Een kranige redding. De Daros Rijkers heeft zich kranig Programma: Sluiting Post- en Telegraafkantoor. Rectificatie. kwjer. L- begt SK&t m. huw? top ts staan en de feesten. IDe autotocht na«to^tetevredenheid moge wegdragen cc den wicke- tbii öa886l^rntj«ws»»pi<i'ain-^. !a da wande ling bekend als'het Jotoldje. welke Jn ambts gewaad, niet ambtsketen et?., den trap sa g6veni. Daarna vangt de eigenlijke wedstrijd te 8.30 uur aan (einde 4.30 u.); waarvoor door de Marine-Sportvereeniging „Zeemacht" voor het winnende elftal een medaille beschikbaar wordt gesteld. Om den wedstrijd niet noodeloos te rekken zal bij eventueel gelijk spel het lot be slissen. WtM Na afloop van deze wedstrijden zullen oefe ningen in toestelturnen, alsmede worsteldemon straties plaats hebben. De eerste door plaatse lijke tunwereeniigingen, de laatste door do heeren Van de Vijver en; Jorissen en Stam en Wolf. Voor deze middag-uitvoeringen is de entréo vastgesteld op 80 cent voor volwassenen en 10 cent voor kinderen. De prijsuitreiking heeft 's avonds 7.30 u. in „Musis Sacrum" plaats. Te 8.30 u. vangt de Gecombineerde Uitvoe ring aan van de plaatselijke gymnastiekveree- nigingen, waaromtrent wij naar het officieele programma verwijzen. Het Comité verzoekt don inwoners op dezen dag, die dus geen extra-feestdag is, maar een voudig een aanvulling van het niet geheel afge werkte feestprogramma, nogmaals te willen vlaggen. Ook de verlichting der Kanaalboorden met Bengaalöch vuur eto. zal dien avond plaats hebben. RlngrtJdoftl. Men verzoekt ons mede te doelen, dat bij de 'gehouden ringrijderij nog een 4e prijs werd toegekend aan J. Nelis (auto) met 69 punten en aan F. Bosch (motor) met 62 punten. Alle prijzen zullen worden uitgereikt Donderdagavond ajs. te ï1/uur in „Musis Saerum'3. Belanghebbenden bij den handel op Duitechland maken wij opmerkzaam op de In dit nummer voorkomende advertentie van de Kamer van Koophandel te Alkmaar. gehouden! In ons nummer van Zaterdag j.1. plaatsten we in het kort een verslag van de eerste redding met de „Dorus Rijkers", Over het zeer zware en moeilijke werk van deze redding en het noodweer, waarmee de red ders te kampen hadden, repten we slecht' ter loops, omdat er ons nog weinig van bekend was. We wendden ons daarom volledigheidshalve tot den dienstdoenden schipper van dezen tocht, D. Pompert, die in gezelschap van een lid van de bemanning, W. Mulder, ons het vol gende, onopgesmukt vertelde. Donderdagmorgen om ongeveer 11.45 werd er van het havenkantoor kennis gegeven, dat er ten Z.W. van Eijerland een schip gestrand was, dat noodseinen gaf. De reddingboot „Brandaris" van Terschelling was er reeds heen geweest, doch deze moest wegens een def ect aan de schroef ouverrichter- zake terugkeeren. Het volk om de „Dorus Rijkers" te beman nen werd bij elkaar getrommeld. Dit ging echter niet zoo gemakkelijk als men wel wilde, en monteur Eelman had ial heel wat keeren zijn verzoek tot verschillende „blauwe zeeridders" gericht, toen hij eindelijk zijn vijf mannetjes bij elkaar had. Dirk Pompert bood' zich vrijwillig aan bij' den Lood'scommlissaris om mede te gaan. De andere moedigen waren want moed behoorde er toe met dit noodweer W. de Boer, D. Bot, W. Mulder, S. Oostendorp en R. Eelman, de laatste behoort tot de vaste bemanning van de „Dorus Rijkers".' De anderen gingen vrijwillig mee. R. Eelman stond bij het vertrek aan het roer. Doch even buiten de haven riep hij in de ka- juitsopeniing om Pompert en verzocht hem het roer in handen handen te nemen. Pompert nam het verzoek aan en heeft de boot door storm en branding Vrijdagmorgen weer in veilige haven gebracht. Er stond buiten een geweldig ruwe zee en sterken tegenstroom. 40 Minuten had de boot, die full speed stoomde, noodig van de haven tot dén Windwijzer. Toen we, vertelden Pompert en Mulder ver der, den lichtopstand van het Kaper Molengat en den toren op elkaar zagen, stoomden we het Kaper Molengat uit. Even voorbij1 de buitenste zwarte ton kwam er een geweldige zee opzetten. Pompert riep zijn mannen toe: „hou je vast, want daar komt een meneer met wit voor"; hiermee werd bedoeld een zware golf die wit schuimend aan kwam donderen. De boot werd als een veer opgenomen en van Noord naar Zuid geslingerd. Eerst vermoedden we, dat het kompas onklaar geworden was, door deze enor me koersverandering, doch gelukkig bleek dit vermoeden onjuist. Golf op golf rolde nu over boord en de boot kwam slechts met moeite vooruit De zee was een kokende en schui mende massa, waarop de „Dorus Rijkers" als een notedop been en weer geslingerd werd. Met zware buien nam de storm toe. De lucht was grauw en de regen stroomde uit den he mel. Lucht en water waren als t ware samen gevloeid' en met moeite konden we voor ons uitzien. Om ongeveer 4.15 meenden we op de plaats van bestemming, dwars voor het eiland', te zijn wi na ongeveer 'twintig minuten, met wind mee, naar wal toegestoomd te zijn, bemerkte schip per Pompert heel flauw den lichttoren van Eijerland. De anderen zagen hem pas 10 minu ten later uit den regen opdoemen. Nog een kwartier worstelden we met de golven voor we het gestrandde schip bemerkten. Het weer werd steeds slechter en geweldig hooge zeeën ont trokken het schip steeds aan ons oog. We zagen nu, dat het schip het internatio nale noodsein N. O. (wonsohen het schip te ver laten)' op had. Voor we de branding van de gronden over gingen, hebben we eerst bijgedraaid en beraad^ slaagd of het mogelijk was door de branding heen te.gaan. Het meerendeel' der bemanning was er tégen, omdat zij vreesden, dat het water te ondiep zou zijn en de reddingboot op de gronden te pletter zou slaan. Pompert wilde echter doorzetten vertelde Mulder verder en zei, dat deze proef voor de „Dorus Rijkers" beslissend zou zijn of zij ge schikt was of niet voor reddingen. Liever wilde hij de boot opgeven, dan terugkeeren, en wan neer de boot de branding niet kon weerstaan, nu, dan moesten ze maar een nieuwe aan schaffen» Zóó redeneerde één van onze zeehelden, toen hij in levensgevaar midden in de bruisende en schuimende golvenmassa zat. Het ging er nu dus om „erop of eronder". De branding was ontzettend en eenmaal was met mest en sT in de golven: verdwenen. I<ater vertelden de geredde schipbreukelingen van do „Koeffa", die de moedige pogingen van de reddingsboot met spanning volgden, dat zij dachten, dat .boot en redders voor hun oog in de diepte verdwenen waren. De „Dorus Rijkers" doorstond echter de ge weldige golfslag en richtte zich weer. We draai den daarna bij eni trachtten het schip aan bak boordzjjde langs den achterkant te bereiken. Dit was echter onmogélijk, zoolang het Italiaan sche stoomschip zijn machine liet werken, waar door de groote, zware vin met razenden vaari ronddraaide, en ons aan stukken zou slaan, alt we er tegenaan kwamen» Schipper Pompert schreeuwde daarna in het Engelsch aan den kapitein, dat hij zijn machine moest stop zetten. Na eenige malen zoo hare mogelijk geroepen te hebben dat eerst dooi den storm en het g brul der golven over donderd werd verstond men bet aan boord van het stoomschip en stopte de machine. Hierna draaiden we bij en lieten een tros van de boot op de onze overgooien, omdat het ons zelf onmogelijk was tegen den storm in een lijn over te krijgen. Aan de bemanning werd nu toegeroepen, dat zij over kondion komen. Eenige lijmen werden overgegooid! en een stormteer neergelaten. Bij -twee en drie te gelijk kwamen ze nu in de reddingboot. Onop houdelijk brak de tros en moest de „Dorus Rijkers" weer bijdraaien, waardoor hij verschei dene malen tegen het schip opstootte. Soms ïingen er dan twee of drie uitgeputte schip breukelingen aan een enkele lijn, tusscben lucht en golven» Na ruim een uux waren alle 34 schipbreu kelingen en een klein, ruigharig hondje over gebracht en in de kajuit neergezet» - Het terugkeeren maar Nieuwediep buitenom was onmogelijk, waarna besloten werd het Ejjerlandsche gat in te gaan, daar dit de veilig ste weg was» Toen we om den, hoek van De Cocksdorp kwamen, lag de reddingsboot van De Cocksdorp, bemand met 11 koppen, in de jtoggesloot» We praaiden de bobt en vroegen- een man netje om ons déor het Kerken (gevaarlijk, on diep vaarwater) heen te brengen. Dit werd ons geweigerd, waarom we besloten er zelf door heen. te komen. We liepen echter al spoedig vast aan den grond en lieten den motor ach teruitslaan om weer los te komen» Door het terugslaan echter kwam er zamd' in de koelpomp, waarna de motor gloeiend heet werd'. Het was ons mu onmogelijk om verder te gaan, voordat de motor uit elkaar gehaald en schoongemaakt was. Eelman en Oostendorp hebben hem toen onder handen genomen en weer bruikbaar ge maakt. We besloten echter voor anker te gaan en den volgenden dag af te wachten. De nacht verliep rustig. We hadden echter in het geheel geen eten aan boord, zoodat we in ruim 26 uur niets gehad- hebben. Vrijdagmorgen lichten we onze ankers en stevenden op Nieuwediep aan. Vooraf zetten we de menschen van de „Koeffa" te De Cocks dorp af. Zonder verdere moeilijkheden verliep de tocht en kwamen we om 1 uur te Nieuwe diep aan. Aldus luidde het verhaal van de twee „zee telden", zooals ze het ons eenvoudigweg, zon der overdrijving, vertelden. En wij, die eens een tocht met de „Dorus Rijkers" hebben mee gemaakt, ijsden soms, van de' gevaren, die deze zes dappere menschen hebben doorgemaakt op de kleine reddingsboot te midden van vlie gend stormweer. Kapitein Kuiper van de „Drenthe", die reeds menigen tocht met stormweer heeft meege maakt, verzekerde ons, dat er nog nooit een redding had plaats gehad, waarbij het weer zoo ruw was. Fancy-falr. Op 8, 9 en lö September zal in dé lokalen van de R.K. Volksbond aan de Molengracht, een famcy-fair worden erehouden, ten behoeve van het bk-Agnes-(meisjes)Patronaat. Concert van de Arbeiderszangvereenlglng „Kunst aan het Volk". Behoudens toestemming van de autoritei ten, zal de Arbeiders-Zangvereeniging .Kunst aan het Volk" (directeur de heer O. W. Rusting) Woensdag 5 Sept. a^., des avonds van 89 uur, een concert geven in de -gemeentelijke muziektent in het Plant soen. Eena O. de Nobel 2. Ontwaking Ca.ro 3. Natuur Leewens 4. a» De Volksstam Galatz b. De Daad Galatz 5. Eenheid de Nobel 6. De Nieuwe Lerat' Olmaii 7. De Roodern roeipen d'e Nobel 8. Strijdmarsob Hegeraat De Directeur van het Post- en Telegraafkan- oor Helder maakt bekend, dat op 5 September e.k. zoowel het hoofdpost- en telegraafkantoor als het bijkantoor Nieuwediep (Ankerpark) usscheni 9 uur v.m. en 1 uur n.m. gesloten zullen zijn voor alle diensten', behalve den ooalem telefoondienst, die als op andere dagen zal worden uitgevoerd'. Uitbetaling van Ouder- doms- en Invaliditeitsrente geschiedt dien dag van 1 uur5 uur n.m. Op 6 September zal het hoofdkantoor zijn opengesteld van 7.39—10 u. v.m.; 1—3 u. n.m, en 6—7.30 n.m., het bijkantoor van 810 v.m. en' 13 u. n.m. Uitbetaling van Ouderdom»- en Invaliditeitsrente vindt dien dag plaats van 8.3010 u. v.m. en 13 u. n.m. De 2de brief postbestelling wordt niet uitgevoerd» Een onder plaatselijk nieuws in ons num mer van Zaterdag 1 September (tweede blad, pag. 2, 8e kolom bovenaan) voorkomend be richtje omtrent het inkomen van een1 gift van 22.— bij den burgemeester, voor het nationaal Huldeblijk, was afkomstig uit Wie- ringen en is abusief onder Heldiersch nieuws afgedrukt. In ons verslag van Donderdag j.L betref fende het ooncert gegeven door het Ned. Herv. Kerkkoor op Woensdag 29 Augustus was abusievelijk vermeld als solo-zanger de heer Baikker; de naani van genoemden zan ger was echter IJtsma. Door een misverstand is onder het hoofd „Gemeenteraad" in bns vorig nummer nog maals opgenomen de voordracht inzake een tapverbod tijdens de jubileumfeesten. Dit verbod is reeds in den vorigen raad aange nomen en gold slechts voor d.e dagen van DE JUBILEUMFEESTEN. De laatste dag. De laatste dag van de jubileumfeesten stom bijna geheel in het toeken van de sport. Hi begon met goedngeslaagde zwemwedstrijden, welke gehouden werden in het gemeentelijk zwembad in de Buitenhaven eni was verder ge wijd aan athletiek en voetbal. Van al deze fees telijkheden vindt de lezer elders in dit blad het verslag (Sport-rubriek). Naar Julianadorp. Op het Westplein verzamelden zich Zater dagmorgen een voor onze gemeente groo aantal auto's die de ouden van dagen naar Julianadorp zouden brengen. De kleine ka pel van het Stad. Muziekkorps verleende hier weer welwillende medewerking. Toen de stoet 'geformeerd was werd gereden langis Kanaalweg, Molenbrug, Ooststeeg, Spoorstr., Koningstr., Prins Hendriklaan, Keizerstraat en Zuidstraat naar de Binnen haven, waar ter hoogte van de Gemeente lijke Bad- en- Zweminrichting gestopt werd, De stoet had in de gemeente veel bekijks en de oudjes schenen zich al spoedig in de voor hun toch ongewone omgeving -thuis te gevoelen» In de eerste auto hadden plaats genomen de Burgemeester, voorzitter en secretaris van het Feestcomité en de Inspecteur van Politie. In de tweede auto zaten de Schout-bij nacht, D. Fock en eenige comité-leden. Daar na volgden op een aantal auto's met offi cieele personen en ouden van dagen twee auto-bussen met de leden van het Stedelijk Muziekkorps, die ook onder den rit een lus tig stukje ten beste gaven. Hierbij sloten aan een drietal auto-bussen met oudjes en voorts nog een aantal particuliere auto's, totaal -ongeveer 25 vehikels. In den stoet re den bovendien twee politie-mannen mede, die bjj de stopplaatsen voor de orde zorgden. De regeling was ook bij deze gelegenheid weer puik. De auto's en auto-bussen waren door par ticulieren en ondernemers gratis ter beschik king van het comité gesteld, een zeer te waardeereni daad. Liet het weer zich aanvankelijk niet zoo gunstig aanzien en waren'de wegen dan ook zeer modderig, later klaarde het weer op en toen men aan de Binnenhaven stopte om even nog de zwemwedstrijden gade te slaan, was er nog geen reden tot klagen. Nadat de inmiddels ingestegen muziek een stukje had gespeeld, werd weer ingestegen en de reis voortgezet Achter den stoet hadden zich intusschen een aantal wielrijders aangesloten, wier aan tal allengs vermeeMerde. Zij hebben' flink aan moeten trappen, want om tijdverlies te voorkomen werd er harder gereden dan aan vankelijk in de bedoeling lag. Op het vliegkamp. Om ongeveer 11 uur werd het vliegkamp de Kooij bereikt, waar een gedeelte der auto's met de oudjes het terrein op reed en een gedeelte op den weg uitsteeg. Toen de bezoekers zich met de muziek aan de korte zijde van het vliegterrein voor de hangars had opgesteld, namen de demon straties op een teeken van den Commandant van „de Kooij", den luit. tor zee le klasse de Ridder, een aanvang. De vjjf Fokker-machines stonden bij onze komst reeds gereed. Het waren de D 23 met luit. ter zee 2 kL Tetenburg (commandant van het escadrille), de D 39 met off.-vlieger 2e kL Ekerlbout, de D 22 met korp.-konstabel Veenstra, de D 30 met kwartiermeester te Pas en de D 34 met korpL-konstabel Schuk- king. Een vliegtuig werd nog in reserve ge houden. Voor de oudjes en voor verschillende andere bezoekers trouwens ook was het een nog nooit gezien schouwspel, toen de vijf machines werden aangeslagen, de moto ren ronken en de vliegtuigen na 't wegtrek ken' van de blokken bijna 'gelijktijdig zich in beweging zetten en na enkele sprongetjes over het terrein, de lucht ingingen. Na ver schillende wendingen, begonnen de demon straties, die met groote belangstelling ge volgd werden. Looping the loop, glijvlucht, laag-vliegen en andere manoeuvres werden keurig uitgevoerd. De bezoekers waren dan ook zeer voldaan. Vermelden we nog, dat na het opstijgen der machines de volksliederen werden aan gehoord. Na de demonstraties namen! de machines het escadrille-verband in om naar de stad te vliegen, waarop opnieuw boven de Biniien- haven (bij dé zwemwedstrijden) gedemon streerd zou worden. De stoet stelde zich weer op en reed nn langs de Kooy, Spoorbrug en Blauwe Keeten naar het eindoeL Op Julianadorp hadden zich reeds een vrij groot aantal be langstellenden verzameld, die door de poli tie welke met een aantal manschappen uit de stad was versterkt op een afstand werden gehouden. De stoet sloeg bij het Café van Slikker, linksaf, reed langs de Proeftuinen en de Kerk voorbij het café van Vader op het dorpsplein, waar men zich verzamelde in die groote achterzaal. Het uitstappen der oudjes vorderde gerui men tijd. Sommigen, die niet goed meer loo- pen kinden werden, geholpen door Comité- leden, 'politie-mannen of omstanders binnen gedragen. Daar namen de oudjes plaats aan twee lange tafels, de vrouwen aan de eene, de mannen aan de andere thfeL Aan een korte daartegenover zaten de Burgemeester die ook bij deze gelegenheid de ambtsketen droeg de Schout-bij-Nacht, het Feest comité en de commissie van Ontvangst, wel- s:e zich te Julianadorp onder leiding van den heer Kossen had gevormd. Op het too- meel zat de muziek, die zich nu en dan liet hooren. Nadat koffie en gebak was gepresenteerd, nam de voorzitter, de heer Biersteker het woord om allen welkom te heeten en nog eens de bedoeling van dezen tocht'uiteen te zetten. Hij hoopte, dat de ouden van dagen aan het einde van den levensavond met ge noegen zouden kunnen terugdenken aan hun bezoek aan het plattelandsgedeelte onzer ge meente, waar velen hunner voor dien nog nooit z;jn geweest. Daarop begaf men zich naar buiten, ten einde de eigenlijke onthuilingspi echtigheid bil te wpfwe- Door de politie was een gedeelte ven het dorpsplein afgezet, zoodat alles een vlet ver loop had. (Zoo tusschen twee haakjes meenen wij even te moeten opmerken, dat bij deze ge legenheid gebleken is, dat het te Juliana dorp nog ontbreekt aan een behoorlijke oo strating van het dorpsplein, dat een ware modderpoel was en steeds na een beetje re gen is. Moge dat ook eens veranderen!) In het open gedeelte in het midden van het plantsoen op het dorpsplein stelde men zich op. De boom, die in een mand gereed stond, zou worden geplant binnon het hek aan de zijde van de kerk. Tegenover deze plek stonden de autoriteiten, comité-leden en ouden van dagen; daarachter de muziek. Nadat de boom door één der ooxnité-leden in het daarvoor gegraven gat was geplaatst, nam de heer Biersteker voorzitter van het comité het woord. Spreker zeide: Er zijn bizondere redenen, die ons comité, noopten heden alhier te zijn om een boom te planten te Julianadorp. Ten eerste is juist de herinnering aan de jeugdige telg van het Oranjehuis, prinses Juliana, waarnaar dit dorp is genoemd, een reden om bij de herdenking van het 25-jarig Regeeringsjubileum van onze Koningin dit deel van onze gemeente Helder niet te vergeten. Ten tweede meenden wij onze ouden van dagen, waaronder er zeker zijn die nog nim mer alhier zijn geweest, in de gelegenheid te moeten stellen een wijle te Julianadorp te vertoeven. En ten derde willen wij de banden die onze plattelandsbewoners aan onze stad Hel der binden gaarne versterkt zien, opdat er tusschen stad en platteland, wier belangen in vele opzichten toch één zijn, meerdere samenwerking moge zijn, meerder begrijpen dat wij, stadsmenschen, de plattelandsbewo ners noodig hebben en omgekeerd. Ieder onzer, zoo stads- en plattelandsbewoner is doordrongen van het besef, dat de her denking van het 25-jarig Regeeringsjubileum onzer Koningin voor allen van groote betee- kenis is. Als wij toch een terugblik slaan op de periode van 1898 tot heden, dan zul len wij met dankbaarheid gewagen, dat ons volk de vaak moeilijke tijden onder de regee ring van onze Koningin Wilhelmina is door gekomen, zonder dat ons volksbestaan is aangerand. Er zijn stonden geweest dat ook ons de rampen van oorlog en hongersnood bedreigden, doch dank zij het wijs beleid van onze Koningin en haar raadslieden is Nederland vrij gebleven van de oorlogs ellende en wappert nog altijd onze nationale driekleur vrij en frank. Wij zijn dankbaar, dat hier ons oog bloeiende andouwen en weelderige akkers aanschouwt, m stee van, als bjj onze naburen, verwoeste steden en dorpen, vernietigde landsteken, waar de verschrikking van den oorlog heeft gewoed. Wij zijn dankbaar gestemd, omdat onder de regeering van onze Koningin de vrede in ons land niet verstoord is, dat bij ons geen duizenden bij duizenden oorlogsinvali den rondzwalken zooals in de ons omrin gende landen. 'tMogé dan waar zijn, dat ook wij de ge volgen van den wereldoorlog in handel en industrie ondervinden, doch de boventoon is de erkenning van vrede en vrijheid. Zeker, de tijden zijn voor velen moeilijk en zwaar, daarom ook bepalen wij ons bij onze feestviering tot waardige herdenking, zonder te vervallen in uitbundig gejoel of luidruchtig feestbetoon, Wij meenden ook bij deze gelegenheid hier te Julianadorp een blijvende herinne ring aan dit schoone feit in de geschiede nis van ons Vorstenhuis en van ons Vader land te moeten oprichten. Wat men ook moge zeggen en ten spijt van hetgeen anderen denken en zeggen, blijven wij van meening, dat de eenheid van ons Oranjehuis en van ons Nederlandsch volk, slechts bevorderlijk kan zijn voor het behoud van ons vaderland, voor zijn zelfstan digheid en welvaart. 'tls daarom, dat- wij met blijdschap en dankbaarheid hierheen zijn gekomen om een boom te planten, die naar wij hopen welig zal opgroeien, opdat straks velen onder zijn lommerrijk dak een wijle mogen rusten van de vaak vermoeiende dagtaak en daarbij zich mogen herinneren het heuglijk feit van dezen stond, het 25 jarig Regeerings jubile um onzer koningin. Mijnheer de Burgemeester, U hebt zich als vertegenwoordiger van het Burgelijk ge zag in onze gemeente, bereid verklaard dezen boom te planten. Ik heb de eer U uit te noodigen en hiertoe thans wel te willen over gaan. De Burgemeester, het woord' nemend, om den gedenkboom nafnens het Gemeente bestuur te aanvaarden, verklaarde, dat hij het een gelukkige gedachte had gevonden, zoowel het planten van dezen herinnerings- bpom, als de tocht met de ouden van dagen. Hij vond het zeer aangenaam weer eens als Burgemeester te Julianadorp te zijn en hier door het contact met de plattelandsbevolking der gemeente te verstevigen» De meerderheid van ons volk is eens van zin en wenscht tot in lengte van dagen ver bonden te blijven met het Huis van Oranje. Spr. eindigde met het aanheffen van- een driewerf hoera voor de koningin, dat door de aanwezigen werd overgenomen en waar na de muziek het Wilhelmus speelde. Daarop overhandigde de voorzitter den Burgemeester een schop, teneinde do plan ting te verrichten. Toen kwam de heer Kossen, voorzitter der V.V.V. -te Julianadom. aan 't woord» Spre ker herinnerde er aan, hoe het feestcomité van de Ju-lianadorpers een kleine medewer king had verzocht, welke men gaarne had verleend. Het Feestcomité hadi veel gegeven en wei nig gevraagd en spreker meende dan ook den welgemeenden dank van Julianadorp te moeten betuigen in den vorm van een toe- passelijken gedenksteen, aan den voet van den boom te plaatsen» Nadat de steen, waarop staat gebeiteld: Regeeringsjubileum, Julianadorp—Helder September 1923, was geplaatst, dankte de heer Biersteker den heer Kossen voor diens woorden. Hij zeide, dat het hem aangenaam was samen te werken en vertrouwde den boom aan de zorg van Julianadorp toe. Koe gras is één der meest welvarende doelen der gemeente en spr. hoopte, dat de eenheid Julianadorp-Helder in de toekomst nog zou worden versterkt. Met een driewerf hoera op deze eenheid werd deze speech besloten. Nadat de aanwezigen den boom hadden bezichtigd, terwijl de muziek een vroolijke marsch speelde, werd met het wederopstel- Dit vorderde weer geruimen tijd en zoo waa het al wel half twee toen de terugtocht langa de Donkere Duinen werd aanvaard. Bi} „Duinoord" werd opnieuw gerust. Do hoer en mevrouw Klop, eigenaars van het bekende theehuis, hadden de buitengewoon vriendelijke atten tie gehad de oudjes en het comité geheel be langeloos op koffie en gebak te onthalen. Ik had op een honderd map gerekend, ver klaarde de heer Klop ons, doch het zijn er nu zeker wel 250 geworden. En die allemaal te bedienen, dat vordert wat. Nu, dat be merkten we. Ei- waren geen handen genoeg om allen te voorzien. De dames-loden van het Comité hielpen ijverig moe om te be dienen. De muziek had intusschen een plaatsje ge» vonden in de gelagkamer en speelde daar op nieuw. En de stemming zat er in hoorl De oudjes hieven, onder leiding van Oome Piet zelf, het Wilhelmus en het Wien Neêr- landsch Bloed aan. 't Gnig best, zoodat wij de opmerking moesten maken, dat de ouden beter de volksliederen kennen en durven zingen dan de jongste generatie, die in dit opzicht dus heel wat achter is. Toen de zaken hun beslag hadden gekre gen, bedankte de heer Biersteker namens al len den heer en mevrouw Klop, alsmede de muziek en de automobilisten voor hun be- langeloozo medewerking, waardoor dit alles heeft kunnen slagen. En daarna werd zeer voldaan ingestapt en de stoet tegen kwart voor drie het was heel wat later geworden dan men gedacht had opgesteld. Maar ja, daar stond plots één der achterbanden van des heeren Nij- pels auto leeg, wat weer oponthoud veroor zaakte. Er waren echter zooveel vakmenschen bij de hand, dat het omleggen van een ande ren band maar een kwartiertje vorderdo. Toen ging het langs Strooweg, Midden weg, Sluisdijkstraat, Breewaterstraat en Sn-oorstraat naar het Stationsplein, waar de stoet ontbonden werd omstreeks half vier. De Zwemwedstrijden. Reeds heel vroeg de wedstrijden1 be gonnen om 9 uur begaven zich belang stellenden naar de Buiten- en Binnenhaven, waar aan het vlot van de Gemeentelijke Zweminridhtinig de zwemwedstrijden zouden plaats hebben. De Kleine Kapel van het Stedelijk Muziekkorps zorgde voor de goede stemming, want het was tamelijk frisch en een 'groot programma moest worden afge werkt. Toen om ongeveer half elf de auto-stoet, bestemd voor Julianadorp, even aan de Bin nenhaven stopte, was de zaak reeds in vol len gang. Een groot aantal zwemsters en zwemmers stonden in hun zwempakje te bib beren tot groot vermaak van dg ouden van dagen en andere toeschouwers. Het duurde geruimen tijd alvorens men het programma 'geheel had geëindigd. Over de resultaten vindt men in de Sportrubriek meer. Prijsuitreiking étalage-wedstrijd. Te 6 uur Zaterdagmiddag had in „Musis Sacrum" de prijsuitreiking plaats voor den étalage-wedstrijd. Daartoe hadden zich de prijs- wirmers en verscheidene andere belangstellen^ dames en heeren in het gezellig zaaltje van heeren Polak verzameld, waar op het po dium de jury, bestaande uit de dames Grun- waldPoppers, De BoerJongkees, en de hee ren Puinbroek, Kooter en Klapmeijer, met met eenige léden der feestcommissie bereids hadden plaats genomen. De heer Biersteker, voorzitter van het dage- lijksch comité, heette de aanwezigen welkom, en wees op het uitstekend van stapel loopen van de feesten. Het is natuurlijk ondoenlijk, zoo zeide spr'., alles te releveeren wat gepas seerd is; hedenmiddag is een prachttocht ge maakt door de gemeente met tal van ouden naar Julianadorp, en dat is vooral hierom zoo goed geslaagd, omdat het contact tusschen dit deel der gemeente met de stad wordt versterkt, en velen met een stadsgedeelte, dat zij wellicht nog niet kenden, hebben kennis gemaakt» Om gekeerd, hebben de plattelanders gezien, dat in Helder van alles te krijgen is, te kust- en te keur, en dat men er heusch -niet voor naar an dere plaatsen behoeft te gaan. De étalage-wedstrijd is schitterend geweest; de winkeliers hebben het bewijs geleverd, dat zij smaakvol weten te étaleeren in overeen stemming met de behoeften van hun bedrijf, en zonder -noodelooze drukte.. Deze wedstrijd is zeker niet een van de minst geslaagde deelen van het programma des feestelijkheden en heeft op waardige wijze haar opgeluisterd. De jury, die te oordeelen had, had een moeilijke taak; zij heeft die taak „naar eer en geweten" vervuld, nevengedachten hebben daarbij niet voorgezeten. Spr. dankt haar daarvoor, hü is bUj, dat deze dames en heeren zich voor dit moeilijke werk beschikbaar hebben gesteld, en vraagt van de vergadering een bewijs van in stemming door applaus, waaraan de aanwezigen gaarne voldoen. De hêer Puinbroek wordt door Spr. uitge- noodlgd d'e prijzen aan de winnaars te overhan digen. Spr. wenscht hen met hun onderschei ding geluk, ook de ntet-bekroonden, al klinkt dat misschien wat vreemd. Hij hoopt, dat het dezen keer niet gaan zal als bij een vorige ge legenheid, toen een niet-bekroonde boos was geworden en gezegd had, dat hij nooit imeer meedeed aan zoo iets. Integendeel, latende niet-bekroonden uit dezen wedstrijd loeren. Daar wij de namen der prijswinners reeds in ons nummer van Zaterdag hebben vermeld, kunnen wij volstaan met de vermelding? dat de heer Puinbroek achtereenvolgens de medailles aan hen uitreikte. Een kleine aanvulling dient nochtans te worden gegeven, le Prijs groep 1 firma I. Grunwald kreeg tevens den extra-prijs van de Held. Courant; le prijs groep 2 firma PGovers verwierf tevens een extra-prijs van de gemeente; een extra 2e prijs werd toege kend' aan de firma R. van Os, groep 4; le prijs groep 5 firma Pelser kreeg tevens een extra prjjs van de firma Begeer; ie prijs groep 7 firma J. van Willigen verwierf een extra prijs van de gemeente; le prijs groep 9 D. Pot kreeg eveneens een extra prijs van de gemeente. Na de uitreiking sprak de heer Biersteker nog een .slotwoord tot de aanwezigen, waarin hjj mededeelde, dat de deelname aan den pu- bliekprijs geringer was dan men aanvankelijk had verwacht. Te verwonderen is het niet, daar niet minder dan 70 winkels medededen en men die natuurlijk alle moest bezichtigen en keuren. En het minder fraaie weer der laatste dagen verhinderde dat voor velen. Daarom heeft de jury dit nog aangehouden en zal alsdan worden overwogen wat zal worden gedaan. Met den wensch, dat- het verloop dezer winkelweek aller

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6