T Tweede Blad. VAN DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1923. Gemeenteraad van Helder, op IMnsdag 4 Sept 1923, 's avonds B uur. Wethouders. Benoeming van Wethoudera Hierbij te behandelen een voorstel van het lid van den Raad J. J. Schoeffelenberger no pens de jaarwedde en pensioneering der wethouders, met afwijzend advies van Bur gemeester en Wethouders. a. voor Water- em ïtichtbedrijven; (thans zijn leden 4e hoeren E. J- Bok, J. Borkert, W. 0. van Bredla en D. H. Grun wald.) b. voor de Publieke Werken; (thans zijn leden de heeren E. J. Bok, Bot, 0. Heijblok en J. J. Schoeffeieubexger.) 0. voor de Gemeente-Reiniging en Plant soenen; (thans zön leden de heeren E. F. van Loo, W. Poll, J. van der Veer en B. Zondervan). d. voor het onderwijs; (thans zijn leden de heeren Et. P. Baak, 0. Heijblok en J. H. Staalman en mevrouw G. H. A..van der Hulst—Heeroma). e. voor het Grondbedrijf; (thans zijn leden de heeren R. N. van Os, W. H. TietrooiJ, J. van der Veer en B. Zon dervan.) f. voor het Georganiseerd1 Overleg: Opgemerkt wordt, dat de Voorzitters, na de verdeeling der functies, zullen worden aangewezen dóór Burgemeester en Wet houders. Benoeming. Voorstel tot benoeming van een leeraar in de Gymnastiek aan school no.15 (U. li. U.- school) en aan de Zeevaartschool. Benoeming van een lid der Oommissie tot Wering van Schoolverzuim, ter vervulling van de vacature A. Dekker. De aanbeveling luidt: 1. J. H. Wijker, 2. Mevr. K. JaringLenderink. Commissie tot nazien der gemeente-reke- ning. Ingekomen Stokken. e. Goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten op het besluit van den Raad dd. 17 Juli 1023, tot het doen van betaling uit don post „Onvoorziene Uitgaven''. h. Beschikking van Gedeputeerde Staten ter zake van het bezwaarschrift van J. H. de Bos tegen zijn aanslag in de plaatselijke di rectie belasting naar het inkomen, dienst 1820/1021; c. Alsvoren terzake van het bezwaarschrift van A. J. van Vught, dienst 1020; di Proces-verbaal van opneming der kas en boeken van den Gemeente-Ontvanger; e. Ontvangstbericht van Gedeputeerde Staten van de verordening op den verkoop van sterken drank gedurende 80 en 31 Augustus en 1 September 1023. De stukken a tot en met e worden voor kennisgeving «aangenomen. 'f. Schrijven van D. O. A. de Zwart, hou dende mededeeling dat hij, met intrekking van zijn vroeger bericht van aanneming der benoeming tot'lid van den Raad, die benoe ming niet zal aanvaarden. g. Goedkeuringsbesluit van Gedeputeerde Staten op de eerste suppletoire begrooting van inkomsten en uitgaven, dienst 1923. h. Verzoek van O. Adriaanse om,ontslag als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand met ingang van heden. (Voorgesteld wordt dit ontslag eervol en met dankbetuiging voor de bewezen dien sten te verleenen.) Vergoeding handworkrmderwljs. Voorstel tot het toekennen van beloonin gen aan onderwijzeressen voor het geven van handwerkanderwüs buiten den gewonen schooltijd. Goedkeuring huurprijzen. Voorstel tot goedkeuring van huurprijzen •van wöningen der Woningstichting. Pensioen. Voorstel om te verklaren, dat J. B. Mul ders is werkzaam geweest als leeraar aan de toenmalige burgeravondschool in den zin der Pensioenwet 1022. Verkeerswezen. Voorstel tot Mfet maken van eea weg naar Huisduinen en tot aankoop van een strookje grond. Arbeidstijd, Voorstel om afwijzend te beschikken op het adres van de afdeeling Helder van het Nationaal Verbond van Gemeente-Ambtena ren om den werktijd van de Incasseerders te bepalen op ten hoogste 6V, uur per dag en 85V, uur per week. •Naasting. Voorstel tot naasting van de eigendom men der Venoeniging „Licht en Lucht". Rondvraag. DE RAMP IN JAPAN. Omtrent den juisten omvang van de ramp kouten de berichten nog spaarzaam binnen. Het is daarom nog niet mogelijk een volle dig denkbeeld te krijgen van deize aardbe ving, die zonder twijfel de grootste en erg ste aardbeving in de historie is. Het Ja- panscbe blad „Mainisdhi" zegt, dat Japan voor den duur van een heel geslacht achter uit is geworpen. 'Het is geen groote mo gendheid meer, doch een mogendheid van den vierden rang. Het heeft geen finan cieel© reserves, daar de grootste maatschap, pijen en' de grootste banken geruïneerd zijn. Ook andere bladen uiten zich in dezen geest. En 'al zijn deze beschouwingen wel licht Overdreven, aco staat toch vast, dat dit land door deze ramp economisch en gees telijk geweldig is achteruit gezet. Het zal dus wel igeruimen tijd duren, voor dat men een geordend en; eenigszins be trouwbaar beeld kan ontwerpen van den- omvang der ramp. Voorloopig moeten wij volstaan met een reeks op zich zelf staande losse berichten. Om te beginnen zij opgemerkt, dat burg graaf Takahaaji, wiens omkomen in de ramp gemeld wordt, de leider Was van de mach tige Seijoe-kei-partij. En tegelijk met hem sohijnen ongeveer twintig van de invloed rijkste leden dier partij, in een politieke con ferentie bijeen, gedood te zijn. Nauurljjk moet een dergelijke uitroeiing op groote schaal* van de knapste koppen eener groote politieke partij van aanmerkelijken invloed zijn op de ontwikkeling van de binnenland- scbe politiek in Japan. Osaka, 4 Sept. Het ministerie van Marine raaimt officieel het aantal slachtoffers te Tokio de grootste stad van Japan met ruim 2 miUioon- zielen en omgeving op 150,000. Graaf Yamamoto, de nieuwe pre mier, werd aan den schouder gewond fcij het instorten van het gebouw van de marine- club, toen hij- daarin bezig was met de vor ming van zijn kabinet. Een der prinsessen van het keizerlijk huis is gedood hij het instorten van haar villa te Odawara. Twee andere prinsessen zijn gé- dood te Kamakoera. Het Britsche gezantschap te Tokio is tot den grond toe afgebrand. Dè ambassadeur vertoeft in Engeland en de zaakgelastigde Palaireti, dié buiten Tokio woont, is onge deerd. Alle gashouders te Tokio zijn ontploft, waarbij vele Slachtoffers vielen. Toen een gevangenis door het vuur bedreigd werd, werden 1600 gevangenen los gelaten, waar onder de leider der communisten. Tokio is nog geïsoleerd, ofschoon de trei nen de stations nabij de hoofdstad bereiken. Nu en dan hebben nog aardschokken plaats en een der schokken verwoestte gisteren de stad Yawangchi, waarbij 6000 huizen wer den vernield. Er is maar één telegraaflijn tusschen Tokio en Osaka in gebruik, maar vliegtuigen onderhouden thans èen geregel de verbinding. De 18e en 114e divisie van het ltger zijn op marsch naar Tokio. Yokohama (een stad .met ruim 400,000 in woners) heeft meer geleden dan eenige an dere stad. Maandagmorgen was de geheele stad in de asoh gelegd en de lijken liggen opgehoopt in de straten. Verscheidene oor logsschepen op de marine-basis Yokosoefca zijn in de lucht gevlogen. Te Tokio rijn 31/> ntillioen schepel rijst in de pakhuizen ver brand, evenals .50,000 .pikol ruwe zijde. De schade te Tokio wordt geraamd op 5 milliard yen. De opbouw zal twee jaar vorderen. Bij de instorting van een zomerhotel zijn 40 50 vreemdelingen omgekomen. Een veertigtal vluchtelingen uit Yokohama heb ben de stad Shdizuokana na vele moeilijk heden bereikt en bevinden zich in veilig heid. Yokohama geheel verwoest j Nagasaki, 4 Sept Volgens dén kapitein van het stoomschip „Shimio Maroe", hier uit Yokohama aangekomen, is de geheele Btad een puinhoop; niet één heel gebouw is zichtbaar. De brand te Tokio verminderde Zondagmiddag vijf uur, toen zoo goed als niets brandbaars in de stad was overgeble ven. Ook het gebouw der öbineesche lega tie is verwoest. Alle gevangenon, waaronder ook de onlangs gevangen genomen socia listen, werden vrijgelaten toen de gevange nis vlam vatte. In Tokio zijn 350.000 huizen verwoest Nagasaki, 4 Sept Een officieel bericht meldt, dat in .Tokio 350.000 huizen verwoest zijn. ♦Peking, 4 Sept. Volgens mededeelingen van passagiers van het stoomschip „Korea Maroe" zijn slechts 40,000 imenschen te Yokohama overgebleven. De rest is •ge dood of gevlucht Sap Praneisoo, 4 Sept. Een) draadloos be richt meldt, dat meer dan zevenhonderd' pa tiënten van het universiteitsziekenhuis ver- den gedood. Oseka, 4 Sept. De regeering néémt krach- van een ooggetuige van de verschrikkuigep te Tokio stierven verscheidene vluchtelin gen tengevolge van de hitte, door den brand veroorzaakt. Er deden zich verscheidene ge vallen van krankzinnigheid voor; de. krank zinnigen sprongen in de rivier, waarin on telbare lichamen ronddrijven: Verscheidene bruggen stortten onder het gewicht der vluchtenden in. De parken zijn overvol. l5é menschen verkeerden in een paniekstem ming en liepen ouden, zieken en kinderen onder den voet. Maatregelen der Japansche regeering. Oseka, 4 Stpt. De regeering neemt krach tige maatregelen voor de oplossing der drie groote problemen^ welke zijn voortgekomen uit de grootste ramp, welke in de Japansche geschiedenis is bekend. Het eerste probleem is dat der voorziening van voedsel» onderdak en kleeding aan meer dan twee millioen menschen te Tokio en meer dan een mil lioen in de andere steden en districten. Er werden tot dat doel requisities ingesteld. Het tweede probleem is dat van de handha ving van de rust en orde te Tokio en andere stéden, vanwaar reeds plunderingen, ge weldplegingen en wanordelijkheden worden gemeld. Voor dat doel werd de staat van heleg afgekondigd en andere militaire maat regelen genomen. Het derde probleem is de wederopbouw van de nationale hoofdstad en andere steden, alsmede die van spoorwe gen, telegraaf en telefoon, waarbij minstens een milliard pond sterling is betrokken. Een eiland verdwenen:' Londen, 4 Sept. Volgens hier ontvangen berichten zouden twee Japansche ministers het leven,,hebben verloren bij de aardbeving. Het is nog steeds voor schepen onmogelijk om de haven van Yokohama te bereiken, daar nog telkens groudverzettingen plaats hebben. Het eiland Izoe vöér de haven van Yokohama is geheel verdwenen: Omtrent de te Tokio en Yokohama ver blijf houdende Nederlanders was gisteren aan het Departement van buitenlandsche za ken nog niets ibekend. Zoodra berichten wor den ontvangen, zullen zij worden bekend ge maakt. Hier te lande is reeds ©en commissie uit vooraanstaande mannen1 uit den handel ge? vonmd, met het doel gelden voor de. slacht offers in te zamelen. Parijs, 6 September. De politie van Tokio schat het totaal aantal dood en op 500.000 waarvan 200.000 in de hoofdstad alleen. Uit Osaka wordt gemeld dat er nog ver dere schokken zijn geweest, die de stad Kar wancoesjl hebben vernield. Ook zijn er nieuwe vloedgolven geweest Het gerucht gaat, dat de eilandén O-sjima en1 Bonin zijn verdwenen. Londen 5 Sept. Gisteravond werd' voor de eerste maal na de aardbeving rechtstreeks nieuws -uit Tokio ontvangen. Het is evenwel nog niet mogelijk zich een juist beeld te vor men van den omvang van de aardbeving, den typhoon en die vloedgolven, die het innd hebben geteisterd. Naar Aneta 5 dezer uit Batavia seinde, is van het katoor te Kobe van de JavaChina Japan-lijn door het kantoor te Batavia be richt ontvagen, dat de „Tjileboet" en „Tjisar lak" veilig zijn. Telegram aan die Nedi. Handel Mpfl. De Nederl. Hand. M.pij deelt mee, dat zij van haar agent te Kobe bericht heeft ont vangen, dat Tokio deels verwoest is on Yokohama geheet, Te Kobe en Osaka zijn geen slachtoffers. Parijs, 6 Sept. Volgens een telgram, diat wü uit Tokio ontvingen, zijn de keizer en keizerin gezond en wel. Prins Hirohito ver toeft nog te Tokio; ook hij is gezond en weL Drie leden der keizerlijke familie, die zich in de omstreken van Tokio bevonden, zijn dood. De omvang van de ramp. Osake, 5 Sept. Te oordeelen naar alle be schikbare berichten trof de aardbeving de volgende prefecturen: Tokio, Kanagawa, Shidzuck, Sjiba, Yamanashi, Saitama, Ibarh- ki, Nagana, Goema, Toosjigi, in totaal 20.000 vierkante mijl met een bevolking van 15 mil lioen zielen, omvattend de groote steden, als mede de voornaamste buitenlandsche toeris tenplaatsen, zooals Kamakoera, Hakane en Kikko. Eilandengroep verdwenen. Volgens een bericht uit Peking, zoo wordt radiografisch gemeld, zou de gansche Bonin- archipel bij Japan, bestaande uit 20 eilan den, volkomen in het water zijn verdwenen. Londen, 5 Sept. De laatste raming van het aantal slachtoffers in Japan, zooals dat draad loos wordt geseind1 door den admiraal' der Azia tische vloot van de Ver. Staten, is 240.000 doo den en 450.000 gewonden te Tokio en Yoko hama. Nieuws blijft binnenkomen betreffende het .lot van de Britsche kolonie. De buitenland sche kölonies te Yokohamawerden veel ern stiger getroffen dan die te Tokio. Te Yokohaihawerden vrijwel alle gebouwen vernield in dé eerste drie minuten van de aard beving. Het aantal dooden tot Zondagmorgen bedroeg tusschen 30.000 en 40.000. De vreem- delingenwijk en de Ohineesobe wijk liggen ge heel in puin. Te Yokohama zijn ongeveer 600 vreemdelingen gedood, waaronder de han,J - Aanwezig alle leden (i vacature). De Voorzitter wenscljt in deze eerste zit ting van den nieuwen raad de leden niet hun her benoeming geluk, en heet de nieuwe leden, die hier thans voor het eerste aanwezig zijn, welkom. Spr. hoopt op dezelfde welwillende medewerking, die hij steeds van den ouden raad mocht ondervinden, en geelt de verzekering, wat hem betreft, zooveel mo gelijk naar een goede samenwerking te zullen stre ven. Allereerst wordt nu overgegaan tot de beëedi- ging der raadsleden. Alle leden leggen achtereen volgens in handen van den Voorzitter de vereischte eeden of beloften af, hetgeen geruime tijd vordert. Nadat vervolgens de notulen der vergaderingen van 17 Juli en 14 Augustus zijn vastgesteld, komt aan de onde: De heer Schoeffelenberger kan zich niet vereenigen met het afwijzend prae-advies. Spr. vindt een dergelijk antwoord eenigszins gering- schattend. Er is in de gemeentewet geen enkel ar tikel, dat ham zou verbiedien over zijn voorstel thans het woord te voeren. Spn. beroept zich op art. 25 van het reglement van orde, en vraagt het woord over deze aangelegenheid. Mocht de voorzitter dat wfigeren, dan zal spr. een beroep doen op den Raad. De Voorzitter merkt op, dat de heer Schoef felenberger het advies van B. en W. blijkbaar ver keerd heeft gelezen. Het afwijzend prae-advies is geenszins bedoeld als een affront. De kwestie is evenwel, dat mans aan de orde is de benoeming der wethouders De nieuwe taad is feitelijk nog niet compleet, zoolang de samenstelling van het college niet bekend is. Een discussie over de salarissen, vóór de benoeming heeft plaatsgehad, vinden wij onjuist; de beste wijze van behandeling is die bij de begrooting, maar tenslotte is de heer Schoeffe lenberger vrij de kwestie thans rèeds aan de orde te stellen. In elk geval evenwel dient hedenavond de benoeming der wethouders te geschieden. De heer S c h o effelenberger wil er op wijzen, zulks om misverstand en verkeerd be grip bij het publiek ten opzichte van spr. bedoe lingen te voorkomen dat in den gemeenteraad van Zaandam deze zelfde kwestie behandeld is. Spr. zou gaarne zien, dat de straks te benoemen func tionarissen den moed zullen hebben zelf hun sala ris te bepalen. De Voorzitter wilde gaarne de discussies verder vermijden. De heer Bok zou evenwel gaarne algemeene beschouwingen over deze zaak willen houden. De Voorzitter staat aanvankelijk afwijzend tegenover dit verzoek, maar na eenige discussie vereenigt de Raad er zich mede, dat aan den heer Bok het woord verleend wordt. De heer Bok heeft een schrijven ontvangen, waarin medegedeeld werd, dat eenige leden bijeen' gekomen waren óm de keuze der wethouders te bepalen. Hoewel spr. op de personen dezer heerpn niets tegen heeft, moet hij tegen de combinatie pro testeeren. Wat thans is geschied, gaat alle perken te buiten. Andere fracties dan de vrijzinnige en sociaaldemocratische zijn niet gehoord en spr. kan dus geen enkele verantwoordelijkheid voor deze be noeming dragen. De heer Schoeffelenberger vraagt nu ook het woord, doch na eenige discussie tusschen den Voorzitter en hem ziet hij er v*fc af. Gekozen-worden de volgende heer en; Vavature Adriaanse: de heer A. G. A. Verste gen met 17 stemmen (3 blanco). Vacature Verstegen: de heer D. H. Grunwald, met 15 st. (1 op den heer van Breda, 4 blanco). Vacature de Zwart: de heer W. C. van Breda, met 17 st.,(3 blanco). De heer Schoeffelenbcrser: 'n College voor een jaarl Alle heeren verklaren hunne benoeming te aan' vaarden en worden door den Voorzitter vervol' gens gelukgcwenscht. Alsnu komen aan. de orde verschillende benoe mingen van de leden der commlssiën van bijstand. Benoemd worden de heeren Borkert met 19 stem' lm en, Bdk met 19, van Loo met 18 en van Dam met 19. Benoemd worden de heeren Eylders met 16 st., Heyblok met 18, van Os met 17 en Schoeffelenber ger met 20. Benoemd worden de heeren van der Veer met 18 st., Maters met 18, Bot met 16 en Bogaard met 17- Benoemd worden mevr. van der Hulst met19 st. en de heeren Heyblok met 18, Boon met 17 en Smits met 17. Benoemd worden de heeren van Os met 19 st., Zonder van m« 20, van der Veer met 18 en Maters met 18. Benoemd worden de heeren Zonder van met 19 st., Smits met 16 en Geurts met 18. Benoemd wordt no. I der voordracht (P. Brink man, Haarlem). Benoetmd wordt mevrouw Jaring—Lenderuik met 17 stemmen. Door de benoeming tot wethouders van de heeren Grunwald en van Breda is het lidimaatsohap voor deze commissie voor genoemde heenen vervallen, zoodat in de vacatures moet worden voorzien. Benoemd werden: de heeren van Os met 14 en Boon met 11 stemmen. Aan de orde iijn hierna: De V 00 r z i t te r, zich refereerend aan het geen door hem in de vergadering van 14 Novem ber 1922 is gezegd, meent, dat het niemand be vreemden zal zoo spr. thans uiting geeft aan een gevoel van spijt, dat een zoo bekwaam en ijverig man als de heer de Zwart heeft gemeend te moe ten heengaan. Het schrijven wordt overigens voor kennisgeving aangenomen. Dit geschiedt ook met: Tenslotte is daar nog: Door applaus vereenigt zich de Raad met dit voorstel. De heer ir. Van Dam vraagt of deze beloonin gen ook voor elk vak worden toegekend aan on derwijzeressen van het bizonder onderwijs. De Voorzitter: Bij gelijke vakken wel, an ders niet. Aangenomen. Aangenomen. Als boven. De beer V a n O s verzoekt dit voorstel voorloo- pig te willen terugnemen. De jonge raadsleden heb ben hiervan nog geen kennis Icum.u nemen. De heer Bogaard daarenteget dringt aan op behandeling. Spr. zou het op prijs stellen indien de Raad dit voorn aannam. De werkloosheid is op het oogeniblik g- >ot en veler oogen zien begeerig uit naar dit e* je werkverschaffing. Spr. wijst er voorts op, dat de op de begrooting uitgetrokken post dient voor steunregeling, en vraagt of deze nu niet moet worden stopgezet als een zoo groot bedrag er wordt uitgenomen? De heer Schoeffelenberger voert drie re denen aan voor de noodzakelijkheid der behande ling van deze voordracht: 10. werkverruiming; 20. de gevaarlijke toestand van den Huisduinerweg, die dringend voorziening eischt; 30. de in het prae- advies omschreven redenen. De weg liep vast op de damhekken van den heer Verfaille, imet wien men trachtte toenadering te krjjgen, Dit lukte even wel niet, maar een beteren verkeersweg moet er komen. Verzuimd is in de bijlage melding te ma ken van het door spr. in de commissie uitgebracht advies, dat ook van het kerkhof af een weg moet komen. Spr. hoopt, dat de nieuwe raadsleden het belang van dit werk zullen inzien, en thans aan de totstandkoming zullen willen medewerken. De heer Van der Veer is het»eens met den heer van Os ter zake van verdaging van dit punt. In de stukken is de zaak niet voldoende omschre ven, wij weten niet recht waarvoor de gelden be stemd zijn. Men heeft toch ook rekening te houden met de terreinen, die reeds in het bezit der ge meente zijn, en de kosten daarvoor komen er toch ook op? En handelen wij niet onvoorzichtig als wij deze voordracht aldus aannemen? De zuidkant van de begraafplaats wordt dan geheel ingesloten; naar deze zijde kan zij niet worden uitgebreid. Een kortere weg wordt niet gemaakt. Is er niet een betere weg, vraagt spr. Deze is toch niet zoo noo- dig, en wellicht kunnen wij het geld beter besteden. Spr. heeft vroeger al eens gevraagd waarom de menschen hier niet In het bezit kunnen komen van eigen graven. Toen is hem geantwoord, dat het kerkhof daarvoor te klein was. Welnu, men kan nu voldoende ruimte vinden. Bovendien vreest spr., dat de thans geprojecteerde weg een zandwoestijn zal worden na korten tijd, omdat hij onvoldoende gemaakt wordt. Ook de nieuwe weg onder de dui nen heeft al veel geleden door het drukke auto verkeer en zoo zal het met dezen weg ook gaan. Resumeerend, vraagt spr. aanhouding der voor dracht. De heer Smits voelt veel voor de door den heer Bogaard aangevoerde argumenten betreffende werk verschaffing, niet echter voor de argumentatie des heeren Schoeffelenberger. Na de verschillende te genstrijdige meeningen te hebben aangehoord, vraagt spr. eveneens uitstel «teneinde het den nieu wen raadsleden mogelijk te maken de zaak te on derzoeken. Maar alleen zou spn dit wenschen, indien daardoor een eventueele werkverschaffing riiet wordt onderbroken. De heer V erstegen merkt op, dat deze zaak niet van ondeskundige zijde is opgezet. De voor dracht is het gevolg van een ontstane behoefte van het publiek óm een doorgang van Huisduinen naar den Strooweg te krijgen. Binnenkort zal een aan vang worden gemaakt met een weg van de Tuintjes naar de huizen van het Zeebad, en in aansluiting daarmede is deze weg geprojecteerd. Wat de ar gumentatie bêtreft van den heer van der Veer be treffende onvoldoende ondergrond, enz., men mag toch vertrouwen hebben in onzen gemeente-bouw meester, die zeer zeker daarmede rekening zal heb ben gehouden. De gemeente is al lang zoekende naar een weg, maar de onderhandelingen stuitten af op den hoogen eisch der Landbouw-maatschappij. Nu komt er bij, dat elke week groote sommen worden uitgetrokken voor werkeloozensteun, ert het Colle ge meende daarom meer in het belang der gemeente te handelen door dezen steun tevens aan praktisch werk dienstbaar te maken. Want -in ieder geval geeft dit werk gedurende een tiental weken 35 a 40 menschen werk. De heer van der Veer zegt, dat de begraafplaats nu niet naar het zuiden kan worden uitgebreid. Dit moge waar zijn, maar in de ruimte voor begraaf plaats is thans voor vele jaren voorzien. Zelf noemt de 'heer van der Veer al een periode van vijftig jaren. Welnu, als wü bet bedrag van dit werk ver- deelen over 50 jaren, heeft het jaarlijks geen bë- teekenis op de begrooting. Spr. geeft dan ook in overweging de voordracht aan te nemen. Er zijn hier thans vele werkeloozen, en de gemeente doet wat zij kan en wat haar door den Minister wordt voorgeschreven om in den nood te voorzien. Wij hebben zelfs al arbeidskrachten naar het buiten land afgevoerd; op het oogenblik werken er 9 man nen uit Helder in Brussel en binnekort gaan er we der 25 naar Luik. De bedoeling is bü dit werk hoofden van gezinnen tewerk te stellen. Het maken van den weg is niet alleen een arbeiders- maar ook een gemeente-belang. Wat de heer Smits vraagt of door uitstel de zaak der werkverschaffing wordt onderbroken: zoo erg is het niet, ook voor dit werk is nog gedeelte lijk vergunning noodig. Maar het is zaak zoo spoe dig mogelijk te beginnen. De heer Van der Veer merkt op, dat, als er voor arbeidsloon f 10.000.wordt uitgekeerd zoo als de héér Verstegen zeide, er voor materiaal slechts f 4- f 5000.overblijft. Dat is voor dezen weg te weinig; hij zal dan niet erg stevig wor den, want het is een hêele'lengte. Ook is het moei lijk het materiaal er op te brengen, hetgeen de on kosten al weder verhoogt. Spr. is van oordeel, dat de zaak onvoldoende in de bijlage is omschreven en dringt aan op meerdere inlióhtingen dienaan gaande. De heer Bot bepleit den spoedigen aanleg. Door Puiblieke Werken is de zaak grondig onderzocht en zijn alle finesses besproken, terwijl gunstig advies is uitgebracht. Vooral het motief der werkeloosheid geldt thans. Hecht de heer van der Veer dan geen waarde aan het advies van den directeur van P. W., vraagt spr.? Spr. vraagt tenslotte bij de werkver- deeling rekening te willen houden met hoofden van gezinnen. De heer Schoeffelenberger meent, dat de heer van der Veer weinig verstand heeft van we genaanleg. De weg, zooals die thans geprojecteerd is, wordt goed, tneii kan dat veilig aan den gem. bouwmeester overlaten. Dat het kerkhof aan dien kant niet kan worden .uitgebreid is geen bezwaar; over 50 jaar wie dan leeft, dan zorgt. Al die argu menten van den heer van der Veer zijn niets w~ard, en de weg is noodzakelijk. Den heer V a n O s doet het leed, dat de heer Schoeffelenberger zegt, dat de beweringen van den heer van der Veer onzin zijn. De heer Schoeffelen berger vertelt ons precies hoe de weg gemaakt wordt met al de onderlagen, enz., maar in de bij lage staat dit geheel anders, en zooals het daar, staat, is het geheel onvoldoende. Spr. wil volstrekt niet de zaak van de baan hebben, maar men dient haar 'toch beter onder de oogen te zien., en het is vol strekt geen onzin als de heer van der Veer zegt, dat het beschikbare bedrag voor materiaal veel te weinig is. Laat men, als deze weg gemaakt moet worden, dan liever wat meer uittrekken en het goed doen. In de bijlage staat niets vermeld omtrent de con ferentie met den heer Verfaille. Een goed handels man breekt niet dadelijk onderhandelingen af als de zaken niet naar wensch gaan. Men had toch met den l*er Verfaille kunnen onderhandelen, en ware dan wellicht tot een vergelijk gekomen. De heer Verstegen protesteert tegen de wijze van voorstellen van den heer van Os. Deze heer be ziet de zaak van den donkeren kant. Hij wekt de voorstelling alsof van de zijde van het College nu maar gezegd is: er zijn zooveel werkeloozen, laten we maar weer eens een wegje maken. Spr. verde digt op het oogenblik een aangelegenheid van P. W., maar hij moet tegen deze voorstelling opko men, daar in dezen geest niet in het ColLge is gesproken. De Landbouw-maatschappij deed ons een aanbieding, en als wij volgens haar aanwijzin gen den weg gemaakt hadden, had hij ons f 12.000. gekost en was hij bovendien nog zeer slecht ge weest. Een aanbod als dat hetwelk wij van dit lichaam ontvingen, was geen bespreking waard. Men had mogen verwachten, dat een aanbod, dat ge daan wórdt door een serieuslichaam als een land bouw-maatschappij, van dien aard zou zijn geweest dat daarover kon worden onderhandeld. Maar dat was hier het geval niet Spr. zal evenwel liever zien, dat de voordracht wordt aangehouden dan dat zij zonder meer verworpen wordt en zal zich dus niet verder tegen verdaging verzetten. De Voorzitter stelt namens het College voor de voordraoht aan te houden tot de eerstvolgende ver gadering. Dit zal niet van nadeelige gevolgen zijn op de verdere uitkeeringen. Verdaagd. Den heer Zonde r van is gebleken uit inge wonnen inlichtingen, dat inderdaad overwerkuren zijn betaald na een SSVi-urige werkweek. Naar aanleiding daarvan stelt spr. voor dit voorstel te renvoyeeren naar de Commissie voor Georganiseerd Overleg. De Voorzitter meent, dat hieromtrent geen enkel verschil van meening kan ontstaan. De in casseerders zijn geen ambtenaren en vallen dus bul ten de werktijden voor ambtenaren, 't Is duidelijk als glas. De heer V a n L o o vindt het niettemin eigenaar dig. De menschen hebben altijd 61/, uur gewerkt en door ziekte moesten ze langer werken, waarvoor geen overwerk uitbetaald wordt. Ook spr. zou de zaak naar het georganiseerd overleg willen verwij zen. De heer Zondervan wijst er op, dat verschil lende incasseerders na SS'/^urige werkweek voor overwerk werden uitbetaald. Thans is door de Centrale Kas beslist, dat dit niet meer geschieden zal. De incasseerders kunnen slechts werken zoo lang het kantoor open Is, dat is dus 61/. uur; zij zijn dus wel degelijk te beschouwen als kantoor- arbeiders. Laat de heer Bok, die zoo interrum peert, dan maar het tegendeel aantoonen. Zij krij gen hun instructies van het kantoor» moeten hun geld afdragen aan het kantoor, en kunnen dat al leen doen tijdens de uren van openstelling daar van Spit stelt voor de zaak naar het georganiseerd overleg te z'enden; wil de Raad'daar niets van we ten, dan zal spr. thans verder op de zaak ingaan. Ook de heer Heyblok spreekt in dezen geest. De heer Verstegen meent, dat thans een ele ment in het geding is gebracht, dat niet daarin hoort. Het gaat niet om de vraag of deze incas- seerders ambtenaren dan wel werklieden zijn, het zijn ambtenaren natuurlijk, maar in hun in structie staat, dat bij uitsluitendenden kantoorar- beid 6V uur wordt gewerkt. Het is betzelfde als bij de opzichters van Publieke Werken, dit zijn ook kantoorarbeiders, doch zij beginnen des morgens vroeg tegelijk met de arbeiders. Deze incasseerders nu verrichten hun arbeid in hoofdzaak op straat. Daar het aan het College niet bekend was, dat zu vroeger slechts 61/. uur werkten, kan men het dit niet verwijten. Nimmer is tegen de instructie ge opponeerd. Overigens heeft spr. geen bezwaar tegen de ver wijzing naar het georganiseerd overleg, omdat deze Commissie de zaak wel even duidelijk zal zien als spr. haar hier voordraagt. De voordracht wordt dus verdaagd en naar het georganiseerd overleg gezonden. Op voorstel van den heer Zon de r van ver daagd tot de volgende vergadering, opdat de nieu we raadsleden hiervan kennis kunnen nemen. De agenda is hiermede afgehandeld en de Raad genaderd tot de De heer Schoeffelenberger vraagt, nu de gemeentewerklieden op de jubileumfeesten een vrijen dag krijgen, of deze ook zal worden gege ven aan hen, die "bezig zijn met het sloopen van den schoener. De Voorzitter meent, dat dit niets met elkaar te maken heeft. De heer Schoeffelenberger bespreekt ver volgens het ter visie gelegde afwijzend advies van de N.V. „De Lastdrager" om meer werkloozen te 'plaatsen bij de slooping van schoeners. Het afwijzend advies van de N.V. „de Lastdra ger" is gegrond op de overweging, dat het prak tisch niet wenschelijk is, meerdere werkeloozen aan de schoeners te plaatsen. De schepen zijn binnen korten tijd zoover, dat zij boven water afgesloopt zijn, en moeten dan één Voor één op de helling om verder afgesloopt te worden. Er zijn dan reeds zoo veel menschen, dat het bezwaarlijk zou zijn nog meerdere te plaatsen. De heer Schoeffelenberger meent, dat men bij het begin van het werk meerdere arbei ders had moeten aanstellen. De Voorzitter wijst er den spr. op, dat ecne opmerking als deze weder dreigt tot een interpella tie worden uitgebreid, hetgeen niet de bedoeling is van eene rondvraag. De.heer Van Loo: Krijgt het gemeenteperso- neel op 6 September weder vrijaf? De Voor zitter: Dit maakt het College uit. De heer Bot vraagt naar de openstelling van het gem. zwembad. Zooveel spr. weet, is dit Zon dags gesloten, doch den laatsten Zondag is er ge bruik van gemaakt. Zal worden onderzocht. De heer Smits vraagt het woord. Als in een college nieuwe leden zijn benoemd, zegt spr., ziet men in den regel verlangend uit naar het oogen blik, waarop deze het woord zullen voeren en zich door hun redevoeringen zullen doen kennen. Het gaat er mee als met een gezin waar een kleine ver wacht wondt; in den regel 'hoopt de Hij ©p een jongen, de Zij op een meisje. Bij de sluiting van den vorigen raad is het spr. opgevallén, dat door den Voorzitter gezegd is, dat hij prettig met de scheidende raadsleden heeft samengewerkt. Misschien gaat het in dezen Raad ook zoo als boven door spr. is geschetst en ziet men* met nieuwsgierigheid de prestaties van de nieuwe leden tegemoet. Wanneer de nieuwe wereldburger, een maal gekomien is, ontdekken, en vader en moeder wel' allerlei eigenschappen in hem, die hen met het feit, dat het niet. is wat zij hadden verwacht, ver zoenen kunnen. Zoo moge het met de nieuwe raads leden ook gaan: moge men er allerlei eigenschappen in ontdekken, die de samenwerking tot een prettige maken. De openbare vergadering wordt hierna gesloten en de Raad gaat in comité tot het behandelen van reclames plaats, belastingen. t 240.000 dooden, 450.000 gewonden.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 5