Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Engelsche STOFFEN C. VAN TRIET, Spoorstraat 126, p ZATERDAG 4 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDAOTEUR-UITGEVER: O. DB BOER Jr„ HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. Zomertijd. BUITENLAND. HET ROHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. FEUILLETON. Naar het Engelscb ven William Locke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldanus Jr. 89) „Ik begrijp nu, sir," zeide hij, „waarom ik altijd anders ben dan de andere menschen." Baltazar keek hem even aan. „Wat be doel je?" „Ik kijk mijn rekeningen ook nooit na." Baltazar richttte zijn scherpen blik op zijn zoon. Die opmerking imoest de een of andere beteekenis hebben. Eerst begreep hij het niet 'goed. Doch dan drong plotseling de op lossing tot hem door. „Je denkt zeker aan die beroerde Wood oott-bende?" Godfrey keek hem heel f verbaasd aan. „Hoe ter wereld weet u dat?" „Ik beb geleefd in een land, waarin je, als je niet weet wat de ander denkt, makke lijk op een dwaalspoor gebracht kan worden door wat hij zegt. Het is een soort spelletje af een sport." Hij liet het lange stuk asch van zijn sigaar in zijn kopje vanen, en, den kend aan Quong Ho, voegde hij er met de ham eigen eerlijkheid aan toe: „Ik heb vol strekt de pretentie niet een ingewijde te zijn, zooals je hooren' zult uit het verbaal, dat ik je dadelijk vertellen zal. Maar mis schien dat een paar fauteuils in een hoekje van de waranda gezelliger en makkelijker "uilen zijn.'» Zij stonden op. De kellner, die een groote fooi gekregen had, schoot toe, om Godfrey met zijn krukken te helpen. Baltazar gaf hem hoffelijk te 'kennen, dat het niet moodig was. „Ga voor." Óp weg naar de waranda kwamen zij langs een 'groote ronde tafel, waaraan een groot gezelschap zat. Plotseling sprong een jong officier op en legde zijn hand op God- freps schouder. „Allo, oude jongen. Ik heb je in geen eeuwigheid gezien!" ,.,iNiet sedert we de uniform aan hebbent" „Waarachtig, dat is zool" Hij wees op het lint van het Militaire Kruis. Drachtig, oude jongen, glorievol!" „Met de glorie is het in orde," lachte God frey, „maar," naar 'beneden wijzend, „sic transit „Bliksems!" zeide de ander. „Kinnaird, laat ik je even aan mijn vader voorstellen. Baltazar straalde. Zijn scherpe oogen vin gen nieuwsgierige blikken van de tafel op. Het was een prachtig oogenhlik, dat een be sliste familieverhouding inluidde. Hij drukte den jongeni man hartelijk de hand. „Kinnaird en' ik zijn tegelijk te Winches ter en öambridge geweest," legde Godfrey uit. Hij is een kraan in de klassieke letteren, Toen de oorlog uitbrak, heeft die ons niei; verschillende monden/ opgeslorpt" Dan wendde hij zich tot zijn vriend. „Waar ben je al dien tijd geweest?" „Gallipoli. En toen nog een uitstapje naar Egypte. En jij?" Vlb anderen en Frankrijk." „Ik moet de volgende week naar Frank rijk." Ingezonden Mededeeling. HELDERSCHE MAATSCHAPPIJ fOT GLASVERZEKERING gevestigd te Helder - opgericht 1904. Direct.:GEBRS. HOOGERDUIJN, In he4 Hoogerhuis 'legde lord Curzon een zelfde verklaring af als door Baldwin in het Lagerhuis geschiedde. Na het debat (hier over verklaarde Curzon ojm.: Wijt hebben onze kans om schadevergoeding te verkrij gen voor onze oogen zien besnoeien. Dat is een quaestie, die alle geallieerden aangaat Het is een Europeesche, éen internationale quaestie en waarbij wij, met behoorlijke inachtneming van de belangen van ons eigen 'land, ons niet afzijdig kunnen houden en Frankrijk en België iedere politiek, die zij wenschen, kunnen laten uitvoeren. Het „Laten we elkaar, vóór je gaat, nog eens ontmoeten. Waar ben je te vinden?" 'Zij geven elkaar hun adres. En 'bij het afscheid nemen zeide Kinnaird: „Ik ben er heel trotsoh op kennis met u gemaakt te hebben, sir." Dan keerde hij zich om en ging weer aan zijn tafel zitten. Vader en zoon liepen verder naar de wa randa. „Waren die laatste woorden van Je vriend een ongewone beleefdheid," vroeg Baltazar, „of beteekeniden zij iets?" „De meeste van mijn vrienden weten wie mijn vader was, sir," antwoordde Godfrey, „O," zeide Baltazar met gefronsd voor hoofd. „O jal In ieder geval is het heel be leefd. Kijk eens, jongen," ging hij voort, terwijl zij stil hielden bij. een gezellig, afge zonderd staand tafeltje, „den laatsten tijd is mij een uitwendig en zichtbaar teeken op gevallen van wat mij- een innerlijke en on zichtbare wellevendheid toeschijnt. Toen ik zoo oud was als jij, zou ik liever iemand eerst aan de galg gezien hebben dan dat ik hem „sir" genoemd had' de koninklijke familie uitgesloten, natuurlijk. Nu kom ik als een oude vent in de wereld terug en jullie, jonge kerels, doen niets anders dan me „sir" noemen." ,Jk vermoed, dat het Leger ons manie ren leert," zeide Godfrey. „Dan is per slot van rekening de oorlog tooh ergens goed voor," zeide Baltazar. „En deze terugkeer tot de oude goede manieren geeft jou een) wijize om tegen mij te spre ken, die je jonge vriend uit een groote ver legenheid redt." Godfrey keek even naar de lippen, die zich in een grappigen glimlach hadden sa mengetrokken, in naar de hartelijke welwil- recht op betaling ten aanzien der Interge- allieerde schulden is een zaak van het groot ste belang, die niet weggevaagd kan worden. Ten aanzien van het denkbeeld van lord Birkenhead orai het bezettingsleger terug te nemen, wees Curzon er op, dat dit leger de eenige waarborg ingevolge het verdrag was, dat Engeland' bezat om te verzekeren dat Duitschland zijn verplichtingen na kwam. Het terugtrekken van dat 'leger zou zijn een prijsgeven door Engeland van zijn plicht tegenover de wereld. Uit Parijs werd Donderdagavond reeds gemeld, dat de Fransche regeering zou toe stemmen' in een eventueel verzoek van En geland tot publicatie der onlangs tusschen de 'geallieerden gewisselde stukken. Zij' zal de Franschie nota publioeeren zoodra de toe stemming der andere geallieerden, met na me België, is ontvangen. Intusschen geeft Havas reeds de volgen de samenvatting van het Fransche antwoord op de mededeeling van Curzon inzake de schadevergoedingen: Artikel voor artikel de zes punten volgend door de Britsche re- geering aangeroerd, komt de Fransche nota tot de volgende conclusies: lo. De quaestie van het lijdelijk verzet beheerscht thans de andere en moet vooraf worden geregeld. 2o. De ontruiming van het Ruhrgebied zal geschieden naarmate der betalingen. Zoodra het lijdelijk verzet ophoudt, het geen automatisch een hervatting van het economisch leven meebrengt, zal de Ruhr bezetting zoo 'licht mogelijk worden, maar zoolang dit verzet niet ophoudt, kan Frank rijk niet met Duitschland praten over een wijziging der wijze van bezetting. 8o. en 4o. Nopens de conferentie van on partijdige deskundigen vraagt de Fransche regeering aan Engeland welke waarborgen van rechtvaardigheid, billijkheid en goede trouw een dergelijke bijeenkomst zou kun nen hebben, welke grooter zijn dan die van de Commissie van Herstel, door het verdrag ingesteld? Welk grooter gezag, welke groo- tere macht, welke grootere rechten zou deze nieuwe bijeenkomst hebben? Hoe zou zij maken, dat Berlijn meer naar haar luis terde? 5o. Ten aanzien van het Britsche voorstel om door de geallieerden een volledig plan te doen samenstellen voor een algemeene definitieve financieele regeling, herinnert de regeering er aan, dat dit plan bestaat en dat de CVxmmissle van Herstel alle bevoegd heid heeft het te doen toepassen. Zou een terugkomen, zoo vraagt de regeering, op het beginsel dier regeling of op de vaststel ling van het cijfer niet in strijd zijn met het verdrag? Wat verstaat men overigens on der een definitieve regeling? Zou de quaes tie der intergeallleerde schulden in die re geling z3jü opgenomen? Go. Ten slotte kan slechts herhaald wor den, dat Frankrijk en België het Ruhrge bied eerst zullen ontruimen tegen daarwer- kelijfce betalingen door Duitschland en naar de matp dier betalingen. In de laatste zinsnede van den brief der Britsche regeering zinspeelde zij op de quaestie der veiligheid. De Fransche regee ring zal steeds gaarne hierover met de Britsche spreken, maar deze quaestie is on afhankelijk van die der Ruhrbezetting en moet afzonderlijk onder de oogen worden gezien. Een rede van Sir Robert Horne. Sir Robert Horne, die in het kabinet van Lloyd George kanselier der schatkist was, heeft in het Lagerhuis een opzienbarende rede gehouden, waarin hij heftig sprak te gen de kwade trouw, door Duitschland in- zake de betalingen van die schadevergoe ding aan den dag gelegd, en aandrong op een krachtige houding van Engeland. Duitschland, zeide hij, beeft zich bevrijd Ingezonden mededeeling. BURGER- sn MILITAIRE KLEEDERMAKERU. Zeer goedkoope eenbieding uit grooten voorreed voor kleeding naar maat. van zijn birmenlandsche oorlogsschuld en alle particuliere ondernemingen kunnen zich voor een peulschil ontdoen van; hun oMigatieleeningea Daardoor zal Duitschr land, als de schadeloosstelling ten deele wordt kwijtgescholden of zelfs als een vol ledig moratorium van eenigszins langen duur wordt vei-leend, ln staat zijn al zijn «ïergie te concentreeren op een productie, vaartegen geen ander land, en zeker niet Engeland met zijn zware belastingen kan xmcurreeren. Horne zéide voorts, dat Frankrijk er be er aan toe was dan Engeland, omdat dit ;and in de laatste jaren zijn industrieele or ganisatie geheel had kunnen herstellen, ter- vijl het er financieel feitelijk ook beter ■oorstond dam Engeland. UIT HET BEZETTE GEBIED. De krijgsraad te Dussfeldorf veroordeelde brie Duitschers wegens spionmage resp. tot evenslangen dwangarbeid, vijf jaar gevan genisstraf en 100 millioen miark boete. Drie Sohupo-officieren, die naar Duitsch- and zijn gevlucht, werden bij verstek ter lood veroordeeld. T e Neuwied Is ln bet rijkébankfiliaal loor de Franschen in beslag genoemen een >edrag van 40 milliard mark. De Franschen bezetten Woensdag het tasselsteiner Eisenwerk, waar zij 17 milliard ;ian loongeld in beslag namen. ENGELAND. Het uitlekken van regeerlngsgebelmen. Men weet dat er een, conflict Is tusschen le Admiraliteit en het departement voor de luchtvaart over het beheer van den marine- uchtdienst, welke beiden voor zich op- oischen. Donderdagmiddag heeft do premier ialdwin in het Lagerhuis een verklaring rver deze aangelegenheid afgelegd, welke reeds veel stof heeft doen opwaaien. lemdheid in de scherpe ooigen en begon dan hartelijk te lachen. „Laten tve de Chinoiserie van de acht tiende eeuw dankbaar zijn, sir." Baltazar sloeg zijn armen over elkaar en keek zijn zoon vol .bewondering aan. „Weet je wel, dat ik me er nooit op die manier uit gered zou hebben, al had ik er een eeuw over gedacht. Laten we gaan zitten." En toen zij plaats genoemen hadden aan den muur van de volle waranda, 'ging hij voort. „Jullie, jongelui, zijn niet het lastige pro bleem, dat een uit de vreedzame maan ge: vallen Cyrano 'als ik ben op te 'lossen heeft" „Ik ben bang dat we zelf niet weten wat we spelen." Weer was Baltazar erg ingenomen met het antwoord van den jongen. Een jongen met een helderen kop; een, die dadelijk de bedoeling van een paar woorden begreep. ,Jk wou, dat ik je je heele leven gekend had," zeide hij. Bij dat beroep op gevoel werd Godfrey schichtig als een paard. „Diat zou geen invloed' 'gehad hebben wat de oorlog van mij' gemaakt heeft zou mij' bij' precies dezelfden aangesloten hebben; ik zou een hel van een tijd gehad hebben met precies denzelfden vreeselij- ken angst, dien ik moest verbergen, en er met een voet minder uitgekomen zijn; en eveneens zou ik mij af,gevraagd hebben hoe ter wereld ik het verder uithouden zou op de universiteit als ik tenminste terug keer met al haar kinderachtige regle menten en restricties om' niet eens te spreken van 'haar beperkten horizont" „Vroeger zou Ik het niet begrepen heb ben', als er gesproken was van den beperk ten horizont van Cambridge. Maar thans, ia Ingezonden Mededeeling. De werkelijke oorzaak van pJfniQbe gewrichten. Rheumathiek is de bekende naam voor pijn in de gewrichten, den rug; de ledama- en en vrijwel alle llchaamsdeelen. De als rheumatiek bekende pijn ia in werkelijkheid te wijten aan overtollig urine zuur in het bloed, door zwalkte der nieren veroorzaakt hetgeen voorkomen had kun nen worden door bijtijds Fosterta Rugpijn Nieren Pillen te gebruiken. Het overtollig urinezuur vormt scherpe kristallen, die zich afzetten in de spieren, gewrichten en zenuwen, en langs de wan den der aderen. BIJ beweging van een spier of zenuw, waarin zich urinezuurkxlstallen hebben afgezet, ondervindt men scherpe, hevige, verschietende pijn. Na verloop van tijd vormen zich ontstoken zwellingen. Rheumatische pijnen ln de dijstreek noemt men ischias, in de rugspieren spit, enz. Zoodra gij rheumatisohe pijn bespeurt een onaangenaam of verlamd gevoel ln den rug of gij last krijgt van urinekwalen, la het gebruik van Foeteris Nieren Pillen te beginnen. Dit geneesmiddel helpt de nieren om uit het bloed de vergiften af te voeren, die rheumaiek, ischias, zenuwpijnen, wa terzuchtige zwellingen, rugpijn, nlergrnis, enz. veroorzaken. Reeds meer dan 80 Jaren worden Fosteris Pillen met goed gevolg tegen zulke kwalen gébruikt. Verkrijgbaar ln apotheken en drogist zaken 1.VB peer doos. (d0) deze nieuwe en onbegrijpelijke wereld, ben ik bereid het met Je eens te zijn. Wat ter wereld kan zoo'n oude sul ala Grosby nou van, manleren en levenswijsheid leeren aan mannen als je vriend Kinnaird en jij zielf? H'et is precies alsóf er een troep hazen om een oude schildpad gaan zitten, om les te krijgen in het hardloopen. Is de vergelij king niet juist?" „Sc geloof het wel," laohte Godfrey. „Ik wil mannen als Orosby niet verbitteren. Er valt niets af te dingen op hun geleerdheid, die per slot van rekening van het hoogste belang is voor den vooruitgang van de menschheid en, voor zoover dat gaat, wil ik heel graag aan hun voeten zitten maar enfin ik weet, dat u begrijpt wat ik bedoel, sir. Het is héél aardig van u, die toch tót de oudere generatie behoort, dat u dat zoo medevoelt." „Ik ga nog veel verder," zeide Baltazar. „Als behoorend'e tot de oudere generatie zou ik heel graag profiteeren van jouw er varing van het moderne leven, en daarom wil ik je mijn verhaal van Spendale Farm, Quong Ho en den Zeppelin vertellen. Het is (mijn Ancient Marimerts verhaal en je moet ernaar luisteren of Je wilt of niet. Maar vertel ln Godsnaam aan Zuster Bar ring wat je je er nog van zult herinneren, want mij begint het de keel uit te hangen." (Wordit vervolgd) COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING: Heldersche Courant fl.60; fr. p. p. (binnenland f2.Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.67», f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad roep. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 cl ADVERTBNTIBN: 20 et p. raffel (galjard). Ingeea. meded. (kolombreedte aJ» rafewtlan. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 rogela 40 ct., elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. hlad en met br. ondar no. lO ct. p. adv. extra). Bewljsnc. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tl|d van hoogwater (Texel). Maan Zon Hoogwater Aug. op: Zondag 6 m. 12.28 a. Maand. 6 1. Dinsdag 7 1.01 Woensd. 8 1.41 Oond.d. 9 2.27 Vrijdag 10 3.21 Zaterd. 11 4.25 ond.: op: ond.: v.m,:n.m.< 2.32 5.26 8.45 2.4T 3.12 8.33 5.28 8.43 8.39 4.10 4.33 5.30 8.41 4.46. 5.25 5.29 5.31 8.39 6.04 0.40 6.20 5.33 8.37 7.12 7.41 7.06 5.34 8.36 8.09 8.33 7.46 5.36 8 34 8.55 9.15 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 4 Aug9.16 uur. Zondag 59.15 Maandag 6 9.18 De verklaring van Baldwin in het Engelsche Lagerhuis. Donderdagmiddag heeft Baldwin in het En gelsche Lagerhuis de aangekondigde verklaring over de onderhandelingen met Frankrijk afge legd. Baldwin bracht in herinnering, dat Duitsch- land na de antwoorden der geallieerden op de nota van 2 Mei den 7en Juni een memo randum overhandigde met nieuwe voorstellen inzake de schadevergoeding en do kwestie van het Ruhrgebied. Daarover hadden besprekingen plaats met de Belgische en Fransche regeeringen. Eerst genoemde nam daarbij het standpunt in, dat eene actie noodzakelijk was, om een einde te maken aan een toestand, welke vol gevaren was zoowel voor den Europeeschen vrede als voor het belang van alle betrokken partijen. De Brit- sche regeering legde bepaalde voorstellen voor als basis voor zulk een actie; de verklaring eindigde met het aanbevelen van een definitie- ven stap aan de geallieerden. De Brltsche re geering was van oordeel, dat de in de Duitsche nota van 7 Juni vervatte voorstellen waard waren om te worden onderzocht en beantwoord, en dat het antwoord, indien mogelijk, een ant woord van alle geallieerden zou dienen te zijn. Voorts werd gezegd1, dat, daar de Fransche en Belgische regeeringen niet geneigd waren het initiatief te nemen tot het formuleeren van een antwoord, de Britsche regeering zelf de verant woordelijkheid op zich zou nemen om een ont werp-antwoord op te stellen, hetwelk zij hun geallieerden ter overweging zou voorleggen. Het Engelsche ontwerp-antwoord. In verband hiermede deed de Britsche regee ring aan Frankrijk, België, Italië en Japan haar ontwerp-antwoord toekomen. Zij gaf hierin als haar oordeel te kennen, dat, terwijl er niets diende te worden gedaan dat met de bepalingen van het verdrag van Versailles niet in overeen stemming zou zijn, het gunstig zou wezen om Duitschland's betalingscapaciteit door onpar tijdige deskundigen, in samenwerking met de Commissie van Herstel, te laten onderzoeken. Wat betreft de quaestie van de door Duitsch- land aangeboden waarborgen, betoogde de Brit sche regeering In het ontwerp-antwoord, dat de economische waarde van elk dezer waarborgen in ruime mate zou moeten afhangen van facto ren, waarvan het Duitsche memorandum geen melding maakte, zooals de stabilisatie van de mark en het in evenwicht brengen der Duit- sche begrooting, en dat geen waarborgen doel treffend zouden kunnen zijn tenzij1 er maat regelen zouden zijn getroffen voor eenigerlei vorm van internationale contröle over het Duit sche financieels beheer. Het ontwerp-antwoord eindigde met de Duit sche regeering te adviseeren, dat als ze de her vatting wenschte van het onderzoek, ze zonder verwijl de besluiten en verordeningen, die de politiek van het lijdelijk verzet organiseerden en bevorderden, moest intrekken en ondubbel zinnig de daden van geweld en sabotage moest dcstvoueeren, die in sommige gevallen hiermee gepaard gingen, en het. geloof werd1 geuit, dat zulk een optreden van de zijde van de Duitsche regeering tengevolge zou hebben, dat de be zettende mogendheden hun maatregelen van bezetting zouden herzien en dat een geleide lijke terugkeer van het normale industrieele leven in het Ruhrgebied zou worden verkregen. In de begeleidende nota's, welke met het con cept-antwoord aan de geallieerde regeeringen werden gezonden, gaf de Britsche regeering vollediger uiteenzetting van hare meeningen ten aanzien van al deze punten en drong zij er bij de geallieerden op aan, dat besprekingen tusschen de geallieerden zoo spoedig mogelijk zcuden beginnen, hetzij door middel van een conferentie of op andere wijze, ten einde een volledig schema van een algemeene en defini tieve financieele regeling te ontwerpen. De antwoorden der geallieerden. Baldwin deelde vervolgens mede, dat de ant woorden der geallieerden waren ontvangen. Het geschreven antwoord van Italië was nog niet aangekomen, doch de Italiaansche regee ring had reeds verklaard, in het algemeen het eens te zijn met de meeningen en voorstellen van de Britsche regeering. (Het schriftelijke antwoord kwam juist Donderdag in). De Fransche en Belgische regeeringen zou den afzonderlijk antwoorden. De Britsche regeering heeft deze antwoorden zorgvuldig en met pijnlijke nauwgezetheid be studeerd1 en hoewel ze volkomen bewust is van de vriendelijke bewoordingen, waarin ze zijn vervat en vari den cordialen geest, door welke ze zijn gegeven, betreurt ze het er geen materieel in te vinden voor een geallieerd ant woord op de Duitsche nota, aan hetwelk ze zoo veel gewicht hecht inderdaad wordt het con cept-antwoord door de Britsche regeering voor gelegd in de Fransche en Belgische antwoor den niet. vermeld. Evenmin schijnen deze nota's eenig defini tief vooruitzicht te geven noch op een spoedige wijziging van den toestand in het Ruhrgebied, noch op bet begin van besprekingen over de vergoedingen, waaromtrent de Britsche regee ring eveneens een verklaring had verwacht. Onderhandelingen om tot overeenstemming te komen zouden naar Baldwin opmerkte verscheidene (weken in beslag nemen, en in dien tusschentijd zou de Europeesche toestand tot een onherstelbare ruïne kunnen leiden. Publicatie der documenten. Onder deze omstandigheden beeft de Brit sche regeering besloten zoo spoedig mogelijk aan bet parlement de documenten voor te leg gen, welke haar eigen inzichten en pogingen bevatten, en zij noodigt haar geallieerden uit toe te stemmen in de publicatie van de nota's of de verklaringen hunnerzijds, waarnaar is verwezen, en die vereischt worden om den toe stand in zijn geheel te verklaren. De Britsche regeering koestert de hoop, dat de publicatie dezer documenten zal bijdragen tot hot vast stellen van de ware verhoudingen van het probleem, waartegenover de geallieerden zich zien gesteld en elkeen zal overtuigen van de dringende noodzakelijkheid eener spoedige en gemeenschappelijke actie om dit probleem te behandelen. Baldwin legde den nadruk op de noodlottige uitwerking van de Ruhrbezetting op den we reldhandel. De regeering, zoo verklaarde hij, stelde alle pogingen in het werk en had de hoop nog niet opgegeven om onder de geallieerden een eenstemmigheid te verkrijgen; die zou lei MIDDENSTRAAT 18. den tot een snelle en definitieve regeling. Bald- win besloot aldus: „Ik heb altijd gehandeld, uitgaande van de veronderstelling, dat het doel onzer bondgenoo- ten bij het volgen van hun Ruhrpolitiek was, schadevergoeding te verkrijgen, zooals ook ons doel is. Er is vaak gezegd, dat er bijbedoelin gen zijn. Ik wensch dat niet te gelooven, maar als dat zoo is, zou ik hei volgende willen zeg gen: Heel diep in de harten van het Britsche volk is een levendig besef van wat het gelooft dat recht is en als na verloop van tijd het Brit sche volk voelt, dat de wonden van Europa worden opengehouden in plaats van dat zij worden geheeld, dan zou er gemakkelijk het laatste ter wereld', dat ik wensch te zien, het gevolg van zijn, namelijk een vervreemding der harten tusschen ons volk en degenen, die een tegenovergesteld standpunt innemen. Ik loop en geloof, dat niets van dien aard zal ge beuren, maar als warm vriend van Frankrijk geloof ik, dat het slechts een bewijs van vriend schap is, dit te zeggen en omdat ik wensch, dat deze vriendschap voortduurt, wensch ik een snelle regeling dezer moeilijkheden, welke Europa teisteren. Het debat. De verklaring van Baldwin in het Lagerhuis werd door een belangrijk debat gevolgd. O. a. werd hieraan deelgenomen door den bekenden pacifist E. D. Morel, die de meening uitte, dat zonder medewerking der V. S. weinig succes was te verwanten, en verder Lloyd George. Deze drong aan op een definitieve verklaring omtrent de regeeringspolitiek, daar in den tijd van het reces de volledige inzinking van Duitschland geen verwondering zou behoeven t baren. Hij bestreed de uitlating van Baldwin, dat de politiek van Frankrijk niet duidelijk zou zijn. Volgens hem was de Fransche politiek meer dan volkomen duidelijk; men voedde zich met o^n iideie hoop door te ge'ooven in de politiek verandering te kunnen brengen. Daarom meende Lloyd' tteorge, dat Engeland zonder zich om Frankrijk's goed- of afkenrtng te bekommeren., zijn eigen politiek had vast te stellen en de feiten onder het oog moest zien. Frankrijk, zeide hij, wenscht aan de Ruhr te blijven' en sinds de vlag daar geplant is, is het een kwestie van het nationaal prestige. Ramsag MacDonnld sprak namens de oppositie. Hij drong aan op publicatie der stukken en bestreed de geheime diplomatie, die nog nimmer iets anders dan ver derfelijks heeft gebrouwen. Hij wees erop, dat Engeland veel meer onder den oorlog heeft ge leden, dan Frankrijk, dat zijn nijverheid weder oo peil had, weinig belasting hief en zijn budget in evenw'cht zou kunnen hebben, zoodra men dit verkoos, doch n'efctemin Dmtsohlands bloed uitzuigt tot het einde nabij is. Met een crediet van een millioen pond zou Duitschland voor- 'oopïg kunnen worden geholpen. De verklaring van Curzon in het Hoogerhuis. Frankrijk verzet zich niet tegen publicatie der antwoorden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1