IE COURANT REGENJASSEN HERMAN NYPELS HOLKA REGENJASSEN Tweede Blad. voorbereidende maatregelen uiterlijk tot en met Maandag 20 Augustus kan geschieden. VAN ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor hoofd acte- exaimen de heer R. Gravenmaker, alhier. Met ingang van 10 dezer is geplaatst als Radiotellegrafist bij de Ned. Telegraaf- Maatsdhappiji „Radio-Holland" de beer J. de Zwart, leerling der Radloschool, alhier. Pastoor W. Huflg. De zeereerwaarde beer W. Huifg, sinds 1887 pastoor der parochie van de H.H. Pe trus en Paulus te Helder, heeft aan ZJDH. den Bisschop van Haarlem, in verhand met zijn. 'hoogen leeftijd, eervol ontslag aange vraagd, hetwelk hem op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging is verleend. Pastoor Huijg werd in 1864 priester ge wijd en Js 84 jaar oud. De Jubileumfeesten. Omtrent de aanstaande jubileumfeesten, vernemen wij nog het volgendie: In het programma zullen nog verschillen de, nader bekend te maken wijzigingen wor den aangebracht. De voornaamste hiervan zijn, dat een deel van den Woensdag ha de viering zal worden betrokken (Kinderfeest en vermoedelijk illuminatie) "terwijl het vuur werk, op verzoek van de winkeliers, op Vrij dagavond In plaats van Zaterdag zal worden afgestoken en niet op den Steenen Dam (in verband met de kosten), doch vermoedelijk op een terrein aan of nabij den Singel, Ver zocht wordt op dien avond niet te illuminee- ren. Verder zal op Zaterdagmorgen de parade plaatsvinden, en wel in de Prins Hendrik- laan en op het Stationsplein, welke daartoe zullen worden vrijgehouden. De Oranje-boom, welke te Julianadorp zal worden geplant, zal een plaats vinden bij de pomp, welke na aanleg van Waterleiding zal worden weggenomen. Door gymnasten is bezwaar gemaakt te gen turnen op schuiten in het Kanaal, zij zouden aan het Stationsplein de voorkeur geven, waarbij wij ons. aansluiten. Winkelweek en étalagewedstrijd. De oommissie welke tet taak heeft om de werkzaamheden, verbonden aan het organi- Beeren van de winkelweek en de étalagewed' strijd, te regelen, ondervindt een groote be lemmering doprdat blijkbaar vele" winkeliers wachten tot 't laatste oogenblik om hun in schrijving in te zenden. Men bedenke toch dat veel arbeid is verbonden aan indeeling, prijsverdeeling, het laten drukken ea bezor gen der noodzakelijke aanduidingen, waar door indien een ieder tot *t laatste oogen blik wacht, het moeilijk wordt alles vlot van stapel te doen loopen. Moge dit korte berichtje (men' leze even eens de speciaje oproep in dit nummer) aan leiding zijn dat alle winkeliers, dus niemand uitgezonderd, nog heden aan den heer B. Meijer, Kanaalweg zijn inschrijving toezen den. De veelomvattende taak der regelings- oommissia wordt daarmede zeer verlicht. Strandfeesten. Wü vestigen de aandacht van alle jon gens en' meisjes op de strand- en vliegerwed strijden, welke door het feestcomité op Vrij dagmiddag 81 Augustus a.s. zijn georgani seerd. Men zie daarvoor de in dit biadi voor komende advertentie. Ieder die wenscht mee te doen moet zich op Woensdag 22 Augustus a.s. opgeven in het gymnastieklokaal aan de Weezenstraat. Men kun zich opgeven voor één der wed strijden. Doordat ze op denzelfden! tijd ge houden worden kan dezelfde jongen of het zelfde meisje niet aan beide wedstrijden mee doen. Iedereen moet dus vooraf bedenken wat hij of zijl wil. De nadere bijzonderheden worden later vermeldt Naar hetgeen we ervan gehoord hebben, NEDERLAND IN 25 JAREN. 1896—1923. L Op 6 September 1923 zal het 20 jaar gele den zijn, dat Koningin Wilheimina krachtens de betreffende bepalingen der Grondwet in de Nieuwe Kerk te Amsterdam den eed op de Grondwet aflegde en daarmede de Regeering aanvaardde, die sedert den dood van haar vader in 1890, namens Haar door de Konin gin-Regentes Emma was gevoèrd. Het zijn voor Nederland 26 zeker niet onbelangrijke, ook niet onbewogen jareto geweest, die zijn voorbijgegaan. Men zou geneigd zijn te zeg gen, dat in deze kwarteeuw geheel nieuwe stroomingen zich hebben baan gebroken, zij het gelijk de tegenwoordige taak van het koningschap medebrengt niet tengevolge van het optreden der Koningin, maar met hare medewerking. De toestand, gelijk wi) dien thans aan het ednide dezer kwarteeuw zien, is economisch ongunstiger dan ooit te voren; zeker ongunstiger dan in het begin, toen eigenlijk welvaart allerwegen heersch- te Noch het Nederlandsche volk, noch' zijne Koningin zijn daaraan schuld; de borlog is in alle zijne gevolgen ook over ons neutrale land heengegaan, en heeft daarin veel, en kele dingen zelfs onherstelbaar verwoest. Wij ziin geïsoleerd in de wereld', al reeds da delijk door den noodlottigen stand der valuta, maar ook tengevolge van politieke en econo mische gebeurtenissen. Aan den anderen kant kan getuigd worden, dat juist daardoor het besef is levendig geworden, dat opmeuw, als in de jaren na 1889, alle krachten moe ten worden ingespannen om niet alleen voo - uit te komen, maar te behouden wat w;1 h ben. Ondanks soms de schijn van het tegen deel wordt gewekt, is in het leven van individu algemeen ernstig sprake vmi ver sobering; dezelfde leuze viert thans hoogtij in Rijks- en gemeente-administratie, en, al verschilt men soms van meening omtrent ao juiste wijze om die versobering te bereiken, in het willen staat men eendrachtig. Intus- sohen is deze economisch ongunstige toe stand wei de ©enige vergelijking, die men tusschen de Regeering van Koningin Wil heimina eni die van haar overgrootvader, belooft dit strandfeest mooi te worden. Er worden flinke en mooie prijzen uitge loofd. Iedere jongen en ieder meisje kan zich nu voorbereiden, hetzij door oefening in het ma ken van strandfiguren of door het maken van een vlieger. F .«st-commissie Kanaalweg—Loodsgracht Ter aanvulling met het programma van het Hoofdcomité, heeft bovengenoemd comité be sloten eenige wedstrijden te organiseeren, zooals roeiwedstrijden en hindernisrijden voor fietsen. Voor bijzonderheden verwijzen wij naar de in dit nummer voorkomende advertentie. Ongeluk op 's Rijkswerf. Donderdagmiddag had' de werkman v. d. B., werkzaam op 's Rijkswerf, het ongeluk achterover van een stelling te vallen, waar door hij zich, vrij ertistig bezeerde. Uit het Politierapport Door een 'bewoner van den Parallelweg werd kennisgegeven, dat vóór- en achter deur van het perceel van zijn buurvrouw, die uitstedig was, openstonden. Vereetach- tigheid verinoedend trok hij beide deuren diöhit en deelde de betrokken juffrouw zijn bevinding mede. Laatstgenoemde .begaf zich van den trein komend onmiddellijk naar de politie (een zeer goede opvatting!) waar zij mededeelde, dat van vergeetachtigheid geen sprake was en de deuren goed geslo ten waren. Men deed' een onderzoek instel len, waaruit bleek, dat niets werd vermist. Door den visscher Johan Bals werd een tien-jarig meisje, dat spelende in het Werf- kanaai aan de Zuidstraat was .gevallen en reeds in ^zinkenden toestand verkeerde, ge red en naar haar woning overgebracht, zon der dat van n^deelige gevolgen'iets is ge bleken. Door een meisje aan' de Oostslootsfiraat werd kennis gegeven, dat zij; was aangeval len door een hond. Den eigenaar werd aan gezegd maatregelen te nemen, welke één en ander in 't vervolg zullen voorkomen. Te 10.15 mm. ontstond Vrijdagavond der vorige week in de.Spoorstraat een vechtpar tij tusschen drie marine-schepelingen en een burger. Door de politie werden de vechten den gescheiden, doch 10 minuten later bleek de vechtlust nog niet dermate bekoeld, dat een tweede veldslag in de Spuistraat niet behoefde te worden1 uitgestreden. Opnieuw greep de politie in, waarbij van den wapen stok moest worden gebruik gemaakt, het- »geen een afdoend middel bleek te zijn om de kampioenen van het tooneel te doen verdwij nen. Door een bewoner van de Vijzelstraat werd klacht gedaan, dat hij door zijn buurman voortdurend werd beleedigd. De schuldige, hierover onderhouden, beloofde dit in den vervolge te zullen nalaten. BINNENLAND. De Wlmbledonzaak. Onder veel belangstelling werd hedenoch tend in de groote rechtzaal van het Vredes paleis te 's-Gravenhage voorgelezen het door het Permanente Hof van Internationale Ju stitie in de Wimbledonzaak gewezen arrest. Van de gedaagde partij "was geen verte genwoordiger verschenen, terwijl van de eisohende partij aanwezig waren de heeren Ito, BoLLchowski, en De Pasdevant. De voorlezing van het omvangrijke von nis in de Fransche en de Engelsche taal nam geruimen tijd in beslag! Onder de toe hoorders werden verschillende leden van het diplomatieke corps opgemerkt, onder wie de gezanten van Engeland, Frankrijk en Polen. Het Hof besliste dat de Duitsche autori teiten op 21 Maart 1921 ten onrechte aan het stoomschip „Wimbledon" toegang weigerden tot het Kanaal van Kiel en dat de Duitsche regeering aan de Fransche regeering binnen •drie maanden schadevergoeding van 140.749 francs met 6 rente per jaar gerekend van af die dagteekening van het vonnis moet be talen, terwijl iedere partij -haar eigen proces- Koning Willemi I, kan maken; ging bij den laatsten het contact met het volk steeds meet verloren; stelde Koning Willem I zich ook op het staatsrechtelijk zeer betwistbare standpunt, dat alles wat hem bij de Grondwet niet werd ontzegd, tot zijne rechten behoor de een voorbeeld van meer zuivere consti- tutioneele plichtsbetrachting dan onze Ko ningin zal moeilijk te vinden zijn. In de rede, waarmede zij het Koningschap in 1898 aaiivaardde, zeide zij gelijk Willem III eens heeft getuigd: „Oranje kan nooit, ja nooit genoeg voor Nederland doen." Dat het moeilijker is in een tijd als deze dan in vroegere decennia dat een vorst of vorstin voor een volk bepaald wat doet, is wel on weersprekelijk; het constitutioneéle koning schap moge naar het oordeel van sommigen niets van zijne kracht hebben verloren, het heeft ongetwijfeld' veranderingen ondergaan in de wijze, waarop het dient te worden uit geoefend. Deze verandering kenmerkt de kwarteeuw, die Koningin Wilheimina aan het hoofd van haar volk heeft .gestaan, In die kwarteeuw vallen de bange vier oorlogs jaren, waarvan het niet overdreven is te zeg gen, dat vorstin en volk zich nauwer aan elkan der voeldep verbonden dan. ooit tevoren. De Kerstboodschap, die ini een dér eerste oor logsjaren van de ESbningin uitging, moge eene verrassing zijn geweest, een ietwat vreemde plant op den Nederlandschen bo dem gesproken heeft zij' in elk geval tot velen van het Nederlandsche volk. Koningin-Regentes Emma heeft hare doch ter tijdens het regentschap van acht jaren opgevoed met alle de zorgen, aan de opvoe ding eener Koningin verschuldigd, maar ook in belangstelling voor alles wat het openbare leven geldt. In die acht jaren is er geen pro vincie van het land geweest, geene zijde van het volksleven, waarin niet de Koningin en hare dochter door persoonlijke tegenwoor digheid' belangstelling toonden. Deze tradi tie heeft Koningin Wilheimina voortgezet, slechts onderbroken door de oorlogsjaren, toen langdurige afwezigheid van uit Den Haag moeilijk was. zoo moeilijk zelfs, dat de Koningin haar geliefd Het Loo niet kon be wonen en zich een landhuis bouwde onmid dellijk aan zee. Geen provincie van ons land, of de Koningin is er geweest; geene gebeur Ingezonden Mededeeltng. De plaatselijke winkeliers worden er op attent gemaakt, dat In verband met de inschrijving voor winkelweek en étalagewedstrijd Onderstaande Besturen verzoeken dringend deze Inschrijving vóór of op dien datum te doen. geschieden, adres den Heer B. MEIJER, Kanaalweg. S.v.p. vooral niet wachten tot op 't laatste oogenblik. Besturen „A. H. W. V." en „HANZE". kosten moet dragen. De heeren Anziiotti Hu- ber en Schücking, konden zich niet met dit arrest vereenigen en gaven hiervan blijk in afzonderlijke nota's. Het tekort Het „VacL" noemde het tekort op de be- footing voor het volgende dienstjaar 182.799.447.95 en het tekort op de ouder- domsverzekering 12 millioen. „De Rsb." vermoedt dat „Het Vad." hier abuis is en een cijfer publiceert, dat wel eens bestaan heeft maar reeds lang wegge werkt is. De thans .afgetreden minister van Finan ciën noemde aan ,De Rsb." enkele dagen véór zijn aftreden het tekort 140 millioen, niet ten volle meer. En toen was men, zoo verzekerde hij, nog aan het besnoeien, zoodat ook het cijfer 140 millioen nog te hoog waa Is het blad goed ingelicht, dan zijn na dien tijd nog verschillende subsidies geschrapt, waaronder dat van dé drankbestrijding, dat 'vorig jaar reeds belangrijk verminderd waa De Rijksmiddelen. In het eerste blad treft men aan een opgaaf van de opbrengsten der Rijksmiddelen over juli 1923. In verband met de ongunstige uit komsten schrijft de „N. Rott. Crt." o. m.: Indien er hier of daar nog iemand mocht zijn, die van oordeel is, dat het tot dusver met de rijksmiddelen de omstandigheden in aan merking genomen toch eigenlijk niet zoo erg slecht gesteld was, dan zal de zooeven ver, schenen opgaaf over Juli wel in staat zijn om zelfs den meest verstokten optimist uit den droom te helpen. In de eerste zes maanden van 1923, en trou wens reeds lang teloren, viel er een onmisken bare 'neiging tot dalen bij tal van voorname bronnen van inkomsten der schatkist waar te nemen. Doch eigenlijk pas de laatste maanden kwam deze achteruitloop ende tendenz in een werkelijke vermindering van het eindcijfer .tot uitdrukking. De uitkomsten over Juli, met een daling van ruim 6'/» millioen, hebben het accres weg gevaagd en doen plaats maken voor een na- deelig verschil over de eerste zeven maapden van 5.08 millioen. En men bedenke daarbij, dat dit resultaat verkregen werd onder de wer king van verschillende omstandigheden, die flatteerend op de einduitkomsten moesten wer ken, omstandigheden toch, waarop voor de toe komst niet te bouwen valt, als daar zijn: voor- loopige aanslagen hijde inkomstenbelasting, invordering van groote achterstallige bedragen bij andere bronnen men denke ook aan de aanzienlijke som, die er door het arrest van den Hoogen Raad in zake de „Koninklijke" aan dividend- en tantièmebelasting binnenkwam en tenslotte het feit, dat er onder de inkomsten van dit jaar vijf maanden of ruim 71/» mil lioen begrepen is aan tabaksbelasting, welke verleden jaar nog niet bestond. De malaise op economisch gebied, die steeds verder om zich heen schijnt te grijpen, vindt men weerspiegeld in tal van bronnen, die daar van anders dan b.V. de. inkomstenbelasting onmiddellijk of althans zeer spoedig den invloed ervan plegen te ondervinden. Zoo ble ven b.v. de zegelrechten nog ruim 2 ton, de tenis van overwegendie beteekenis of 2£ij heeft eraan deelgenomen. Voor den hapdel: de opening van de eerste Jaarbeurs; voor het zich krachtig ontwikkelend Rotterdam: de op richting van het nieuwe Stadhuis; voor Gro ningen: de 250-jarige herdenking van het merkwaardig beleg; voor Limburg en Zeeuwsch-Vlaanderen: het met ongekende geestdrift ontvangen bezoek tijdens de Bel gische pogingen1 tot losmaking van deze ge bieden. Bijna jaarlijks werd de hoofdstad be zocht en vooral bij historische gelegenheden ontbrak de Koningin zelden of nimmer, ge tuige de onthulling van het standbeeld van De Ruyter, dat van Ooen te Hoorn, de her denking van de inneming van Brlelle. Ver schillende vorstelijke bezoeken, het allereerst van den Duitschen Keizer, later van den Bel gischen) Koning en dien Franschen President, laatstelijk van souverelnen uit het Noorden, heeft de Koningin ontvangen en beantwoord'; met belangstelling ls Zij; op alle deze reizen gevolgd'. In oorlogstijd leefde zij met de ver richtingen! van leger en vloot mede;-zij on dernam eene reis op eene onderzeeboot, zij Inspecteerde tallooze malen de troepen en de grenzen, zij toonde ook belangstelling in de sociale voorzieningen. Hei: particuliere leven van de Koningin ls in deze kwarteeuw aan groote veranderingen onderhevig geweest. In 1900 kwam hare ver loving met Hertog Hendrik van Mecklen- burg, in het begin van 1901 gevolgd dóór haar huwelijk; in 1909 werd eindelijk de laflg verwachte blijde gebeurtenis een feit en Prinses Juliana geboren. Daaraan'is, zoowel in 1902 als later, eene ernstige ziekte van de Koningin voorafgegaan; zoodanig, dat ernstige zorg alom heerschte. De herden king van Brielle's inneming en het bezoek aan Groningen ziin de eerste gelegenheden geweest, waarbij Prinses Juliana. die eigen lijk Prinses van Oranje is krachtens de Grondwet, zich mede in het openbaar heeft vertoond I De positie van Nederland! tegenover het buitenland is in deze kwarteeuw ongetwijfeld zeer belangrijk geweest Onze verhoudingen tot de landen in Europa en de overige we- reldd'eelen, waarmede wij in verbinding staan, zijn over het algemeen vriendischappe- registratierechten zelfs 2*/4 ton beneden het reeds sterk verlaagde peil van verleden jaar. Maar niet alleen met de gewone middelen, ook met de buitengewone gaat het nu sterk bergafwaarts. De o.w.-belasting paraisseert de laatste maanden zelfs met minus-bedragen op den staat (in Juli ƒ1.066.000), die blijkbaar hierdoor zijn ontstaan, dat de restituties wegens geleden verliezen over bet laatste jaar, waar voor de desbetreffende wet gold, grooter zijn geweest dan de nagekomen baten uit dit middel. Gelukkig maar dat men met de afschaffing niet langer heeft gewacht! Sedert 1 Jan. is nu de opbrengst tot ƒ18.4 millioen geslonken, of 14.3 minder dan verleden jaar. Ook de ver dedigingsbelastingen bewegen zich sterk in dalende richting, in overeenstemming met de afnemende baten uit vermogens- en inkom stenbelastingen, In het geheel waren de ont vangsten ten bate van het leeningfonds 1914, waaronder zij tegenwoordig ressorteeren, slechts 64.2 millioen, of 11.8 millioen min der dan verleden jaar. Een sterke daling dus over de geheel© lijn der inkomsten. Men zoeke de oplossing nu bij de uitgaven. Er is geen andere keus. Het RegeeringsJubileum des Koningin. Voor deze hulde heeft zich een pomité ge vormd, bestaande uit: generaal buiten dienst O. J. Snijders, oud-opperbevelhebber van land en zeemacht; luitenant-generaal buiten, dienst W. Boetje, kanselier der Nederlandsche orde; luit-enant-generaal buiten dienst N. A. Swart, oud vice-president van den raad van Ned.-Indië; vice-admiraal buiten dienst F. Bauduin, chef van het Militaire Huis van de Koningin,en F. O. A. Buys, voorzitter van den Bond van Ridders beneden den rang van officier. Genoemd oomité verzoekt het volgende mede te deelen: H. M. heeft toegestaan dat Haar, mede als Grootmeesteres der Militaire Willemsorde, op 31 Aug. a,.s. een eenvoudige hulde zal worden gebracht door de ridders dier orde. Het oomité noodigt alle ridders uit tegen dien dag des na middags te 1.15 uur precies zich in het Paleis aan het Noordeinde aan te melden. De ridders zullen aldaar in de achtervestibule worden op gesteld en door H. M. terstond na haar aan komst ten paleize worden geïnspecteerd, waar bij door een der ridders een korte toespraak zal worden gehouden en namens allen een bloe menhulde zal worden aangeboden. Algenieene en tijdige opkomst van alle rid ders (zoo mogelijk in uniform) wordt dringend verzocht. Wegens den korten tijd kunnen geen persoonlijke uitnoodigingen worden verzonden. Versch brood vóór tien uur. De Minister van Arbeid heeft goedgevonden: dat in het tijdvak van 20 Augustus tot en met 23 September as. in 'broodbakkersonder nemingen, in verband met de feesten ter vie ring van 't regeeringsjubileum van de Konin gin, arbeid wordt verricht als volgt: a. in de gevallen, dat op een dag, waarop in de gemeente feestelijkheden als bovenbedoeld plaats vinden, in een broodbakkersonderne ming, niet gebakken en niet bezorgd wordt, mag in -of voor de broodbakkerij op den voorafgaan- den dag, arbeid worden verricht, volgeps de regeling, die op de arbeidslijst voor den Zater dag, resp. voor.den dag, voorafgaande aan den Sabbath, is vermeld;' b. in de1 gevallen, dat op een dag, waarop in de gemeente feestelijkheden als -bovenbe- bedoeld plaats vinden, ih een broodbakkers- onderneming wel gebakken of bezorgd wordt, mag: lo. in die broodbakkerij alle bakkersarbeid twee uren vroeger aanvangen dan ingevolge de artt. 35 en 86 der Arbeidswet 1919 voor dien dag is toegestaan; 2o. het in die onderneming na 8 uur n.m. van den vorigen dag gebakken of opgewarmde deeg of brood van 7 uur v.m. af uit het gebouw met aanhoorigheden, waarin zich de broodbak kerij bevindt, worden vervoerd, en van 8 uur v.m. af worden verkocht of afgeleverd. De faillissementsaanvrage van Broekhuya De faillissementsaanvrage van den heer W- H. Broekhuijs door een Haagsche tui niersfirma kon Vrijdag voor dó Haagsche Rechtbank niet worden behandeld, aange zien het bleek, dat de heer Broekhuijs op het oogenblik van de faillissementsaanvrage te Heerlen woonde. De rechtbank stond voorloopig 14 diagen uitstel toe op verzoek van mr. Smalhout, op tredend voor aanvraagster. lijk geweest. La 1899 br&k de Zuid-Afrikaan- sche oorlog uit; de Nederlandsche sympa thieën stonden ongetwijfeld kon het ook anders? aan de zijde van deze Republie ken en wij deden dit duidelijk bemerken. Eene anti-Engelsche stemming heerschte bier te lande, kwam zelfs in de Kamers meer malen tot .uiting. Stappen echter tot interven tie tusschen Engeland en Transvaal konden dezerzijds niet worden ondernomen, nadat Amerika een weigerend antwoord vanuit Londen had ontvangen. Wel' echter handel den de Minister van; Buitenlandsche Zaken en de Koningin naar het hart van alle Neder landers, toen aan President Krüger, naar Pontugeesch grondgebied uitgeweken, de „Gelderland" werdi. ter beschikking gesteld om de reis naar Europa te maken; met groote geestdrift werd hij evenals later de Boeren- Generaals hier te lande ontvangen en menige uiting van sympathie viel hem ten deel. Onze verhouding tot Engeland, in die jaren moei lijk, herstelde zich geleidelijk; de resultaten daarvan zijn tijdens den grooten oorlog wel bet duidelijkst gebleken. Tot conflicten met Engeland kwam het niet; evenmin met Ja pan in 1904, toen in het bijzonder naar het Japansch© oordeel in onze koloniën niet alle die maatregelen van neutraliteit waren geno men, die Japan blijkbaar had verwacht. Met Portugal hadden wij een incident betreffen de den consul te Lorenzo Maxcjuez; met Ser vië werden de betrekkingen een oogenblik verbroken na het eindigen1 van den oorlog; met Venezuela waren deze betrekkingen, tot twee malen toe, van ernstigen aard. Aller eerst in 1902, toen wij ons stelden aan de zij de van de overige Mogendheden, die preten ties op Venezuela hadden; later in 1909, toen het bewind van den avontuurlijken Presi dent Castro zich in het bijzonder tegen ons richtte en de uitzending van een oorlogses kader noodzakelijk maakte. Zoowel in Vene zuela als later in Mexico, toen industrieele belangen dienden te worden beschermd, heeft dit optreden kunnen plaats hebben zon der dat Amerika zich genoodzaakt zag de Monroeleer in herinnering te brengen; het optreden was trouwens van zuiver defensie- ven' aard. In zijne internationale politiek heeft Ne derland, al kwam het meer actief op den Ingezonden mededeellng. Een toenemende omzet voor onze alombekende gegarandeerde Is wel het beste bewijs hoe orize cliënten de goede soorten weten te onderschelden van da namaaksels welke voor minderwaardigen prijs- In verschillende winkels worden vei-kochi. Zoo Juist ontvangen wij praeht- sorteerlng In prijzen van af f 24.00. Moderne kleuren. Mooie ooupe. Deugdelijke afwerking. bij ons verkrijgbaar. KleedingmagazIJn HELDER - SCHAGEN. AMSTERDAMSCHE BRIEVEN. ROND DEN DAM. De komende feestviering is natuurlijk een gereed© aanleiding voor velen om die oud- vaderlandsche hartstocht van „het vergaderen" in hevige mate bot te vieren. Buurtvereenigin- gen' en Commissies en Besturen houden dag in dag uit gewichtige bijeenkomsten en, zooals dat, ook oud-vaderlandsche rijm het wil: „Zij dronken een glas, Zij deden een.... En lieten de zaak zooals zij was Dat zou nu allemaal zoo erg niet zijn en niet meer te beteekenen hebben dan een welkome afwisseling in de serie kegel- of biljart-avond jes, door middel-waarvan de heer des huizes kans ziet op gezette tijden den huiselijken haard te ontvluchten, ware het niet, dat de geachte Heeren Bestuurderen en Commissie leden er ten zeerste op gebrand zijn verslagen dezer vergaderingen in de krant te zien ver schijnen, verslagen, die niemand, behalve de betrokken geachte spreker en zijn naaste fa milie pleegt te lezen en die een legertje ver slaggevers aan veelal ongerechtvaardigd lang werk helpen. Daarbij komt dan nog, dat, met al dit praten, zoo nu en dan de een of andere ongelukkige in „het vuur van het debat" en in z'n behoefte nu ook eens iets „schlagends" te zeggen, zijn mond' voorbij' praat. Zoo kwamen ©enigen tijd geleden eenige- heeren neringdoenden uit dp Kalverstraat bij een, teneinde te conferaeren over de versiering hunner diverse zaken. De pers was met een, over 't algemeen tamelijk verveeld gemoed, „au grand complet" aanwezig. Nu was er onder de aanwezige winkeliers een, wien niet lang gele den ti© eer te beurt was gevallen, dat Z. K. H. Prins Hendrik, als een doodgewoon ster veling zijn zaak was binnengestapt en er, eigenhandig, ook als een doodgewone klant toiletbenoodigdheden gekocht had Toen, op een gegeven oogenblik, nadat deze bevoorrechte winkelier zijn collega's had aangeraden niet al te veel geld aan de aan de orde zijnde gevelver siering te besteden, bekroop hem de begrijpe lijke en menschelijke lust even van zijn intieme relaties met „het Hof' te doen 'blijken, en ver klaarde hij, dat hij uit Z. H.'s eigen mond ver nomen had, dat de Koningin „allerminst ge steld was" op een al te royale feestviering en dat zij- „het al erg genoeg vond, dat de men- schen één dag dronken langs de straat hosten". Daar had je de poppen aan het dansen! De perstafel schrok op; men pende en pende en nog denzelfden avond stond een en ander in de kranten. Hoe betreurde de arme leverancier nu die voorgrond, bet zuiver neutrahteitsatandpunt ingenomen. De neutraliteitspolitiek is altijd die geweest, welke door het Nederlandsche volk werd ondersteund!, al heeft het verkrij gen eener permanente onzijdigheid in de be teekenis van Zwitserland nimmer de sympa thie van eenlgen Minister klaarblijkelijk ge had. Minister van Karnebeek heeft de voort zetting dezer politiek na den oorlog gequa- lificeerd als zelfstandigheddspolitiek, maar duidelijk doen gevoelen, dat principieel geene onderscheiding valt te maken. Zelf standig is onze politiek in zooverre geweest, dat noch aan lokkende stemmen uit Duitsch- land, noch aan die -uit België en Frankrijk is gehoor gegeven. Ih 1010 propageerde men eene economische aansluiting bij Dultsch- land; slechts in het Utrechtsche centrum bleek daarvoor sympathie te bestaan. Later kwam Eugène Bale met zijne aansluiting bij België, waaruit de officieus© Nederlandsch- Belgische commissie, sedert opgeheven, voortvloeide; de Fransche generaal Langlola ontwikkelde beschouwingen over eene mili taire conventie met Frankrijk en België, die hier te lande weinig of geen ingang vonden. De voorgenomen bouw van een fort te Vlis- sangen, onderdeel van geheel het fondö voor de kustverdediging, verwekte in 1910 en 1911 eenige internationale opschuding; men zag daarin een drang van Duitschland, waaraan zou zijn toegegeven. De Ned'erlanidsche Re geering, heeft in haar standpunt van souve- rein oordeelen over eigen verdedigingsnood zakelijkheid volgehouden; eerst later is het bekende incident gekomen, veroorzaakt door het optreden van den heer Van Heeckeren, voormalig gezant aan de Noordelijke Hoven, die te verstaan gaf, dat drang van den Duit schen Keizer tot den fortenbouw had geleid. Minister De Marees van Swinderen, die-zich ook tegen Duitschlands voornemen om tol len op den Rijn te beffen, eene krachtige persoonlijkheid toonde, heeft noodlottige ge- vólgen van dezen indruk geheel weten te voorkomenl De oorlog bracht moeilijkheden van verschil lenden aard mede. Aanvankelijk heette het in Fransche kringen^ dat de Duitschers door Limburg zouden zijn getrokken; met de stuk ken in de hand kon worden aangetoond, dat dit niet is geschied. Later is, in 1916, het be- Ongowenscht bezoekt In 't water gevallen. Alweer de hond. Kemphaan-achtlge nelgingen. De oude kwaal. i i Huldebetoon van ridders der militaire Willemsorde. H ,o Vergaderingswee. De kwade geest van het Middendamterrein. I En die van het Leldsohe plein. De wonderen der techniek.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5