Terug in het leven. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. SEPTEMBER *1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag» en Zaterdagmiddag RBDACTEUR-UITGEVEK: O. DiEJ BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 BUITENLAND. ITALIË EN GRIEKENLAND. FEUILLETON. W. J. A. EoWanus Jr. ingezonden Mededeeling. b^het strijken van zijden stoffen een dunnen doek over deuoorzjjdevan hetgoed l ■wijze te maken." Londen, 2 Sept. Uit Rome wordt aan de „Weekly Dispatch" gemeld: In de haven van Tarento heerscht op het oogenblik groote militaire bedrijvigheid. Troepen worden er ingescheept, terwijl andere militaire af dee lingen worden geconcentreerd en in gereed heid gehouden. De publieke opinie in Italië ls geheel op hartstochtelijk patriottisme. Het nieuws, dat hartstochtelijke patriottisme. Het nieuws, dat Korfoe was bezet, werd met groot enthou siasme ontvangen en had een nieuwen storm van gelukwenschen aan het adres van den premier ten gevolge. Het blijkt hieruit weer duidelijk, dat 1014 niets heeft geleerd, en dat het Italiaansche volk weer even verdwaasd is als toondertijd het 'Duitsche. HET SCHADEVERGOEDENGS- VBAAGSTUK. Het lijdelijk verzei Meer elasticiteit? Berlijn, 1 Sept. De officieuze „Zeit* be proeft hedenavond de ln het buitenland ver spreide berichten over een voornemen der Duitsche regeering, het lijdelijk verzet ln het Ruhrgebieö geleidelijk te verminderen, te ontzenuwen. Het blad deelt mee, dat alle geruchten over onderhandelingen' met de Franschen uit de lucht gegrepen zijn. Wel ls er onderhandeld, maar slechts met de econo- wijze een wenk. Het had uit gezaghebbende bron vernomen, dat niemand' beter op de hoogte was van Chineesche aangelegenhe den dan hjj. Wanneer Mr. Baltazar nu en dan rijn kennis ter beschikking van bet De partement wilde stelen, zou het Departe ment hem zeer dankbaar zijn. Eindelijk, na verschillende gesprokken met verschillende hooge personages, want dit alles was hem niet regelrecht gezegd', daar het niet met het karakter van het Ministerie van Oorlog strookte een vreemdeling om' den halls te vallen en zijn hart voor hem te openen, kreeg hij een voorstel, dat vrijwel gelijk stond met Weatheriey's denkbeeld, waar hij indertijd niets van bad willen weten. De Ge heime Dienst bet Intelligenoe Departe ment bad reeds jaren lang iemand ge zocht als hij, die 'als een Chinees onder de CMneezen, wier volle vertrouwen bij genoot, verfceeren kon. „Een spion?" vroeg Baltazar op den man af. Het Ministerie van Oorlog ■glimlachte onschuldig. Neen, natuurlijk nietl Als agent, die werkte voor de bondgemoo ten, een tegenwicht vormde tegen den Duit- sohen invloed, zijn eigen gang ging, aan niemand verantwoording schuldig was be halve aan de autoriteiten en Whitetoall, maar todh met de noodlge .geheimzinnigheid werken moest voor de reed» sedert 'lang zoo vurig verlangde oorlogsverklaring van China aan Dultschland. „China zal voor het einde van het Jaar onze zijde kiezen," zeide Baltazar. Hoe wist hij dat? Och, dat was duidelijk voor ledereen, die de wetenschap van de politieke machten bestudeerde. Het was even overbodig naar China te gaan cxm het te overreden ridh bij de Geallieerden aan te sluiten als een bom, waarvan de lont reeds mische oommissie van het Rijnland en wel over de mogelijkheid of men het lijdelijk verzet een elastischer vorm dan tot/dusver kan geven. Wat hiermee bedoeld wordt, blijkt uit een bericht van het „Berliner Tageblatt", hetwelk mededeelt, dat de Rijksregeering overweegt of en in hoever het mogelijk ia den fabrieken, wier product niet aan de Franschen in handen zou vallen, de moge lijkheid van hervatting van den arbeid te verleenen. De Rijksregeering gaat daarbij van den wensch uit aan het gevaar voor de moralisatie tegemoet te komen, dat door den langen duur van den lediggang der arbei ders zou kunnen ontstaan. Naar de „Miinchener Neueste Nadhrioh- ten" meldt, heeft de centrale oommissie den uit het Ruhrgebied en het Rijnland uitgewe zenen in haar laatste ritting met de groot ste bevreemding kennis genomen van de mie- dedeëling van den Engelscheri arbeiders-af- gevaardige Shaw over het opgeven van het lijdelijk verzet. De oommissie verklaart, dat de uitgewezenen vast overtuigd zijn, dat de re- geering-Stresemann bij haar op 1 Augustus afgelegde verklaring blijft volgens welke er geen compromis inzake het land en de men- schen van het bezette gebied bestaat en een opgeven of Slechts verzwakken van het lij delijk verzet uitgesloten is. v UIT HET BEZETTE GEBIED. Trler, 1 Sept. De Franschen hebben het Raadhuis afgezet, waar zij IS miljard aan loongeld ln beslag namen. Gelsenkirchen, 1 Sept. Tijdens de uitbeta ling van loonen op het stadhuis, hebben de Franschen een inval gedaan, 6 miljard mee genomen en den uitbetalenden ambtenaar opgepakt Essen, 1 September. Op een station bij Essen, het ©enige dat van beteekenia is voor de levonsmiddelenaanvoer, ls gisteren ge plunderd. In de stad rijn slagerswinkel^ beroofd. Taans staat hét levensmiddelenvervoeoi in de stad geheel stil. De mtfnwerkereloonen. Essen, 1 September. Het scheidsgerecht heeft de loonen der mijnwerkers in het Roer gebied op rond P millioen mark en voor het Midden-Duitsehe bruinkoolgebied op 6.45 millioen per dag bepaald. De Roer-kwestie. Parijs, 1 September. Von Gerlach, de lei der van Die Welt am Montag, heeft tegen den Geneefschen oorrespondent van de Ere Nouvelle gezegd, dat de toestand ln de Roer hoogst ernstig is. Voedsel en brandstof be ginnen er te ontbreken. De mijnwerkers zijn de voornaamste factor van het lijdelijk ver zet. Zij veriaten de gewone vakvereenlgin- gen om rich in anarchistische te vereenigen. Als er niet spoedig een oplossing gevonden wordt, zal er, evenals in het overige Duitsch- lard anarchie heerschen. Dit jaar, zoo gelooft Gerlach, zal Dultsch land zijn intree in den Volkenbond vragen. De meerderheid van regeering en parlement zijn ervoor. Hij gelooft, dat het verzoek zal ingewilligd worden. Poinearé zal rich ver moedelijk niet verzetten. Op zijn hoogst zal hij de Fransche gedelegeerden gelasten zich te onthouden. Gerlach verwacht hiervan het begin van overeenstemming en verbroede ring. De Roer-kwestie en ook de vergoeding Ingezonden Mededeeling. Een slacht humeur, slapeloosheid en schele hoofdpijn worden vaak veroorzaakt door teveretoornlflsen. Fostoris Maagpillen sullen het kwaad spoedig overwinnen. Zij wokken de leve» op, en worden aanbevolen tot het genezen ven galzucht verstopping en maagkwalen. Prijs per flacon van vijftig verwoffcerde pffian f ln apoKMfcea en drogistzaken. GLÖJ (Wordt vervolgd). '"■r» w COURANT ABONNEMENT PER 8 MAANDEN BU VOORUITBETAUNG: Heldersche Courant fl.50; fr. p. p. biimenilainjd f2.—, Ned. O. en W. Indiö p. zeepost f 2.60; id. p. mail en overige landen f 4.20. Zondagsblad resp. f 0.57», 10.75, f 0.85, f"1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.26, f 1.60 Loeee munmere der Courant 4 ct; fr. p. p. 6 ct. Poet-Girorekening No. 16066. ADVERTBNTIEN: 20 et. p. regel feaUard). Ingez, meded. (kolombreedte) al» rodaetion. teiost) 60 et Kleine advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 1—4 regels 40 ot, elke regel meer 10 et bij vooruitbetaling (adres: Bureau r. d. blad en met br. onder oo. 10 ot. p. adv. extra). Bewijsno. 4 ot Licht op voor auto's en fietsen: Dinsdag 4 Sept8.13 uur. Woensdag 6 8.10 Er pakken zich donkere wolken samen bo ven de Adriatische Zee. Terwijl men te Lon den, Parijs en Genève over matiging praat, slaat Mussolini toe. Nauwelijks was het Grieksche antwoord, dat zeer tegemoetko mend was en zelfs den eisch van het deel nemen van den Itaüaanschen militairen at taché aan het onderzoek naar den moord in feite ingewilligd, als schijnt het dan' ook de be woordingen te verwerpen, waarin die eisch gesteld was, te Rome ontvangen of Musso lini had het reeds onvoldoende verklaard en liet Korfoe bezetten. Met bittere ironie ver zekert de Italiaansche regeering, dat dit een tijdeJ ijken maatregel van vreedzamen aard den van tijdelijken maatregel van wreedza- maatregel hebben ingeluid met een bombar dement, dat ongelukkige vluchtelingen van het Turksche oorlogstooneel het leven heeft moeten kosten. Bij het hooren van die woor den van tijdelijken maatregel van wreedza- men aard denkt men onwillekeurig aan de bezetting van de Roer. Poinearé kon zich beroepen op verdragen en overeenkomsten en op een formeel in gebreke blijven van een onwillig geheeten schuldenaar, zijn leer ling aan de Adriatische Zee dekt er een oor logsmaatregel mede, welke niet alleen door de oorspronkelijke aanleiding tot het geschil reéds niet gewettigd was, maar door het Grieksche antwoord zulks zeker niet werd. De dikke woorden in zijn telegram aan de Italiaansche vertegenwoordigers in het bui tenland praten dit niet goed. Als preceden ten, zoo verneemt de Times uit Rome, wor den de Fransche bezetting van het eiland Mitilene en de Amemkaansche bezetting van Vera Cruz genoemd, alsof de onwettige daad van den een, die van den ander goed zou praten. Van een droevige ironie is ook de opmerking, dat de genomen, maatregelen geen afbreuk doen aan die, waartoe de ge» zantenraad mocht besluiten. Voor dit li chaam, zoowel als voor den Raad van den Volkenbond, thans te Genève bijeen, wordt de positie uiterst moeilijk, temeer waar de bezetting van dit schoone ontspanningsoord verder reikt dan tot een tuchtigingsmaatre gel van den Griekschen staat. Een telegram geeft als de meening van welingelichte krin gen te Londen te kennen, dat Engeland een bezetting van Korfoe niet zou kunnen toela ten, omdat destijds bij den afstand der Ioni sche eilanden Engeland uitdrukkelijk heeft bepaald, dat zij geneutraliseerd moeten blij ven. Een overgang van Korfoe in Italiaan sche handen, zij het ook tijdelijk, zou, zegt het telegram verder een afsluiting van de Adriatische zee tengevolge hebben, waarvan de gevolgen niet zijn te overzien, en waarbij Zuid-Slavië zeer zeker niet werkeloos zou kunnen blijven. Feitelijk rekent men op de groote waarschijnlijkheid, dat een conflict tusschen Griekenland! en Italië den gehee- len Balkan opnieuw in vuur en vlam zou zetten. Intusschen was bij de afzending van dat telegram de bezetting reeds geschied, zoodat men thans zal moeten afwachten wat Enge- land's houding zijn zal en in hoeverre zich de gevreesde gevolgen zullen openbaren. ln- derdaad echter zal het voor Servië moeilijk worden werkeloos toe te zien, dat Italië, zy het ook'door „tijdelijke" en „vreedzame maatregelen de Adriatische flesch toekurkt. Het staat te bezien of de Volkenbond zich met een hautain gebaar van Italië zal laten Naar het Engolsch van William Locke. Voor Nederland bewerkt door 62) n '„Neen, dat niet," antwoordde Pillivant. „Maar toch Maar toch," viel Baltazar hem' in de rede, jbèh ie onaangenaamheden met het Ministo- rt Wn Oorlog Herinner je je die interpella tie over het Aerodroom-contract maar eens. Daar heb je mé zelf van verteld. Luister nu m goed naar mij," - Baltazar spedde een hooge troef uit - „wanneer je op die lyst staat, zal het een waarborg Jn° tegriteit. Dat zon Je een heele last ^paren! Hij keek op zijri horloge en ^ng op. „Dat zou ik waarachtig bijna vergeten. Ik heb een afspraak met onzen pemungmc^ter, lord Bedden. Ga je soms mee, dan kan je meer van het plan hooren. Kellner! Zeg even, dat ze een taxi halen!" .lold Hij reed. met Pillivant Gandens en stelde hem aan lord Bern (met wien h« heelemaal geen afspraak haoj ■voor als een geestdriftig gétoovjge in ine New Universe en bereid om die imet jüwee- of drieduizend pond te steunen. „Het was hnmers drieduizend?" „Ik heb gezegd tusschen de twee en drie duizend," antwoordde Pillivant, die gevleid was door zijn ontvangst bij den machtigen ouden peer en niet durfde terugkrabbelen afschepen. Art. 15 van het Volkenbondsver drag toch houdt in, dat de Raad zich met een geschil, dat tot een breuk kan leiden, heeft bezig te houden, ook als slechts één der be trokken partijen, zoo zij gezamenlijk leden van den Bond zijn, het aanhangig maakt Men mag vertrouwen, dat de Volkenbond in dezen den steun van al zijn leden, behalve dan Italië, zal ontvangen, ook al riskeert hij daarbij uittreding van den staat, wiens poli tieke leider zijn fascistische methodes op de buitenlandsche staatkunde gaat toepassen. De gebeurtenissen hebben zich zoo snel afgespeeld, dat de kabinetten der groote mo gendheden nog geen tijd hebben gehad zich er over uit te spreken. De vacantietijd heeft in zoover Mussolini's plannen begunstigd, dat de meeste ministers met verlof zijn; zoo vertoeven zoowél Baldwin als Curzon in Frankrijk. Nochtans laat men in Engeland' geen twij fel bestaan aan de gevoelens, die Italië's op treden wekt. Officieus gaf men in Londen Zaterdag reeds te kennen, dat Engeland een bezetting van Korfoe niet zou kunnep .toelaten, omdat het gemakkelijk in een ■vlootbasis te veranderen eiland de sleutel is tot de Adriatische Zee en bij den afstand van de Ionische eilanden aan Griekenland de voortdurende neutraliseering van Kor foe ls overeengekomen. Vast staat, dat En geland in het verdrag van 1864 een middel heeft om Frankrijk aan zijn verplichtingen te herinneren, als de regeering te Parijs ge neigd mocht rijn ze niet van heéler harte na te komen, omdat ze alhcht niet ongaarne ziet, dat Engeland's aandacht van het Roer gebied naar de Middellandsche Zee wordt getrokken. Opmerking verdient overigens, dat Frankrijk de Kleine Entente, op wier vriendschap het zoo hoogen prijs stelt, moei lijk voor het hoofd kan stooten, 't geen het zeker zou doen als het werkeloos bleef of op zien komen speelde. Dat de Engelsche pers, naast scherpe kri tiek op het onbesuisde gedrag van Musso lini, de volstrekte noodzakelijkheid bepleit om het hoofd koel te houden en de uiterste zelfbeheersching aan den dag te leggen, is een der weinige gunstige teekenen van den toestand. Men mag hopen, dat Griekenland en Zuid-Slavië de Engelsche aanmaning, om zich niet tot overijlde daden te laten prikke len, zullen opvolgen, al zal het ongetwijfeld tnoaifle kosten de heet-gebakerde Balkan- volken rustig te houden, indien Mussolini, zooals hij naar verluidt van plan is, nieuwe stappen doet op den weg dien hij heeft in geslagen. Naar ee^ii Negram uit Londen zegt, wordt de bezebüngfejtxn Korfoe door de Italianen na een kort bombardement van uit zee als een buitengewoon ernstige gebeurtenis be schouwd. Met betrekking tot het bombarde ment zouden, naar bericht wordt, de Italiaan sche autoriteiten beweren dat het onderno men werd omdat de Grieksche bevelhebber van het fort weigerde zich op den vastge- steid'en tijd van 5 uur 's middags over te geven. Niet-offidéele telegrammen van Kor foe melden, dat het bormbardement begon om 4 uur 50 minuten, waardoor twee forten en de politieschool getroffen werden en dat vele menschenlevens zijn te betreuren in het hoofdfort onder de Armeensche weezen en vluchtelingen die onder de hoede stonden van ambtenaren van het ondersteuningsfonds van den Lord Mayor van Londen. Onder de vluchtelingen zijn ten minste 15 dooden ge vallen tijdens het bombardement en men zegt, dat de Grieksche autoriteiten zich on middellijk hebben overgegeven. Het eiland Korfoe werd evenals de overige Ionische eilanden in het jaar 1815 onder Engelsche bescherming gesteld. Gladstone, de groote Engelsche staatsman, was gedurende eenl- gen tijd hooge commissaris en in 1864 werd Korfoe met andere eilanden ingevolge het tractaat van Londen, dat een jaar te voren was tot stand gekomen, aan Griekenland af gestaan. Artikel 2 van dat verdrag behels de, dat Engeland, Frankrijk en Rukand met goedkeuring van Oostenrijk en Pruisen ge- op de duizend pond, waarvan oorspronkelijk vaaag sprake was geweesLEen bluf, natuur lijk, waarom 'hij: Baltazar bewonderde, of schoon hij heim in zijn 'hart vervloekte; maar het was de moeite waard om erover te spre ken. Hij kon dien ouden! lord financieel ze- toer tweemaal aan. Hij: zou hem laten zien, dat 'hij geld bad. „Ik had gedacht van vjjf- en-twintighionderd pond," ging bij voort. „Maar wat beteekent zoo'n ongelukkige vijf honderd? Ja. U kan mij- inschrijven voor drieduizend. „Eigenlijk" met een broeden zwaai baalde 'hij een cbèqueboék uit zijn zak -r «kan ik de chèque nu wel schrijven. Betaalbaar aan de 'Righit Houounable the Earl of Beldon immers?" „Of The New Universe. Zooals u wilt." „Het lijkt me beter bet persoonlijk be taalbaar te stellen," zeide Pillivant, die reeds bij voorbaat genoot van het gezicht, dat de beambte, die de som op zijn rekening zou debiteeren, trekken zou. „Dat is heel royaal van u, Mr. Pillivant," zeide lord Beldon, die de chèque in een lade van zijn schrijftafel wegborg. „Alleen vaderlandslievend, uw lordship," antwoorddePillivant met een O.W.'ers handgebaar. „Ik vind," zeide Baltazar, „dat iemand, die zoo'n groot bedrag schenkt, ook eenig praktisch belang bij de zaak moet hebben. Mr. Pillivant's naam zal prijken op de lijst van bet Algemeen Oomlté. Dat is min of meer eervoL De subcommissies zullen het eigenlijke werk doen. We zullen ons met Iedere phase van den oorlog bezighouden, Mr. Pillivant, en de subcommissies zullen de redactie onbetwistbare feiten moeten mede spelen. Wanneer nu," zoo wendde hij rich tot Lord Beldon, „Mr. Pilliivamt deel wil uit Dit Is de manier om den glans na het wasschen te behouden en om ze weder als nieuw te krijgen. Wasch Uw zijden stoffen in LUX en nooit in gewone zeep en volg de nauwkeurige gebruiks aanwijzing op het pakje. 3 LUX DE LEVER'S ZEEP MAATSCHAPPIJ - VLAARDINGE* Pabrikanten van RINSO en TWINK. zamenlijk de voortdurende neutraliteit van Korfoe waarborgen. Zaterdag vergaderde de Raad van den Volkenbond Na een algemeene gedachten- wisseling nam de raad in afwachting van nadere inlichtingen, met algemeene stem men de volgende resolutie aan: „De raad spreekt, toestemmend in een verdaging van korten duur van het onderzoek der quaestie, de stellige verwachting uit, dat de beide be trokken staten intusschen tot geen enkele daad zullen overgaan, in staat den toestand ernstiger te doen worden. Londen, 2 Sept Volgens het laatste be richt uit Griekenland zijn 6000 Italianen van vijftien oorlogsschepen op Korfoe aan land gezet. Hetzelfde bericht meldt, dat het aan tal slachtoffers van het bombardement 81 be draagt, waaronder 21 vluchtelingen. Athene, 2 Sept De Italiaansche gezant deelde heden aan de Grieksche regeering mede, dat Italië weigert, een uitspraak van den Volkenbond in het Italiaansch-Griek- sche conflict te aanvaarden. Rome, 2 Sept De eilanden Taxos en Anti- Taxos rijn door Italiaansche troepen bezet. Deze stappen worden alhier beschouwd als een voltooiing van de door de Italiaan sche regeering te nemen garanties en de door haar ingezette actie op het eiland Kor foe- maken van de subcommissie voor de zuiver heid van contracten, dan kan 'hij ons daar door laten profifceeren van rijta groote en onschatbare zakenervaring." „Dat is een gelukkig denkbeeld', glim lachte Lord Beldon. „Dat lijkt mij ook zoo," zeide PiHliwant. Toen hij weg was, keek Lord Beldon Bal tazar verbaasd aan. „Is dat niet de kerel, over wien een paar maanden! geleden zulke rare praatjes lie- Baltazar grinnikte. „J®, dat ls bij.We heb ben bemi een (gedeelte van zijn op schande lijke wijze verkregen winsten afhandig ge maakt en door hem in die subcommissies te brengen, zorgen we, dat bij er wel voor zal oppassen ze nogmaals op schandelijke Op die wijze bracht bij een groote som gelds bijeen en ten slotte verscheen het eerste nummer van The New Universe. Van iaf de eerste dagen der verschijning voelde Balaizar, dat hij een macht in den lande was. Inmiddels had' hij zich in zékero.andere kringen naam gemaaikt door zijn scherp ar tikel over Chineesche aangelegenheden in den Imperial Revieu. Dat leidde tot een on derhoud' met den Chineeschen gezant, die tot zijn aangename verbazing ontdekte, dat de bekende, maar eenigsrins geheimzinnige Anglo-Chinees van Ohen öhow en de schrlj- tct van het artikel één en dezelfde persoon waren. Waarna hij nog verscheidene aange name uren op het Chineesche gezantschap doorbracht en daar sprak over Ohine^ohe kunst en wijsbegeerte en de vooruitzichten van rijn schitterenden leerling Quomg Ho. In den loop van den tijd gaf het Ministerie van puiTiflniaTidticlhe Zaken hem op discrete {Zie verder Tweede Blad). A aangestoken was, te bewegen ten einde haar te doen ontploffen. Het Ministerie van Oor log protesteerde tegen een redeneering met analogieën. Het spoedige meedoen van Qhirnin aan den oorlog wias natuurlijk niet voor rijn alwetendheid verborgen gebleven. Doch zulks nam niet weg, dat er hoogst noodzaifcelijk voor, tijldens en na de periode, dat China ooriog voerde, een geheime en handige propaganda gevoerd' moest worden. Er moest gelet worden op de eeuwige Duit sche vertakkingen, de mogelijke Japansche invloeden^ die het Ministerie sprak onder heit zegel van het diepste vertrouwen zon der dat men nog aan de loyaliteit van de zijde van Japan behoefde te 'gelooven, (mo gelijk niet overeen zouden (komen met We»- tersdhe belangen; terwijl men bovendien nog altijd de verbijsterende onderstroomen in de binnenlandsche 'Chineesche politiek had. Er waren duizenden (belangwekkende dingen^ die niet gedaan konden worden door het ge zantschap. „Wij zouden niet, zooals Dultsch land en Oostenrijk, inbreuk kunnen maken op de internationale principes, waarop het gezantschapsstelsel nu reeds eeuwen 'lang gegrondvest was. Tevens „Acht u het niet beneden n oö: spion te gebruiken?" zeide Baltazar. Weer wees bet Ministerie van Buitenland sche Zaken die gedachte van de hand. Het dacht er niet aan Mr. Baltazar te vragen als zoodanig op te treden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1