GEMEENTERAAD VAN TEXEL, Gemeenteraad van Wieringen. Kapitaalsuitgaven, die door leenlng gedekt kannen worden. ie1/, attaché van de Amerikaansche ambassade en zijn gezin, de Amerikaansche vice-oonsul, de waarnemende Amerikaansche consul1 en zijn vrouw en verschillende anderen. Eet lot der ambassades. Ver schillende gebouwen verwoest; het personeel in veiligheid. Osaka, 5 Sept. Een betrouwbaar bericht zegt, dat de Amerikaansche ambassade en de Nederlandsche en Ohineesche gezantschappen totaal verwoest zijn. Het voornaamste, gebouw van de Britsche ambassade is vernietigd, ter wijl de woning van den Brltschen zaakgelas tigde eveneens vernield ia De zaakgelastigde zelf vertoeft niet te Tokio. Ook dé Fransche ambassade is geheel verwoest, behalve de wo ning van den gezantschapssecretaris. Groote schade is toegebracht aan de Italiaansche am bassade, en.de Duitsche, Zwi-tsersche, Poolsche en Tsjeeho-Slowaaksclie legaties zijn gedeel telijk ,verwoest." Er zijn geen verliezen aan mensohenlevens onder 't personeel van de ambassades en lega ties te Ibetreureni De Vlootbasis te Singapore. JDe Loc." vertaalt uit de te Singapore ver schijnende „Straits Times" van 21 Juli j.L een hoofdartikel betreffende dit brandende vraagstuk. Enkele hoofdpunten ontleènen we daaraan. Wij moeten, zegt het Straits-orgaan, Au stralië beschermen; wij moeten er zeker van zijn, dat Nederlandsch-Indië niet in ver keerde handen valt; wij moeten zorgen voor onzen weg naar het'Verre Oosten, en omdat de regeering voorstelt tien millioen uit te geven voor de bewapening van het beste punt dat wij hiervoor bezitten, wordt zij voortdurend en heftig aangevallen. Maar een man van het Darbishire-gehalte zelfs zal toch het belang van voorbereiding wel kunnen beseffen? Japan zal wellicht nooit Australië bedreigen, noch China zoo actief worden als Japan. Maar Japan, reeds lijden de aan overvolle, kan, zelfs indien het zulks wilde, zijn handen niet binden in de toe komst of zeggen, wat het standpunt van zijn staatslieden zal zijn over tien of twintig jaar. Japan heeft zichzelf zwaar gewapend tegen, wat naar onze meening een ver ver wijderde mogelijkheid is, een aanval van Amerika, en wij zullen het dit niet ten kwade duiden. De Singapore vlootbasis is'zoover verwij derd van Japan een drieduizend mijlen dat ze geen bedreiging is voor dat land in eenigen aggressieven zinj, en dat is een van de redenen dat Singapore gekozen is in stede van Hongkong. Het is defensief. Australië is van ons- Nederlandsch Indië was van ons en wij gaven het terug aan Holland, onder de speciale overeenkomst, dat het wederom aan ons zou worden gege ven, indien Holland het om de een of andere reden in den steek mocht laten. Wij zullen er nimmer een vinger op leggen, zoolang Indië in Holland's handen is, maar wij zul len evenmin toestaan dat een andere mo gendheid gebruik maakt van Holland's zwakheid. Wie tegen Holland vecht om dit Indië, vecht ook tegen ons, en wij gelooven, dat onze Hollandsche vrienden, nu zij zich niet langer bevinden- onder de schaduw van een militaristisch Duitschland, dit volkomen .be seffen. Wij gelooven, dat geen land dit Indië wenscht. De geweldige bevolking sluit elk redelijk vooruitzicht uit om van Indië gebruik te maken ter verlichting van Japan's overbe volking en Amerika wenscht zijn 'koloniale 'bezittingen niet uit te breiden. Indien Indië al mocht wórden' aangeval len-, dan is dat een- stap in de richting van den verder afgelegen doel en wij hébben sinds kort getracht onze Australische vrien den ervan te overtuigen, dat het groote vas teland dn het. Zuiden een doelwit is, dat steeds een verzoeking zal zijn voor een natie, die ruimte behoeft om uit te groeien-. UTT DE PERS. Aangekondigde salarisverlagingen. J;De Nederlander" heeft eer» artikel over de m overweging zijinde wijziging van art. 40 Be zoldigingsbesluit. Tot die „bevreesden" heeft het blad drie din gen te zeggen: Ten eerste, laat ieder, die vreest voor ver mindering van inkomsten-, zich levendig voorn stefleni het andere nog grootere -kwaad, dat af gewend moet worden: de waardedaling onzer munteenheid. Wat baat het, als wij 100 van ons salaris behouden; doch wij kunnen er sléchts voor koopen 50 van hetgeen wij ge woon waren in ruil van ons salaris te bekomen? Ten tweede, laat men toch. voorzichtig zijn met geloof te hechten aan vage geruchten. De Commissie voor georganiseerd overleg be schouwde terecht de intrekking van Artikel 40 geheel op zichzelf. Eveneens op zichzelf zal te beschouwen zijn het gebruik, dat de Regeering van de intrekking van dit artikel wenscht te maken. Over dat gebruik maken valt nog te spreken en te overleggen. Er zijn verschillende wegen om tot hetzelfde doel te geraken. Ver hooging der indirecte belastingen, staking van het toeken-non der periodieke verhoogingen, verlaging der salarissen voor nieuw-aangestel- den, samenvoeging van bestaande Rijksdien sten, -inkrimping va-n diensten van uitsluitend adviseerend, inspecteerend -of oon-troleerend karakter door samenvloeiing van -het com plex van zoodanige maatregelen is uiteraard ook eene niet onbelangrijke besparing te ver krijgen. Ten derde stelle men toch' vertrouwen in de Regeering. Ook het op-wacbtgeld'-stellen van velen ook het ontslaan van talrijke tijdelijk- werkzam-en waren harde maatregelen; maar het moest; het kon niet anders. Wij hadden tus- echen 1917 en 1923 een te ruime hand). Men geloove toch, dat de Regeering het pijnlijke van al deze maatregelen zelf diep gevoelt. Slechts wat onafwijsbaar is, in de richting van salaris beperking, zal' geschied-en; maar hetgeen ge schiedt is dan ook onafwijsbaar. Ook tot het Kabinet heeft het blad een woord. Wat gij doet, Ministers, dóet het met eerlijk heid1 en met klaarheid: Overweegt een voorge stelden maatregel in de vergadering van uwen Raad vraagt niet te veel adviezen, waardoor de verantwoordelijkheid1 gedeeld zou schijnen en de openbaarmaking van halve plannen be vorderd wordt; maar overweegt in eigen hart" en eigen kring en spreekt dan duidelijk en- den ernst der zaak waardig, tot het Nederlandsche volk. Laat het geen knabbelen en kluiven wor den: heden 8'/> morgen nog een paar en overmorgen weder iets anders. Toen er sprake was van de pepsioenkorting, die onregelmatig zou werken ten opzichte van den salaristoestand van het oogenblik is van Ohristelijk-Historische zijde gepleit voor een anderen maatregel: generale korting van 10.% op alle salarissen, schadeloosstellingen en toe lagen over de gansche linie: Ministers, Admi raals, Kamerleden tot Kamerbewaarders, ma trozen en werklieden. Eene -grondwetsherzie ning in 1925, speciaal voor dit doel, ware geen te groot offer tot het bereiken der gezochte be vrediging. Wij, -zeggen niet, dat dit voorstel het beste is. Er kunnen betere wegen z'ijn. Wij willen niets li-ever dan het Kabinet steunen. Maar wij roe pen het twee dingen toe: Regeering, denk niet licht over de nooden der kleinen en waak ook tegen den schijn: den meer gemakkeliijfcen weg te hebben gekozen boven den moeilijksten - als wellicht de moeilijkste het in „Rechtheid" lou kunnen winnen'. UIT DEN OMTREK gehouden op 4 September 1923. Na opening werden de nieuwe leden ge ïnstalleerd en toegesproken door den Voor zitter. Inzonderheid werd welkom geh scten de heer D. Dros, die eerder ook reeds een raadszetel had bekleed en voor 4 jaar niet herkozen werd. Tot Wethouders werden gekozen de hee- ren D. P. Bakker (aftr.) en R. P. Keyser Vrijz.-Dem., beiden met 9 stemmen, terwijl beide 'keeren' 4 stemmen op den heer Keesoom werdeq. uitgebracht. Beide gekozenen namen de benoeming aan. Onder ingekomen stukken werd vermeld een verzoek van de Texelsche Onderwijzers- vereeniging in zake het vervolgonderwijs. Dit kwam bij punt 10 aan de orde. De notulen worden gelezen en onveran derd! goedgekeurd. De rekening over 1922 van het Algemeen Armbestuur werd goedgekeurd en die van de Gemeente voorioopig vastgesteld. De gemeentebegrooting over 1924 werd in handen gesteld eener commissie, bestaande uit de heeren Keesom, Stoepker en Boon; die voor het Algemeen Armbestuur in handen van de heeren Epe, Graaf en Vonk. De heer Epe had op verzoek reeds de vergadering verlaten. Tot leden der Commissie van Bijstand voor het Gemeentelijk electriciteitsbedrijf werden gekozen de heeren Keesom en Dros en voor de Oommissie in zake Landbouwon derwijs de heeren Vlaming en Dros. Ten slotte wérd getroffen een regeling voor het vervolgonderwijs. Voorgesteld werd, dat dit onderwijs gegeven zal worden aan elke 'school, waar zich minstens 12 leerlingen aan melden. Dat dit onderwijs gegeven zal wor den gedurende 150 uren tegen 1.50 per les uur. Na eenige discussie werd dit voorstel aangenomen. De kosten zullen kunnen be- loopen 3200, waaronder 800 voor het bij zonder onderwijs. De rondvraag leverdie niets op, alzoo slui ting der vergadering. Vergadering van de raad op Dinsdag 1.1. n.m. 2 uur, 4 Sept. Voorzitter de Ed.Achtb. Heer L. O. Kolff Burgemeester. Secretaris de Heer C. H. van Duin. 1. Installatie nieuw benoemde raadsleden. (Nieuwe leden de h. J. Bosker (aftr.), P. Kaan, M. Kooi, J. Kooi (aftr.), D. Oden (aftr.), W. F. Lub, M. Bakker, K. Engel, W. Her mans, J. Rotgans (aftr.) en D. Minnes (aftr.) De Voorz.: opent de vergadering en heet allen hartelijk welkom en waar er geen be zwaren tegen de toelating zijn ingebracht, zal voorz. tot het afnemen der eeden over gaan. C Voorz. leest de formules voor en hierna leggen alle leden in handen van den Voor zitter de vereischte eeden af. Hierna zegt voorzitter: Mijne heeren, het is mij een groot genoegen U allen gelukte wenschen met uwe benoeming tot leden van deze raad en ik twijfel niet of het vertrou wen door de burgerij in U gesteld zal be waarheid worden. Het komende jaar staan groote zaken te'gebeuren, en zal van Uwe beslissing veel voor het belang der Gemeente afhangen. Spoedig zal Uw.e aandacht gevraagd wor den voor vele en moeilijke vraagstukken in verband met de aansluiting onzer gemeente aan het vasteland, in 1924 zal dit toch een voldongen feit zijn. Wij krijgen dan onder de oogen te zien schadevergoeding voor de visschers, electrificatie van het geheele eiland. Ook zal Uwe aandacht gevraagd worden voor de verbetering der verkeerswegen in verband met toenemend en modern verkeer. Ik twijfel echtèr niet of met kalmte en zakelijk' overleg, de zuinigheid niet uit het oog verliezende, zullen deze-besluiten zijn tot heil en voorspoed dezer Gemeente en ver klaar ik hiermede de raad voor geïnstalleerd. 2, Benoeming Wethouders: Eerst wordt overgegaan tot voorziening in de vacature J. Bosker, en bekomt de heer J. Bosker, aftredend, 7 stemmen, D. Oden 2, D. Ninnes 1 en blanco 1. Alzoo gekozen de heer J. Bosker, welke zijne benoeming aanneemt en een woord van dank brengt voor het vértrouwen door de raad in hem gesteld en aller medewerking voor de volgende periode inroept, inzonder heid ook van Burgemeester en Secretaris. De Voorzitter dankt den heer Bosker namens den raad voor diens waardeerende woorden. Stemming vacature D. Minnes: D. Minnes 6, Oden 1, Hermans 2 M. Bak ker 1 en blanCo 1,- alzoo gekozen de heer D. Minnes, welke eveneens zijne benoeming aanneemt. Voorzitter -zegt daarna, dat het hem ge noegen doet, dat de Raad de oude Wet houders weder het vertrouwen heeft ge schonken. Z.Ed. heeft steeds pleizierig en zakelijk samengewerkt, en het doet hem veel pleizier dat deze samenwerking thans bestendigd blijft. Rondvraag. Hierbij brengt de heer Minnes ook een woord van dank aan den Raad voor het wederom in hem gestelde vertrouwen en spreekt de wensch uit steeds met allen even prettig te mogen werken als voorheen, eveneens de medewerking van Burgemeester, Secretaris en den Wethouder Bosker inroepende, opdat wederom gevoe gelijk en zakelijk gearbeid kan worden. Niemand meer het woord verlangendé, sluit de Voorzitter de vergadering. Burgerlijke Stand van Wieringen. o-vor do maaml Augustus 1923. GEBOREN: Oonnelis, z. v. N. Tijseni en G. Lont. ONDERTROUWD: J D. Sluis en C. Ruiten- burg; P. Smit en A Lont; Ji Bakker en 0 de liaan. GETROUWD: S. de Jbotgïi en G. Koorn; E. Rotgans en M. Bakker; J-. D. Sluis en O. Ruiten- burg; P. Smit en A. Lont; J. Bakkeir en H. de Hdan. OVERLEDEN: D. Klein, 22 jaar z. v. wijlen D. Klein cn Grietje Tijsen; Dirkje Thoodoru Harder, 27 jaar, weduwe van G. Rijkeboer. Anna Paulowna. Dinsdagavond hield hét comité voor de op 10 en 11 September te houden jubileumfees ten zijn laatste vergadering. De algemeene deelneming in het leed, dat het hoofd der gemeente dezer dagen heeft getroffen, had bij velen de vraa& doen rijzen, of men uit piëteit nu maar niet beter deed, 'het geheele feest liever achterwege te laten. Zij meenden, dat het niet aanging om feest te vieren, terwijl den eere-vöorzitter een zoo zware slag getroffen had. Anderen vonden dat het kinderfeest moest doorgaan, maar wilden van de festiviteiten dér volwassenen afzien. Daartegenover werd echter naar voren gebracht, dat de voorbereiding reeds in zoo yer gevorderd stadium was, dat men niet van de zaak kón afzien, zonder in allerlei moeilijkheden te geraken, o.a. al dadelijk over de bestemming, die alsdan aan de bij eengebrachte gelden moest gegeven worden. Burgemeester zelf, zoo deelden voorzit ter en secretaris mede was er zeer gevoe lig voor geweest te ontdekken, dat men er aan. dacht, uit piëteit de feestelijkheden ach terwege te laten, maar zou er niettemin prijs op stellen, dat het feest doorging. Zóó ver mocht zyns inziens die deelneming toch niet gaan, dat het .jubileumfeest er geheel aan zou worden opgeofferd. Na uitvoerige besprekingwerd eindelijk bij meerderheid van stemmen dienovereen komstig beslot-en en dns tot de verdere af wikkeling der voorbereiding -tot de feestelijk heden overgegaan. De koraalmuziek zal van den torentrans, de zanguitvoeringen der verschillende ver- eenigingen voor het gemeentehuis plaats hebben. Daar de Harmonie van Arma-Pau- lowna bericht heeft door omstandigheden niet in staat te zijn vooreerst muziek te ge ven, verklaart „Concordia" van Breezand zich desgevraagd bereid voor de volledige muzikale opluistering te willen zorgen, wel ke mededeeling met applaus wordt begroet. De verschillende commissies voor de kin derspelen, gymnastiekuitvoering, voetbal wedstrijd^ enz., doen thans verslag van hun voorbereidende werkzaamheden. Nu de Spoorbuurt-comimissie bericht ge zonden heeft afzonderlijk feest te willen vie ren, zal de ringrijderij voor paren met paard en kar nabij het feestterrein op den openba ren weg plaats hebben. Eehig inleggeld wordt echter noodzakelijk geacht, wijl de be grooting reeds overschreden is. V-oor de meeste ringen zullen prijzen beschikbaar worden gesteld, terwijl men voor een prijs voor het mooist versierde geheel en voor de mooiste costumes zal worden opgewekt, om aan den uitbeeldingswedstrijd déél te nemen. Besloten wordt, dat dó optocht tot de Drie- bruggen zal worden uitgestrekt. Met het oog ot> de samenstelling en bet drukken van het officieele programma zal het natuurlijk zeer wenscheliijc zijn, dat men tijdig van zijn deel name' kennis geeft. Voorts verzocht men ons mede te deelen, dat de feestcommissie het zeer op prijs zal stellen, wanneer de bur gerij door het uitsteken van vlaggen als an derszins wil bijdragen om de feestelijkheden meer luister bij te zetten. Burgerlijke Stand van Anna-Panlowna GEBORENJéhanmes, a. v. J. Drijfhout en- H. J. Boller; Oornelis, z. v. M. Bartelse en N. Hop; GezLua Grietje, d. v. 0 Jles en L. do Vos. Schagen. Tot wethouders van de gemeente Schagen zijn gekozen de heeren W. van Erp en J. Hel der, beiden Vrijz.-Dem. De beidé aftredende vrijz.-dem. wethouders,, de -heeren P. Hopman -en P. Trapman, bedankten bij hunne herkies zing. Een voorstel van- Mevr. RoosBreed om voor de jubileumfeesten een tapverbod uit te voeren1, werd met 8 tegen 3 stemmen ver worpen. SPORT* INGEZONDEN. Zeer gaarne zon ik langs dezen weg de reden vernemen waarom de voetbalverocniging „Helder- ■sche Racing Club" in bet, geheel niet is nitge- noodiigd haar medewerking op dit gebied, gedu rende de feestdagen te verleenen. I Tot nu toe is bedoelde vereenigln® altijd be reid geweest voot verschillende doeleinden te spelen, o.a. Marine- eni Landmacht-Sanatorium, H-oldenfonds en dergelijke. -Weliswaar is deze, vereentging nog zeer jeug dig, doch1 gezien haar ledental en haar werken, vooral in d-e laatste competitie, geloof ik niet te onbescheiden te zijn, wanneer ik mijne, verba zing uitspreek over het niet uitmoodigon en komt onwillekeurig (niet alleen bij ondergeteekende) do vraag naar voren, wat hiervan de reden kan zijn. Verwachtende hieromtrent iets naders te ver namen teeken ik met de meeste hoogachting, J. W. THLJ6SEN, Voorz. V.V. „1LR.O." VOETBAE. De Compctitie-indeeling. In de Maandagavond! gehouden- vergadering heeft het N. V. B.-bestuur de -beide le klaseo- afdeelmgen in het Westen als-volgt samengesteld: Afd. A.: H.F.C., R.C.H., H.V.V., Ajafac, Fcijon- oord, V.O.C., D.F.O., Gooi, S.V.V., Z.F.C. Afd. B.: Haarlem, Quick, H.B.S., Blauw Wit, Sparta, Excelsior, O.D.S., U.V.V„ AS.C., Storm vogels. Hieruit blijkt dus dat het bondsbestuur geen zuiver geografische indeeling heeft gevo-Lgö en evenmin rekening hoeft gehouden met de wen schen der Oorinbhians (verdoeling naar stand). Erg logisch en economisch lijkt ons deze verdee- liuig dan ook niet. Er zal nu verder moeten wor den gereisd, dan noodig is en Amsterdam zal zijn plaatselijke Ontmoetingen moeten missen. Reeds nu wordt de veronderstelling geopperd, dat hieraan een bepaalde bedoeling ten grond ag ligt. Het bondsbesbuuT, dat steeds nogal Am- sterdam naar de oogen ziet, zou dan daardoor de kans op althans één Westelijk kampioenschap binnen Amsterdam wilton verhoogen, aangezien in de andere plaatselijke ontmoetingen wollicnt tegenstanders elkaar afmaken. In hoeverre uit juist is valt natuurlijk moeilijk na te gaan. Vast staat voor ons evenwel dat deze vrij willekeurige indoeling die overbodige kosten ver oorzaakt, wed niet erg gunstig ontvangen zal worden. Er valt don ook heel wat op to zeggen. Over de verdere indeeling vani hot Vesten zul len wij nog nader berichten. Genoeglijkheids-competitie. GEEL WIT—H.R.C. 2-2. Eerst om 3.40 nam deze wedstrijd, waarvoor matige belangstelling was, onder leiding van den heer Kort een aanvang. Geel-Wit wint den toss en kiest eerst wind en zon in het voordeel. Geel-Wit telt 3 inval lers voor N. Ran, v. Amersfoort en Hoogenbosch H.R.C. is volledig. Direct ontspint zich een span nende, doch gelijk opgaande strijd. Beide doelen zijn om beurten in gevaar, doch de verdedigingen houden stand. Er wordt over 't algemeen vlug gespeeld. De H.R.C.-voorhoede combineert echter te veel en de backs van G.-W. .zitten er geducht op, zoodat ze niet aan schieten toekomen. Na 20 minuten neemt G.-W. de leiding door Bouma met een keihard schot tusschen de spelers door. Keeper Beijer raakte den bal nog, doch 't schot was le hard en kwam te onverwacht. Luide wordt G.W. aangemoedigd. Het Blijft een gelijke strijd, beide keepers moeten han delend optreden. Beijer stopt eenige mooie, schoten van Bouma en v. Waarden. Invaller v. d. Lans doet bij G.-W. aardig werk, doch is te langzaam. Boom stopt ook eenige schoten, doch is voor de rust niet klemvast, doch heeft veel steun van de uitstekend spelende backs. Ruim een half uur is gespeeld, als Bouma een Voorzet inkogelt en G.-W. met 2o leidt. Groot gejuich in 't G.-W.-kamp. H.R.C. wordt ook aangemoedigd en valt geducht aan, doch Hoebe op de spilplaats breekt menigen aanval en werkt keurig. De G.-W.-backs schijnen niet te passeeren en in laatste instantie weet Boom zijn doel schoon te houden. Allen werken hard en om beurten zijn beide partijen in den aanval. Als scheidsrechter Kort, die- uitstekend leidt, rusten blaast, heeft G.-W. een 2o voorsprong. Na rust heeft H.R.C. wind en zonvoordeel en denkt ieder dat zij nu de overwin ning nog wel zullen binnen halen. De roodhemden zijn dan ook bijna niet van het G. W.-doel af te slaan. Steeds komen ze terug, doch even zeker wordt de kans tot doelpunten ontnomen. Eindelijk weet Den Os den achterstand te verklei nen (21). G. W. geeft echter geenszins den, moed op en doet eenige gevaarlijke aanvallen, die ternauwer nood worden afgeslagen. Nu en dan wordt er vrij forsch gespeeld, wat het spel niet ten goede komt. Dan komt H. R. C. weer aan het woord en zoo waar slaagt Helder er in den stand gèlijk te maken. Dit heeft een pittigen strijd om de leiding tengevolge, doch geen van beide partijen weet het winnende punt te maken, zoodat met een puntenverdeeling het einde komt. Was voor rust Geel Wit de meerdere, daarna was H. R. C. dooreengenomen sterkerde stand geeft dus vrijwel de verhouding weer. Van Geel Wit is het een goede prestatie pm tegen een volledig H. R. C. met een verzwakt elftal gelijk te spelen. H. R. C. leek ons wat ongeoefend. Zondag a.s. zal waarschijnlijk de wedstrijd H. R. C. Adelborsten plaats hebben. De stand van de genoeglijkheidscompetitie is nu: gesp. gew. gel. veri. doelp. punten gem. GeelWit 2 1 1 4—2 3 nso H. R. C. 1 1 22 1 1. Adelborsten I o2 Z.V.S. I—MLL.D. I. (Medaillewedstrijd.) Hedenmiddag speelt Z. -om f uur op bet ter- roini aan het Amkerpark tegen M.L.D. Door M.LD. is voor dezen wedstrijd een medaille beschik/baar -gesteld. Zaterdagmiddag spoelt Z. om 8 uur tegen van Speijk op 't terrein Ankerpark Beide wedstrijden worden geleid- door «Jjen heer Dol. Athlettek. De Prins Hendrik-bekerwedstrijden. Te Apeldoorn zijn Zondag j.L do Prins Hendrik- bekerwedstrijden (2e gedeelte) gehouden en ta melijk goed van stapel geloopen. Op de 5000 M. haidloopen en de 3500 M. snel wandelen echter viel heel wat af té dingen. Bij het' eerste nummer toch beging de jury tot twee- miaal toé oen flater, zoodat de uitslag van geen waarde kon zijn. Op de 3600 M. bleven van 6 me dedingers er 2 weg én wat er te zien weid gege ven was niet veel moois. Hot nummer 110 M. hordf'Ttloop kon w-egene ontbreken van horden niet doorgaan, terwijl ook het terrein te klein was voot deze wodstrijden. Een goede prestatie was het verbeteren van hét Nedorl. record speerwerpen (beide handen1). Wierp Knol (Amst. Politie S. V.) al .'boven het record, v. dl Leij (AA.C.) wierp links 46.11 M„ rechts 32.58 M., totaal dus 78.69 M. Het record van Schild (BI. Wit) stond op 77.58 ML De uitslagen zijn: 1Ó00 M. hardloopen. (Nederlandsch record A. Panton 4 min. 13 sec.)1. A. Pau-Ien, Ving en Le nig, -Den Haaig, 4 min. 25.4 sec.; 2. G. J'. v. d. Wel, idem, 4 min, 29.6 sec.; 3. J. Koomen-, AAC, Am sterdam, 4 min. 32 sec.; 4. A, Toonen, Quick, Nij megen. 100 M. hardloopen: 1. 0. M. M. van Rappard1, Vlug en Lenig, Den Haag, 11.1 sec.; 2. K. G. A. Kempkes, Olympia, Groningen, 11.1 sec.; F. Lamp, „Haarlem", Haarlem, 115 sec.; 4 W. Stelling, W-F.C., Woranerveer. Vér-springen met aanloop; (Ned. record J. Boot 6.985 M.)1. J. Boot, W.F.C., Wormerveer, 6.53 M.; 2. J. van Kampen, Vlug en- Lenig, Den Haag, 6.06 M,; 3. F. Lamp, „Haarlem", Haarlem, 5.96 M.; 4. W. Kat, A.A.C., Amsterdam, 5A85 M. 400 M. hardloopen: 1. A Paulen, Vlug en Le nig, Den Haag, 54.7 sec.; 2. Ch. Bovena, Vlug en Lenig, Den Haag, 54.8 sec.; 3. J. Prins, Blauw Wit, Amsterdam, 55 sec.; 4. 0 Ituling, Olympia, Gro ningen. 3500 M. snelwandelen: (Ned. reeoTd O. A Gub- bels 16 mm. 10.2 sec.)1. P. 0 van Doesburg, Blauw Wit, Amsterdam, 18 min. 11.6 sec.; 2. W. M-eyer, AA.C., Amsterdam^ 19 m-in, 16.2 sec.; 3. J. F. van Moorsel, Vlug en- Lenig, Den Haag, 22 min. 42 sec. 4 X 100 M. estafette: (Ned. record! Vlug eh Le nig, Den Haag, 44.3 eoc.)1. Vlug pn Lenig I, Den Haag, 45.4 sec.; 2. Vlug en Lenig II, Den Haag, 46.6 öec.; 3. AAC., Amsterdam, 47.2 sec.; 4. „Haarlem", Haarlem, 475 sec. (No. 3 en 4 ma loting). Speerwerpen beste hand: (Nedl. record! M. v. d. Luide, 53.92 M.)1. iJ. Knol, A.PJ.V., Amsterdam, 49.30 M.; J. v. d. Ley, AA.C., Amsterdam, 46.11 M.; 3. H. do Keijzer, Z.AC., Zwolle, 44.82 M.; 4. G. W. Schild', Blauw Wit, Amsterdam, 42.80 M. 5000 M.: (Ned. reeoTd Joc. Keyser 16 min. 105 sec.)1. G. 0 v. d. Wel, Vlug en Lenig, Den Haag; 2: C. do Bruys, A.A.C., Amsterdam; 3. A van Kam^ pen-, AA.C., Amsterdam. Vlug en Lenig (den Haag) logde nu voer goed beslag op den Prins Hendrikbeker, zooals uit het volgendé lijstje blijkt, (de 5000 M. en de 110 M -horden niet medegerekend) l Utrecht Apeldoorn Totaal Vlug en Lenig 161/, 37 53,/ AA.C. 14 i2 26 Blauw Wit ll1/, 7 Z.A.C. 9 2 Roeien. Dl) Eoropeesohe kampioenschappen. De te Cotmo (Italiü) gehouden Europeesche kampioenschappen, hebben het vol-gende resultaat opgeleverd: j Vierriemsgleken: 1. Zwitserland, 2. Nederland. Skiff: 1. Boashard (Zwitserland), 2. Gunthor (Nederland). Dubbel Scull: 1. Zwitseland, 2. Nederland (Toomburg en Gunther). Aehtraemsgieken1. Italië, 2. Zwitseland. Tweoriemsgieken: 1. Zwitserland, 2. Italië. Nedoriand' beeft dus op geien der titels -beslag weten te leggen. Zwemmen. Kampioenschap Waterpolo. In een te Gouda gehouden wedstrijd, waarin G.Z.C. (Gouda) met 9—0 -van Dolfijn (A'da-m) won heeft G.Z.C liet kampioen-schap -van Nederland (Waterpo-iio) veroverd. Do -te Amstetrdam go- cpeoldé vorige wedstrijd eindigde in een Goud- sehe 64 overwinning. VISSCHERIJBERICHTEN. 4 Sept. 1923. Aangevoerd door 37 kordors: 1970 middelton gen- p. stuk 0.500.60; 2200 kleine tongen p. ;stuk 0:15—0.20;' 2 tarbotten p. stuk- 6—8; 20 roggen p. stuk 155; 26 kisten zetsehol p. kist 1215; 74 kisten kleine echel p kist 3—9; 76 kisten schar p. kist 3.504; 16 kisten pietermannen p. kist 8—40. 5 Sept 1923. Aangevoerd' door 25 kordors: 800 middeltengen p. stuk 0.50—0.70; 600 kleine tongen p. stek 0 15—0.20; 3 tarbotten p. stuk 6—7; 20 kisten zetschoLp. kist 12—15; 46 kisten klein© sch<^ p. kist 4—8; 30 kisten schar p. kist 34; 8 kisten pietermannen p. kist 9. INGEZONDEN. Onder het excuus „buitengewone uitgaven",' waaraan ons opschrift annex is, wordt vaak makkelijk besloten tot uitgaven, waarvan men de gevolgen niét dadelijk overziet, of wil over zien. Zoo nu weer de aanleg van een nieuwen weg naar Huisduinen. Is deze weg wel zóó noodig, of sperit „Grooter Helder" weer parten? Want deze uitgave zal ook jwel weer door leening be streden wordén. Weet men hier ter stede "wel, welke schul- dénlast ons drukt? Totaal 5.776.000, voorwaar een respectabele som. Aannemende, dat de ge middelde rente daarvan 4 is, en dat dit .be drag in hoogstens 50 jaar afgelost moét wor den (dit is een lichtere eisch dan voor de jong ste 5 leenlng in 40 jaar af te lossen), moet jaarlijks 346.560 1/3 van de opbrengst der inkomstenbelasting, opgebracht worden om in den dienst dier leeningen te voorzien. Dit zijn dan de gewone uitgavei,, gevolg van de buiten gewone!! Verdient bet daarom aanbeveling door te gaan métskapi-taalsuitgaven, nu 't belastbaar inkomen met 1 Januari 1924 met 10 zal dalen tengevolge van de bezuiniging op Ry'ks- tractementen. Neen, en daarom: geen nieuwen weg naar Huisduinen, we moeten bet zoo maar zien te schipperen. 11 Tennis. HollandEngeland. •In^0^TdagJ'1' internationale ten niswedstrijden tuasohen .Nederland en Engeland hebben o-n-z© landgenooten 11 punten behaald tegen d© Emgelischen 4, zoodat, ©en fraai© zege voor rto onzen valt t© -boeken. De strand- en vliegerwedstrijden. Huteduinen, 11 uur hedenmorgen. De publieke belangstelling voor de strand* en vlie-' gerwedstrijden, 'ofschoon nog niet buitenge-' wóony is toenemend; de autobussen!, die af en aan rijden, vervoeren vrij veel menschen. Het weder houdt zich tamelijk goed; er staat vrij veel wind, betgeen natuurlijk aan de .vlieger wedstrijden ten goede komt, en af en toe schijnt de zon te willen doorbreken. Langs den Huis- duinerweg komen de jongens en mesjes met vliegers aanzetten. Zeer groote exemplaren zijn er bij, ook heel aardige. Ook eeni aantal reclame vliegers zijn er -ból voor de firma Van Willigen, die, zooals men weet, voor de aardigste reclame een stoommachine heeft uitgeloofd. Wiji zegen verder een heel mooi schip, een stoommachine, een pop, een paar zeer fraai bewerkte vliegers, enz„ enz. -De regelingscomlmissie is druk aan 't werk, evenals de politie, die de terreinen afzet. He laas is geen muziek aanwezig, daar de Ohrist. Ora-njeka-pel baar d-irigent mist, die als staf muzikant te Amsterdam werkzaam is -bij de feesten daar. Verschillende buizen, zoowel in de stad als hier, vlaggen. J De feesten van heden. Naar wij vernemen is de heer de Jong, voorzitter van het Sted. Muziekcorps, er in geslaagd voldoende mannetjes bijeen te krij gen, zoodat het aanvankelijke plan" om heden middag d-e beide voetballende elftallen met twee muziekcorpsen naar het terrein te bren gen, kan doorgaan. Zooals wij mededeelden, zal het eene elftal afmarcheeren van de Werfpoort, het andere van het Molenplein. Een sympathieke daad. Wij moeten nog een kleine aanvulling ge ven van den autotocht naar Julianadorp met d©.ouden van dagen. Een tweetal stadgehoo- ten hebben namelijk geheel spontaan deze oxide menschen nog getrakteerd. Toen de stoet m-et auto's de Breewaterstraat passeer de, was de familie Snaphaan haar koperen bruiloft aan 't vieren en werden de oudjes op gebak getrakteerd. En mejuffrouw Hil- dema vah de Binnenhaven bood hen Haag- sche hopjes aan. Beter hard geblazen dan den mand gebrandl De plaatselijke luusic' hébben zich in de laa/tate .dagen zoo geweerd, dat verscheide ne thans mot kapotte lippen rondloopen. Nieuwe altgaaf. De „Wereldpost" van Donderdag 30 Aug. bevat een1 aantal actueele kieken dn verband toet de feesten te Amsterdam; en een aantal goedgeslaagde buienflanldschio- en sportman nen. Verder de geiwone rubrieken. In- en uitval. „Je hebt eiken dag visite In de keuken, Annie," zegt. mevrouw, „je hebt op één dag meer aanloop dan !k in een heele week." En Annie: „O, als mevrouw een beetje vriendelijkerwas, zou mevrouw vast ook toeer kennissen hebben."

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 6