IE COURANT Tweede Blad. VAN DONDERDAG 23 AUGUSTUS 1923. PLAATSELIJK NIEUWS. Te Haarlem slaagde voor het hoofd- ecte-examien de heer L. J. van der Kuijl. al hier. Ambtsjubileum Ds. O. Zwaan. Ter gelegenheid van1 het 25-jarig ambts jubileum van denl Geref. predikant Ds. O. Zwaan, bracht het muziekcorps van de CJhr. Oranjever. Z.Eerw. Dinsdagavond eeni sere nade. 'Reeds ver voor 8 uur stroomde een igroofce menschenmenigte naar de Dijkstraat, zoodat om 8 uur eén compacte menschenmassa voor het huis van Ds. Zwaan stond samenge drongen. De Oranjekapel zette in met Ps. 183 8 „Dat 's Heeren zegen op U daal," hierna werd Ps. 122 ten gehoore gebracht en ten slotte een imarsch gespeeld. Ds. Zwaan bedankte mefl eenige welge kozen woorden. Concert Stafmuziekkorps. Naar wij vernemen zal het Stafmuziek korps, ter inleiding van de festiviteiten voor het ltcgeeringsjuMleum, op Woensdag avond 29 Augustus van 6 tot 8 uur in de mu ziektent in het Plantsoen een concert eeven (tevens Gemeenteconcert). De Jubileumfeesten. Over de resultaten van de vergadering van het Comité voor de Jubileumfeesten waarover wij in het Advertentieblad reeds in 't kort iets mededeelden kunnen wij thans nog het volgendie melden: In hoofdzaak is de medewerking der mu ziekgezelschappen aan de orde geweest en zooals gezegd zal er van hun welwillende medewerking een ruim gebruik worden ge maakt. MMS. Woensdag 29 Augustus zal een aanvang worden gemaakt" met de uitdeeling van de verrassing aan de schoolkinderen en wel als volgt: Van 24 uur in Tivoli, van 4—6 in Casino, 's Avonds concert in 't Plantsoen van de Stafmuziek (6—8 uur) en om 8 uur kerkcon- certen in de Nieuwe en Gereformeerde Kerk, tekstboekjes zijn reeds in voorverkoop ver krijgbaar. Donderdag 30 Augustus voorzetting van de uitdeeling aan schoolkinderen, ml. van 9 tot 11 uur in Casino en, van 11 tot 1 uur in TivoLi. Aan de kinderen zullen kaarten in verschillende kleuren worden verstrekt, wel ke aangeven, waar men zich vervoegen moet. 'Donderdagsmorgens begint het al om half zeven. Dan wordt op drie plaatsen in de stad Koraalmuzieik uitgevoerd, waarna een muzikale reveille zal plaats hebben. Cm 8 uur is het woord aan de Marine-staf- muziek, die in de muziektent in het Spoor plantsoen Vaderlandsche liederen zal spelen. Cm 2 uur zullen de gymnastiekvereenigin gen zich op het Stationsplein verzamelen voor het défilé langs den Burgemeester en den Schout-bij Nacht. Route nader te bepa len. Vermoedelijk zullen 1000 personen en drie muziekkorpsen hier aan deelnemen. Daarna zal van 35 uur ringrijden zijn voor automobielen en motorrijwielen op de West- straat. Van 5 tot 7 uur is het Kanaalweg—Loods- gracht-comité aan 't woord met roei- en wie lerwedstrijden, opgeluisterd door muziek. Van 7 tot 8 uur des avonds zal de Marine- stafmuziek die zich daartoe welwillend bereid verklaarde op het Westplein een herhaling geven van het muzikale werk „De slag bij Waterloo" waarbij ook met ka nonnen zal worden geschoten) en voorts eenige andere nummers ten gehoore bren gen. Om half negen zullen op het Heldersch kanaal (Kanaalweg—Loodsgracht) vermoe delijk gymnastiekdemonstraities, muzlek^uit- voering en afsteken van vuurwerk plaats h.obboii Voorts zullen de verschillende straten feestelijk verlicht zijn. Vrijdag 31 Angnstns heeft 'fl morgens D u. op het Wachtschip een buitengewone vlagge- parade plaats en is het verder voor de mili tairen dienst als op Zondag. Om 10 uur wordt door de afdeellng van leger on vloot aangetreden op 's Rijkswerf om zich langs nader te bepalen route te begeven naar de Prins Hendriklaan en Stationsplein, alwaar om 11 de parade plaats zal vindon. Dieö middag hebben er om 2 uur op het strand te Huisduinen strand- en vliegerwed strijden, opgeluisterd door muziek, plaats. Een gedeelte van het strand zal hiervoor worden afgezet. Vrijdagavond van half acht tot negen uur zal het Stedelijk Muziekkorps in de tent in, het Spoorplantsoen een ooncert gegeven, nat afloop waarvan het tijd wordt om zich naai? den Singel te begeven, alwaar een schitte rend vuurwerk zal worden afgestoken. Zaterdag 1 September beginnen om 0 uur v.m. in het Gemeentelijk Zwembad aan die» Binnenhaven de zwemwedstrijden, eveneens door muziek opgevroolijkt. Om G45 verzamelen zich aan het weg plein do ouden van dagen om van daar peer auto naar Julianadorp te gaan, ook al mot muziek. Aldaar zal een gedenkboom geplant (op de plaatst waar de pomp stond) geplant worden, ln tegenwoordigheid van den Bur gemeester, *het Comité en de oudjes. Te J'ii- lianadorp zal een commissie van ontvangWt worden. Oprichting van een eerepoort wordt overwogen. Op de heenreis en bij het zwemmen z;ai vanuit het vliegkamp de Kooy een vliegc.e- monstratie worden gehouden. Na de onthu l ling, die te 12 uur plaats heeft, gaat het te rug naar Helder, alwaar men pl.m. 1.80 hoopt te arriveeren. Om half twee zal een muziekkorps vanaf het Stationsplein naar het sporterrein aan den Bolwojg trekken, alwaar de athletiek-, voetbal- en motorwedstrijden zullen plaats vinden. Ook daar zal muziek zijn. Het sport programma wordt nog nader vastgesteld en zal tegen J 0.10 in voorverkoop zijn. In onze Sportrubrkk zal men daarover eveneens in gelicht wenden. De Zaterdagavond wordt vrijgehouden voor bezici htiging der winkels, versieringen, verlichtingen en zullen de buurtcomité's nog een en ancier op touw zetten. Zondag d.a.v. zullen in de kerken dank stonden plaats hebben. Verder e, uitvoerige bijzonderheden vindt men in hot uitgebreide officieele program ma, dat <Jlezer dagen reeds verschijnt Het plaatselijk Comité voor de Jubileum feesten vorzoekt ons langs dezen weg de aan dacht van de werkgevers in deze gemeente er op te veis tigen, dat het bijzonder tot het wel slagen van de festiviteiten zou bijdragen, in dien zij or toe konden besluiten hun perso neel - althans degenen, die deel moeten ne men aan muziekuitvoering, gymnastiek en andere demonstraties op Vrijdag 31 Augus tus en ojp Zaterdag LSeptember (zoo mogelijk ook Donderdag 30 Augustus) zooveel mogelijk vrijaf ti9 geven.- Dit za'i door het comité op hoogen prijs wor den ges Leid. Voor bijzonderheden dezer wedstrijden be treffen» ile verwijzen wij naar de sportrubriek. Naair wij vernemen zal op Donderdag 80 en Vrijdag? 31 Augustus, alsmede op Zaterdag 1 September, aan alle schoolkinderen vrijaf wor den gegeven. Het werfpersoneel zal vrij zijn op Vrijdag middag? 31 Augustus, Zaterdagmorgen 1 Sep tember, terwijl ook gevraagd is om op Donder dagmiddag vrij af te mogen hebben. Hierop zou nog moeten worden beslist. Cp 6 September de officieel herdenkings dag van het 25-jarig. Regeeririgs periode zal aan alle rijksambtenaren bovendien een vrijen dag word'en gegeven. De met de jubileumfeesten te houden win kelweek annex étalage-wedstrijd zal worden ge houden van 27 Augustus tot en met 1 Sep- temb er. Do prijsuitreiking zal plaats hebben op Za terdag 1 September des avonds 6 uur in hotel „Bell evue". l?rogramma WJ de Vlaggeparade a.b. Hr. Ms. Wachtschip. 81 Augustus, 's morgens 9 uur. 1. Volkslied. 2. (Oude Wilhelmus. 3. Choraaj (Nun danket alle Gott). 4. Defileermarsoh Kon. Marine. 5. Een kind van Holland. 6. Jubeltonen. Potpourri Extra prijs vliegerwedstrijd. [Naar wij vernemen is door de firma J. v. Willigen alhier als extra-nrijs voor den vlie gen "wedstrijd beschikbaar gesteld' een stoom machine ter waarde van "20.De machine worrdt in de étalage geëtaleerd. 7De prijs zal worden toegekend! aan den- go en, die op zijn vliegier de meeste pakkende reclame voor het artikel speelgoederen heeft aangebracht. Feest-Comité Kanaalweg'—Loodsgracht Naar wij vernemen zal de inschrijving toit en met 28 Augustus a.s. ■voor de roei- en fietswedstriiden (welke ge organiseer ;i zjjn door het feest-oomltó der KimaalwegLoodsgracht) opengesteld zijn eri met 28 Augustus a.s. De aanmelding kan geschieden bij den her er van Berkel, Kanaalweg 140, naast de fib*ma Colthof. Aan deze wedstrijden kunnen deelnemen jongelieden van 14—18 jaar. Giro. De directeur van het postkantoor Helder b rengt ter kennis, dat de centralisatie van d.en post-, chèque- en' girodienst Vrijdag 24 Augustus, .des middags om' 12 uur, in wer- iting treedt. Ter voorkoming van teleurstelling wordt tien rekeninghouders in1 overweging gege- wen-de adviezen van chèques, welke zij Za terdag 25 dezer ter uitbetaling wenschen aan te bieden, Vrijdag 24 Augustus, uiterlijk 12 uur 'a middags, aan hef loket te doen 'bezorgen. Na 12 uur 's middags 24 Augustus a.s. behooren de girobiljetten en de chèque- adfvlezen onder enveloppe geadresseerd te worden aan het Centrale Girokantoor te 'a-Gravenhaige. Naar mon ons mededeelt zal het Sted. Muziekkorps Zondag a.s. een marsch met -mu ziek door Alkmaar maken, toestemming van de Commissaris der politie is reeds verkregen. Daar het tevens de le -Zondag der kermis is, belooft het een aardige drukte te worden. Er zijn nog kaarten verkrijgbaar aan de op gegeven adressen, alsook bij: Lonsen, Melk- salon, Spoorstraat, on bij I. de Jonge, Bree- waterstraat 84. In Sprookjesland. In tegenstelling met de revue ,Nou, Nou", waar men zoeken moest naar de beteekenis van den titel, gaf die van de kinderrevue ,Jn Sprookjesland'* zoo juist de inhoud van de revue aan. Evenals bij alle Revue's van Ter Hall is er ook in deze kinderrevue een fijne weelde van costuums, een pracht van décors en ©en schittering -en teerheid van kleuren. Toen we om twee uur do Casino-zaal bin nenkwamen was dleze in het halfduister, en slechts enkele lampen aan het plafond brand den. In dit zacht rose licht kwam men al direct in de vredige, rustige stemming die een reis met Petemoei door „het Sprookjes land" nog aangenamer doet zijn. Overal rondom ziet men blije kinderge zichten en hoort verrukt juichende kinder stemmen als het sein gegeven wordt dat het spél begint. Het 'doek gaat naar boven en ten tooneele verschijnen Jan Klaassen en zijn vrouw Kathrijn. „Het is een juhileum vandaag", vertelt Jan zijn vrouw. „We zijn vijf-en-twintig jaar in de poppenkast." Ingezonden Mododeeling. En hoewel een ander blij zou zijn te kun nen jubileeren, is Kathrijn het in het geheel niet en ze zegt Jan Klaassen dan ook rond uit dat het vooruitzicht om nog vijf en twin tig jaar met hem in do poppenkast door te brengen haar in het geheel niet streelt. Vijf- en-twintig jaar heeft ze niets anders dan slaag van hem gehad. De vroolijke Jan lacht haar hartelijk uit en zegt dat hij haar im mers móest slaan van zijn baas. Terwijl Jan en Kathrijn nog zitten te kib belen komt achter de schermen vandaan mevr. Buziau, gemetamorphoseerd in een schoone tooverfee. Zacht en melodieus klinkt haar stem1 als zij Jan en Kathrijn zegt, dat zij hen verlossen komt uit de poppenkast. Dan heft zij gracieus haar t'ooversta! op en spreekt het „Hocus-pocus" uit. Het wonder is geschied. Jan en Kathrijn staan als twee le vende menschen voor de wonderschoons too vsrföo Zij stelt zich nu voor als de petemoei van Asschepoes cai noodigt hen uit met haar een reis te maken door het sprookjesland. En nu worden we met Petemoei meegevoerd door de schoonheid van het sprookjesland. We bezoeken achtereenvolgens: de ge laarsde kat, het paleis van de schoone •slaapster, het bosch van den reus met de zevenmijlslaarzen, het eiland van Robinson Cruso, roodkapje en het sprookjesbal. We lachen om de onbetaalbare grappen Van Jan Klaassen en de overdreven angst van Kathrijn. We beluisteren d'e zachte stem van Petemoei, haar ernstige waarschuwin gen tegen de altijd komieke en grappige Jan, die alles in den wind slaat en overal den spot mee drijft. Ieder tafereel is een nieuwe schepping, een nieuwe schoonhied| en kleurenrijkdom. Steeds is er nieuwe 'bewondering en de kin deren zijn verrukt en opgetogen over zoo veel moois. Hun spontane invalSbetuigingen en lachende gezichten Zetwijzen dat zij' bo venmate genieten. OI ik zou u nog wel kunnen1 vertellen van de dolle grappen die Jan Klaassen- beleefde met de gelaarsde kat en haar bekoorlijke kinderen, van de zevenmijl s laars van den reus, van de intieme gezelligheid van het eiland van Robinson Cruso, van de -schoone meisjes die daar waren, en de slepende, weeë muziek die er gespeeld werd. Ik zou u kun nen vertellen van de schittering van het A B, O, dat in het 5e tafereel voor het voet licht kwam, van, de lieftalligheid van Rood kapje en de wondere schoonheid van het sprookjeSbal, van de bekoorlijkheid der oude dansen bij- het klokkentafereel, enz. enz., doch het blijven woorden, zonder de realiteit van het zien. i i En ik wil daarom eindigen met het Büot- versje uit het tiend© tafereel: Lang leve Asschepoes Lang Leev' de tooverfee Hoeizee voor Asschepoea Hoezee Hoezee. Uit het Politierapport Na aanhouding te Ti-el werd naar hier overgebracht zekeren' D. T., wiens aanhou ding alhier'was verzocht, 'als verdacht 80 te hebben verduisterd. In de Klaas Duitstraat werd Dinsdagavond laat een volksoploop aangetroffen. Een 76- jarti-ge vrouw had haar 77-jarigen kostgan ger den toegang tot haar woning geweigerd!, omdat hij' om drank zou hebben gevraagd. Het publiek, dat partij had gekozen voor den man, werd door de politie verspreid. Do vrouw bleek onder drankinvloed te vorUcooröiL Later werd' de man zwervend op d!o Zuid- straat aangetroffen on slaagde de politie er in hem toegang tat zijn kosthuis te doen verleenen. De zaak wordt nader onderzocht Door een dienstmeisje werd kennis ge geven, dat onbekenden zich vermoedelijk toegang hadden verschaft tot do woning baars meesters. Bij onderzoek bleek dit in derdaad het geval te zijn. De dader(s) zijh door den kelder in de keuken gekomen, waar zij 'een kast omver hebben gebaald. Voorlooplg worden alleen 'etenswaren1 ver mist. Het onderzoek duurt voort Kennis weid! gegeven, dat een onbekend manspersoon zich Dinsdagmorgen- te 3.30 uur toegang heeft willen verschaffen tot do ■machinekamer van het in de Buitenhaven liggende s.s. „Terschelling". Door een der wakker geworden opvarenden aangespro ken, gaf hij op den kapitein te willen spro ken en1 verwijderde zich op de mededeeling, dat deze niet te spreken was. Van eenige jongens werd door de politie beslagen igenomen, waarmede zij duiven een hoepel, voorzien van een vischnet, in trachten te vangen. Door een bewoonster van de Koningdwars straat werd aangifte gedaan van vernieling van haar leegstaand perceel aan de Achtergracht WJZ. Een onderzoek wordt ingesteld. De persoon, die verdacht van verduistering van 80.van uit Tiel naar hier werd' over gebracht, is gisteren na verhoor op vrije voe ten gesteld. Lflst van gevonden voorwerpen Terug te bekomen aan het Hoofdbureau van Politie: Een rozenkrans in etui, een damestaschje met inh., een portemonnaie met teih., een bril in etui, een ceintuur. En bij: Kolle, Hartesteeg 8, 2 gummihakken. R. Korver, Middenstraat 120, een dames- handschoen, W. Bakker, Keizerstraat 11, een lorgnet. R. Klap, Westgracht 89, een pakje goederen. Van Alphen, Dijkstraat 34, een kinderarm bandje. v. d. Berg, Bassingraoht 67, een mantel- oeintuur. K. Speijer, Kanaalweg 24, een zwembroek en twee sleutelj-ea J. van Til, Keizerstraat 82, een Engelsch boek. J. Bremer, Scbagenstraat 73, een sportkoua S. Bakker, Wee zenstraat 41, een strand schepje. Van Alphen, Dijkstraat 34, een zweep. D. Wiljouw, Achtersraat 76, een portemon- naie met inh. A. Deijman, Oostslootstraat 38, een kinder- portelmonnaie inh. een armbandje. Schol, Loodsgracht 34, een herdershond. N. Jansen, Spuistraat 32, jeen fietspomp. L. v. Zoonen, Parallelweg, een damestaschje. Tiessen, Ruij'gweg 139, een broche. R. Agem'a, Donkere Duinen, een spoorstok. Oosthuizen, Middenstraat 2, een portemon- naie met inh., T. Brinksma, B-rouwerstr. 32, een ceintuur. G. Berhüis, Spoorstraat 65, ©en armband. K, Koornen, Prinsenstraat 13, een porteimon- naie met ihh. F. van- Berkum, Slpoonstraat 03, een beursje met inh. Maas, Oostslootstraat 54, een badipakje. G. Grotewei, Diaconiestraat 18, een duif. J. Hen, Vlamingstraat 69, een gedeelte kunstgebit. J. MartenS, J. in tf Véld-straat. 18, een kin- derportemonnai-e miet fnlh- A. J. M-allet, 2e Vroonstr. 76, een- broche met hangertje. Vermeulen, Jan in t Veldstr. 100, een kin- d-erretioule met lub, en een schakelarm band. Hartog, Achterstraat 31, een damestaschje met inh. ARRONDISSEMENTS-RECHTRANK. Zitting van 21 Augustus. Uitspraken: J. ten B. en J. P., Wieringen (gedetineerd) mishandeling van een ambtenaar. Ie beklaagde werd veroordeeld tot 9 maan den gevangenisstraf, 2e bekl. tot 6 maanden met aftrek voorarrest en last tot invrijheid stelling. VOOR DEN POLITIERECHTER. Zitting van 21 Augustus. Opruiing tot een strafbaar feit. De eenige zaak van de 12, voor onze lezers van- ©enig belang, betrof den schildersbaas J. B. te Anna-Paulowna, die zich onlangs schul-dig maakte aan opruiing. De gem. veldwachter T., wilde proces verbaal opmaken tegen een wielrijder, die zich aan een overtreding schuldig maakte, in welke kwestie B. zich mengde en den wiel rijder den slechten raad gaf, door te rijden, om op die manier een bekeuring te ontdui ken. De gem. veldwachter, 'n oud Indisch militair, gewettigd tot het dragen der Mili taire Willemsorde 4e kb, was niets gesticht 'over de inmenging van B. en toonde zulks door ook tegen hem proces-verbaal op te maken met het resultaat dat B., die het vol gens |dle verkregen) iniiobtingen tamelijk goed kon doen, werd veroordeeld tot 40 boete subs. 40 dagen hechtenis. JnbUeamsBegeïs voor dé Koloniën. Het „Ned-. Maandblad voor Philatelie" meldt, dat in September voor onze koloniën jubileum zegels zullen worden uitgegeven. 'Zij zul len vertoonen de beeltenis der Koningin in staaldruk, vervaardigd naar de door den foto graaf Deutman onlangs genomen portretten van H. M., die -ook in den handel zijn. Behalve de naam van de kolonie en de waardeaangifte zul len op de zegels de jaartallen 18981928 wor den aangebracht. De omlijsting van -het beeld onzer Koningin zal voor elke kolonie verschil lend1 zijn. De volgende waaiden zjjn te verwachten: Ned.-Indlë: 5,121/., 20, 50 cent en 1, 21/, en 5 gulden. Suriname: 5, 10, 20, 60 cent en 1, 21/» en 5 gulden. öuragao:1 5, 74/», 10, 20 cent' en 1, 21/» en 5 gulden. In den avond van Donderdag 6 September, wanneer de Koningin van het koninklijk pa leis te Amsterdam naar den Stadsschouw burg rijdt, zal zij plaats -nemen in den gou den koets, het bekende geschenk van de Am- sterdamsche bevolking aan de Koningin. Uit daaromtrent ingewonnen Inlichtingen is de indruk verkregen, d-at het in de bedoe- llnigt ligt, ter gelegenheid van het regee- ringsjublleum van do Koningin, op het voet spoor en ln den -geest van hetgeen geschied is bij de kroning van Hare Majesteit en bij baar huwelijk, ook thans weer aan daartoe in aanmerking komende -gevangenen- eenige kwijtschelding van straf te verleenen en ook enkele veroordeelden, wier straffen nog niet ten uitvoer zijh gelegd, in een dergelijke goedgunstige beschikking te doen doelen. Geen school op 6 September. De Minister van Onderwijs heeft tot de gemeenten en, schoolbesturen, directeuren van gemeentelijke en bijzondere normaal lessen het verzoek gericht, de onder hun bestuur staande schoolinriohtin-gen, in ver band met de groote nationale beteekenis van dien dag, op 6 September as. te sluiten, tenzij het Regeeringgjubileum van H. M. op de school zelve wordt herdacht (Msb.) De Eerste Kamer. De 's-Hertogenb. Ct. heeft uit Zwitserland van jhr. mr. A. F. O. van Sasse van Ysselt bericht ontvangen, dat hij zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer niet aanneemt Hij blijft lid van de Tweede Kamer. Het tekort op de begrooting. De vorige week trok „De Rsb." de juist heid in twijfel van het door „Het Vad." ge publiceerde tekort op de staatsbegrooting voor 1924, waarbij het blad het bedrag noem de van ruim 183 millioen. „De Rsb." verneemt nu, dat dit cijfer juist is, maar dat onder dit bedrag ook be grepen zijn de buitengewone uitgaven en criSisuitgavenl Het cijfer van 146 millioen, dat „De Rsb." noemde, was het tekort op de gewone uitga ven. Het blad meldde toen ook, dat mtusschen op dit bedrag nog werd besnoeid, en dit is inderdaad ook geschied, zoodat de begroo- ting, die bij den Raad van Statë is inge diend, nog een tekort heeft op de gewone uitgaven van 105 millioen, vermeerderd met 12 millioen voor de storting in het invalidi- teitsfdnds, zöodat het -geheel© tekort op d-e gewone uitgaven-117 millioen bedraagt. Maar ook dit cijfer heeft slechts relatieve waarde, want naar men aan het Katholieke blad van welingelichte zijde mededeelde, kan nu reeds met zekerheid worden gezegd, dat de mILiioenennota van minister Colijn ge heel andere cijfers zal bevatten. Postertjien! en TélegraMe. Het Rapport van de Bezulniglngscommlssla Bij besdhiklrinig van den directeur-gene raal der Posterijen en Telegrafie van 12 Januari 1922 werd1 ingesteld een commissie met -opdracht rapport uit te brengen over' de -door het personeel ingezonden voorstel len, welke zouden kunnen leiden tot even- tueele vermeerdering van inkomsten of ver mindering van uitgaven- van het staatsbe drijf v-an de Posterijen, Telegrafie en Tele fonie. Voorzitter dezer commissie was de heer J. M. v. d. Poel, hoofdinspecteur der P. en T. Het verslag dier commissie is thans ver-, schenen. Hieraan is het volgende ontleend: Niet minder dan 2873 voorstellen1, betrek king hebbende op ruim 700 verschillende onderwerpen, weiden ingezonden door de ambtenaren. Verscheidene der ontwikkelde denkbeelden hebben* inderdaad aanleiding gegeven tot meer of minder belangrijke wij zigingen in de uitvoering van den dienst, welke -onigetwijfelJd- het geheel© bedrijf ten goede 'zullen komeni Van vele zijden werd op beperking van de statistieken aangedrongen. Ook ten op zichte van de comptabele administratie was men van oordeel dat aanzienlijke beperking mogelijk zou zijin,. Ten opzichte van de „tarieven" waren die meeningen zeer verdeeld-, -aangezien het aan tal ambtenaren, dat voor verh-ooging pleitte, even -groot was als dat, hetwelk a-androng op verlaging. Na al hetgeen evenwel in den laatsten tijd over de tarieven is geschreven, behoeft zeker niet in dezen tijd van malaise aan verhooging te worden 'gedacht De commis sie heeft gemeend zich ten opzichte van ver laging van advies te moeten onthouden. Verlaging der tarieven zal weliswaar het gebruik doen vermeerderen, doch dit zal zonder twijfel vrij spoedig tot verhooging van de exploitatie-uitgaven leiden. Het heeft de oommissie bijzonder getrof fen1, dat nog steeds verschillende extra werkzaamheden door de -administratie moe ten worden verridht zonder dat eenige beta ling daartegenover staat. Als voorbeeld die- ne: het navra-gen' van -onvolledige adressen -bij de 'gemeentebesturen, het aanbieden van pakketten bij1 den waarborg en het wijzigen der adressen voor bet nazenden van stek ken aan tijdelijke adressen. Geen enkel particulier bedrijf toch zou eraan denken om dergelijke werkzaamhe den kosteloos te doen. De aandacht wordt gevestigd) op ondoor dachte verkwisting van materieel, voorna melijk 'RdjfcsformuJieren. Een belangrijk verschijnsel werd! waar genomen hij de behandeling van de voor stellen1 betreffend© personeelsaangelegenhe den. Behalve dat door enkele ambtenaren maatregelen aan de hand werden gedaan om tot een betere arbeidsprestatie van het personeel te geraken, was een groot deel der voorstellen- gericht op die uitbreiding van de werktijden, vermindering van verlor, verlaging der reis- en verblijfkosten1, af schaffing van vacantlo-golden, examen gelden, vaoantie- en jubileumtoeslagen, toe lage voor waarneming van boogero functie enz. Bij de bespreking van de tot de ©lgen- lijko „dionstvoorwaardon" beboerende on derwerpen is de oommissie van het stand punt uitgegaan, dat het over not algemeen niet wensohelijk moet worden geacht, de 'dlenstvoorwaarden van het personeel aan merkelijk te verslechteren, doch dat het wel aanbeveling verdient, een aantal bepalingen1, welke óf -geen redelijken grond van bestaan hebben1 óf bij de toepassing ln de practijk aanleiding tot onbillijkheden hebben gege ven, te laten vervallen, aan te vullen of te wijzigen. In aanmerking nemende d'e -gunstige re sultaten, indertijd opgeleverd door bet zg. Formatie-bureau van het hoofdbestuur, be last met de contróle van1 de personeelr sterkte in de inspectiën, waardoor de spoe dige totstandkoming van een -goeden- toe stand in overeenstemming met de -gewijzig de omstandigheden zeer werd bevorderd, heeft de commissie zich de vraag gesteld, of niet op overeenkomstige wijze gehandeld zou kunnen worden door het samenstellen van een soortgelijk hureau voor den Teoh- nischen Dienst. Bij bet verslag zijh gevoegd eenige bijl»- gen waarin opgenomen de verschillende voorstellen gerangschikt n-aar de diensten-, waarop zij betrekking hebben, een opgave van het aantal voorstellers, verdeeld naar de verschillende takken van dienst en statisti sche opgaven betreffende het aantal inge komen voorstellen. (NiB. Dit zijn dus niet de motorbehen- digheidswedstrijdenl). Het publiek zal vrij mogen staan op de voetstraat en tegen be taling in het laantje. Verzoek aan werkgevers. Behend'igheidswedstrijden voor motorrijwielen. Vrij voor schoolkinderen. Vrij voor de Marine-werf. Winkelweek. Boontje en zijn loontje. Oudjes en de drank. Inbraak. Bezoek aan boord. Duiven vangen. Ruit ingeworpen. De verduistering. De gouden koets. Oratie-verleerüng.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5