Kinderen „BELLEVUE". POPULAIRE CONCERTEN |Hcpi#s Maïzena Ingezonden raodefleeHng, HOTEL CAFÉ - RESTAURANT BEZOEKT onze op eiken ZONDAGAVOND van 8VS tot 11 uur. W. J. M. SCHOUTEN. prachtige krans aangedragen met de Neder- landsche kleuren. De burgemeester van Lourdes voerde hier het woord en besloot zijn mooie redevoering met deze verzekering: „Zij1 zullen niet vergeton iworden en wij zul len blijven bidden voor aller zielsrust, en moge het gebod, dat wij tot den voor ons allen ge kruisigden Migmaker richten, hun ten goede komen. En moge ons broederlijk medelijden een troost zijn voor hen, die weenenl" Naar uit Parijs aan de Telegraaf gemeld wordt, hebben de hoogleeraar in de philoso- •phie Dusart en de heer Fresnaye van het ministerie van financiën als ooggetuigen geoonstateerd, dait da ramp te St. Sauveur uitsluitend te wijten is aan bovenmatige snel heid. Daarentegen meldit die correspondent van de Maasbode nog eens nadrukkelijk, dat niemand de ramp heeft zien gebeuren. Het auto-ongeluk bU Guillaumes. Het'tweede ongeluk met een toeristen auto in Zuid-Frankrijk, enkele dagen na dat bij St Sauveur, dat aan zoovele Nederland- sche toeristen het leven heeft gekost, is in zijn omvang iets minder verschrikkelijk dan het eerste. Zes menschen zijn omgekomen en de diepte van do kloof, waar de reusachtige autobus in neergedondercL is, bedraagt twin tig meter. Het ongeluk hkeft plaats gehad op vijf kilometer afstand van Guillaumes, bij de bfug van Pamiera De auto was de brug gepasseerd toen een van de wielen van den wagen in een wagenspoor kwant. Om het wiel te bevrijden1 versnelde de bestuurder de vaart van dèn wagen en stuurde den wa gen met korte en plotselinge draaien van rechts naar links. Het wiel kwam vrij, maar zoo plotseling, dat het achtergedeelte van den wagen met kracht met den rotswand, langs den ©enen kant van den weg in aanra king kwam. Door den schok werd een reizi ger, die zich pas te Guillaumes bij de uit Nice komende toeristen gevoegd had, van den wagen geslingerd. Toen hij opstond, half verdoofd van zijn val, was de auto-bus in de diepte verdwenen, waarin hij onderst boven neerkwam. Alle toeristen zijn tijdens den val uit den wagen geslingerd, waaraan ze het te danken hebben, dat zo niet onder het ge vaarte verpletterd zijn Men veronderstelt, dat de auto-bus na de botsing met de rots scheef over den weg is komen te staan en tengevolge van de sterke helling van den weg in den afgrond gegleden is. Van de achttien gekwetsten verkeeren er vier in hoogst zorgwekkender! toestand. BELGIE. "Het Laatste Nieuws'' wijst op de beteekenis van een druk vreemdelingenbezoek voor een land en zegt dan o. a.: „Tegenover de voordeelen van het vreemde lingenbezoek kunnen ook wel nadeelen bestaan, wanneer het bezochte land in nood verkeert en niet genoeg waren bezit om de eigen bevolking van bet noodige te voorzien. Dan kan een prijsstijging er het gevolg van zijn, wat verbittering bij het volk verwekt. Dat is in België echter nog niet het geval. We hebben wel de daling van den frank, maar door het wegblijven der vreemdelingen zou het met den frank niet beter gaan en on nadenkende menschen, die vreemdelingen met leede oogen aanzien, of in huil bijzjjn onaan gename bedenkingen uitspreken, bewijzen hun land een slechten dienst. Wij hebben reeds geboord, al kwam het zeld zaam voor, in treinen en trams, waarin vreem delingen zaten, dat oppervlakkig denkende menschen zeiden: „Ze komen ons hier op vretenWorden Engelschen bedoeld, dan verstaan dezen er toch niets van; maar Neder landers snappen gewoonlijk alles daarvan en zij doen geen verheugenden indruk op. Zij be grijpen bet niet, dat men hen door allerlei pro paganda naar België lokt om hen dan te kwet sen. Ja, het steekt sommige lidden de oogen uit, dat de Nederlanders voor een paar gulden per dag in België leven kunnen en dat sommigen hier eenigen tijd komen vertoevenom be sparingen te doen. Om die reden reisden som mige Belgen vroeger naar Duitschland en per soonlijk deden we daar bij onnadenkende men schen dezelfde ervaringen op als de Nederlan ders te onzent. Op onze vraag of door het wegblijven van de vreemdelingen de mark stijgen zou, bleef men ons steeds het antwoord schuldig. Ander zijds werden we in de hotels wel gewaar, dat men voor de vreemdelingen dubbel rekende: die dubbele prijs is voor de vreemdelingen toch maar een kleinigheid, meenden de Duitschers, de hotelhouders deden goede zaakjes en menige winkelier ook. Daar ook ontstond' nijd en afgunst vooral bij de kleine lieden tegenover ons, die zoo gemak kelijk konden koopen. We gelooven, dat de toestanden hier in meer dan een opzicht overeenstemmen met die, welke een jaar geleden in Duitschland bestonden. Van Nederlanders vernamen we, dat vele hotelhou ders de vreemdelingen een gepeperde rekening voorleggen, 'wat in vroegere tijden niet ge beurde. Met Duitschland bestaat echter dit verschil, dat de schaarschte dei; waren hier zoo groot niet is, en we ineenen, dat de hoeveelheid le vensmiddelen, die de vreemdelingen in Bel gië verorberen, gering is in verhouding tot het gezamenlijk verbruik der Belgische bevolking; het vreemdelingenbezoek kan dus slechts in geringe mate de levensduurte doen stijgen; door den gunstigen invloed van den toevoer van vreerad geld op onzen wisselkoers wordt dat nadeel echter te niet gedaan en worden betere toestanden voorbereid. Of om den toestand samen te vatten: de vreemdelingen, die hier verblijven, kunnen on zen frank slechts doen stijgen; wat onzen frank doet dalen zijn de buitenlandsche verhoudingen en is grootendeels onze eigen schuld, daar wij op internationaal gebied niet zelfstandig ge noeg woten cp te treden." SESSAND, mgezondten Mflö&teRttns. De verkiezingen. Londen, 21 Aug. Volgens de berichten uit Zuld-Ierland verwacht men algemeen, dat het aantal der Republikeinen in de nieuwe Dail veel geringer zal zijn dan thans. In dit verband moet er aan worden herinnerd^ dat in 1922 de verkiezingen plaats haddén op grond eener overeenkomst tusschen Michaei Obllins en De Valera, op de basis van „laat zitten wit zit". Alleen daardoor verkregen de aanhangers van De Valera toen hun 86 zetels, terwijl zij nu overal tegen-candidaten vinden. SPANJE. De strtfd In Marokko. Een vliegtuig waarin twee kapiteins geze ten waren, is bij Tirararoeit in het gebied der opstandelingen neergestort. De inzitten den verbrandden. Bijzonderheden ontbreken. (Madrid, 22 Aug. Generaal Marzo is tot op perbevelhebber van Melilla benoemd. Hedenmorgen 6 uur werd het teeken tot vertrek gegeven aan de troepen, die in groo- ten getale deelnemen aan de operaties van heden, met samenwerking van een vlieg- eskader, ten doel hebben de verdrijving der belegeraars van Tifaraoein. ITALIË. De Etna weer in werking? Rome, 22 Aug. De bevolking van Messina werd opgeschrikt door drie aardschokken. Gevreesd wordt voor een nieuwe activiteit van de Etna. GRIEKENLAND. Uit Athene wordt gemeld dat er een de creet is uitgevaardigd, waarbij alle vakver- eenigingen, worden ontbonden en op de ar chieven ervan beslag gelegd. De .gelden van die vereenigingen zullen op de nationale bank worden gebracht en gebruikt worden voor het stichten van verzekeringskassen voor arbeiders. PERZIK Aardbeving. Een bericht uit Teheran van Maandag ver meld, dat in de buurt van Boenoerd, in de provincie Khorassan, verscheiden dorpen door een aardbeving zijn vernield. Er zijn vele dooden en ook heel wat vee is omge komen. In een tijdsverloop van 24 uur waren bij Toerbat-l-Haidari vijf zware schokKen ge voeld. De inwoners zijn door een paniek be vangen. Ook overstroomingen hebben veel schade toegebracht en slachtoffers gemaakt. VEREENIGDE STATEN. Brand ln een danszaal. Door het instorten van een brandende danszaal in Brooklyn zijn twee brandweer mannen gedood en 37 gewond. CHINA. De Amerikaansche opperbevèlhebber van de vloot heeft den dienst en de hulpmidde len van de Amerikaansche oorlogsschepen in de Zuid-Chmeesche wateren ter beschikking gesteld van de Briteche autoriteiten te Hong kong. Van Britschen kant werd geantwoord dat men de aanbieding ten zeerste op prijs stelde en er zoo noodig zeer zek§r van zou gebruik maken. Op het moment bestond- daartoe ech ter geen noodzaak. De aanbieding der Amerikanen was naar men zal begrijpen;' gedaan in verband met de averij aan het Britsche smaldeel te Hongkong toegebracht door deni wervelstorm van enkele* dagen geleden. De tyfoon te Hongkong. Omtrent den tyfoon, die Zaterdag Hong kong geteisterd heeft, meldt de correspondent aldaar van, de „Times" nog, dat het de ergste was sedert 1906. De wind had een snelheid van 130 mijlen in het uur, terwijl er gedurende" de ergste uren tusschen negen en elf bijna vijf inch regen viel. Boomen werden ontwor teld, telegraaf- en telefoonpalen en palen voor het electrische licht knapten af, luiken, uit hangborden en steigers werden door den storm door de straten gejaagd. Te Hongkong stort ten twaalf en in Kowloon, dat er tegenover ligt, twintig Ohineesche wóningen in, waardoor veer tig personen werden gedood. Electrische dra den, waarop stroom stond en die afbraken, kosten aan drie Qhineezen het leven. Tal van Europeesche woningen werden ernstig bescha digd, het Peak Hotel was een ruïne, doch aan land gingen geen levens van Europeanen ver loren. 'Op het water was het schouwspel ontzet tend. Berghooge zeeën sloegen over de zee muren, deden de lager, gelegen straten onder- loopen en .voerden allerlei overblijfselen mede. Stoombooten, die, met het oog op de verwachte komst van den tyfoon, in de baai van 'Kowloon lagen, braken los van hun meerplaatsen en werden hulpeloos door de haven geslingerd. Twintig kust- en rivierstoombooten liepen aan den grond. Een Britsch marine-matroos klom aan boord van een Japansch stoomschip, dat door den storm stuurloos was geworden, en werd met een- reddingslijn neergelaten. Hij zwom 500 voet door de woedende zee en redde luitenant Dickson, die het bevel voerde over den onder zeeër L 9, welke onder zijn voeten was wegge zonken. Gelukkig was er niemand anders van de bemanning aan boord. Het s.s. Loong Sang van de Indo-China Steam Navigation Cy werd' voortgedreven met zijn boeg onder water. De bemanning stond op den achtersteven bijeen, door gebaren om hulp roepend. Het schip zonk ten slotte op vier mijl van zijn ankerplaats. De eerste officier ont kwam door stoutmoedig op een Nederlandsch schip over te springen, waartegen de Loong Sang aanvoer. De kapitein verdween met zijn schip in de golven, doch werd 's avonds laat, tien mijlen verder, gered, doordat hij een boot had weten machtig te worden. Vier Europee sche officieren en de vrouw van een hunner alsmede twintig leden der Ohineesche hernam ning kwamen om. Dat er niet meer slachtoffers waren, was te danken aan den doeltreffenden waarschuwings dienst, waardoor men de nadering van den tyfoon reeds een week van te voren had kunnen nagaan. Peking. (Hongkong, 20 Aug.), De bagger machine „Peking", van de Nederl. Maatsch. voor Havenwerken, is te Macao tijdens den tyfoon gekenterd. Van de bemanning zijn het meest gebaat met zuiver, licht verteerbaar, doch voedzaam eten. Pap van Honig's "Maïzena voldoet ten volle aan deze nood* zakelijke eischen. den slechts twee personen worden gered. De aan de haven van Macao toegebrachte schade is belangrijk. JAPAN. Een duikboot gezonken. Uit Tokio werd Dinsdag gemeld: Een pas gebouwde duikboot is tijds de proefvaart bij Kobe gezonken. Elf man der equipage wer den gered; 65 wórden vermist. De duikboot was van het jongste type en had een waterverplaatsing van 600 ton. Toen het ongeluk geschiedde stond er een hooge zee. LUCHTVAART. Watervliegtuig gevallen. (Rome, 22 Augustus. Een watervliegtuig, dat voor Argentinië bestemd was, is tijdens de proefvlucht gevallen. De bestuurder is ernstig gewond en drie passagiers zijn ver dronken. De Gordon Bennett-wedstrijd. Engeland zal in den Gordon Beninett- wedstrijd vertegenwoordigd worden door twee ballons, die gevaren zullen worden door luit-koL John Dunville en Ernest Allen. De start heeft op 28 Sept as. te Brussel plaats. GEMENGD NIEUWS. Staking in een anarchistische drukkerij- In de drukkerij „Libertas", te Amsterdam, waar de persen, die ©enige keeren per week „De Vrije Socialist"- drukken, hebben de drukkers het werk gestaakt, wegens „het slechte uitbetalen van hun loon." Huis jngestort Dinsdagmiddag te ongeveer drie uur is in 'het slop van Willem Klein te 's-G ra ven- li age een huis inigstort, waarachter gebouwd werd. De voorgevel van het huis viel op (straat, doch bleef (gedeeltelijk hangen op naar buiten' stekende stutbalken.v De 23-jarige C. de Wit uit de Westerstraat wierd gedeeltelijk onder het puin bedolven en kreeg zeer ernstige inwendige kneuzan gen en vermoedelijk een lendenbreuk. Mej. de Ruiter, 22 jaar oud, wonende aan den Noordwal, is eveneens door het neer stortende puin geraakt en1 'kreeg ernstige verwondingen aan ruig, arm en borst, haar zoontje van 14 maanden werd zóó ernstig getroffen, dat 'het een beentje moet missen. Terwijl een werkmian het kindje, dat bij het ongeval ernstig gekwetst werd, naar het hulpziekenhuis aan het Slijkefnde droeg, bevond hij bij terugkomst op het terrein, dat men intusscben 'zijn rijwiel gestolen had. Nader wordt gemeld: Het ingestorte huis behoorde met een be lendend huis aan het St. Vinoentiusgesticht, waarvan de -ingang is aan het Westeinde. De twee oude huizen werden op last van bouw en woningtoezicht versterkt en nieuwe, dieper gaande fundamenten waren reeds aangebracht. Het vermoeden is, dat er een verzakking beeft plaats gehad. Het ingestorte huis was niet voor afbraak bestemd. Wel was de achtergevel er grootendeels uitgebroken. Een keukentje was nog intact gelaten en daarin bevond zich een broeder van het gesticht, die echter de vlucht kon nemen vóórdat, bet ongeluk gebeurd was. Ook de werklieden, die werk verrichtten aan de fundamenten van den bijbouw, diey tegen het ingestorte pand aangebouwd zou worden, konden zich, tijdig gewaarschuwd door het ge kraak, uit de voeten maken. Slechts een gering gedeelte van den gevel is in het Slop van Willem Klein gevallen. De ramp had veel grootere gevolgen kunnen heb ben, ware éen gedeelte van den gevel niet ge steund geworden door de vallende binten. Bouw- en woningtoezicht zal onderzoeken, wat de 'oorzaak van het ongeval is. De slechte tijd. Voor dé betrekking van geimeenteveld- wachter te Ritthem hebben zich niet minder dan 112 soJlicitaniten aangemeld. Slapta Aan de Kon. vereenigde Tapijtfabrieken te Deventer (afdeeling tapis beige) is be kend gemaakt, dat wegens slapte het werken in ploegen zal moeten eindigen. Deze maat regel zal het ontslag van een nader vast te stellen aantal arbeiders meebrengen. Weinig dankbaar! Een twaalfjarige jongen uit Dresden, die door een familie te Gouda liefderijk was op genomen, heeft dezer dagen deze vriendelijk heid op minder aangename wijze beloond. die hij uit die portemonnaie van den heer des huizes had ontvreemd. Hij werd op het sta tion te Gouda aangetroffen in het bezit van het ontvreemde, waaraan een bedrag ontbrak dat bij voor het nemen van een spoorkaartje naar Utrecht had aangewend. Volgens zyn zeggen had hij naar Amerika willen gaan. Daar ook zijn pas niet in orde bleek, heelt de Goudsche politie hem gisteren over do grens gebracht. Verduistering. De Umuider politie heeft te Bloemendaal aangehouden den boekhouder L„ van do firma B., de aannemers van den bouw van den kademuur van het Hoogovenbednj f te IJmuiden. Hjj wordt verdacht van verduis tering van gelden ten nadeele van de firma en is ter beschikking van de justitie te Haar lem gpsteld. Aangehouden. Onder aangehouden verdachten van een belangrijken diefstal van bloembollen te Heemstede is het pias gekozen gemeente raadslid! P. Z. aldaar, die gekozen is voor de R.K. Arbeiderspartij. Da verdachte is in arrest gesteld. Verduistering. De Hiliigerbergsoho politie heeft in een hotel te Valkenburg aangehouden den voort- vluchtigen kassier van de Boerenleenbank te Terbregge, J. L. H., die sedert 28 Mei uit zijn woonplaats was verdwenen en in wiens kas een tekort is gevonden van 70.000. H. heeft zich geruimen tijd te Amsterdam we ten schuil te houden en was begin Augustus uit de hoofdstad naar Valkenburg vertrok ken. Van de ongeveer 15.000, die hij bij zim vlucht had medegenomen, was nog 2700 in zijn bezit. Een hedrag van 6380, dat de kassier bij zijn schoonzuster te 's-Gra- venhage had gebracht, had de politie reeds eenigen tijd geleden weer in handen weten te krijgen. H. is overgebracht naar het huis van be waring. Brutale diefstal te Eindhoven. Uit Eindhoven wordt aan de Telegraaf ge kneld: Dinsdagavond is ten nadeele van den heer O. van Beek een brutale diefstal gepleegd. Toen om ongeveer negen uur de dienstbode zich al leen met de kinderen thuis bevond, hoorde zij plotseling gestommel aan de keukendeur. Zij bemerkte tot haar groote schrik in de keuken een persoon met zwarte handschoenen aan en zwarte kousen over zijn schoenen. 'Zij herken de in bem iemand, waarmee zij den vorigen avond op de kermis had gedanst en die bij die gele'genheid aan haar gevraagd had: „Is er bij jullie niets te halen?" waarop zij lachend had geantwoord: „Het is op het einde van de maand", doch overigens dit had opgevat als grap. Het meisje, dat op het gezicht van dezen man nog meer begon angst te krijgen zeide: ,ge wilt hier toch niets weghalen", waarop hij antwoordde: „Laat mij maar begaan en houd je mond,,. Hierop begon hij bet heele huis te doorzoe ken, eerst beneden en later de bovenvertrek ken, tot zelfs de slaapkamer van de kinderen. Daar werden dooT hem twee geldkistjes ge vonden, welke hij meenam. Toen hij bij bet dienstmeisje terugkeerde zeide hij: „Je zegt, dat je om tien uur naar bed gegaan bent en dat je geslapen hebt, zoodat je van niets weet. Dan kraait er geen haan naar." Hij verwijderde zich toen met den buit, welke aan geldswaardige papieren en contan ten in de duizenden loopt. De dienstbode, die niet wist wat te beginnen uit vrees voo$ den man, durfde bij de thuis komst der bewoners niets te zeggen. Na lan gen tijd ernstig te zijn ondervraagd door de recherche, bekende zij eindelijk de feiten, zoo als hierboven naar voren gebracht. Onmiddel- jjk is toen de verdachte A. Rutten van zijn bed gelicht en gearresteerd. Hij ontkent tot heden alle schuld. Van het gestolene is tot heden nog niets teruggevonden. De beklaagde woont te Tongelre en is slager van beroep. Het gestolen bedrag vertegenwoordigt een waarde van circa 6 7000 gulden. Bus met carbid gesprongen. De Laurierdwarsstraat te Amsterdam was Dinsdagmorgen het tooneel van een ernstig ongeluk. Eenige kinderen waren daar aan het spelen met een.met carbid gevulden bus. Ver moedelijk is een der kinderen op de onzalige gedachte gekomen om uit de goot water in de bus te_ scheppen en er vervolgens een branden de lucifer in te gooien. De bus sprong met een geweldige knal uiteen. Van de vijf kinderen, waarvan twee twaalf jaar oud waren en de drie anderen respectie velijk vijf en zes jaar, zijn er drie in het Wil- helmina-gasthuis met "ernstige brandwonden in het aangezicht, opgenomen. De twee anderen bleken slechts licht gewond te zijn. Een geheimzinnige verdwijning. De gebouwen van de coöp. zuivelfabriiek en aankoopvereeniging Weddehoen te Goor wer den 's nachts bewaakt doof een 62-jarigen Her- mannes van Ommen. Vrijdagnacht om 12 uur heeft hij voor het laatst een der contrölèpun- ten bezocht. Sedert dien is niet^meer van hem vernomen. Het is waarschijnlijk, dat de ver dwenen© nog op een later' tijdstip in de fabriek is 'geweest. Het was n.L zijn gewoonte, in den morgen het vuur in de stookplaats van takken bossen te voorzien. Dat hout is in de stook plaats aangetroffen, reeds geheel verkoold. Ver der moest daarna een ventilatieschuif worden opengetrokken. Dit is achterwege gebleven, zoo dat de fabriek vol rook hing. Verder is nog in het wachthokje zijn overjas gevonden. De ver dwenen© was weduwnaar. Zijn woning is op last van den, burgemeester geopend. Op tafel werden gevonden een spaarbankboekje en een polis van verzekering, waarop een bril. Eenig spoor van wanorde werd niet gevonden. On middellijk is den anderen morgen een onder zoek ingesteld, echter zonder resultaat. Wei heeft men een vingerwijziging meenen te vin den in het feit, dat Vrijdagavond iemand eeni ge malen heeft gevraagd naar het adres van den directeur der fabriek. Verder heeft men laat in den avond, tegen middernacht iemand door de plaats zien gaan, die zich trachtte schuil te houden, door van het eene gangetje tus schen de huisjes naar een volgend te sluipen Op een gegeven oogenblik ging het electrisch licht uit, zoodat men hem uit het gezicht ver- ioor. Het electrische licht gaat uit ongeveer een half uur na aankomst yan den laatsten trein. Op het terrein van de fabriek is geen spoor van wanorde aangetroffen. De politie stelt thans een onderzoek in te don Zaterdagmorgen' bleek hij verdwenen met Amsterdam, waar een gehuwde dochteAan fcenr medeneming va~ «jg'W dertig 'Van O- wxk, K e aocüter vtm De Bespieten duim. Een rechercheur van politie te Arnhem deed dezer dagen een aardige vangst. In het Poli tieblad' stond wegens rijwielverduistering ge- signaleert! een man in wiens signalement als konteeken was opgegeven bet bezit van een gespleten duim. Het wilde nu, dat voor het huis van den rechercheur een man een handeling verrichtte, waartoe van overheidswege niet rechercheurs- woningen maar speciale inrichtingen zijn ge sticht. De rechercheur kwam toevallig bui ten, wilde proces-verbaal opmaken, doch de' man werd brutaal en daarom bij den arm ge vat. Tot zijn groote verbazing en ingenomen heid zat aan dien arm.... de band van den man met den gespleten duim uit het Politie blad. Een onderzeesche aardbeving. Een interessanto ontdekking is gedaan in den Zuidelijken Atlantischen Oceaan. Het kabelschip, dat bezig is met het herstellen van den telegraafkabel tusschen St. Helena en Kaapstad heeft geoonstateerd, dat op een plaats waar de kaart een diepte aangeeft van meer dan drie mijlen, de bedding van den oceaan meer dan drie vierde van een mijl ge. rezen is. Deze ontdekking zou een recente onderzeesche aardbeving doen vermoeden. In het vrije Amerika In den staat Georgië is de driestheid van al lerlei benden, die op eigen houtje „de wet handhaven" door overtreders uit hun huis te halen en af te ranselen, heel erg. Het schijnt dat zulke benden van oordeel zijn dat de auto- riteiten hun plicht niet met voldoenden ijver nakomen. Zoo is er een bende die 't voorzien heeft op de dranksmokkelaars, een andere, die klopjachten houdt op lieden die hun gezin ver- waarloozen, een derde die lieden mishandelt omdat zij zich niet houden aan de plaatselijke gewoonten en gebruiken en ten slotte een vierde bende die negers afranselt of lyncht, waarbij de werkelijk heel gemakkelijke rede neering wordt gevolgd, dat indien zulke negers schuldig zijn, zij de straf hebben verdiend, en indien zij onschuldig waren,, het toch altijd' „een goede waarschuwing" is voor de overige kleurlingen. De ruwheid en wanorde in den staat zijn door een en ander van zóó groote ergerlijkheid en onduldbaarheid geworden, dat de staatsre- geering gaat ingrijpen. De gouverneur van den staat, Walker, heeft, in overleg met den be velhebber der staatstroepen, generaal Cox, de gewapende macht in beweging .gezet; en er zijn al drie mannen het zqn broers gepakt, die betfapt werden op het afranselen van een neger. Men heeft het nog niet noodig geacht den 1 staat van beleg af te kondigen. Een Inval ln een balzaal. Te Allendale, een deftige voorstad van De- troit in den staat Michigan, hebben gemas kerde roovers een inval gedaan in een bal zaal, waar ongeveer 160 dames en heeren dansten. Zij dwongen de verschrikte aanwe zigen hun geld en kostbaarheden af te ge ven en gingen er daarna van door in een auto, dien zij -stalen. Onderweg trachtten politiemannen de auto aan te houden, maar de brutale dadersvijf in getal ontkwa men, na een politie-agent te hebben neerge schoten.' Volgens latere berichten zijn de vijf vermoedelijke daders gearresteerd. De draadlooze in de gevangeals. De belangstelling, die er onder het Ameri kaansche publiek bestaat yoor de radio-telegra- fie en -telefonie is inderdaad zeer groot en het aantal Amerikanen dat zich de weelde veroor- ooft yan een ontvang-installatie is legio. Men heeft er zelfs over gedacht om een ont vang-installatie voor draadlooze telefonie aan te leggen in Sing-Sing, de beruchtte gevange nis voor zware misdadigers in den staat New York, o. w. de terdood veroordeelden, welke in stallatie dan bestemd zou wezen om die ver oordeelden (ook degenen, die 'op den electri- schen stoel moeten) de laatste weken nog wat op te vroolijken. Het plan is uitgedacht door leiders van het Heilsleger, maar ofschoon de installatie reeds in de gevangenis is ontvan gen en zij daar ook wel zal worden opgesteld is het zeer de vraag of de gevangenen, al thans de terdoodveroordeelden, er van zullen mogen genieten. De gevangenis-directeur Lewis E. Lawes ontkent dat hij het plan al zou hebben goedge keurd. Er zijn thans 20 ongelukkigen allen ontembare en bloeddorstige lieden in den vleugel der terdoodveroordeelden opgesloten. Men wjjst er op, dat de veroordeelden in Sing- Sing allen gevonnist zijn tot eenzame opslui ting, en dat bij het begrip eenzame opsluiting een radio-telefonische aansluiting met de bui tenwereld allerminst past. Bovendien is het wel een vreemde opzet, het verblijf van de terdood veroordeelden te maken tot een oord waar men opgewekte en voor een deel frivole muziek en voordrachten zal kunnen genieten. De boofd-directeur vah de gevangenis, Char les F. Ratigan zal de eindbeslissing hebben. „De blauwe man". Een bekende „speling der natuur" was ka pitein Fred. Walters, die zijn levensonder houd verdiende door zich als „blauwe man" te laten kyken bij Bartnum en Baily, of an dere dergelijke Amerikaansche ondernemin gen. Op het lijk is een rectie uitgevoerd. Het bleek dat de „blauw-heid", die ook aan de weefsels van Inwendige organen kon worden waargenomen, het gevolg was van een g©- met zilvernitraat door inhalatie, bij werkzaamheden in een Australische zilvermijn, thans al 40 jaar go- Amundsen. -^niLndsoxi ls Zondagavond te Nome (Alaska) aangekomen. Hij deelde mee, dat hij het volgend jaar zal beproeven, vgjj spitsbergen over de Noordpool te vliegen. Een nieuwe brandstof. Men meldt uit Londen: Bij verhitting on- Ti ,n^ hooge temperaturen van klein© stukken steenkool heeft professor Illing- worth van de mijnschool in South Wales zon der rookontwikkeling verbrandende stof ver kregen, die volgens hem als brandstof beter is dan anthraciet, daar zij zeker© nadeelen van anthraciet niet bezit. Hij verklaart dat deze nieuwe brandstof als ze algemeen wordt ingevoerd den Lon- denschen belastingbetalers rijf millioen pond zou besparen per jaar daar geen last meer door de rook zooi worden veroorzaakt. Men heeft de brandstof beproefd onder ketels te- gevover d© beste kolen van Wales en vol gens de bladen heeft ze de proef glansrijk doorstaan. De verbrandingswaarde is booger dan die van gewone steenkool. Er wordt een proefstation te Pontyprid geopend om het nieuw© product te demonstreeren. Nr Ofc f Let op de sluitregel» als bewijs van echtheid. Itrfyn.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2