anders ook door hom zoo begeerde publiciteit en dat „volledige' verslag"; hoe betreurde hij het, dat niet volstaan was met een klein com muniqué, na afloop der vergadering aan de bladen gezonden! Wei versoheen er kort daar op van zijn hand een verklaring, dat „hij aan Z. K. H. den Prins der Nederlanden woorden in den mond had gelegd, welke door Z. K. H. geenszins waren gebruikt, ja welke in strijd; waren met de strekking van het door Z K. H. gesprokene; en al betreurde hij het zeer, dat hij, lüet gewend zijnde in het open baar te spreken,'den indruk had gewekt, ateof de koninklijke familie niet die appreciatie zoude hebben voor de maatregelen* welke^alomtooi de jubileumfeesten worden getroffen, welke* zij inderdaad verdienen; en al rtelde WJ e prijs op te verklaren, dat Z. K. H.uitdn:ikke- liik had gezegd, dat de koninklijke familie met groote voldoening gadeslaat, hoo lande voorbereidingen voor het j^bheum wor den getroffen, doch dat H. M. ^et oog op de zeer ongunstige economische toestanden ge jneend (heeft kenbaar Ite moeten maken, dat zij het in -acht neinen van do grootst mogelijke soberheid bij de feestviering gewenscht acht, mede omdat langdurige feestviering voor som migen aanleiding zoude kunnen worden tot buitensporigheden, welke thans, nog meer in betere tijden ernstig te betreuren zouden Z3^Wefverscheen, zooals gezegd, deze min of meer ingewikkelde verklaring, maar toch had de ongeluksvogel zich terdoge in de vingers go- SI1]Ém les?.... Om toch maar niet bij elke voorkomende gelegenheid, ais wanneer er „een glas gedronken, en een.... gedaan wordt beleefd doch dringend „de pers* uit te noodi- gen?..i. 1 Men kan het hopenmaar betwijfelen 'tCV6DS I Want de vreugde van zlfchzelf als spreker gedrukt te zien, blijft in deze wereld der ijdel- heden een groote prikkel! I Behalve dan door middel van de verhande lingen in de bovenbedoelde vergader- en praat- collegiën, beginnen de komende feeston zich ook kond te doen in uiterlijke verschijnselen als het oranje-kleurig kioskje aan het Rokin hij de Doelenstraat van de Oommissie voor den Optocht en in den bouw van de tribune op het Middendamterrein. Lange tijden nu al reeds hebben de kwade geesten temidden van de moeras- en mestdaihpen van dit braakliggende terrein vrij spel gehad achter de houten schut tingen. Toen nu eindelijk,, dezer dagen, ten be hoeve van den tribune-bouw, dit spel verstoord werd* een opening in de omheining werd ge maakt on de mensch hun rijk binnendrong, eischten zij* daar zijn het kwade geesten voor, een slachtoffer. De eerste paal, die er in den grond werd geheid, viel om en trof een 60-jarigen arbeider, die aan de gevolgen over- Het wordt toch waarlijk tijd, dat aan deze macht der kwade geesten, daar in het hartje van onze hoofdstad, krachtdadig een eind wordt gemaakt! Zou het het schijnt inderdaad een aan trekkelijk denkbeeld niet een echte jubi leumsdaad zijn hen, deze kwade geesten, als klap op de vuurpijl der komende feesten met eenKoninklijk gebaar voor goed uit te drijven?Daar, in het middelpunt van het land, iaplaats van een broekenpaleis, inplaats van die kwade geesten, die den Amsterdammer steeds blijven bèdreigen, bijvoorbeeld een grootsch gebouw of instituut ten algemeenen nutte, tot een blijvende herinnering aan den band tusschen volk en vorstenhuis.... Wordt er ruimte gezocht voor een Koninklijk gebaarhier is het, zou men zeggen Een andere vruchtbare bodem voor het tieren van kwade geesten, al stijgen er dan ook geen moerasdampen op, is, het Leidsche plein. Nau welijks was Rooyaards, nadat bij eerst, bij het aan wal stappen uit Amerika, geruststellende verklaringen had afgelegd, weer onder hun be reik gekomen, of zij brachten hun verdeel-en- heersch taktiek weer in praktijk en deden de Schouwburgkwestie "ïteer in alle felheid ont branden. Vergaderingen, verworpen voorstel len over en weer van artisten, directie en com missarissen, en tenslotte de aanvrage om ont slag van den „vasten bespeler", dr. Rooyaards. Dé beslissing is thans aan den Gemeenteraad. Voorloopig is het op vaderlandsch tooneelge- bied een ho-pelooze chaos. Van het instituut „vasté bespeler", waarvan men eenige jaren geleden alle heil verwachtte, heeft men ook al niet veel pleizier beleefd en of h'et de moderne arbeidersvakbeweging, die thans pogingen doet, met behulp van Heijermans en Louis de Vries een „Groot Volkstooneel" op te richten, zal gelukken een vaste basis voor do tooneeikunst te schoppen, staat ook nog zeer te bezien. We zuilon maar afwachten wat or uit al het gecon- fereer, vergaderen en geschrijf tenslotte voor daadwerkelijks geboren wordt. Het heeft op het oogenblik geen zin heel dit verwarde pogen en al de gelanceerde berichten en geruchten op t e volgen, Intusschen* hoezeer men dan ook klaagt, dat de menschheid -niet of nauwelijks meer ter schouwburg of concertzaal tijgt, heel de moder ne techniek blijft nog steeds er op gericht ons don gebeelen dag met stemmen van opera zangers, met de tonen van piano of viool te omvangen. 'Zelfs de korte oogenblikken, dat men zich per auto door de straten begeeft, kan men er blijkbaar moeilijk buiten. Zoo ziet men hier de laatste dagen het nieuwste op radio- gebied, een auto met ontvangtoestel, waarbin nen men op z'n gemak allerlei schoons uit de lucht kan opvangen, doör het stadsgewoel schieten. En zelfs verscheen er dezer dagen een on dernemend jongeling met een antenne op z'n fiets. Wjt wil men meer? Lichaamsbeweging, het trappen spannend gevaar, het fietsen door ons dooreenkrioelend stedelijk ver keer, en net emotioneerend luisteren naar stervende opera-helden, beursberichten, of het noodsein van een zinkend schip in de Middel- landsche Zee?.. Zeg dan nog eens, dat dit ons moderne leven zonder poëzie of romantiek is! Alleen: van welk soort is ze?l BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. De vermoedelijke inhoud' van hei Fransche antwoord. Parijs, 17 Aug. Uit bevoegde bron worden nieuwe mededeeiingen vernomen inzake het Fransche antwoord op de Britsche nota. Vier en twintig uur na de overhandiging in het Foreign Office zal het antwoord te Parijs in den vorm van een Geel boek worden gepu bliceerd, in twee deelen verdeeld. Het eerste zal een weerlegging, punt voor punt, van de Britsche argumenten zijn; het tweede deel zal onwrikbare aanspraken van Frankrijk uiteenzetten. eDze uiteenzetting zal niet nieuws bevatten, maar zal worden gevolgd door nadere aanduidingen omtrent de'voor- waarden, welke in de reeds gepubliceerde in structies aan den Franscnen gezant te Lon den waren vermeld; voorwaarden waarop Frankrijk de 'Ruhrbezetting zou kunnen ver zachten of doen staken. Poincaré zal de 26 milliard goudmark als onveranderlijk cijfer der Fransche schuldvordering handhaven; hij zal een vermindering aanvaarden op een ander deel der Duitsche betalingen, naar ge lang van de .vermin dering der intergeallieer- de schulden; hij zal de procedure aangeven voor de verwezenlijking daarvan, gebaseerd op de exploitatie der spoorwegen, het,beslag- leggen op douanerechten, heffingen op an dere inkomsten, concessies inzake fiscale mijnejt, organisaties der monopolies; hij zal in verband daarmede de reeds in vorige do cumenten' geformuleerde voorstellen ont wikkelen. DÜITSCHLAND. Te Krefeld zijn Donderdag 16 huizen In brand gestoken. Het warenhuis van Tietz is geheel afgebrand. De houding der bevolking was gistermiddag weer dreigend. Voor een nieuwe plundering wordt gevreesd. In Aken was het Donderdag tamelijk rus tig. De politie nam de plunderaars van Woensdag gevangen en sloot hen op in het huis van bewaring. Of de bezettingstroepen zullen ingrijpen is nog niet zeker. Een Bel gisch officier van de gendarmerie zeide, dat de bezetting, als het zoo verder gaat, niet zal ingrijpen. Zij kan zich bijna zelf. niet meer beschermen. Te Krefeld is een Belgisch officier, te Aken zijn een officier en zijn vrouw ver stoord. De geldmiddelen zijn in het bezette gebied zoo schaarsch, dat de menschen bijna niets meer kunnen koopen. Wel is er noodgeld (stadsgeld) doch daarvoor krijgt men geen levensmiddelen. Ook de levensmiddelen zijn uiterst schaarsch. In Aken was Donderdag geen brood te krijgen. De houding van de arbeiders is het meest gekant tegen de po litie. Zij zien de aanleiding tot de plunde ringen in het optreden van de politie, die het eerst geschoten zou hebben. kende incident der- Engel sclie landing in Vlaanderen gekomen; moeilijkheden over het bevaren van de Schelde waren, in vér band mét Antwerpen, aan de orde van den dag. In. 1918 doorleefden wij de spannendste periode tengevolge van den Duitschen eisch betreffende vervoer van zand en grind naar België; daar tegenover deden de Geallieer de en Geassocieerde Mogendheden zich gel den met de toepassing van hun angarie- recht, waarbij het grootste deel der Neder- 'andsche vloot in bezit werd genomen. En geland verbrak onze telegrafische gemeen schap met de koloniën; belette onze vis- schersvloot haar bedrijf uit te oefenen; con- tröleerde onze levensmiddelenvooriziening en onzen handel met Tndië, die slechts dank zij de oprichting van de N. O. T. voortgang kon vonden. Toen aan het einde van 1918 de Duit sche diébacle in België en Noord-Frankrijk begon, weken de Duitschera naai ons land uit; aan eene tevoren ontwapende afdeeling werd toegestaan, door Limburg naar Duitsch- land te trekken, waaruit zich een onaangenaam incident "met België ontwikkelde. De Duit sche Keizer, na hem de Kroonprins, vlucht ten naar Nederland; de vraag tot uitlevering van den Keizer zoowel als geheel de positie van dezen vroeger zoo autocratischen mo narch hebben der Nederiandsche Regeering heel wat moeite, het Nederiandsche volk tot heel wat overbodige belangstelling dikwerf aanleiding gegeven. Alleen het vermelden van de voornaamste feiten, die zich in internationalen zin voor Nederland gedurende den oorlog afspeelden, zou kolommen kunnen vullen. Wij volstaan slechts met er aan te herinneren, dat het allereerst was het gevaar, door de drijvende mijnen veroorzaakt, dat onze scheepvaart be moeilijkte; dat daarna met ingang van 1916 kwam het duikbootgevaar, door- do Duitsche maatregelen in het leven geroepen; dat ver volgens de Engelsche en Fransche tegen maatregelen onzen handel belemmerden en bemoeilijkten; dat op het laatst slechts eeqe smalte vergen! t»«r Noorwegen overbleef; die door de schepen werd benut om Amerika te bereiken. Onze vaart op Incdë, aanvanke lijk om de Kaap de Goede Hoop verlegd, wijl het Suez-Kanaal werd gesloten, moest, op het laatst via Amerika en het Panama-Kanaal gevoerd korden; gemeenschap met Indië be stond een .tijdlang niet; de koloniale Regee ring had eeno moeilijke taak. Torpedéerin- gen kwamen tal van malen voor, die van de „Tubantia", tenslotte dOor eene onpartijdige commissie te 's-Gravenhage berecht, veroor zaakte de meeste opschudding, die van zeven schepen tegelijk was de minst onschuldige en de nadeeligste. Monumenten, gewijd aan de nagedachtenis van de visschers, die hun moeilijk bedrijf bleven uitvoeren, zijn op meer dan één plaats opgericht; sociale voor zieningen werden getroffen teneinde het ri sico van het gevaarlijke bedrijf te verminde- rep. Er zijn tijden geweest, dar, de scheep vaart vrijwel stilstond; dat het uitvaren of aankomen van een schip als eeno bijzonder heid werd gepubliceerd, als leefde men tij den terug. De Nederiandsche Regoering nam ten slotte do uitzending van een convooi voor; de uitzending van dit convooi gaf aan leiding tot bezwaren van Engeland, die moes ten worden ondervangen voordat het convooi kon uitvaren. Het is bekend, dat in den boe zem der Regeering over dit al of niet uit varen verschil van meening heerschte; zeer zeker mag het gelukkig worden gerekend, dat de Regeering ook in dit opzicht voorzich tigheid betrachtte. Men werd angstig te moede wanneer men op de wereldkaart zag, hoe groot gedeelte van den aardbodem in strijd was en hoo klein dat stukje Nederland en overig neutraal gebied. NWlerland beeft zich in oorlogstijd' hulp vaardig betoond tegenover de ellenden, die elders heerschten. Wij denken aan de ont vangt die de gevluchte Belgen hier vonden; aan wat er gedaan werd voor het Roode Kruis voor hulpbehoevenden in tal van oor logvoerende landen; aan wat er in het bijzon der na den oorlog gedaan is voor de Centrale landen. Onze betrekkingen met de oorlog voerenden waren moeilijk: van weerszijden De dagbladbedrijven -van geheel Aiidden- Duitschland hebben in verband met de nieu we tariefloonen besloten alle typografen te ontslaan en de bedrijven te sluiten. Grootindustrieel gearresteerd. Berlijn, 17 Aug. Te Dusseldorf is de direc teur van het Rheinhandelkonzern, de groot industrieel Max Falk, hedenmorgen gear resteerd onder verdenking dat hij goederen, die door de Franscheu in beslag waren ge nomen, heeft aangekocht en naai het bui tenland uitgevoerd. Falk, die in de gevangonis te Herford is opgesloten, zal zich wegens heling hebben te- verantwoorden,, daar de Duitsche regee ring dergelijke in beslag genomen artikelen als gestolen goederen beschouwt De nieuwe stijging van den dollarkoers aan do Berlijnsohe beurs op Donderdag LI tot ruim vier millioen mark beschouwt de „Vorwfirte'' als het werk van Havenstein. Indien Havenstein en Glasenapp niet bin nen drie dagen hun verzoek om ontslag in dienen, verklaart het blad, zal de soc.-dem. fractie de onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag voorstellen, met het eenig doei de intrekking der wet inzake de autonomie van do Rijksbank te eischen. De sou-demo cratie kan en wil Duitschland's lot ook geen week langer in handen laten dergenen, die zij, in overeeneenstemming met alle regee- ringspartijen, niet bekwaam acht om in dit ernstige tijdsgewricht daarin mede de lei ding te hebben. j Parijs, 17 Aug. Op verzoek der boeren in de streek van Waltropp zijn Fransche caval- leriepatrouilles naar de landerijen gezonden om het wegrooven van den oogst te verhin deren. Te Herne is de Fransche gendarmerie tus- schenbeide gekomen om de plundering van levensmiddelenzaken! en confectiemagazijnen te beletten. De banfeblljettenprodüctie in Dultschland. In verband met de voortdurende depre ciatie vr.n de mark en de verbazende prijs stijgingen, mitsgaders de verhoogingen der loonen en ook de verbetering der salarissen der ambtenaren, om niet te spreken van de kolossale toeneming der productiekosten, moeten er voortdurend nog meer bankbiljet ten worden gedruktDe rijksbank heeft Maandag 10 biliioen in het verkeer gebracht Dinsdag waren het meer dan 12 biliioen. Ver volgens iederen dag 3 biliioen meer dan den Tjorigen dag. Gisteren kwam de papiergeld- fabricatie op 18 biliioen. Vandaag zullen er 19 biliioen uitkomen. Daarbij zal het echter geenszins blijven. De behoefte aan geld is zoo kolossaal, dat de tegenwoordige produc tie nog verder moet worden verhoogd. Reeds in het begin van de volgende week zal men de productie verdubbelen, zoodat er dan 30 biliioen per dag in het verkeer zullen wor: den gebracht Niettegenstaande deze kolos sale arbeidsprestatie der bankbiljettenper- sen, is het nog niet gelukt om het gebrek aan geld! op te heffen. De banken moeten nog steeds met noodcheques betalen, en slechts een gedeelte van de noodige bedragen be staat uit werkelijk rijkspapiergeld. Ook in het rijk worden in allerhande drukkerijen nu banknoten vervaardigd. Men is voornemens binnenkort met een biljet van 100 millioen voor den dag te komen. Op het oogenblik zijn echter nog slechts ruim 100 biliioen bankbiljetten in omloop, hetgeen in goud- waardet berekend per hoofd der bevolking nog niet eens veel ia. - RUSLAND. De antl-Britsche propaganda in hef Oosten. Het te Berlijn verschijnende Russische blad „Djin" meldt, dat te Moskou twee be ambten van het bureau der Derde Inter nationale zijn gearresteerd, onder beschuldi ging: aan vreemde regeeringed er schijnt in de eerste plaats van Engeland sprake te zijn documenten te hebben geleverd, waar door de werkzaamheid der Derde Internatio nale wordt gecompromitteerd. De betrokken documenten behandelen de actie der Com munistische Internationale in het Oosten. Zij hebben vooral betrekking op de anti-Brit- sche propaganda in de Mohammedaansche landen. De «heilige oorlog gepredikt tegen de communisten* In de provincies Bokhara en Ferghana is een boerenopstand totgebroken tegen sovjetgezag. De leider er van Is do oud-officier Seiim Pasja, die een oproep heeft gericht tot de Mohammedaansche bo- volking van Rusland, waarin zii wordt uit- genoodigd onder de banier van den Islam strijden om Bokhara, Khlva* Turkestan eu Transkaukasië van het juk der Russische communisten te bevrijden en den heiligen oorlog tegen de communisten uit te roepen. FRANKRIJK. De begrafenis der slachtoffers van de auto-ramp te Salnt-Sauveur De begrafenis van de eerste acht slachtoffers heeft Donderdag om drie uur plaats gehad. Er was een. zeer groote menigte belangstel lenden. De plechtigheid was zeer indrukwek kend. Een Nederlandsch priester uit Lourdes, pater Van der Tempel, en de protestantsche predikant Van Tarbes, hadden %do leiding. Er werden redevoeringen gehouden door den pre fect van de „Hautes Pyrenées", voorts door den heer Cabiro, Nederlandsch consul, den heer Laborde, burgemeester van Luz, en door den heer M. Kuyper, een Nederlandsch journalist. De Nederiandsche gezant te Parijs, jhr. Lou- don, had aan den prefect van de „Hautes Py renées", namens de regeering een telegram gezonden, waarin hij hartelijk dank zegt voor de sympathie aan zijn land in deze droevige omstandigheden bewezen. De dertien kisten waren geheel bedolven onder bloemen en kransen. Na de plechtigheid, gehouden in de „Eglise des Templiers", begaf de indrukwekkende stoet, geleid door den prefect van de „Hautes Pyre nées", den onderprefect van Argeles, don heer Laborde, burgemeester van Luz, en den Nederiandschen consul, zich naar het stadhuis te Luz terug, waar de protestantsche plechtig heid gehouden werd. De prefect sprak hier woorden van deelne ming namens de'Fransche regeering. Vervol gens gaf de heer Laborde aan den Nederiand schen consul de verzekering, dat de bevolking van Luz steeds de herinnering aan de ongeluk kige slachtoffers in haar hart zal bewaren en dat zij voor hunne graven zal zorgen als voor die van hare liefste overledenen. 'De heer Cabiro, Nederlandsch consul, be dankte de autoriteiten en de bevolking voor hun warme uitingen van sympathie en voor hun bewonderenswaardige toewijding. Ten slotte sprak een Nederlander nog een laatste woord van vaarwel tot onze ongelukkige land- genooten. i Als een tragisfche bijzonderheid kan worden vermeld, dat bij deze ramp een geheel gezin is uitgestorven, n.1. dat van de familie Henneman uit Bussum, bestaande uit drie personen. Bij de familie heeft deze slag een verpletterenden indruk gemaakt. r Nog een drietal lijken zijn uit de Grave op gehaald, nJL twee vrouwen en een man. De twee vrouwen lagen onder den „Pont Napo léon", de man een eind verder stroomopwaarts. Men heeft dit slachtoffer met een koord naar den oever kunnen brengen. Deze lijken waren geheel of bijna geheel naakt, daar de kleeren door de kracht van den stroom waren afge scheurd. Men heeft ook het lijk van den chauf feur Léon Auge gevonden. Het was beklemd tusschen het stuur van den auto. Het oprui- mingswerk wordt voortgezet. De kisten staan klaar om de lichamen te ontvangen. Over eenige dagen zullen deze slachtoffers te Lourdes begraven worden. De heer Kuypers is weer geheel gezond naar Lourdes-vertrokken. Hij herhaalde zijfi eerste verklaringen, waaraan hij toevoegde, dat hij herhaaldelijk had opgemerkt, dat de chauffeur te hard reed. Volgens hém zou de auto een snelheid van 60 KjM. per uur hebben gereden, toen het ongeluk gebeurde, maar scheen de chauffeur zijn wagen toen al niet meester. Op het oogenblik van het ongeluk remde de chauf feur, die het'gevaar inzag, zoo hard, dat de wagen een vollen slag omdraaide en achteruit in den afgrond stortte. De heer Kuypers houdt vol, dat hij zijn red ding alleen te danken heeft aan de plaats, die bij innam, achter den chauffeur. De schok ten gevolge van het opwippen der auto, veroor zaakte, dat hij een „looping the loop" maakte. Hfl viél in een boschje jeneverstruiken, dat den val brak oh stortte toen in den stroom, waar een draaikolk hem op het rotsblok wierp, waarvan hij tenslotte gered is. Niettegenstaande de ijverlgo nasporingen, bpww - die in den afgrond gedaan zijn, heeft men de nog vermiste lijkon niet gevonden. Vanoch tend is de reddingsdienst erin geslaagd, de auto op te takelen, maar in .tegenstelling met wat men hoopte* was geen van de lijken erin. Waarschijnlijk zijn zit ver meegesleept door den stroom, of aan de rotsen bij de bed ding blijven haken. Majoor Esterhazy. t (Een Reuter-telegrara uit Londen meldt het overlijden van majoor Esterhazy, den schrij. ver van het beruchte borderel van de Drey- fuszaak. Esterhazy stierf te Harpenden in Hertfordshire, waar hij onder een aangeno men naam loefde. Dit overlijdensbericht roept de bewogen dagen van de Droyfuszaak in herinnering, van de „affaire", die gedurende eenige jaren heel het Fransche openbare leven over* heerschte en ook buiten Frankrijk aller hartstochtelijke aandacht gespannen hield. BULGARIJE. Het samengaan van boeren en communisten. De gevluchte leiders der boerenpartij, Das- kalof, Todorof en Obof verhelen niet, dat zij met alle kracht zullen probeeren om Bul gaarsdie boeren voor een opstand tegen dé verkapte militaire dictatuur van Zankof voor te bereiden. Als bondgenooten moeten daar* bij de Bulgaarsche oommunisten dienen, dia reeds jarenlang door Moskou finaneieel ge steund worden en 'Uitstekend georganiseerd zijn, VERÉENIGDE STATEN. Washington, 17 Aug. Het verdrag betref, fondo de beperking der bewapening ter zee en het vier-mogendhedenverdrag nopens da Stille Zuidzee zijn heden in werking Retro- den door de officieele uitwisseling der ra- tificaties op het département van buiten- landsche zaken door de vertegenwoordigers van alle onderteekenende mogendheden. On middellijk daarna gaf het departement van marine Ijst tot het „schrappen" der Ameri- kaanische schepen die ingevolge de beperking der bewapening ter zee moeten verdwijnen. Er zullen 28 schepen, samen metende 760.QQQ ton, worden gesloopt. De mijnramp In Wyoming. Er zijn nu in het geheel 87 menschen ge red uit de steenkolenmijn te Kemmerer (in den staat Wyoming), waar 138 mijnwerkers door een ontploffing waren opgesloten. Men vreest dat de overige 101 allen dood zijn. Bij de schouwing der ca. 70 lijken die reeds zijn geborgen, bleek dat de meesten dezer onge- lukkigen waren gestikt. De gangen der mijn worden nog voortdurend afgezocht. Telkens als zoo'n ploeg zoekers uit de mijn met lij ken boven komt, spelen zich aan-de schacht- opening hartverscheurende tooneolen af, en trachten wanhopige vrouwen en kinderen «zich zekerheid te verschaffen over het lot van hun nabestaanden. BRITS CH-EVDIE. Noodlottige overstrooming In Birma. Een draadloos VJ}.-bericht meldt, dat door du overstrooming van de Irawadi een ramp isweroorzaakl Te Rangoon zijn 26.00Q vluchtelingen aangekomen. De rijstaanplan- tingen in heel Zuid-Birma zijn vernield. CHINA. Een stad geplunderd. Hankof, 17 Aug. Roovers hebben een aan val gedaan op Thaosjin en het hospitaal der Londensche zending alsmede de buitenland- sche wijken en de katholieke kerk in brand gestoken. Zij plunderden de stad, Er heerscht ongerustheid over het^ot van twee Iersche meesters, de eenige vreemdelingen in de stad tijdens den aanvaL Tweederden der huizen zijn verbrand. Het uit honderdtwintig m»m bestaande garnizoen had acht dooden. De rest verliet de stad onder bevel van den com mandant LUCHTVAART. Noodlottige vaL Madrid, 17 Aug. De bladen melden dat de Portugoescho vlieger Badajoz boven de stad vloog en viel. Hij kwam op een dak terecht Een meisje werd verpletterd, de aviateui zwaar gewond. Bergongelukken. Drie studonten uit Milaan, die mot een gids de Ortlerspitzo beklommen, zijn» maar de „Times" imeldt, door een hevigen storm overvallen en omgekomen. Zij waren klaar* werden bezwaren zonder tal geopperd; Mi nister Loudon had eene zware taak om te midden van het oorlogsrumoer de strikte neutraliteit toe te passen. Bij tal van geval len van interneertng van schepen of schepe lingen kwamen deze vragen ter sprake. Onze verhoudtnig met Amerika^ vroegor zeer in nig, onderging eenige verandering; wij zijn niet al te gelukkig geweest met onze achter eenvolgende gezanten bij het kapitool te Washington; onze belangen heeft dit ongetwij feld geschaad. De Regeering slaagde er in den heer Cremer bereid te vinden, den Ne deriandschen haam te Washington te her stellen; deze is daarin, blijkens de verkregen resultaten, ongetwijfeld geheel geslaagd. Maar, van meer belang voor de in ternationale positie, die Nederland thans in de wereld inneemt, ia de wijze, waar op aan Nederland werd gegund, zich als. internationaal centrum te ontwikkelen. Toen tengevolge van het manifest van den Russi- schen Czaar, enkele dagen vóór de troons bestijging van Koningin Wilhelmina ver schenen, eene plaats van bijeenkomst voor d'e eerste vredesconferentie werd gezocht, viel het oog op 's-Gravenhage. Het Perma nente Hof, uit deze vredesconferentie voort gekomen, werd te 's*Gravenhage gevestigd; men sprak toen van het „werk van Den Hfiag". De tweede Vredesconferentie werd in 1907 eveneens hier gehouden; ter zelfder tijd werd de eerste steen gelegd voor het Vredespaleis, dat de gedachte van den vrede onder de volkeren zou symboliseeren. In 1913 werd dit Vredespaleis geopend; in het zelfde jaar, dat wij het honderdjarig herstel van onze onafhankelijkheid herdachten, werd Nederlands lintern at tonale positie steviger dan tevoren gegrondvest. Tot die internatio nale positie had tevoren het werk van on zen kundigen Asser, een waardig navolger van Hugo Grotius, reeds bijgedragen; op vier conferenties voor internationaal privaat recht in 1892, 1893, 1900 en 1904, deed zijn scherpzinnige geest het tevoren niet be staande internationale privaatrecht uit den grond verrijzen. Bü deze conferenties slo ten zich die over het internationaal wissel recht in 1919 en 1913 aan, ietwat ter zijde daarvan stond de internationale Opiumcon ferentie. Nederland werd meer en moer in ternationaal centrum; Brussel on Bern wer den jaloorsch op ons; de vraag mag nog ge stold. worden of, indien do toonmaligo Ne- derlandseho Regeering jdiaarWJ krachtiger initiatief had ontplooid, niet dit centrum van. nog intensiever aard zou zijn geworden. TT „tl eindigen' van den oorlog, toen de Volkenbond stond te worden opgericht, scheen het als had het werk van Den Haag afgedaan, als wenschte mon eene geheel nieuwe periode te beginnen. Er heerschte eene zekere ontstemming in geallieerde kringen tegen Nederland, dat 'niet aan den oorlog had meegedaan. Ter zelfder tijd ont wikkelde zich het moeilijke conflict tusschen Nederland en België, later verzwaard door de ingewikkelde quaestie der "Wielingen, dio nog niet geheel tot oplossing is gebracht. Maar alvorens over den Volkenbond te be slissen, werden de vertegenwoordigers der neutrale Staten, ook van Nederlapd, te Pa rijs geraadpleegd. Vestigde men den Volken- ivond al te Genève, het Hof van den Volken bond, het eerste werkelijk internationale reohtslichaam, zou in Den Haag komen. Do internationale Juristencommissie, voor het ontwerpen van dit Hof aangewezen, kwam in 1920 in het Vredespaleis samen; de Alge meen© Vergadering van den Volkenbond vestigde in datzelfde jaar definitief hare keuze op Den Haag; in Februari 1922 word in tegenwoordigheid van de Koninklijke fa milie, de eerste zitting van dit Hof geopend. Een Nederlander, onze groote jurist Loder, is tot president van dit Hof voor de eerste drie jaren gekozen; Nederlanders nemen in tal van belangrijke funoties aan den arbeid van den Volkenbond deel; Nederlands eer ste gedelegeerde, Minister van Karnebeek, werd op de tweede algemeene vergadering tot voorzitter gekozen en volbracht deze taak op eene wijze, die door allen onverbeterlijk wordt geprezen; Rotterdam's burgemeester Mf. Zimroermao, zonder twijfel onze kun- ■ÜHS digste magistraat, verricht als commissaris- generaal in Oostérijk uitnemend werkl Aan de oonferentio te Genua nam Nederland deel; te Washington op do ontwapeningsconferen- Lie werden wij met het oog op onze koloniale belangen geraadpleegde De vrees, die mem een oogenblik inderdaad toon koesteren, dat Ne derland altoen zou staan tengevolge van zijne noutralltedt in den grooten oorlog, ls niet be waarheid; integendeel, de jaren 1921—1922 toonen wel aan, dat opnieuw Den Haag zich als internationaal centrum is gaan intwikke- len. Heeft men in de Tweede Kamer in 190Q bij de goedkeuring van het verdrag betref fende het Permanente Hof vrees gekoesterd voor moeilijkheden, die uit deze vestiging konden voortvloeien sedert is wel geble ken, dat de aanwezigheid van dit Permanente Hof integendeel oen voorrecht en een voor deel voor Nederland is, ook vopr zijne in ternationale positie. In deze kwarteeuw kwam in ons diploma tiek en consulair stolsel menige verandering. In het' diplomatiek stelsel wel de grootste, zulks tengevolge van eene geheele nieuwe finnncleelo regeling, die het ook onbemid- delden mogelijk maakte om de diplomatieke loopbaan te volgen. Minder verandering kwam er in het contact tusschen Kamer en Regeering over buitenljjndöche aangelegen heden; nog. steeds wordt daarbij te veel het standpunt ingenomen als zou het beleid der buitenlandsche zaken, dat inderdaad bij den Koning en de Regoering behoort, aan de be langstelling van het Parlement geheel moe ten worden onttrokken* Wel zijn sedert den oorlog Oranjeboeken regelmatige verschij ningen; wel hoeft, op den grondslag van het Amerikaansohe voorbeeld, do Tweede Kamer eene Oommissie voor de buitenlandsche po litiek ingesteld, maar van oen werkelijk mo deloven in do buitenlandsche politiek door Volk en Volksvertegenwoordiging is totnutot nog geen sprake. Misschien brengt eene tweede periode in Koningin Wilhelmina's regeering ook daarin eene verandering. (Wordt vervolgd). 0 0 0 De soo.-dqjn. eischen het aftroden van Havenstein en Qlasenapp. Optreden der Franschen tegen plunderaars. a

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6