De Smaak Honig 'S PuHdin Een opsomming vnn de ver woestingen te Tokio. Een nieuw eiland ontstaan. Een spoorwegongeluk. Ingezonden MedwfeettnjDk mentaire campagne nadert nu met jeer-rassche OP EN OM HET BINNENHOF. Het is dé tocht van Paleis naar Binnenhof-, Vernielzucht Een Engelsch stoomschip In de Noordzee vergaan. De verduistering bij de Federatie van Metaalbewerkers. Doodelijk ongeval. GEMENGD NIEUWS. De brandspuit op Marken. Kees Boeke. In de Jaoobikerk te Utrecht had tijdens uö gedachtenisviering van het regeerings- jubileum op Woensdag LI. een' incident plaats. Na de rede van ds. Beerens stond plotse- ling Kees Boeke uit Bilthoven op en begon .wccfd te Op van INGEZONDEN. Vrouwen wat doet gfl? slachtoffer* rijn, nng rngvsïfcm-l dvgenm die enkel stoffelijke schade te betreuren hebben. Daar komen dan tilt de andere plaatsen in het geteisterde gebied nog de noodigen bi}. Inderdaad wit er ten opzichte van deze treurige dingen maar een dlmg te hopen, dat n.L de cijfers der verliezen, zoo aan imenschen als aan igoed, nog wat naar de laagte zullen worden geretoucheerd. De stroom der vluchtelingen richt zich ojru naar Kobé waar alle hotels en particuliere woningen propvol zijn met lieden die aan de geteisterde strook den rug hebben toe gekeerd. In Jokohama rijni naar gemeld wordt - in het geheel slechts twee huizen overeind gebleven. Londen, 0 Sopt. De Japansche gezant te Londen heeft een draadloos telegram ont vangen van zijn ambtgenoot te Peking, waarin een samenhangend relaas wordt ge geven van de door de aardbeving aange richte verwoestingen. Gemeld wordt, dat do aardbeving en d© brand, welke er op volgde, de ontibttendste ramp hebben veroorzaakt, welke Japan ooit getroffen heeft. Yokohama is geheel verwoest door den vloedgolf en den brand, welke veroorzaakt werd door het springen van de petroleum^ tanks na de aardbeving. Da steden Yojko- soka, Kamakoera, Odawara, Koyama, Go- teube, Misjimi, Amati, Sjimoeda, Chiba, Hachioji, Kawagochlea Kofu zijn bijna ge heel verwoest. Ta Tokio brak de brand gelijktijdig op on geveer veertig vijftig plaatsen uit. De wij ken in het Yamanoao-district zijn grooten- deels aan de verwoesting ontkomen, maar het geheele benedenstadsgedeelte tusschen enjau en Sjingawa, met name de wijken Honju, Fukagawa, Bjitaja en Nihonbasji, zijn geheel vernield. Onder de voornaamste gebouwen, welke vernield1 zijn, bevinden zich dè woningen van verscheidene prinsen, het ministerie van het Keizerlijk Huis en de beroemde Nijoebasji-brug, die toegang geeft tot het keizerlijk paleis, de Fransche en Italiaan- sche ambassades, de Chineesche legatie, de Dank van Japan, verscheidene tempels, een toren met 12 verdiepingen, het keizerlijk museum, het spoorwegstation, het Meguxo foruitmagazijn, "de Russische kerk van St Nicolaas, de keizerlijke universiteit en au dere universitei tsgebouwen, verder nog het hospitaal van de militaire academie, de peersschool zoowel die van de jongens als de meisjes en alle ykrantenbureaux met uit zondering van die van de „Nisji Nisji" en cLe Hcctn** In het Marunoachi-district, waar zich de talrijke regeeringsgebouwen en moderne handelskantoren bevinden, zijn de voor naamste regeeringsgebouwen, waaronder het ministerie van Buitenlandsche Zaken, bijna allen beschadigd, doch het gerechtsge bouw, de ministeries van Justitie en Marine, het Huis van Afgevaardigden^ de prefectum, het Imperia! Hotel en het Station-Hotel werden zoo goed als niet beschadigd. Londen, 0 Sept Ooggetuigen, die in Kobe zijn aangekomen, bevestigen, dat de ver woestingen in Tokio aangericht, niet zóó ontzettend zijn als eerst werd gemeend. Het schijnt, dat nog enkele gebouwen o.w. het Britsohe gezantschap, nog intact zijn. Twee personen, die van Tokio naar Yoko hama liepen bevestigen de berichten om trent de enorme vernieling te Yokohama. Hun berichten over de vreemdelingen in Tokio zelf zijn bemoedigend. Meer dan 400 Engelsche vluchtelingen zijn uit Yokohama te Kobe aangekomen. In elk geval waren tot gistermiddag de verbindingen tusschen Ko be en het verwoeste gebied nog niet her steld. Het opmaken van- een lijst van dooden en vermisten is uiterst moeilijk. Alle 'berichten moeten voor het oogenblik onder voorbe houd worden aangenomen. Peking, 6 Sept De autoriteiten te Chiba. in den Noordoosthoek van de baai van Tokio melden het ontstaan van een nieuw eiland ter hoogte van het Izoe-schiereiland. Men vreest, dat meer dan 10.000 inwoners bij de owerstróommg van het eiland Osjimia om het leven zijn gekomen. Parijs, 6 Sept Uit Osake wordt de dood gemeld van Paul Dejardin, den.Franschen consul-generaal te Jokohama. De Fransche consul te Kobe meldt den dood van den Italiaansohen gezant Uit Tokio wordt 'be richt dat de branden gedoofd zijn. Al het goud en de geldswaarden van de Bank van Japan zijn gered. Volgens berichten' ui Lwaki verbetert de toestand te Tokio. De waterleidingbuizen zijn overal hersteld en in vier districten is de verlichting weer in orde. (Zie verder Tweede Blad). In het dutoto? van 'oganschti.uen mor gen bood' het terrein van de ramp ean beeld van een vreeselfke verwoesting. De machinist vsn den trein naar Keulen kon door spoedig remmen de kracht van de botsing nog eenszins temperen. Het personeel der beide treinen zorgde eerst voor de talrijke personen uit den laat- sten wagon van trein 188, die er met lichte kwetsuren of met den schrik warm afgeko men. Zooals spoedig bleek, heeft de aankomen de trein den laatsten wagon van den stil staanden trein in den voorlaatsten wagon ge drukt, welks compartimenten tegen de wa gons daarvoor werdfen ineengedrukt De rei zigers M dezen wagon werden vooral ernstig aan de beenen gewond. De inzittenden van den laatsten wagon werden min of meer ernstig door glasscherven en splintera van den wagon gewond, ofschoon, het achter ste gedeelte van den wagon, die den schol, van den wagon opving, nagenoeg geheel ge Bpaard bleef. De passagiers van den laatster, wagen op twee na zijn er waarschijnlijk mei. den schrik afgekomen. De locomotief en de bagagewagen van der. aankomenden D-trein werden slechts licht beschadigd, het personeel bleef ongedeerd. In de schemering leverde het zoeken naar de slachtoffers buitengewone moeilijkheden op. Uit de overbijfselen van de beide ineen gedrukte laatste wagons werden in den loot» van den voormiddag behalve de 18 dooden, waaronder zes vrouwen, talrijke zwaarge wonden te voorschijn gebracht, die naar het stedelijk ziekenhuis te Hamnover werden ge voerd Het vaststellen der namen van de zwaar- verminkte dOoden was Donderdagavond laat nog niet afgeloopen, en evenmin het onder zoek naar de oorzaak van de ramp, dat door spoorwegambtenaren onmiddellijk werd in gesteld De heer Arkema, een Nederlander, die vroeger in Indië als leeraar is werkzaam ge weest, bevond zich in d'en 'trein D 138, die Donderdagnacht in botsing is gekomen met d'en D-trein1 No. 10. Hij! ligt thans met ver schillende beenbreuken in het ziekenhuis te Hamnover en deelde aan een journalist het volgende mede: Daar ik naar Nederland wilde gaan, om de jubileumfeesten bii te wo nen, nam ik te Halle den trein D 138 naar Benthem. De trein was niet sterk bezet en wij konden het ons gemakkelijk maken in de derde klasse-afdeeling in den voorlaatsten wagen. Het was ongeveer half vier, toen de D- treim een eind buiten Hamnover plotseling bleef stilstaan. Het was een donkere nacht en buiten kon men slechts eenige sigmaallichten in de verte zien. De trein had zoo ongeveer tien minuten gestaan, toen plotseling alles omver geworpen werd, waarop terstond jam merkreten werden gehoord. Een jongeman, die tegenover mij zat, was plotseling verdwe nen en het scheen of alles in elkaar werf geschoven. Ik zelf had het gevoel, alsof ik onder grooten druk naar boven werd gedre ven, om een oogenblik later weer naar be neden te vallen. Er lag een groote last op mij en ik voelde vreeselijke pijnen. Ik had het_ gevoel alsof ik zou sterven, doch een oogenblik later kreeg ik weer lucht en begon om hulp ,te roepen. Achter mij lagen twee dooden, een man en een vrouw, terwijl nog een man tusschen de deur beklemd was ge raakt en luid om hulp riep. Hij jammerde „Ik geloof, dat mijn vrouw dood is!" Zelf bleef ik ook om hulp roepen. Eenige oogen- blikken later kwam ik tot het bewustzijn, da' ik den linkerarm niet kon bewegen en toen ik mijn rechterhand naar mijn hoofd bracht, voelde ik dat het bloed over mijn voorhooft gutste. Toen daarop reizigers uit de andere afdeelingen en spoorwegpersoneel naar ons toekwamen, geloofde ik, dat de redding na bij was. Het scheen echter, alsof iedereen zijn hoofd kwijt was en niet wist waar men zou beginnen om hulp te verleenen. Men scheen te igelooven, dat alle reizigers in onze afdeelingen dood waren en stelde aanvanke lijk geen pogingen in het werk om de puin- hoopen te doorzoeken. Toen ik riep, dat ik nog leefde, begon men eindelijk den last, die op mij drukte, te verwijderen. Het scheen mi een eeuwigheid toe, voordat ik bevrijd was. Na ongeveer één uur wachten kwamen de doktoren en verpleegsters opdagen, die ter stond flink aanpakten. Ik zelf werd in een auto naar Hannover gebracht, waar mij een goede verpleging te beurt is gevallen. (Zie verder 2e blad.) Donderdagochtend te 4 uur heeft in Duitschland weder een verschrikkelijk spoor weg-ongeluk plaats gehad. In de nabijheid van Hannover is de D-trein van Berlijn naar Keulen op den stilstaanden Nederlandschen D-trein van Dresden naar Bentheim geloo- pen. De oorzaak van het ongeluk schijnt de vol gende te zjjn: De Nederlandsche sneltrein stopte ongeveer 200 M. buiten het blokhuis Lohnde, om onbekende redenen. Het onder zoek zal moeten uitwijzen, waarom de trein gestopt heeft. Eveneens is onbekend, waar om men in Seelze den D-trein naar Keulen die ongeveer 10 minuten later het station pas seerde, heeft doorgelaten, voor de Holland- sche D-trein het blokhuis Lohnde gepas seerd was. Toen de machinist van den D-trein naar Keulen de brug over het kanaal ongeveer 1 KJM. voorbij het station Seelze gepasseerd was, zag hij den stilstaanden Nederlandschen trein. Hij remde onmiddelük, zoodat de bot sing niet met volle kracht geschiedde; anr ders zou het ongeluk nog veel ernstiger zijn geweest. De locomotief van den Keulschen trein liep op den laatsten wagon van den Hol- landschen trein, die geheel in den voorlaat sten wagen werd geschoven. Alle personen, die in dezen tweeden wagon hobben gezeten zijn gedood of gewond. De spoorbaan is niet besohadigd, zooda het verkeer onmiddellijk weer kon worden Is een van de fijnste zintuigen. Het is iets zeer persoonlijks en daarom valt er ook niet over te twisten. Als er echter Honig's Pudding, gefabriceerd met Honig's Maizena gediend wordt, is er geen verschil van meening. Allen vinden ze heerlijk. schreden. Nog enkele dagen, en' op dien Zaterdag vóór derden September-Dinsdag zien we weer de havelooze stumpers neerstrijken op ine. Binnenhof, op en bij het hordes van de Ridder zaal, om daar te wachten, dagen en nachten achtereen, totdat ze hun „kaartjes" tot de pu blieke tribun e zullen kunnen verkoop en ais het uur in zicht komt, waarop H. M. de Konin gin de nieuwe zitting der Statenl-Generaal zal gaan openen. Maar dien Zaterdag, thans 15 September a.s„ wacht ons nog een andere „plechtig heid'". Die van de sluiting der zitting 1922— 23 door den minister van Binnenlandsohe Zaken, in naam der Koningin en daartoe door Haar Den Haag, 5 Sept Mr. Van Sasse. Plichtmenschl Wie noodig zijn. Van de slui ttng. Bij, het begin van de vacantie, toen de verkiezingen voor de Eerste Kamer waren ge houden, bleek dat mr. Van Sasse van Ysselt, de katholieke afgevaardigde, lid van ons Lager huis, ook senator was geworden. En de vraag was nu, voor welken tak der Vertegenwoordi ging der heer Van Sasse zou 'optreden. De meesten vermoedden, dat zijn hart zou trekken naar die zijde van het Binnenhof, waar onze senatrices en senatoren vergaderen. En geen wondert.... Mr. Van Sasse is een van de oudsten in de Tweede Kamer, heeft de zeven kruisjes al een poosje achter den rug. Doorworstelde nog zeer kort geleden een zeer ernstige ziekte. De magistraat uit Den Bosch zou dus ten volle aanspraak doen gelden op het „otium cum dagnitate". In den Senaat heeft men zeker niet meer weten wij allen de placide rust, ae kalmte, het hoog-statige cere monieel, de knusse gemoedelijkheid van vroe ger. En de Senaat van 1923 zal zeer waarschijn lijk zijn voorganger nog wat overtreffen in praatlustigheid, t zich losmaken van de ouder- wetsche vormelijkheid, en zoo meer, wat de Eerste Kamer gaandeweg tot „duplicaat" van de Tweede deed worden. Maar toch, de taak, op een senator rustend, is, wat het inspan nende en tijdrooven.de betreft, niet te vergelij ken met wat er komt kijken voor dengeen, die met toewijding en ernst het mandaat van een Lagerhuizer vervult I Mr. Van Sasse v. Ysselt iet weten, tot veler verbazing, dat hij de zaak nog eens over wegen zou, namelijk: of hij1 al dan niet naar de Eerste zou verhuizen. Hij zou 't laten af hangen van de vraag, of de vacantie-rust, in den vreemde doorgebracht, hem genoegzaam zou opfrisschen, verkwikken; of hij zich sterk genoeg zou voelen om nog een jaar-of-wat hard te werken. En zie, thans laat mr. Van Sasse weten, dathij in de Tweede Kamer blijft! Hij echt zich dus nog te Jong" voor het senato- riaat! Inderdaad heeft men hier te doen met een zeer merkwaardig gevaL Mr. Van Sasse heeft zijne carrière achter den rug. Hij heeft in de rechterlijke magistratuur eene hooge positie bereikt. Behoort sinds jaar en dag tot de „her- vorragende" afgevaardigden. Verkeert niet m omstandigheden, welke hem op hoogen leeftijd naar de „vergoeding" van 5000 en het verdere, dat het Tweede Kamer-mandaat zoo aanlokkend maakt, kan doen hunkeren!! De „atmosfeer" van het Lagerhuis kan voor den aristocraat van fij'n-gekuischte vormen, voor den man van smaak, nu juist niet zoo be geerlijk wezen. Om te begrijpen, dat mr. Van Sasse op zijn jaren en na zijn eerbiedwaardig „curriculum vitae" toch voorkeur schonk aan den wezenlijk harden arbeid, (Men een Tweede Kamer-Md heeft te vervullen: daarvoor moet men hem kennen! De heer Van Sasse is de verpersoonlijking van stiptheid, accuratesse, plichtsbesef, tot ';t alleruiterste toe. En zelfs soms tot een eindje over de grens van het overdreveneL De man van kleine gestalte met het ronde, kale schedeltje, den piekneus der „snuffelaars", der onderzoekers, der „aartssecure broekjes" (en zulk-een is hij!), met het gelaat van nu weêr gezond-fleurigen tint-, de schrandere op gewekte oogen, het fijne glimlachje, hij kent geen verschil tusschen belangrijke of minder- gewichtige zaken, welke hem tot onderzoek zijn opgedragen. D. w z., hij besteedt er gelijken ernst aan; pluist ze uit met onverdroten ijver; rust niet voordat hij1, zich ten volle heeft ge kweten naar de inspraak van zijn zoo-conscien- tieus gevoel. En dat laatste weet van geen schipperen, van geen elasticiteit, rekbaarheid, bij het volbrengen van eene taak. De heer Van Sasse is een van de knapste, schranderste juristen der Kamer. De drukte en het geplukhaar van de politieke arena bekoort hem weinig. Het zakelijk betoog trekt hem het meest. En dan zal men hem in vollen, warmen ijver zien bijvoorbeeld als de strafbepalingen van een ontwerp aan de orde komen. Dan ver schijnt hij met een voor leeken zeer-ingewik- keld amendement.En hij mengt zich met volle opgewektheid in het debat daarover, klein achtend de vraag, of de Kamer tijd en lust heeft om zich voor de kwestie te interes seeren. Mr. Van Sasse is niet slechts streng- wetenschappelijk aangelegd), heeft dus eene kwestie om hare juridische beteekenis lief, óók al schijnt, de „praktische waarde" ervan 'bijzonder gering. Hiji is de man van de studie cel, het uitpluizend onderzoek. Het gepraat van leeken, het kabaal van tweede- en derde» rangs-menschjes in of buiten het politieke strijdperk, laat hem koud. Daarvoor heeft hij zijn glimlachje.... Dat eeuwige lachje, het welk op zijn gelaat is waar te nemen óók na een driftigen aan- of uitval van „opponens" tegenstander, bestrijder. Het pantser der „voor name hoffelijkheid" gespt hij' nooit af. Hij pa reert den aanval met ridderlijke^ handigheid. Ontwijkt hem niet, maar zoekt dien nog veel minder. Overigens zal ieder, die ooit met dezen af' gevaardigde in aanraking kwam, toegeven, dat hij de vriendelijkste, meest-bescheiden en een voudigste figuur is, die men zich kan denken. Mr. Van Sasse zal zich dezen zomer een voudig de vraag hebben gesteld: is 't niet mijn plicht om laten de krachten het toe in de Tweede Kamer te blijven?!»'Hij weet, dat vooral ook juridische figuren van ervaring aan die zijde van het Binnenhof thans hard-noodig zijn. De terugkeer, na zeer langdurige en ern stige ziekte, van mr. Sannesi, den juridischen sociaal-democraat, is voor het Lagerhuis stellig mede eene winst. En te hopen is, dat de be kwame mr. Saones na zijn herstel minder heftig en prikkelbaar zal blijken te zijn geworden. Bij het onderzoek van ontwerpen zijn de ad viezen van een man als mr. Van Sasse onmis baar. De menschen van de dikke woorden, de gloeiende rafel-speechen, het vertoon van alles-en-nog-wat best onder-de-knie te hebben, kunnen zekere elementen van tribune en kie zers-club rad vóór de oogen draaien, het echte, moeilijke werk, waar men soliede kennis voor behoeft, wordt in de afdeelingen,, bij de voorbereiding, gedaan. En ook wel soms in de publieke vergadering. IMr. Van Sasse v. Ysselt besefte, dat hij nog nuttig kan zijn. Dat heeft niets te maken met zelfverheerlijking. Dat vindt zijn zuivere bron in plichtsbesef en offervaardigheid van de mooiste soort. Men heeft hier te doen met een grijsaard, die in den laten levensavond; na al wat 'hij in het openhaar belang heeft geofferd aan geeste lijke inspanning (en dat is hier heel wat!), en terwijl hij volkomen in staat is om 't zich gedurende den korten tijd levens, dien hij nog kan verwachten,, zoo rustig en aangenaam mo gelijk te maken van „weelderige rust", er voorkeur aan schenkt om hard te blijven ar beiden voor de gemeenschap. Nogmaals: ge dreven door plichtsbesef van het nobelste karakter. Op zulk blijk van offervaardigheid, den jongeren een prachtig exempel ter navolging! mag met eerbiedige hulde en van „in poli- ticis"-kleurloos standpunt toch wel de aandach gericht! De sjja dg sdeutra en terug, in gala-hofriijtuig, met witge- pruikten koetsier, lakeien naast de portieren loopend, geëscorteerd door militairen, - dien ik zoo vaak zag maken door pas tot minister verheven mannen, bijna zonder uitzondering formateurs van nieuw-opgetreden' Kabinet. Voor de zesde maal zal Z. Exc. Ruys de Beeienbrouok den 18en September 1923 den tocht hebben te volbrengen. 1 't Is en blijft een zonderlinge plechtigheid. Het publiek interesseert er zich bitter weinig voor. De wachtende stumpers op het Binnen hof zouden op dien Zaterdag voor een toegangs bewijs voor de tribune was dit dan te krij gen geen.... duizend mark kunnen bedin gen. In de zaal der Tweede Kamer riet 't er te drie ure, als de apinister op komst is, ©eg, ongezellig uit. De Voorzitter van de Eer ste Kamer, leider van de Vereenigde Verga- dering, is in even groot en schitterend' gala als Dinsdag-erop, in de Ridderzaal. De leden van de senatoriale en Tweede Kamer-bureaux, griffiers en commiezen-griffier, prijken mede in gala-kostuum. Al de ridderorden zijn ijit de étui's gehaald. De beambten der Huizen hebben hun beste pakjes en oranjelinten aan. De leden der commissie van in- en uitgeleide dragen het ambtskostuum. En verdereen stuk of wat afgevaardig deni, eventjes ibinnengeleopen. In „wandel- oilet", in meer of minder slordige colbertjes. 't Lijkt op iets als de repetitie van een Stuk, waar veel gala-geflonker in voorkomt, ter wijl een deel van het gezelschap tusschen de als vorsten, generaals, ministers, etc. verkleede collega's ronddrentelt in daagsche plunje.... Ook denkt men wel eens aan dè repetitie voor een cinema-vertooning. Dan treedt Z. Exc. binnen. En leest van een groot stuk papier een paar zinsneden voor. Minister en Voorzitter buigen voor elkaar. De mooie koets met den witgeprudkten menner zet zich in beweging't Is alweêr voor een jaartje achter den rug. Zóó dikwijls al is aangedrongen op vereen voudiging van die Zaterdagsche Parlements- sluiting in September. Zou 't er, nu Vader Staat zelfs op de Rijksfcatten gaat bezuinigen, niet van kunnen komen? De glorie»van Prinsjesdag zou er absoluut niet door worden geschaad. Mr. ANTONIO. omstanders verliet htf het kerkgebouw, De oommissaris van politie Wijnmalen en een inspecteur, die In de kerk aanwezig waren, arresteerden Boeke en' 'brachten hem over naar het hoofdbureau van politie waar pw>. ces-verbaal tegen hem werd opgemaakt Donderdag werden te Wildervank de fees ten ter gelegenheidheid van de KoniDgin ge vierd. De nacht te voren is een der versierde bruggen over het Oosterdiep met benzine overgoten en in brand gestoken. Niet alleen de versiering doch ook al het houtwerk van de brug werd door het vuur vernield. Het verkeer over de brug is gestremd. De politie, die oogenblikkelijk een onder zoek instelde, heeft twee personen gearresteerd, die evenwel ontkennen den brand gesticht te hebben. Hamburg, B Sept Het Engelsche s.a. „Rawlinson", dat de vorige week Woensdag met een lading kolen van Engeland naar Hamburg vertrok, is nog niet op de plaats van bestemming aangekomen. Het schip schijnt met zijn bemanning van 17 koppen tijdens den jongsten storm verongelukt te rijn. De politie heeft gearresteerd Öe vrouw van den gearresteerden secretaris der Fede ratie van Metaalbewerkers. Zij wordt ver dacht van medeplichtigheid aan de verduis tering van 4200 uit de werkloozenkas der organisatie, waarvan wij Dinsdag melding maakten. In een drukkerij aan de Sleephellingstraat te Rotterdam is Donderdagmorgen een 14- jarige jongen uit de Clemensstraat van een pers gegledèn en toen terechtgekomen op een andere, die aan het draaien was, meldt de „Msb." De jongen raakte met het hoofd tusschen de machinerie, waardoor de sche del verbrijzeld werd. Een auto van den Ge- neesk. Dienst vervoerde hem naar het'zie kenhuis aan den Coolsingel, waar hij des middags overleden is. Ieder jaar in de maand Augustus wordt op Marken de brandspuit geprobeerd, de éóne en eenige spuit, die al die houten huizen in al die verspreide buurten op het eiland in geval van brand moet beschermen. En zoo is het ook nu onlangs weer gebeurd, dat het volk opgeroepen werd om proef te pompen, een groote gebeurtenis in het door gebeur tenissen zelden of nooit verontruste bestaan van de Markers. Met allé macht en kracht gaven de haringbroeken zich dan ook over aan deze manoeuvre en van alle wegeltjes waren de vrouwen met hun lange pijpkrullen de kleurige poppekinderen, de verpekelde oude visschermanswrakken aangekuierd en gestrompeld, om het vertieriyke avontuur te aanschouwen. Doch 't eenige vocht wat daarby gepro duceerd werd, was het zweet op 't aange zicht van de spuitgasten. In Rotterdam had publiek voorzeker in koor het lied aangeheven van: „Je heb' geen water en je durft niet..."! Maar de ernstige eilanders schudden alleen meewarig de hoofden,— stelden het feit vast datier geen droppel te voorschijn kwam uit de slang, en beklommen opnieuw hun paalwoning en, met enkel de tobbige vraag in hun hoofden wat nu, als er brand komt? De burgemeester met de wethouders en den diender hebben vervolgens de spuit „schoon gemaakt". Toen is de omroeper weer rond gegaan om de mans tot de vervulling van hun burgerplicht te nooden. Het tafereel heeft zieh herhaald, in dezelfde mise-en-scène, met de zelfde figuranten en hetzelfde koorwaar bij de spuit echter ten tweeden male hard nekkig bleef weigeren omte spuiten. Nu echter was zelfs de ernst van de Markers niet bestand tegen 't lachwekkende, dat het on verwachte veelal meebrengt. Er werd zoowaar bij gejuicht, geroepen: „hij heeft te veel ge slokt!".... Doch toen zy dien avond in hun bedsteden stegen, vroeg menigeen zich waar lijk onrustig afals er nu toch eens brand komt? De smid van het eiland, die daarom de brand meester is, had trouwens de déb&cle lang voor zien en geraden om er van den vastewal een deskundig man bij te halen. Want wki was er gebeurd? By de laatste ophooging van 't kerkhof, waar immers hevige watervloed van enkele jaren geleden de dooden in hun kisten op den stroom had meegevoerd van den grafheuvel by de laatste ophooging was namelijk de brandspuit gebruikt om 't water uit de gespitte kuilen te zuigen! En tegen zoo'n modderkuur is een recht geaarde brand spuit natuurlijk niet bestand. Maar van wege de zuinigheid en de eilandsche eigendunkelijk heid is de raad van den brandmeester stijf genegeerd, en wederom zyn de burgemees ter met de wethouders en den diender van zins om de halsstarrige brandspuit mores te leeren. Maar als er nü toch eens brand op Marken komt, daar op dat slobberplaatje, midden in zee, met een spuit die 't nu een maal koppig vertikt om water te geven? (N.R.Ct.) Aan den vooravond van deze feestweek wil len wij een beroep doen op alle vrouwen en moeders in ons land, op alle mannen en alle jongeren. K Bij onze buren is het geen feest, is het één groote zórg, één groote benauwenis! Uitzettin gen komen weer dagelijks voor. Rustige bur gers worden tot zwervers gemaakt. Het „thuis" waarvoor zij werkten, waarin zij tevreden wa ren, wordt hun ontnomen. Vrouwen, weet gij, wat dat zeggen wil? Wij weten het: onnoeme lijk leed, bittere zorg; diepe wanhoop. Wij za gen ze 0. a. in München, die uitgewezenen, een hopelooze groep armoede zóó droevig, dat wie het nooit zag er rioh geem voorstelling van kan maken- Wij vragen U nu, om in deze dagen een gift te willen afzonderen om de armen in het be zette gebied en de uitgewezenen eenige leni ging in hun nood te kunnen bezorgen. Het Comité „Vrouwen wat doet Gij?" neemt daar voor gaarne giften in ontvangst onder giro 70724 Haag of bij een der ondergeteekenden. Mevr. BruinierBrouwer, Heerengr. 40. Stibbe—Knoch, Sweelinokstr. 126. DielemanBorn, FuIton3tr. 113. Schoemaker, O. Scheven, weg 84. Issbrücker, v. Beverningkstr. 10. AlbardaBrais, v. Aerssenstr. 68. v. Braam Houckgeest, Surinamestr. 64 Wichers—Verweij Mejan, Anth. Duyckstr. 123. Herens, Pr. Hendrikplein 4a. Sylvius Meindersma, v. fspeykstr. 11. Kruis—v. Gigch, Laan v. Meerderv. 394. v. d Wielen v. Raalte, Adr. Pauwstr. 14. Marie v. d. Vijver, Sweelinckstr. 137. Van Marle Gelders, Villa Alabama, Wassenaar. Den Haag, 80 Aug. 1923. Tijdstippen van verzending der brievenmalen. Naar Ned. Oost-IndiB. Verzendings- weg Datum der ter post bezorging. Per zeepost via Amsterdam of Rotterdam Per Holl. mail via Genua of Marseille Per Eng. mail via Marseille 14 en 28 Sept. 7 en 21 Sept. 10 en 24 Sept. 16 en 30 Sept. Tydstip der laatste bus.lich- ting aan het Postkantoor. 6.30 'sav. 6.30 'sav. 9— 5.30 sm. 'sm. eiken Woensd. 6.30 's av. Naar Ned. West-lndië. Naar Suriname Per zeepost via Amsterdam Per mail via Amsterdam (Colonlyn) Per mail via St. Nazaire 19 Sept. 13 en 27 Sept. 1 Oct. 6.30 'sav. 6.30 's av. 6.30 's av. Naar Saba, Sfe Eustatius en St. Martin: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) Per mail over Engeland 13 en 27 Sept. 6.30 's av. 5.30 's m. Eiken Vry'dag. Naar Aruba, Bonaire en Cura^ao: Perzeepostvia Amsterdam (Colonlyn) 13 en 27 Sept. 6.30 's av. Per mail over Engeland 7,18, 21 Sept. 5.30 's m. De per zeepost te verzenden stukken zyn te voorzien van de aanwijzing „zeepost." Alleen correspcmdentie voor Bengkalis, Siak, Indragiri, Djambi, Riouw en de Natoena- en Anambaseilanden. Overig gedeelte van N.O.I. uitsluitend op verzoek van den afzender.

Heldersche Courant | 1923 | | pagina 2