NEELS, KEIZERSTRAAT 62-63. Wol Gabardine Jas KAMPEN EN ONGELUKEEN. Wervelstorm te Hongkong. Zaterdag werden Hongkong pni omstre ken1 dloor een wervelstorm geteisterd Ver scheidene koopvaarders in de haven go- raakten op drift en sloegen op strand. De Engelsdhe duikboot L 0 zonk. De beman ning werd gered. Een sleepboot beproefde een zinkende rivierstoomboot te helpen, maar had geen sucoea De boot zonk met alle opvarenden. Een deel van de beman ning van 'de Britachie duikboot is gered door bet eveneons in nood verkeerend stoom schip Ginyoomaru. Moedige pogingen om de opvarenden van bet Indo-Obineescbe stoom schip Loongsang te redden^ dat op de Pier liep, bleven vruchteloos. De bemanning verdronk voor de oogen van de toegesnel- den, De wervelstorm duurde een uur. De wervelstorm heeft ook groote schade teweeggebracht In Macao, waar vele huizen instortten en verscheiden honderden doodem onder puin werden weggehaald. Vele Chineesche schepen zonken, waarbij naar wordt aangenomen, een hondertal men- schen omgegekomeni ia De baggermolen Rotterdam van de Nederlandsche maat schappij voor havenwerken sloeg van zijn ankers. Hij strandde later, maar er zijn geep slachtoffers. In Kowloon werden zes Ohineezen door losgerukte electrische draden gedood. Mijnramp. Te Monceau aan de Sambre zfih bij een mijngasontploffing 4 mijnwerkers gedood. Toen de reddingsbrigade afdaalde, ontstond een ieuwo ontploffing. De twaalf mannen kregen alle hevige brandwonden. Boschbranden in Zuld-FrankriJk. Zondag heeft in Zuid-Frankrijk in het De partement Van een geweldige boschbrand gewoed. De brand, die te Les Ares begon, breidde zich uit tot aan de kust bij Cannes. De spoorwegstations te Aygulfe en Grillar- de werden verwoest. Een vrouw met twee kinderen en een dienstbode zijn slaoffers van het vuur geworden en men vreest, dat er nog meer menschen omgekomen zullen zijn. De garnizoenen hielpen zoowel bij de bestrijding van den bramd als bij het in vei ligheid brengen van de bevolking. Water vliegtuigen werkten daar eveneens toe mee. Het kasteel St. Maxime is tot den grond toe afgebrand en ook de villa van ex-keizerin Zlta van Oostenrijk is in de vlammen opge gaan, met verscheidene andere huizen. De weg van Mandelieu naar Cannes is ver sperd, de renbaan te Mandelieu en de golf club van Oannes zijn een prooi der vlammen geworden. De mistral, welke t met groote kracht blies, wakkerde het vuur krachtig aan. De Oorniche d'or was één vuurzee, Slechts gebreideld door de zee. Maandagochtend was men het vuur mees ter; de verwoestingen blijken'in de miljoe nen te loopen, het bosch is totaal platge brand en slechts hier en daar steken de mu ren van de afgebrande boerderijen omhoog, de parken van Roe Fleuri, Estéral en Beau- soleil zijn een woestenij geworden. Tn het geheel werden meer dan 20.000 TT.A. bosch een prooi der vlammen. Hotelramp. Naar door de Times-sepice aan de' T-f- legraaf wordt gemeld, is in het Oostelijk deel van de Canadeesche provincie Ontario een hotel, waarin zich 200 gasten bevonden, des nachts door brand verwoest. Yele per sonen werden gewond. 0 gasten worden ver mist. Een anatal lijken werd reeds van on der de puinhoopen te voorschijn gehaald. De oorzaak van den brand is vermoedelijk kortsluiting. De auto-ramp te Satnt-Sauveur. Naar de Parijsche oorrespondent vün de Maasbode meldt, verklaarde de geredde heer Kuypers, dat hij Maandagmiddag toen men van Gavarnie kwam en de beroemde Napo- leonsbrug bij Saint Sauveur naderde, bad ge zien, dat plotseling de chauffeur zich moest in spannen, dat de besturing weigerde, dat er ge remd werd, en bijna onmiddellijk daarna kreeg hij het gevoel in de ruimte te worden opgeno men. Hij spreidde de armen uit, gevoelde zioh buiten het voertuig geraken en in het water storten. Hij herinnert zich zwemmende tfcwe- gingen te hebben gemaakt en 'tegen de steenen te zijn gekropen, en verder.©en vreeselijk ontwaken. Blijkeng de sporen aan den weg was het vol gende gebeurd: de autocar, een drie tot^ vijf tons-wagen, heeft in de zeer lichte kromming van den weg eenmaal de bestuurbaarheid kwijt, tegen de borstwering geschoren, tot een plek waar de granietblokken, die nog geen meter hoog als veiligheidsmuur zijn'gemetseld, door een te verweerd bindsel (mengsel van kalkce- ment) waren bijeengehouden en bezweek. De autocar bevend zich in de ruimte en waar do rotsen absoluut loodrecht afdalen, is zij ver moedelijk zonder een buiteling tp maken, om laag gestort, juist in een deel van de kap nog boven water bleef. De hoogte is hier 85 meter Van alle inzittenden op Kuypers na moet het de'onmiddellijke dood zijn geweest daar zij die niet buiten de auto geraakten door den schok ofden schrik werden gedood, in den waterval zijn verdronken. De Telegraaf meldt uit Parijs: Parijs,'18 Aug. De heer L. Poldès heeft de volgende beschrijving gegeven van de nood lottige ramp te Luz-St. Sauveur, waarbij 21 landgenooten jammerlijk om het leven kwa men: Maandag, 5 uur 80. Een donderend ge rommel in het gebergte. Een wolk van stof. Ik kijk naar den hemel. Geen wolkje. Op den weg een vrouw, met krankzinnige oogen, de harer in wanorde. Zuchtend murmelt zij: Het is verschrikkelijk i De auto heeft do borstwering doorbroken. Hij is met alle reizi gers in.de Gave gevallen. Binnen weinige minuten staan wij op do Napoleonsbrug. In de sombere Gave drijft een mannelijk lichaam weg. De stroom brengt een vrouwenarm in wiegende beweging. Een blauwe rok zit vast aan een rots. Op een groo- ten steen een ander vrouwelijk lichaam, waar van het hoofd afgerukt is. Iemand roept: Zij Iqeft nog! De illusie is valsch. De rechterarm van de onthoofde vrouw beweegt. Het lijkt of zij de kokende golven streelt. Op den bodem van den afgrond als een nietig speeltuig, de reusachtige automobiel. Aan twee zijden een loodrechte rotswand van 190 Meter rechts, 90 Meter links. De breedte 5 Meter. En beneden, de alles doorbrekende Gave met zijn verraderlijke en gevaarlijke kol ken. Wat voor een doodkist en wat voor een graf voor de Nederlandsche toeristen, die naar Lourdes terugkeeren? Maandag, 6 uur. Dezen keer i9 het geen hallucinatie. Tusschen het water, het wrak van den auto en de dooden, heb ik, op den bodem van den afgrond, als een dwerg, een menscbe- lijk wezen gezien, dat zich op een steen vast klemde. Nu ligt hij op de rots, omspoeld door de golven. Hij roept en zijn schelle stem wordt door het gebruis van de Gave gesmoord. Een waarachtig wonder! Er is een overlevende! Een man heeft weerstand geboden aan den ver- sohrikkelijken val I Maar op het oogenblik, dat hoop onze harten bezielt, zegt een bergbewoner kalmweg: Nog nooit is iemand daarin afgedaald! Die man is verloren. Hij kan niet gered worden. Wat beteekent dat? Het onmogelijke zal be proefd worden. Een touw rondom zijn lichaam, is de kleine gids Canula üit Luz over de borst wering geklauterd. Hij daalt af in den afgrond: Tien robuste kerels houden het touw. Op den bodem van den afgrond beft de aan den dood ontsnapte het hoofd op en steekt de armen uit. Een kreet.. Helaas! Het touw is te kort. De gids Canula zweeft boven de Gave. 15 Meter meer waren voldoende om naar benede» te ko men. Men haalt hem naar boven. Hij is met schrammen overdekt. Het touw heeft hem bijna in tweeën gesnoerd. 8 uur 30. De nacht daalt. Een zwoele nacht vol geuren. In het donker trilt de schelle stem van den overlevende als een snik. Schijn werpers van automobielen verlichten den weg. Wie zal den moed hebben af te dalen in den stikdonkeren nacht van den afgrond? Een dap pere zoon van deze streken biedt zich aan. Hourcadet, electricien uit Esquièze. Om zeker te zijn, dat hij den overlevende kan bereiken, laat men hem van den wand rechts naar be neden. Volle 190 Meter in stikdonkeren nachtl Angstige minuten, die uren schijnen! De krachtige lichtsterkte der schijnwerpers ver zwakt geheel en al tegen den ondoordringba- ren wand. Slechts de toon van een hoorn geeft de plaats aan, waar de stoutmoedige Pyre- neeër zich bevindt. En het geroep van een nachtuil klinkt, ironisch en smartelijk, door de doodschë stilte der bergen. Een laatste signaal. Nog eens zijn de menscheljjke krachten on machtig geweest. De kleine Hourcadet, heeft den eenigen overlevende bereikt. Maar deze, gebroken, uitgeput, heeft geweigerd zich te laten ophijschen. Met vreemd accent heeft hij gezegd^: J'ai trop souffert. Laissez-moi mourir ici. Hourcadet heeft hem met rum gemasseerd1 en hem een slok rum gelaten. 9 uur 30. Er is een levend mensch in een graf ingesloten. De lichten zijn uitgeblazen. De lichten der schijnwerpers verdwenen. Niemand meer op aen weg. Instictief hebben mannen hun hoofd ont bloot en oude boerinnen maken het teeken des kruises. Ingezonden mededeel Ing. zeldzame voorbeelden van innerlijke kracht; thans is dat alles veranderd. De vakbeweging is geregeld, gelijk bij ons te lande wel niet anders mogelijk schijnt, naar politieke en relagieuse inzichten; zoo wat de vakvereeni- gingen zelf betreft als wat de centrales aan gaat hebben wij een sociaal-democratische, neutrale,'christelijke, katholieke en min of meer revolutionaire vakbeweging. Het N. V. V., de R.K. Vakbeweging, het Christelijk Vakverbond, het N. A. S. en het N. A. V. zijn de -vertegenwoordigers van deze ver schillende stroomingen. Nu moge het zijn, dat in den laatsten tijd de opbloei der vak- vereenigingen, die in oorlogstijd werd ver kregen, ietwat is teruggeloopen dit neemt niets weg van h,et feit, dat het vakvereeni- gingswezen zich in deze 26 jaren heeft ont wikkeld tot eene kracht, die niet valt te on derschatten en ter zijde te stellen. Daartegen over staat, dat dank zij het vakvereenigings- wezen de tevoren eigenlijk ongeschoolde macht dier gezamenlijke arbeiders tot zekere verantwoordelijkheid is gekomen. Voor de ontwikkeling zoowel van het economische als van het politieke leven kan dit niet anders dan goed werken. Internationaal is de be- teekenis der vakorganisatie erkend in de op richting van 'een internationaal bureau; in deze organisatie hebben zoowel de werkge vers als werknemers vertegenwoordiging met als neutrale tusschenparty de vertegen woordigers der verschillende Regeeringen. Nederland is, tegelijk dat het toetrad tot den Volkenbond, ook tot deze internationale Ar beidsorganisatie toégetreden; het heeft in- tusschen van de overeenkomsten van. Was hington, van Genua en van Genève nog, niet alle aanvaard, wijl verschillende bezwaren daartegen aanwezig schijnen. Ge-Jjjken tred met de ontwikkeling der vak GABARDINE- en GUMMI REGENJASSEN vanaf ff Dinsdagmorgen, 5 uur. De twee-en-twin tigjarige Nederlander heeft een ongelooflijke weerstands- en levenskracht. Na tachtig Meter in den afgrond te zijn geworpen, na de ver schrikkelijke misère van een gedwongen nacht op een rots van de ijskoude Gave, zonder eenig levend wezen in de nabijheid, zonder het hoopvolle van een enkel licht, dat op de borst wering had moeten blijven, heeft deze man,» eenzaam en verlaten, te midden van dooden, zonder de minste hoop, den moed gehad toch niet te willen sterven! De autoriteiten hebben een zwaar werktuig met. een ijzeren kabel aangebracht. U gaat den overlevende dooden! Ik kan hem redden. Men draait zich om. Een jongeman, met een energiek gelaat, heeft deze woorden gespro ken. De autoriteiten zeggen tot hem: Waar bemoeit u u mee? Met welk recht? Gendarme, maak proces-verbaal op. [Zonder een pas terug te gaan, zegt de on bekende: Uw proces-verbaal accepteer ik. Ik heet Naudin. Ben zeeofficier. Met uw systeem zal de ongelukkige tegen de rotsen te pletter slaan. We kunnen hem in een hangmat vastmaken en hem redden. Ik neem daarvoor de geheele ver antwoordelijkheid op mij. De autoriteiten krabbelen terug. 8 uur. Nog eeni andere held. Het is Blavet uit Lourdes. Hij laat zich ook naar beneden zakken en bereikt de Gave. 10 uur. Aankomst van den bisschop van Lourdes. Ik ga voor de dooden bidden, zegt hij. Een andere priester, 's morgens, had mei zijn hoed naar beneden gewenkt en in het Ne- derlandsch geroepen: Ik geef u absolutie. Maar er kwam nog een derde priester, die zijn rok in de hand nam en met kalme stem zeide: Mijn plicht gebiedt mij, met de anderen naar beneden te gaan. Eenige oogenblikken later zweefde de pastoor Thiers van Deüx-Sèvres boven den af grond. Toen men hem weer omhoog haalde, was hij half gewurgd en geheel met schram men overdekt.. 2 uur middag. Geestdriftige kreten 1 Dank zij de manoeuvre van den zeeofficier Naudin is de hangmat bovengekomen. Na 21 uren van angst op den; bodem van den afgrond, is de man geredl Hij lacht. Hij weent van vreugde. Hij drukt de handen van zijn redders. Dank! Dank! Ik hoef niet te sterven! Men had gezegd, dat zijn beide beenen ge broken waren, zijn borstkas ingedrukt was, zijn gezicht opengereten Maar hij heeft niets! Zelfs geen verwon ding! 3 uur. Nog is alles niet ten einde. De rèdder moet nog gered worden. Hij was in den afgrond achtergebleven. In de vreugde den aan den dood omrukte te zien, had men hem bijna vergeten. Nu, zwaar ademend, staat de meenigte doodstil op den reusachtigen muur, waar Blavet zich vastklemt. Een ge roep: y Hij heeft het touw losgelaten! Het is waar. De man is alleen boven den afgrond. Hij houdt zich aan de takken vast, klemt zich aan de rotsen. Dan krijgt hij het touw weer te pakken. De 190 Meter zijn af gelegd. Men hijscht hem op het grasveld: De menigte juicht hem toe. Bescheiden en een voudig, sluipt hij weg. 's-Gravenhage, 20 Aug. Blijkens een uit Lourdes van mr. v. d. Flier, den voorzitter der Ned. Reisvereeniging, bij het Centraal- bureau alhier ontvangen telegrafisch bericht waren gistermiddag 16 lijken gevonden. Hpr- ,kend zijn: de heer Bosker, arrj. Busscher, Winschoten, de heer Hoeleska (vermoedelijk bedoeld Hoekstra), Amsterdam, de heer Ver- schure (vermoedelijk Verschuur), Dordrecht, mej. Schugger (vermoedelijk Schogger), Den Haag. beweging heeft ongetwijfeld die der dusge naamde Vrouwenbeweging gehouden. Reeds bij Koningin Wilhelinina's Regeeriagsaan- vaarding had de vrouwen beweging zich ont wikkeld; de tentoonstelling te 's-Graven- hage was eene getuigenis daarvan. Maar welk eene kracht is er -in deze kwarteeuw niet vdn de vrouwen beweging uitgegaan, zoowel op politiek als economisch en tal van ander terrein.N Het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid heeft den grondslag gelegd voor wetenschappelijke studie. De verschil lende vereenigingen voor vrouwenkiesrecht propageerden te pas en te onpas denr eisch van het vrouwenkiesrecht, dezen brengend onder ieders aandacht. Dank zij het initiatief- voorstel-Marchant is voor twee jaren het vrouwen kiesrecht ingevoerd, practisch toe gepast bij de verkiezingen van 1922.De vrouw is thans als Staatsburgeres bijna ge heel gelijkgerechtigd aan den man; wel zijn er intusschen nog wettelijke bepalingen, die voor de vrouwenbeweging een steen des aan stoots zijn. Nu intusschen de vrouwen aan den wetgevenden arbeid deelnemen; nu te genstellingen, die vroeger als juist werden erkend, als onjuist in het algemeen zijn ter zijde gevoerd, kan ook de actie daarvoor zich in rustiger banen ontwikkelen en lei den tot een resultaat, dat voor het land het beste is. Het is zeker eene merkwaardige speling van de geschiedenis, dat juist onder de regeering van eene vrouw, deze vrouwen beweging in Nederland zich zoo sterk heeft ontwikkeld. De tentoonstelling van „De Vrouw 18131913", eene der merkwaardig ste in het aan tentoonstellingen zoo rijke jaar 1913, was eene krachtige uiting van het zelfbewustzijn, door de met grooten ijver werkende organisaties in ons land gekweekt Nader wordt gemeld, dat Mr. van der Fker gisteravond in ons land is teruggekeerd, doen dat hij de lijken der slachtoffers niet heeft medegebracht. Deze zijn voorloopig bijgezet i oen grafkelder te Lourdes, tot de ReisY®re ging zich met de familie der slachtoffers verbinding zal hebben gesteld ten einde van die familieleden te vernemen of overbrenging naar Nederland wenschelijk wordt geacht. Bovendien brengt de identificatie oe slachtoffers groote moeilijkheden med. Ook ae benoodigde formaliteiten nemen meer tijd in beslag dan aanvankelijk werd gedacht. Voorts wordt ovorwogen een actie tot scha devergoeding in te stellen tegen de „Garage Central de Beudou-Lourdes", die eigenaresse van den auto was -waarmee het noodlottige on geval plaats greep. Het lijk van den chauffeur is jtot dusver nog niet gevonden. De heer Kuypers uit Haarlem is voorloo pig te Lourdes gebleven. Weer een toeristen-auto verongelukt sOp 3 K.M. afstand van Guilaumes (bij Nioe) is een toeristen-auto met Amerikaan- sche reizigers in de Var gestort. Zes inzit tenden werden gedood en 13 gewond. Do oorzaak van het ongeluk is onbekend. UIT DE P.ERS, Eeil Amerikaansche persstem over het optreden van minister Colijn en de Vlootwet De New York Times van gisteren had een lang hbofdartikel::: De Nederlandsche finan ciën en de vloot, waarvan we hier een samen vatting geven. De heer Oolijn, die aan het hoofd van het ministerie van financiën gekomen is, nadat de héér De Geer was afgetreden, aldus het blad, wordt, gezegd evenzeer te streven naar bezui niging, als naar het bouwen van een vloot en zal z'n doel niet zonder moeilijkheden berei ken, al zullen die ook niet zoo groot zijn als van radicale en socialistische zijde wordt voor speld. De heer Oolijn is, uit hoofde van de partij waartoe hij behoort, als vanzelf spreekt, bjj de socialisten niet gewild, maar dat is niet zoozeer een reden tot opgewondenheid, als zijn relaties met de petroleum-industrie, die den so cialisten aanleiding geven te spreken van een „olievloot", bestemd om de Nederlandsche en iHngelsche belangen te beschermen tegen een Amerikaanschen aanval. Een dergelijke interpretatie gaat te ver. De Amerikaansche protesten ter zake van de Djambi-ooncessie willen toch zeker niet zeg gen, dat Amerika Engeland den oorlog zou willen verklaren, om deze velden te krijgen, als sommige opgewonden Nederlandsche dag bladschrijvers schijnen te denken. Zeker is de heer Oolijn niet van die meening. Als een van de beste koloniale specialiteiten, met lange on dervinding in bet Verre Oosten, ziet hij voor uit naar de uiteindelijke autonomie van Oost- [ndië, onder de Nederlandsché Kroon, hogwel iet nauwelijks te verwachten is, dat de in boorlingen in de eerste tientallen jaren daar toe geschikt zullen zijn. Ais man van de practjjk weet 'hij dat dp rijke bezittingen van een klein land aan den ande ren kant van de wereld niet steeds veilig zijn. In 1922 en 1913 heeft hij het Nederiandsch leger helpen versterken, welk leger in den grooten oorlog de Nederlandsche neutraliteit heeft beschermd. Het zou niet onbegrijpelijk zijn als Colijn inzag, dat in geval van oorlog een Zuidzeevloot met Soerabaya als basis ook weer andere mo gendheden ervan zou kunnen laten afschrik ken Nederland te dwingen partij te kiezen, of, indien het slimste gebeurde, Nederland in staat zou stellen partij te kiezen met een soortge lijk beslissend resultaat als van Roemenië te Plewna. Het is waar, er zijn petroleumterreinen in Nederiandsch Indië en Oolijn en anderen, zoo wel als het volk in het algemeen, hebben be lang bij hun behoud. De socialisten zeggen, dat er geen „volk" is. Het proletariaat heeft niets te verliezen, dan zijn aanspraken. Maar zelfs oifder de socialisten zijn er sceptici. Op socia listische betoogingen ziet men borden s» doe ken njet bet opschrift: „Welke zijde zal Neder land kiezen in den komenden oorlog?" Het zou echter juister zijn te vragen hoe Neder land uit den komenden oorlog zal blijven, als deze zich om den Grooten Oceaan afspeelt. Waarschijnlijk komt er geen 'Zuidzeeoorlog, h ieder geval is er niets wat wijst op een Engelsch-Amerikaanschen oorlog over de pe troleumterreinen op Djambi. Het Viermogend- ledenverdrag geeft min of meer eern waarborg dat er geen overhaaste oorlog uit zal breken bij ongeluk, zonder dat vooraf een poging is ge daan tot een internationale oplossing van de aanhangige vraagstukken en geen enkel land zaf op hol slaan als Oostenrijk en Duitschiand n 1914. Wat de marineverdragen betreft, be staat er geen twijfel aan hun beteekenls. De Amerikaansche maritieme actie zal feite lijk beperkt zijn tot de wateren oostelijk van Niemand ontkent meer, dat in economisch opzicht het bezit van koloniën voor Neder land van het grootste belang is. Deze over tuiging is in de kwarteeuw, die achter ons ligt, inderdaad wel toegenomen. Wellicht houdt dit verband met het feit, dat, prac tisch gesproken, ons koloniaal bezit in dien tijd heeft vergroot. Niet, dat nieuwe deelen aan Oost- of West-Indië zijn toegevoegd, maar dat gedeelte van Oost-Indië, waarover Nederiand's invloed zich thans onmiddellijk uitstrekt, is aanmerkelijk grooter dan het was in 1898. Tot op dat oogerihLik had onze aandacht zich vooral gericht op Java. Wel had Van den Bosch reeds in het begin der negentiendie eeuw voor do ontwikkeling van Suriname gepleit; was bij Baud eene voorbij gaande belangstelling gekoesterd voor Bor- neo; bij «üochussen voor Oelebes, bij Lans- berge voor de Molukken, maar desniettegen staande bleven de dusgenaamde Buitenbezit tingen tot aan het einde der 19e eeuw voor een groot deel terra incognito voor de be moeiingen van ons bestuur. Het is de groote verdienste van Van Heutsz geweest, dat hij. na Atjeh te hebben gepacificeerd, in een vijftal jaren Gouverneur-Generaalschap' wisn te volbrengen, dat vrijwel aan alle wenschen is uitvoering gegeven, die in den loop van de negentiende eeuw achtereenvolgens me; betrekking in de buitenbezittingen) zijn ge uit geworden. Wel was reeds enkele jaren tevoren een aanvang gemaakt met de uit breiding van ons gezag over Djambi, Ko- rindji en een gedeelte van Midden-Sumatra maar naast de afwerking van hetgeen daar begonnen was, werd in de genoemde jaren het overige deel van het eiland in snelle op eenvolging ondef direct gezag gebracht en onze invloed, waar die reeds bestond krach tig versterkt. Op Bali, Soembawa- en alle Hawai, de Britsche maritieme actie tot de wa teren bewesten Singapore. De bepalingen van de te V ashington tot stand' gekomen verdragen hebben er veel toe ren aan weerszijden van den Stillen Oceaan begedragen een goede gezindheid te bevo-de- zooal niet aan weerszijden van het Kanaal. De Japansche regeering, onder leiding van admiraal Kato, handelt eerlijk in den geest van de verdragen, en de geest van imperialisme in Japan is klaarblijkelijk aan het verflauwen. Niettemin is het duidelijk dat de verdragen Japan den machtigston staat in Azië en de Aziatische wateren laten blijven, tonininste tot tijd en wijle Rusland zich zal herstellen. (Dit zijn de politieke en strategische feiten, waarop de Nederlanders hun vlootpolitiek moe ten baseeren. Uit de Haagsche telegrammen valt af te leiden, dat de Katholieken liet vloot- ontwerp znllen steunen. In samenwerking met de anti-revolutionairen kunnen zij het waar schijnlijk aangenomen krijgen. Dit te doen erl tegelijkertijd de bezuiniging in de financieels huishouding haar beslag te doen krijgen, zal de moeilijkste taak zijn, waarvoor de nieuwop- getreden minister van financiën zich gesteld riet. LAATSTE BERICHTEN. Deift. Hedennacht omstreeks half 3 zijn door het vierkeerd omzetten van een wissel bij het rangeeren bij station Delft twee wa gons van een goederentrein ontspoord. De wagons kwamen daardoor voor de hoofdspo- ren te staan waardoor dezen gedurende den nacht versperd waren. De posttreinen tusschen Amsterdam en» Rotterdam hebben niet gereden. Hodenmoiv» gen te 7 uur was de weg weer vrij. De eerste treinen ondervonden nog vertraging. Per- soonlijke ongelukken kwamen niet voor. (Londen,. 21 Aug. Uit Tokio wordt gemeld dat bfj de jongste vloedgolf -op de Noord-kust van Korea 346 personen werden gedood en pijn. 1000 vermist. Groote schade werd aangericht. WEERBERICHT. Verwachting: Matige tot krachtige, later afnemende Z.W. tot W. wind. Betrokken met regen of onweer later opklarend. Tempera tuur iets koeler. GEMENGD NIEUWS. Auto-ongeluk. Tilburg, 20 Aug. Toen gisteren de auto bus der Wavi tegelijkertijd met de stoom tram in de richting van Loon op Zand reed, merkte de chauffeur plotseling, dat het stuur weigerde; de auto slingerde over de tram rails in de langs den weg gelegen sloot De tram, die op den korten afstand niet meer kon stoppen^ greep het achterste gedeelte van den auto, dat nog gedeeltelijk op de rails was blijven staan. De autobus werd daardoor geheel in de sloot geschoven. Van de 12 passagiers die in den auto zaten, werd de 19-jarige Wilhelmina Schoenmakers vrij ernstig aan het hoofd gewond. Alle anderen kwamen met den schrik, en enkele ontvel lingen vrij. De auto werd zwaar, beschadigd. TeL Door onvoorzichtigheid. Te Delft is Vrijdagavond omstreeks 9.30 uur mej. van Baaien, wonende Parallelweg aldaar, op het station der H. S. M. bij het uitstappen' uit een in beweging zflnden trein tusschen het perron en een treeplank ge vallen. Om haar te bevrijden moest' een stuk uit den treeplank worden gezaagd. Ernstig aan de 'boenen verwond en inwen dig gekneusd is zij, nadat een voorloopig verband was gelegd, naar het gasthuis ver voerd, waar zij kort daarna is overleden. De trein had geruimen tijd oponthoud. De nlet-afgesloten overwegen. Zaterdag wilde de landbouwer ff'. J. van den Heuvel uit Beesd den onafgesloten over weg te Rhenooij bij Leerdam oversteken met paard en wagen. Plotseling kwam de snel trein uit Geldermalsen er aan, met het ge volg dat de wagen aan splinters werd gesla gen. Van den Heuvel werd er uit geslingerd en kwam in de telegraafdraden terecht Vreeselijk verwond 'werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. Het paard werd later in het dorp opgevangen. Een botsing. Zondagmiddag is de D-trein BazelBent- heAm—Amsterdam bij Munster *>p een goe derentrein geloopen. Een paar wagens van den goederentrein werden vernlold. De lo comotief van den D-treln en èonige wagens worden beschadigd en uit do rails geworpen. Tal van ruiten werden vernield, koppelingen gebroken, zoodat een nieuwe D-treln gefor- meer Oostelijke gelegen grootere eilanden werd dit gezag afdoende bevestigd. Celebes werd in die jaren geheel onder bestuursin- vloed gebracht, het verwaarloosde deel der Molukken werd bedacht, op Ceram ons ge zag bevestigd; daar en op Halmaheira de toe standen geordend. Op Borr eo werd aan een langdurig verzet in het midden des ellands een einde gemaakt, terwijl daarna in den al- gemeenen toestand in het Oostelijk deel van het eiland zeer voel verbetering werd ge bracht. En zelfs Nieuw-Guinea, tot voor kort bijna voMagen onbekend, werd aan alle zij den binnengedrongen en onderzocht. Wie herinnert zich njet de daarheen ondernomen wetenschappelijke expedities, die mot zoo schitterenden uitslag werden bekroond! Niet alleen in dit opzicht is deze kwart eeuw voor Oost-Indië merkwaardig. Zij is het ook om do innerlijke stroomingen, die zich hebben kenbaar gemaakt. Immers, reeds van de jaren 1910 en daarna dateert do op richting van de Sarekat Islam; thans S. I. genoemd, oorspronkelijk in wezen eene gods dienstige vereeniging, die de algemeen© ver heffing- van het geestelijk en maatschappe lijk leven der Inlandscho bevolking ten doel had. De vraag welke beteekonis aan do S L diende te worden toegekend, werd in den loop der eerste jaren verschillende beant woord; er waren er, die van haar de aan wakkering tot een Inlandschen opstanc vreesden. Bij heit uitbreken van dein oorlog in 1914, toen eenige ongerustheid bestond over do houding door de Inlandscho bevol king aan te nemen, .bJeek de laatste beoor deeling de juiste te zijn. Dat neemt niet weg, dat de ommekeer, die er daarna in de lei ding der _S. I. is gekomen, ertoe heeft geleid, dat zich in 1916,1917 en volgende jaren ver schillende groepen vormden in de Inland scho bevolking, gedooltolijk op politiek, ge deeltelijk op economisch gebied, die wen- schon van nationallstischen aard uitten. Het sterkst kramen deze gevoelens tot uiting in 1918, toen in Indië bekend werd, wat zich hier te lande in do „week van Troelstra" af speelde. In Mei vah 1918 was overgegaan tot de opening van den Volksraad, oen advisee- rend college, gedeeltelijk uit Europoosche, gedeelelijk uit Inlandscho leden bestaande, een allereerst begin tot algemeen zelfbe stuur krachtens het ontwerp, door Minöster de Waal MalefiJt verdedigd. In den Volks raad verhieven zich dezelfde stemmen, als in do dusgenaamde Inlandsche beweging wa ren waar te nonjen. Gouverneur-Generaal van Limburg Stirum, wiens beleid zich wel kenmerkend onderscheidde van dat van zijn voorganger, don heer Idenburg, achtte het noodzakelijk om aan dezo stroomingen toe te geven; deed beloften tot herziening van de Indische Staatsinrichting iin democrati- schen zin, -die dioor de Regeering in het moe derland niet geheel werden bekrachtigd. De herziening der Indische staatsinrichting dan ook, thans aan de orde voor afwerking, be- vrodigt niet degenen, die autonomie van Ne- (lorlandsch-Injdië op haro plaats achten. Daartegenover staan tal van kenners van het leven der Inlanders, die meenen, dat Indië nog geenszins rijp is voor zelfbestuur; an deren weer die erop wijzen, dat de Inland sche bevolking van ons uitgestrekt Oost-In disch bezit geenszins een eenvormig bestand deel uitmaakt en die pleiten voor eene Staatsinrichting naar collectiviteiten. Wat uit deze wisseling van meeningen zal te voorschijn komen, is moeilijk te zeggen. Wel staat vast, dat de dusgenaamde Inlandsche beweging een verschijnsel is geworden, waarmede rekening valt te houden. De ra- Verhaal van een Fransch ooggetuige. Vergelijkt onze prijzen en kwaliteit. Wij zijn 20 °/0 goedkooper en brengen de grootste keus, In modprne kleuren. met zijden voering, (B20) Tot dusver 16 lijken gevonden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2