Terug in het leven. C. VAN TRIET, Spoorstraat 126, DEMISAISON naar maat f 42.-. NIEUWSBLAD VOOR HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Eerste Blad. Nr. 5762 ZATERDAG 8 SEPTEMBER 1923 51e JAARGANG Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag REDACTEUR-UITGEVER: O: DE BOER Jr., HELDER Bureau: Koningstraat 29 Telefoon: 60 en 412 Poet-Girorekening No. 16066. HET ITALIAANSCH-GRIEKSCH GESCHIL. Athene, 6 Sepi De Grieksche vloot heeft het bevel gekregen, zich in de golf van Volo in de Egeïsche Zee terug te trekken om geen enkel oontact met de Italiaansche vloot te krijgen. Parijs, 6 Sept. Italiaansche troepen heb ben verscheidene kleine eilanden in de Ioni sche Zee bezet. Genève, 6 Sept. Het schijnt, dat de kwestie der competentie van den Volkenbond in zake het Griesch-Italiaansch geschil met toestemming en zoo mogelijk op initiatief van Italië zal moeten worden verwezen naar 'het Permanente Hof van Internationale Ju stitie. Dit standpunt schijnt de overhand te hebhen gekregen in den 'boezem van den Volkenbondsraad en de instemming van alle leden te hebben. In de voltallige zitting van hedenavond zal een zoodanige beslissing waarschijnlijk bekend worden gemaakt Belgrado, 6 Sept Het Italiaansch-Griék- sche conflict heeft het koninklijk paar aan leiding gegeven vroeger dan oorspronkelijk vastgesteld was naar Belgrado terug te koe ren. De terugkeer van Pasjits, den minister president, volgt nog in deze week. Het stand punt, dat de regeering tegenover het Itali- aansoh-Grieksch conflict inneemt, is volgens de Wreme aldus: De Zuid-Slavische regee ring wacht met ongeduld af welk standpunt de Raad van den Volkenbond in deze kwes tie zal innemen. Daarvan zal de oriënteering van de Servjsche politiek afhangen. Neemt de Volkenbond een krachtig standpunt in en toont hij zich bij machte den twisenden zijn wil op te leggen, dan zal de Zuid-Sla vische regeering zich tevreden stellen met een diplomatieke actie in den Raad van den Volkenbond. Toont de Volkenbond zich ech ter zwak, dan zal de Zuid-Slavische staat aam de ontwarring van het Italiaansch- Grieksche conflict moeten deelnemen. In welingelichte kringen te Londen is men van meening, dat de toestand er somber uitziet, vooral nu Mussolini het noodig ge- FEUILLETON. Naar het Engelsoh van William Looke. Voor Nederland bewerkt door W. J. A. Roldamua Jr. 64) In deze vroege maanden, van strijd, om zijn koninkrijk binnen to gaan, kwam Bal- tazar dichter bij het geluk dan hij ooit ge weest was. Een jongere man, die gewoon was meer afhankelijk te zijn van vrouwen, ■zou het eenlge ontbrekende als het ©enige essentieele en daardoor al het andere pis niets beschouwd hebben. Doch Baltazar, hoe wel hij het eenlge ontbrekende ten zeerste miste was te zeer vervuld met het andere om bij de pakken te gaan neerzitten. Mar- celle gaf hem alles wat zij kon; een vriend schap vol toewijding, een teedere intimiteit, een sympathiek medevoelen. Hij verlangde oneindig veel meer; zijn mannennatuur elschte haar geheele bezit. Maar wat zij hem gaf, was een groote troost voor hem. Het was een quaestie van nemen of niet nemen. Mis schien zou hij, als zijn liefde niet zoo 'Boed geweest was, alles 'gegeven hebben. Heb mij geheel en al Hef of heélemaal niet. Dat had zijn houding kunnen zijn. Bovendien wist hij, dat, hij haar, door op de brutale wijze van den primitieven inan te werk te gaan, ieder oogenblik weg kon dragen naar den kelder in Sussex GardenS. In zekeren zin was het zijn eigen keuze oelibatair te leven. Liever datgene aannemen wat zij hem vrije lijk geven kon, dan met geweld nemen wat zij tegen haar zin geven zou. Hij mc«est maar 'gelukkig zijn met wat hij had. Want hij had veeL vonden heeft, er aan te herinneren,dat Korfoe vroeger het eigendom is geweest van Venetië en1 te verklaren, dat hij van plan is Korfoe bezet te houden, totdat be taling van een buitensporige schadevergoe ding is geschied. De eischen van Italië worden beschouwd als opzettelijk ondragelijk streng te zijn ge maakt, teneinde een plausibele reden te verschaffen voor het voor goed behouden van Korfoe,» niet alleen in verband met de Italiaansche eerzucht om een overheer- schende positie aan de Mdddellandsche Zee te krijgen, maar ook meer onmiddellijk ten opzichte van de 'betrekkingen met Zuid- Slavië. Ofschoon de jingoïstische pers Lord Ro- bert Cecil een klein man' en een dwaas idealist noemt, heeft men voor het overige algemeen lof voor de eerlijke 'behendigheid bij de door hem gisteren gegeven interpre tatie van het oovenant van den volkenbond en de verdragen van Versailles, Neuilly, Si Germain en Trianon. Door het te doen voorkomen alsof hier eigenbelang en kwade trouw een rol spelen, verliest Italië de Engelsche sympathie, waarhij men de uitlatingen van de Daily Mail en de Morning Post kan laten voor wat ze zijn. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, dat de regeerin gen van de Kleine Entente Frankrijk en andere bevriende regeeringen hebben mee gedeeld, dat zij uit den Volkenbond zullen treden, indien deze zijn plioht inzake Korfoe verzaakt en dat zij zeite in de toekomst zullen weigeren den rechtsdwang van de Entente-mogendheden té aanvaarden, in- dien deze thans toelaten, dat de rechten van de kleine naties worden opgeofferd. In dien Italië verdere stappen onderneemt of mobiliseert, zouden ook zij onmiddellijk mo- biliseeren. De crisis in den Volkenbond. Godfrey, die op zijn kunstvoet een wonder van handige uitvinding leerde loopen en naar heit scheen bijna onbepaald verlof had tot bij zich zou kunnen bewegen als op een1 echt been, nam zijn intrek in Baltazar's huls, ln den beginne bijna boos, tegen zijn wil 'gedwongen door de duivels dansendo oogen en aandoenlijke, smeekbede daarachter, doch na korten tijd' heelemaal tevreden, daar hij de bijna vrouwelijke zorg van zijn vreemden vader voor zijn oonfort ten zeerste waardeerde. Op een1 goeden ochtend zolde hij: „Ik weet wel, dat het een heel kiesch punt is, sir, maar het zou me allemachtig veel plezier doen ais u mij in' de kosten liet meebetalen. Het hindert me heusoh, dit alles van u aan te nemen ik kon het niet uitleggen het is afschuwelijk. Maar ik zou het heel graag willen, sir." Dat was vlak na het ontbijt. Baltazar, die zijn pijp aan het stoppen was, hield daar mede op. „Als je dat graag wilt, jongen," zeide hij, „dan kunnen we de zaak bespreken met onze huishoudster, Mrs. Simimons, en een bepaalde wekelijksche som vaststellen voor kost en inwoning. Ik weet, dat je financieel onafhankelijk bent en betalen kunt. Liever dan je te zien weggaan zou ik in zoo'n schikking toestemmen." „Ik zou mij veel meer op mijn gemak voe len» sir," zoide Godfrey. „Willen wij haar maar dadelijk hier laten komen en de zaak in orde maken?" „Nog niet," zeide Baltazar. „Er is nog een andere zijde aan de quaestie. Door je vaders huis als je natuurlijk tehuis te aan vaarden, geef je een heel menschelijk wezen het grootste geluk, dat hij tot dusverre in zijn leven gehad heeft Door het te weigeren zou je iets vernietigen, dat door geen macht ter wereld meer hersteld zou kunnen wor- (Zie verder Tweede Blad). UIT HET BEZETTE GEBIED. Easen, 6 September. De gemeente Dussel- dorp heeft den eisch van de bezettingsover heid, dat er wekelijks 175,000 frank ln Duitsoh goud betaald moest worden, afge wezen. De bezettingsoverheid heeft daarop meegedeeld, dat zij voort zou gaan tmet geld in beslag te nemen. Vandaag zijn op het stadhuis te Dusseldorp 82 milliard in beslag genomen. Essen, 6 Sept. Het personeel te Hagen beek heeft 'besloten, den arbeid te hervatten. Daarmee is er op alle mijnen een eind ge komen ana het lijdelijk verzet. De gasvoor- ziening van Essen, die .door deze geschillen in de mijnindustrie al weken lang had op gehouden, is in geringe mate hervat, maar de straatverlichting is tot dusver niet ont stoken. De mijnwerkersorganisati.es hebben, een afvaardiging naar Berlijn gezonden om aan de regeering te vragen, in te grijpen tegen de mijneigenaars, omdat dazp in het con flict met de arbeiders niet willen toegeven. Essen1, 6 Sept. Te Essen hebben de Fran- den. Ik verdien absoluut geen dankbaarheid, omdat ik je vader ben; maar per slot van rekening (ben1 je imijn zoon en ik ben daar heel trotsch op. En alles, wat ik heb, niet alleen in mijn huis, imaar ook in mijn hart, is van jou." Hij stak een lucifer aan. „Van jou," zeide hij en de tocht der woorden blies den lucifer uit. De volgende maal» dat Godfrey Marcello ontmoette, vertelde hij haar het geval. „Wat kon Je anders doen dan Je een worm voelen en in den grond kruipen?" Iets anders, dat Baltazar heel gelukkig maakte, was Godfrey's houding tegenover Quong Ho in diens vacanti.es, wanneer de jonge Chinees ook een lid van het gezin was. „Tk mag dien kerel," zoide Godfrey. „Hij is zoo taktvol: altijd bij de hand, wanneer je hem noodig hebt, en nooit in den weg, als dat niet het geval is. En zijn geleerdheid zou een schip doen zinken." Van zijn kant zat Quong Ho aan de voe ten van den Engelsohen officier en bestu deerde 'hem met een aandoenlijken ernst als een model van Bngelsch taaleigen en Engelsche manieren, terwijl hij van hem tevens de geheele theorie der moderne oor- logékunst leerde. Hij bezat een genie om zich kennis te assdmileeren. Met behulp van Lady Edna Donnithorpe en Burke raakte hij wonderbaarlijk op de hoogte van de onder linge betrekkingen der groote Engelsche fa milies. Aan Baltazar's diners zoog hij' als een spons moderne politieke denkbeelden in. Gedurende de Paaschvaoantie had hij meer speciaal 'besloten een tiptop Engelschman te worden. Dr. Sheepshanks had hem n.L tegen het einde van den studietijd een ver* rassend voorstel gedaan. Een wiskundige van zijn kaliber, zeide hij, zou aan China verspild zijn. Waarom zou hij zich niet als Fellow en Profesor te Cambridge vestigen? schen 60 milliard mark stedelijk noodgeld in beslag genomen toen ambtenaren daar mee van de drukkerij op weg naar het stad huis waren. Essen, De bezettingsautoriteiten hebben, naar thans verluidt, de volgende voorwaar den gesteld: lo. De 'bedrijven moeten volle dige opgaven vérstrekken van hun winst en verlies; 2o. 2/3 der huidige beambten moeten bereid zijn onder het Fransche régime te werken; 3o. 40 van de inkomsten moet als betaling op de rekening van het herstel worden afgegeven. Deze Fransche voor waarden hebben een gemengden indruk ge maakt. De arbeiders der mijnen Viktor en Ickern moeten nu een verklaring afgeven, dat zij óf 'bereid zij onder Fransch régieme te werken, öf dat zij weigeren te werken. Zij die verklaren niet te willen werken, zullen onmiddellijk uit het bezette gebied worden uitgewezen. De economische toestand ln Duitschland. Berlijn, 6 Sept. Alle bladen zijn het er over eens, dat er thans niet langer kan wor den gewacht met het treffen van zeer ra dicale maatregelen ten 'bate van den Duit- schen muntstandaarcL Immers de dollar, die officieel 83 millioen noteerde, steeg in het vrije verkeer tot ruim 46 millioen. Het rijkskahinet is Donderdagmiddag hij eengekomen om den toestand te bespreken. Vermoedelijk onderzoeken de ministers de mogelijkheid van een nieuwen muntstan daard op goudbasds in te voeren, zoodat een soort Duitsche dollar, een muntstandaard met bestendige waarde, in omloop zou wor den gebracht Het gebrek aan postzegels. Over de dure briefporto's en het tekort aan postzegels in Duitschland, wordt aan het H.blad geschreven: 'Het Rijkspostbestuur is overvallen door de sterke daling van de mark en daardoor noodzakelijk geworden voortdurende ver hooging der porto's. Het gevolg er van is een buitengewoon groot gebrek aan post zegels. Toen op 24 Augustus de jongste ver hooging der tarieven werd ingevoerd, wa ren postzegels van groote bedragen een brief voor het binnenland kostte 20.000 M„ voor het buitenland 60.000 M. slechts tot een 'kleine hoeveelheid voorhanden. Slechts gedeeltelijk zijn zij op normale wijze ge bruikt. De meeste zijn door verzamelaars en postzegelhandelaars opgekocht- Teekenend is, dat deze zegels, die door overdruk van het lagere bedrag gemaakt zijn, reeds thans voor groote 'bedragen worden gekocht Op het hoofdpostkantoor te Dusseldorf waren reeds twee dagen na de invoering nog uitsluitend zegels van 3000 M. te krij gen. Op een brief naar Nederland moesten ongeveer 80 tot 40 postzegels worden ge plakt! Teileinde aan deze belemmering van het briefverkeer tegemoet te komen, is té Dusseldorf en in vele andere postkantoren de z.g. „Barfrankierung" ingevoerd. Men gaat met zijn brief naar een postkantoor, geeft hem af en 'betaalt in geld het bedrag van het porto. De 'beambte stempelt dan den brief met een bepaald merkteeken. Deze achterstand bij1 de Rijkspost die wel eenig ter wereld is, heeft in de 'handels wereld groote ontevredenheid gewekt. Men moet nu aan de stampvolle loketten zeer lang wachten tot men zijn correspondentie kwijt is, daar in een stad als Dusseldorf de posterijen heel wat te doen hebben. Gemid deld gaan in Dusseldorf dagelijks een mil lioen brieven en briefkaarten in en uit. Het heet, dat de post voor de aanstaande nieuwe verhooging der tarieven heter verze kerd zal zijn. Maar in de laatste dagen voor 1 Sept, den datum van de verhooging, kreeg men te Dusseldorf en andere in West- Hij had het in zijn macht binnen enkele jaren niet alleen een schitterende positie aan de universiteit, - maar in de geheele Eu ropeesche wetenschappelijke wereld te ver overen. Sheepshanks had ook in denizelfden geest aan Baltazar geschreven. En toen Quong Ho heel bescheiden zijn meester om raad vroeg, steunde d'eize 'krachtig Sheeps hanks" denkbeeld. „Natuurlijk blijf Je. Zijn dat niet mijn eigen woorden te Water-End geweest? Een anderen keer zal je me misschien gelooven." /Reeds sedert jaren (ben ik overtuigd van de onfeilbaarheid van uw oordeel," zeide Quong Ho. „Ik zal ook nooit vergeten," voegde hij er aan toe, „dat ik sléchts de kiel ben, die u geboetseerd' hebt." „Ik begin te denken," riep Baltazar uit, „dat ik per slot van rekening toch niet de kolossale ezel van je vriend Dr. Rewsby ben." Baltazar was gelukkig. Hij baande zich krachtig een weg door de wonderlijke oor logswereld, zeker in zijn greep op alles wat ln het leven belang voor ham had. Hij had een naam, die eenmaal gehoord, in het ge heugen hangen bleef. Langzamerhand weid hij vaag bij de groote menigte, heel goed. in zich steeds uitbreidende kringen bekend. Zijn romantische levensgeschiedenis werd, in den (beginne tot zijn woeste verontwaar diging, wijd en zijd beschreven. Het Athe- naeum' nam hem weder onder zijn leden op. De intrapslgente politiek van' The New Unlverse bracht hem ln aanraking met de hoogen en machtigen aan het hoofd der mi nisteries. Van alle kanten stroomden ver. zoeken om als spreker op te treden. Als spreker vond zijn domineerende persoonlijk heid haar hoogste uitdrukking. Hij ging geheel op in zijn nieuw gevonden kracht De werkelijke man van de daad was een halve eeuw lang geboeid door de toga van Ingezonden Mededeeüng. Kleedermakerij en Heerenmodes. Duitschland gelegen plaatsen op navraag aan de loketten nog ten antwoord, dat 'alleen „Barfrankierung" mogelijk was. Commentaar overbodig. DE RAMP IN JAPAN. Het is zeer zeker te hopen, dat de afschu welijke berichten, die over de aardbeving in Japan blijven binnenkomen, door latere me- dedeelimgen zullen worden gecorrigeerd en aanzienlijk verzacht Dit) pleegt meer het geval te wezen na groote natuurrampen, waarbij, vooral als de plaats van het on heil vèr af gelegen, is en die plaats boven dien door het verbreken van de verbindin gen geïsoleerd is onder den eersten in druk de stand van' zaken wel eens nóg pes simistischer wordt voorgesteld, dan hij in werkelijkheid reeds ia Wij willen dat maar hopen, 'b.v. wat het volgende 'bericht uit Tokio betreft, dat via San Francisoo over de wereld is gegaan: „Bijna 10,000 vluchtelingen, die in de puin hopen van Tokio overnachtten zijn levend verbrand in een binnenplein naast een mi litaire kleermakerij" Een tweede bericht waarvan nu al met zekerheid is gebleken, dat het onjuist is, was de doodstijding van den voormaligen minister-president TakahaajL De laatste tijdingen melden, dat hij gezond en wel is. Daarentegen heet het dat prins Hiroko van Kanin, een 'broer van den keizer, en zijn vrouw prinses Hiroko zijn omgekomen, evenals prins Moromaaa. Omtrent het aantal slachtoffers dat na tuurlijk op geen tienduizenden valt te bena deren' vinden wij! een schatting die te San Francisoo is ontvangen van den Ameri- kaanschen admiraal Anderson, den comman dant van het Amerikaansche eskader is de Aziatische wateren. Deze stelde op gezag van de officieele Amerikaansche opgaven het aantal dooden te Tokio en te Jokohama op 240.000 en dat der gekwetsten op 450.000. Er zouden dus in die plaatsen bijna 700.000 Ingezonden Mededeellng. HOEDT U BIJTIJDS. Kou, tocht, griep, koorts enz. veroorza ken tal van nieraandoeningen. De nieren moeten dan den bijstand missen van de andere bloedreinigende 'organende huid poriën, longen en ingewanden. Bij de dub bele inspanning en vaak verwaarloosd, is het geen wonder, dat de nieren het afleg gen. Dan is het tijd om een niergenees-/ middel te gebruiken om de nieren op te' wekken en te versterken. Spoedig gebruik van Fostér's Rugpijn Nieren Pillen kan ernstige gevolgen als rheumatiek, ischias, spit, blaasontsteking, nierzand, nierwaterzucht, niersteen voor- komen. Doe wat gij kunt om uw levenskracht op peil te houden, en zorg voor een goede bloedsomloop. Leef op verstandige wijze. Fostér's Pillen geven betrouwbare hulp. Zij werken alleen op de nieren en blaas maar dit doen zij goed en terdege. Verkrijgbaar in apotheken en drogist zaken 1.75 per doos. (28) den 'geleerde. De Zeppelin-bom had hem die afgerukt Toen Pillivant hem eens in de bureaux van The New Universe ontmoette, zeide hij: „Eén jaar geleden wist je niet, dat er oorlog was. Ik hield' je voor het grootste natuurwonder, dat lk ooit gezien had. En nou ben je feitelijk overal do baas. Ik kan geen courant openslaan, of ik zie Je naam. Hoe héb Je dat klaar gespeeld?" „O.W. gemaakt" „O.W. gemaakt?" vroeg Pillivant, zijn dik gezicht in een verbaasde plooi trekkend. „Waarmee?" „Met hersens!" En lachend liep hij weg. Nou Ja, het was zoo. Het was volstrekt niet arrogant om het te zeggen. Hij gaf alles, wat ln zijn vermogen was, aan rijn land. Óp *n goeden dag was hij on der den Invloed van het besef van zijn licha melijke kracht en aangespoord door de drin gende vraag om manschappen, een Werf bureau binnengeloopen en had hoog opge geven van rijn groote spierkracht. „Ik ben vijftig," zeide hij, „maar ik tart iedereen te zeggen, dat ik lichamelijk niet gelijk sta met lederen jongen van vijf-en-twlntig." Maar zij hadden beleefd om hem gelachen en hem woedend weggestuurd. TOen had hij den indertijd afgewezen raad van - en nuch- teren Burtingshaw opgevolgd en zich aan gesloten hij het Nationaal Volunteera „En wat is nou het volgende, dat Je be ginnen wilt?" vroeg Maroella „In de eerste plaats, lieve kind,11 zeide hij, ,4e geheele ielding van den oorlog. En dan de admlnistraiio van het Koninkrijk Gods op Aaide." „Wat een Jongen ben Je toch," lachte zfl. „Ja. En een bliksems knappe Jongen!" (Wordt vervolgd). COURANT ABONNEMENT PER 3 MAANDEN BIJ' VOORUITBETALING: Heldcrsche Courant fl.50; fr. p. p. binnenland f2.—, NecL O. en W. Iodië p. zeeipost f2.60; id. p. mail en overige landen f4.20. Zondagsblad reep. f 0.57", f 0.75, f 0.85, f 1.25. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.60 Losse nummers der Courant 4 ct.; fr. p. p. 6 ct. ADVBKTENSEIENi 20 ct. p. regel (galjard)Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) 60 ct. Kledme advertenties (gevraagd, te koop, te huur) v. 14 regels 40 ct, elke regel meer 10 ct bij vooruitbetaling (adres: Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 et. p. adv. extra)Bewijeno. 4 ct Op- en ondergang van Zon en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomer tij d. Maan Zon Hoogwater Sept. op: ond.: op: ond.: v.m.:n.m.* Zondag 9m. 4.24 a. 6.50 6.24 7.31 8.31 8.52 Maand, io 5.41 7.21 6.26 7.29 9.12 9.32 Dinsdag 11 7.— 7.50 6.28 7.27 9.51 10.10 iVoensd.12 8.20 8.19 6.29 7.2410.29 10.49 Dond.d. 13 9.41» 8.47 6.31 7.22 11.10 11.31 Vrjjdag 14 11.01 9.20 6.32 7.19 11.53 12.15 Zaterd. 15 12.19 9.56 6.34 7.17 12.38 Licht op voor auto's en fietsen Zaterdag 8 Sept. 8.04 uur. Zondag 9 8.01 Maandag 10 7.59 I De competentie van den Volkenbond. Zuid-Slavtë en het Itallaansch- Orieksche conflict. In Engeland Is men pessimistisch gestemd. De üoefljzer-corresp. van het H.bld. schrijft! De heftige politiek van Mussolini heeft plot seling weder een toestand van internationale spanning in Europa doen ontstaan, die tijdelijk zelfs het belang van de chronisch geworden Ruhrquaestie op den achtergrond dringt en die wellicht veler oogen kan openen voor de broosheid van onzen zoogenaamde .vrede". In twee opzichten wordt de Europeesche „vrede" door het Grieksch-Italiaansche con flict bedreigd: door de versterking der tegen stelling tusschen Engeland en Frankrijk, die zich daarbij afteekent, en door het dreigement van Italië dat het zich uit den .Volkenbond" zal terugtrekken als die zich met de zaak be moeit. De Volkenbond, die immers toch juist is opgericht met het doel om „de samenwer king tusschen de volken te bevorderen en vrede en veiligheid te waarborgen", zooals het heet in het preambuul van het Volkenbondsverdrag. En het is dit tweede deel van de vredesbe- dreiging door Ita,lië, het deel dat tegen den Bond is gericht, waarover wy thans iets willen zeggen. Italië zet bjj voorbaat den Volkenbond, waarvan het deel uitmaakt, in zyn conflict met Griekenland op zy. Kan het dat doen zonder het verdrag te schenden dat het mede heeft onderteekend? Wy hebben, in casu, te doen met een daad van geweld, die geen oorlogshandeling is, van het eene Bondslid jegens het andere. Zoo moet men de zaak nu maar aanemen, daar Musso lini uitdrukkelijk heeft gezegd, dat de be zetting van Korfoe een. tydelyke en vreed zame (het bombardement li handeling was. Nu is zulk een handelwyze voor ieder onbevan gen buitenstaander ongetwyfeld in stryd met den geest van het Volkenbondsverdragmen kan de daad van Italië dan cok stellig en in elk geval qualifleeeren als een internatio naal anti-sociale handeling. Is zy echter ook een vergryp tegen de geformuleerde rechts- orde van het verdrag Hier raakt men aan een der zwakke steeën van dat pactum. Er is een procedure geformuleerd voor gevallen waarin zich conflicten tusschen de leden voordoen en er zyn maatregelen voorge schreven tegen een lid, dat een ander lid gaat beoorlogen. Maar er'zyn geen sancties aangewezen tegen daden van geweld, die geen oorlog zyn. Het schijnt wel dat men aan zulke gevallen niet, of niet genoeg, heeft ge dacht En het lykt ons dus minstens twijfel achtig of Italië, door de gewelddaad van Korfoe, wel in stryd heeft gehandeld met de letter van het Volkenbondsverdrag. Met den geest natuurlyk wel. Doch kan de daad zelve dus misschien door een gat in het verdrag heenvallen, anders staat het met de behandeling van die daad door den Volkenbond. Tegen die behandeling verzet zich Italiëmaar daarmee komt het onzes inziens, stellig in conflict met de letter van het verdrag. Italië heeft reeds gedreigd, den Volkenbond te zullen verlaten als deze zich met het Grieksch- Italiaansche conflict bemoeit. En dat een lid, dat niet opziet tegen het in een hoek trappen van art. 2 van het verdrag, zich ook in het minst niet zal storen aan de laatste zinsnede van art. 1 volgens welke men slechts met in achtneming van twee jaren omzegging kan uittreden, dat spreekt wel vanzelf. De Volken bond staat dus voor deze keusöf, uit vrees voor h»t uittreden van een z(jner leden, zelf het Volkenbondsverdrag niet naleven, öf Italië te zien heengaan. Dat de eerste, allersmadelyk- ste, weg zou worden gekozen, lykt ons on denkbaar. WU zullen dus, als Italië zyn be dreiging gestand doet, die mogendheid zien uittreden uit den Bond. Die schrompelt, dan, zonder Amerika, zonder Duitschland, zonder Italië (en met een veraf, en wellicht door de catastrofe van dezer dagen zeer verzwakt Japan) ineen tot een Verbond van tweede- en derde rangsstaten, met, als eenige machthebbers, Engeland en Frankrijk Die twee zyn het, en worden het meer en meer, oneens over de groote internationale quaesties. Zoodat de Volkenbond dan de diplomatieke arena wordt waarin Engeland en Frankryk vechten om den invloed op de kleinen. En het z(jn daarom de kleinen, waartoe Nederland ook behoort, die met byzonderc belangstelling deze crisis volgen, die ook hur zaak is. Vandaar dat wy ze hier nog eens onderstreepen. De lucht wordt scheme.ig en donker voor den „Volkenbond". O Godenschemering van het pacifisme 1 Wat voor Nacht zal op u volgen 1 I Ziet verder Tweede Blad).

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 1