Terug in het leven, C O N C ERT Eerste Blad. W.J. M. SCHOUTEN. DONDERDAG 30 AUGUSTUS 1923 51e JAARGANG BUITENLAND. Het Belgische antwoord!. In verband met het antwoord van België op de Britsche nota schrijft de N. R. Ct.: Dinsdag is het Belgische antwoord aan Engeland openbaar gemaakt. Over den in houd is, na hetgeen daarvan reeds bekend was geworden, weinig meer te zeggen. Bel gië verdedigt nogmaals de rechtmatigheid van de Roerbezetting en handhaafd met kracht, zijn voorkeurrecht, dat niet meer is dan een volgens België zelf nog zeer on volledige toepassing van de verplichtin gen welke de bondganooten tijdens den oor log jegens Bejgië hebben aangegaan en dat ziin rechtvaardiging vindt in België's uit zonderingstoestand. Het wijst de Engelsche bewering van de hand, dat het op grond van zijn voorkeurrecht reeds belangrijk meer zou ontvangen hebben ,dan alle anderen. Met de bezettingskosten enz. mee ontving België 1299 miljoen gouden mark, Engeland 1297, Frankrijk 1175 en de andere landen 632. In het tweede deel van het antwoord zegt België, dat bij de jongste gedachtenwisse- ling al voortgang is gemaakt op den weg, die tot overeenstemming tusschen de geal lieerden moet leiden, doordat men het eens, is geworden over het verband tusschen het vergoedingsvraagstuk en dat der onderlinge schulden en over het beginsel, dat men, als men rekening houdt met Duitschland's draagkracht men ook die van de schuld1- eischers in het oog moet houden. In dat ver band wijst België er op, dat het, bij het ge heel of gedeeltelijk schrappen van de bons C tegenover de onderlinge schulden, een vordering van 8 percent Van 52 miljard zou verliezen, waar niets tegenover staat en zoo doende de ontheffing van zijn schulden aan de geallieerden, neergelegd is het verdrag van Versailles te» niet zou zijn gedaan. Bel gië eischt voor dit geval de handhaving van de percentages neergelegd in de overeen komst van Spa en dringt ten slotte op een vriendschappelijke en vertrouwelijke ge- dachtenwisseling tusschen de Geallieerden aan. Te Londen gevoelt men wel iets voor het Belgische standpunt en verzekert, dat de En gelsche regeering gaarne aan 'n dergelijke vertrouwelijke gedaohtenwisseling zal deelne men, mits Parijs en1 Brussel aannemelijk ma ken, dat zij sucoes zal hebben. Blijven zij bij hun bekende zienswij'ze omitrenjt de jRfc>er en de schadevergoeding, zijn ze mja.w. tot geen concessie bereid, dan acht Engeland mondeling overleg „erger dan nutteloos". Men herinnere zich in' dit verband, dat het kabinet-Baldwin zijn actie niet in laatste plaats is begonnen om een1 beroep op de openbare meening der wereld te doen en dus huiverig is om zich van de weg der openbaarheid te laten aftronen, tenzij vrij wel vaststaat, dat een andere weg zekerder naar het doel ïeidit Komt het dus tot de door België aanbe volen informeele gedachtenwissellng, dan mag men op een 'redelijke oplossing van de Europeesche geschillen hopen. Te Brussel en Parijs schijnen1 velen vol goeden moed. Zoo wijden enkele Fransche bladen waar- deerende woorden aan het pleidooi van Stre- semann voor een entente tusschen Frank rijk, Engeland en Duiischland. In de Matin verdedigt senator de Jouvenal hetzelfde denkbeeld, als den ©enigen weg om in over leg en samenwerking met Amerika tot her stel van vrede en voorspoed in Europa te geraken. Te Brussel ls de optimistische stemming vooral tot uiting gekomen aan de beurs, waar die Belgische frank aanmerkelijk is ge stegen. Of de misschien offieuze ver- klaring van den d'iplomatieken medewerker van de Daily Telegraph, dat de Belgische nota „buitengewoon teleurstellend:" is, op dat FEUILLETON. Naar het Engelsch van William Looke. Voor Nederland bewerkt door 50) W. J. A. Roldanus Jr. Godfrey, met zijn elleboog op de tafel en zijn hoofd in zijn hand, keek hem vol bewon dering aan. „Mr. Ho," zelde hij, Je bent een kraan. Het is heusch mijn bedoeling niet impertinent te zijn, maar een Chinees, die Virgilius ci teert, ik snap het niet goed." „Tijdens mijn herstel," zeide Quong Ho met zijn innemend glimlachje „heb ik de werken 'van den dichter met ontzaglijke be langstelling doorgelezen. Dr. Rewsby is wel zoo vriendelijk geweest voor mij de editie in de reeks der Oxford Pocket Classics, P. Virgilii Maronis Opera Omnia, Oxonil MDCOCOXIH te koopen, uit welk jaartal ik de conclusie trok, dat ik den meest gezag- hebbendem tekst, welke aan da Engelsche geleerde wereld bekend is, las." „Maar intusschen," zeide Maroelle, „beeft Mr. Ho winteronderkleeren noodig." Niet het minst gedenkwaardige incident voor dien dag was de ontmoeting tusschen Quong Ho en Lady Edna, die, te voet naar een vergadering van een War Committee in Grosvenor Street gaande, bijna tegen hem opliep, toeni zij op bet trottoir van Bond Street op een taxi stonden te wachten. Met uitgestoken hand bleef zij staan. „Zoo, Godfrey, ik wist niet, dat je van daag in de stad was." optimisme geen1 domper zal zetten, dient af gewacht. Een Europeesche entente. Uit Parijs wordt aan de Telegraaf gemeld: Stressemann's verklaring, dat rij voor stander is van een algemeen accoord tus schen Frankrijk, Engeland en Duitschland, om op die basis den vrede en voorspoed in Europa te herstellen, was een gunstige uiting. Ook Henri do Jouvenel heeft in een schitterend artikel in de „Matin" op de nood zakelijkheid gewezen van een Europeesche Entente, welke in een. uiteenzetting met Amerika tot een goed 'resultaat zal komen. Het probleem van bet herstel hangt van de intergeallieerde schulden af, deze weer van Amerika. De cijfers kunnen veranderen, de samen hang blijft Europa zal nooit kunnen koopen, zoolang van grens tot grens en van week tot week tot week de prijzen verandeern. Een Euro peesche Entente moet dus den weg banen. De Jouvenel wijst er verder' op, dat Strese- mann terecht heeft ingezien, dat de oorlog voerenden de pensioenen en de oorlogskos ten zelf moeten betalen, doch dat Duitsch land! de verwoeste gebieden zal betalen. En geland heeft vrijwillig afstand gedaan van vorderingen op Duitschland. Het Belgische antwoord is in een verzoe nenden en soepelen vorm opgesteld, welke de illusie geeft, dat alles zich op den goe den weg bevindt. Direct nieuwe gezichts punten omtrent de Roerkwestie kon men niet verwachten. Dta België nog steeds hui verig blijft de Roer te ontruimen, uitslui tend op grond van- Duitsche beloften, blijft begrijpelijk. Terecht noemt die „Temps" het zeer leer zaam, dat België er eens op wijst, dat de sommen, welke België en Engeland! van Duitschland ontvangen hebben, ongeveer gelijk zijn. Frankrijk beeft daarentegen veel minder ontvangen. Engeland wordt dus heusch niet opgeofferd, zegt het blad en wat Duitschland betreft, dat heeft zich tot nog toe niet voor Frankrijk geruïneerd. De'uiting van het Belgische antwoord, om op vriendschappe lijke en discrete manier bijeen te komen, wordt zoowel door de Fransche als Engel sche pers reeds bepleit. Terecht merkt ook het Journal des De- bats" op, dat men samen moet komen om een geest van bondgenootschappelijkheid en vriendschappelijkheid te toonen, welke de geallieerden vroeger ook gered heeft. In politieke kringen heerscht de overtui ging, dat deze bijeenkomst buitengewoon veel waarde kan hebben voor het dilemma voor Stresemann: of een spoedige oplossing van de Roer-kwestie, of gevaarlijke gevol gen binnen afzlenbaren tijd. Vooral aan Engelsche zijd!e bestaat het verlangen, de funeste werking van het lijde lijk verzet te doen ophouden, desnoods door conoessies, welke bij een eensgezindheid van de drie landen voor Frankrijk geen verlies van prestige, en voor Duitschland geen over winning zouden beduiden. DUITSCHLAND. Een Interview met Stresemann. Een medewerker van die Daily Graphio beeft Stresemann geïnterviewd. Deze pleitte met klem voor een drievoudig vergelijk n.1. tusschen Frankrijk, Engeland en Duitsch land. Alleen een dergelijk vergelijk zou aan Europa de orde, vrede en welvaart kunnen hergeven. Ook zeide Stresemann: „Laat ons allen samenwerken voor een promte oplossing Ingezonden Mededeeilng» „We zijn bezig een uitrusting te koppen voor Mr. Ho, die, zooals je je wel herinne ren zult, tegelijk met mijn vader gebombar deerd is.a Hij; stelde de anderen aan elkander voor. ,Jk heb al van u gehoord, Mr. Ho," zeide zij hoffelijk. „U bent een groot wiskun- Godfrey verbaasde zich over haar sterk geheugen. Quong Ho, blootshoofds, ant woordde: „Ik treed slechts met moeite in de voet stappen van mijn lllusteren meester." Zij lachte. „U moet mij dezer dagen eens met Mr. Godfrey komen opzoeken." „Madam," zelde Quong Ho met een diepe buiging, „zooals de Italianen het uitdruk ken, tot ik de eer zal hebben gebruik te ma ken van een zoo kostelijk voorrecht, zal de tijd mij' duizend jaar toeschijnen." „We moeten het dan maar vaststellen op een dag in de volgende week." Zij; gaf M!arcelle een! hand, knikte tegen de anderen en liep dan glimlachend verder. Quong Ho» volgde haar met zijn oogen en zeide dan tot Godfrey: „Ik heb nooit een schooner en éanbidde- lijker vrouw gezien. Zij zou de godin kun nen zijn, die Publius Virgilius Maro zoo levendig beschreven heeft." „Uw smaak schijnt onberispelijk te zijn, sir," antwoordde Godfrev. Qp de terugreis zeide Maroelle, die naast Godfrey zat, Quong Ho zat tegenover hem een avondblad te lezen tegen hem: „Je schijnt goede vrienden met Lady Edna Donnithorpe te zijn." „Heel goede vrienden." .Laat je haar gewoonlijk weten wanneer je in de stad komt?" Godfrey dacht een fractie van een secon de na. Wat Lady Edna nog nooit gedaan Deze schitterende Japon Is bestemd voor warme, zonnige plaatsen, waai de bloemen heerlijk geuren. Zij is gemaakt van bleek rosé batist ol gemoesd mousseline, haar overhangende rok is onderaan uitgeschulpfc en aan het middel afgezet met een prachtig bouquet van heel lichte orchideeën. De brunette zal de charme van haar donker haar en de blankheid van haar teint verhoogen door het dragen van zulk een japon. En zij kan zoo gemakkelijk een andere japon krijgen, ofschoon zij er nooit een behoeft te koopen. Zij kan deze vlug twinken in een donkerblauwe kleur, of licht zee-groen en iedereen die h«ar ziet, denkt dat zij een nieuwe, mooie japon aan heeft 1 De Lever's Zeep MaatscbappU Vlaardlng-en van de vreeselijke crisis en laat ons een nieuw Europa optrekken." De ellende. In een der Duitsche bladen verzoekt iemand, bij het overlijdensbericht van zijn schoonmoeder, om in plaats van grafkran sen, geld te zenden, daar hij wegens de moeilijke tijden de begrafeniskosten niet kan betalen. Voor fcalfsvleesch werd Dinsdag op de Berlijnsche levensmiddelenmarkt tot 8 mil- lioen per pond verlangd. Een dergelijke prijs is, omgerekend in goudmark, vóór den had, ziji had zich verraden. Openhartigheid was daarom de beste politiek. „Soms wel," antwoordde hij onnoozel. „Op goed geluk af, dat ik een kop thee bij haar kan drinken. Doch dat gebeurt maar heel zelden, want zij heeft het heel druk." ..Zij is een heel mooie vrouw, beate jon gen." ,Je smaak ia al even goed aia die van Quong Ho." Quong Ho, die zijn naam hoorde, keek met vragende beleefdheid over zijn courant. „Miss Baring en ik praatten over Lady Edna." Voor zij op Churton Towers afadieldna- men, legde Maroelle haar hand op Godfrey s schouder. .Misschien had lk je die vraag in den trein niet moeten doèn ik had lmt mb niet •wwlTKKi Hij viel haar met zijn jongenaaohtigen glimlach in de rede. ,Jij, lieve sdhatj Jij hebt alle reoht om my uit te hooren over mijn slechte daden. Heb ik je niet als een soort jo^moederaange- nomen? Jolanthe. Of de 1 apliisohe godi waarover Quong Ho aan het wauwel Luister eens, kom wanneer Je maar wilt, in een rosé wolk naar mij toe en ik zal je lies vertellen." „Zweer Je het? „Ik zweer het" Hij kuste haar vingertoppen en zij ging half-geru^tgesteld verder. Maar ze was vol doende in het vertrouwen der Baltazars, va der en zoon, om te weten, dat zij böMen Lady Edna Donnithorpe pas kort geleden hadden kend moet worden. De betalingen dier gas- verbruikers zijn in de laatste d gen zooda nig teruggeloopen, dat de finarn, ,ele midde len der gasfabrieken uitgeput zijn. Indien de betalingen der verbruikers niet spoedig toenemen, is het te vreezen, dat de gas- en electriciteitsfabrieken binnen zeer korten tijd zullen moeten worden stilgezet De uit staande vorderingen der fabrieken bedra gen thans reeds 600 milliard mark. Het gemeentebestuur heeft zich genood zaakt gezien, aan de bevolking bekend te maken, dat indien de betalingen niet voor 31 dezer verricht ziin, bij de nieuwe nog vast te stellen gasprijzen hiermede rekening zal moeten worden gehouden. De electriciteitsfabrieken, waar de toe stan deven critiek is als bij de gasfabrieken, hebben reeds af moeten zien van de afne ming van vroeger bestelde kolenvoorraden, daar hun de middelen hiertoe ontbreken. Tel. Het dreigend conflict bfl de Rijksbank. De uitslag der stemming onder de Rijks bankbeambten over de quaestie eener star king bij de Rijksbank als antwoord op het ontslag van den bedrijfsraad-voorzitter Grossmann was, dat een overwegende meer derheid (men zegt 90 zich vóór de sta king verklaarde. Als de staking in het Rijks bankbedrijf geproclameerd wordt, zullen, zooals bekend is, de arbeiders der Rijks- drukkerij zich aansluiten bij het optreden der Rijksbankbeambten. De bedrijfsraden. De Pruisische minister van Binnenland- sche Zaken heeft, op 'grond van de wet ter bescherming der republiek, de centrale oom- missie van de Groot-Berlijnsche Bedirijfs- raden opgeheven en verboden, alsmede alle daaraan verbonden uitvoerende raden en sub-commissies. Dit besluit is gegrond op het materiaal, dat j.L Zaterdag hij een huis zoeking in de oommunistisdhe-oentrale werd gevonden. Verdere politioneeie en strafmaat regelen worden verwacht. UIT HET BEZETTE GEBIED. Ramberg bij Frankfort ad. Main ls door de Franschen bezet. Een Fransch officier deelde mede, dat te Ramberg» een douane station voor het Oosten gevestigd zou wor den. De spoor zal voorloopig nog door Duitsch personeel gevoerd worden. Er wordt nog een uitbreiding van de bezetting in dit nieuwe gebied aangekondigd. Te Dortmund hebben de Franschen in de drukkerij van Bögel opnieuw 50 milliard mark aan bankbiljetten in beslag genomen (dezer dagen was hun in dezelfde drukker het dubbele van dit bedrag in handen ge vallen). RUSLAND—ENGELAND. De sowj et-regeering heeft een nota doen toekomen aan den Britschen agent te Mos kou, waarin zij verklaart, Wrangël-eiland te beschouwen als Russisch gebied. Deze nota bedoelt dus te protesteeren tegen'de inbe zitneming van Wramgel-eiland voor het Brit- sohe Rijk, die in 1021 had plaats gehad' door den Oanadeeschen ontdekkingsreiziger 8te- fansson. SPANJE. Dinsdag hebben Spaansche vliegers de stelling der opstandelingen bij AJhuceanas met bommen bestookt. Na afloop dezer ope ratie keerden de vliegers nog vroeg in den morgen naar hun uitgangspunt terug. Twee dter vliegtuigen waren echter zoodanig ge- Ingezonden mededeeilng. oorlog nooit betaald. Voor boonen moesten 800.000 mark, voor champignons 500.000 mark per pond worden betaald. De prijs dor aardappelen bedroeg 28.000 mark, net als vorige dagen. Een bloemkool 800.000 850.000 mark, een citroen 50.000 mark, een ei 150.000 155.000 mark. Het Berlijnsche gas- en electricItedtsbedrRf. Berlijn, 29 Aug. De toestand bij de gas- en electriciteitsfabrieken te Berlijn heeft zich dermate toegespitst, dat, indien niet on middellijk een wijziging intreedt of finan- cieelen steun komt, op een catastrofe gere Hotel 99 Restaurant Bij gunstig weder DONDERDAG 30 AUG. en ZATERDAG 1 SEPT. door het populaire LUXOR ENSEMBLE. Venua. leeren kennen. En voor haar was de jonge man „Godfrey" en zij verwonderde er zich over, dat hij in Londen was, zonder dat zij het wtist. Enkele dagen later kwam de order, dat Godfrey naar een orthopedisch hospitaal gebracht moest werden, waar hij de nieuwe kunst om met een kunstvoet te loopen zou leeren. Hij nam afscheid van haar met her haalde betuigingen van onsterfelijke toegene genheid. Voor zijn Jolanthe-moeder zou hij zijn hartsgeheimen nooit verbergen. Als zij nu werkelijk een gelukkig leven wilde hebben, moest zij met het verplegen ophouden de Hamel wist, dat zij het hare in den oorlog gedaan had en echte moeder voor hem zijn. Zij glimlachte door haar tranen heen. ^Be lachelijk kind!" noemde zij hem. Je schijnt te vergeten," zeide hij, „dait jij het eenige vrouwelijke wezen bent, dat mét mijn familie in verband staat, waarom ik iets geef. Ik heb je aangenomen en vergeet het niet. Wanneer ik mijn voet heb, zal ik loo pen' als een sergeant-majoor en je bij je ver pleegstersmutsje pakken en miee ga ja." Zij lachte en trachtte in te stemmen met zijn vroolijkheid; maar toen zij het laatste zwakke geluid van den auto op het kiezelpad gehoord' had, ging zij naar haar kamer en huilde zooals zij in jaren niiet gehuild bad. HOOFDSTUK XVH. Nu Godfrey niet meer in Godalmdng was, verhuisde Baltazar naar een gemeubileerd huis in Londen. Er bestond nu geen enkele reden meer om in het dorpslogement te blij ven. Bovendiennamen boeken en andere dingen te veel ruimte in. Marcelle, die drin gend om advies gevraagd was, raadde met haar praktischen zin een etage of een klein huisje aan, dat hij zelf kon meubileeren; en 41 bood hem, voorzoover haar werk dat toe liet, daarbij haar hulp aan. Hij ging echter niet op haar plan in. Er moesten kamers zijn voor Godfrey en Quong Ho, wanneer zij in de stad mochten komen; kamers voor het nersoneel; fatsoenlijke zitkamers, zoodat de bewoners niet verplicht zouden zijn op el kaar te hokken; terwttl er bovendien nog voldoende ruimte over moest blijven voor Marcelle voor het geval zij van idee veran deren mocht Van wachten op schilders, stof feerders, behangers en electriciëns wilde hij niet hooren. Het zou maanden duren voor dezen met hun werk klaar waren. Hij wilde dadelijk In een gemeubileerd huis trekken en verder gaan met den oorlog. Zulk een huis had zijn vriendin Mrs. Jackman hem aan de hapd gedaan. De eige naar arme kerel was gesneu veld en had een vrouw en een jon gen van dertien jaar met beperkte middelen achtergelaten. Daar haar financieele toe stand niet toeliet, dat zij in het huis een in alle opzichten mooi buis in Sussex Gar- dens bleef wonen en zij het toch ook niet wilde verkóopen, zou zij het hem graag voor onbepaalden tijd gemeubileerd verhuren. Hij was gewend aan ruime woningen. Zijn huis in Ohen Ohow besloeg bijna een are. In zijn ballingschap op Bpendalo Farm had hij vrij kunnen ademhalen. Het logement in Godalming was op zijn manier heel aardig, maar nu en dan had hij dolle opwellingen, om de muren van zijn zitkamer weg te ruk ken. Wat mankeerde er toch aan Sussex Gardens? (Wondt vervolgd). COURANT Licht op voor auto's en fietsen Donderdag 30 A^g8.24 uur. Vrijdag 31 8.22 De „Times" zegt: De Belgen enFranschen zijn beiden in het Ruhrgebied, doch de houding der Belgen ten opzichte der Ruhrkwestie en het schadevergoedingsvraagstuk is niet vol strekt gelijk aan die der Franschen. Zelfs wanneer België te zamen met Frankrijk op treedt, heeft het zijn eigen eischen en aspi raties. Dit dient niet te worden vergeten en dit kan van werkelijke beteekenis zyn by het zoeken naar een algemeene regeling. Het staat vast, dat vele van de motieven, die het noopten het Ruhrgebied binnen te trekken, verschillend waren van die, welke Frankrijk er toe leidden. Er is in de huidige positie van België een bepaald element van dwang, dat niet over het hoofd moet worden gezien. Bovendien gevoelt het de bezwaren der Ruhr- bezetting rechtstreekscher en duidelijker dan zyn> buurman. Twin\ „Ani" zelde Quong Ho met een breeden glimlach. 99

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1