GEMENGD NIEUWS. NEDERLAND IN 25 JAREN. 1898—1923. Een motorrijder gedood. Moord. De Bella Donna-verg! ftlglng. Geheimzinnige verdwijning te Goor. Ontploffing te Rotterdam. Diefstal van steungeld. Iloodelijk ongeval Garage uitgebrand. Auto-ongeluk ln Oostenrijk, twee Nederlanders gewond. De dlamantendiefstal te Antwerpen. INGEZONDEN. De krankzinnigenverpleging ln Noord-Holland. SPORT. Voetbal. -zwarters, een donker voorwerp, te onderschei den. De „Java" stopte. Ze dreef aan stuur boordzij af en juist naar „het donkere voor werp" toe. Er bleek een man op wrakhout in zee.een lijn kon hem worden toegeworpen en ze werd gelukkig gegrepen ongehouden kon de drenkeling binnenboord worden getrokken. Het was kapitein Gardin van de „Klöpfel", die zes uren achtereen op een paar stukken wrakhout op zee had gedobberd, nadat zijn schip in een vliegenden storm vergaan was. Den geheelen nacht bleef de „Java" in den omtrek kruisen op zoek naar de 41 man, die tot de bemanning van het s.s. „Klöpfel" be hoorden. Niets en niemand werd meer gezien. Toen de dag doorbrak werd geen beter re sultaat bereikt. De „Java" bevond zich toen op 43 55 gr. N.B., 5.3 gr. O.L., haar kruistocht zette ze voort, vruchteloos, 31/» uur achtereen. Wel kwam rüen wat wrakhout, ongetwijfeld van de „Klöpfel", tegen, wat planken en zoo, maar van schipbreukelingen geen spoor. Tegen vijven in den -ochtend besloot de schipper naar IJmuiden terug te keeren om kapitein Gardin, die vrijwel uitgeput aan boord was gehaald, aan wal te zetten.^ Kapitein Gardin, die reeds van de ergste ver moeienis was bekomen, vertelde ons, dat hij Woensdagochtend om 9 uur met een lading kolen van Huil met bestemming naar Bremer- hafen vertrokken was. Op de Noordzee stond een zware storm uit het Westen. Doch zijn schip, de Duitsche vrachtstoomer „Klöpfel" van 6000 ton, van de reederij Friedr. Krupp te Rotterdam, onderdeel van Krupp in Essen, liep goed. Ter hoogte van het eiland Borkum, doch niet in het zicht van land, sloegen geweldige en ontstellend zware stortzeeën de achterluiken stuk. Om halfvjjf Donderdagmiddag waren de ruimen volgeloopen. S.O^.-radioseinen werden rondgezonden, o. a. naar Rotterdam (dit sein werd, naar wij vernemen, ook hier ontvangen, kort na hetzelfde sein van de „Koeffa". Red. Held. Ort.), maar niets werd gehoord in ant woord op die hulpkreten. - De twee sloepen aan bakboord werden on middellijk, zonder dat nog iemand gelegenheid had er in af te dalen» weggeslagen. Het schip maakte zwaar slagzij. Kapitein Gardin bleef op de brug. - Aan stuurboord gelukte het een boot te wa ter te krijgen, 22 man van de 42 gingen er in, doch de boot trof het lot van te kapseizen, maar de mannen kregen haar weer in den juisten stand, hoewel ze vol water stond. En opnieuw de 22 man in die boot.de sloep dreef af Meer en meer helde de „Klöpfel" naar bak boord over. De kapitein zag, dat ze niet meer te behou den was. Hij gaf de rest der bemanning last, daar het onmogelijk bleek nog een boot te vie ren, in het water te springen, de eenige, zij het,geringe kans nog op redding. Hout, plan ken, zwemvesten en boeien werden hen toe gegooid om zich drijvende te houden. Om 5 uur bevond alléén de kapitein zich nog op zijn schip. Snel ging het onder. Toen sprong de kapitein van boord, een zwemvest om, onder beide armen een plank om drijvende te blijven. De zuiging van het zinkende schip trok den kapitein mee naar onderen, maar gelukkig had hij goed ingeademd, en hij kwam weer boven; niets viel' er van zijn schip meer te zien, gansch en al ondergegaan was het in de golven. Kapitein Gardin bleef drijven, hij sprak -nog met lotgenooten, maar die dreven snel weg, verre uit het gezicht. De kapitein bleef drijven, enkele meters plank waren hem tot steun. Om 6 uur voer een stoomschip voorbij. Een glimpje van hoop, dat ras doofde, want het schip ging voorbij, merkte niets. Van de uitgezette reddingsboot zag kapitein Gardin niets meer. De avond viel en hij wor stelde nog uren achtereen -tegen den dood, die trok en trök. Huizenhooge zeeën namen hem op, in ravijnen, diepe waterdalen verzonk hij. Telkens wierpen monsterachtige golven hem omhoog, hij beschreef dan salvo's; telkens weer opnieuw greep het water met zijn geheime for- sche kracht hem in den rug en smeet hem om tot weer meer salto's. Hij zag de maan opko men. Nu en dan verdween ze achter lugubere wolken. Gardin bleef drijven. Lichaamskracht en geestkracht hielden hem helder van geest en plots tegen half elf: een wit licht vooruit. .Zou het een trawler zijn? Gardin zwom wat naar rechts, hield vol, zwom verder naar het schip toe en> tegen twaal ven was hij niet meer te ver af om te kunnen roepen. Schreeuwen tegen den bulderenden storm op. Na uren en uren in zee te hebben gelegd'. Hij geloofde 't nog hoogstens een uur te kunnen uithouden. En ja, zijn stem was ge hoord, want de stoomfluit weerklonk en Gardin begreep. De treiler voer rond en kwam -Gardin langszij, en hij was gered. Gered door de dap peren van de „Java". De „Java" stond ook reeds flink vol water, dat bemerkte kapitein Gardin reeds spoedig, was zelve slachtoffer van het zware stormweer. Over zijn redding en de behandeling aan boord- van de „Java" bleek kapitein Gardin vol lof te zijn. Terecht! Gezagvoerder Theodor Gardin is 42 jaar oud en afkomstig uit Essen a. d. Roer. Voor hem staat het vast, dat de overige 41 koppen van zijn bemanning, allen Duitschers op één Zwit ser na, allen verdronken zijn. Diep greep het geval hem aan. En zijn eigen redding kwam hem onbegrijpelijk voor. V. Viel er iin deze 25 jaren algemeen opge wekt leven te constateeren, onderbroken voor een deel, vernietigd zelfs door den oorlog en nog geenszins overal hersteld» al doet men er pogingen toe, niet minder is dat op geestelijk, op wetenschappelijk en op arti stiek terrein het geval. Én daar kan men zelfs nu reeds getuigen, dat de kracht van voor den oorlog is teruggewonnen, beter ge zegd. nog, dat die kracht door den oorlog ge heel niet werd vernietigd. Zien wij allereerst naar wat wij kunnen noemen de geestelijke stroomingen. Zoowel in de kerkelijke milieus als meer in het al gemeen op geestelijk gebied is er ontwakend, opgewekt leven. Het valt niet te ontkennen, dat daaruit is gevolgd, dat in deze kwart eeuw verschillende richtingen scherper te genover elkander stonden, tegen elkander aanbotsten, maar dat is het noodzakelijke, niet te betreuren1 gevolg. Op kerkelijk ge bied kan men in bijna elke der vele kerke lijke gemeenten, die ons land telt, zoowei aan katholieke als aan protestamtsche zijde, prin- ciuicole herleving constateeren; men kan te vens zien, dat er in al deze kringen- eigen richtingen zich ontwikkelen. Op wijsgeerig gebied behoeven wij slechts den naam van een Bolland te noemen om te herinneren aan een rijk .geestelijk leven, dat werd ontsloten, ongeacht of men tot zijne aanhangers hóórde of niet. Van Bolland zal wel niemand kunnen tegenspreken, dat hij ongeacht de tekortkomingen, die zelfs zijne vrienden hem willen erkennen, een figuur van groote en blijvende beteekenis was. Dat kan van andere wijsgeren, die zich in t Nederland- sche leven ontplooiden in deze kwarteeuw, ook worden gezegd; alle deze hebben ons geestelijk leven, tevoren toch reeds met arm, 'Zondagmiddag kwam de heer D. uit Amster dam per motor met een- passagier op de duo zitting naar Amersfoort. Nabij: Birkhoven sprong de achterband en doordat D. den motor niet meer kon sturen, botste de machine tegen een boom aan. De heer D. kreeg ernstige ver wondingen en werd naar het ziekenhuis ge bracht, waar hij eenigeni tijd daarop overleed. De passagier 'bekwam slechts lichte kwetsuren. De motor had een snelhejd van ongeveer 80 K.M. volgens verklaring van deni passagier. Op de kennis te Zaandam ontstond' Zaterdag avond om een kleinigheid ruzie tusscheni Zaan dammers en Noordbrabantsche polderjongens. Daarbij trok de 20-jarige polderjongen A. v. d. W. zijn mes en stak daarmede de 20-jarige Zaandammer M. in de hartstreek, die kort daarna overleed. Ook aan Neelfje D., die eenigen tijd geleden tot 9 maanden gevangenisstraf werd veroor deeld in verband met de beruchte belladonna- vergiftigingszaak, is -thans, op een daartoe door haar juridischen raadsman, mr. J. de Vrieze, gedaan verzoek, door de Koningin gratie ver leend. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag om streeks kwart over twaalf hoorden' twee bij de boterfabriek „Weddehoen" op wacht liggende marechaussées gekraak in het grint. Toen zij het gebouw sluipend naderden, zagen- zij twee mannen, die bezig waren het slot van de kan toordeur te fprceeren. Op hetzelfde ogenblik, dat zij opsprongen, keerden de inbrekers zich om, waarhij een dezer onmiddellijk uit een ge neer een schot loste. Beide inbrekers gingen toen op de vlucht. Hoewel de marechaussees direct vuurden, schijnen zij de vluchtelingen niet te hebben) geraakt, al meent men, dat een der beide inbrekers gewond moet zijn. Daar een der beide marechaussees zelf een been wonde had opgeloopen, konden zij de vluchte lingen niet vlug genoeg achtervolgen. De mare chaussees zonden de vluchtelingen een zestien tal schoten na. De vluchtelingen wisten even wel per rijwiel weg te komen, In verband met de jubileumfeesten, waarvoor de versieringen nog aangebracht worden, was er veel publiek op straat in Goor. De behalve beide genoemde marechaussees in Goor nog dienstdoende marechaussees waren in het dorp, toen zij hoorden schieten. Met een juist pas- seerende auto gingen zij naar de fabriek Wed dehoen, doch kwamen te laat. Daar de fabriek aan den zoom van het bosch van Weldam is ge legen, terwijl in de buurt een kruispunt van wegen ligt, leverde achtervolging niets op. IHet is eigenaardig, «dat deze inbraak in den nacht van Vrijdag op Zaterdag is gepleegd, in denzelfden nacht dus als veertien dagen gele den) de bewaker van de fabriek H. van Ommen op spoorlooze wijze is verdwenen. Ook nu dachten de dieven waarschijnlijk veel geld in de fabriek te vinden, daar op Zaterdag de loo- nen worden uitbetaald. Juist deze week waren de loonen evenwel reeds Vrijdag betaald. D.oor deze mislukte inbraak is de politie in het bezit gekomen van eeni aantal gegevens, waarmede zij ook hoopt de spoorlooze verdwijning van Van Ommen op te helderen. Kapitein T. Flower van het aan de Wester kade te Rotterdam liggende stoomschip „Wen ning", zou Vrijdagavond aan boord een nood signaal afschieten, dat op zee gebruikt wordt en bekend staat onder den naam van socket distress signa!» bestaande uit een cylindervor- mige 'huls, en afgeschoten wordt uit een pot of 'bus, die in schuine richting op de reeling of op bet dek wordt geplaatst. Daarbij is een verrijkt. De belangstelling voor wijsgeerige problemen is in alle milieus toegenomen; de stichting van de School voor Wijsbegeerte te Amersfoort getuigd ervan, de in deze kwart eeuw verschenen! boeken) spreken ervan, maar een teeken in die richting geven ook de Volksuniversiteiten evenals de openbare leeszalen merkwaardig in aantal toegenomen die over slechte opkomst op cursussen, aan deze omderwerpe gewijd, nimmer te kla gen hadden. Eene geestelijke strooming van ietwat bij zondere beteekenis, die in deze kwarteeuw zich duidelijk deed gelden, is ongetwijfeld de dusgenaamde vredesbeweging geweest. Zij werd sedert 1901 vertegenwoordigd door den Bond „Vrede door Recht", die op elke denkbare wijze, ook in de school en met me dewerking van de kerk, hare beginselen predikte. Het is veelal verkeerd verstaan, men zag daarin het prediken van de moge lijkheid om reeds nu vrede onderw de volke ren te bereiken, terwijl juist werd aange stuurd op aller krachtige samenwerking, ten einde ditideaal te benaderen. In 1910 versche nen Prof. Van Vollenh-oven's merkwaardige artikelen over de mogelijkheid eener inter nationale politievloot en- leger, waarin hij voor Nederland eene taak zag opgesloten. De oorlog heeft aan de Nederlandsche vre desbeweging eene geheel bijzondere rol te vervullen gegeven, geconcentreerd in den N. A. O. R. onder leiding van Mr. H. O. Dresselhuys. De N. A. O. R. is erin geslaagd reeds spoedig de O. voor een Duurzamen Vrede, een internationaal lichaam met 41 nationale secties, te grondvesten. Zoowel de N. A. O. R. als deze O. O. ontwikkelden groote bedrijvigheid; wisten relaties te ver krijgen tot in de oorlogvoerende landen toe, trachtten druk uit te oefenen op de open bare meening, niet voor een vrede tot eiken prijs, maar voor een vrede met zoodanige voorwaarden, dat deze duurzaam zou zijn. Schoon het uitsluitend aan Wilson en ze ker niet aan het altijd zwakke streven eener met ontploffingsiniddelen gevulde bus ontijdig ontploft De scherven en de inhoud er van kwamen terecht op de reeling te midden van een groot aantal |daar staande personen» die zich op het stoomschip bevonden om naar de gondel- varat en de verlichting van de rivier te kijken en van wie velen gewond werdeni Van een post op den wal aan de Westerkade verleenden manschappen van de eerste hulp bij ongelukken dadelijk hulp. Dertien menschen werden) daar geholpen; sommigen waren vrij ernstig gewond. Een zestal van de verwonden zijn met auto's van den geneeskundigen dienst naar het zie kenhuis gebracht Kapitein Flower werd in het gelaat en aan een heen verwond. Volgens aangifte van het bestuur van de Federatie van Metaalbewerkers is er op het kantoor der Federatie in de Jozefstraat te Rot terdam ingebroken en wordt vermoed, dat men zich van de achterzijde, gebruik makende van een gebroken ruit, den toegang heeft ver schaft. Er zijn twee gesloten ijzeren geldkistjes gestolen met een gezamenlijken inhoud van ongeveer ƒ4200, onder meer bestaande uit 1900 aan bankbiljetten van 10, 1000 aan zilverbons van een rijksdaalder, 500 aan nieu we zilveren guldens met het jaartal 1923, f 100 aan kwartjes, 250 postzegels van 2 cent, 40 van 7*/s en- 40 van 21/» cent. Éen groot gedeelte van de bankbiljetten is van de serie E F no. 27191 en daarboven, een1 groot gedeelte van dé zilver bons van de serie O Y no. 015603 en daarboven. Het gestolene is vermoedelijk in een raamgor dijn medegenomen. Het geld was bestemd om als steun te wor den uitgekeerd- aan werkeloozen. Bij de jubileumfeesten te Kampeni werd Vrijdagavond op den IJsel vuurwerk afgesto ken). Op de rivier bevond zich een groot aantal booten en schuiten. Op een der schuiten zat een moeder met haar dochter, toen de boot met een ander vaartuig in aanvaring kwam. De vrouwen vielen over boord. De moeder werd gered, doch de dochter werd tusschen heide booten .platgedrukt, waardoor de dood onmid dellijk intrad Omstreeks half elf ontstond Vrijdagavond te Bergen- (N.-H.) een felle uitslaande brand in de autogarage van den heer J. Wyers» aan de Breelaan, vlak tegenover Hotel „Kreb". De huurder van de garage, de heer Postma, was op dat uur nog bezig met werkzaamheden aan een a-uto, toen plotseling de -motor ontplofte en brand veroorzaakte. Het vuur greep snel om zich heen) en werd gretig gevoed door de vaten benzine» die in de garage lagen. Verschillende auto's en fietsen van badgasten» die er gestald waren, werden mede een prooi der vlammen. De garage brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de schade. Naar het „Neue Wienér Tagebiatt" bericht» is op de Tauernstrasse bij de Gnadenfall een Amerikaansche auto met een Nederlander en zijn echtgenoote, benevens verschillende an dere personen, na het breken van de leuning, omlaag gestort. De chauffeur is gedood, de an dere personen werden meer of minder zwaar gewond. De namen der betrokken Nederlanders konden totdusver nog niet vastgesteld worden. De door den diamantendiefstal te Ant werpen benadeelde firma's hebben 50.000 francs uitgeloofd voor aanwijzingen die de verdwenen diamanten doen terugvinden. Slechts groote firma's zijn door den diefstal benadeeld. Een kleine nette heer, die een bril met écaillérand en bolhoed droef is verdacht de dader te zijn. Hij ging uit den trein en ver hinderde het intreden van den makelaar. Het onderzoek wordt nog steeds met 'groo te nauwkeurigheid voortgezet. Vele personen hebben verklaringen aan den recherchedienst gedaan, doch niets be langrijks kon medegedeeld worden. De heer Slier verklaarde zich vergewist te hebben, de tasch nog in het station in zijn be zit te hebben. Op bevel van den rechter werd de justi- tieele politie gelast een huiszoeking te doen in een slijperij te Antwerpen, hetgeen ech ter geen resultaten opleverde. Volgens schatting van den heer Slier zou het gestolene toch een bedrag van drie hon derd duizend gulden vertegenwoordigen. De vaststelling wordt evenwel bemoeilijkt, daar eenige firma's haar, boeken nog niet bijge werkt hadden... particuliere beweging te danken is geweest, dat de Volkenbond uit dezen oorlog is te voorschijn gekomen zal niemand ontkennen, dat de NA..O.R. hier te lande, tot zelfs in het Parlement, de beginselen van den Volken hond heeft naar voren gebracht. Zijne actie is menigmaal gecritiseerd, niet goed geacht in een tijd, dat Nederland zich vooral weer baar moest toonen, gevaarlijk geacht tegen over het buitenland zij is geen van beide gebleken, en de Regeering heeft zich tegen over haar nooit ó-p een negatief standpunt gesteld. Sedert het einde van d-en oorlog be staat ais centrale vredesorganisatie de „Ver- eeniging voor Volkenbond en Vrede", die met bescheiden middelen tracht de denk beelden van den Volkenbond hier te lande ingang te doen vinden. Het mag eigenlijk verwondering wekken, dat gezien de inter nationale positie, die Nederland) tegenwoor dig inneemt, niet eene krachtiger vredesbe weging in Nederland aanwezig is. Komen wij op het wetenschappelijk ter rein, dan valt in het bijzonder in deze kwart eeuw van veel goeds te gewagen. Immers, onze dusgenaamde technische wetenschap pen hebben zich ontwikkeld en erkenning van hare verdiensten gevonden. Het aantal winnaars toch van do Nobelprijzen voor na tuurkunde bedraagt alleen wat de schei kunde aangaat vier, terwijl daarnevens ook aan natuurkundigen Nobelprijzen zij» toege kend. Wie denkt aan de figuren van een Lo- rentz, een Zeeman, een van der Waals, een Kamerlingh Onnes, die het helium vloeibaar wist te maken, ziet direct het riike natuur kundige gebied voor zich. Wie denkt aan Kapteyn, herinnert zich, dat deze beschei den geleerde, te Groningen langen tijd wer kend met eene geenszins voldoende sterre- wacht, tot de grootsten" op ziin gebied in ge heel de wereld werd gereikend. Tot de groot sten dier scheikundigen mag Nederland nog altijd rekenen Van der Hoff, schoon deze in 1896 ons land verliet en te Berlijn den Nederlandschen naam hoog hield. Nevens Geachte Redactie. Het is mij geen genoegen, herhaaldelijk op het steeds weer bestreden denkbeeld van den heer Zits in te gaan, die onze armlastige krank zinnigen, Roomsch of niet, allemaal in katho lieke gestichten wil opbergen, omdat die nu eenmaal goedkooper kunnen zijn door hun reli- gieuse verplegenden. Of hiermede aan tal van menschen geweld wordt aangedaan, kan iemand als de heer Zits niets schelen, maar wij "zouden het toch wel zeer (afkeurenswaardig achten, indien open bare besturen even weinig ruimte van blik toonden te bezitten als deze paladijn van de be zuiniging ten koste van alles. Ter geruststelling van de enkelen, die mis schien door het herhaald gezanik onder den indruk mochten komen, diene, dat de provin cie Noord-Holland buiten de eigen neutrale ziekenhuizen contracten ook met Christelijke en Katholieke gestichten en ook met een Israë litische inrichting heeft. Zoo kan elke geestes-zieke de verpleging krijgen, die het beste voor een spoedige gene zing of althans voor een behoorlijke verpleging en verzachting van het lijden is. Dat Noord-Holland met deze verpleging duurder uit is, dan wanneer alle krankzinnigen naar Bavo of Gheel werden gezonden, behoe ven we van mijnheer Zits niet te weten te komen. Maar het is nu eenmaal levende have, waarover het hier gaat en de onvergankelijke eer voor Noord-Holland zal blijven, dat ze de eer van deze -ongelukkige medemenschen sinds 1848 hooger heeft gesteld dan de materialisti sche geldkwestie, die steeds door christenen als Zits met voorliefde naar voren wordit ge schoven. Wat zijn geweeklaag over 85 provinciale op centen -betreft (waarschijnlijk 34 op de grond belasting, 34 op personeel en 17 op de Rijks- inkomstenbelasting), hij -trooste zich, dat er meer zoo zijn en dat de minsten, (die nog niet eens grondeigenaar zijn als hij), er toch nog 51 betalen. Het hangt -echter van de hoofde sommen af, welk bedrag die 85 opcenten ver tegenwoordigen, zoodat dit getal zelf ze-er wei nig zegt Bovendien gold dit voor 1922; zooals he k-end» is de provinciale belasting in Noord-Hol land voor 1923 beduidend lager en zal- mijnheer Zits slechts 50 -opcentjes hebben te betalen, om o. m. een uitstekende krankzinnigenver pleging mee te helpen bekostigen. En ten_ slotte, geachte Redactie, nog een tweetal cijfers, die zullen doen zien, da-t onze provincie niet eens zoo duur uit is, als de heer Zits ons maar steeds wil doen gelooven. Voor 1923 heeft Noord-Holland in totaal (met inbegrip dus der tekorten van 3 eigen ge stichten) voor de krankzinnigenverpleging ge raamd 1.476.826 netto. Doch Zuid-Holland, dat vooral door katholieken van het slag van den heer Zits altijd zoo goedkoop wordt ge- .noemd, omdat dit geen eigen gestichten exploi teert, raamt voor datzelfde jaar ƒ1.186.400. Niet veel minder dus. Als overigens alles ge lijk was, zou de kleine 3 tón verschil best te verantwoorden zijn door de veel betere ver pleging in Noord-Holland. Maar onze provincie is veel duurder uit, om dat zij een veel en veel grooter aantal krankzin nigen verpleegt, ook relatief, dan al de andere provinciën. Zoo is dit aantal b.v. 1 op elke 400 inwoners, tegen 1 op elke 500 in Zuid-Holland. Wie nu nog durft beweren, dat Noord-Hol land voor dezen tak van dienst, die nu eenmaal bij de Wet aan de provinciën is opgelegd', met geld smijt, pleegt bewust misleiding. En dat nog wel na de verkiezingen....! U dankend, geachte redactie, verblijve Hoogachtend» A. W. MICHELS. Uitslagen van de wedstrijden van Zondag 2 Sept. Vriendschappelijk. HelderA.D.W. 42; Helder 2H.R.C. 2 21; O.V.V.-S.V.S. 8-2; J.V.C.—SD.O. 4—1. G o no eg-1 i jkh c idscompeti ti e. Geel WitHit.C. 22. Nederlaagwedstrijden „Texel". Texel 2Batavier 03; Texel 3—Heldier 5 i-a. hem zijn de namen van Bakhuis Roozeboom, van Cohen, van Holleman, van Böseken en tal van -anderen met eere te noemen als -zeer suocesvolle, ook ver in het buitenland be kende beoefenaars van de vooral thans zoo belangrijke en nuttige chemische weten schap. Op het gebied der plantkunde staat onmiddellijk de naam van Hugo die Vries, wiens mutatie-theorie geheel de wetenschap pelijke wereld in beweging gracht, vooraan. Op ditzelfde gebied denken wij aan een Went die te Utrecht zijne wetenschappelijke werkzaamheden uitoefende; aan een Prof. Ritzema Bos, die het eerste het Phytopatho- logisch Instituut beheerde en opgevolgd welijke professor. Op het gebied der micro biologie denken wij aan een Boyerinck, die zich te Delft groote verdiensten verwierf. Op het gebied der geologie dient de naam van mijn-ingenieur Waterschoot van der Gracht te worden genoemd, aan wiens zorgen het te danken is, dait wy in korten tijd een vrij vol ledig inzicht hebben gekregen in den onder- gro-ndschen bouw van geheel Nederland. In iindië was het Verbeek, die groote verdien sten' had, terwijl juist in Indië onze groote wetenschappelijke expeditie wie denkt niet aan den naam van Weber? dienen te worden genoemd. Zijn in Nederland de Poolreizigers zeldzaam of liever zijn zij er niet, dat Nederlanders op het punt van ont dekking van nieuwe landstreken nog niet geheel van activiteit zijn afgesloten, heeft de expeditie naar het Sneeuwgebergte iji Nieuw Guinea wel bewezen. Maar vooral is in deze jaren steeds weer gebleken, dat Nederland over uitnemende in genieurs beschikt. Dat staat wel vast in alle deelen der wereld, waarheen zij geroepen worden, in Zuid-Amerika, waar Kraus ha vens aanlegde. Maar ook in eigen land zijn groote wer ken op verschillend gebied tot stand ge bracht. In deze kwarteeuw kwam de Tech nische Hoogeschool als Universiteit naar vo ren; sedert dien zijn, het viel ook moeilijk Uitslag van Zaterdag. Held-er-S.VJ3.-comb.G,W.-Zeem.-oomb. 50. Helder—A.D.W. 4—2. Daar er een misverstand scheen to heerschen onder de spelers van Helder omtrent 't aanvang s- uur de courant van Zaterdag vermeldde 4.30 en 2.30 waren er op het officieele uur slechts een 6 k 6-tal le elftalspelers aanwezig, en ook het publiek was in geringe mate aanwezig. In derhaast werden daarop door het -bestuur maat regelen genomen om de ontbrekende spelers te doen vervangen. Zoo werden o.a. spelers aange wezen, die roods een wedstrijd gespoeld hadden en werden een paar andoren van huis gehaald. Een en ander was oorzaak dat eerst een paar minuten voor half vier scheidsrechter G-ode da elftallen in het veld kon roopen, terwijl inmid dels het getal toeschouwers wat grooter wafl geworden. Alvorens over den wedstrijd te schrijven willen- we aan het adres der betrokken spelers alleen dit zeggen: dat het oanvangsuur, wat Op de hun toegezonden kaart- voorkomt, het juiste is, terwijl de mededeeling ln de courant voor het publiek -bestemd is. Ais gevo-lg van een en ander -ktwami Heldor lang niet op zijn sterkst uit: Philippo, Visser, v. Kesteren en Zomer -ontbraken» terwijl v. d. Wal door een blessuur verhinderd' was. De op stelling was nu aldus: de Leij; Ouwerkark en Z-eegers; Smit, Wit en Kemna; N. N., J. Bak, Boogaard), Schol en D. Bak. AT.W. heeft den schuin over 'het veld staan- den wind in het voordeel, maar weot hiervan voorloopig niet te profiteeren. Helder valt in deze eerste oogen-blikken hard mee en als N. N. een hoekschop op fraaie wijze neemt, zorgt Boo gaard' met een pracht-kQpbai voor de leiding en is 'het spel nog geen 5 min. oud. Dat geeft mo-edi en hoewel de H.-voorhoede allerminst uuitmunt door mooi samenspel staan zij direct daarop weer voor den Amsterdamechen doelman, dio maar net, op het kantje af, den bal voor den- toestormenden Boogaard weet weg te halen. Dan komen die Am sterdammers aan het woordi; hun voo-rhoede die beter is dan die verdediging blinkt uit in zuiver samenspel en' vooral het 'binnentrio -be staat uit spelers, die eikaars bedoelingen won derwel -begrijpen. Spoedig krijgt De Leij dan- ook werk, doch hij redt mooi. Een voorzet van den rechtsbuiten, waarna |[e -bal schuin over de lat zweeft. De linksbinnen van1 A. laat een goed'ö kans voor den gelijkmaker verloren gaan door ta lang te treuzelen, waarna Ouwerkork corner werkt. A.D.W. werkt hard» doch- Helder's rechts back belet door formidabele verre trappen ten eenenimale succes. Zijn partner demonstreert -geen aanwinst te zijn, ten eerste is hij verre van trapvast, ten tweede dringt hij steeds te ver op. Dan komt Helder weer in het offensief. De handige N. N. gaat er vandoor en geeft op het juiste moment over aan den rechtsbinnen, die hard en laag inschiet, doch de keeper weet te stoppen. Dan- probeert N. N. het zelf, maar nu is het resultaat een hoekschop. Het verdere ver loop tot de rust kenmerkt zich door een gelijk- opgaandem strijd» met dit verschil echter, dat A.D.W. voor doel heslist gevaarlijker is en hun voorhoede het publiek meer te genieten geeft dan die van Helder (wat trouwens ook niet te verwonderen is). Eerst een paar minuten voor den interval krijgen de bezoekers loon naar wer ken. Rust 11. Nauwelijks is hervat of A. weet, na prachtig samenspel, de leiding te nemen na een baad schot (2—1). Direct daarop redt de Leij verdienstelijk op hoekschop. Helder, die haar opstelling gewij zigd heeft, laat het er niet bij zitten, doch werkt hard. D. Bak schiet over. N. N., thans midvoor, jaagt door alles heen, doch zijn schot 'gaat via een hack corner. Boogaard zoekt het doel naast de paal. Een mooie voorzet- van Smit gaat verlo ren door overschieten. Wit presteert niet veel aJs spil en' wordt bijna steed-s gepasseerd. Een- uitval van A. wordt -besloten met een hard schot tegen de lat. Zoo gaat het langen tijd' over en weer. De withem-den leggen veel enthousiasme ln hun spel. Een goed kwartier moet er nog gespeeld worden, terwijl de stand nog steed's 21 voor A. is. Dan eèn opbrengen van H.'s linksbuiten, de midvoor vangt op en zorgt met een kalm schot voor den gelijkmaker. Direct daarop is de bal voor het H.-doel, zonder resultaat echter, Helder speelt -steeds geestdriftiger, hoewel -bij sommige spelers de vermoeidheid een hartig woordje gaat meespreken. De Amsterd-amsche keeper krijgt het zeer druk. Uit een voorzet van Smit .brengt D. B-ak de stand op 3—2. Nauwelijks is afgetrapt of N. N. maakt er 4—2 van. A.D.W. is dan een geslagen elftal en da heeren mopperen geweldig. H. is zeker van de overwinning spant zich niet meer in en daarom zijn d-e laatste minuten voor de bezoekers. We memoreeren nog een schot in het zijnet en een corner en dan is het einde daar brengende een 4—2 zege voor Helder. Bij Helder waren- Ouwerkerk en' N. N. zeer goed op dreef; Wit- was er geheel uit, terwijl Boogaard veel beter werk in de verdediging kan AT) W. beschikt over een geode voorhoede, de verdediging maar matig. De 'heeren moeten niet zoo mopperen, als het niet naar wen-sch gaat. t» In de morgenuren speelde het 2o elftal tegen o 2- ^et einde bracht een- zeer verdiende f—} overwinning voor de withemd-en. Het ge heel gereorganiseerde Racers-elftal viel hard tegen. Aldus onze zegsman. Nu eerstdaags de competitiewedstrijden van den anders te verwachten, de technische weten schappen opnieuw opgebloeid. Mijn- en wa terbouwkunde, werktuigkunde, scheepsbouw- kunde, maar bovenal electrotechniek staan in booge eere. Wat is er op het gebied van ri- vierenverbetering en dijkversterking in de ze kwanteeuw niet verricht, hoe is Nederland er moge hier ook aan herinnerd worden te dien aanzien niet bezocht door rampen als de overstroomingen in Zeeland in- 1906 en die in 1916, bij welke beide de Koningin van sroote persoonlijke deelneming gaf. Hoezeer zijn de havens te Amsterdam en Rotterdam met hare groote toegangswe gen naar zee niet verbeterd en op peil ge houden; hoe is niet de binnenscheepvaart toegenomen tengevolge van de verbeteringen juist in de riviervaart Wat al niet kunst werken zijn er in deze kwarteeuw tot stand gekomen, wat is er niet veel en fraai ge bouwd, hoe kan niet -geheel een ommekeer in de bouwkunst, zoowel in de steden als op het platteland» worden geconstateerd. De naam van Beriage staat hier waarschijnlijk wel bovenaan. Maar dat Nederland' nog iets in zich heeft van de oude energie van zijne voorouders, het blijkt vooral uit de plannen tot drooglegging van de Zuiderzee. Het is zeker eèno voldoening geweest voor Minis ter Lely, dat hij» ten derde male als bewinds man opgetreden, erin mocht slagen de plan nen tot drooglegging, door hem als jong in genieur reeds verdedigd, tot een begin van uitvoering te zien komen. Wel hoort men nog tal van malen stemmen opgaan om in den ben-arden financieelen toestand, waarin Nederland verkeerd, deze werken voorloopig stop te zetten het is niet waarschijnlijk, dart men tot iets anders dan tot eene verlang zaming van het tempo zal komen. Over en kele tientallen jaren zal Nederland onge twijfeld zijne twaalfde, naar het heet niet minst vruchtbare provincie bezitten. (Wordt vervolgd).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 3