E Alle glazen worden hier direct vervaardigd. Tweede Blad. J. HF". ULO O, v/h. FILBRI, VAN D0NDERDA6 26 JULI 1923. PLAATSELIJK NIEUWS, Den 2asten Jtül slaagden te Amster dam voor Mulo Diploma B, O. J. Brouwer, en voor Mulo Diploma A, F. Btranzki, leer lingen der Openlx Mulo Sobood a. dL Molen straat alhier. Ctoze plaatsgenoote, mej. J. O. M. Tange- riiick, is benoemd tot onderwijzeres aan de Oiir. .School, Koningstraat alhier. Den 24en Juli slaagden te Amsterdam voor M.U.L. O.-diploma B: G. Veenstra en H. A. Wesdorp, leerlingen der Openbare M.UX.O.-school aan de Molenstraat, alhier. Bjj het op 23 en 24 Juli j.L gehouden examen voor de hoofdacte slaagde onze plaatsgenoot, de heer J. Kramer Jzn., omder- wijizer aan de Ohr. M.UX.O.-9chool alhier. Onze vroegere plaatsgenoot, do heer H. Jongkees, werd dezer dagen benoemd tot Hoofd eener Ohr. School te Wormer. Tot leeraar lni het smeden en machine- bnnkwerken aan de Nijverheidsdagschool te Weert, is benoemd onze vroegere plaatsge noot de heer P. J. Korven Concert Stafmuziek. Morgenavond concert in de muziektent voor de Marineclub. Oorlogsblinden. Een tweetal Duitschens, vertrouwenslieden .van de Werkstatt- und! Versand-Geschaft der Eriegsblinden in Duitschland, maakt o het oogenblik een rondreis door ons land om de door die Duitsohe oorlogsblinden ver vaardigde schilderijtjes imitatie olieverf waarvan de opbrengst Strekken moet voor levensonderhoud dezer invaliden, aan den man te brengen. Wij hebben deze schilde rijtjes (gezien en kunnen verklaren, dat zi, hun geld 2.50 per stuk, het paar voor 4150) zeer zeker waard rijn- Voor menig een zullen zij een aantrekkelijke wandver siering vormen, en wij twijfelen er dan ook niet aan of velen zullen ex zich' oen' ol meer dere aanschaffen. Goedkoope trein. Op Donderdag Q Augustus a.s. zal een goedkoope trein 2e en 3a klasse rijden van Helder, Anna Paulowna, Schagen, Noord- Scharwoude, Heeihugowaaid en Alkmaar naar Zaandam en Amsterdam OH. en terug. Prjjzon voor heen en terug zijn: van Helder t/m Heerhugowaard 2e kl. 2.50, Bo kl. 1.75, van Alkmaar 1.75 en 1.25. De trein vertrekt 7.45 vjm. van Helder, 8.12 van Anna Paulowna, 8.28 van Behagen, en is te 9.32 en 9.50 resp. te Zaandam en Amster dam, en vertrekt des avonds 8.68 van Am sterdam, 9.12 van Zaandam om te 10.45 te Helder te arriveeren. Openbare Leeszaal en Bibliotheek. In de maand Juni werd de Leeszaal bezoch' door 715 mannen en 75 vrouwen, totaal 790 personen. Uitgeleend werden 876 studieboeken, 1645 romans en 837 kinderboeken, totaal 2758 banden. De navolgende werken werden aangeschaft: Aumülier: Kreuz und quer durche Reich der Lüfte. Beecher Stowe: De roos van den Liba non. Bergenroth: Die Schwaiz. De Boer: Van oude voyagiën, 2 dim; Durch ganz Itaiiën. Heimans: Het aquariumhoekje; IA Met kijker en bus. Van Hulzen: De belofte. Lehmann Het tuigen van schoenerschepen. Van Loe- nen: De dramatische kunst en ons tooneel. Long: Zonder geweer op jacht. Id.: Op herten uit. Mulder: Beginselen der electriciteit voor ce praktijk. Phifippona: Het zeilen. Id.: Onze watersporten. Roelofs: De practijk van hef schilderen. Rönne: Het geluksland. Van Sas: Grondbeginselen der Ned. Staatsinrichting. Shaw: Werken, 8 dln. Stracke: Onderzoek van voedings- en genotmiddelen. Vermeylen: Van Gazelle tot Timmermans. WoertMe e. a.: Tirol. Ten geschenke ontvangen: Diepen: De Romeinsche Katakomben te Val kenburg. Faubel: Vrijmetselarij en de orde van vrijmetselaren. La Lau: Helden der zee. Lu ger: In het stervende Wolgagebied. Gids voor Helder. Verslag v. d. Oommissie voor Beroepskeuze over 1922. Verslag van de Vakschool voor Meisjes over 1922. Verslag v. d. Ned. Vereeniging „Landverhuizing" over 1922. Uil hel Politierapport J. B., door de Amstordamscho politie aan gehouden en aan de politie te Helder over gegeven, daar hij verdacht werd zich schul dig te hebben gemaakt aan verduistering van een rijwiel alhier, is Dinsdag J.I., na het opmaken1 van 't prooes-verbaal wederom naar Amsterdam overgebracht en ter be schikking gesteld van do justitie aldaar, omdat hij zich aldaar schuldig had gemaakt aan verduistering van groenten. INGEZONDEN. Voor de oude redders van schip breukelingen. De prijsuitreiking voor de voetbalwedstrij den ten behoeve der oude redders van schip breukelingen is wegen?» -buitengewone omstan digheden uitgesteld tot a.& Woensdagavond. Namens het Oomité, C. ROETMAN. Correspondentie. Den heer J. T. alhier. Wij hebben geen aanleiding terug te komen op ons besluit °m geen beschouwingen over de afgeloopen verkiezingen meer op te nemen. Redactie. (o>— DB VLOOTWET. Over het ontstaan en het verloop der minis tercrisis, gevolg van het besluit van den Minis terraad om aan te dringen op spoedige behan deling der Vlootwet, ten einde die zoo mogelijk op 1 Januari 1924.in te voeren, is reeds veel gesproken en geschreven. Het gebeurde is e\ en onverwacht als ernstig en uit de vele pers stemmen, welke wij ook in ons blad deden hoo- ren, klinkt een ernstige grondtoon. Wjj achten het overbodig in herhaling te treden over de feiten, evenmin willen wij ons aan voorspellingen wagen. Merkwaardig is het, dat de Vlootwet officieel nog niet is besproken en het Nederiandsche volk er zich dooreenge- uomen sleohts enkele algemeenheden van her innert uit de vroeger gedane mededeelingeiL, dat nog voordat de zaak in détails naar voren komt, het al misloopt. Door sommigen wordt zelfs verondersteld, dat het niet eens -tot een openbare behandeling van het onderhavige wetsontwerp zal komen. Doch evenals het an dere uiterste, de bewering als zou de Vlootwe er desondanks toch komen, zijn dat slechts ver onderstellingen. Vast staat echter, dat het Nederiandsche volk voor een zeer moeilijk, doch uiterst gewichtig geval staat en dat de te nemen beslissing ver strekkende gevolgen kan hebben. Gewezen is reeds op de internationale zijde van het vraag stuk, in 't bijzonder op de v#houding tot den Volkenbond, dé belangstelling in Engeland en de ongerustheid in Japan over de bedoelingen! der West-Europeesche mogendheden in he Verre Oiosten. Nationaal staan wij voor de keuze beperking of uitbreiding der bewapening ©enerzijds en het geven van voorrang aan, sociale of militaire uitgaven anderzijds. Groot is dan ook de verantwoordelijkheid van degenen, die hierover moeiten beslissen en van hen mag worden geëischt, dat zij dit zullen inzien en er naar handelen. Hierover zoude nog veel te zeggen zijn, ware het niet dat wij op nieuw ons zouden begeven in veronderstel lingen. Zooals gezegd, de Vlootwet an und für sich is tot heden vrijwel buiten geding gebleven. Dat is maar goed ook, want daarvoor zal nog gedegenheid te over zijn, als het tot behandeling ir. de Staten-Generaal mocht komen. Dan za wellicht opnieuw de strijd tuaschon deskundi gen pro en contra bepaalde stelsels ontbran den en zullen de politici voor de nog moeilijker keuze gesteld worden bij' welk standpunt zi; zich zullen aansluiten, voor zoover zij tenmin ste niet principieel tegen elk stelsel zijn. Het overgroote meerendeel van ons volk is op maritiem gebied totaal ondeskundig en voor zoover het niet op principieele of andere gron den tegen de Vlootwet fs, zullen zij er van overtuigd dienen te worden, dat de deskundi gen een systeem hebben gekozen, dat ons land voor het offer van vele mlilioenen werkelijk een vloot verschaft, welke ook op den duur aan dé te stellen eischen voldoet. Populair ge zegd zal men. „goede waar voor zijn geld dienen te krijgen". Deze overtuiging bij- te brengen lijkt ons een zeer moeilijke taak en het zal ons benieuwen of en hoe men zich er van zal kwijten. Het is toch bekend, dat sommige deskundigen mee» nen, dat ens land nimmer op den duur een vloot zal kunnen bekostigen, die aan matige eischen blijft voldoen, want zeggen zij' dit vereischt doorloopende aanbouw om ver oudering te voorkomen en dit gaat boven onze krachten. Wij vermelden slechts dit gewichtige punt, doch behouden ons oordeel voor. 'Ziet hier eenige overwegingen van het vraag stuk nationaal bezien. Voor onze gemeente als eerste oorlogshaven 's er echter nog een andere zijde, die wij naar voren' wenscben te brengon, de plaatselijke. Onze stad staat of vait vrijwel met Marine ("annex Rijkswerf). Dit maakt voor onze ge meente het geval zooveel moeilijker en daarom is voor ons de te nemen beslissing van zeer In grijpenden aard. Het ligt toch voor de hand, dat aanneming van de Vlootwet vrij zeker de Marine nieuw leven zal inblazen, dat er meer vertier en meer indirecte vooruitgang het ge volg van kan zijn. Dit mogelijke voordeel voor onze gemeente mag natuurlijk niet leiden tot een voorbijzien en ondergeschikt maken aan r'e belangen van ons geheele land. Dit zal trou wens zeker niet gebeuren. Maar het zegt ons toch wat. Het zegt ons, r'at wij er onmiddellijk bij betrokken zijn, dich ter wellicht dan welke andere gemeente des Rijks ook. Wat er gebeuren zal, als deze Vlootwet niet in behandeling komt, niet of althans niet in dezen vorm wordt aanvaard, is niet te zeggen. Opnieuw zouden wij kunnen gaan veronder stellen. Sommigen gaan zelfs zoover om te spreken van liquidatie der Marine en op" wacht geld stellen van het personeel, doch daarover bestaat niet de minste zekerheid en is zelfs of ficieel voor zoover wij weten nimmer ge sproken. Dit gerucht is dan ook op z'n minst zeer voorbarig en onnoodig verontrustend. Natuurlijk zal de zaak in zekere richting zijn beslag krijgen; in welke valt momenteel zelfs niet te vermoeden'. Men zal dan ook goed doen kalm af te wachten en geen geloof te slaan aan praatjes. Daarvoor is de zaak te ernstig, vooral voor ons! D'e (New Yorfc) „Times", die de Neder iandsche vlootplannen bespreekt, geeft in overweging dat Nederland zijn maritieme belangen in een oorlog ln de Stille Zuidzee met de Amerikaansche slagvloot zal verbin den, en hoopt dat Singapore, dat volgens de woorden van Lord Grey tegen niemand! ver sterkt wordt, de houding van Engeland ln de herinnering roept, dat in den Napoleon- tischem oorlog de Nederiandsche koloniën vermeesterde, &g. uit voorzorg. De crisis aan Financiën. De parlementaire redacteur van „De Tele graaf" schrijft aan zijn blad: Naar aanleiding van een voorstel der com munisten aan de soc.-dem. Kamerfractie om te komen tot 'bijeenroeping der Tweede Kamer op verzoek van minstens tien leden (art. 58 reglement van orde) hebben wij inlichtingen ingewonnen naar het standpunt der sociaal democraten tegenover dit ook in „Het Volk" aanbevolen denfcjjpeld. Naar wij meenen te weten, hebben partijbe stuur, noch Kamerfractie de vraag reeds offi cieel in behandeling genomen. Op grond van onze indrukken echter omtrent de houding, tegenover het denkbeeld ln te nemen, kan met stelligheid worden gemeld, dat de sociaal-demo craten niet op het voorstel-Wijckoop zullen ingaan en dat ook hunnerzijds geen initiatief ot bijeenroeping der Tweede Kamer te wach ten is. Ingezonden Mededeelipg. Opticien - Hoofdgracht 73. Daarmede is de mogelijkheid, dat langs par lementairen weg invloed op het verloop van de huidige minister-crisis zal worden uit geoefend, vrijwel uitgesloten. Van andere frac ties toch is zulk een „voorstel van tien" niet te wachten. Voor September a.& gal dus geen ontmoeting tusschen de 'Tweede Kamer en de regeering plaats vindon. Het Indische blad „De Locomotief" betoogt in een artikel vóór de Vlootwet, dat Indië's blik thans naar Nederland gewend is. Nederland moet bewijzen-, dat het de verhouding tot Indië begrijpt; in dralen dreigt gevaar. Het „Handelsblad" verneemt, dat het bestuur van de R.-K. kiesvereeniging in den- rijkskies- kring 's-Gravenhage dezer dagen een verga dering zal beleggen, waarin het een vóór- en een tegenstander zal laten spreken over de Vlootwet. Het bestuur zal daarna een motie opstellen. Het schijnt, dat er in de kiesvereeniging een sterke actie gaande is tegen de Vlootwet. Wij' hooren tevens verluiden, zegt het blad, dat in andere rijkskieskringen actie van de Room- sche kiesvereenigingén te verwachten Is. Onder den titel „Een Wonderdokter" wijdt de Hoefijzer-correspondent van dit blad een© beschouwing aan de crisis, of liever aan de vele crises, die we in den loop der jaren hebben gehad aan verschillende departementen. Voor al het beeld'van het, nu welhaast vijfjarige, leven van het Ministerie-Ruys is dat van Iemand, die, zonder ziek te wezen, toch min stens elk jaar bedoikterd moet worden voor een pijnlijken aanval. De schrijver vreest, dat er, tegen de kwaal van het ministerieel© gesukkel, thans ©en ge neesmiddel staat te worden aangewend, dat hi; niet alleen erger zou achten dan de kwaal-, maar hem ook slechts een schijnmidd'el zou dunken, een wonderpraepnraat, dat een ernstig geneesheer niet voorschrijft. Hij meent n.li, dat de Roomschen, die In groote meerderheid de Vlootwet niet wen- schen thans, nu minister do Geer, dien zi; voornamelijk wegens zijn vrijhandel-sympa thieën, gaarne kwijt wilden, vertrekt, hun stem voor de vlootwet afhankelijk zullen ma ken van de komst van een tariefsminister, BINNENLAND. Hoogheemraadschap Noordh. Noorderkwartier. In do vacature-D. Koolman hebben dijk graaf en hoogheemradon van het Hoogr heemraadschap Noord-Hollands Noorder kwartier tot plaatsvervangend dijkgraaf uil hun midden aangewezen den hoogheomraac W. J; Kernkamp, te Edam. Het Jubileum der Koningin. Uit Kaapstad wordt gemeld: Het geschenk, dat Zuid-Afrika de Ko ningin der Nederlanden zal aanbieden ter gelegenheid van haar jubileum, bestaat uil een kostbare verzameling fotografieën van de schoonste oorden in de Unie. Er zal nog een goede som beschikbaar zijn voor een bijdrage tot het nationale hul deblijk. Herziening der Gemeentewet Ingediend is een wetsontwerp tot herziening van de Gemeentewet. Aan do memorie van toe lichting is het volgende ontleend: Geconstateerd wordt de zegenrijke werking der vigeerende wet, die nochtans wijzigingen moet ondergaan, wil zij zich aanpassen aan de veranderde tijdsomstandigheden. De Gemeen ten stellen aan haar bestuurders veel hoogere eischen dan vroeger, en daarop is de Gemeen tewet niet berekend. De gemeenteraden zijn overbelast met werk; een andere verdeeling van de bestuurstaak tusschen raad en burgemees ter en wethouders is, naar 's ministers mee ning, noodig geworden. De bestuursfuncties behooren voor ©en aanzienlijk deel over te gaan op burgemeester en wethouders, en de raad moet worden het regelend en centraliseerend college, dat de beginselen en lijnen aangeeft, waarnaar hij het bestuur wil zien gevoerd. Gaan de bestuursfuncties, die in de artt. 180 v. der Gemeentewet aan den raad zijn opge dragen, in haar algemeenheid op B. en W. over, dan zal dit college voor een niet gering deel worden bevrijd Tan den voorbereidenden arbeid voor de in don raad te behandelen zaken. Voor grootero gemeenten zou dan het aantal wethouders boven het tegenwoordig maximum cunncn worden opgevoerd, als dat noodig la wegens de uitbreiding der werkzaamheden. Voorts wil de minister ook den burgemeester iet recht toekennen, de van hem gevorderde medewerking te delegeeren op gemeente-amb tenaren. In de wijze van benoeming van den eurgemeester wenscht de minister geen ver andering te zien gebracht. De artt. 121 en 122 der Gemeentewet da-enen eniger te worden gemaakt, teneinde het moge- ijk te maken tot samenwerking van gemeenten te komen indien gemeenschappelijke belangen dit wenschelijk maken. Bestendiging van de gemeentelijke politie, nevens de rijkspolitie, acht het ontwerp wen schelijk. Slechts zal door een aanvulling van art. 176 de mogelijkheid1 worden geschapen, burgemeesters gezag op een andere autori teit te doen overgaan als de omstandigheden at wenschelijk maken (bijvoorbeeld bij te weinig doortastend optreden). Onder de algemeene beschouwingen over het politlevraagstuk beeft de Oommissie reken schap gegeven van de redenen, die haar heb ben geleid niet te tornen aan de tweede alinea van artikel 183 der Gemeentewet (het politie toezicht van den burgemeester op openbare vermakelijkheden, enz.). In onzen tpd van snel en gemakkelijk verkeer en veelvuldige open bare critiek is de schaduwzijde, aan de be staande regeling verbonden^ bij uitstek gering, De bepaling volkomen te schrappen, zou be denkelijk zijn, daar zij een heilzame preven tieve werking heeft, die niet behoort te worden prijsgegeven, 's Burgemeesters beslissing aan beroep te ondervangen zou weinig practisch zijn en bovendien de omzichtigheid en de ob jectiviteit, waarmede iedere burgemeester deze bepaling behoort te hanteeren, kunnen ver zwakken-. In het beleid van den burgemeester, aan wien zoovele groote belangen zijn toever trouwd, meent de Gemeentewet-commissie ook op dit punt voldoende vertrouwen te mo gen stellen. Waar het een enkele maal faalt, Is de ramp te overkomen en ligt bovendien dn ide critiek, die geoefend zal worden, een remedie tegen nieuwe afdwalingen, zoowel in de be trokken gemeenten als elders. De Minister kon zich inet den hier weergegeven gedachtengang volkomen vereenigen en stelt dan ook voor art. 188 in dit opzicht ongewijzigd te laten. Hieromtrent worden enkele wijzigingen voorgedragen, waarbij o. a. gemeenten boven 40.000 zielen de goedkeuring kunnen Ontberen ten opzichte van het aanvaarden van legaten, schenkingen, onderhands verhuren of verpach ten etc. Daarentegen wordt voor alle gemeen ten de goedkeuring voor geldleemngen, etc. ge handhaafd1. De voorschriften der Gemeentewet, die het financieel beheer der gemeente raken, bevre digen niet meer, omdat zij niet berekend zijn op de eischen, die aan dat beheer in den tegen woordigen vorm moet worden gesteld. De thans door den -minister voorgestelde wijzigingen in dé algemeene regelen der ge meentewet voor het financieel beheer hebben tem doel: de gemeentebesturen te verplichten tot een zoodanige inrichting daarvan, dat eeni duidelijk overzicht wordt verkregen zoowel van het beheer in zijn geheel als van dat der ver schillende zelfstandige bedrijven en diensten; de noodzakelijke, door de werking van artiké U4bis teloor gegane, eenheid in regelingen en vormen te waarborgen, en een streng enl' ge regeld toezicht op het financieel beheer te ver zekeren. De begrooting en dé rekening moeten zijn een begrooting en rekening van baten en lasten en van kapi-taal-ontvangsten en -uitgas ven; (en als- regel moet de balans het sluitstuk der rekening zijn. Aan een algemeenen maat regel van bestuur wordt het opstellen der mo dellen van begrooting, rekening en balans op gedragen. In verband met de schrapping der bepalin gen voor den ontvanger is in nieuwe bepalin fen het financieel beheer volledig aan B. en 'J. opgedragen. De Rotterdamscho burgemeester. Uit zeer betrouwbare bron verneemt de Telegraaf dat de benoeming van Mr. Dr. J, Wyterna, thans burgemeester van Dordrech tot burgemeester van Rotterdam vast staat en dat het Dagelijksch Bestuur der Maas stad hiervan door da regeering reeds is ver wittigd. Van andere rijde kwam het blad ter oore, dat de heer Wytema de benoeming inmid dels ia beginsel heeft aangenomen. Algent Ned. Vakverbond. Verschenen is het tiende jaarverslag van het Algemeen Nederlandsch Vakverbond, Het verslag begint met een overzicht van de verslagen uit de tien jaren, dat het Ver bond! bestaat. Het Verbond, aanvankelijk geheeten: Nederlandsch Verbond van Neu trale Vakvereenigingen, begon met vijl or ganisaties en telde na één jaar tien aange sloten organisaties met 8864 leden. Na vijp jaren was dit eren tal gestegen tot 6313. Op 21 April 1919 vond een reorganisatie plaats en kwam het Algemeen Neder landsch Vakverbond tot stand, door toetre ding vani verschillende neutrale organisa ties. Heit ledental steeg door deze toetre ding van ruim 10.000 tot ruim 140.000. Het hoogste ledlenoijfer werd bereikt op 1 Januari 1921 met 61.983. Daarna volgde een daling: 1 Januari 1922 "ftas het aantal 49.602 en bij het begin van dit jaar 46.769. De 48-urige werkweek. Naar „Het Volk" meldt heeft de afdeeling Zaandam der SJD.AJP. in een huishoudelijke vergadering de volgende motie met alge meene stemmen aangenomen: „Do afdeeling Zaandam der S. D. A P. enz. constatoorendo, dat punt 0 van hot gemoento- program ojn. den oisch bevat van Invoering van den achturendag en van den vrijen Zaterdagmid dag voor bet gomoentoporaonoel Heli loodswezen en de zakelijke bedrijfsbelasting. Men meldlt uit Vlissingen: Verleden- jaar heeft de naad afwijzend beschikt op heit verzoek van den minister van marine a. L tot ontheffing van den aan slag van het Nederlandsch loodswezen in de zakelijke belasting op| het bedrijf. He aanslag adi 1624 werd voldaan. Nu heeft de tegenwoordige minister van marine weer een verzoek ingediend tot ont- ïeffing van den aanslag, ad 1980. Terwijl verleden jaar het beroep gegrond werd op de overweging, dat het loodswezen geen bedrijf is in den zin van art.242e der Ge meentewet, komt het den tegenwoordigen minister voor, dat het loodswezen moet wor den beschouwd als een tak van openbaren dienst, welke ten doel heeft de -bevordering van een veiligen toegang van schepen van alle nationaliteiton tot de vaarwaters van ons land, voor de uitoefening waarvan ter bestrijding van de daaraan verbonden kos ten van personeel en materieel van die schepen een retributie onder die benaming van loodsgeld wordt geheven, en dat der halve het loodswezen niet is een -bedrijf als in het aangehaalde wetsartikel bedoeld. B. en W. handhaven hun standpunt van verleden jaar, dat ook van-publiekrechte lijke lichamen volgens de wet en haar tot standkoming die belasting kan worden ge heven. Waar de minister ©enerzijds de loodsdienst tot een staatsbedrijf wil maken, beroept hi| rich in dit geval o-p de wet op den loodsdienst van 20 Augustus 1869, doch Juist art 1 dier wet maakt van den dienst een monopolistisch bedrijf- B. en W. mee nen dan ook dat wederom het verzoek moet worden afgelwezen en de aanslag moet worden gehandhaafd Hel weer In Jnnt Evenals ln Mei strekte rich gedurende de geheele maand Juni ten W. van Europa een gebied van hoogen dmk uit, waarvan het centrum meestal ten N. of ten N.W. van de A-zoren gelegen was, meldt het maandover zicht van het Kon. Ned. Meteor. Instituut. Over N.W.-lijk Europa trok een vrij groot aantal meest ondiepe depressies. H. 1.1. war ren gedurende de geheele maand N.W.-üjke en in de derde dekade ook W.-Hjke winden veel talrijker dan gewoonllijk; in de eerste drie weken was de gemiddelde windkracht iets grooter dan normaal. Gemiddeld- over de geheele maand was de temperatuur overdag nuim 4°, het dagelijk- sohe maximum ruim 6° en1 het minimum 3 2° beneden de normaal; in de tweede dekade waren de afwijkingen nog iets grooter. De maand was derhalve nog veel kouder dan Juni 1916, de koudste Juni-maand sinds 1849, toen deze afwijkingen resp. ruim 8°, 4 8° en 2° bedroegen. Thans bedroegen de dagelijksche schommelingen gemiddeld slechts ruim 6° tegen nagenoeg 9° normaal. Den 19en kwam nog nachtvorst voor en werd op eenige plaatsen in het W. en N. een lager minimum der luchttemperatuur be reikt, dan in vorige jaren was voorgekomen; te Akkrumi zeflfs 0.8° O. De hoeveelheid neerslag gemiddeld! over 't geheele land be droeg 48 mM. tegen 67 mM. normaal; in de laatste twee weken kwam weinig regen voor. Onweer werd in deze maand nagenoeg niet waargenomen. Het aantal uren met zonneschijn gemiddeld over de vijf hoofdsta tions bedroeg sleohts 111 tegen 184 uren normaal; de drie dekaden telden resp. 88,85 en 43 uren. Het geringst aantal -uren in Juni te De Bilt sinds 1899 kwam in 1907 voor met 9.8 uren. 25,000 tons droogdok. Zaterdag bus. zal van de nieuwe werf der Nederiandsche Scheepsbouwmaatschappij aan de Noordzijde van het IJ te water gela ten wonden de helft van een drijvend droog dok van 25000 ton hefvermogen. Dit is het eerste werk, dat van deze nieuwe werf te water gelaten zal worden. GEMENGD NIEUWS. Merkwaardige doodsoorzaak. Inlandsehe visschers hebben de gewoonte de door hen gevangen vissch en te dooden door ze achter den kop te -bijten, schreef de „Ind. öour." O. J. EjL Een inlander, die bij Sideardjo in een vijver aan het visschen was, wilde een gevangen vischje op de 'ge bruikelijke wijze dooden. Het diertje glipte uit zijn hand, in zijn mond en zette zich met de kiewen zoo stevig vast in de keelholte, dat het, zelfs toegeschoten helpers, niet mo gelijk was den visscher te bevrijden. Het ge volg waa, dat de man door verstikking stierf. Familietwisten. Ih een woning op het Roode Zand te Rot terdam heeft een man getracht zijn vrouw, die hem van ontrouw verdacht, te wurgen. De vrouw werd- wakker en -bij do worsteling, die teen ontstond, greep de man een hamer, waarmede hij- haar op het hoofd sloeg. Met een wond aan het hoofd en een hersenschud ding wierd- de vrouw naar het ziekenhuis gebracht De man werd in bewaring gesteld In een woning in de Oranjeboomstraat ontstond' Dinsdag twist tusschen een man en een vrouw, die reeds geruim-en tijd met elkaar in onmin leven, omdat de vrouw er een minnaar op na hield. Nadat de man, een zenuwlijder, door de vrouw hevig was ge tergd, heeft hij haar met een mes in de borst gestoken-, waarna de vrouw nog kracht had den man met hetzelfde mes tusschen de ribben te stooten. Buren haalden de politie, die deur der woning open brak en beide twistzoekers 'bewusteloos op den igrond vond liggen. Beiden werden overgebracht naar het ziekenhuis én daar opgenomen. Drie kindoren, die boven sliepen, worden door een zuster der vrouw medegenomen. Onregelmati gheden. In verband met administratieve onregel matigheden is do Rijksbouwmeester voor het toezicht op de onderwijsgebouwen, te VIGravenhage, sed!ert eenige dagen ge schorst in rijn betrekking. Een rechterlijk onderzoek is in gang, om uit te maken, of van meer dan slordigheid in de administrar tle sprake is. Het beridht hiervan, dat blijk baar ook reeds buiten den werkkring van den betrokkene is doorgedrongen, heeft diens omgeving diep geschokt. Een vadermoordenaar. In den nacht van Maandag op Dinsdag te 12 uur heoft rich op heit politieposthuis aan het station te Haarlem aangemeld een Belgisch soldaat in burger, die mededeelde, dat hij op 17 Tuil J.1. zijn vader, wonende te Etterbeek bij Brussel door middel van een revolverschot had vermoord De revol ver was nog in zjjn bezit. Hij is aangehou den. Uit Informatie is gebleken dat zijn be- wering inderdaad) op waarheid berustteu De man wordt vastgehouden. Rijke zegen. Te Oud-Vossemeer <Z.) schonk een ar beidersvrouw binnen drie jaren aan 7 kin deren het levenslicht; in 1921 verd een tweeling geboren, het vorige jaar een drie ling en thans weer een tweeling. V Verdhlsterlng. 0 De taak van B. en W. Eet Polltlevraagstuk Toezicht van Gedeputeerde Staten Het financieel beheer. conetateorendo, dat deze eisch la Ingewilligd door een groot aantal gemeenten van ons land: ia van meening, dat, zoolang bet geaneentepro- gram van onze partij dezen eisch bevat, bet do plicht ie van ieder sociaal-democratisch raadslid voor inwilliging er van te ijveren en ln plaatsen waar hij ia Ingewilligd voor het behoud van het bereikte ta strijden kennis genoemon hebbende van bot feit, dat in Amsterdam de 45-urige werkweek met do hulp van do sociaal-democratische raadsfractie is ver anderd ln een 48-urige -werkweek) vaststellend, dat de Invoering van da 48-urlgo werk beteekent bet loslaten van den 8-urendag of den vrijen Zaterdagmiddag) Is van meonlng dat geen enkele raadsfractie hot recht heeft oen reeds verwezenlijkten eisch van ons gemoentoprogram naar el-gon goedvinden te niet to doon; verzoekt het partijbestuur do noodlgo maat regelen te willen nemon om het door het oongree vastgestelde gemeenteprogram te doen eerbie digen; roept de partijgenooten in alle plaatsen van ons land op om den strijd voor verwezenlijking van de elechen van voornoemd pro-gram met kracht to voeren, en waar zij reeds ingewilligd zijn, te verdedigen) besluiten deze motie ter kennis te -brengen van hot P. B. en te publioeeren in de partijpora: verzoekt alle afdeelingen in het land deze mo tie te bespreken en er odhaeslo aan te betuigen."

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5