De Praktijk van Helder Het vijf-en-twintig-Jarig Regeeringsjubileum van Koning Willem lil. SMttiKrIS Populair Bijvoegsel van de HELDERSCH-E COURANT, van Zaterdag 8 Sept. 1923. No. 87. (auteursrechten voorbehouden) Jubileum-feest (De jubileumfeesten alhier behooren thn-nn weer tot het verleden, en wij kunnen zeggen, dat ze vrij goed van stapel zijn geloop en. Het weer is natuurlijk weer „echt-Heldiersch" ge weest zoo zeggen de pessimisten namelijk regen, storm en onweer, in 't algemeen veel wind. Erg bevorderlijk voor de versie ringen is dit niet geweest, dat is gebleken. Evenmin hebben verschillende festiviteiten er voordeel van gehad, verschillende werden dan ook op andere tijdstippen nader vastge steld. Maar ten slotte zijn we er gekomen. En we kunnen over 't algemeen tevreden zijn. De drukte in de binnenstad is op sommige uren bijzonder groot geweest,'om niet te zeg gen overweldigend. Verschillende buurtcomi- té's schijnen dit te hebben gewild. Zelfs meenden sommigen dit te moeten bevorderen door in de hoofdstraten, Spoorstraat en Ko ningstraat, muziekkorpsen te doen spelen, hetgeen enkele malen is geschied. En toet welk gevolg? Dat er een chaotische toestand werd geschapen, dat de menschen in en te gen de versieringen aangedrukt en bijna door de ruiten heengewexikt werden..1 Er was soms geen doorkomen aan, zoo drong de do massa in wanorde op. En de rustige toe schouwers hebben dan ook van de étalages niet veel kunnen zien op die tijdon. Eerlijk gezegd hebben wij niet begrepen, wat de buurtooraité's er toch toe geleid heeft on danks de waarschuwing deze spectakela op touw te zetten. Wat bevordert beter de pu blieke aandacht voor den wedstrijd en de ver siering dan nen prettig en rustig geheel? Men heeft althans een goede leer voor een vol gende keer gehad, hopen wij. De aangebrachte versieringen waren aar dig, doch niet bijzonder smaakvol en men zal heusch goed doen dezer dagen eens een Hik je in den Haag en Amsterdam to nemen. Ze ker wij weten dat er niet zooveel geld voor beschikbaar was, doch wij zijn er niettemin van overtuigd, dat er bij dezelfde uitgaven toch meer kunstzinnige en harmonische re sultaten waren te bereiken geweest. Wij willen niet in vérgaande beoordeeling vervallen, doch meenen te moeten zeggen, dat de Koningstraat wel het meest heeft vol daan: de denneboompjes met oranje-rozen droegen daartoe wel het meest bij. Bij de eigenlijke feestelijkheden werd een optocht met praalwagens zooala wij die vroeger wel hebben meegemaakt zeer go- mist, doch hiervan ware^L de financiën de oorzaak. Een goede aansporing voor hei feestltevend publiek om bij een volgende keer zoo'n evenement door ruimere giften wer mogelijk te maken. Overigens blijft er na tuurlijk nog heel wat te wenschen over en hadden verschillende dingen ongetwijfeld bo ter gekund. Maar, Schwamme drüber! Een erg geestdriftige stem min;, is hier miei geweest, men nam het kalm op. Maar even min is er hier sprake geweest van openlijke tegenwerking en agitatie van bepaalde groe pen, zooals in andere plaatsen. Daaruit blijkii wel, dat het Helderscko publiek in doorsneê nog de mate van nuchterheid van den Bemid delden Nederlander overtreft. Behalve echter oen vrij groot aanita marine-kiaüten, wieni veelal da nuchterheid, zoowel letterlijk als figuurlijk ontbrak. Deze marine-menschen hebben den naam van onze Marine in de afgeloopen dagen niet ver vooruitgebraeht. Bijna in alle gevallen waren het marine-menschen, die wegens openbare dronkenschap, wegens orde-verstoring, we gend vernieling van versieringen, wegens kemphaanachtige allures, in arrest moesten worden gesteld of wenden geverbaliseerd. De Zeekrijgsraad zal dan ook nog wel na gerui- Er bestaat in ons land een overigens alge meen bekende eigenaardigheid. Dat is deze: Amsterdam is van Nederland de Hoofd-etad, maar niet tegelijkertijd zooals in de meeste constitntioneele landen wel het geval is de Hof-stad; Het regeerend vorstenhuis van Nederland heeft nieUijn z.g. domicilie to de hoofdstad des -RHks maar 'n paar uur daarbuiten. En we zullen nu niet glimlachen over do aardigheid, Sta BXA H. M. de Koningin tatetatea de eentoe Rijksambtenaar is, aan wie het is vergund buiten haar officieels standplaats te wonen. Een feit is hete Dit feit heeft weer een nieuwe eigenaardig heid in het leven geroepen. Het te(deze. Dat zoodra er werkelijk ten opzichte van ons Ko ningshuis of van den 'Staat to verband met Koningshuls iets bijzonders aan de hand ls - do hoofdstad onmiddellijk en wetteitfk haar na- aan het „huis van de Bruid bij n gouden oud- Hollandsche trouwpartij; Geen sterveling zou er aan denken het middelpunt te vei loggen naar ©en andere plaats dan deze. Dientengevolge is Amsterdam altijd de ol men tijd gewaar worden, dat de jubileum- „zaakjes" hebben opgeleverd. Een aangename conclusie is dit to 't alge meen toch nie.tl Uit één en ander blijkt, dat het op straten in de jubileumdagen lang niet altijd: rustig was en dat de politie er een heele kluif ban gehad heeft. Zelfs midden in dien nacht had den er nok conflicten met het openbaar ge zag plaats. Hartverheffend is het niet, dat volwassen kerels- jongensachtige baldadig heden plegen en zich bij ontdekking nog trachten te verschoonen'of zich als kinderen uit de voeten trachten te maken. Is dat nu militaire discipline? Opvallend was het, dat de goede orde in de hoofdstraten meer nog dan op de ge wone avonden bewaard Weef, zoolang de winkels verlicht waren. Dit doet meteen de vinger op de wonde plek leggen,, ml de on voldoende en ondoelmatige verlichting onzer hoofdstraten. Want niet zoodra waren de lichten gedoofd of het lieve leven begon, de licbt-schuwende elementen roerden zich. Wij meenen er dan ook naar aanleiding hiervan op te moeten aandringen, dat de ver lichting onzér hoofdstraten wat wordt ver sterkt en gemoderniseerd (b.v. door eleotri- sche lampen van voldoende sterkte, gehangen aan draden boven het midden van den rij weg). Geschiedt dlit dan zal ongetwijfeld het rumoer en het gewir-war in de hoofdstraten des avonds verminderen, terwijl bovendien de winkels beter zullen uitkomen en het win kelend publiek, er meer door wordt aange trokken, afgezien nog van het algemeen bei- tere voorkomen van oinae gemeente o.q, voor naamste winkelstraten. Overigens heeft de meerderheid van he publiek bij de verschillende feestelijkheid wefl medegewerkt. Bij het vuurwerk aan den Sin gel, bij de uiwoering ven den „Slag bij Wa- terloo" op het Westplein, bij de serenade aan den Burgemeester die voor zijn welwillen de medewerking aan het welslagen dér fees ten deze hulde dubbel en dwars verdiende! op het Havenplein, was de orde voorbeeldig, hoewel een' groote menigte op de been was. De jeugd heeft bij de feesten zeker niei •het kleinste deel gehad. En terecht, want wie de jeugd heeft, heeft de toekomst en de jongelui zijn er het vlugst voor te vinden en het meest dankbaar. Zij hebben een uitdeeling gehad, een op tocht, een wieier- en roedwedstrijd, strand en vliegerwedstrijden, enz. v Daarom zullen hoe eenvoudig de opzei ook was de Regeeringsjubileumfeesten te Helder nos* wel eens later tèr sprake komen. LEO DIALOOG. Jubileum. Nou, A aaoe Ik heb die „Spelbreker" gelezen, van A. tot Z. En? Nou Ik ban 't er niet mee eens we zen. Ik zeg: Als 'n gemeente-werkman vijf en twintig jaar bij z'n baas is, krijgt-ie ook 'n dag vrij en 'n horloge. En 's avonds, komt de familie en de voorzitter van de vakver- eeniging en de secretaris van het visch- oollegie en buurman van drie hoog en nog 'n stuk of wat, die meenen dat ze eer moe ten "bewijzen.En men feliciteert mekaar en geeft mekaar wenschen en de hand en vergeet alle chikan.es van de vroegere dagen, Jawel, maar. ficdeele plek waar belangrijke en feestelijke ge beurtenissen van het* vorstelijk Huis worden gevierd. Alle drie onze voorgaande koningen zijn te Amsterdam gekroond, getrouwd, gehul digd. Onze huidige Vorstin is er gedoopt, ge trouwd, gekroond, etc.En nu to deze week zal zij: weer opzettelijk te Amsterdam gekomen zijn om er officieel haar vijf-en-twintig-jarig Regeertogsjubileum te vieren. \Iu dilt verband Is heit misschien niet onaardig in herinnering te brengen,dat onze laatste Kon'ng Z. M. Wiileim Hl ook al eens voor hetzelve doel naar Amsterdam gekomen ls. Ook Koning Willem Hl heeft het zilveren jubilé van zijn Staateregeerlng bereikt en ook dit heeft tot een nationaal feest geleid en de daarbij op touw gezette offioleele huldiging heeft plaats gehad; met Amsterdam ais middel punt. Het was van 11 tot 15 Mei 1874. En evenals nu H. M. Wllhelmtoa dit doen zal, heeft ook Willem in den offlcieelen weg gevolgd en is naar Amsterdam gekomen en leeft o.m. aldaar zijn voor het feest overgeko men koninklijke gasten ontvangen. Onder die hooge gasten'behoorde toenmaals Z. M. de Keizer van Rusland, van wien het publiek na zyn officieels aankomst aan het station van den Rijnspoorweg, het bekende spotliedje zong: Daar kon de koptog niets aan doen, De Keizer gaf Sophie'n zoen! Schrijver dezes heeft nu den offlcieelen' 'eestgids uit de dagen van 1874 eens uit zijn verzameling opgediept en voor de aardigheid nagelezen hoe men toert het programma in elL caar had gezet. En het is duidelijk geworden, dat men toénmaals het geraamte voor de feest- landelingen wel minutieus to elkaar getimmerd iadu Men oordeele zelf. Ouriositeltshalve is lieronder do „Aankomst des Konings". op 11 Mei uit het programma overgeschreven: Nee Als-je vader en je moeder vijf en twintig jaar getrouwd zijn, dan bén je d'r ook blij mee en je komt met je 'broer en zusters bij mekaar en beraamt to plan voor 'n feestje. En jo zet deyouwelui in de bloeme tjes en je spreekt er niet over dat je de vo rige maand ruzie met je zwager hebt gehad en hij met jou en dat je mekaar toen op hoogen toon hebt gezegd: Kijk je nooit maar an!" Is 't niet zoo? 't Is zoo. Maar jongen:, in dézen tijd en met al deze misère, de werkeloosheid, de lage koer» van de vorstenkroon, zelfs met zoo'n paar menschen van 't zelfde vak aks ontslagen op Doorn en Wieringen. Geeft niet! Dat blijft allemaal Van daag is er dit en morgen is er dat. Als de wereld er 'beter op zou zijn geworden als w© eens een feest gevierd hadden. Nou, fiat! Maar feest of geen feest, de zaak blijft zooals ze is. De menschen willen feest Mij spijt alleen één ding. En. dat is? Dat is. dat er nooit ereens wat sjeuiig- heid aan. al dat jubileums-feesten komt. 't Wordt nooit 'anders en. nooit .eens beter, 't Is aankomst optocht, parade, zanguit voering, huldeblijk, vuurwerk, naar de co; m'edie, galadiner, eere-oomitó, en al. het andere. Zoo heeft Julius Caesar ook al z'n zilveren jubileum van krijgsdaden gevierd. Je meent, dat 't niet modern wordt? Dat meen ik! Altijd grabbelen in de historie van de Spaansche kragen en flap hoeden. De inneming van den Briel, de slag op de Zuiderzee, de historische optocht allemaal In operette-oostuum. En nooit wat nieuws. Dat hadden ze in de „Spelbreker" moeten zetten. Schelden kan ik ook. Maar ze hadden er eens op moeten wijzen1, dat het weer als altijd to feest is van de com> missie en van de voorzitters, van de hooge autoriteiten1 en van de Jhr., Mr. en Dr. ca tegorie. En d'r staat to de krant. Dat het een feest is van Vorstin en Volk! Kan je denken, man. Stel je nou eenls voor?, dat ik arme schobbejak met 'n bezoldiging van twee en twintig vijftig to dé wéék de Koningin1 'eens wou1 spre ken en haar 'n harfd geven en zeggen: Me vrouw, van harte 'geluk gewensebt met die vijf en twintig jaar. Ik ben blij dat er in Holland altijd 'n zwak plekje is 'geweest voor Oranje en dat we nog nooit gedwongen zijn geweest om ons te schamen voor dat zwakke plekje. Deef gelukki g voor uw om geving, geve het machtige leven u kracht om uw zware levenstaak nog vijf en twintig jaar daarbij vol te houdèn. Veel geluk met uw dochter en met uw man en met alles waarmee een simpel sterveling gelukkig wezen kan!".Nou? zou je denken, dat ik dat klaar kreeg? Je komt zoover niet Precies. Als je dat wil bereiken dan moet jo langs allerlei kromme en scheeve en kronkelende- wegen1 naar boven geklau terd wezen. Zie je, daarom zeg ik' dat er feest kan wezen zooveel als er wil. De ko ningin jubileert en geen sterveling kan er op tegen hebben dat zij dan feest viert en felicitaties krijgt en to cadeautje. Maar ze moeten me niet vertellen dat het feest is van Vorstin en volk. 't .Volk staat er naast. Je kan 'de Koningin niét eens 'bereiken om haar te feliciteeren, laat staan dat je .mee doet aan het feest. Dus het is een feest van de Koningin met haar familie en haar. laat ik zeggen: haar kennissen.Mi nisters, militairen, voorzitters en diploma ten. Net als bij ons, als we 't feest hebben. Dat had to de krant moeten staan. En daarom vind ik de „Spelbreker" niks. Addié! Saluut! Aardrekensommetje. Hoeveel is te zamen: Vier soldaten, Vijf rollen closetpapier. Drie communisten. Een tandarts en Een konijn. Antwoord: niets. - Berekening van de som: Een soldaat geeft acht, dus vier solda ten 4 X 8 82. Een closetrol per trek af 1: Van vijf rollen per trek af 6 <3/2 5 27), Drie communisten houden van doelen 27 8 0, De tandarts trekt de wortel. Wor tel van 9 is 3. De konijn eet de wortel op. Al- zoo blijft er niets over. Frederik der Nederlanden, H.H. D.D. H.H. de Hertog en- die Hertogin, van Saxen Weimar, zullen met een special en trein omstreeks1 l1/# ure aan het station van den Hoilandschen IJze ren Spoorweg, buiten de Willemspoort, arri- veeren. Zoodra de waggons aan het perron zijn aan gekomen, begeven Heeren President en Direc teuren der Hollandsche IJzéren Spoorweg- Maatschappij zich naar het portier van het Ko ninklijke rijtuig, teneinde de Hooge gasten 'bij het uitstappen te verwelkomen. Op het perron staan: de Leden van het Da> gelijksch Bestuur der Gemeente Amsterdam, de heeren Mr. O. J. A. don Tex, burgemees ter, B. H. M. 'Driessen, J. Ooninck Westen berg, Mr. J. O. de Koning en Jhr. J. A. Ttodal, wethouders, en Mr. J. de'Neufville, Secretaris, benevons de Ledon van den. Stedelijken Raad) to kostuum de voltallige Feestcommissie, in iet zwart, benevens de militaire autoriteiten, n groot tenue, teneinde de Koninklijke familie te ontvangen. Begeleid door de opgeroeide autoriteiten', be geven H.H. M.M. en H.H. K.K. H.H. zich door de gedecoreerde wachtkamer der tweede klasse, naar het Stationsterrein alwaar zich de eerewacljt te paard vooraf heeft- geschaard. Deze Eerewacht bestaat uit de navolgende heeren: (Volgt een uitvoerige Ijst van Mr.'s, Dr.'s, Jhr.'s en anderen met naam en toenaam en kwaliteit). "Het kostuum voor de H.H. Leden der'Eere wacht ls als volgt: Zwarte hoed, rok, vest en das, witte handschoenen', oranjestrik op den toker schouder, stevels en witte rijbroek. De oaarden zijn getuigd met hoofdstellen en schrabakken volgens één model. Nadat Z. M. de Koning en H.H. K.K. H.H. de Prins van Oranje en Prins Alexandér, be nevens Z. D. H. de Hertog van Saxen Weimar te paard zijn gestegen en H. M. de Koningin, benevens Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen plaatb hebben genomen in het met vier paarden bespannen rijtuig, wordt de stoet als volgt samengesteld: Middelen tegen zeeziekte. Het is eigenlijk wel een beetje „mosterd na den maaltijd", want ik lees daar juist in het „Juttertje van de vorige week, dat Gijs thuis is van de haringvangst en dat-ie er „deus rais" nog al last van gehad heeft. Bo vendien is de storm ook weer voorbij, i Maar bij leven en welzijn zullen er nog wel 'n paar stormen komen en missdhien maakt Gijs nog wel eenis z'n tweede reis. Dus: Middelen tegeh de zeeziekte. Dat lijkt nu al wel aardig, maar of het van beteekenlis is? Er is een heele reeks van geneesmiddelen en anderti hulpmiddelen' tegen de zeeziekte aanbevolen, maar een die doorslaand' voldaan heeft is er 'geloof ik nog niet een. Het blijft een raar ding, die zeeziekte en aangezien de medische wetenschap nog niet eens goed weet wat de zeeziekte is ligt het voor de hand, dat zij nog minder kan weten, wat het juiste 'geneesmiddel is. Volgens dén een ls het zuiver Hersen- anaemie d.w.z. bloedvermindering in de hersenen. Volgens den ander is het maag- schommeling, volgens den vierd e niets anders dan wilsverzwakking en vrees. Voor den vier de is het niet zoo erg als je maar dade lijk naar je 'kooi «gaat. (Deze vierde weet er natuurlijk niets van, wat jij, Gijs?) Volgens den vijfde moet je juist op het frissche dek blijven en niet to de benauwdheid gaan. Volgens den zesde moet je geen sterken drank drinken voor je aan boord gaat en ■volgens den zevende is er geen beter middel dan een cognacje met suiker en dan een beddelaken stijf om* je middel gespeld, zoo dat je maag opgebonden is. Als dit laatste waar was, dan zou er geen moderne vrouw ooit zeeziek wezen. Dan 'gaat de grootste Strijdvraag altijd over: eten of niet eten! Jan zegt je moet niet eten, want dan werkt je maag En Plet zegt: Wel eten. duist eten. Bruine booneA met to zure augurk moet je eten, ,dan leidt je maag zoo vast al3 to steen. En ik herinner me nog levendig de deel neming van mto kameraad Ko, toen ik 'm •eens to de Golf van Biskaye te pakken hac (O, Gijs wees overtuigd, ik heb niet smadelijk geglimlacht want ik heh ook mee de vleet en 't beugwant geschoten en 't sleepnet uitgezet!) Ko, m'n kameraad zei dan: „Zeeziek? Och, man aa to hond. Werken? Geen 'kwestie van. Ik zee tegen de hofmeester: Werk jij zelf, maar ik zal eerst de kat uit den boom kijken; En weet je wat ik dee? Ik ging naar de bak kerij en ik haalde 'n 'groot brood van giste ren. Dat nam ik onder mto arm onder m'n eene arm. En onder m'n andere arm nam ik vroolijk to spuugbakkie. En zoo ging ik wandelend heen trouw door de dienst gang -i- van voor uit de kuil tot achter op 't dek van 't vierde ruim. En onderwijl dee ik maar vroolijk mto spuugbakkie en als ik klaar was begon ik weer te eten van 'li •brood' van giseren. Zoo iging het om en om, van' *s morgens vroeg tot' 's avonds laat. En niet oopgeliouyen1 met eten. Maar ik won 't. Geen woord meer geweten van zeeziekte. M'aar nou de middelen. Het allerbeste middel is altijd.land! Vandaar dat er eens een passagier op een stoomschip naar 4en kapitein ging en vroeg of er nog geen land vooruit was. Nee zei de kapitein. Achteruit ook niet? informeerde de passa gier, die niet al te, lekker was. Ook niet, mijnheer zeide kapitein. Opzij dan? vroeg de reiziger# Links of rechts of schuins of ergens anders? Nergens land, mijnheer antwoordde de kapitein. Doet u mij dan to pléizier, kapitein hik.doet u mij dan een pleizier en laai •asjeblieft 't schip, zinken.wknt ik wil land! Ik wil tot iederen prijs land.Dat dat vervl.schip tenminste stil komt te liggen! Maar 'behalve dat afdoende middel: lapd wordt er de laatste jaren aandacht ge vraagd voer een geneesmiddel door Dr. K. Keepte s^xeepsarts bij' de Nord Deutsche Lloydi, 1. Escadron Huzaren. 2. De Schutterij met de Stafmuziek. 8. Een gedeelte van de Eerewacht. 4. Z. M. de Koning, gevolgd door Jhr. Storm de Grave, Majoor Baron Taets van Ame- rongen, Majoor Jhr. Dumonceau, Majoor Baron de Posson, Kapitein Baron Ben- tinck, Adjudanten des Konings; le Lui. Baron van Isseknuden, le Duit. Graaf van Limburg Stirum, le Luit. Baron Forstner van Darabenoy, le Lult. Baron van Heem stra, Ordonnance-Offioieren van Zijne Majesteit. 5. Z.'K. H. de Prins van Oranje, gevolgd door Luit.-KoL Jhr. de Koek, Majoor Roos- male Nepveu, Ritmeester Baron Bentlnck tot Schoonhoven, Adjudanten. 0. Z. K. H. Prins Alexander, gevolgd door Kapitein Beyerma® on den aan Z.K.H toe- gevoegden Ordon nance-Offlcler des Ko nings, le Lult. de Ranitz. 7. Z. D. H. "de Hertog van Saxen Weimar en Hoogstdezelfs Adjudant, benevens de Ad judanten van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden; Luit.-Kol. L. Roosmale Nepveu en Majoor Barre. 8. Galarijtuig van H. M. de Koningin. 9. Stafmuziek van het 7e Regiment Infan terie ogder leiding van den heer Sonne- mann. 10. Het tweede gedeelte der Eerewacht. 11. Hofkoetsen. 12. Detachement Huzaren. Op den Haarlemmerdijk staat een gedeelte der Schutterij geëchelönneerd (ik weet niet wat dat ia, B.) en zal zich gaandeweg bij den stoet aansluiten. Als de stoet het Burgerweeshuis passeert, zullen de voor de deur geschaarde kinderen een toepasselijk lied, vervaardigd door Dr. E. Lau- riilardi, aanheffen. Het geneesmiddel is „Validol" en wordt in den handel gebracht door de Kinine-fahriek Zimmer Co. te Frankfort a. M. Dr. Koepke heeft de laatste jaren op zijn schip uitsluitend tegen zeeziekte aanvallen „Vaüdol" aangewend en volgens zijn bewe ring met regelmatig suooea Tegen de ge wone aanvallen van zeeziekte zal Validol to negen van de tien gevallen helpen. Komen er andere verschijnselen bij of is de aanval buitengewoon heftig, dan zullen bijkomende maatregelen moeten worden genomen- Betreffende de behandeling zegt Dr. Koepke het volgende: Bij het 'begin van de aandoening dus als er hoofdpijn komt, plus een onaange- nameb smaak, duizeligheid etc., dan moeten 10 tot 15 druppels validol op een klontje suiker worden '1peg!ediend, waarna de zieke een half uur gaat liggen. Daarna drinkt hij een glas wijn en eet een ibeschuit. Meestal voelt de zieke zich na een of twee uur 'beter en krijgt eetlust Modi de beginnende aanval zich herhalen^ dan handelt men hog eens op dezelfde ma nier. Bij hevige aanvallen is langere bedrust noodig en moet de suiker worden gekauwd. Daar sommige zeezieken een tegenzin in suiker hebben, is dit nogal ééns moeilijk. Wordt de suiker uitgebraakt, dan geve men dezelfde hoeveelheid nog eens. Meestal blijft ze-dan binnen, G-ednrende den dag wordt dit eenige ma- leh heriiaald. Langzamerhand wordt ge klopte eierdooier, met wat sherry en wat ijs toegediend. Vervolgens een paar dagen een dunne brij van havermout En dat zou dan het middel zijn tegen de zoo gevreesde en beruchte en knauwende en bedervende, zoo pijnigende en treiteren de zeeziekte. 'Als het waar is ben ik to staat om op staanden voet samen met Gijs en in een Heldersche Jol, een reis te maken van Nieuwediep naar Yokohama en met niets anders 'bij ons dan een vat Validol, plus de noodige eieren en sherry en havermout! Enkel maar om de proef te nemen. OAkEL BRENSA. NUTTIGE ROOFVOGELS, Laiig niet aha menschen kunnen goed: en kwaad van elkander onderscheiden. Er zijn tuinlieden, die.de popjes van sluipwespen ver nietigen, meenende hiermede eieren van rup sen weg te nemen.' Alsof rupsen eieren leggen! Het groote nut van de sluipwespen is hun on bekend. Er -zijn menschen, die de roeken verdrijven, omdat ze meenen, dat deze vogels evenveel schade aanrichten als raven en kraaien. Er zijn pok landlieden, die velduilen en torenvalken dooden, omdat de meening heerscht, dat deze vogels gevreesde roovers zijn. 'Men weet het niet, doch men moest het weten, dat de roeken gaarne engerlingen en kwatwormen eten en dat de genoemde roofvogels zich' gaarne met muizen voeden. Wanj, het „onwetend zondigt niet" is hier een uitdrukking uit den ibooze. De schadelijke gevolgen zijn er niet. minder door. Spaar de vogels en hun nesten! Spaar de vogels! Deze twee zinnen mogen gedurig to alle scholen als voorbeelden voor kleinsohrift en middelsoort dienst doen! 't Zijn gulden re gels, die diep ingeprent moeten worden in alle •jeugdige zielen. En de toelichtingen mogen niet ontbreken. Want velen gevoelen nog alleen maar iets voor de kleine pietjes, de lustige zan gers uit boschi en rietland. Maar dat .gevoel moet ontwaken en sterk worden ook voor de 'groote vogels uit weide en moeras, waarvan men steeds de eieren meent te mogen rapen, en ook voor roofvogels, waaronder er vele zijn, die mede den menseh tot nut zijn. En alle vor men ze voorwerpen van verheffing. Er zijn bij: ons twee uilensoorten, die veder pluimpjes op den kop hebben, en daarom noemt men ze wel ooruilen en ook horen/uilen, én de ronde starende oogen gelijken op die van de kat, en daarom worden ze ook katuilen ge noemd; Het zijn de Velduil (Otus accipitrina) en de Ransuil «Mus otus). We ztillen de beide uilen bezien en voor de eerste soort moeten we zijn in de duinpannen, op heidevelden en ook wel in veenachtige stre ken. We marcheeren tusschen dorens en strui ken, en plotseling vliegt uit onze nab^heid op een vogel met tamelijk groote vlucht. Onhoor baar en met lange wiekslagen strijkt hij weg, om weer spoedig te dalen. Nu de zon hel schijnt, Dat was nu nog maar alleen de aankomst en dat stond allemaal uitvoerig in den Offlcieelen Feéstgids. De rest is naar rJ». Ook het stal personeel van het Kon. Circus Oscar Carré, dat deel nam aan den historischen optocht, staat er uitvoerig met naam en toenaam in vermeld. Van het gebruikelijke Vuurwerk op den Amstel staat er dit: Op den Amatel, ten 10 ure. n. Bombardement van Bouquetten. b. Groote sierlijke Triuuitboog, prijkende mot het,Koninklijk Naamcijfer on een altaar met offervuur, versierd met tal rijke zonnen en briljante fonteinen eindi- gende met zware kanonnades. c. Prachtige draaiende pyramlde, gedekt door een brillante Kroon en gegarneerd met zilveren fonteinen. d; Zonnekrans gewijd aan het Kronings- jubilé van Z. M. den Koning, gedecoreerd door Batterijen', die onophoudelijk ont- ploffen en licht kogels werpen, e. Variation de Trigonometrie van sterren, zonnen eni fonteinen, eindigende met ka- jnonnades. met brillanten. L Variatie van gekleurde vuurbollen en 'bouquetten, eindigende in een kahbnnade. j. Venusbeeld, op geheele nieuwe wijze met zonnecirkels omgord en to kanonnades uiteenspattende, k. Uitstraling van Bengaalsche kleurea L Decoratieve Toestel ter eere van Z. M. den Koning en H. M. de Koningin, prij kende met de koninklijke kroon en met een, stropbe uit het Volkslied, omgeven door bouquetten en kransen. 5t Juttertje Een Bladzijde uit den Offloleelen Feestgids. Aankomst des Konings. Zijne Majesteit de Koning, Hare Majesteit e Koningin, benevens H.H. K.K. H.H. de Prins van Oranje en Prins Alexander, Prins Dr. Brensa. Weg door den Btoet te volgen. Haarlemmerdijk, Brouwerstraat, Keizers gracht (Oostzijde), Leidschestraat, Heerep- gracht (Zuidzijde), Regullerspleln, Reguliers^ breestraat, Kalverstraat, Dam. - Vuurwerken. H.H. M.M. en de Koninklijke Familie zullen het Vuurwerk op den Amstel op een daartoe Ingerichte stoomboot bijwonen. i. Sohoone rozet, veranderende van vöÊh en kleur en uitspattende in kanonnades. g. Groote wedstrijd der Waterrotten, to Aardglobe met gekleurde lichten, omzet Corel Brer

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 11