Wijziging ouderdomswet 1919. Einde Zomertijd. Schriftelijk beantwoordde vragen. Revolutionair comité tegen de Vlootwet. Militairen In burger-betrekking. Uit de textielnijverheid. Uit den Zaandamschen Raad. Opleiding onderofficier. Staatsloterij. VIschverbrulk. Slingerwaarnemlngen op Zee. Swinemünde bankroet beieren. öfiamd De Spelbreker, inet -als ondertitel: Uit gave van het oomitó van actie tegen de Oranje- lol en de Vlootwet te Amsterdam. Deze exem plaren werden in beslag genomen en met de politie-auto weggevoerd!. De volgende huiszoeking geschiedde bij de Tribune, waar geheele stapels van do Spelbre ker werden gevonden. Groote pakken met exemplaren van deze krant droegen.de recher cheurs in de politie-auto, welke nagenoeg ge heel gevuld raakte. De langdurige huiszoeking hier ingesteld, veroorzaakte gbleidelyk een grooten oploop van nieuwsgierigen voor het perceel. Behalve de exemplaren van de Spelbreker werd nog drukkersmateriaal voor deze kran gevonden, dat mede in beslag genomen is. Bij het bezoek aan het perceel Prins Hen drikkade 140 werd niets in beslag genomen. Daar werd een vluchtig onderzoek van de aan wezige boeken ingesteld. Naar wij vernemen is bij Koninklijk; Be sluit van 18 Augustus 1923 bepaald, dat de wet van 18 Juli 1923, (StbL no. 853,) tot wij zigirg van de Ouderdomswet 1919 in wer king zal treden op 1 September a.&. Van dien datum al zullen geen verzeke ringen, vrij van administratiekosten, bij de Rijksverzekeringsbank meer gesloten kun nen worden. Dientengevolge kunnen zij, die zeil, ol wier echtgenoot niet in do rijksin komsten belasting zijn aangeslagen naar een inkomen van 2000 ol meer. niet langer voor een rente van ten hoogste 6 per week een verzekering, vrij van administratiekos ten, sluiten, doch moet de voor die verzeke ring te betalen? premie ook de kosten van ad ministratie dekken. De reeds gesloten verze keringen blijven echter van kracht. Op de vraag van den heer Braat betref fende den einddatum van den zomertijd, ant woordde'de Minister van BinnenL. Zaken en Landbouw: Naar aanleiding van het ter zake met de directie der Nederlandsche Spoorwegen ge houden overleg ligt het in het voornemen van den Minister om, in verband met de om standigheid, dat in België en Frankrijk de zomertijd vermoedelijk zal eindigen in den nacht van 6 op 7 Oct., te bevorderen, dat de zomertijd hier te lande alsdan eveneens een 'einde neemt. Men meldt ons: Donderdagmiddag vergaderde bovengenoemd comité, teneinde zijn aotie tegen de Vlootwet plannen nader te regelen. In verschillende plaatsen des lands zullen de organisaties aangesloten bij het N. S. V., de •L A. M. V. en de overige libertair communis tische en socialistische organisaties plaatselijke comité's vormen. Bij déze conrité'é zullen zich ook afdeelingen van niet hij het R. O. V. aan gesloten landelijke organisaties kunnen aanslui ten, mits ze de basis van de actie van het R. O. V. ten volle aanvaarden. Besloten werd ten spoedigste een manifest uit te geven, waarin het standpunt van het R. O. V. ten opzichte van de Vlootplannen zal worden uiteengezet. ■Op 23 September zal te Rotterdam een groo te betooging worden gehouden, waar als spre kers zullen optreden de heeren H. Kolthek, A. de Jong, B. de Ligt en B. Lansink Jr. Op 18 September zullen o.a. te Amsterdam, Den Haag, Haarlem, Groningen, de Zaanstreek, Twente, Arnhem, Deventer en Alkmaar pro testvergaderingen plaats hebben. (Officieel.) De Minister van Oorlog brengt onder de aandacht, dat aanvragen om plaat sen in burger betrekkingen zijnerzijds bui ten behandeling worden gelaten. De com mandanten van cofpsen en hoofden van le- gerinrichtingen doen bij voorkomende gele genheid een keuze uit de bij <jLe arbeidsbeur zen ingeschreven personen. Om in dergelijke betrekkingen te kunnen worden benoemd, dienen gegadigden zich dus te doen inschrij ven bij het orgaan van den „Dienst der ar beidsbemiddeling" in hun woonplaats of door bemiddeling van voormeld orgaan bij de - arbeidsbeurs* in de plaats in welke zij aanstelling begeeren. In de Donderdagavond gehouden druk be zochte ledenvergadering van de afd. En schede van den Textielarbeidersbond de Eendracht, ter bespreking van de vraag-of al dan niet medewerking zal worden ver leend tot verlenging van den arbeidstijd van 48 tot 53 uur per week, is met algemeene stemmen besloten, -in geen enkel opzicht die medewerking te verleenien. De afdeeling Almelo van „de Eendracht" heeft eveneens met algemeen (282) stemmen besloten, daartoe geen medewerking te ver- leenexx. De neutrale textielarbeidersvereeniging Steunt Elkander nam gelijk besluit met 216 tegen 6 stemmen. Donderdag hebben de leden van den nieu wen gemeenteraad opnieuw een bespreking gehouden over de samenstelling van het ooi lege van B: en W.„ waaromtrent thans over eenstemming is verkregen. Het college zal bestaan uit een anti-revolutionair, een katho liek, een lid van vrijzinnige riohting en een sociaal-democraat. Hiervoor werden aange wezen de heeren A. Kruijver (a.-r.), J. F. Kamphuijs (r.-k.), J_ O. Fermde (middenst.) en D. R. van der Laan (s.-d.). Volgens deze overeenkomst zullen dus de aftredende wethouders de heeren Brinkman (v.d.) en Van Velsen (r.-k.) niet opnieuw deel van het college uitmaken. De heeren Duys en Donia, beiden soc.-dem., traden vrijwillig af door zich niet meer als raadslid beschik baar te stellen. Het nieuwe diagéiyksche be stuur zal dus geheel uit nieuwe mannen ber staan. Alleen de heer Van der Laan is vroe ger eendgen tijd wethouder geweest (Vragen van Kamerleden). De heer Braat heeft den Minister van Oor log de volgende vragen gesteld: Is het Z. Exc. bekend, dat vele op de hoo- gere scholen studeerende jongens, die thuis de wapenoefeningen hebben gevolgd, en wien door de legerautorite'iten is toegezegd, dat zij later slechts, zes weken onder de wapenen be hoeven te staan, thans aangewezen worden om tot onderofficier te worden opgeleid, waarvoor zij twee maanden langer .onder de wapenen £70°ten fftewjzgod&t zjj hun gewone studie, waarvan de lesjaren gewoonlijk in het begl van Sept aanvangen, niet zullen kunnen vo gen, zoodat zij daardoor ten minste een etudit jaar verloren zien gaan, terwijl bij dezelfde lichtingen vele jongens zijn, die èn de ca pi citeiten bezitten om onderofficier te worden èn dit gaarne willen, eü voor wie het langer in dienst blijven geen bezwaar zou zijn, doc.i welke jongens niet voor die opleiding worden aangewezen? Is Z. Exc. bereid te bevorderen, dat eerst genoemde jongens zooveel mogelijk niet voor die opleiding worden aangewezen? De vierde klasse der Staatsloterij zal in verband met de feesten ter gelegenhei" van het jubileum van de Koningin een wee later trekken' dan is Vastgesteld. Het 'bestuur van de Nederlandsche vei- eeniging van vischhandelaren, gevestigd i Den Haag, heeft besloten een krachtige pro paganda te voeren voor visdhverbruik. Op verzoek van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing heeft Z. Exc de minister van Marine toegestaan, dat dè in genieur der commissie dr. H. F. A. Vening Meinesz voor de uitvoering van slingerwaar- nemingen ter bepaling van de intensiteit der zwaartekracht op zee, de reis zal meemaken aan* boord vdn een der drie onderzeebooten die met het moederschip Pelikaan in de tweede helft van September naar Indië vertrekken. Dr. Vening Meinesz heeft met een toestel vervaardigd door Stückrath in Friedenau op 51 stations in Nederland slingerwaarnemingen uitgevoerd1, waarvan1 de resultaten binnenkor het licht zullen zien. De groote bewegelijkheid van dep bodem in een deel van ons land, die zeer storend werkt op de beweging der slin gers, gaf hem aanleiding een theorie te ont wikkelen, waardoor die storingen konden wor den geëlimineerd; deze is met het beste ge volg toegepast. Hij kwam daardoor op de ge dachte of het niet mogelijk zou zijn de eenigs- zins uitgebreide theorie 'toe te passen of slin gerwaarnemingen uitgevoerd op zee van een stoomschip. Door de welwillendheid van de directie der Kon. Paketvaart Maatschappij ver kreeg hij -gelegenheid hieromtrent een onder zoek in te stellen op een reis van het stoom schip Paleleh van IJmuiden naar Vlissingen in April 1922. Door de ongunstige weersge steldheid was het toen evenwel niet mogelijk tot een bepaald resultaat te komen. (N.R.C.) OP ÉN OM HET BINNENHOF. Hoe men redevoert. Oude Jn- cidentjes". Het parlementair de corum. Sprekers van nu. Colijn aan 't woord! De wijze, waarop men in die Vertegenwoor diging het woord voert staat ten allernauw ste in verband met „den geest des tijds" in allerlei beteekends van dat begrip. 't Is volkomen waar, dat de „Ars bene di- cendi", de verzorging van eeue rede, deugdelijk voorbereid en vervolgens gezegd met eerbied voor degenen, die haar hebben aan te hoeren alsook voor zichzelf, Iby de overgroote meerderheid in diskrediet is ge raakt. Wie heeft nu nog, in de Kamer lust en tijd om aandacht te schenken aan mallefutiliteiten als vorm, stijl van een speech!.Een rede van zekeren omvang, van beteekenis, was vroeger iets als een ge beurtenis in het Parlement!.Men polste een paar kundige vrienden, geestverwan ten, wat die wel vonden van de „groote lijnen" der rede.In de veiligste stilte van z'n studeerkamer werkte men haar uit. Bracht haar op schrift, wanneer men de gave der improvisatie, van het voor 't vuist je weg voordragen, miste. Of wel: men maak te zeer-solide, duidelijke notities. Dan over dacht men 'den gang, het verband in de rede, welke geboren moest wordeA Allerlei boeken, schriften, enz. werden geraadpleegd, ondat men geen „blunder", vergissing, zou maken, welke het gezag van den afgevaar digde kon schaden, een hatelijken collega stof geven om achter hun rug stekelig-spot- terige opmerkingen te lanceerenZélfs, misschien, u in te fluisteren onderwijl ge aan het woord zytIn alle tijden heeft men zulke nurksen gehad, 't heerlijk vindend om u in-de-war te -brengen; zelfs wanneer gij tot z'n naaste geestverwanten aehoordet!.Intusschen, de buiten wacht, de tribunes, mochten van zulke dim gen niets te weten komen. De tijd, waarin de „hooge vergadering"1 aan dusdanig tekort aan zelfrespect zou gaan lijden, dat de grof ste, meest-striemende interruptiën bot-weg in de publieke vergadering werden uitge- sdhreeuwd, die moest nog aanbreken. De Tweede Kamer had toen nog niet het „as pect" van een veiling of van de Beurs op uur van kookhitte der gemoederen, om mij nu slechts tot deze vergelijking te bepalen1. Incidenten, herrie, standjes, ruzie.Uit de dagen tot vóór circa dertig jaren staan er mij uit ons Lagerhuis, slechts twee voor den geest.. En hoe kind er lij k- onschuldi g waren die niet, vergeleken met de stormen en orkaantjes, waardoor in later tijd .de „at mosfeer" in 's lands Raadszaal werd be- roêrd. Heel lang .geleden is 't, dat een „persoon lijk feit" werd geboren tusschen den conser vatieven heer Wintgens en den liberalen oA- derwya-man Moe na. De heer W. had iets ge zegd, waaruit zijn tegenstander kon distil- leeren iets van een persoonlijke hatelijk heid. En toen mr. Wintgens uitriep: „Wien de schoen past, trekke dien aan!" waren de poppen aan het dansen. Het „incident" werd den ochtend-er na voortgezet, en ook toen (herinner ik mij) liepen de tribunes, in het vooruitzicht van -„herrie", stampvol. Ka- baaltjes hadden daar alle tijden aantrek kingskracht op het gemoed van Jan Pu bliek. 't Eindigde intusschen. met 'althans uiterlijke verzoening. En „giftige" woor den werden niet geuit, het parlementair decorum leed geen schaê. In de periode toen mr. Pierson de eerste maal minister van financiën was; behoorde tot de radicale, afgevaardigden de nu juist niet zeer-gepolijsten agrariër Tyddens. Deze volksvertegenwoordiger was op zekeren dag dusdanig boos op Ei. Pierson, dat hij den minister „een acteur in plaats van een auteur" noemde.En mr. Pierson gaf aan zijn (fauteuil ter groene t^fel een ruk, dat hij met den rug naar d en afgevaardigde kwam te zitten, ten toe ken van kiein-achtmg. Deze „gestè" van den minister was nu juist, niet gracieus. En ver toe, om hem te kalmeeren. Ook dit incidentje liep met een sieser af. Ik ineen wel, dat de heer Tyddens erkende zich vergaloppeerd te hebben. En men vergaf 't den man, die zich niet gemakkelijk tot parlementair de corum kon aanpassen. Van hem herinneren de oudere persmannen zich nog, hoe hy, op een speech „brandende", steeds bij een der collega's op de groote perstribune zijn heil en heul kwam zoeken bij de voorberei ding der uit te spreken rede. Het „contact" tusschen Kamer en parlementaire pers was toen over het algemeen nog niet zoo schier- collegiaal en ongedwongen als1 tegenwoordig het geval is. De verschijning van Domela Nieuwonhuis in de Tweede Kamer van „ouden stijl" gaf geweldige beroering. Deze toen reeds het anarchisme naderende „roode broeder", g,ansch-vreemdeeend in de Binnenhofsche bijt, weid star-genegeerd. Met één uitzonde ring. De heer Keuchenius trad op D. N. toe nadat deze door Schoterlandi gedepu teerde de beloften had afgelegd en eenzaam, door niemand verwelkomd, «in een hoekje ging staan, en reikte hem de hand. Wijlen Nieuwenhuis kon smalend-hatelijk wezen, ook degenen, die 't verst van hem in over tuigen verschilden, zullen niet wille bewe ren, dat hij „voor de tribune"- sprak. D. N. was een geestesdrijver, een fanaticus, maar ook: een eerlfjk man, die handelde uit niet te bedwingen, te betoomem innerlijke aan drift en daarvoor alles grif ten offer bracht. Anri dat zuivere, eerlijke van den anarchist kwam de anti-revolutionaire staatsman, die eigenlijk iemand van „gelijke beweging" was als D. N., hoé groot het verschil in wereldbeschouwing ook was!blijk van achting schenken. En dat sierde Keuche nius. De Tweede Kamer werd toen gepresideerd door mr. Beelaerts van Blokland. Deze anti revolutionair was figuur-van kleine, schrale gestalte. Hij drop- een kinsikje zonder kne vel, wat iets eigenaardigs aan het smalle, bleeke gelaat gat Beelaerts was gewoon zacht te spreken, en steeds uiterst hoffe lijk en vriendelijk .te blijven. Wat niet belette, dat hij zijn presidiaal gezag wist te hand haven met sterke hand, als het moest. In de Kamer van toen kostte dat weinig moeite, althans vergeleken met wat er nu voor den „spaeker" komt kijken tot het verhoeden van „uitbarstingen". De heer Domela Nieuwenhuis berokkende praeses soms moeilijke oogenblikken. Bee laerts wist zich te beheerschen. Maar één maal gebeurde t, toen de afgevaardigde extra-vinnig was geweest, dat de Voorzit ter, onderwijl de glimlach toch zijn smal ge laat niet verliet, hem toevoegde: „Uwe insinuaties bereiken de hoogte van mijn hie len niet, meneer de afgevaardigde!.Voor een man als mr. Beelaerts van Blokland, in dien tijd zeker, was 't een héél kras woord. Edoch, de ontstuimige anarchist, bij wien vaak de rem der zelfcontröle los-raakte, had 't er naar gemaakt. Sprekers van wezenlijke beteekenis, ook wat vorm en stijl van hun redevoeringen be treft, zijn er bijna niet meer in de Kamer van nu. Prof. Visscher, de „man met den Geu- zekop", Zooals Kuyper hem placht te noemen oreert nog met dat kleurige, vurige, in vlammende geestdrift galmende, zonder dat de „preektoon" hindert of prikkelt. W ant men gevoelt, dat 't bij dien man met het breede, knoestige hoofd,, de zware jukbeen deren, den frissehen jeugdblos op de wangen,! de vroolijkschitterende oogen achter de brille-glazen, den hartelijken glimlach, de joviale manieren. uit het hart komt. Prof. Visscher is een theologische rederijker uit Van den Palm's tijd. Maar geen femelaar, geen zemelknooper, geen „hemeldragonder". Een warmbloedig, eerlijk man, die meent wat hij verkondigt, tot in het diepst van zijn ziel. Ik heb het meermalen waargenomen^ dat een zóó snel tot spotternij vervallende, uiter lijk, zóó sceptisch lijkende figuur als mr. Marchant, de vrijz.-democratische leider, met ernstig gelaat, in gespanen aandacht en blijkbaar met zekere sympathie, stond te luisteren naar dr. Visscher. Trouwens voeg ik erbij, zelfs bij een rede van ds. Kersten, den onverzoenlijken man van de Chr.-Geref. Staatspartij, voor wien een „Engetsche Zondag van het allerstrengst, en -saaist model nog te jolig zal zijn, weet de heer Marchant z'n ernst te bewarem Slechts wanneer de vrijz.-democraat vertoon, aanstellerij, huichelarij, het onware gevoelt, dan wordt ,Je tigre" in hem wakker.En dat tijgertje kan weet men soms woe lig en gevaarljjk genoeg worden. Mr. Troelstra is een spreker van de garde, groote soort. In het laatst der afgeloopen zit ting heeft hij zich nog eens „de vrede" ge- oond, opbouwend) een rede van gespier de zinnen, van machtigen stijl, waarin de parlementariërs van de oude school zich zou den verlustigd hebben. Afgescheiden na tuurlijk van den „tendenz" eener rede- Troedstra. Mr. Dresselhuys, de Vrijheidsbonder, spreekt vaardig, vlot, soms zelfs wel met vuur, hij is een der geestelijke „voortrek kers"corypheeën, van het huidige Parle ment, een van de kundigsten en ijverig- sten. Maar mr. Dresselhuys weet niet genoeg saam te vatten, is meestal te uitvoerig en daardoor wat slap, de aandacht afmattend. Een zóó talentvol man van beteekenis, po- itiek leider van fijnen tact en van kracht als dr. Nolens, de katholieke hetman, worstelt voortdurend behalve met zwakke stem banden met de gewoonte om 'z'n zinnen ;eslaêg half op te bouwen en dan weêr af te >reken. Wat hoè rijk van inhoud steeds een rede-Nolens is, het volgen ervan dik wijls tot eene marteling maakt. In de Ohr.-historische gelederen kan mej. mr. Frida Katz de beste redenaarster wor den! genoemd;, ook al haar mannelijke partygenooten overtreffend. Mej. Katz heeft een prachtig stemgeluid, spreekt rustig eni hare zinnen met zorg vormend. Zij is wat oratorisch betreft, verreweg de meest- begunstigde ook van de parlementaire da mesclub. Na al het gekrakeel, gehakkel, ge schreeuw, na de diverse half- of heelemaal onverstaanbare redevoeringen van zoo'n Parlements-debat is 't een verkwikking, een verlossing wanneer H. Colijn het woord gaat voeren. Dus wordt 't stil, in de zaal. Want men weet er komt iets l>elangrijks. En bovendien: de sterke, welluidende stem van wat-hooge klank „beheerscht" de verga dering. De heer Colijn spreekt langzaam, zonder dat hjj den indruk maakt van zekere autoritatieve „nadrukkelijkheid", als waardoor bijv. minister De Visser (overigens kan prikkelen of ontstemmen. Een rede-Colijn gaf en geeft steoaa den diepen indruk' van té worden gezegd dooi een, die het onderwerp, door hem toegelicht, gansclielyk meestor is. En de rede zelf wordt gebouwd met het gemak, met de elegante sierlijkheid! van een geboren-publicist van artistieken zin; van fijn gevoel toot ïrtni, vorm der voordracht En deze kostelijke eigenschappen zijn den anti-revolutionaire leider ook ingeboren. Daarmeeê heeft ny een voorsprong van niet licht te overschatten waarde bij schier allen in het Parlement. En deze goede gaven zullen Exo. Colyni on getwijfeld van nut, van voortreffelyke hu p blijken by de zware worsteling, welke hem nu op het Binnenhof wacht. En waarvan de meest-ervaren; alsook de imeest-durvendc „voorspellers" niet wagen te profeteeren, wat ér den uitslag van zal wezen!.... zoo zwaar omneveld is thans het politiek per- spectiel Mr. ANTONIO. BUITENLAND. HET SCHADEVERGOEDINGS- VRAAGSTUR. Het Fransche antwoord. Bij de bespreking van het Engelsch inzicht, dat een regeling een zaak is die alle naties aan gaat, doet de Times uitkomen, dat de Fran- sche nota hoegenaamd niets zegt over dezen kant van het vraagstuk, maar gebaseerd is op een letterlijke en enge Fransche interpretatie van formeele dokumenten en zelfs geen zin speling op de verwarring van de hedendaag- sche wereld' bevat. Niettemin verlangen, wij zegt de Times, ten zeerste met Frankrijk sa men te werken en wij voelen, dat zonder deze samenwerking het ongelooflijk moeilijk zal zijn iets tot stand te brengen waarbij Europa baat zal vinden. Om die reden zijn wij blij wan neer wij eenige verklaring vinden,die op de mogelijkheid van samenwerking wijst. En dan is ér in de eerste plaats de besliste ontkenning van eenig annexatieplan. Wij hopen dat aan dat besluit zal worden vastgehouden. De belofte dat de bezetting van het Roerge bied' gewijzigd zal worden .indien het lijdelijk verzet ophoudt is eveneens een formeele ver plichting, die niet kan worden genegeerd. Met deze duidelijke omschrijving van de Fransche opvatting inzake de Roer, is het mogelijk dat geleidelijk èenige vooruitgang wordt verkregen. Het is echter duidelyk dat er tijd noodig is om een plan op te bouwen voor een regeling op deze grondslagen. Het blad twijfelt er niet aan of de Engelsche regeering zal in dezen een poging doen, daar samenwerking met Frankrijk voor Engeland van groot belang is voor een algeheele regeling en afgescheiden van Frankrijk is'de weg die tot veiligheid leidt, nog zeer lang. De Westminster Gazette schrijft boven haar artikel over de Fransche nota: „De heer Poin- caré doet geen enkele concessie." Het slot van het artikel luidt: „Wij ((Engelahd) hebben erg ons best gedaan voor een regeling, door de entente.onderling; thans moeten wij daarvoor werken zonder eenige belemmerende bepaling. Zoodoende zullen wij eqn stap doen als goede Europeanen,-.in het ijplang van neutrale naties zooals Zweden, Noorwegen, Nederland, Dene marken en Zwitserland die alle te lijden hebben onder de Fransche Roer-politiek en die alle het oog op ons hebben voor een krachtig voorgaan."' Londen, 24 Augustus. Men herneemt thans dat de ontvangst van de Belgische nota vermoedelijk niet voor Maandagavond of Dinsdag kan worden verwacht In deze om standigheden heeft BaldWin dan ook beslo ten zyn oorspronkelijk reisplan niet- te wij zigen en morgen naarAïx-les Bains te vertrekken. Bovendien verwacht men niet dat de Belgische nota op principieele pun ten van de Fransche zal afwijken hoewel men .hoopt dat het stuk uit Brussel een eenigszins helderder licht zal laten schijnen op verschillende punten die in Poinoaré's nota niet zeer duidelijk zijn- DUITS CHLAND. Bchrllendo leden «r.éJden naar mr. Fi?r»>i> redenaar van mcesteriijkp gaven!) wel epgg De uiteenzetting over den financieelen en oeconomischen toestand van het-Duitsche rijk, door dr. Hiiferding in de begrootingscommis- sie van dèn Rijksdag gegeven, mag zegt de N. Rott. Ort. worden beschouwd als een rechtvaardiging van de ingrijpende maatrege len, die de regepring bij noodverordening gaat nemen. Aan die verordening is een onmis kenbaar dictatoriaal luchtje, dat de minister draaglijk beeft trachten te maken door zijn betoog, dat er geen andere uitweg is. Het rijk heeft niet alleen zijn eigen uitgaven te be- strijdén, maar draait ook voor de tekorten van de bondsstaten op en heeft zelfs met rljksgeld moeten bijspringen om aan de staking in het drukkersbedryf een einde te maken. Dat zij daartoe is overgegaan om de bankbiijettenpers. weer te laten draalen, zeide de minister er maar niet bij.. Het nieuwste feit -in het alge meen verval was dr. Hiiferding vermoedelijk nog niet bekend, toen hij zijn sprekende cij fers aan de commissie voorlegde: het bankroet van de gemeente Swinemünde, die gister betalingen heeft gestaakt, en natuurlijk ook bij het rijk aanklopt. Dat Swinemünde weldra niet de eenige insolvente gemeente in het rijk zal zyn, is duidelijk als uien zich htypinert hoe het met de hoofdstad Berlijn is gesteld, die de volgende*week haar trambedrijf eenvoudig stop moet zetten. Nu zullen de nieuwe belastingwetten wel soulaas brengen, doch of ze aan de officieele sciiatting der opbrengst van 283 billioen pa piermark zullen beantwoorden,, is een andere vraag. En zelfs als die schatting ongeveer juist blijkt, blijven die baten nog aanmerkelijk be neden het tekort op de exploitatie van de rijks spoorwegen, 't welk voor het loopende jaar 450 billioen zal bedragen. Zal men daarvan een groot deel kunnen wegwerken door de sterke tariefsverhoogingen die binnenkort intreden? Ook dat is de vraag, want de exploitatie der Berlijnsehe tram heeft bewijzen, dat men by' hooge opdrijving der tarieven gevaar loopt het paard achter £en wagen te spannen. Het lijkt een eenvoudig recept om de vervoerkosten tot vredesprijs te verhoogen, doch dan vergeet men dat de verarmde bevolking dien prijs niet meer kan betalen. Hetzelfde geldt zjj het misschien in mindere mate voor de poste ryen. Zoo is de uiting van dr. Hiiferding dat de nieuwe regeering aan het bewind is gekomen onder omstandighederl, die politiek en sociaal uiterst gevaarlijk zijn en financieel bijna hope loos lijken, geenszins overdreven. De draai kolk waarin Duitschland tengevolge van de inflatie is geraakt-, dreigt het geheele land te verzwelgen on dat verklaart de gelatenheid, waarmee Industrie, handel, landbouw en haute finance zich aan de aderlating die hen wacht onderwerpen. R- R Ot. De bekende badplaats Swinemünde aan de Oostzee beeft haar betalingen gestaakt. Een vertegenwoordiger van den geinoeuteraad is naar Berlijn vertrokken ten einde .den rijksminister van financiën op de hoogte te stellen van den treurigen financieelen toe- stand der gemeente. Te Munchen vreest men opnieuw een a<v tie van de nationaal socialisten. Midden Sep tember zouden Hitier en zyn aanhangers nogmaals een Putsch willen wagen. Aan het hoofd van de. beweging zou in dit geval een driemanschap komen te staan. Hitier zou opperleider worden. Het auto-ongeluk te Saint Sauveur. Naar wy vernemen is de heer M. Kuypers, de eenige overlevende van de auto-ramp by Saint Sauveur, Donderdagavond- met.den Paryschen trein te Haarlem aangekomen. Het dagelyksch bestuur der Nodefland- kcho reisvereeniging ontving een telegram van den Nederlandschen consul uit Bayonne, meldende, dat het ïyk van den heer Henne- man door zijn broeder is herkend. Verder ia het lyk van het 18de slachtoffer gevonden, dat voorloopig niet kan worden geïdenti- ficieenï SPANJE. De operaties In Marokko, Madrid, 23 Augustus. Na afloop van den ministerraad! heeft de minister-president meegedeeld, dat de ministerraad zich bezig houd met een incident, dat zich voorgedaan heeft te Malaga, waar infanterie-soldaten moeilijkheden maakten om zich in te sche pen naar Melilla. Er zijn schoten gevallen en een officier is gedood. De rust is her steld en de inscheping kon voortgang heb ben. Volgens berichten' uit Tandzjer is een groep van 200 inboorlingen, die hun wapens verborgen hadden gehouden, Woensdag Te- toean binnengedrongen. Zy openden een ge weervuur in de straten. Er zyn 10 dooden en 34 gekwetsten. In de stad heerscht een he vige paniek. Relletjes in Spanje. By botsingen tusschen de communisten en de politie te Bilbao zyn een communist ge dood, een ernstig en verscheidenen licht ge wond. De leiders zyn gearresteerd en ter beschikking van de militaire autoriteiten ge steld. JAPAN. De premier Kato overleden. Tokio, 24 Aug. De premier Kato is over leden. Admiraal baron Tomosaboero Kato, was in 1859 geboren en had een eervolle loopbaan by de zeemacht achter den rug. Hy nam defcl aan den Russisch-Japanschen oorlog en werd by de oorlogsverklaring van Japan aan Duitsch land benoemd tot opperbevelhebber van het eerste eskader, dat in de Stille Zuidzee ope reerde. In 1918 werd hy minister van marine, welke functie hy in drie kabinetten bekleedde, en na dén oorlog werd hy als belooning voor zyn verdiensten in den adelstand verheven. Kato was een der voornaamste gedelegeerden van zyn land ter conferentie van Washington. De vloot De Japansobe ambassade te Londen heeft gisteren byzonderheden gepubliceerd van hetgeen Japan doet ten aanzien van zyn vloot om dé bepalingen van 'het verdrag van Washington na te koanen. Voor vier slag schepen, drie slagkruisers en kustverdedi gingsschepen zyn reeds voorbereidende werkzaamheden verricht om ze aan de vloot te onttrekken, terwyi van twee slagschepen en twee slagkruisers de torens aan land zyn gébracht. t Tevens heeft de ambassade een overzicht gegeven van de soort, het aantal en de ton- nenmaat der oorlogsschepen, die in aap- bouw zijn. Kruisers: Twee van het type van 7100 ton, vy f van 5500 en één van 8100 ton. Moederschepen voor vliegtuigen: Twee oorlogsschepen zyn hierdoor verbouwd in overeenstemming met de bepalingen van het verdrag, maar de tonnenniaat er van is nog niet vastgesteld. Torpodobootjagers: Zeven van 1400 ten, vier van 900 ten. Onderzeeërs: Dertien' (dé tonnenniaat hiervoor wordt niet opgegeven). Kanonn'eerbooten: Vier van 838 ton, v-f schepen voor hyzondere diensten. Het aantal officieren, onderofficieren' en manschappen, dat herzien en verminderd is in overeenstemming met dé 'bepalingen van het verdrag, bedraagt: officieren 500, offi cieren voor byzondere diensten 500, onder officieren on manschappen 11,000. KORTE BERICHTEN. Een telegram uit Napels meldt, dat een brand een groot gedeelte van het litho-typo grafisch materiaal van de bankbiijetten- drukkery van de Bank van Napels vernield heeft De schade bedraagt 8 millioen lire. Het bankbiljetten-depot is voor den brand gespaard gebleven. LAATSTE BERICHTEN. Vatoche bankbiljetten. Te ter Apel trachtten 8 Duitschers valsche bankbiljetten van 40.aan den man te brengen. Zy werden door de bewoners over <1% grens gejaagd toen het bedrog ontdekt was. Spoorwegongeluk. Warschau. Tusschen Wilna en Warschau is een trein gederailleerd en in de rivier ge stort. Er zyn 50 dooden en 100 gewonden. Faillissement Broekhuis. Maastricht. Door W. H. Broekhuys is by de arr. rèchtbank te Maastricht een verzoek ingediend hem ten spoedigste in staat van fail lissement te verklaren. WEERBERICHT. Matige tot zwakke later toenemende JSoordwestelyke tot Zuidwestelyke of Zuide- lyko wind, Aanvankelyk opklarend, later toe nemende bewolking. Weinig of geen; regen, iets warnier over dag.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6