Vraagt, onze Beschuit, Honingkoek en Paneermeel NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA BESCHUIT- en KOEKFABRIEKEN te Amsterdam. (10 cent per stuk). LEKKER en VOEDZAAM. Eerste Blad. bij Uwen Winkelier. (B 80) Nr. 5754 DINSDAG 21 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG Vorschymt Dinsdag-, Donderdag- en1 Zaterdagmiddag REDACTEUR^UITGEVER: O. DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Dinsdag 21 Aug8.44 uur. Woensdag 22 HET FEUILLETON is op pag 4 van dit blad opgenomen. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUK. Ook ditmaal komt uit Brussel het eerste be trouwbare nieuws 'over den inhoud van het Fransche en het Belgische antwoord aan .En geland. De twee nota's zullen, 't geen te ver wachten was, in hoofdzaak overeenstemmen en niet of nauwelijks tegemoet komen aan het Engelsche verlangen naar een nieuwen koers in de herstelpolitiek. Veeleer zullen ze om standig de stellingen van de Engelsche nota bestrijden, nogmaals de verzuimen van Duitschland opsommen en op grond daarvan de wettigheid van de Roerbezetting verdedigen. België zal voorts nog eens het voorkeurs recht voor de verwoeste streken bepleiten. - Dit alles is vieux jeu en brengt niet de min ste verandering in de troostelooze ekonomi- sche vooruitzichten, die onze financieele me dewerker in het Ochtendblad van Zondag in een klemmend betoog heeft geschetst. Sléchts wat Frankrijk en België bereid zijn te doen, als Duitschland het lijdelijk verzet laat varen, kan van belang zijn en daarover hooren we vooralsnog niets. Poincaré heeft er gister te Charleville ook over gezwegen. Hij hield zich trouwens erg op de vlakte in deze rede, wélke alleen 'opmerkelijk is om den bij- zonderen nadruk, waarmede Frankrijk's eer ste minister de wenschelijkheid van het voort bestaan der Entente bepleitte. Dat hij daar voor concessies over had bleek echter uit zijn woorden niet. De Engelsche bladen, die de politiek van Baldwin en Curzon steunen, trekken daaruit de slotsom, dat Poincaré er op uit is Enge land door langgerekte onderhandelingen van zelfstandige actie af te houden en waarschu wen de regeering daartegen omdat van dezen iFranschen premier toch g^en tegemoetkoming aan het Engelsche standpunt te wachten is en de dreigende déMcle in Duitschland snel ban delen noodzakelijk maakt. Inderdaad is de toestand in Duitschland, zoo wel ekonomisch als politiek erger dan ooit. Een nieuwe duurtegolf is in aantocht, voor namelijk tengevolge der schrikbarende stij ging van den kolenprijs, die vandaag intreedt en Dultsche steenkool bijna 21/» maal zoo duur maakt als ingevoerde Engelsche. De tienvou dige verhooging van de spoorwegtarieven, die eveneens begonnen is, zal ook meehelpen om aïï? prijzen in de hoogte te jagen. De sociale onrust, die daarvan het onvermijdelijk gevolg is en nog voedsel vindt in het politiek gekra keel, moet zoowel voor Poincaré als voor Bald win en Curzon een prikkel zijn om bij hun standpunt te 'volharden. (N. R.Ot.) DUITSCHLAND. UIT HET BEZETTE GEBIED. Een bijeenkomst van vertegenwoordigers van patroons en vakvereenigingen van alle richtingen uit het Westelijk district te Hamm heeft een motie aangenomen tegen de voortdu- rende afzetting van de verkeerswegen, waar in zij o.a. zegt: Bij het begin van de bezet ting werd de vrijheid van de arbeiders plech tig gewaarborgd. Thans lijden aan beide zij den van de grens arbeiders em kooplieden na deel, die door de afzetting gedwongen zijn hun werk op te geven, waarmee zij zich en hup NEDERLAND IN 25 JAREN. 1898—1923. 1 n. Van me.er wisseling dan de buitenland sche politiek getuigde de birmenlandsche politiek. BJj het optreden van de Koningin was aan het bewind het ministerie Pierson-Borgesius, dat sich door eene vrij krachtige sociale wet geving kenmerkte. In 1901 echter werd de geringe Ube-rale meerderheid vervangen door eene krachtige Techtsche meerderheid. De rechtsche partijen, destijds de Katholie ken, de Anti-Revolutionairen en. de Vrije Anti-Revolutionairen, stonden aangesloten onder leiding van Dr. A. Kuiper, den hoofd redacteur van „De Standaard"-, den oud predikant, die, het werk van Groen van Prinsterer voortzettend, de a.r. partij tot groote krachtsontplooiing bracht. Zijn minis terie kenmerkte zich door eene sterke per soonlijke leiding, sterker dan tevoren in Ne derland gebruikelijk was. In 1905 werd zijn ministerie door het Kabinet-Do Meester steu nend1 slechts op eene zwakke linksche meer derheid, vervangen; einde 1908 werd dit mi nisterie, dat in den Minister van oorlog Staal, een kwetsbare plek bezat, ten val ge bracht door hét verwerpen der Oorlogsoe- ,grooting. Toen werd door de rechtsche min derheid onder leiding van Heemskerk een nieuw ministerie gevormd, dat aan het oo- *iud bleef, toen de verkiezingen van 1909 het steunden en krachtig versterkten, lot 1918 bleef dit ministerie aan het roer, het - kenmerkte zich vooral door Talma s verzet ringswetten. De verkiezingscampagne van 4 1913 was ongemeen fel en heftig; de lmksc partijen vereenigden zich in de VriiziMig Concentratie, die eene overwinning benaai- gezin brood verschaften. Kinderen kunnen hun ouders, 'ouders hun kinderen niet berei ken. De bezettingsoverheid' heeft beloofd,- dat de levensmiddelenvoorziening niet in gevaar gebracht zou worden. Inderdaad moet de af zetting het den kooplieden en coöperaties op den duur onmogelijk maken voor aanvoer van nieuwe goederen te zorgen. De bevolking is in haar eigen zorg voor levensonderhoud be lemmert, terwijl het yervoer per spoor groote moeilijkheden ondervindt. Steeds grooter wordt het gebrek, steeds vertwjjfelender de heele le vensmiddelenvoorziening. Op de verantwoor delijke leiders van de Fransche politiek komt de volle verantwoordelijkheid neer voor de ge volgen in den vorm van ziekten, uitputting en dood van het mishandelde volk, daar zij door de inbeslagnemingen van levensmiddel len en loongelden door hun troepen te veroor loven, den toestand nog verscherpen. Bij Lil non zijn twee Fransche recerch'eurs gedood. Bijzonderheden omtrent het misdrijf zijn niet te krijgen. De stations Kastrop' en Merklinde zijn door de Franschen ontruimd'. Te Dusseldorf is de verkeersstremming opgeheven, zoodat ook de tram weer rijdt. Te Dahlem had Vrijdag een communistisch leider een vergadering uitgeroepen en met hot toonen van een Fransch papier verklaard, dat de bezettingsoverheid toestemming had gege ven. Het Fransche stuk bevatte echter een be vel om de wapens in te leveren. Toen de Duit- sche politie verscheen om de vergadering uit een te jagen, vielen de betoogers haar aan en werd zij gedwongen naar de wapens te grij pen, tengevolge waarvan 3 communisten ge dood weiden en 8 gewond. Dusseldorf, 20 Aug. De Franschen heb ben een geldlooper van het Stemmkonzern een bedrag van een milliard mark, bestemd voor de uitbetaling van loonen, afgenomen. Voorts hebben zij'alle voorraden stede lijk noodgeld, dat in. de drukkerij Bögel wordt gedrukt, in beslag genomen.. Op protesten uit ekonomische kringen heeft de Fransche, generaal geantwoord dat de bezetting voortaan overal geld in beslag zal nemen, waar zie het kaïn vinden. Görges naar Cayenne gedeporteerd. Té officieeier plaatse is een bericht inge komen, volgens hetwelk de ter dood veroor deelde landbouwleeraar Görges, wiens straf in levenslang werd veranderd, tot het onder gaan van zijn straf naar Cayenne zal worden overgebracht. Drie zijnier medeveroordeel den zullen volgens hetzelfde bericht naai Algiers worden gedeporteerd.- Geldgebrek. Men schrijft uit-Baden-Baden in de N.R.Ot.: Allerwegen komen uit Duitschland berich ten over gebrek' aan geld.Erger dan het in Baden-Badep is, kan het (moeilijk. Baar geld is er haast niet te krijgen en wie zich in het bezit hiervan wil stellen, heeft zeker een haj- ven dag noodig. Van een behoorlijken koers is hiernaast geen sprake. De banken en wis- selbureau's staan den. heelen voormiddag vol menschen van allerlei nationaliteit die aan geld trachten te komen. Voor een deel voorzien da banken hierin door chèques. Het bezwaar hier van is echter dat tal van zaken weigeren deze in ontvangst te nemen, omdat zij soms dagen lang moeten'wachten voor de banken zelf, ook al wegens gebrek aan geld, uitbetalen. Het ergste echter is, dat zelfs de voornaam ste banken zich niet ontzien, van dezen geld nood misbruik te maken, 't geen hen mogelijk is 'doordat de koers van Berlijn of Frankfort eerst laat in den avond, tegen dat vrijwel alle zaken gesloten zijn, bekend gemaakt wordt. Erger is nog,- dat de banken, vrijwel zonder uitzondering een koers geven zoo ver beneden pariteit van den dag, dat het meer dan schande genoomd mag worden. Men kan gerust aan nemen, dat nagenoeg alle banken een koers van circa 40 pet. heneden de pariteit uitbeta- Ingezonden mededeellng. de. Maar vorming van een linksch ministe rie werd alleen mogelijk geoordeeld, indien de sociaal-democraten, die krachtig ver sterkt uit den strijd waren te voorschijn ge komen, aan die regeering deelnamen; dit nu werd door het congres van de S. D. A. P. ge weigerd. Toen werd het' extra-pariémentaire ministerie onder leiding van Oort van der Linden gevormd; dit heeft gedurende de moeilijke oorlogsjaren het bewind gevoerc en zulks op eene wijze, die nog altijd aller lof heeft. Naast Cort van der Linden was on getwijfeld Treub, die als Minister van Land bouw spoedig vervangen werd door Minister Postuma, de groote en krachtige figuur. Dil ministerie bleef tot de verkiezingen van 1918, toen1 het door een ministerie onder leiding van Ruys de Beerenbrouck werd vervangen; dat schoon het formeel ontslag nam in 1922, vrijwel in gelijke formatie totnutoe aan he; bewind is gebleven. Men ziet uit deze opeenvolging van minis teries, dat het vooral een 'kerkelijk bewind is geweest, dat in deze kwarteéuw over Neder land heeft, geheerscht. De tijden van liberale meerderheid, schenen tot het einde te behoo- ren. Daartoe werkte ongetwijfeld mede hel verschil in stroomingen, dat zich links ken baar maakte; de vraag van samenwerking al dan niet met de uiterste partijen. In 1901 kwam de splitsing in radicale en meer be houdende liberale elementen; met de oprich ting van den Vrflz. Dem. Bond; later weri de partij der Vrije Liberalen opgericht; weer later kwam onder Troub's persoonlijke lei ding de Eoonomische Bond tot stand, terwij in 1921 de oplossing in den Vrijheidsbond eene nieuwe liberale partij bracht naast de Vrijzinnig-Democraten, die sedt et 1901 hun onafhankelijk bestaan hebben beleefd. Aan de rechterzijde deed zich eene zelfde split- len. Hoewel de vreemdelingen die hier in groo- ten getale zijn,> niet nalaten hun afkeuring daarover uit te spreken, nemen zij noodge dwongen met de uitbetaling van deze lage koer sen genoegen omdat het een onaangenaam ge voel wekt geld op zak te hebben en toch eigen lijk zonder geld te zijn. Het spreekt vanzelf dat een.dergelqke quaestie van de banken allerminst bevorderlijk is voor het vreemdelingenverkeer. x De zoogenaamde verkeersdeputatie, de oom missie voor verkeerszaken te Berlijn heeft Za terdag goedgekeurd, dat de ritten op de Ber- lijnsche tram van Maandag af op 100.000 en 150.000 mark zullen komen. Voor het overige heeft de verkeersdeputatie het merkwaardige advies uitgebracht om de geheele tramexploi tatie te stiken. Het personeel van de tram zou dan met een opzeggingstermijn van 14 dagen worden ontslagen. De gemeenteraad moet zich over dit advies nog uitspreken. De Berlijnsche gasfabriek heeft bekend ge maakt, dat de prijs van 200.000 mark per kub. M. gas en 300.000 mark per kilowattuur voor electriciteit veèl te gering is om de kosten van de exploitatie te dekken, maar dat nochtans nog eenigen tijd deze prijzen zullen worden gehandhaafd. De prijs van het brood Is van Maandag af weder 260.000 mark, boter kostte vandaag 1.800.000 mark per pond, een pond goede worst 2 millioen mark. De ellende. Berlijn, 20 Aug. Gisteren werdl in Neu- kölnn (voorstad van Berlijn), een echtpaar bewusteloos, gevonden. Wegens .gebrek aan levensmiddelen hadden zij zelfmoord ge pleegd door gasverstikking. De man kon nog gered: worden. Gisteren is een geheele reeks zelfmoorden gemeld, bijna steeds was levensmiddelenge brek de oorzaak. Dure kranten. De couranten publiceeren berichten aan hun lezers, waarin zij mededeelen, dat de papierfabrikanten niét slechts zijn overge gaan tot goudmark factureering, maar dat zij daarbij tevens in plaats van den vredes prijs van 20 penning per kilo, thans 231/, .pènning per kilo papier verlangen. Daar te vens de loonen der drukkers omgerekend sing en hereeniging voor bij de Vrijei Anti- Revolutionairen, die later met de Friesche Christelijk-Historischen in de tegenwoordige Ohrlstelljk-Historische partij samenkwamen; vooral deze party heeft bij de laatste verkie zingen aanmerkelijke versterkingen onder vonden. Waren biet aan de linkerzijdie ach tereenvolgens Tydeman, Bos, Drucker, Mar- chant, Treub, Fock, Rink, Dresselhuys, die tot de leidende figuren behoorden; ontwik kelde zich de sociaal democratische party krachtig onder leiding van een Troelstra, een Schaper rechts bleef jaren achtereen Dr. Kuyper de groote xnan, terwyi naast hem aller ©ogen steeds gevestigd waren op De Savormin Lohman. In de Anti-Revolutionaire party is, reeds in de jaren voor Dr.Kuyperis dood' in 1920, duideUjk merkbaar geworden eene vermindering van diens invloed, schoon eerbied voor zyn persoon by zyne volgelin gen bleef bestaan. De bekende aangelegen heid, als „lintjesquaestle" zelfs berucht, is een der weinige voorbeelden van het bren gen van een persoonlijk element in Neder lands staatkundige geschiedenis. De wetgevipg in deze kwarteeuw is^ de weerspiegeling van de wisseling van minis teries. Allereerst is het kiesrecht aanmerke- li1k veranderd: Het is op den grondslag van de wet van 1896 uitgebreid en verboterd; het werd bij de Grondwetsherziening van 1917 niet alleen tot algeméén kiesrecht gemaakt, maar ook geregeld naar evenredige toepas sing, met invoering van stemplicht, tenrijl kort daarop de Invoering van het Vrouwen kiesrecht volge. Reeds in 1918 deed de eer ste vrouw in het Nederlandsche Parlement hare Intrede, In 1922 door geheel eene reeks, andere, tot verschil lende partij en behooren- de, gevolgd:. Twee Grondwetsherzieningen hebben betrekkelijk korten tyd na elkander 40 pet. hooger zijn geworden dan de vredes- loonen, zouden dus feiteiyk de couranten in plaats van 10 penning in vredestijd thans 15 penning, derhalve 150.000 mark moeten kos ten. De uitgevers der bladen kunnen zich niet verantwoordeUjk voor de gevolgen stel len, indien het door deze toestanden noodig zal worden het bedrijf tijdelijk stop te zetten. BELGIE. Veerdienst Zeebrngge—Harwich. Dinsdag iheeft er, naar men uit Brussel meldt, weer een bijeenkomst plaats gehad van belanghebbenden bij dien) veerdienst ZeebruggeHarwich. .Men hoopt in Octo- ber den dienst te kunnen) beginnen, welke zal worden uitgeoefend door de Great Eastern met booten met 4 naast elkaar ge legen sporen1, welke plaats bieden voor een gewonen goederentrein van 64 wagens. Hun zeewaardigheid is beproefd tijdens den oor log toen zij byna 800,000 ton aan spoorweg- materiaal 'het Kanaal' overgebracht hebbern Men wil met dezen dienst vooral fruit, groenten enz. vervoerend Naar men zegt, heeft réeds een exporteursfirma voor eiken dag een volle bootlading toegezegd. SPAANSCH-MAROKKO. Hevige gevechten. Madrid, 10 Aug. Volgens een communiqué van het ministerie van oorlog hebben de ope raties, die op 18 dezer in Spaansch Marokko zyn begonnen, ten doel de streek naby de posities van Tiarauin en Afran van vyanden te zuiveren. De verbitterde tegenstand van de rebellen belette den Spaanjaarden hun doel té bereiken. In den namiddag van 18 Augustus werden de Spaansche troepen ge dwongen terug te trekken. Alle verloven van de militairen werden ingetrokken. De ver lofgangers werden teruggeroepen. Er zullen nieuwe troepenafdeelingen en materiaal naar Marokko worden gezonden. Volgens een offieieele mededeeling meldt men uit Melilla, dat er op het heele front een geweldige bedrijvigheid by de tegen standen® wordt waargenomen. De meeste voorposten zy$ aangevallen. RUSLAND. Tretnroof bfl Moskou. Uit Moskou wordt gemeld, dat de trein, waarmee de delegatie der Tsjecho-Slowaak- sche industrieelen naar de tentoonstelling te Moskou reisde, niet ver van deze stad door een rooversbende is overvallen. De bandieten plunderden de reizigers geheel uit en namen hun monsters en bagage mede. VEREENIGDE STATEN. Propaganda voor een. groote luchtvloot A.s. Maandag en volgende dagen zal er in Amerika een groote lucht-demonstratie plaats vinden Qver een afstand van achthonderd mij! langs de kust van den Atlantischen Oceaan. Zeven en twintig militaire bombardements vliegtuigen zullen op het vliegterrein van Langley starten en verscheidene steden be zoeken. Men hoopt aldus de openbare mee ning te overtuigen van de noodzakeiykheid van een groote luchtvloot; een vloot, welke met die van andere mogendheden, wat uitrusting en personeel betreft, kan wedyveren. New York zal een klein proefje krijgen van letgeen de stad in oorlogstqd van een lucht bombardement zou hebben te duchten. Onge veer twintig vliegtuigen zullen n.1. een „rook- gordyn" van honderd voet dik boven Lower Manhattan uitblazen en aldus het zonlicht over dit gebied verduisteren. Men wil daarmede aan- toonen wat te verwachten is van een vyand, die de lucht zou beheerschen. Gelijksoortige demonstraties zullen boven Philadélphia, Trenton en Baltimore worden gehouden. Tevens zal er by Kaap Virginia een luchtaanval op twee oorlogsschepen wor den ondernomen. Petrolenm-ontplofflng in Callfornlë. Uit San Pedro (Californië) ,werd Vrijdag gemeld Een ond ergrondsche tank met een inhoud van 500.000 vaten, die het eigendom was van.de General Petroleum Cy., is ont ploft. Dit was het gevolg; van zelfontbranding. De ontploffing werd overal in dev stad ge voeldDe sdhade loopt in de honderdduizen den. De menschen die wonen dn de nabij heid 'der tank, moesten hun huis verlaten, omdat er brand dreigde. KORTE BERICHTEN. Eea hevige brand verwoestte de havénge- bouwen te Le Tréport. De aangerichte schade bedraagt verscheidene mlllioenen francs. Zaterdag is een gezelschap toeristen by Saint Plette d'Albigny onder neerstortende sneeuw bedolven. Drie der toeristen kwamen jammeriyk om het leven. De „Temps" bevat een officieel bericht omtrent het- uitbreken van de pest te Kon- staijtinopel. De .autoriteiten hebben de noo dige prophylactische maatregelen genomen. plaats gehad, nadat do eerste door verschillen de Staatscommissies was voorbereid en tot kleiner plan werd teruggebracht, De Grond wetsherziening van 1917. moet daarom be langrijk heeten, omdat zij naast het kies recht ook het onderwysvraagstufc regelde, zulks in den geest van de pacificatie, door de commissie onder leiding van Dr. Bos voor gestaan. Op byna elk gebied kwam voor.wet- geving van actueelen en van meen princd pieelen aard; wetgeving van technischen aard,, die herziening van onze verschillende wetboeken betrof, kreeg echter zelden eene kans, evenmin als de meer dan eens zorgh vuldig voorbereide administratieve recht spraak. In 1903 leidde de groote spoorweg staking tot uitzonderingswetgeving; in 1918 deden zich, in navolging van Duitschland, zekere revolutionaire stroomingen gevoelen, wy hebben gehad de moeilijke „week van Troedstra", gevolgd door de betooging in het Malieveld; wij hebben gekregen het optre den van de SJD.P. naast de zuiver revolutio nairen; wy hebben by de laatste verkiezin gen gezien, hoe de Invloed van deze parti, althans wat stemmenaantal aangaat, aanmer- keiyk is.teruggeloopen. Heeft men in 1018 en volgende jaren inderdaad ernstige vrees gekoesterd voor revolutionaire stroomingen, de gebeurtenissen in latere jaren wyzen niet op eene versterking van deze stroomingen1. Ongetwijfeld het meest kenmerkende doe van de wetgeving in deze laatste kwarteeuw Is die op sociaal gebied. Reeds in 1889 kwam de eerste Arbeidswet tot stand, in den loop dezer kwarteeuw herhaalde malen verbeterd en uitgebreid, wel het meest belangrijk In 1911. In 1919 kwam een geheel nieuwe Ar beidswet invoeren den achturigon werkdag de strijd om het beginsel, in. deze wet gele gen, is in de jaren daarna voortgezet en Ingepomdeo Medefleeüng. Als gtJ last krtfgt van faoofdpfln, gedrukt heid en een onaangenamer) smaak ln den mond, ls uw lever van streek. Enkele doses Fosteris Maagpillen hébben een verrassen de uitwerking. Zij beieren levorHtoornissen en genezen galzucht, verstopping en slechte spysvertering. Prijs por flacon van vflfttg versuikerde pillen 0.05; in apotheken en drogistzaken (LOty heeft geleid tot eene aanmerkelijke verande ring, culmineerende in eene 48-urige werk week. De sociale verzekeringen zijn vanaf het begin dezer eeuw onderwerp van menige verkiezing geweest; in 1912 en 1918 wist Mi nister Talma zyne ouderdoms-, kivaliditeits- en ziekteverzekering tot stand te brengen, die intusschen eerst in 1918 definitief ls in gevoerd, aanmerkeiyk genrijzigd. De Onge vallenwet was, na aanvankeiyke verwerping door de Eerste Kamer, daaraan voorafge gaan. Ook op ander sociaal gebied is me nig ontwerp wet geworden; wij denken daar- by reeds dadeiyk óan de gezondheids- en wo ningwetten, aan de zorgen van den Staat voor de werkloosheidsverzekering, voor den woningbouw, en voor tal van andere sociale nooden. Men overdrijft niet, wanneer men de sociale wetgeving het belangrijkste on derdeel van de tegenwoordige wetgeving noemt. Het moge zijn, dat b.v. de ondeiwijs- wetgeving men derike aan de wyziging der Hooger Onderwijswet in 1004, die de ont binding der Eerste Kamer medebracht v aanmerkeiyk is gewyzigd; niemand zal te genspreken, dat vooral op sociaal gehled de ontwikkeling eene geheele evolutie heeft gebracht. Men moge zich op het standpunt stellen, dat deze sociale wetgeving verder of minder ver behoort te gaan; sociale wetge ving als zoodanig wordt door een ieder aan vaard. De ontwikkeling van het vakvéreenlgings- wezen is daarby een stuwkracht geweest; is anderzyds tengevolge van "deze sociale wet geving Ontwikkeld. Waren bij den aanvang van Koningin Wilhelmina's regeering die vakvereenigin gen nog Blechts weinige, en bovendien weinig krachtig; was de Diamantbewerkers- bond onder leiding van Hemri Polak een der COURANT ABONNEMENT PEE 3 MAANDEN BIJ VOORUITBETALING Helderscho Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.Necl. O. en W. ïmdië p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad reep. f 0.576, f 0.75; f 0.85, f 1.25. Modeblad xesp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 et. - Poet-Girorekening' No. 16066. ADVEBTENTIEN: 20 ct. p. regel (gaüjard). Ingez. imeded. (kolombreedte ale redaction. tekst) 60 ct Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te buur) v. 14 regels 40 ot, elke regel meer 10 ct.bij voorujtbetaling (adres: Bureau v.d.blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. ertra). Bowljeno. 4 ot. Licht op voor auto's en fietsen: 6.42 HAUST Oranjeboekjes De Saksischestaatsbedrijven. Uit Dresden wordt aan het „Berl. Tage- olatt" gemeld, dat de Saksische regeering be sloten heeft onverwyid by den Landdag een wetsontwerp in te' dienen, waarbij de staatsbe drijven in vennootschappen op aandeelen wor den omgezet, waarvan de staat 80 pet. der aan deelen in zyn bezit houdt Als motief wordt opgegeven, dat de staat niet meer beschikt over de voor het beheer noodige middelen.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1