HELDERSCHE COURANT Tweede Blad. VAN DINSDAG 4 SEPTEMBER 1923. DUITS CHL AND. Een rede van Stresemann. De aardbeving in Japan. PLAATSELIJK NIEUWS. Strand- en Vliegerwedstrijden. BUITENLAND. ITALIË EN GRIEKENLAND. De bezetting van Korfoe door Italië heeft om den vorm waarin zij haar beslag heeft gekregen, vergelijkingen uitgelokt met het heetgebakerde optreden van Oostenrijk- Hongarije tegen Servië in den zomer van 1914. Men verklaart het plotselinge van Italië's actie uit het temperament van den hoofdman van het fascisme, anderdeels uit diens ver langen om door een geslaagden coup op het gebied van de buitenlandsche staatkunde afleiding te zoeken uit toenemende binnen- landsche moeielijkheden. Toch kan men in de eigengereide gewelddaad tegen Grieken land ook een traditie van de Italiaansche politiek sedert 1911 ontdekken. Toen in dat jaar het Fransche streven naar een protec toraat in Marokko Italië deed wenschen naar ook een plaats in de zon aan het Afri- kaansche strand van de Oude Wereldzee strekte het met even weinig plichtplegingen de hand naar Tripoli en Barka uit, zonder zich te bekommeren om den weerslag dien deze machtspolitiek op den algemeenen toe stand in de Levant en ten slotte van heel Europa zou kunnen hebben. 11 a 1 i a f a r k d a s e, Italië zal zélf handelen, was de leus, toen zoo goed als nu. De Italiaansche expe ditie naar Libye, die eindigde met de neder laag Van het zwakke Turkije, bleek het voorspel van de Balkan-oorlogen en daar door weer van den wereldoorlog. Men is geneigd ook ditmaal de onderstelling te opperen dat Italië belust is op een nieuwe plaats in de zon, die tegelijk een maritieme strategische stelling is tegenover de Adria- tische en de Middellandsche Zee, en het tijdstip daarvoor gunstig achtte nu het land dat op die plaats zat, door meer dan tien jaar van oorlog, mobilisatie en revolutie uitgeput is. Daargelaten welke militaire maatregelen Italië verder mocht willen treffen en hoe het conflict zich verder zou kunnen uitbreiden, is het tijdstip nog om een andere reden hoogst kritiek. Zondag, zoo meldt een Reuter- telegram uit Athene, heeft de Italiaansche gezant daar aan de Grieksche regeering medegedeeld dat Italië weigert, een uit spraak van den Volkenbond in het Itali- aansch-Grieksche conflict te aanvaarden. Italië dat reeds inbreuk heeft gemaakt op art. 10 van het Volkenbondsverdrag (waarbij de leden zich verbinden de territoriale integriteit en de bestaande politieke onaf hankelijkheid van alle leden te eerbiedigen) zou dan meteen heenstappen over art. 12 bepalende dat de leden overeenkomen, een geschil dat tot een breuk kan leiden, te onderwerpen hetzij aan arbitrage hetzij aan het onderzoek van den Uitvoerenden Raad, want aan arbitrage denkt het, voor zoover gebleken is, evenmin. Toont de Volkenbond zich zoo krachteloos, dat hjj de Italiaansche stelling overneemt als zou de militaire bezetting te Korfoe geen oorlogsdaad zijn en! als zou deze bezetting dus ipso facto ook niet te beschouwen zijn als een oorlogsdaad tegenover èlle leden van den Bond, dan verspeelt hij vrijwel al zijn gezag. Bij de tegenwoordige constellatie in Europa is het aan den anderen kant moei lijk denkbaar, dat alje leden zoo maar te vinden zullen zijn voor den grooten stap om Italië te straffen met het afbreken van alle flnancieele, handels- en persoonlijke betrek kingen, laat staan met een gewapende tus- schenkomst, waaraan de leden van den Bond ieder voor zich zouden moeten meedoen. Maar, hoe dan ook, het beroep op den Vol kenbond is door Griekenland gedaan en te Genève dient een uitweg gezocht te worden. Een bericht uit Rome behelst eindelijk nog, dat de Italianen hun „pandneming" voltooid hebben door de bezetting van Paxos en An- tipoxos, twee eilanden, die ten Z.O. van Korfoe liggen. Terwijl aldus egoïsme en machtsbegeerte van landen en volken ramp na ramp ov r de wereld brengen, is Japan getroffen door een natuurramp, welker gevolgen, naar de eerste berichten, die tot ons komen, te oor- deelen, een ontzettenden omvang hebben aangenomen. De aardbeving van Zaterdag middag, die het gebied om de Golf van Tokio teisterde, heeft niet alleen zware on middellijke verwoestingen aangericht, maar bovendien branden doen ontstaan, welke in de Japansche steden uit den aard der zaak een geweldigen omvang aannamen. Duizen den bij duizenden menschen hebben, zeggen de berichten, bij deze opeenvolgende rampen het leven verloren, talloos zijn de gewonden en nog talrijker de slachtoffers, wier huizen vernield zijn en dus nu van onderdak zijn beroofd. De Amerikaansche regeering heeft onmid dellijk aan hare in de Oost-Aziatische wa teren zich bevindende oorlogsschepen last gegeven naar Tokio op te stoomen om hulp te brengen, waar en voor zoover dit moge lijk is. Het is in deze vredelooze wereld althans een troost, dat tegenover zulke geweldige natuurrampen, een oogenblik alle verdeeld heid en tegenstelling blijft rusten. En ieder zich slechts mensch gevoelt met menschelijke deernis en medelijden. Het Itallaansch-Grieksch geschil. Londen, 3 Sept. De „Daily Mail" verneemt uit Rome, dat de Italiaansche troepen en zee macht ook de kleine eilanden Paxos en Meta- paxos (Antipaxos) ongeveer 10 mijlen ten Z.- Oosten van Korfoe bezet hebben. Engeland en het Itallaansch-Grieksch conflict. Londen, 8 Sept Nu de raad van den Vol kenbond het Grieksch-Italiaansche geschil in behandeling heeft genomen, is men in officieele Engelsche kringen van oordeel, dat de "aak „sub judice" is en officieel onthoudt men ach derhalve van commentaren. Het is echter duidelijk, dat de Engelsche po litiek met betrekking tot de crisis in de volgen de woonden kan worden eaamgevat, n.1. den Volkenbond .te vertrouwen en het statuut van dien bond door elk middel hoog te houden. Het statuut wordt hier niet beschouwd als een soort politieke alledaagschheidi, dat naar believen door de onderteekenaara kan worden genegeerd, maar men beschouwt het als een plechtige in stelling, opgericht in het belang van den inter nationalen vrede en de rechtvaardigheid, en zjj kan door de onderteekenaars niet, wanneer zij eerlijk willen blijven, genegeerd worden. De belangen van den internationalen vrede wor den te Londen geacht boven alles te gaan. Voor dé eerste maal heeft een kleine natie een beroep gedaan op den Volkenbond tegen een groote mogendheid en deze gebeurtenis is van het allergrootste belang. Door de omstan digheden geleid heeft de Engelsche conserva tieve regeering duidelijk het vertrouwen van de natie in den Volkenbond! uitgesproken in de huidige crisds en iedere andere partij in het land heeft van ganscher harte haar volkomen goedkeuring uitgesproken, over de gevolgde politiek. Er wordt van alle kanten in Engeland met nadruk op gewezen, dat het verlangen door Engeland te kennen gegeven om het geschil voor den Volkenbond te brengen in geen geval moet. worden opgevat als een handeling door anti-Italiaansche gevoelens ingegeven. Er staat veel meer op het spel, daar de toekomst van den Volkenbond als een macht in de wereld en de kwestie of er oorlog dan wel vrede in Euro pa zal zijn, mee gemoeid zijn. Uit Genève werd gisterenavond' geseind: De optimistische gevoelens omtrent het Grieksch-Italiaansche conflict blijven onver anderd. De Fransche delegatie heeft instructies ontvangen om het Britsche, of liever gezegd het Volkenbondsstandpunt, te ondersteunen. Daarbij moet zij. alle mogelijke concessies doen, teneinde de Italiaansche gevoelens te ontzien. Het wachtwoord in Italiaansche kringen is, dat alles goed' gaat. Niemand twijfelt eraan, dat een vriendschappelijke oplossing van het conflict zal wordOn bereikt. De eenige vraag, welke open blijft is, welke rol de Volkenbond en welke rol de Raad van Ambassadeurs in deze kwestie zullen spelen. De Fransche regeering !s voor een uitspraak van den Gezantenraad. Parijs, 8 Sept. De opvatting van de Fran sche regeering inzake het Itailiaansch—Griek sche conflict schijnt, voorzoover is na te gaan, te zijn, dat de grootsite kans op een vreedzame oplossing ligt in de behandeling door dpn Ge- zantenraad. Deze opinie is niet gegrond op ge brek aan sympathie of wantrouwen betreffende den Volkenbond, maar op 't feit, dat de juris dictie van den Gezanteniraad, naar uit het resu mé van het Grieksche antwoord valt op te maken, door de beide betrokken landen zou worden aanvaard, terwijl Italië ernstig bezwaar heeft tegen behandeling voor den Volkenbond, Daarom wordt hier officieel nadruk gelegd op het intergeaffieerd karakter, dat het conflict heeft, aangezien de vermoorde. Italiaansche officieren deel uitmaakten van een intergeal- lieerde commissie, en betoogd, dat daarom de jurisdictie van den Gezantenraad, die zooals de zaken thans staan, de meeste kans van slagen heeft, ook volkomen geëindigd is. Stresemann beeft Zondag te Stuttgart een rede .gehouden1, waarin hij den binnen- en bui- tenlandschen tóestand besprak, en waarin hij de lijnen aangaf, waarlangs men wellicht met Frankrijk tot een overeenkomst kon ko men. Die rede schijnt zoowel in Frankrijk als in België een goeden indruk te hebben ge maakt. Men is vrij algemeen van meening dat thans een nieuwe stap is gedaan, op den weg tot regeling van de herstelkwestie. Wij willen het hopen! De economische toestand in Dultschland. Uit Berlijn werd gisteren gemeld: Sinds enkele dagen is de dollar niet meer gestegen. Heden is hij zelfs een weinig te- ruggeloopen. Desondanks wordt te Berlijn steeds alles duurder. De prijzen stijgen on afgebroken en 's middags zijn de waren duur der dan 'S morgens. Vanochtend kostte een ei 330.000 mark, vanmiddag 360.000, voor een pond kalfsvleesch moest 31/, k 4 millioen worden betaald, voor leverworst 8.200.000, voor ham tot 6 millioen, meel kostte 650.000 mark, rijst 800.000 mark per pond, aardap pelen 40.000, vet 2,3 millioen, margarine 2 millioen. Peking, 2 Sept. Blijkens te Peking ont vangen bericht uit Tokio zijn twee van de vijf tien wijken, waaruit de stad bestaat, vernield. De brand1 houdt nog aan. In de straten liggen stapels lijken. Het aantal slachtoffers kan nog .niet worden geschat. De vloedgolf, die op de aardbeving volgde, bracht nog meer ontzetting te weeg onder de 'bevolking, die van de kust wegvluchtte en het binnenland introk. Londen, 3 Sept. Volgens hier ontvangen berichten zou het groote arsenaal van Tokio bij de aardbeving in de lucht zijn gevlogen, waardoor eenige duizenden personen 'het leven hebben verlorea In Tokio en Jokohama wordt het aantal dooden op meer dan 100.000 geschat. De stad Asame is verwoest met een vermoe delijk verlies van meer dan 7000 menschen- levens. Mito, aan de zee, is door een vloedgolf geheel met den grond gelijk gemaakt, terwijl ae spoorwegtunnel van Sasako instortte. Uit Tokio zelf verneemt men, dat de stad geheel door de vlammen wordt bedreigd, die het centrum van alle zijden omringen. De schokken duren voort. Brussel, 3 Sept. Het Koninklijk observa torium te Uccle deelt mede, dat het geheele gebied van Japan nog steeds trilt De seismo- grafen van het observatorium te Uccle regis treerden nog drie schokken gedurende den dag van 2 September en wel om 2 u. 59 min. en 9 u. 39 min. 's ochtens en om 10 u. 61 min 's avonds. De eerste van deze schokken was tamelijk heftig, de twee andere waren minder heftig. Het lot der vreemdelingen. Burggraaf Takahas]1 omgekomen. Osaka, 3 Sept. De minister van marine schatte het aantal dooden en gewonden te To kio alleen op 150.000. Een persvertegenwoordiger trof te Hakone een aantal' buitenlandsche vluchtelingen zonder geld of voedsel aan, van wie sommige gewond waren. Zij zeiden, dat ongeveer veertig vreem delingen te Hakone om het leven kwamen. Gemeld wordt, dat burggraaf Takahasji en twintig andere voorname ledten van de Sei Yoekai-partij werden gedood, terwjjl zij Zater dag in conferentie bijeen waren. Het laatste nieuws. Het laatste nieuws is, dat te Tokio 100.000 menschenlevens verloren zouden zijn gegaan en dat 200.000 huizen zijn verwoest. Voorts wordt gemeld, dat er voortdurend erupties plaats hebben van den vulkaan op het eiland Oshima nabij de baai van Tokio. Vroegere berichten oonstateeren, dat na den eersten schok om 1 uur 's middags op Zaterdag de trillingen vrijwel' onafgebroken voortduur den, totdat ten slotte Zondagavond halfzeven de laaitste schok gevoeld werd. Men neemt aan, dat het centrum van de aardbeving Shidzucka was. Het zwaarst getroffen gebied ligt tusschen Tokio en Osaka. Gemeld wordt, dat verschei dene vulkanen in werking zijn. Het slechtste nienws komt uit Tokio, waar de' helft van de stad schijnt te zijn verwoest, voornamelijk door branden. De vernietiging van verscheidene groote gebouwen wordt ge meld, maar het is niet duidelijk of dat door branden dan wel door de aardbeving gebeurd is. Het is merkwaardig, dat men absoluut zonder nieuws is met betrekking tot de schepen^ die voor Yokohama lagen. Zaterdag lagen daar verscheidene groote mailbooten. Geenerfei bericht is hier ontvangen omtrent de buitenlanders en omtrent hun lot heerscht de grootste ongerustheid'. Alle Japansche troe pen, die men ter beschikking heeft, zijn naar het tooneel van de ramp overgebracht om de orde te bewaren en de branden te bestrijden, Te Tokio en Yokohama hebben plunderingen plaats gehad, hetgeen geleid heeft tot de afkon diging van den staat van beleg. Gemeld wordt, dat Tokio levensmiddelen heeft voor vijf dagen. Het probleem der voed selvoorziening is zeer ernstig. Verscheidene marine-schepen zijn op weg naar Yokohama met rijst en andere noodzakelijke levensbehoef ten en buitenlandsche oorlogsschepen aan de Ohineesche kust hebben order ontvangen om met medische en andere artikelen naar Japan te vertrekken. Gemeld wordt, dat een trein op den spoor weg van Tokio naar Sendai in een rivier is ge stort, toen de trein over een brug zou gaan, die door de aardbeving beschadigd was. Alleen dit ongeluk heeft aan 500 menschen het leven gekost. De bekende badplaats te Atami, vermaard om haar heetwaterbronnen, is totaal verwoest en 700 menschenlevens zijn daarbij' verloren gegaan. Osaka, 2 September. De commandant der vlootdivisie ontving een rapport van den vlieg- officier Ishida, die gisterenmiddag eenigen tijd boven Tokio vloog. Het rapport meldt, dat bijna de gansche stad verwoest is en dat bijna alle betonnen en steenen gebouwen zijn ingestort. In Amakoesa en Jokosoeka kon de vlieger geen enkel huis waarnemen. De marinekazerne te Jokosoeka is blijkbaar geheel weggevaagd. Enosjima, een der heilige Japansche eilanden, een druk bezocht vacantieoord, en het Karna- koera-district staan onder water. De vlieger zeide, dat het moeilijk was boven de stad te vliegen, vanwege de hitte en den verstikken- den rook. Er is geen ernstige schade te Nikko, waar de keizer verblijft. Het paleis is geopend voor vluchtelingen. Niets is nog bekend over het lot der buitenlandsche diplomatieke verte genwoordigers, terwijl er ook geen nieuws is over de talrijke buitenlanders, die In Tokio ver blijf houden. Het heet, dat de schade aan de gebouwen in de 'buitenlandsche wijken bijzon der ernstig ia De laatste schatting van het aantal slacht offers in Jokohama alleen gaat de 100.000 te boven. Terwijl de rijkshoofdstad brandde, zette graaf Jamamoto, de nieuwe premier, het werk tot vorming van zijn 'kabinet voort. Verschei dene berichten melden, dat de nieuwe regee ring gisterenavond officieel zou zijn geïnstal leerd. Nagasaki, 2 September. Het is onmogelijk het aantal slachtoffers der aardbeving te schat ten, maar men gelooft, dat het getal slachtoffers te Tokio grooter is dan bij de ramp aldaar in 1856 toen meer dan honderdduizend' personen gedood' werden. Naar wordt gemeld, is een ge- weerfabriek ingestort, waarbij' achtduizend werklieden onder het puin werden bedolven. Te Hakone, een vermaard' vacantieoord in het gebergte, is hot aantal overlevenden gemakke lijker te tellen dan dat der dooden. Vanmiddag één uur werden te Jokohama op nieuw verscheidene schokken gevoeld, terwijl een aantal vulkanen in werking is gekomen. Vakschool voor Meisjes. Aan de Vakschool voor Meisjes alhier zijn benoemd:tot directricemej. J. L. Niemeyer te Alkmaar; tot onder-directeur de heer J. Ph. Klapmeyer, leeraar teekenen, thans tijdelijk belast met de waarneming van directeurtot leerares in de huishoud kunde en waschbehandeling mej. F. Visser te Groningen; tot leerares in koken en voedingsleer mej. A. O. van der Meer te Wieuwerd (Fr). De teekenlessen worden voorloopig gegeven door mej. A, Balk, leer ares teekenen, te Hoorn. De ontsl ag- aanvrage van wethouder de Zwart. In de hedenavond te houden raadsverga dering komt, nadat de raadsleden In handen van den voorzitter de vereischte eeden of beloften zullen hebben afgelegd, als eerste punt van de agenda aan de orde de benoe ming van wethouders. Zooals wij in ons vo rig nummer onder het hoofd „Gemeente raad" vermeldden, heeft de heer de Zwart gemeend zijn ontslag als wethouder en lid van den raad te moeten indienen op grond van het feit, dat hij als lid der partij-afdee- ling bedankte. Wij hebben gemeend onzen lezers de re denen, welke den heer de Zwart tot heen gaan noopten, te moeten uiteenzetten. Uit deni aard der zaak konden wij die het beste van den betrokkene zelf vernemen, en wij hebben ons daarom tot den heer de Zwart gewend, die ons met dei meeste bereidwillig heid te woord' stond. Om te begrijpen welk conflict de aanlei ding was tot het nemen van een zoo ernstig besluit,, zoo zeide de heer de Zwart, moeten wij terug naar de vorige wethoudersverkie- 2±ng van 1919. Zooals men weet werd toen door de S.D.A.P. en de Vrijz.-Democraten een soort compromis aangegaan, waarop men zou kunnen samenwerken, doch toen in den loop van de zittingsperiode bleek, dat van vruchtbare samenwerking tusschen belde partijen geen sprake kon zijn, stond de 8.D. A.P. weldra vrij. In opdracht van de partij-afdeeling der S.D.A.P. zou nogmaals getracht worden met de vrijzinnig-democraten samen te gaan. Daartoe zou een werkprogram worden sa mengesteld, waarmede men hoopte weder een compromis tusschen beide partijen te kunnen bereiken. Door de afdeeling werd van een mogelijk samengaan met de recht- sche partijen of wel met de katholieken niet gesproken, omdat men meende, dat een vruchtbare samenwerking uitteraard het best met het program der vrijzinnigen, dat in vele opzichten dat der 8.DAP. nabijkomt, kon worden verkregen. Het is van belang hierop even de aandacht te vestigen, omdat juist in deze principieele kwestie de diepere oorzaak Van het conflict tusschen den heer de Zwart en zijn partij' te zoeken is. Een bespreking van deze aangelegenheid met de leiders der vrijzinnige party had aan- vankelyk geen resultaat; de vryz.-clem. ston den op het standpunt der evenredige verte genwoordiging en wenschten in'het nieuwe college een man van rechts, een vrijzinnige en een sociaal-democraat. In later gehouden besprekingen is men met de vryz.-dem. tot overeenstemming gekomen. Hoewel de party- afdeeling der S.D.AJP. aanvankelijk geen af wijkende opdracht had gegeven, werd met de vrijz. overeengekomen, dat aan eiken partij genoot der s.d. zou worden voorgesteld een college samen te stellen uit een vertegen woordiger der R.-K, een vryz.-dem. en een soc.-dem. Van den katholiek zou dan even tueel een schriftelijke verklaring worden ge vraagd, dat hy de gemeente mede in demo cratische richting zou besturen. Op deze vergadering was o.a. ook de heer Grunwald aanwezig; deze heer verklaarde, dat hy, indien naar zijne meening het ge meentebelang dit eischte, in voorkomende gevallen Van het vrijz. gemeente-program zou afwyken. Toen nu door de afdleeling der Vryz.-dem. besloten was een Katholiek in het nieuwe college op te nemen, en de afdeeling der SJD.A.P. zich hiermede bleek te vereenigen, was dit voor den heer de Zwart aanleiding uit de party te treden. De heer de Zwart grondt zijn be sluit in hoofdzaak op de overwegingen, z.i. door de geschiedenis der afgeloopen periode bewaarheid, dat schrifteiyke toezeggingen, in casu de verklaring van den katholiek, dat hy in democratischen geest zal handelen, in de praktyk meestal niet veel waarde hebben, gezien de houding der heeren Grunwald en van Breda in de afgeloopen periode. De heer de Zwart meende dan ook, dat men algeheele vrijheid' moest hebben om. slechts partyge- nooten in het college te kiezen en vreemde elementen daaruit te weren. Hoewel zyn standpunt op de partyverga dering der S.D.A.P. aanvankeiyk aanhang vond, bleek by stemming, dat die aanhang zeer gering was, en daar de heer de Zwart een standpunt als door de meerderheid zij ner partygenooten voorgestaan, verderfeiyk acht voor de arbeidersbeweging, heeft hy gemeend te moeten uittreden. Tot zoover de verklaringen van wethouder de Zwart. Met belangstelling zien wy de ont wikkeling van den loop der zaken tegemoet Huldiging van Jhr. H, Rappard. Zaterdagavond werd door de feestcommissie, tezamen met het „Stedelijk Muziekkorps" en „Winnubst", een hulde gebracht aan den direc teur van 's Ryks werf, Jhr. H. Rappard, ter eere van diens benoeming tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. Toen de stoet, omstuwd door duizenden menschen, voor de woning van den heer Rappard, in het Directie-gebouw was aangekomen, sprak de voorzitter der feestcom missie, de heer W. Biersteker, ongeveer het volgende tot den heer Rappard: Indien ik u aanspreek ais hooggeachte of zeer hooggeachte heer Rappard, dan is dit geen zin ledige of vormelijke aanspraak, doch een uiting van de gevoelens, die wy als feestcomité, en ik ben overtuigd te spreken namens onze geheele burgerij van Helder, jegens u hebben. Toen wy vernamen, dat aan u een Koninklijke onder' scheiding is verleend, kwam spontaan by ons de gedachte op om u daarmede te feliciteeren. Onmiddellyk waren de 'beide plaatselijke mu- ziekvereenigingen bereid aan ons verzoek om mee te gaan te voldoen. Wy kunnen u inet de aan u verleende onderscheiding van harte geluk wenschen. Ik weet, dat u op deze huldiging niet gesteld zyt, wy kennen uw bescheidenheid Niettemin hebben wy het toch doorgezet om u te huldigen, omdat het ons een behoefte is uil te spreken hoezeer wij u waardeeren. Wij wem schen u en mevrouw en uw dochter geluk met de ontvangen onderscheiding, 't Is een bewys dat niet alleen de bevolking van onze stad u weet te waardeeren. Als ik zoo menschen van- de werf spreek, dan hoor ik altijd praten van oh zen directeur, onzen myriheer Rappard.. Welnu, wy bren gen hierby onze felicitaties aan onzen direc teur. Wy weten, dat u altijd de belangen van Helder voorstaat, waar dit maar mogelyk is, steeds vinden wy) by u een gewillig oor. 't Is ons daarom een behoefte om o n z e n directeur bij deze gelegenheid onze hulde te brengen Wy spreken daarby de hoop uit, dat wy on zen directeur nog lang mogen behouden. Ik verzoek u allen hierbij tegenwoordig voor o n zen directeur een driewerf hoera aan te heffen. De heer Rappard; zeer onder den Indruk van deze hulde, antwoordde daarop, dat het hem verrestte zoodanig gehuldigd te worden en het hem toch goed doet, hieruit te zien, dat de bur gerij waardeert, dat aan hem deze onderschei ding is verleend. Hjj dankte ook namens zijn vrouw en dochter voor deze uiting van eym pathie. Voorts verzekerde hy, dat hy gaarne ook In de toekomst alles zal doen wat in zijn vermogen is, om mede in het belang van Helder te werden. De heer. De Jonge, voorz. van het Stedelijk Muziekkorps, feliciteerde den heer Rappard namens het Stedelijk Muziekkorps en bedankte daarbij voor zyn bereidwilligheid om altyd de muziek aan fakkels enz. te helpen. Ovatie aan den Burgemeester. Daarna werd een ovatie gebracht aan onzen burgemeester. Het Havenplein was 'bezet door eeni enorme menscheni-massa. De heer Biersteker, het woord richtend to den heer en mevróuw Houwing, veide o. a.: Aan het einde van onze feestweek gevoelden wy behoefte om u, Burgemeester en mevrouw Houwing, dank te zeggen voor uw medewer king. Wij stellen 't op hoogen prijs, dat u als bur gemeester in deze dagen weer hebt getoond zoo geheel en al met de burgerij mee te leven. Met vreugde mogen wy terugzien op het feest, dat thans achter den rug is en waarby wij u, bur gemeester en mevrouw Houwing, byna bij alles tegenwoordig zagen. Namens het comité, en wy zyn overtuigd, namens de geheele burgerij zeggen wij u dank. Wy komen met leege han den tot u, zelfs bloemen kunnen wy u niet meer aanbieden, want onze kas is uitgeput, maar wy kunnen u iets anders aanbieden, n.1. de toege negenheid en de sympathie van onze geheele jurgerij. Wy weten, dat u steeds bereid is in het openbare leven mede te leven en te werken n het belang van onze gemeente, daarvoor zjjm wy dankbaar. Met een driewerf hoera voor den Burgemees ter, uit honderden kelen aangeheven, werden deze woorden besloten. Burgemeester Houwing, zeer gevoelig voor deze attentie, antwoordde hierop: Mede namens m'y-n vrouw dank ik u hartelyk voor uw waar- deerende woorden en de aanwezige burgery voor hare hartelyke instemming. Of ik al 'deze hulde nu wel verdien, is voor maj nog een vraag. Het is voor mul echter geen vraag daaromtrent is myn geweten gerust dat, zoolang ik hier burgemeester ben geweest, het steeds myn ernstig streven was met onze bur gery in al haar geledingen mede te leven; dat by al myn doen en laten in de eerste plaats het belang van onze gemeente op den voorgrond stond Hartelyk zeg Ik u en uw Comité dank voor de uitnemende wyze, waarop onze jubileumfees ten zyn geleid en de burgery voor de waardige wijze, waarop zy daarby uiting heeft gegeven van hare gevoelens. Met een „leve de gemeente Helder en de burgerij" besloot de burgemeester dit sympa thieke antwoord De heer Biersteker nam deze gelegenheid waar, om namens de feestcommissie aan de verschillende muziekkorpsen zyn dank te be tuigen voor de in deze dagen ondervonden me dewerking. Ik heb, zoo zeide hy, nog een taak te vervullen, die ik niet zoozeer als een plicht, doch veeleer als een behoefte gevoel. De muziek, die ons in deze dagen zoo onschatbare hulp heeft verleend, zeggen wy daarvoor dank. Wat zou ons feest geweest zyn, indien wy de hulp van de muziek niet hadden gehad. *t Is dan ook uit den grond van myn hart als ik u allen dank zeg. Allereerst aan de Marinekapel, die als be roepsmusici ons zoozeer hebben verrukt Myn heer Ter Hall, als directeur wilt u dien dank wel overbrengen aan het koor. Maar ook onze dilettanten hebben veel schoons doen hooren, daarvoor allen onzen dank. Allereerst het Stedelyk Muziekkorps, het puikje der dilettantenkorpsen, maar niet min der aan „Winnubst", het vaandel kan getuigen de gevreesde mededinger op concoursen en eindeiyk ook aan de Oranje Harmoniekapel, de jongste telg, doch die ook al aardig begint te piepen. Aan allen onzen dank! Wij zyn trotsch, dat wy hier in onze stad zulke uitmuntende muziek korpsen bezitten. Ik verzoek alle/ aanwezigen een driewerf hoera aan te heffen voor onze muziek. Natuuriyk liet het publiek zich daarvoor gaarne vinden. Door al deze gebeurtenissen was het tameiyk laat geworden, eer alles ge ëindigd was. De feesten waren hiermede afge loopen; onze Indruk is, dat rij In elk opricht uitstekend geslaagd zyn en ondanks de tegen werking nu en dan van het weer, uitstekend van stapel liepen. Een aangename herinnering herinnering blijft ervan over. Na afloop van alle feestelijkheden, na de serenade aan den heer Van Rappard en aan den Burgemeester, heeft de voorzitter van het Comité, de heer Biersteker, den Inspecteur van Politie verzocht namens het Comité wel d'anx te willen overbrengen aan den Commissaris van Politie en aan alle andere politienmannen voor de medewerking en steun, die men gedu rende en voor de feesten by de voorbereiding en uitvoering van de zyde der H. Hermandad heeft ondervonden De Inspecteur nam deze dankbetuiging gaar ne in ontvangst en beloofde die te zullen over brengen, Wy sluiten ons gaarne by den heer Bier steker aan, Ons kleine politie-corps heeft zich deze dagen uitstekend van zyn moeiiyke taak gekweten, zoodat alles zonder eenige stoornis van stapel is geloopen. En daarby is, ondanks d'e vermoedende diensten van den vroegen mor gen tot laat in. den nacht, de gang van zaken geen oogenblik verstoord. En dit is zeker veel waard'! Zooals reeds was aangekondigd, waren de strand- en vliegerwedstrijden, die in het offi cieele programma voor Vrydagmiddag waren vastgesteld, tengevolge der weersgesteldheid uitgesteld tot Donderdag 6 dezer. Om dezelfde reden was de gecombineerde uitvoering van de plaatselijke gymnastiek- en sportvereenigingen geschrapt. Niet voor goed evenwel, zooals uit het ver volg van dit bericht zal blijken, want gisteren avond vergaderden in „Bellevue" verschillende leiders van medewerkende vereenigingen ter bespreking en nadere regeling van een en ander, teneinde alsnog tot volledige uitvoering van het vastgestelde officieele programma te komen. Uit de advertentie in dit nummer bUjkt, dat de stramdwedStrijden thans doorgaan en te 11 uur aanvangen. Mocht ook ditmaal' het weer ongunstig zyn wat natuuriyk niet gehoopt wordt, dioch waarmee nochtans rekening dient te worden gehouden dan zal tydig aan ons bureau het niet doorgaan worden hekend ge maakt. Voor dezen wedstrijd zyn door de firma Govers, Weststraat, niet minder dan 5 auto peds als prijzen uitgeloofd, die dus, boven de in den feestgids vermelde prijzen, extra be schikbaar worden gesteld. Na afloop van deze wedstrijden te 1 uur worden te 8 uur voetbalwedstrijden gehou den aan den Botweg. Wy zeggen wedstrijden, omdat aan een voetbalmatch nog een komische wedstrijd voorafgaat, waaraan verrassingen zyn verbonden. Helaas zyn wy niet, gerechtigd omtrent den aard' dezer verrassing in iets te publiceeren. Wel kimmen wy hieroi rent het volgende mededeelen: te 2.15 marchceren resp. van de Werfpoort en den gruisweg de beide kampende elftallen af. Beide worden vergezeld door muziekcorpsen; de routes zyn als volgt: Werfpoort, V raat, Keizerstraat, Spoor straat, KonlmgSu ait, Polderweg, Bolweg en Kruisweg, Kanaaiweg, Westplein, Kerkgracht, Van Galenstraat, Krugersfcraat, Polderweg, Bolweg. Op het terrein Bolweg vangt te 8 uur de komische wedstrijd aan, welke pnder leiding staat van den edelachtbareni heer Burgemeester

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5