lichten hee:ft gelet. M Aan boord van de „Johan Adriaan mocht men er natuurlijk op vertrouwen, dat het vaartuig, welks witte licht men zag, als stoomschip voor den logger uit zou wyken; toch had men, ziende, dnt de peiUng steeds dezelfde bleef, tijdig beftooren te «takelen om de aandacht te trekken; gewoonlijk wacht men aan boord van vis scherschepen daar mede, tot het te laat is, hoewel de moeite gering is. De wachthebbende matrozen had den den schipper oneerder mwtenraiwn, terwijl indien de Johan Adriaan op het laatste oogenblik nog S.B .-roer had gegeven, de aanvaring, zooal niet voorkomen, dan toep minder ernstig was geweest, daar de vaartui gen elkaar kop op kop i tooiden hebben ge raakt. Ongevallen. Hitte-periode van 1911 geëvenaard. De Amsterdamsche badinrichtingen. De Heldersche badinrichting. Onze daglndeeltng. Het waterverbruik. Eenige waarschuwingen. De thermometer stand. Bevangen door de warmte.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5